KOFFIES en CHIC0REI met PREMIEN Christiaens Devolder Kortrijk Te koop in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaardstraat, toer. De Cinema Wereld Eischt altijd en overal de RUWE en GEBRANDE Naamdagpn. Bijzondere dagen. Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. «BALNACHTEN» DE HELD VAN DE MARNE ERICH VON STROHEIM van 24 tot 30 December 1939 Zondag 24 December Ida, Irmina, Delphina. Maandag 25 DecemberAnastasia. Dinsdag 26 December Stephanus. Woensdag 27 Decemger Joannes. Donderdag 28 December Onnoozele Kinderen. Vrijdag 29 DecemberThomas van Canterbury. Eleo- nora Zaterdag 30 December Sabinus, David, Roger. 24 December 4' Zondag van den Advent. 25 December Hoogdag van Kerstmis. Opgang Ondergang Zondag 24 December 7 u. 43 15 u. 40 Maandag 25 December 7 u. 44 15 u. 41 Dinsdag 26 December 7 u. 44 15 u. 42 Woensdag 27 December 7 u. 45 15 U: 42 Donderdag 28 December 7 u. 45 15 U. 43 Vrijdag 29 December 7 u. 45 15 u. 44 Zaterdag 30 December 7 u. 45 15 u. 44 Opgang Ondergang Zondag 24 December 14 u. 28 5 u. 10 Maandag 25 December 15 u. 18 6 u. 12 Dinsdag 26 December 16 u. 20 7 u. 09 Woensdag 27 December 17 u. 29 7 u. 59 Donderdag 28 December 18 u. 44 8 u. 41 Vrijdag 29 December 20 u. 01 .9 u. 18 Zaterdag 30 December 21 u. 19 9 u. 49 Volle maan: 2b December te 11 u. 28. Laatste kwartier 2 Januari. Nieuwe maan 9 Januari. 24 DECEMBER 1524. Overlijden van Vasco da Gama, Portugeesch zeevaarder, geboren in 1469 te Sinès. Hij ontdekte in 1497 dcc zeeweg naar Onst-Indië om de zuidpunt van Afrika, stichtte de kolonies Mozambique, Sofala en Cochin en werd in 1524 stadhouder van Portugeesch Indië. 1800. Napoleon, tot eerste Magistraatspersoon of eerste Consul benoemd, doet de constitutie van het jaar VIII afkondigen. 1815. Geboorte te Antwerpen van J A. Emmanuel van Straelent stichter van het Leuvensch studentenge- nootscftap «Met Tijd en Vlijt». 1863. Overlijden te Londen van den Engelschen ro manschrijver William Thackeray. Hij werd geboren in 1811 te Calcutta, studeerde te Cambridge, verloor zijn fortuin, begon te schrijven om in zijn onderhoud te voorzien en werd beroemd door zijn Vanity Fair (1847-1848). Zijn romans bewegen zich voornamelijk in de hoogere klassen van de samenleving. Hij is ironisch en sarcastisch en één van de beste Engelsche proza schrijvers. 1869. Onthulling van het praalgraf van F. H. Mer- tens, met Perfs. schrijver van de bekende Geschiede nis van Antwerpen 1908. Te Parijs wordt de eerste luchtvaarttentoon stelling geopend. 1926. Dood van den keizer van Japan, Yoshi-Hoto. 1936. Paus Pius XI zendt van uit zijn ziekenkamer een radiorede uit, ter gelegenheid van het Kerstfeest, en vermaant de geloovigen tegen de propaganda van het communisme. 25 DECEMBER 496. Doopsel te Reims, door den H. Remigius, van ciovis, koning der Franken. Hij werd geboren uit het geslacht der Merovingers. huwde in 446 met Clotilde, veroverde in 486 het rijk van Syagrius, in 496 dat der Alamannen, in 507 te Poitiers dat der West-Goten, en werd aldus de stichter van het Frankische Rijk. 800. Karei de Groote wordt op Kerstdag te Rome door Paus Leo III tot Roomsch Keizer gekroond en hierdoor werd het Westromeinsch keizerschap hersteld. Zijn toenmalig rijk omvatte de Nederlanden. Duitsch- lar.d tot aan den Rijn, het Noorderdeel van Italië, Frankrijk en het Noorden van Spanje. Hij werd gebo ren in 742 en overleed in 814 in zijn residentiestad Aken. Door zijn talrijke wetten (Capitularia), de rijks dagen (Meivelden), het zenden van afgezanten (Missi dominici, zendgraven) naar de gouwgraven, zorgde hij voor de veiligheid en de welvaart van zijn onderdanen. Beschermer van den godsdienst., stichtte hij bisdommen, kloosters en scholen voorstander der wetenschap, riep hij geleerde mannen aan zijn hof. Hij deed ook de aller oudste liederen over de daden en oorlogen der vroegere koningen verzamelen en opteekenen. 