FOOTBALL- 2de Afd. - C. S. YPER HOUTHULST 20 Jaar, N 39 23 December 1939 20 Anriée, N 39 23 Décembre 1939 - Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres KERSTGEDICHTJE AAN ONZE ABONNÉS Zondag 24 December 1939 DE VERBETERINGSWERKEN DER VAART YPER - YZER HET YPERSCHE LA RÉG D'YPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement 21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. fel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Redaction Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refusés Klein kindje is zeer ver gegaan, Is heel alleen zeer ver gegaan Tn 't bleeke kleedje van den dood. En Moeder schreit haar oogen rood... Klein kindje is zeer ver gegaan Is heel alleen zeer ver gegaan Op Kerstdagnacht... Op bloote voetjes... We zeggen het zoo zoetjes, zoetjes Moedertje, Moedertje, Moedertje lief Wij weten het wonen, uw hartedief. Klein kindje is zeer ver gegaan Tot waar het de zilveren ster zag staan, Daar woonde 't liefste Jesuke klein En 't kindje wilde daar binnen zijn... Het kwam er binnen onverwacht Op bloote voetjes te Kerstdagnacht. Klein kindje is nu zeer voldaan Omdat het niet meer verder moet gaan. ZegMoedertje, schrei nu toch niet meer, Anders doet 't kindjes hartje nog zeer P. T. ALERTE! Quelque part en Belgique Oui, dans une petite ville de province trés calme que nous connaissons particulièrement bien que le monde entier con- naït depuis qu'elle fut martyre de la grande guerre. Les militaires qui y sont cantonnés, aides par des civils volontaires, se préparent activement a la défense morale de la population. Dans l'ombre, ils astiqucnt leurs armes et contrölcnt leurs muni tions, en attendant I'heure H de I'offensive. Celle- ci, d'ailleurs, n'est plus tenue secrète. L'attaque se fera le mercredi 3 janvier 1940, a 20 heures, au théatre communal d'Ypres. Nous ne pouvons pas encore dire quelles en se- ront les phases. Toutefois, nous savons que parmi les troupes d'assaut figureront des vedettes du 2° groupe du 2'' régiment légerl'Harmonie et la Symphonie Ypriana enfin des vedettes étrangères et des vedettes Yproises collaborant au grand succès du jour 't Miljoen Pendant le combat, un groupe de militaires sera chargé d'enlever l'exquise et trés divertissante comédie de Courteline L'Anglais tel qu'on le parle Ici, nous langons l'ordre de mobilisation géné rale de la population d'Ypres et des environs. Que chacun soit a son poste, le mercredi 3 jan vier, a 19 h. 30, au théatre communal, car il s'agit de porter secours aux families nécessiteuses de nos mobilisés et de prouver sa gratitude aux offi ciers et sous-officiers du 2" groupe du 2" régiment léger qui ont eu l'heureuse initiative d'organiser cette soirée. II est prudent et même indispensable de faire réserver ses places, si l'on veut être bien assis. N. B. Pour le cöté droit du théatre s'adresser au «Café Astrid »7~~— Pour le cöté gauche au Klein Stadhuis Indien U nog uw abonnement voor 1940 niet betaald hebt, vergeet niet in de eerste dagen de som van 21 fr. te betalen in de post of over te schrijven op postcheckrekening 46.173 van Du- mortier te Yper, zooniet ontvangt U na dit blad, nog enkel een nummer en mist U aldus het ver volg van ons boeiend mengelwerk. Wij gaven verleden week onder dezen titel een artikel dat overal veel ophef en belangstelling verwekte. Wij voegen er thans de aanmerkingen bij bevat in de rede door den Heer Joris, liberaal volksvertegenwoordiger van Antwerpen, op Dins dag 19" dezer in de Kamerzitting uitgesproken Men moet onvermijdelijk bestatigen en be- sluiten dat wij slechts meester kunnen blijven van de keus onzer buitenlandsche politiek en dat wij slechts in staat zijn de vrije uitoefening van onzen internationalen handel te verzeke- ren, zoolang een neutraal land Vlissingen en Zeeuwsch Vlaanderen zal bezitten. Indien een der oorlogvoerende staten meester was van deze sleutels van onze Schelde, of in- dien de neutrale staat, die er thans nog zijne uitsluitende souvereiniteit over bezit, oorlog- voerend land moest worden, dan zouden de ter- ritoriale wateren, de monding der Schelde en zelfs de Beneden Schelde ook oorlogsgebied worden. Al onze verbindingen tusschen de zee, de over- zeesche landen en onze havens van Antwerpen, Gent en Zeebrugge zouden afgesneden zijn. Na korten tijd zou onze bevoorrading onmo- gelijk worden en, om niet uitgehongerd te wor- den, zouden wij ons bij een der oorlogvoerende landen moeten aansluiten, gedwongen dat wij zouden zijn van dit land hulp, bijstand en be- scherming te vragen. De feiten hebben, eens te meer, deze gevaar- lijke ondergeschiktheid van