In den Tuin Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. SNOECK'S ALMANAKKEN voor 1940 Wat er nu te doen valt. CONTROLEBOEKEN VOOR BEENHOUWERS BOEKEN voor AANGIFTE van SLACHTING BEWIJZEN VAN HERKOMST DRUKKERIJ DUMORTIER 34, Boferstraat, 34 Yper van 10 toi 16 December 1939 Zondag 10 December Melchiades. Valerius, Eulalie. Maandag 11 December Damascus. Basilianus, Baniël. Dinsdag 12 December: Autbertus, Constant. Heraclius. Woensdag 13 December Lucia, Judocus. Donderdag 14 DecemberNicasius, Folquinus. Vrijdag 15 DecemberIrena. Philothea, Thalia. Zaterdag 16 DecemberEusebius. Adelaide, Evrardus. 10 December 2® Zondag van den Advent. Opgang Ondergang Zondag 10 December 7 u. 33 15 u. 37 Maandag 11 December 7 u. 34 15 u. 37 Dinsdag 12 December 7 u. 35 15 u. 37 Woensdag 13 December 7 u. 36 15 u. 37 Donderdag 14 December 7 u. 37 15 u. 37 Vrijdag 15 December 7 u. 38 15 u. 37 Zaterdag 16 December 7 u. 39 15 u. 37 Opgang Ondergang Zondag 10 December 6 u. 44 15 u. 42 Maandag 11 December 7 u. 41 16 u 35 Dinsdag 12 December 8 u. 31 17 u. 32 Woensdag 13 December 9 u. 12 18 u. 34 Donderdag 14 December 9 u. 47 19 u. 36 Vrijdag 15 December 10 u. 16 20 u. 39 Zaterdag 16 December 10 u. 41 21 u. 42 Nieuwe maan 10 December te 21 u. 45. Eerste kwartier18 December te 21 u. 04. Volle maan 26 December te 11 u. 28. 10 DECEMBER 1848. Prins Lodewijk-Napoleon, vertegenwoordiger in de Nationale Vergadering, wordt voor een termijn van 4 jaar tot president der tweede Fransche republiek verkozen. 1865. Overlijden te Laken van Leopold I, koning der Belgen. Hij werd geboren den 16 December 1790 te Koburg als jongste zoon van hertog Franz van Saksen- Koburg. Hij onderscheidde zich in Russischen dienst, huwde in 1816 met Charlotta dochter van George IV van Engeland die reeds in 1817 overleed, wees in 1830 de Grieksche kroon van de hand, doch aanvaardde den 21 Juli 1831 de Belgische kroon en trad in 1832 in het huwelijk met Louisa-Maria, dochter van Lodewijk- Filips van Frankrijk. Alhoewel zelf protestant, liet hij zijn kinderen katholiek opvoeden. Hij wist de liefde en achting van zijn onderdanen te winnen en bracht het land, gedurede de 43 jaar die hij als eerste koning over België regeerde, tot grooten voorspoed en welvaart. 1888. Dood van de hertogin de Galliera. Zij stichtte verscheidene liefdadigheidswerken. 1922. Te Antwerpen wordt aan dichter en strijder Pol De Mont, ter gelegenheid van zijn 65n verjaardag, een grootsche hulde gebracht. Deze Vlaamsche letter kundige werd geboren te Wambeek, den 15 April 1857. Hij studeerde met Rodenbach te Leuven, was leeraar o. a. te Antwerpen en van 1904 tot 1918 Conservator van het museum-van Schoone Kunsten aldaar. Hij overleed te Berlijn, den 29 Juni 1931. Hij schreef gedichten «Waarheid en leven» (1877), «Jongelingsleven» (1878), «Rijzende sterren» (1879), «De eerste mensch» (1879), «Gedichten» (1880), Lentesotternijen (1881), «Lore- ley (1882), «Idyllen» (1882), «Idyllen en andere ge dichten» (1884), «Fladderende vlinders» (1885), Cla- ribella (1893). Iris (1894), «Zomervlammen (1922). Als kunstcriticus is hij bekend door De schilderkunst in België van 1830-1921. Hij is de derde die in 1897 de aandacht vestigde op Guido Gezelle. 1935. Nabij Londen stort een vliegtuig der Sabena ten gronde. 11 personen verliezen het leven bij dit on geluk. 