1642. Geboorte te Wools-Thorpe, in Engeland, van den Engelschen natuur-, sterren- en wiskundige Isaac Newton. Hij vond de wetten der aantrekkingskracht, en de differentiaal- en integraalrekening uit. Hij overleed te Londen in 1727. 1908. Aanranding van den president der Fransche Republiek, Armand Fallières. die geboren werd in 1841 en in 1931 overleed. 26 DECEMBER 1755. Geboorte te Antwerpen van den landschap- en dierenschilder, Balhazar Ommeganck, die op 18 Januari 1826 in zijne geboortestad overleed. Hij was de hoofd bewerker van de terugvordering onzer kunstschatten door de Fransche revolutiemannen ontvoerd. 1771. Overlijden te Parijs, waar hij in 1715 geboren werd. van den Franschen wijsgeer en encyclopedist, Claude Helvetius. Schrijver van het boek De l'es- prit 1797. Het Fransch bestuur verbiedt, op straf der wet. nog langer den Zondag'als rustdag te onderhou den. Het dwong voortaan, benevens eenige andere re- volutionnaire feestdagen, den decadi of tienden dag te onderhouden. 1805. Verdrag van Presburg tusschen Napoleon en Oostenrijk. 1847. Abd-el-Kader. het Arabierenhoofd dat tegen de Franschen streed in Algerie, geeft zich over aan ge neraal Lamoricière. 1898. Mijnheer en Mevrouw Curie zetten voor de Fransche Academie der Wetenschappen de uitvinding uiteen der eigenschappen van radium, dat zij afgezon derd hadden uit pikblende, een pikzwarte delfstof die vooral in Bohemen gevonden wordt. Het radium is een zilverwit, glanzend, in de lucht snel zwart wordend, radioactief, bij 700" smeltend metaal. Het meeste ra dium wordt geleverd door de Vereenigde Staten. Bel gië (fabriek van Ooien) en Tsjecho-Slowakije. 1906. - Eerste vertooning in de Opéra-Comique te Pa rijs van Madame Butterfly muziek van Puccini. 27 DECEMBER 1585. Overlijden te Tours van den Franschen ly- rischen dichter, Pierre de Ronsard, hoofd van de Bri gade later Pleïade genaamd. Hij werd geboren in 1524, en is vooral gekend door zijn Odes 1828. Willem I doet het College van Thielt sluiten. Dit gesticht telde toen 300 studenten, die aldus gedwon gen waren hun studies in den vreemde voort te zetten. Deze maatregel en een reeks andere onderdrukkings- wetten van den Hollandschen vorst, hadden als ge volg dat het Belgische volk zich tegen hem verzette, en dat' in 1830 de opstand der Belgen tegen de Hollan- ders losbrak. 1923. De geallieerde ambassades besluiten tot de in standhouding der militaire bezetting van Keulen. 1925. Overlijden te Dendermonde van den Vlaam- schen letterkundige Lodewijk Dosfel, advocaat, geboren te Dendermonde den 15 Maart 1881. Tijdens den we reldoorlog was hij professor aan de vernederlandschte universiteit te Gent. Hij schreef o. a. Gedichten Verzamelde Opstellen en Gedichten 28 DECEMBER 1189. Boudewijn van Henegouw komt in Namen, waar de edeldom en de burgerij hem den eed van ge trouwheid zweren tegen Hendrik den Blinde. 