Cinema «Oud Yper» De Schaakspeler MARINELLA 3 tillerievuur aan beide zijden. De Duitsche legerstaf van zijn kant deelde mede dat er ten Oosten vah de Moezel lichte bedrijvigheid geheerscht had van de vijandelijke artillerie in de streek van Merschweiler, Hammelsberg en Ischneezerg, terwijl meer naar het Zuiden alleen het gevuur van enkele stukken te vermelden valt. Een Duitsche patroelje heeft belangrijke verkenningen ge daan voor Wissemburg. Boven het front was er ook weinig bedrijvigheid van de luchtmacht FRANKRIJK. De Fransche regeering heeft be sloten de effectieven der politie te versterken, ten einde alzoo een beter toezicht te kunnen uitoefenen op de vreemdelingen en op de verdachte groepeeringen. In het Fransch Staatsblad verscheen een besluit dat alle Tsjechische onderdanen.in Frankrijk .aan dezelfde oor logsverplichtingen als de Franschen onderwerpt. De Koning van Engeland is aari hoofd van een torpedo jager in Frankrijk aangekomen om er persoonlijk zijn troepen aan het front te bezoeken. BELGIË. De vergadering van den Volkenbond, die bijeengeroepen wordt om de klacht van Finland tegen de overweldiging van Rusland te onderzoeken, zou door België moeten voorgezeten worden. Daar dit, gezien onze onzijdigheid, een kiesche taak is, zal die kwestie zorgvuldig onderzocht worden en de Kabinetsraad zal erover beslissen. Te Kortfijk werd een verdwaalde En- gelsche soldaat aangehouden, die beweerde "zijn kan- tonnement in Frankrijk niet meer terug te vinden. Hij zal geïnterneerd worden NEDERLAND. De openbare gebouwen en de ban ken zijn terug onder de bewaking van de rijkspolitie geplaatst. FINLAND. De nieuwe Finsche regeering heeft be sloten een vredelievende oplossing te zoeken voor het geschil en nieuwe voorstellen aan de Soviëtregeering te doen. De gezant van Zweden te Moskou, die aldaar de Finsche belangen waarneemt, werd verzocht stappen aan.te wenden bij de Soviëtregeering en haar te vragen de onderhandelingen te willen hervatten. Wegens den grooten sneeuwval zijn de krijgsverrichtingen in Fin land schier, stilgevallen en is de Russische opmarsch gestremd, behalve aan het Ladogameer waar de Russen zware verliezen leden. Zijpoogden immers het bevro ren meer over te steken, doch waren alzoo een gemak kelijk doelwit voor de Finsche artillerie, terwijl ook het ijs op verscheidene plaatsen brak onder het gewicht der aanvallers, waarvan velen in het meer omkwamen. Nog nergens hebben de Russen de Mannerheimlinie be reikt en alle gevechten hadden tot hiertoe plaats in het niemandsland Te Helsinki, waar de ontruiming der bevolking wordt voortgezet, heerscht volledige kalmte. Er werden ook geen vliegtochten door de Russen meer ondernomen. In de Finsche golf zijn vier eilanden door de Russen bezet. Het diplomatiek korps werd verzocht Helsinki te verlaten en zich in een naburig dorp te vestigen. De Finsche regeering heeft geantwoord aan den oproep van president Roosevelt en verklaart dat haar gewapende machten in geen enkel geyal luchtbom bardementen zullen uitvoeren op de burgerbevolking of op niet versterkte steden, op voorwaarde dat de tegen standers ook deze bepalingen strikt naleven. RUSLAND. Uit Moskou wordt gemeld dat de So viëtregeering niets afweet van het nieuw Finsch voor stel tot onderhandelen, noch van een aanbod vanwege Zweden tot bemiddeling in het geschil met Finland. Men meent te weten dat M. Maiski, gezant der Soviëtste Londen en tevens voorzitter van den Volkenbondsraad, zich Zaterdag aanstaande niet naar Geneve zal begeven. De Fransche bladen meenen dat Rusland, liever dan een veroordeeling te gemoet te gaan welke zelfs zijn uitsluiting uit den Volkenbond zou kunnen voor gevolg hebben, afwezig zal blijven te Geneve ofwel misschien zelf zijn ontslag zal indienen. Volgens een Russisch blad zouden de Finnen overal mijnen, van Engelsche herkomst, gelegd