Pacha De Geschiedenis van een Oorlog VRIJDAG 1 DECEMBER 1939 FRANSCH-DUITOCH FRONT. De bedrijvigheid op het front beperkt zich steeds, zooals het blijkt uit de korte legerberschten die van beide zijden uitgegeven «orden, tot de gewone verkenningstochten en patroel- - en <oms eenig zwak artillerievuur op enkele plaat se r. \an het front Een Duitsche aanval in dgn sector ten Ofen van de Moezel, werd afgeslagen en de Fransche kanonnen dwongen de Duitschers, die ten hoogste uit twee secties infanterie bestonden, zich terug te trekken vooraleer ze hun doel, een kleine Fransche voorpost, bereikt hadden. De tegenwoordige kalmte wordt door de Franschen benuttigd om de veld versterkingen te ver beteren en ze aan te sluiten met de vaste vestingswer- ken van de Maginotlinie. die alzoo in de diepte uitge breid wordt. FINLAND. De Finse he regeering. alhoewel het parlement niet algemeens stemipen' haar beleid goed keurde en een motie van vertrouwen stemde, is Don derdag avond afgetreden, omdat men de zekerheid wil de hebben dat geheel het Finsche volk achter de re geering staat en deze dan met meer gezag de vredeson derhandelingen met Rusland zou kunnen beginnen. De Heer Ryti, bestuurder der Bank van Finland, heeft een nieuw e regeering samengesteld, die pogen zal een wa penstilstand te sluiten met de Russische militaire over heid om dan met de Soviëtregeering te onderhandelen. Het parlement is Donderdag avond te 20 u. bijeenge komen in geheime vergadering, die 's anderdaags 's morgens te 2 u. nog niet opgeheven was. Intusschen zijn de Russische troepen steeds verder op Finsch grondgeb ed doorgedrongen en hebben op verscheidene plaatsen verwoede gevechten plaats. De Finnen immers bieden overal een heftigen en moedigen weerstand aan den indringer. Verschillige Russische vliegtuigen wer den reeds door het Finsch afweergeschut neergehaald. Anderzijds verspreidde de radio van Moskou een be richt waarbij er een opstand in het Finsch leger was losgebroken en een roode volksregeering. onder voor zitterschap van Otto Kuusinnen. te Terijoki gevormd werd die den steun en de hulp van de Soviets zou ge vraagd hebben. Het Finsch schip Mercator is nabij de Schotsche kust op een mijn gevaren. RUSLAND. Moskou beweert dat het de Finnen zijn d;e den aanval hebben ingezet. De Soviëttroepen zou den de Finnen teruggeslagen hebben en dan in Finland gedrongen zijn Russische onderzeeërs omsingelden de fjord van Petsamo en dwongen een Finsch stoomschip met vluchtelingen aan boord naar Petsamo terug te keeren. Een Russische torpedojager werd tot zinken ge bracht. FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft met 318 tegen 175 stemmen het ontwerp der volmachten aan de regeering Daladier aangenomen. Een Fransche torpe doboot slaagde er in een Duitsche duikboot in den grond te boren. In de laatste twintig dagen werden al- zoo niet minder dan zeven Duitsche duikbooten door eenheden van de Fransche vloot vernietigd. De Heer Daladier sprak Vrijdag avond een indrukwekkende radiorede uit, die hij besloot met het Fransche volk tot vertrouwen aan te zetten in de eindoverwinning. DUITSCHLAND. Generaal von Brauchitsch, op perbevelhebber van de Duitsche legers, heeft de troe pen geïnspecteerd op het front van den Opper-Rijn. in de buurt der Zwitsersche grens. Berlijn weigerde Don derdag avond een radiorede van M. Erkho. minister van Buitenlandsche Zaken in het Finsch kabinet Ka jander, naar Amerika door te zenden. Een Duitsch watervlieg tuig werd boven de Noordzee door twee Engelsche vlie gers neergeschoten. De bemanning ervan werd door een Noorsch schip gered. Britsche vliegers hebben tijdens mistig weer van op een hoogte van ongeveer twee meter het Duitsch vliegkamp van Borkum met machinegewe ren aangevallen. ENGELAND. Boven de Firth of Forth werd een Duitsch vliegtuig op de vlucht gedreven. In de Noord zee. ongeveer halfwege