1706. De Fransche wijsgeer Pierre Bayle sterft te Rotterdam, waar hij wegens zijn scepticisme uit zijn leeraarsambt was ontslagen geworden. Hij werd gebo ren te Carlat (Ariège) in 1647. Zijn Dictionnaire historique et critiquehad grooten invloed op de vrijzinnige denkbeelden der XVIII6 eeuw. 1878. De eerste dienst voor de uitgave van een be knopt Vlaamsch Kamerverslag wordt ingericht door O. Perrier. van Dendermonde, en Julius1 Hoste, van Brussel. 1908. Te Tunis wordt een dekreet uitgevaardigd, waardoor het verplichtend wordt de geboorten en sterf gevallen aan te geven. Op Sicilië en Calabrië heeft er een verschrikkelijke aardbeving plaats die 200.000 slachtoffers maakt. 1923. Overlijden van den Franschen ingenieur Eiffel, die geboren werd te Dijon in 1832. Hij bouwde in 1889. voor de wereldtentoonstelling te Parijs, een 300 meter hoogen toren die naar zijn naam genoemd werd. 1937. De Heer Goga. der nationale christelijke partij, vormt de nieuwe regeering in Roemenië. 29 DECEMBER 1278. Gwijde van Dampierre wordt graaf van Vlaanderen. Hij bestuurde Vlaanderen reeds sedert verscheidene jaren, doch het was eerst den 29 Decem ber 1278 dat zijn 76 jarige moeder hem plechtig in het bezit stelde van zijn erfdeel. Gwijde van Dampierre droeg denzelfden naam als zijn grootvader Gwijde, heer van Bourbon, zoon van den heiligen Lodewijk. De Dam- pierres behoorden tot den doorluchtigsten adel van Champagne. 1594. De negentienjarige Jean Chatel, die een aan slag pleegde op Hendrik IV, wordt te Parijs terechtge steld. 1810. Napoleon beveelt dat de Vlaamsche bladen nog enkel mogen verschijnen met de Fransche vertaling nevens den Vlaamschen tekst 1881. Inhuldiging van den Sint-Gothard tunnel in Zwitserland, die een lengte heeft van 14.920 m. en de Zwitsersche spoorwegen met de Italiaansche verbindt, 30 DECEMBER 1567. Margareta van Parma, landvoogdes der Ne derlanden, verlaat Brussel. Zij trok langs Duitschland naar Italië, tot groot spijt van de Nederlanders, welke zij sedert 1559 met veel zachtheid bestuurd had. 1870. Overlijden te Gent van Felix A. Boone, dag bladschrijver en Vlaamsch strijder. Geboren den 8 Maart 1829. 1885. De Engelsche generaal Stephenson drijft de Mahdisten terug. 1923. Verlies van het groot bestuurbaar Fransch luchtschip Dixmude 1937. Koning Farouk stelt de regeering Nahas Pacha af. Uit de Programma's. o (NIJITS DE BAL) Een film van Anatol -Litvak, den bekwamen Holly- woodschen regisseur, die ons reeds menig leuke ont spanningsfilm leverde en die nu, met dit stuk. bewee» ook op gebied van romantiek iets moois te kunnen ver wezenlijken. Want mooi is dit werk Het werd gemaakt naar het ontroerend boek De Zustersen die titel had ook beter gepast aan deze prent. Maar die naamverande ring neemt echter niets weg van de schoonheid van het stuk. dat iedere bijzonderheid van het boek trouw weer geeft en daar zelfs nog iets heeft bijgedaan door het visueel te maken, iets wat men in de letterkunde niet aantreft. Het is de geschiedenis van drie zusters, die de een na de andere trouwen maar elkaar daarom niet verlaten, doch zich steunen in haar tegenslagen, daar haar hu welijk niet altijd in zonnige dagen en geluk voorbij gaat. Deze houding herinnert een weinig aan die van Dumas' musketiers, een voor allen en allen voor een. natuurlijk in veel zachteren vorm en op meer ontroe rende wijze. Het avontuur der oudste, Louise, wordt gansch ont leed. Zij trouwde met een journalist, die haar wel be minde maar niet standvastig genoeg was, wat een schei ding veroorzaakte. Er gebeurden intusschen veel din gen. maar alles komt echter terecht en de geliefden vinden elkaar terug op een balavond, zooals zij ook op een balavond met elkaar voor