hebben, wat den vooruitgang der So- viëttroepen erg bemoeilijkt. ESTLAND. De opperbevelhebber van het Estland- sche leger zal zich op uitnoodiging van de Soviët-Rus- sïsche regeering, naar Moskou begeven vergezeld van officieren. Men verklaart dat deze reis in verband staat met de afsluiting van het verdrag van wederzijdsche hulpverleening vroeger tusschen de Soviët-Unie en Estland gesloten. Het Russisch slagschip Kirov waar van men gemeld had dat het door de Finnen in den grond was geboord geworden, is Zondag in de haven van Tallinn toegekomen, doch was erg beschadigd en talrijke leden der bemanning waren gekwetst. DUITSCHLAND. Naar uit Kopenhagen gemeld wordt, is een Duitsch vrachtschip ten Zuiden van Lan- geland op een mijn geloopen en gezonken. De Duit- schers trekkentroepen samen aan de Hongaarsche grens TURKIJE. De Turksche politie maakt'sedert eeni- sedert het begin van den oorlog in Turkije zijn komen gen tijd jacht op talrijke Duitsche agenten, die zich vestigen. Tot nu toe zijn er reeds 150 personen over de grens gezet. NOORWEGEN. Talrijke Finsche vluchtelingen, vooral vrouwen en kinderen, komen dagelijks de Noor- sche grens over. ITALIË. Te Rome hadden nieuwe betoogingen plaats ten gunste van Finland en tegen de Soviët-Unie. Buitengewone voorzorgsmaatregelen werden genomen om te voorkomen dat er weer vijandige betoogingen voor het Russisch gezantschap zouden plaats hebben AMERIKA. Uit Washington wordt medegedeeld dat steeds meer en meer stemmen opgaan om de diplo matieke betrekkingen met Rusland af te breken. Pre sident Roosevelt beraadslaagde daarover met M. Cor- dell Huil en beiden waren het eens dat er niet over haastig mocht te werk gegaan worden. Men meent noch tans dat binnen kort een besluit zal getroffen worden. DINSDAG 5 DECEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. In de streek van Wissemburg hebben de Duitschers, tijdens de laatste 24 uren, tot driemaal toe een aanval beproefd die tel kenmale afgeslagen werd. Nadat het grof geschut voor af een tijd lang in werking was geweest, rukten twee of drie secties Duitsche soldaten op naar -den Franschen post dien zij tot doel genomen hadden. Zij werden ech ter door het Fransch grof geschut bestookt en waren verplicht zich naar hunne linie terug te trekken, s Na middags vernieuwden zij hun poging, doch nogmaals zónder succes, en 's avonds legden de Duitsche patroel- jes nogmaals een bijzondere bedrijvigheid aan den dag in de omgeving van den Franschen post. Men aanziet deze pogingen der Duitschers als zijnde verkennings tochten om zich over de sterkte der Fransche stellin gen te vergewissen. Ook in de lucht heerschte er een weinig meer bedrijvigheid dan tijdens de laatste da gen Uit het Groot-Hertogdom Luxemburg wordt bericht dit langs dien kant van het front het grof geschut óp ongewone- wijze bedrijvig was. Ook het verkeer op de banen, zoowel in de richting van Trier als in de rich ting van het frojit, nam een overgroote uitbreiding en uit Wasserbillig wordt gemeld dat de Duitschers bezig zijn met sommige wegversperringen op de baan van Trier naar Perl te verwijderen. Men kan echter nog niet gissen wat de reden dezer toegenomen bedrijvig heid zou kunnen zijn. ENGELAND. Volgens een officieel bericht uit Lon den weiden de schepen van de Britsche en Fransche vloot draadloos verwittigd dat de verscherpte blokkade van Diiitschland. als tegenmaatregel voor den Duit- schen rnijnoorlog, in werking is getreden. Voortaan zul len alle schepen tegengehouden worden en alle goede ren van Duitsche herkomst of van Duitsche eigenaars zullen :n beslag genomen worden. De Engelsche stoo- mer «Horster» van 1 670 ton werd in den grond ge boord. Onder de bemanning betreurt men 3 dooden en 5 vermisten. De Heer Halifax hield in het Hoogerhuis een rede waarin hij verklaarde dat Groot Brittannië onmiddellijk bereid is de