Pacha De Geschiedenis van een Oorlog 2 bedraagt waarvan 235 miljoen voor de waterwe gen. Wij begrijpen dat, door de noodzakelijkheden van den toestand, de militaire kredieten de bo venhand hebben maar wat wij niet kunnen aan vaarden is dat, van de 235 miljoen bestemd voor de waterwegen, er niets zou zijn voor onze streek en dat, in tegenstrijd met bovengemelde rede, de hier bijna voltooide werken zouden in den steek gelaten worden. Wij werden de grootste slacht offers der rarrip van 1914-1918, wij staan nog steeds er onder te lijden en thans zouden wij de eerste zijn om te boetenIs dat aannemelijk Bi j gemis aan economisch herstel is de werk loosheid hier het ergst en het stopzetten dezer werken zal dit nog verergeren. Is dat niet, Heer Minister, iets dat strijdt met uwe gevoelens en uw programma op dat oogpunt Het is daarom dat wij, door dit schrijven, bij U de handelwijze aanklagen van uwe administratie tegenover onze onterfde streek. »Als tolk der belangen onzer streek,drukken' wij de hoop uit dat, door uwe welwillende tusschen- komst, de noodige maatregelen zullen getroffen worden om de hier in gang zijnde werken zonder onderbreking te voltooien. In deze hoop, bieden wij U, Heer Minister, de verzekering onzer beste gevoelens. De Secretaris. De Voorzitter, (get.) Ed. Toussaert. (get.) H. Vermeulen. Wij durven nog hopen dat het weglaten van alle krediet ten voordeele der vaart Yper-Yzer, wat onvermijdelijk als gevolg moet hebben dat de werken binnen kort zullen stilgelegd worden, ge schied is buiten het weten van den Heer Minister. Hij heeft ons immers te dikwijls verzekerd de noodige sommen in de begrooting van 1940 te zul len voorzien, ten einde alsdan de begonnen wer ken te kunnen voleindigen, en het is onder meer dank aan die stellige belofte dat de Heer Vander- ghote, volksvertegenwoordiger en burgemeester van Yper. erin toestemde zijn amendement in te trekken waarbij hij voorstelde de kredieten voor zien in artikels 66 en 67 der buitengewone be grooting voor 1939, betrek hebbende op de stu diën en werken van den Yzer en van de vaart van Yper naar den Yzer, te vermeerderen en op hun eerst voorziene bedrag terug te brengen. Wij herinneren ons ook nog de wóórden die de Heer Minister Vanderpoorten uitsprak toen hij, op 15 Juli 11., na de inhuldiging der staatsbaanLoo- Hoogstade, hier de in gang zijnde verbeterings- werken der vaart Yper-Yzer kwam bezichtigen. Toen men hem alsdan wees op de nadeelige ge volgen welke de vermindering der eerst voorziene kredieten op den gang en de voortzetting der wer ken zou hebben, verzekerde de Heer Minister dat hij erover waken zou die werken niet te onder breken. Hij verklaarde zich voorstander van het princiep eerst de, in uitvoering zijnde werken te voltooien en daarvoor al de noodige kredieten te voorzien, vooraleer eenig ander werk aan te vat ten. De huidige financieele moeilijkheden waar mede de regeering te kampen heeftvoegde de Heer Minister eraan toe, laten niet toe thans over groote kredieten te beschikken en daarom is het beter een werk in eens aan te vatten en dit volledig af te werken in plaats van meerdere ont werpen te beginnen en die half voltooid te moe ten laten steken bij gebrek aan de noodige geld middelen. Zooals blijkt uit bovenstaande verklaring is de handelwijze van nu volledig in tegenstrijd met de opvatting en de vroeger gedane beloften van den Heer Minister. Ook durven wij verhopen dat het ons zal volstaan zijne aandacht op deze leemte te vestigen, opdat hij onmiddellijk de door zijn de partement begane nalatigheid of vergetelheid her- stelle en het noodige krediet voor de voortzetting en voltooiing der werken van de vaart Yper-Yzer inschrijve. Moest het hem onmogelijk zijn hiervoor nu nog een krediet in te schrijven, dan zal hij wel mid del vinden om een kleine besparing te doen op andere groote en nieuwe werken, en het ware wel een wonder zoo er van het bedrag van 235 mil- lioen, dat in de buitengewone begrooting van 1940 voor de waterwegen voorzien is, niet een kleinig heid zou afmogen om het stopzetten van de wer ken der vaart Yper-Yzer te beletten. Wij verhopen wel dat de Heer Minister van Openbare Werken niet weigeren zal ons die recht, matige voldoening te geven zoo immers zal hij ook eer doen aan zijn gegeven woord, en des