de Theemsmonding en de Schelde, hebben de. Engelschen een nieuw mijnenveld aangelegd. De derde klas, sedert den verplichten leger dienst ingevoerd werd. zal in het begin van 1940 gemo biliseerd worden Een Britsch vrachtschip van 4.558 ton is nabij de Engelsche Oostkust op een mijn geloo- pen en gezonken. NEDERLAND. In Den Haag werd een hoog ambte naar het ministerie van sociale zaken, zijn vrouw en een ambtenaar van het ministerie van economische zaken wegens bespieding aangehouden. ZWEDEN. Finland heeft aan Zweden gevraagd de Finsche belangen in Moskou waar te nemen. VOORWEGEN. Het bericht, als zou Rusland drie havens aan de Noorsche kust hebben geëischt, wordt ge logenstraft. Een eerste contingent Finsche vluchtelingen heeft de Noorsche grens overschreden, andere Finsche vluchtelingen kwamen per boot toe te Soervaranger. De verslagenheid, verwekt door den Russischen aanval teren Finland, is algemeen en betoogingen van sym pathie tegenover Finland grepen plaats vóór de Finsche legatie te Oslo AMERIKA. De Finsche gezant Procope heeft een onderhoud gehad met president Roosevelt en staats secretaris Cordell Huil, doch weigerde eenige bijzon heid over dit gesprek mede te deelen. De Heer Pro cope verklaarde dat Finland steeds naar normale be trekkingen met Rusland heeft gestreefd, en dat hetgeen nu in Finland gebeurt geen oorlog mag genoemd wor den, doch alleen een brutale overval van een kleine, vreedzame natie. ZATERDAG 3 DECEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Uit Duitsche bron wordt gemeld dat de artillerie wat meer bedrijvig is dan de voorgaande dagen. De Franschen hebben de Duitsche stellingen gebombardeerd ten Zuid-Westen van Perl. Het spervuur nam toe tusschen Moezel en Rijn. Nabij de Zuid-Westelijke kust van Wissemburg had er een hevig artilleriebombardement plaats. Ruim honderd kanonschoten werden gelost. De Franschen zetten hun werken met spade en houweel voort. Tengevolge van het slecht weder was de luchtbedrijvigheid zeer zwak van beide zijden. Verkenners slaagden erin bij de Fran schen talrijke verdoken stellingen te ontdekken. Een mededeeling uit Parijs beweert dat de Fransche troe pen, die de kleine verkenningsposten en de vóór-stellin gen der Maginotlijn bezetten, ertoe gekomen zijn een volstrekt meesterschap in de tactiek van den schermut seling-oorlog te verwerven Tot staving hiervan worden verscheidene aanvalspogingen vermeld die door de Franschen teruggeslagen en verijdeld werden. FINLAND. Terwijl er thans op het Westelijk front een betrekkelijke kalmte heerscht.' wordt thans aller aandacht getrokken door de gebeurtenissen van Finland, waar een klein en moedig volk heldhaftig weerstand biedt aan een veel sterkeren aanvaller. De stad Petsa mo, die tengevolge van het bombardement van den vo- rigen nacht in brand staat, werd door de Russen inge nomen. Tijdens een luchtbombardement van Helsinki hebben Russische vliegers een groep weerlooze vrouwen en kindenen. die zich op een open plein hadden verza meld om niet onder de puinen der instortende huizen begraven te worden, met machinegeweren beschoten. In Karelië hebben de Finnen twee Russische com pagnies verslagen. Het Russisch slagschip Kirov werd door de Finsche kustartillerie tot zinken gebracht 16 Russische vliegtuigen werden reeds neergehaald en 36 Russische tanks vernietigd. De eilanden Hogland en Rodskaer werden herhaaldelijk van uit de lucht en van op zee beschoten Reeds meer dan 100.000 personen heb ben Helsinki ontruimd. Uit Noorwegen wordt gemeld dat de Finsche troepen Petsamo heroverd hebben. Ook Kivepana. gelegen 20 km. achter de grens van.Karelië. werd terug ingenomen door de Finnen, die zich met de kracht der wanhoop verzetten en de Russische aanran ders reeds zware verliezen toebrachten. Aldus slaag den zij erin het eerste offensief der Russen, dat tot doel had het Finsch leger ten Noorden