ons land bewezen, en het wordt hoog tijd de noodige onderhande- lingen aan te gaan, ten einde vriendelijk over- een te komen, zonder eischen noch botsing, maar door overreding, over de middelen die ons zullen toelaten, bij de eerste gevaren, de mili- taire maatregelen te treffen, welke ons in alle omstandigheden de vrije verbinding onzer ha- vens met de overzeesche landen moeten waar- borgen. Deze rede van den heer Joris schetst den gevaar lijken toestand waarin ons land kan gedompeld worden. De oplossing die hij voorstelt is schoon... maar twijfelachtig, want de geschiedenis der laatste twintig jaren heeft getoond hoe moeilijk het is op dat gebied tot deze overeenkomst te komen. De oplossing die wij inzien, 't is te zeggen de uitrusting der haven van Nieuwpoort en hare verbinding mét haar hinterland langs de vaart Yper-Komen, is een Belgische oplossing, die onze regeering gemakkelijk kan ten uitvoer brengen... zonder de regeering van een ander land te moe ten gaan overtuigen, iets wat veel moeilijker valt en sinds jaren reeds vruchteloos betracht wordt. En wij herhalen het slot van ons schrijven van verleden week De oorlog van 1914-1918 heeft, niettegenstaande het groot offer ten voordeele van het vaderland, de miskenning en de vernedering van Yper en de Yzerstreek voor gevolg gehad. Mochten de tegen woordige omstandigheden, wij onderlijnen het, in de hooge sferen de oogen openen, een gezonder begrip over onze streek doen ontstaan en haar eindelijk recht laten wedervaren. om 14 uur Wij hebben hier vroeger reeds herhaalde ma len met den grootsten lof gesproken over de schoone en zoo nuttige verbeteringswerken die aan de vaart Yper-Yzer uitgevoerd worden en die, van den vroeger smallen en kronkeligen water weg, nu een breede en schier pijlrechte vaart moeten maken. Jammer genoeg, die werken zijn thans nog niet voltooid. Een tijd lang gingen ze goed vooruit, doch voor 1939 werden de eerst voorziene kredie ten verminderd omdat, zoo beweerde de Heer Minister van Openbare Werken toen, er nog ont eigeningen te verwezenlijken waren waardoor de uitvoering der werken noodzakelijkerwijze zou vertraagd worden, en omdat het overbodig was een grooter krediet te voorzien dan hetgeen de betrokken diensten van zijn departement in den loop van het jaar zouden kunnen gebruiken. Telkens er bij den Heer Minister aangedrongen werd om de in gang zijnde werken der vaart Yper-Yzer te bespoedigen, verzekerde hij steeds dat het zijn inzicht was eerst de begonnen wer ken voort te zetten en hiervoor in de aanstaande begrooting de noodige kredieten te voorzien om die werken te voltooien. Niettegenstaande deze meermaals herhaalde belofte van den Heer Minister, waarop wij meen den te mogen rekenen, vernemen wij thans met zekerheid en ook, dit hoeft niet gezegd, met groote teleurstelling dat er in de begrooting van 1940 niet het minste krediet meer ingeschreven staat voor het voortzetten der werken van de vaar Yper-Yzer. De Handels- en Nijverheidskamer van Yper, van zoodra zij dit vernam, heeft dan aan den Heer Minister van Openbare Werken den volgen den brief verzonden Handels- en Nijverheidskamer Yper, Yper den 19 December 1939 Aan den Heer Vanderpoorten, Minister van Openbare Werken Brussel. Heer Minister, Ons bestuur heeft met veel spijt het jammer lijk nieuws vernomen dat geen kredieten inge schreven zijn in de buitengewone begrooting der openbare werken voor 1940 ten voordeele van de verbeteringswerken aan de vaart Yper-Yzer, als ook aan den Yzer. Dit jaar reeds, om reden dat de onteigenin gen niet ver genoeg gevorderd waren, werden de kredieten merkelijk verminderd, maar in zitting van den Senaat van 29 Juni 11. verklaardet gij het volgende Sommige kredieten op de buitengewone be- grooting kunnen den indruk geven vrij be- perkt te zijn, o. a. deze voor den Yzer en het >h kanaal van Yper naar den Yzer, maar de admi- nistratie zal de mogelijkheid vinden de aange- vangen werken voort te zetten in 1939 en in 1940. In zekere gevallen vergt het verwezenlij- ken der onteigeningen veel tijd en het is bij- gevolg onnoodig in de begrooting van dit jaar kredieten te voorzien voor de werken die in dit dienstjaar niet kunnen uitgevoerd worden. Thans zijn deze onteigeningen ver gevorderd, de mogelijkheid bestaat om de overige werken uit te voeren, de administratie heeft geen reden meer om de werken niet voort te zetten en gij hebt, Heer Minister, bij uw bezoek de noodzake lijkheid dezer werken bestatigd. Door uwe radiorede hebben wij vernomen dat de buitengewone begrooting voor 1940 550 miljoen

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 1