DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE CINEMA «FLORA» De Groote Oplossing Petite Peste Handels- en Nijverheidskamer van Yper Algemeene Ooziener OMFP ROBYN MorHstrsat, 8. YPER Tel. 159. Algemeene Statutaire Vergadering van 2 December 1939 Het is voor een goed bezette zaal dat de Heer Voorzitter deze belangrijke vergadering opent. Na lezing van het jaarverslag door den secre taris, Heer Toussaert, wordt de toestand der kas door den Heer Van Lede uiteengezet. Dan wordt overgegaan tot de verkiezing van vier bestuurs leden. De Heeren Eugène Glissoux, Ernest Seys, Leon Vandevoorde en Edouard Toussaert worden met algemeenheid van stemmen herkozen. Een bespreking wordt ingeleid over den gelde- lijken toestand der Kamer en over de middelen waarover voor het bestuursjaar 1940 moet be schikt worden. Er wordt besloten de gewone bij dragen te doen innen, doch van de leden die het vragen slechts een halve bijdrage te ontvangen en de gemobiliseerde leden van de betaling hun ner ^bijdrage te ontslaan. De Heer Julien Tahon geeft verslag over de Handelsfoor van 1939. Een lange en belangrijke bespreking heeft plaats over de noodzakelijkheid van de Handelsfoor van 1940. Het bestuur dezer foor wordt benoemd en belast met de taak in on derhandeling te treden met de tentoonstellers en alle middelen in te spannen om in 1940 een han delsfoor, hoe gering ook, in te richten. Het Bestuur wordt belast aan den Heer'Pier lot, Eerste Minister, een brief te richten betref fende de militaire vergoeding der gemobiliseer- den. Daarna geeft de Heer Voorzitter de historiek der stelplaats onzer statie en verschaft uitleg betreffende de bedreiging tot verplaatsing naar Kortrijk. De tusschenkomst onzer mandatarissen heeft deze aanslag op de belangen van Yper be let, doch de brief van den Heer minister Marck, in datum van 27 November, is niet van aard om onze gewettigde vrees te doen verdwijnen. Al leenlijk wanneer hier de noodige tanks en de vereischte inrichtingen zullen bestaan om, zooals het hier sedert het bestaan van den spoorweg het geval is met de locomotieven, alle onderhoud en herstellingen te doen, dan zal reden bestaan om vertrouwen te hebben. Maar zoolang dit niet is ingericht, zullen onze mandatarissen, ons stadsbestuur en onze handels kamer een waakzaam oog op deze inrichting moe ten houden, willen wij onze stad niet eens te meer zien vernederen en te niet helpen. De aandacht van het bestuur wordt gevestigd op het feit dat thans zeer weinig treinen te Houthem stilhouden. Het bestuur zal daarover aan de na tionale maatschappij schrijven. De voorzitter toont het nut aan van het besten dig secretariaat, dat certificaten bezorgt voor alle uitvoer naar vreemde landen. Hij raadt de leden aan zich voor alle moeilijkheden te wenden tot. den Heer Cam. Christiaens, die belast is met het inlichtingsbureel. Verscheidene leden stellen voor het jaarlijksch avondmaal te geven zooals gewoonlijk. Een lid doet opmerken dat het lang geleden is dat geen algemeene vergadering plaats greep, en dat het thans noodzakelijk is meer te vergaderen. Deze wensch zal ingewilligd worden. De vergadering sloot te 10 u. 30. Jaarverslag voorgedragen op de Statutaire Algemeene Vergadering van 2 December 1939 door den Heer Edouard Toussaert, Schrijver der Handels- en Nijverheidskamer. In overeenstemming met artikel 22 onzer sta tuten, houden wij heden onze jaarlijksche statu taire vergadering en heb ik de eer verslag te ge ven over onze werkzaamheden gedurende het jaar 1939. Het is op een uiterst ontroerend oogenblik dat wij dit jaar deze algemeene vergadering houden. Onze groote gebuurlanden hebben opnieuw de wapens opgenomen en hun machtige en modern uitgeruste legers staan om den ergsten en groot sten strijd aan te gaan die ooit Europa verscheur de. Dank zij de scherpzinnigheid van Zijne Ma jesteit Koning Leopold III en van onze opeen volgende regeeringen, blijft België buiten dezen oorlog en het is de hoop van ons allen dat ons vaderland niet gewikkeld weze in dezen wreeden krijg. En waar kan dit gevoel inniger zijn dan hier in onze martelaarsstad, die nog steeds lijdt aan de gevolgen der vroegere ramp, waarvan zij meer