11 DECEMBER 1686. Dood te Fontainebleau van den Prins van Condé. bijgenaamd de Groote Condé, Fransch veldheer onder Lodewijk XIV. Hij werd geboren te Parijs in 1621. Hij overwon in 1643 de Spanjaarden te Rocroi en be haalde nog andere overwinningen waardoor hij be roemd werd. In 1650 was hij aanvoerder der Fronde. Werd vervolgens ter dood veroordeeld en trad in Spaan- schen dienst. Begenadigd in 1659, veroverde hij in 1667 Franche-Comté. 1792. Lodewijk XVI verschijnt te Parijs voor de rechtbank van de Conventie, beschuldigd van hoogver raad, en werd in 1793 te Parijs onthoofd. 1813. De Engelsche natuur- en scheikundige Davy geeft een uiteenzetting van de wijze waarop hij het iodium in de varech ontdekte. Davy werd geboren in 1778. werd hoogleeraar te Londen, en overleed te Ge neve in 1829. Hij ontdekte de alkalimetalen, de ont- leedbaarheid der stoffen door den electrischen stroom en een veiligheidslamp voor mijnwerkers, de davylamp. 1815. Koning Willem I schenkt dokken en kaaien aan de haven van Antwerpen. 1819. Verordening van koning Willem tegen de drukpers. Al de tegenstrijdige dagbladen moesten op houden te verschijnen of zich met politiek bezig te houden. 1901. De Nobelprijs voor letterkunde wordt toege kend aan den Franschen schrijver Sully-Prudhomme, die geboren werd te Parijs in 1839 en in 1907 overleed. Hij schreef onder meer «Solitudes», «Vaines ten- dresses en philisophische gedichten als Le Bonheur». 1936. Edward VIII, koning van Engeland, spreekt voor de radio het vaarwelwoord aan zijn volk uit. Hij neemt den titel van Hertog van Windsor en verlaat Londen om zich voor eenigen tijd naar Entzesfeld in Oostenrijk te begeven, Mrs Simpson verlaat eveneens Londen om zich te Cannes, in Frankrijk te gaan vesti gen. De prijs Lasserre 1936 voor muziek wordt toege kend aan de Heeren Louis Aubert en Charles Silver. TE KOOP TER DRUKKERIJ DUMORTIER 12 DECEMBER 1367. Over Vlaanderen, Brabant en Picardië woed de een verwoed tempeest met zulk ontzettend geweld dat de menschen dachten dat de wereld verging. Reus achtige eiken werden door den wind afgebroken en ont worteld, bosschen en boomgaarden werden verwoest, kasteel- en kerktorens werden omgeslagen, de duinen scheurden open en de geweldige zee zette geheele stre ken onder water. Er werd aanzienlijke schade aange richt. 1702. Een verordening van Lodewijk XIV deelt Parijs in 20 wijken. Onder Henri IV telde Parijs slechts 16 wijken. 1791. Dood van den Russischen generaal Potemkine, geboren in 1736 te Smolensk. Staatsman en gunsteling van Catharina II. 1841. Dood van den Franschen prediker Frayssi- nous, geboren in 1765 te Curière (Aveyron). Hij schreef Conférences en Défense du Christianisme 1843. Overlijden te Berlijn van Willem I, koning cier Nederlanden. 1892. Henri Moissan. Fransch scheikundige, toont aan de wetenschappelijke academie het nut aan van de acetyleen voor de verlichting, alsook de manier waarop het bekomen wordt. Moissan werd geboren te Parijs in 1852, was er hoogleeraar en overleed aldaar in 1907. In 1906 verkreeg hij den Nobelprijs voor zijn studies over het fluor. 1926. Dood te Parijs van den grooten Franschen schrijver Jean Richepin. die in 1849 in Algerië geboren werd. Hij schreef romans en tooneelstukken, waaron der Le Chemineau en lyrische gedichten, o. a. La chanson des Gueux Les Blasphèmes La Mer 1936. George VI wordt tot koning van Engeland uit geroepen. 