wapens neer te leggen wan neer. zooals de Heer Daladier het reeds vroeger zegde, Frankrijk eh Engeland Zouden kunnen onderhandelen met een Duitsche regeering op wier handteekening mag vertrouwd worden. FINLAND. De sneeuwstorm, die over het land woedde, werd door de Finsche bevolking met groot ge noegen begroet, omdat het de Russen belet hun bom menwerpers uit te sturen. De Stilstand in de krijgs verrichtingen v.ordt door het Finsche leger benuttigd om torder de verdediging voor te bereiden. Ten Noor der. van het Ladogameer moesten de Russen zich ach teruittrekken en naar gemeld wordt, hebben de Finnen daar een merkwaardig succes behaald. Zij slaagden erin talrijke Russische afdeelingen in hinderlagen te lokken en alzoo 1500 krijgsgevangenen te maken in het dicht besneeuwde woud. dat zich ten Noord-Oosten van het meer uitstrekt eh waar de Russen van hun nume- rekc meerderheid geen voordeel konden halen. Thans echter is het weder opnieuw wat opgeklaard, er valt geen sneeuw meer en men verwacht zich aan een aan staande uitbreiding der krijgsverrichtingen Het ge rucht. volgens hetwelk de Finsche troepen de nikkel- mijnen van Salmijaervi onbruikbaar hadden gemaakt, wordt gelogenstraft, doch geheel de plaats is gereed ondermijnd om desnoods opgeblazen te worden. De Fin sche regeering heeft den Volkenbond verwittigd dat ze maatregelen heeft getroffen om de onzijdigheid van de Alandseilanden te waarborgen en dat ze mijnen in de wateren errond heeft doen leggen. RUSLAND. M. Molotoff heeft aan den Zweedschen gezant te Moskou, die hem namëns de Finsche regee ring voorstelde nieuwe onderhandelingen aan te knoo- pen om het geschil te regelen, geantwoord dat de So viëtregeering de Finsche regeering niet erkende en er dus van onderhandelingen met haar geen spraak kon zijn. Rusland erkent alleen het kabinet Kuusinen met hetwelk het een akkoord van wederzijdschen steun en vriendschap heeft gesloten. In zijn antwoord aan M. Avenol, die hem kennis gaf van de bijeenroeping van den Volkenbond, verklaarde M. Molotoff dat de Soviët- Unie niet in oorlog is met Finland en dit land niet be dreigt. Gezien er een verdrag gesloten werd met de democratische regeering van Finland en het Finsche volk dus zelf beroep heeft gedaan op de Soviët-Unie om den oorlogstoestand te likwideeren, zoo zegde M. Molotoff verder, is de vraag om den Volkenbond bijeen te roepen ongegrond en niet in overeenstemming met de waardigheid der Soviët-Unie, die zich dan ook niet te Geneve zal laten vertegenwoordigen. De Russische bla den zeggen dat het roode leger er niet aan denkt de Noorsche staten te bedreigen, zooals men het in het buitenland poogt te doen gelooven, dat het niet geko men is om Finland te veroveren maar om het te be vrijden en dat het zich uit Finland zal terugtrekken zoodra de volksregeering van Finland dit noodig acht. Naar uit Berlijn wordt medegedeeld trekken de Rus sen troepen samen aan de Turksche grens, wat als een tegenwerking aanzien wordt tegen de drijverijen van Engeland en Frankrijk in den Balkan en de mogelijk heid laat inzien dat de groote spanning, welke daar in die gewesten heerscht, in een nabije toekomst tot een botsing leiden kan. ZWEDEN. Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Finland, worden er thans in Zweden talrijke voor zorgsmaatregelen genomen ten einde op alle gebeur lijkheid bereid te zijn. De mogelijke ontruiming der Zweedsche hoofdstad wordt reeds ingezien, alle verlo ven in het leger zijn afgeschaft, vijftien klassen wer den onder de wapens geroepen en meestal naar de Zweedsch-Finsche grens gestuurd, en de regeering zou omvormd en uitgebreid worden. De ministers van Bui- tenlandsche Zaken van Zweden. Denemarken en Noor wegen zullen Donderdag te Oslo bijeenkomen om te beraadslagen over de vraagpunten die aan den Vol kenbond zullen voorgelegd worden. Talrijke