DE KEIZER VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat -- YPER 8 'T MILLIOEN Eervolle Onderscheidingen YPERSCHE SOLIDARITEIT GROOT GEPARFUMEERD BAL ALLERHANDE NIEUWS Gevonden en Verloren Voorwerpen HAND300GSCHIETINGEN MEESTER - KLEERMAKER BESTE KWALITF'T LAAGSTE PRIJZEN SPOEHJGE BEDIENING Woensdag 6" dezer had, te 20 u„ in den Stadsschouw burg. de eerste opvoering plaats van de dolkluchtige en echt Ypersche revue-operette 't Millioen», door den Heer E. Ghisquière meesterlijk ineengezet en door den Heer G Van Egroo op knappe wijze opgevroolijkt door passende en meêslepende muziek van eigen compositie, doorweven met tal van gekende succesliedjes. Het was voor een proppensvolle zaal en in aanwezig heid van de Heeren Clinckemaille, arrondissements commissaris Vanderghote. burgemeester en volksver tegenwoordiger. en talrijke andere overheden dat de vertooning doorging en. zeggen wij het rechtuit, nie mand van al de aanwezigen werd in zijne verwachting bedrogen. Spijtig alleen dat de zaal op zoo overdreven wijze verwarmd was. De Heeren E Ghisquière en G. Van Egroo hadden ons vroeger reeds 't bewijs geleverd van hun kunde en ta lent met het Oorlogsmarraintjewaarvan zij even eens de verdienstelijke schrijver en toondichter zijn en dat hier zoo een overweldigend succes behaalde, zoodat men niet twijfelen mocht dat zij ons ditmaal nog eens iets gingen opdisschen dat niet alleen iedereen bevallen zou. maar waarvan nog lang. heel lang met groot ge noegen zou gesproken worden. En dit laatste zal wer kelijk wel zoo zijn. want met 't Millioenhebben schrijver en toondichter zich zelf overtroffen en hebben de toeschouwers enkele genoeglijke en deugddoende uren beleefd zooals zij er sedert lang geen meer gekend hadden. Het stuk is niet heelemaal nieuw. Vele Yperlingen herinneren zich nog hier over eenige jaren het Mil lioen met vijf ootjes gezien te hebben en het is thans omtrent dezelfde geschiedenis die hernomen wordt, doch ze werd heelemaal herzien en verbeterd, de meeste deelen ervan werden schier gansch omgewerkt ten einde het stuk actueeler te maken en volledig aan den huidigen tijd aan te passen. Een brave en van iedereen geachte werkman, wiens vrouw het wat hoog op heeft alhoewel ze door haar taal en manieren hare afkomst niet verloochenen kan. heeft het geluk in een loterij het groot lot te winnen. Een millioenze zijn er boven opDoch hun geluk maakt het ongeluk van een jeugdigen gebuur. een tee kenaar. die verliefd is op hun dochter en die droomt van haar tot zijn vrouw te maken. Die verkeering was echter door de moeder met geen al te goed oog aanzien en nu. dat ze opeens rijk geworden is, wijst ze kortaf den jongen de deur uit. Doch gelukkiglijk komt vrouw Fortuin den armen jongen troosten en opbeuren door hem te verzekeren dat zij hem weer bij zijn welbeminde zal brengen. Ook de vader belooft hem zijn steun. De nieuwe millionnairs verlaten hun huizeken uit den Blok ze gaan op een kasteel wonen, richten feesten in en leiden een leventje alsof het nooit meer op kon. De dochter, jaloersch omdat haar vroeger verloofde die mooie vrouw Fortuin als zijn schaduw volgt, zal uit spijt met haar kozijn huwenen de vader, die heimwee heeft naar het vroeger stille leven en zijn goede en trouwe vrienden, volgt al de grillen zijner vrouw in opdat het millioen zoo rap mogelijk naar de maan zou zijn. En dit duurt dan ook niet lang. Na een reis naar Parijs komen ze terug zoo arm als vroeger en zijn heel blijde terug hun vroeger huizeke in den blok te mogen betrekken, terwijl de jonge verloofden zich weer over van vreugde in èlkanders armen werpen. Ziedaar in 't kort de geschiedenis van 't Millioen Doch hierin komen zooveel tooneeltjes van echt Ypersch leven, leuke grappen en fijn uitgedachte replieken dat ze onweerstaanbaar een algemeene lachbui verwekken. En daarnevens vinden wij ook zeer goede schetsen van den hier thans te Yper bestaanden toestand een mooi heropgebouwde stad die vap al haar vroegere inkomst bronnen beroofd werd, waar zooveel werkloozen zijn waarvan velen alle hoop verloren hebben nog ooit aan 't werk te geraken, alhoewel hier nog veel