13 DECEMBER 1348. Onderteekening door Lodewijk van Male van het verdrag van Duinkerke, waardoor vergiffenis ge schonken wordt aan de inwoners van Gent, Brugge en Yper, met bevestiging van hun vrijheden, alsook met de verzekering dat hij de verdragen, die tusschen den ko ning van Engeland en de Vlaamsche gemeenten geslo ten werden, ten uitvoer zou brengen. 1553. Geboorte in het kasteel te Pau van Hendrik IV, koning van Frankrijk van 1589 tot 1610. Hij her stelde door het Edict van Nantes in 1598 den gods dienstvrede, bracht door Sully de geldmiddelen in goe den staat, bevorderde landbouw, nijverheid en handel en werd te Parijs door Ravaillac vermoord in 1610, toen hij op het punt stónd zijn sinds lang voorbereiden oorlog tegen Duitschland te beginnen. 1812. Eerste proefneming van lithotritie. te Cler mont-Ferrand, door Dr. F. Fournier. 1901. De eerste electrische telegrafische draadlooze signalen tusschen Poldhu (Groot Brittannië) en de Nieuwe Wereld. 1918. President Wilson ontscheept te Brest. 14 DECEMBER 1799. Dood van George Washington, grondlegger van de onafhankelijkheid der Vereenigde Staten van Noord-Amerika en hun eerste president. Hij werd ge boren in 1732. Van 1775 tot 1781 was hij opperbevelheb ber in den Amerikaanschen Bevrijdingsoorlog, in 1789 tot president gekozen, herkozen in 1794 en in 1798 werd hij wederom opperbevelhebber. Hij overleed te Mount- Vernon, dat naar hem Washington genoemd en tot hoofdstad werd verheven. 1815. Geboorte van Jan van Rijswijck (vader), op steller van het eerste Vlaamsche dagblad «De Grond wet Hij overleed te Antwerpen op 5 Juli 1879. 1904. «Tristan en Yseultvan Richard Wagner, wordt voor de eerste maal vertoond in de opera van Parijs. 1911. De Noorweegsche poolreiziger Roald Amund sen bereikt de Zuidpool. In 1905 bereikte hij reeds de magnetische Noordpool en vloog in 1923 over de Noord pool. Hij werd geboren in 1872 en verdween in 1928 bij het zoeken naar de overblijvenden van Nobile's Pool expeditie. Hij schreef Mijn Noordpoolvlucht 1935. Masaryck, de eerste president van Tsjecho- Slowakije, in zijn afscheidsrede beveelt Benès aan als zijn opvolger. 1936. In Italië wordt een motocyclette gebouwd die een snelheid van 300 km. per uur 'kan bereiken. 15 DECEMBER 1792. De Fransche Conventie besluit dat in alle lan den. door de Fransche legers bezet, de krijgsoversten een revolutionnair bestuur zouden inrichten. De belas tingen werden hierdoor in België voorloopig afgeschaft. 1840. Bijzetting in de Invalieden te Parijs van de stoffelijke overblijfsels van Napoleon, die door Prins de Joinville van het eiland St® Helena waren meege bracht. 1859. M. Metternieh, zoon van den beroemden Oostenrijkschen kanselier, wordt tot gezant te Parijs benoemd. 16 DECEMBER 1598. Dood te Leiden van Marnix van Ft Alde- gonde, Nederlandsch staatsman en letterkundige, die in 1538 te Brussel geboren werd uit een adellijke fami lie. Hij studeerde aan de universiteit te Leuven, en te Geneve onder Calvijn en wijdde zich aan den Krijgs dienst. In den strijd tegen Spanje steunde hij Willem I van Nassau; stelde het smeekschrift op dat in 1566 door het Verbond der Edelen aan de landvoogdes Margareta van Parma werd aangebodenweek van 1567 tot 1572 voor Alva uit naar Duitschland werd nadien militair bevelhebber van Delft, Rotterdam, Schiedam en in 1583 burgemeester van Antwerpen, dat hij na een verdedi ging van 13 maanden aan Parma moest overgeven. Hij Is de dichter van het in Nederland veel gespeelde en gezongen lied «Wilhelmus van Nassauen». 