vrijwilli gers uit Zweden bieden zich voortdurend aan om in de Finsche rangen te strijden. Er zou reeds een millioen kronen ingezameld zijn voor de bekostiging van het op richten van een vrijwilligerslegioen voor Finland. ITALIË. Er hebben nog steeds anti-Russische be toogingen plaats. Duizende jonge fascisten doorloopen de stad in stoet met voorop een Italiaansche en Finsche vlag en roepen herhaaldelijk «Leve Finland!» «Weg met de Soviëts ZUID-AMERIKA. Meest alle Zuid-Amerikaansche republieken, verontwaardigd over den inval in Finland, eischen de uitsluiting van Rusland uit den Volkenbond, en Uruguay voegde daar zelfs aan toe dat het zelf uit den Volkenbond zou treden, indien Rusland niet uit gesloten wordt. WOENSDAG 6 DECEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. De Duitschers heb ben zich buitengewoon bedrijvig getoond en tal van plaatselijke overvallen gedaan. De Duitsche stormaf- deelingen poogden herhaalde malen door de Fransche linies te dringen. Zoo onder meer werd een aanval be proefd op het station van Apach, doch toen de Duit- schers in de nabijheid van het gebouw kwamen, ont stond er een hevige ontploffing, waarop ze zich terug trokken. Verders valt er niets belangrijks te melden. ENGELAND. Twee Duitsche vliegtuigen, waarvan een neergeschoten werd, hebben mijnen in de monding van de Theems gelegd. Lord Churchill gaf in het Lager huis een uiteenzetting over den toestand van den oorlog op zee en verklaarde dat de Engelsehen, niettegenstaan de de Duitsche duikbooten. mijnen en vliegtuigen, nog steeds 2000 schepen op zee hebben, waarvan er dagelijks 'onggyeej ^|0 de BritjcJte havens in: of uitvaren. De vernfeugmg der Buitscfie duikbooten wordt steeds voortgezet op een tempo dat het Duitschland onmoge lijk is al de verloren eenheden door andere te ver- vangeto- DUITSCHLAND. Een Duitsch vliektuig is nabij de Engelsche 'Oostkust in zee gevallen. De Duitsche pa- ketboot Ussukuma van 7.534 ton werd in het Zuiden Vrijdag 8, Zaterdag 9 en Maandag 11 December, te 8 uur Zondag 10 December, te 2 en 5 uur, i doorloopend Avondvertooning te 8 uur Deze week 'n groote superproductie van Jean Dreville, naar den beroemden roman van H. Dupuy Mazuel (LE JOUEUR D'ECHECS) Groote en boeiende franschgesproken avonturenfilm. Vertolkt door den. grooten karakterspeler Conrad Veidt, Franyoise Rosay, Gaston Modot en Bernard Lancret. DAARBIJ De grootste en beste film van TINO ROSSI Groote en zeer lustige fransch gesproken operette met een grootsche tooneelschikking. Alwie van de -film MARINELLA heeft hooren spreken of hem zelfs gezien heeft zal hem willen terugzien. TINO ROSSI zingt er zijn grootste en melodieuse suc cesliedjes in, zooals Marinella, Tchi-Tchi. Vroolijke lie deren en prachtige dansen maken van MARINELLA een groote superproduktie. ECLAIR JOURNAL. Kinderen toegelaten. van den Atlantischen Oceaah door Britsche oorlogs schepen prijsgemaakt. In Duitsche middens toont men zich verwonderd over de passieve houding van Neder land tegenover de nieuwe blokkade maatregelen van Engeland. FRANKRIJK. De vertegenwoordigers der Engel sche en Fransche regeeringen voeren thans besprekin gen te Parijs ten einde tusschen beide landen een fi- nancieele en economische overeenkomst te sluiten. Ko ning George van Engeland zet zijn inspectietocht in Frankrijk voort en wordt overal geestdriftig toegejuicht. FINLAND. Een machtig Russisch leger, geschat op 700.000 man, 't zij de helft meer dan geheel het Finsch leger, zet den aanval op Finland voort. Twee groote legers rukken op tegen Helsinki. Niettegenstaahde hun vooruitgang, hebben de Russische troepen nog geen en kel Finsch verdedigingswerk kunnen veroveren. Roode troepen landen nabij Petsamo. Men denkt dat de Rus sische patroeljeschepen op het Ladogameer binnen kort zullen vast gevroren zitten. 