noods rekenen wij hiervoor op de gewaardeerde tusschenkomst en machtigen steun van onze volksvertegenwoordigers en senatoren, die vroe ger reeds ten voordeele van deze werken tus- schenkwamen en aan wien de Handelskamer van Yper een afschrift van haar hierboven overge- drukten brief ter ondersteuning heeft medege deeld. VRIJDAG 15 DECEMBER 1939 FRANSCH-DUITSCH FRONT. Sedert eenige da gen krijgen de verrichtingen op het front een heviger karakter. Het zijn nog immer ontmoetingen van pa- troeljes en verkenningsgroepjes zonder algemeene draagkracht, maar het aantal manschappen wordt wat j grooter en de hardnekkigheid waarmede men strijdt wordt heviger. Wat den algemeenen strategischen toe- j stand betreft, is er geen enkele belangrijke wijziging i gekomen in de opstelling der Duitsche strijdkrachten. BELGIË. In de gemeente Wellen-bij-St Truiden is een Duitsche ballon geland De ballon, waaraan een klein toestel was vastgemaakt, werd naar de rijkswacht overgebracht. FRANKRIJK. De Engelsche eerste minister, M. Chamberlain, is in Frankrijk aangekomen en zal er eenige dagen bij de Engelsche troepen verblijven. De Heer Sarraut. minister van Binnenlandsche Zaken, ver klaarde in de Kamer dat hij de communistische en Hit- leriaansche propaganda zou blijven bestrijden. ENGELAND. Engelsche verkenningsvliegtuigen hebben de versterkte eilanden ten Noordwesten van Duitschland overvlogen en hadden niet alleen rekening te houden met het afweergeschut van de Duitsche oor logsschepen. doch werden in een half uur tijds tot zes maal toe aangevallen door Duitsche jachtvliegtuigen. Vier dezer laatste toestellen werden neergehaald, ter wijl een Britsch vliegtuig neerstortte en twee andere vermist worden. Op den Britschen kruiser Exeter die tijdens het zeegevecht met den Duitschen zakkruiser Admiral von Speebeschadigd werd, werden er een honderdtal matrozen gewond. Het schip kon echter nog op eigen krachten de plaats van het- gevecht verlaten en zette koers naar de Falklandeilanden. Aan boord van de Admiral von Spee bevonden zich 69 gered den van getorpedeerde Britsche schepen. Allen werden ter beschikking gesteld van den Britschen consul te Montevideo. Terwijl men poogde een brand te dooven die in de lading was ontstaan, is het Britsche schip Stanwood van 4.158 ton in de haven van Falmouth gezonden. DUITSCHLAND. Naar gemeld wordt zou de Ad miral von Spee tijdens het gevecht met Britsche krui sers 16 maal getroffen zijn en te erg beschadigd zijn om nog slag te kunnen leveren met het versterkte Brit sche eskader dat den Duitschen pantserkruiser buiten de Urugueesche wateren opwacht. De 36 slachtoffers van de Admiral von Spee werden te Montevideo begra ven. Het Duitsch vaartuig Lakla werd belet de Amerikaansche wateren te verlaten, daar men vermoedt dat dit schip de Duitsche vaartuigen in zee ging be voorraden of inlichtingen verschaffen Een ander Duitsch vrachtschip, de Adolf Leonhardtmetende 2900 ton, werd door zijn eigen bemanning tot zinken gebracht, omdat het op het punt stond door een En- gelsch oorlogsschip gepraaid te worden. De huidige oorlog zou aan Duitschland zoowat 4 milliard mark per maand of ongeveer 50 milliard per jaar kosten. FINLAND. De Finnen, die wijken moeten voor de Russische overmacht, trekken zich terug op de hoofd verdedigingslinies nabij de Noorsche grens. De stad Salmijaervi staat in brand en werd door de Russen in genomen. Men bevestigt ook dat de Finnen de toegan gen tot de nikkelmijnen met dynamiet hebben doen springen en dat zij alle gebouwen in brand staken. De Finnen strijden overal met de kracht der wanhoop en, zooals blijkt uit de mededeelingen, brengen den vijand zware verliezen toe. Nieuwe reservisten worden opge roepen, zoodat men bijna de algeheele mobilisatie be reikt heeft. VOLKENBONDSRAAD. - De besluiten van den Raad, waarbij Soviët-Rusland uit den Volkenbond gesloten wordt, werden door den algemeenen secretaris van den Bond aan de Russische regeering overgemaakt. Wat betreft de stoffelijke en humanitaire hulp aan Finland, zullen de technische diensten zonder uitstel de noodige schikkingen treffen en de maatregelen ordenen, welke de regeeringen desaangaande nuttig oordeelen te ne men. Men meent, anderzijds, dat de eenige Russische ambtenaar van den Volkenbond, M. Sokoline, algemeene