te verrich ten is, zoo onder meer de statie die sinds twintig jaar nog steeds voorloopig is. de vaart Yper-Komen die nog steeds, niettegenstaande de herhaalde beloften, op her stel wacht en die hier werk en nering zou brengen enz. De handeling van het eerste bedrijf heeft plaats op den Blok vóór de woning van Jan Verlinde en van Raoul, de Compère Het tweede bedrijf brengt ons in het mooi kasteel van de familie Verlinde, het derde toont ons de armzalige en goed nagebootste statie van Yper, terwijl het vierde en laatste bedrijf zich afspeelt op de Groote Markt vóór onze prachtige Halle. Het heele stuk steekt werkelijk goed ineen en al de tooneelen volgen goed op elkaar niettegenstaande ze zoo afwisselend zijn. Enkele ervan waren waarlijk volmaakt en werden dan ook verdiend en hartelijk toegejuicht. Ook de vertolkers ervan zijn opperbest en hebben er machtig toe bijgedragen om het succes van dit mooie en aangename stuk te verzekeren. Onder de dames vermelden we Mevr. A. Viaene, die heel voornaam de rol speelde van Commère en wier stem alleraangenaamst klinkt. Dan hebben we Me vrouw E. Lelong. die eveneens een heel lieve stem be zit en in sommige tooneeltjes, zooals dit wanneer ze met haar verloofde afbrak, werkelijk opperbest was. Ook Mevr. E. Ghisquière vertolkte uitmuntend de rol van Marie Verlinde en heeft tranen doen lachen. Dan heb ben we nog Mevr. G. Laroye. Mevr. G. Vandenhende en Mej. Pannecouque die insgelijks te vermelden zijn en grootelijks het hare bijbrachten om. elk ir> haar genre, de geestige noot nog te verhoogen. Onder de Heeren was de Heer Oscar Werrebrouck onbetwistbaar de uitblinker. Hij was een volmaakte Jan Verlinde en zijn onberispelijk en natuurlijk spel en vooral zijn zoo goed gepaste mimiek werden algemeen geprezen. De Heer G. Vandenhende, nam de moeilijke en lastige rol van Compère op zich en ontpopte zich opnieuw als de goede acteur zooals wij hem reeds van vroeger kenden en vooral als een uit muntend zanger, wier vaste en aangename stem in lied jes als De Zomermorgen U Alleen Le Rayon de Soleil«Les Coquettes» en «Nos Cloches» de zaal in vervoering bracht. Geven wij hier ook een eereplaats aan den kleine R. Ghisquière die als Jefke wonderwel presteerde en niettegenstaande zijn jeugdigen ouder dom reeds goed plankvast is en onbeschroomd en allen met zijn helder kinderstemmetje aangenaam verraste. Een flinke speler en goede zanger is voorwaar ook de Heer G. Colpaert. Dan hebben wij nog de Heeren L. Heekhout en G. Van Raes. die, vooral de eerste, in hun kluchtige rollen zeer goed warende Heeren A. Gan- tois, C. Noterdame, G. Ossieur, Ed. Lelong, vier goed getypeerde doppers G. Pieters, die met zijn zangerige en goed gevormde stem als Tino Rossi de zaal in be geestering bracht, en or 'c nog de Heeren P. Michiel, A. Vanacker L. Beddeleem en A. Viaene. die de bijrollen hadden en eveneens uitstekend figuur mieken. Ook de balletten uitgevoerd door Mej. Van Raes Georgette en Marie-Louise, Neysens Alice, Belgcde Edmée. Grimonprez Simonne en Lamote Georgette, onder de bedreven leiding van Mej. Decadt, waren uiterst lief en werden gratievol en met veel samenhang uitgevoerd. De tooneelschikking en de leiding, die eveneens groo- tendeels het werk waren van den verdienstelijken schrijver, Heer E. Ghisquière, waren ten zeerste ver zorgd en strekken hem ter eere. Hij heeft werkelijk, met het op touw zetten van dit stuk, een reuzentaak op zich genomen, doch heeft er zich wondergoed, ja meesterlijk van gekweten, evenals de Heer G. Van Egroo. die met veel talent en op puike wijze zijn uit stekend orkest, bestaande uit een vijftiental liefheb bers muzikanten van Ypriana, heeft weten te leiden en leven en geestdrift in deze revue-operette heeft ge bracht. Allen, spelers, muzikanten en ballerinnen verdienen den meesten lof voor hun prachtige prestatie, doch vooral de Heeren E. Ghisquière en G. Van Egroo wezen gedankt voor hetgeen zij, wie weet ten koste van hoe veel moeite, zelfopoffering en toewijding, hebben ver wezenlijkt Hun werk is echter niet nutteloos geweest. Zij heb ben aan de honderden toeschouwers eenige uren van waar genot, van gezond vermaak verschaft en dat is, nu vooral in deze tijden, reeds een heele verdienste, doch zij hebben daarbij ook nog, en dit is nog wel het voornaamstè, machtig geholpen tot het steunen van een schoon en edel werkhet verleenen van steun aan de behoeftige gezinnen onzer gemobiliseerden. De eerste vertooning van 't Millioen heeft in de kas der Ypersche Solidariteit reeds een mooien stuiver ge bracht, ze genoot daarbij een ongehoord en welver diend succes, en daarbij zal het, wij zijn ervan over tuigd, niet blijven. 