50 Italiaansche vliegtuigen zijn in Finland toegekomen. Finland vierde heden den 22n verjaardag van zijne onafhankelijkheid. RUSLAND. Finsche vliegers hebben een luchtraid ondernomen op Moermansk en zouden er op het vlieg veld 60 Russische toestellen vernield hebben. Anderzijds hebben twee Finsche gevechtsvliegtuigen gepoogd, doch vruchteloos, boven Leningrad te komen. Een der toe stellen werd neergehaald. De Russische kustwachter Bourysheeft in de golf van Finland een Finsche duikboot vernield en ontscheepte daarna troepen te Hogland. NEDERLAND. Twee vreemde vliegtuigen werden ten Noorden van Den Haag waargenomen. De lucht afweer trad dadelijk in werking, waarop die vliegtui gen hun richting verandérden en het grondgebied ver lieten. De Nederlandsche regeering heeft de Britsche overheid haar dank betuigd voor de hulp verleend bij het redden der opvarenden van de Simon Bolivar DONDERDAG 7 DECEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Het Fransch leger- bericht meldt dat er gedurende den nacht een uitge sproken bedrijvigheid van patroeljes heerschte aan beide zijden en dat ook van weerskanten de artillerie was tusschengekomen. De dag verliep over 't algemeen kalm. doch de patroeljes bleven in werking. Langsheen de boorden van den Rijn werd er door de infanterie ge schoten. NEDERLAND. De Cargoboot Tajadoenvan 8.140 ton, die op weg was naar Nederlandsch Indië met 67 man aan boord, werd in hét kanaal getorpedeerd Tot hiertoe zijn er 34 geredden. ENGELAND. Het alarm werd gegeven boven de Orkaden-eilanden en ook in de streek van de Firth of Forth. De Engelsche sloep «Washington» is in de Noord zee op een mijn geloopen en gezonken. DUITSCHLAND. Britsche vliegtuigen hebben tot vijfmaal toe gepoogd Schleswig-Holstein te overvliegen, doch werden telkens teruggedreven. Tijdens een lucht gevecht ten Westen van het Nederlandsch eiland Texel, zijn een Duitsch en een Engelsch vliegtuig met elkaar in botsing gekomen en beide in zee gestort. FRANKRIJK. President Lebrun heeft in een stad der légerzone Koning George ontmoet, die vergezeld was van den Hertog van Gloucester en van M Dala dier. BELGIË. Zoolang de Noordzee niet voldoende vei lig is, zullen de Belgische Congobooten waarschijnlijk niet meer tot Antwerpen of Zeebrugge komen. Zij zou den een nieuwe aanlegplaats krijgen op het vasteland. FINLAND. De Russische troepen zetten hun op marsch voort, doch ontmoeten overal den hardnekkig- sten weerstand en nog nergens slaagden zij erin de Mannerheimlinie in te drukken. Twintig Engelsche vliegtuigen werden aan Finland geleverd. Drie bespie ders werden terechtgesteld. RUSLAND. Het Finsch gezantschap heeft toela ting verkregen Moskou te verlaten het personeel, be staande uit een twintigtal leden, reisde af met den ge wonen trein naar Dunaburg. POLEN. De Poolsche regeering zal op de zitting van den Volkenbond vertegenwoordigd zijn. In het Poolsch gebied door de Duitschers bezet, oefenen deze laatste een 'waar schrikbewind uit. 330 jonge Polen, van beider geslacht, zouden reeds gefusilleerd zijn. terwijl anderen in de gevangenissen der Gestapo op onmen- schelijke wijze gefolterd worden. ESTLAND. De Soviëts eischen dat een deel van het Estlandsch leger zou gedemobiliseerd worden, ten einde te beletten dat dit leger de Russen zou aanvallen in Finland. HONGARIJE. Tijdens een grensincident zouden er een honderdtal Hongaarsche soldaten gewond zijn. en sedertdien zou de Hongaarsch-Russische grens gesloten zijn. Sedert de aankomst van Russische troepen aan de Hongaarsche grens, zou de toestand er op sommige plaatsen zeer gespannen zijn. ROEMENIË. Ook Roemenië vreest een aanval van de Soviëts én treft de noodige voorzorgsmaatregelen. Er zouden reeds een millioen en half soldaten gemobi liseerd zijn en ononderbroken wordt er aan de verster king der verdedigingswerken gewrocht.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 3