het eerst in aanraking kwamen. Dit is in 't kort het verhaal dat op zoo eenvoudige en ontroerende wijze werd gefilmd. Ook op technisch oog punt is de prent voortreffelijk. De tooneelen wisselen zich op aangename wijze af en de dialogen zijn geens zins langdradig, iets wat als zeer goed te vermelden valt, daar vele regisseurs van dergelijke stukken, ver filmd tooneel aanbieden wet den toecehntjwër pt-o v vervelen. Met Balnachtenis dat absoluut het geval niet. Men voelt zich integendeel medegesleept door het rhythme dat erin heerscht, en de mooie decors, kostu- men en muziek, die ons de jaren 1900 moeten toonen, maken de film ook nog heel pittoresk. Het zijn allen bekende sterren die in het stuk optre den, waaronder Errol Flynn, de veropenbaring uit Kapitein Blooden die nier een gansch andere rol met evenveel talent vertolktBette Davis, tegenwoor dig de eerste ster van Hollywood, die op treffende wijze de rol van Louise sp°elt. Veder nog, ook aller, even goed Anita Louise, Beulah Bondi, Jan Hunter, enz... Een mooie, ontroerende film. waarin het ook aan spanning niet ontbreekt Deze uiterst aandoenlijke film, verwezenlijkt naar het meesterwerk van André Hugon, behaalt overal waar zij vertoond wordt, een overgroot en welverdiend succes. Zij geeft op pakkende wijze de geschiedenis weer van een Fransche boerenfamilie, vanaf Juli 1914 tot aan den wapenstilstand. Een brave landbouwer ziet zijne drie zonen naar den oorlog vertrekken. Oh zeker, hij heeft ze niet heldhaftig afgestaan noch grootmoedig, de oogen ten hemel gericht, op het altaar van het vaderland ge offerd, neen... maar hij heeft begrepen dat het ongeluk niet meer te vermijden was en hij zelf heeft zich in den strijd geworpen wanneer het er op aankwam zijn haard stede, zijn land te verdedigen. Die brave lieden lijden op alle manieren. Zij zijn geen grootsprekers, maar offeren zich en hun besluit is dat zulk gruwel zich niet meer mag vernieuwen. Er ligt in deze opvatting yU.. ffc opoffering ccr. droe vige grootheid die het hart beklemt. En om deze ge schiedenis van het gepijnigde Frankrijk te verrijken, heeft de schrijver er een gansche opeenvolging van zielsroerende toestanden samengebracht. Deze film is dus geen gewone oorlogsfilm, maar een sentimenteel beeld uit den oorlog 1914-1918. met zijn wreedheden, zijn moeizaam verkregen vrede en. on danks alles, de hoop... Het scenario is eenvoudig en trouw menschelijk weer gegeven, en daarom juist zoo aandoenlijk en ontroerend. Ook de meesterlijke vertolking van den grooten film- artist Raimu. die omringd is door een troep eerste klas spelers als Germaine Dermoz, Jacqueline Porei. Ber nard Lancret. Fernand Fabre, Jean Toulout en Pierre Cambo, brengt er nog veel toe bij om de groote waarde dezer film te verhoogen. FILMNIEUWS De excellente speler uit de film Gibraltar die al hier binnenkort zal draaien, kwam, na enkele jaren in Hollywood te zijn geweest, naar Frankrijk terug, waar hij door zijn buitengewone creaties in korten tijd be roemd werd. Hij gaat nu zelf een film samenstellen, die ons zijn kunst als regisseur bewijzen zal. Dit stuk zal De Wereld zal leven genoemd worden en men voorspelt dat het een meesterwerk op gebied van spannende film gaat worden. Zooals men weet is hij voor het oogenblik als vrij williger in dienst van het Fransche leger, waar hij den rang van officier bekleedt. Er zal hem echter verlof worden toegestaan om aan dit stuk voort te werken.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 11