dan vier jaar lang het tooneel en ook het grootste slachtoffer was, en waar men dan ook beter dan overal elders, weet wat een moderne oorlog is. De krachtige veiligheidsmaatregelen door de regeering genomen, hebben bij allen de hoop ver sterkt dat wij ditmaal zullen gespaard blijven. Doch, daar hier geen troepenbezetting is, en er ook geen nijverheden bestaan die aan de noodza kelijkheden van het leger kunnen voldoen, is de economische toestand van onze stad zeer bedruk kend. Tengevolge van de mobilisatie, en ook van de verkeerde handelwijze van velen, die alle werk of bestellingen tot betere tijden verdagen, zagen vele onzer neringdoeners, kleine nijver heden en handelszaken hunne bedrijvigheid erg verminderd, of zelfs schier volledig stilgelegd. Nooit was het aantal werkloozen zoo groot als nu. Deze pijnlijke toestand treft ten zeerste bij na al onze leden, en wij aanzien het, bij deze gelegenheid, als een plicht, te herinneren aan onze affiche Hebt vertrouwen, koopt normaal, werkt, doet werken Deze zienswijze ten uitvoer brengen is, in deze harde tijden, een plicht van solidariteit, en wij vestigen daarop de aandacht, niet alleenlijk van onze leden, maar van al die genen die in de dagbladen zullen kennis nemen van dit verslag. Er moet gezorgd worden dat ook de midden stand kunne voort leven, en vooral deze huisge zinnen waar de broodwinner aan de grens zijn vaderlandschen plicht staat te doen. En wij ne men deze gelegenheid te baat om aan leden of zonen van leden, die thans dezen plicht vervul len, hierbij onze beste groeten over te maken. Met dezen oproep te doen, volgen wij het voor beeld van onzen geliefden Koning Leopold III, die, bij het uitbreken van den oorlog, zegde dat het leven normaal moet voortgezet worden. En men vergete niet dat, wanneer er nering voor den middenstand is, er ook werk is voor den werkman Maar ook de openbare besturen mogen aan hun plicht niet te kort blijven en moeten de werken doen uitvoeren die van hen afhangen. En hier te Yper hebben wij alzoo onder meer het herbou wen der Halle en der statie, de voortzetting van het herstel der vestingsmuren het oprichten der zuiveringsstatie voor de rioolwateren het bou wen door den Openbaren Onderstand van het nieuw gesticht der Kalfvaart, waarvan de plan nen reeds verleden jaar werden ten toon gesteld de oprichting van het standbeeld van minister Alf. Vandenpeereboom, enz.en dan, de verdere aanpassing op het moderne verkeer der groote banen op Yper, het in orde brengen der vaart Yper-Yzer en laatst maar vooral het herstel der vaart Yper-Komen. De tegenwoordige minister van Openbare Werken is, als voorzitter eener Handelskamer, met goede inzichten bezield. On gelukkiglijk werd hem, na de inhuldiging der nieuwe baan Hoogstade-Loo, den noodigen tijd niet verleend om hier het vraagstuk van nabij te onderzoeken, maar misschien is het thans een gepast oogenblik om, in akkoord met onze man datarissen, den Heer Minister Vanderpoorten tot een bezoek uit te noodigen. Het is ons niet mogelijk lof uit te spreken over onze betrekkingen per spoorweg of buurtspoor weg. Sedert eenige jaren eindigt bijna iedere zoo gezegde verandering in de dienstregeling, met een afschaffing van trein en aldus minder gemak van reizen Thans wordt hier door de Nationale Maat schappij van Spoorwegen overgegaan tot de ver vanging van sommige treinen door autorails, en het is te hopen dat .deze. invoering een gunstig gevolg zal hebben op de regeling dër treinen en de verbindingen. Doch Yper mag het slachtoffer niet worden dezer hervorming, en, zooals de be dreiging zich voordoet, beroofd worden van de stelplaats onzer statie, welke men naar Kortrijk wil verplaatsen. Moest dit voornemen doorge voerd worden, dan zou Yper een groot getal wer kersgezinnen verliezen en, na zoovele andere be- roovingen ondergaan door den oorlog, nog deze Voor uwe verzekeringen van gelijk welker aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder- nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEFRNE GENT De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. 