't Millioen zal nog meer dan eens bomvolle zalen lokken, want allen die het nog niet za gen. zullen ook eens dit vroolijk stuk willen zien en velen, die het reeds bijwoonden, zullen er voorzeker aan houden om het nog eens toe te juichen. Zijn vereerd geworden met de zilveren palmen der Kroonorde, de Heer Deconinck Karei, te Sta- den. en met de zilveren medaille van de Orde van Leopold II, de Heeren Blanckaert Theodoor, Claeys Jules, Deforche Hector en Deforche Philip, allen van Passchendaele. Wij bieden hen onze welgemeendste geluk- wenschen. Op Zondag 10 December 1939, om 5 uur namid dag, in de Feestzaal LAPIERE, d'Hondtstraat, COTILLON DER COIFFEURS met KOSTELOOZE TOMBOLA Het schitterendste Winterfeest, ingericht door den Haarkappersbond van Yper, waarvan de op brengst zal ten goede komen aan de noodlijdende familiën van de te Yper gevestigde gemobili seerden. De algemeene ingang is vastgesteld op 3 frank. YPER. Soloslim. Maandag avond werd een solo- slim gespeeld door M. A. Dumon met aas, heer, zot, tien, negen, zeven, zes en twee van hartens en aas, heer, tien, negen en zeven van koekens. Zijn medespelers waren Mevr. Dumon, Mej. L. Dumon en Mevr. A. Van Nieuwenhove. 5 fr. werd gestort voor de Ypersche Solidariteit. Schoolkind door wielrijder aangereden. Verleden week Donderdag, korts na den middag, werd de 8 ja rige Mariette Lowier, wonende Paddevijverstraat, toen ze van school huiswaarts kwam, in de Stoffelstraat aan gereden door den jeugdigen Urbain Carrein, wonende nabij de Kaai. en die per velo van de Beroepsschool ins gelijks naar huis terugkeerde. Het meisje werd ten gronde geworpen en liep een verwonding op boven het linker oor. MEESSEN. Erge val. De metser Denys Marcel, 35 jaar oud, was Maandag bezig met eenige herstellin gen in zijn huis te verrichten, toen hij op zeker oogen- blik het evenwicht verloor en in den kelder viel. Daar de man kloeg van hevige pijnen in den voet, werd Dr Coene bijgeroepen die "hem de eerste zorgen toediende en vervolgens naar het O. L. Vrouwhospitaal van Yper overbracht, waar men een breuk aan den voet vast stelde. WEST-NIEUWKERKE. Aanrijding. De genaam de Vanackere Adolf, wonende Kemmelburg. werd Vrij dag avond met zijn fiets door een voorbijrijdende auto aangehaakt en een eind ver meêgesleurd. Het slacht offer liep verschillige verwondingen op. Auto in de gracht. De auto van D. Tjoens. wonende Komenlaan, is bij het afrijden eener helling in een gracht bezijdens de baan terechtgekomen. De auto- voerder werd aan het hoofd gewond, terwijl zijn acht jarig zoontje, dat nevens hem zat, aan de beenen ge kwetst werd. NEER-WAASTEN. Verkeersongeval. Vrijdag avond kwam de Heer Laconte, van Oostende, met zijn auto alhier gereden en. ten einde een botsing te ver mijden met den motorijder Degryze Roger, van Yper, gaf hij een zwenking aan het stuur, waardoor de auto op het gaanpad terecht kwam en aldaar den genaam de Degrande Antoon omverwierp Deze laatste, die zich huiswaarts begaf, werd aan de beenen gekwetst. Ontploffing. De echtgenoote van R. Vanstaan, wak nende Waastenlaan, was bezig met te werken in haar waschhuis, toen opeens een flesch benzine, die op de schouw stond, ontplofte. De glasscherven vlogen rond met zulk geweld dat verscheidene stukjes de vrouw in den rug drongen. Zij werd ook nog aan de' rechte* wang gekwetst en moest zich door een geneesheer laten verzorgen. WYTSCHAETE. Paard op hol. Langs den steerii weg naar Meessen is het paard van F. Vertroye. ver schrikt door het voorbijrijden van een auto, plots op hol gegaan. De verraste geleider werd, door den snak aan de kar