van het Ladogameer te omsingelen, te verijdelen. Te Samijarvi werden 200 Russische soldaten krijgsgevangen gemaakt. Een Finsch I oorlogsschip werd ter hoogte van Hangoe zwaar getrof fen tijdens een gevecht tegen de Russische vloot; en de Finsche matrozen, die op zee ronddreven, werden door Soviët-Russische vliegers met machinegeweren bescho ten. M Ryti. de nieuwe eerste minister van Finland, verklaarde in een radiotoespraak tot de Vereenigde Staten, dat de Finnen bereid zijn te onderhandelen over alle vraagstukken, doch hunne onafhankelijkheid niet willen opgeven, het Finsche volk. verklaarde hij verder zal zich niet overgeven, doch strijden tot het uiterste. De Heer Ryti. sprekende over de roode regee ring die door Finsche verraders te Terijoki opgericht en door Moskou de volksregeering gedoopt werd. zegde dat Kuusinnen. het hoofd dier roode regeering, geen Fin is maar een banneling die in 1919 zijn vaderland ontvluchtte om naar Rusland te gaan waar hij adjunct- secretaris van de Komintern werd. RUSLAND. Het Russisch legerbericht meldt offi cieel dat de troepen van het militair district Leningrad hun opmarsch op 1 December hebben voortge zet. Een Finsche luchtaanval in de landengte van Karelië werd teruggedreven. Tien Finsche vliegtuigen werden neergeschoten, en 2 Russische toe stellen keerden niet terug. Uit die mededeeling van het leger blijkt dat de inval in Finland in vier richtingen gaat, nameljk in de streek van Moermansk ten einde Finland van de kust af te snijdenvan uit Soviët- Karelië ten einde het centrum der Finsche meren te be reiken van het Ladogameer uit ten einde de Finsche troepen in Karelië langs achter aan te vallen, en ten slotte in de landengte van Karelië, ten Noorden van Leningrad, waar waarschijnlijk de voornaamste aanval geschieden zal. Uit Riga wordt gemeld dat Molotoff zou geweigerd hebben te onderhandelen met de nieuwe re geering te Helsinki. Hij zou echter een overeenkomst willen sluiten met de zoogenaamde volksregeering Kuu sinnen. die door den raad der Soviets erkend werd en waarmede Moskou ook zinnens zou zijn diplomatieke betrekkingen aan te knoopen- FRANKRIJK. Na reeds de klassen 1909. 1910 en 1911 gedemobiliseerd te hebben, heeft de Heer Daladier besloten pok de vaders van 4 en 5 kinderen, en daarna deze van 2 en 3 kinderen naar huis te zenden De re servisten van de eerste reserve zullen vanaf 15 Decem ber opgeroepen worden. De Franschen bestudeeren druk het vraagstuk der magnetische mijnen en. vol- gens een deskundige, zou een systeem gevonden zijn om de mijn naar de oppervlakte te krijgen, zoodra een schip nadert. Van den anderen kant werd een machine uitgevonden om de mijnen onder water te doen ont ploffen. Fransche krijgsgevangenen zouden door de Duitsche radio hebben mogen spreken tot hun familie, doch uit een onderzoek is gebleken dat het hier niets anders is dan een nieuwe propagandamethode van. de Duitschers. DUITSCHLAND. Het Duitsch gezantschap te Hel- sinki werd gelast de Soviët-Russische belangen in Fin- land te behartigen. De Duitsphe legatie heeft door de j Finsche radio een oproep gericht tot al de Duitschers, die in Finland wonen, om ze aan te zetten dit land te verlaten. Duitsche vliegtuigen zouden, tijdens een aan val op vijf Britsche kruisers in de Noordzee, vier dezer schepen, met hun bommen getroffen hebben. Twee Duit sche schepen. de Eisleckmetende 2.185 ton, en de Sophiemetende 1.215 ton, werden door de Britsche vloot prijsgemaakt. De Duitsche paketboot Watussi van 9.521 ton werd ten Zuiden van Kaapstad door zijn eigen bemanning tot zinken gebracht, nadat het van wege Zuid-Afrikaansche bombardementsvliegtuigen be vel had gekregen zich naar Simontown te begeven. NEDERLAND. De onlangs ontdekte spionnagezaak. waarbij twee ambtenaren, M. Van Hoeven en M Buve, reeds betrokken zijn, schijnt een onverwachte wending te zullen nemen en men