1814. De groote mogendheden bekrachtigen de vereeniging van België met Holland, onder bestuur van Wiliem van Nassau, prins van Oranje, die reeds in de maand Maart van het volgend jaar bezit nam \an onze provinciën, onder naam van Willem I. Deze verdrukte de Belgen en gaf alle winstgevende plaatsen bij voor keur aan Hollanders, maar de Belgen mochten de Hol- lancsche schuld helpen betalen. Deze en andere feiten misnoegden onze voorouders en leidden ze tot opstand in 1830. 1870. Ontruiming van de Vendöme docr den Fran schen generaal Alfred Chanzy, die tijden! den Fransch- Duitschen oorlog het bevel voerde over het Loire-leger. Hij werd geboren in 1823 en overleed te Chalons-sur- Marne in 1883. 1883. Admiraal Courbet maakt zich meester van Son-Tay (Tonkin). 1892. Dood te Londen van den Engelschen aard kundige Richard Owen, die in 1840 te Lancaster gebo ren werd. Hij maakte zich buitengewoon verdienstelijk door zijn studies over de vergelijkende anatomie. GROENTENKWEEK. Met de maand December zullen zich denkelijk nog harder winterguurheden bij de reeds stijve natuur komen voegen. In deze maand zien er onze groententuinen wel droevig uit; hier en daar nog een perceel porei, winterkoolgewassen. spina zie. veldsla, witte ajuin enz. Het is nu een tijdstip van weinig bedrijvigheid in de vrije luchtnochtans daar het zeer moeilijk is porei te oogsten als de grond bevro- zen is zal men regelmatig een gedeelte der planten uit steken en in eene groef bewarendaartoe is het best de sterkste planten uit te nemen om in te leggen, daar deze meest van de vorst lijden. Om bij strenge koude toch spinazie, veldsla enz. te kunnen oogsten, kan men opvolgenlijk een gedeelte der planten beschutten bij middel van glasramen, matten of heel eenvoudig met erwtenrijzen. Men zal ook trachten dan opvolgenlijk witloof te bekomen en nu en dan een gedeelte met warme mest opzetten. Bij aanhoudende vorst zal men van de gelegenheid gebruik maken om teeltgronden, composthoopen om te zetten, deze ziften en met gepaste hoeveelheden mest stoffen mengenbladeren vergaren enz. Men zal im mer een gedeelte teeltgrond beschut overhouden, om hem aan het gepaste tijdstip gebruikensgereed voor handen te hebben, voor het aanleggen van broeibakken, het inpotten van bloemkoolplanten, het zaaien van vroege tomaten enz. Het is nu insgelijks het gepaste tijdstip om de broeibakken na te zien, te schilderen, zelfs om nieuwe te maken in gewapend beton waar er nimmer sprake van verslijten kan zijn. Wij kunnen onze hoveniers niet genoeg aanwakkeren zulke bakken te maken, die duurzaam en goedkoop zijn. Verder maakt men ook zelf matten, draag-, zaai- en inpak- bakjes enz., in een woord alle materiaal dat een kwee- ker-hovenier van noode heeft. De stengels der groen ten-zaaddragers worden uit hunne schutplaats gehaald, en de zaden worden uit hunne omhulsels verwijderd door het dorschen op een zeil, zak of vloer men kan ze ook in eenen zak steken en met een stok uitslaan, soms ook met wrijven met de handen het zaad wordt schoongemaakt bij middel van eene zift. wan of wind molen. Als de zaden gezuiverd zijn. laat men ze enkele dagen drogen op een papier of op een linnen men brengt ze dan in zakjes, voorzien van een naambordje, meldende het jaar der oogsting. Deze