gegeven, van zijn voertuig geslingerd en stuikte ten gronde. In zijn val liep hij een diepe hoofd wonde op en ook het paard werd gekwetst. WOESTEN. Aanrijding. Op Zaterdag 2" dezer kwam R. A.. marktkramer te Wogsten, korts na den middag van Yper markt huiswaarts" gereden, juist voor zijn woning maakt de baan een nogal groote bocht. Op het oogenblik dat hij met zijn auto achterwaarts de bergplaats wilde inrijden, kwam een auto, gevoerd door een marktkramer uit Oostende, insgelijks van de markt van Yper terug en beukte op de auto van zijn ambt genoot De slijkafweerders van beide voertuigen had den het meest te verduren, de overblijvende koopwa ren werden dooreen geschud, doch er waren geen per soonlijke ongevallen te betreuren. BECELAERE. Wildstroopers aangehouden. De Heeren Wicke Henri, toeziener van Waters en Bosschen, en jachtwachter Titeca, beiden wonende te Yper. als mede jachtwachter Camiel Bruneel. van Hollebeke. waren Dinsdag avond op dienstronde te Becelaere en bemerkten rond 9 u. twee wildstrqpners die met een lichtbak op loer lagen. VoorzicMfg nüderden zij de pensjagers en M. Wicke richtte "plots "de stralen van zijn groot licht op hen, waardoor ze duidelijk konden herkend worden als zijnde de gebroeders Paul en Jozef Lef, van Becelaere. Zich ontdekt ziende, vuurde laatst genoemde'nog zijn geweer af in de richting der jacht wachters en sloeg daarop samen met zijn broeder op de vlucht. Dit ziende, loste de Heer Wicke eveneens een schot, waardoor Paul Lef. aan het linker oog, het lin ker been en de linker bil getroffen werd. Deze kon alzoo dadelijk aangehouden worden, terwijl zijn broe der Jozef, die weggevlucht was, thuis aangehouden werd niettegenstaande hij beweerde niet geschoten te hebben. Nadien werden echter loodkorreltjes in de pet van jachtwachter Titeca gevonden. Deze pet werd als bewijsstuk naar het Parket van Yper gebracht. Ook de lichtbak en het geweer der pensjagers werden aange slagen. Woensdag namiddag verscheen de betichte Jozef Lef. voor den Heer onderzoeksrechter Devos de Moldergem, doch hield er staande op de jachtwachters niet gescho ten te hebben. Er werd niettemin een aanhoudingsman daat tegen hem afgeleverd en 's avonds werd hij onder goede bewaking naar het gevang te Kortrijk overge bracht. Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Donderdag 30 November, door Jvr. Ver- faillie, Boterstraat, twee regenschermen die in haar winkel achtergelaten werden. Zaterdag 2 December, een sleuteltje. Zondag 3. door M. Claeys Marcel, Ligywijk. een grijze pet. Nabij de Meenenpoort, een sajette kinderhandschoen. Maandag 4, door Mm<! Jozef Bulckaert. Korte Thou- routstraat, een kinderpels. Door M. Delaire Emile, Hoornwerk, twee Alpenmut sen en een linker handschoen, die in de Cinema Flora achtergelaten werden. Door Me Ameloot Marie-Louise, Capronstraat, een bril. Woensdag 6, door de stoelvrouw van de Paterskerk, een ceintuur van damesmantel en twee alpenmutsen. Door M. D'haene Eugène. Esplanade, een zilveren armband met naamplaatje. Door M" Verfaillie Beatrice.Elverdinghestraat. een linker kinderhandschoen. Verloren. Woensdag 29 November, door Mej. Mar- tein Julia, Blinde Liedenstraat, een halssnoer in ivoor en een gouden ring met twee paarlen versierd Woensdag 6 December, door Me Kesteloot Maria, Paddevijverstraat, een blauw handzakje inhoudende eenzelvigheidskaart en andere papieren. Vrijdag 8, Zilveren portemine. merk Norma schrijvende in 4 kleuren. Terugbrengen tegen goede belooning, Statiestraat, 35, Yper. ZONDAG 10 DECEMBER 1939 Om 1 ;j uur GHELUWE, Oud Stadhuis (Liggende pers) Oppervogel 80 fr.Twee zijdvogels, elk 40 fr. Twee kallen, elk 20 fr. en 36 vogels van 15 fr. voor 50 schutters. Inleg 17 fr. Om 3 uur ROESELARE, Den Oven Oppervogel 2 schoone fesanthanen en 50 fr. Twee zijdvogels, elk 2 fesanthanen en 20 fr Twee kallen, elk 2 fesanthanen; 15 vogels elk een fesant en 70 vogels van 15 fr. voor 100 schutters. dnleg 17 fr. MAANDAG 11 DECEMBER 1939 Om 5 J uurYPER, In de Saumon Potjeschieting, gewone voorwaarden Een teiloor van Yper-Hoekje I op den oppervogel.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 14