verwacht dat nog andere aan houdingen zullen volgen. Een der aangehouden ambte naars wordt ervan beschuldigd de door hem gekende inlichtingen, over de opstelling van Nederlandsche troepen, aan een vreemde mogendheid te hebben be kend gemaakt.. ENGELAND. Het Britsche Roode Kruis, heeft een vliegtuig met sanitair materiaal naar Finland gezonden om hulp te bieden bij het verzorgen der gekwetsten. Volgens de Daily Mail zou men het opkoopen van. neutrale schepen overwegen. ten einde de Britsche handelsvloot te versterken. Het Engelsch stoomschip Dalryan is op een wrak gevaren en gezonken. Een ander schip, de Stanbrook van 1.383 ton is reeds zes dagen over tijd en wordt als verloren beschouwd SLOWAKIJE. In de laatste dagen werden in het Oosten van Slowakije verschillende personen aange houden. die deel uitmieken van den Engelschen gehei- men dienst en alarmeerende geruchten verspreiden ten einde onrust onder de bevolking te verwekken. NOORWEGEN. Het prachtig Noorsch stoomschip Realf. metende 12.500 ton. is in de nabijheid der Brit- .rjrjr.rirrrrTTrrrrr-i sche kust op een mijn geloopen. De gansche bemanning werd gered. AMERIKA. President Roosevelt heeft, na zijn be roep op Moskou en Helsinki om de burgerbevolking te sparen, een verklaring afgelegd tijdens dewelke hij lucht gaf aan zijn verontwaardiging en deze van gansch de bevolking der Vereenigde Staten over de Russische aanranding tegen Finland. Hierop heeft President Roo sevelt. evenmin als op zijn aanbod van goede diensten, nog geen antwoord ontvangen. Het Russisch Tass-agent- schap kondigde echter een mededeeling af volgens de welke M. Molotoff zou verklaard hebben dat de vraag van M. Roosevelt geen doel heeft, daar de belangen der Finsche bevolking even duurzaam zijn aan de Rus sische regeering dan aan gelijk welk andere regeering. ZONDAG 3 DECEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Zoowel het Fransch als het Duitsch legerbericht zeggen dat de kalmte, die thans tijdelijk op het front heerscht, door geen meldens waardige incidenten onderbroken werd. Er heerschte slechts zwakke bedrijvigheid van de patroeljés en van de artillerie. Ook de luchtmacht was weinig werkzaam. Tusschen Moezel en Rijn gaan de Franschen voort met steeds meer en meer veldversterkingen aan te leggen. FRANKRIJK. In het Noorden van het land werd 's morgens alarm gegeven, dat van 10 u. 05 tot 10 u. 25 duurde. Een Fransch stoomschip, de Florideis op een Duitsche mijn geloopen, doch slaagde nog erin te stranden in de nabijheid van een Fransche haven. BELGIË. Verscheidene vreemde vliegtuigen hebben herhaaldelijk onze kuststreek op groote hoogte over vlogen. Het luchtafweer trad in actie en militaire vlieg tuigen stegen op om de vreemde toestellen te achter volgen. Ook in de provincie Henegouwen, en voorname lijk boven Doornik, werden vreemde vliegtuigen waar genomen. DUITSCHLAND. Engelsche bombardementsvlieg tuigen hebben rond den middag een vergeefschen aanval gedaan op het eiland Helgoland, in de Noordzee Vol gens de Engelsche lezing over dezen aanval, werd een Duitsch jachtvliegtuig neergeschoten en werden, niet tegenstaande het luchtafweergeschut onmiddellijk in werking trad, verscheidene Duitsche schepen door bom men getroffen. Uit Londen wordt gemeld dat een Duit sche duikboot in een hinderlaag gelokt en vernield werd. FINLAND. Volgens de woordvoerder der Finsche regeering verklaarde is het slechts in het .Noorden van het land dat de Russen eenigszins vooruitgaan, overal elders werden zij teruggeslagen. Hardnekkige gevechten worden aan de Finsch-Russische grens geleverd en de Soviëttroepen zouden reeds zware verliezen ondergaan hebben. In overeenstemming met de plannen van de legerleiding, zijn de Finsche troepen achteruit getrok ken ten Noorden van het Ladogameer. Vijf grensdor pen werden, volgens een van te voren opgesteld plan, ontruimd door de