5 GROOTE MARKT YPER Vrijdag 8, Zaterdag 9, Maandag 11 December, om 8 1/4 uur Zondag 10 December, vanaf 2 uur, doorloopend. DEZE WEEK EEN BUITENGEWOON PROGRAMMA Twee groote Franschsprekende productiën met Vlaamsche onderschriften (LA GRANDE SOLUTION) De geschiedenis eener Diktatuur. Een groote indrukwekkende productie VERBODEN IN DUITSCHLAND en ITALIË De laatste film gedraaid in Tchecho-Slovaquie een maand voor den Duitschen inval. EEN FILM DIE IEDEREEN MOET ZIEN! EN Een zeer vroolijke Comedie met René Lefevre, Jeanne Boitel. enz. Een triomf voor de levendige jeugd KINDEREN TOEGELATEN. vernedering moeten lijden. Terwijl in Kortrijk geen plaats beschikbaar is voor het bergen der autorails, noch voor het oprichten der brandstof tanks, bestaat dit alles hier in ruime mate. Ook spant uw bestuur zich in voor de verdediging der bedreigde belangen, en wij hopen dat, met de werking en den invloed onzer volksvertegen woordigers en senatoren, deze aanslag op den wel stand van Yper zal schipbreuk lijden. Ons bestendig secretariaat bewijst voort veel diensten aan onze export handelaars. Het is Ued. bekend dat wij wettelijk bevoegd zijn alle export certificaten af te leveren. In den loop van dit jaar werd in ons midden een inlichtingsbureel gesticht, waar de leden kos teloos alle mogelijke inlichtingen kunnen beko men betreffende belastingen, sociale wetten enz. De Heer Camiel Christiaens, wonende Hond straat, Nr 54, is met dezen dienst belast. Gedu rende het bijna verloopen jaar verschafte hij aan 42 leden 64 inlichtingen, waarvan 16 betreffende gezinsvergoedingen, 18 over betaalde verlofdagen,, 7 over pensioenen, 10 over algemeene verplichtin gen, 9 over belastingen, 3 over zegels en 1 over werkongeval. Onze Kamer is aangesloten bij de Federatie der Handelskamers, het Vlaamsch Economisch Vèrbond en het Nationaal Comiteit voor de ver dediging der Binnenscheepvaart. De documenta- ties, door deze organismen uitgegeven, kunnen door onze leden geraadpleegd worden. Wij vesti gen tevens uwe aandacht op het nut onzer bi bliotheek, waar talrijke boeken, jaarboeken en allerhande uitgaven betreffende handel en nij verheid kunnen gevonden worden. Uw bestuur richtte verleden winter verschei dene voordrachten in, waaronder deze van den Heer Salomé over de kunstgebouwen van Yper, en van den Heer Engelbeen over Nieuwpoort. Zooals andere jaren werd een steun verleend aan het Carnaval-Comiteit. Het bestuur trad op tegen het inrichten van openbare verkoopingen van nieuwe waren, en het hield ook vergaderingen met zekere vakken. Zoo als het Ued. overigens genoegzaam bekend is, zijn wij steeds bereid de bijzondere vakbelangen te steunen. Uw voorzitter werd uitgenoodigd op de vergadering, gehouden ten stadhuize van Nieuwpoort ten voordeele der uitbreiding van het grondgebied dezer stad. Uw bestuur steunde dan verder Nieuwpoort in zijn pogingen die, spijtig genoeg, den gewenschten uitslag nog niet be kwamen. Uw voorzitter werd ook uitgenoodigd bij de viering van het 20 jarig bestaan der Han delskamer van Thielt. Het jaarlijksch feestmaal had plaats op Zondag 14 Januari en diende tot verbroederingsfeest on der de Handelskamers van het Westland. Dik- smuide was vertegenwoordigd door den Heer Asaert, Voorzitter. Pil en Van Houtte, bestuurs leden Nieuwpoort door den Heer Steyaert. Voor zitter, Mausset, secretaris en Van Hecke, stads secretaris. en Veurne door de HH. Heyndrickx, secretaris en Degrieck, schatbewaarder. Onze 16' Handelsfoor, waarover de Heer Julien Tahon zooeven verslag zal geven, was waardig van de reeds lange rij schoone voorgangsters. Het zal aan Ued. straks te besluiten vallen of wij in 1940 onze 17' Handelsfoor zullen houden. Onze meening is dat onze plicht ons gebiedt het onmo gelijke te doen, opdat zij zou plaats grijpen al dus een voorbeeld gevende van werkzaamheid en vertrouwen, zooals Zijne Majesteit Leopold III het vroeg. En in dit geval zal het Ued. believen over te gaan tot de benoeming van het Comiteit voor de Handelsfoor van 1940. Wij vestigen tevens uwe aandacht op het feit dat Paschen zeer vroeg valt in 1940. en namelijk op 24 Maart. De Heer Van Lede zal Ued. den toestand der kas bekend maken, en gij zult dan ook te beslui-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 5