zaadzakjes be waart men droog, buiten het bereik van muizen en aan een regelmatige temperatuur. Maandelijks vergiet men de zakjes om het beschimmelen te vermijden De gebor- gene wintervoorraad-groenten, vóór de vorst, in kelders of groeven opgegaard of ingetafeld, moet men van tijd tot tijd nazien en verlezen om eene goede bewaring te verzekeren. Ajuinen op eenen zolder bewaard, zal men bij vorst dekken met matten of zakken ajuin vervriest niet gauw. maar mag niet verroerd worden in vervro- zen toestand. Het gieten, zal men maar doen als het hoogst noodig is. Desnoods zal men de aangebrachte beschuttingen versterken om de gewassen tegen de sterkste vorst te behouden, en immer bij gunstig weder ontblooten. Onder glas Verspeende of ook niet verspeende vroege bloemkoolplantjes in September gezaaid, zullen in den loop dezer maand kunnen ingepot worden, potjes van 10 cm. doormeter en in een voedzamen grond. Niettegen staande deze bewerking maar gewoonlijk op het einde van deze maand plaats heeft, moet men van nu af den daartoe te gebruiken grond voorbereiden deze bestaat uit een deel goede hofgrond. een deel mestaarde (ter- reau), en bij iedere gewone kruiwagen van dit mengsel voegt men omtrent 250 gr. superfosfaten en 150 gr. po- taschsulfaat. Men neme in acht dat de grond ook te sterk kan zijn. daardoor bekomt men een te weelderigen groei in de potten, en de planten zouden te vroeg op schieten. Denkt men integendeel dat de voorbereide grond arm is aan stikstof, dan kan men er omtrent 150 gr. zwavelzure ammoniak bijvoegen. In afwachting van het inpotten. zal men den groei der plantjes niet aanjagen, een warmtegraad van ongeveer 5° C. behou den en maar gieten als de grond te droog wordt. Heeft men de bloemkooltjes in een serre gezaaid die kan ver warmd worden, dan doet men dit maar bij zeer harde vorst. Andere groenten onder glas gezaaid, zooals kropla- tuw, zal men op tijd lucht geven. Variëteiten snijsla of andere als dusdanig gekweekt, kan men reeds oog sten. en om opvolgenlijk te oogsten, kan men nogmaals zaaien, bijvoorbeeld in eene druifserre op eene lauwe broeilaag kan men deze groenten nu ook zaaien, en om het rotten der planten te voorkomen, strooit men een laagje wit zand op den grond vóór het uitzaaien. Met be hulp van warme mestlagen zou men van nu af aan kun nen met enkele kleine teelten aanvangen. Maar dit is natuurlijk geene winstgevende zaak, en degene die het toch aandurven in December met het aanjagen van groenten te beginnen, zullen denkelijk tegen praktische bezwaren afstuiten. Rond dit tijdstip kan men beginnen met het aanjagen van aspergiën, zeekooien, rhubarbe. Voor deze planten hoeft men zich immers om het licht niet te bekommeren, en zijn teelten, vooral de aangejaagde aspergieteelt, die zeer loonend zijn. Oude struiken van bovengemelde ge wassen kunnen met goed gevolg gebruikt worden om in een broeikas of onder eene tablet in serre aangejaagd te worden. Men tracht 20 tot 25° warmte te behouden. In serren die ledig komen brengt men de aardbeziën in potten opgekweekt binnen. De planten moeten tot een volledige rust gekomen zijn, de potten worden zui ver gewasschen, van de droge bladeren ontdaan, de grondkorst in de potten gebroken, tot 't halven de maand, dus tot dat men begint te verwarmen, zal men veel luchten. te verkrijgen ter

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 11