Finsche troepen, die zich thans op hun versterkte lijn hebben teruggetrokken. Gedurende den nacht van Zaterdag op Zondag hadden verwoede gevechten plaats ten Noorden van het Ladogameer, waar de Finnen de thans door hen ingenomen stellin gen behoudèn. Zij vernielden er zelfs talrijke Rus sische tanks. De Soviëtvloot heeft gedurende twee uren de Finsche bezetting van Hango beschoten. Een po ging der Russen, om troepen op de Finsche kust te ont schepen. mislukte. Niettegenstaande de weergesteltenis beter was dan gister, werden er heden geen luchtaan vallen gedaan. De ontruiming der bevolking van Hel sinki wordt in kalmte voortgezet. De Finsche regeering zal slechts de hoofdstad verlaten wanneer het grootste deel der bevolking zal vertrokken" zijn. De Finsche regeering heeft besloten bij den Volkenbond beroep aan te teekenen tegen den Soviët-Russischen in val. De Heer Holsti, vertegenwoordiger van Finland bij den Volkenbond, heeft namens de Finsche regeering de onmiddellijke bijeenkomst van den Volkenbondsraad gevraagd. Dienvolgens heeft de algémeene secretaris van den Volkenbond den Raad bijeengeroepen tegen Zaterdag 9 December. De algemeene vergadering zal op Maandag 11 December plaats hebben. RUSLAND. Russische bladert drukken een kaart over waarop de nieuwe grenzen van Finland voorkó men zooals zij tusschen de 'Soviëtregeering en de Fin sche volksregeering in gemeen overleg werden vast gesteld. Volgens de Zweedsche pers zou de Soviëtregee ring het plan koesteren Finland aan de overheersehing van het bolsjewisme te onderwerpen op gelijken grond met Buiten-Mongolië. dat nog slechts een vassaalstaat is voor de Sovjetunie. Een Russische afvaardiging be7 vindt zich thans in Amerika om er te trachten vliegtui gen te köopen ZWEDEN. De Zweedsche regeering besloot een nieuw contingent reservisten op te roepen om de lands verdediging te versterken. Communistische bladen wer den aangeslagen. Russische vliegtuigen werden herhaal delijk boven de Noordelijke grens van Zweden opge merkt. In politieke middens verwacht men zich eraan dat ook leden van de conservatieve en van de volkspar tij in het Zweedsch kabinet zullen opgenomen worden om alzoo een regéering van nationale unie te vormen. De Zweedsche gezant te Moskou heeft er M. Molotoff ontmoet om'te spreken over de wjjze waarop de Finsche belangen voortaan door Zweden te Moskou zullen be hartigd worden. ESTLAND. In de regeeringskringen maakt fnén zich bezorgd over de Finsch-Russische vijandelijkheden. Men vreest dat Finland weerwraakmaatregelen zal tref fen tegen de Russische luchtvaartbasissen jn Estland, van waar de Russische toestellen opstegen om de Fin sche steden te gaan bombardeeren. De Conferentie der Baltische Staten zal op 7 en 8 December in de Estland- sche hoofdstad gehouden worden. DENEMARKEN. Betoogers hebben de ruiten stuk geslagen van het Russisch gezantschap, dat thans door de politie bewaakt wordt. VATIKAAN. Uit bevoegde bron wordt vernomen dat Paus Pius XII. door de tusschenkomst van de Pau selijke Nunciussen te Berlijn. Londen en Parijs, voor stellen heeft gedaan voor een wapenstilstand gedurende de feestdagen van Kerstmis van 22 tot 27 December. AMERIKA. Het Atnerikaansche Roode-Kruis heeft 10 000 dollar aan de Finsche regeering geschonken. De verontwaardiging in Amerika stijgt nog gedurig naar mate meer bijzonderheden over het bombardeeren van Helsinki bekend worden. De gewezen Amerikaansche president Hoover vraagt de terugroeping van den Ame- rikaanschen gezant te Moskou. De vliegtuigfabrieken van Zuid-Californië hebben besloten geen vliegtuigen noch materiaal meer aan Rusland te leveren. MAANDAG 4 DECEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Het Fransch leger bericht luidde Maandag avond als volgt: Plaatselijke bedrijvigheid van enkele kontaktelementen. Licht ar-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2