ondersecretaris, het voornemen koestert onmiddellijk zijn medewerking te staken. NOORWEGEN. - Naar uit Oslo wordt gemeld, hoorde men aan de Zuid-Westkust van Noorwegen, op de plaats waar de zeeslag bij Jutland geleverd werd, meer dan zestig zware ontploffingen, die op kanonschoten gele ken, zoodat men vermoedt dat daar een nieuw zeege vecht geleverd werd. Naar aanleiding van de beweging der Russische legers, worden de grenstroepen versterkt. HONGARIJE. Nabij Toronia, op 4 kilometer van de Hongaarsch-Russische grens, werd een Hongaarsche post van grenswachters aangevallen door onbekenden, die op de vlucht gedreven werden. ZATERDAG 16 DECEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Op het front van Lotharingen heeft een waar artillerie-duel plaats ge had. Terwijl de Duitschers den sector ten Zuiden van de Fransch-Luxemburgsche grens onder vuur namen, waar zij de aanwezigheid van Engelsche troepen ver moedden, openden de Franschen een kanonnade op de streek, welke onmiddellijk ten Oosten van den Moezel gelegen is. Het Fransch legerbericht meldt dat de vijand ten Oosten van de Moezelstreek, na een zorgvuldige voorbereiding van artillerievuur, een plotsen en zoo he- vigen aanval gedaan heeft, dat er een lijf aan lijf-ge vecht ontstond. De Duitschers werden achteruitgedre ven. doch hadden twee man gevangen genomen die er nadien, onder de dekking van het Fransch mitrailleur- vuur, in slaagden terug hun linies te vervoegen. FRANKRIJK. De Ministerraad kwam bijeen onder voorzitterschap van president Lebrun, De Graaf van Parijs, de Fransche troonpretendent, ziet zijn vraag geweigerd om dienst te nemen zoowel in het Fransch als in het Engelsch leger BELGIË. Het aantal drijvende mijnen, die in het zuidelijk gedeelte der Noordzee waargenomen worden, groeit nog gedurig aan en overtreft sommige weken ver het honderdtal. DUITSCHLAND. De Admiral von Speeheeft van de Urugueesche regeering toelating bekomen om tot Zondag te 17 u. plaatselijke tijd, 't zij 20 u.' Greenwich- tijd. in de haven van Montevideo te blijven. Dan zal het schip, of de herstellingen gedaan zijn of niet, de haven moeten verlaten, zooniet wordt het ontwapend en ge ïnterneerd voor den ganschen duur van den oorlog. De Graf von Speewordt van brandstof voorzien door het Duitsch vrachtschip Tacoma en er wordt met spoed gewerkt om de noodige herstellingen uit te voe ren. Het Duitsch stoomschip Teneriffe van 2.436 ton werd door zijn bemanning tot zinken gebracht toen Britsche patroeljeschepen het schip naderden. Sedert het begin van den oorlog heeft de Duitsche koopvaar dijvloot reeds 39 schepen verloren. Vanaf 18 December zullen de Duitsche grenzen 's nachts gesloten worden. ENGELAND. Het Britsch eskader, dat buiten de Urugueesche wateren de Admiral Graf von Spee op wacht. is versterkt geworden door het Fransche pant serschip Dunkerque van 26.500 ton, bewapend met kanonnen van 330 mm. Ook het Britsch panlserscnip Renown van 32.000 ton en het vliegtuigmoederschip Ark Royalzijn op weg naar Montevideo. Volgens de Times mededeelt, ware het mogelijk dat de kapitein van de Admiral von Spee zijn schip tot zinken zou doen brengen vooraleer het Britsch eskader er gelegen heid toe heeft het in den grond te boren. Het Engelsch petroleumschip Inverlane is op de Noord-Oostelijke kust van Engeland gestrand, na op een mijn te zijn ge varen. URUGUAY. De Urugueesche regeering heeft krachtdadig protest aangeteekend te Londen en te Ber lijn tegen het schenden der neutraliteit van Uruguay, daar het zeegevecht tusschen de Admiral von Spee en de Britsche kruisers plaats had binnen de neutrali- teitszone van 300 mijl bepaald door de Pan-Amerikaan- sche conferentie, en daar er ook nog schoten gewisseld werden binnen de grenslijn van drie mijlen. FINLAND. De Finsche minister van Buitenland- sche Zaken, de Heer Tanner, verklaarde in een radio rede dat Finland nog steeds bereid is nieuwe onderhan delingen te openen met de Soviëtregeering, ten einde nutteloos bloedvergieten te vermijden. Volgens het Finsch hoofdkwartier werden er op de landengte van Karelië en ten Noorden van het Ladogameer verschei dene Russische aanvallen afgeslagen. De Russen mieken nogmaals gebruik van gas in de omgeving van Suomu- salmi. dat nochtans evenals Tolvajaervi door de Finnen heroverd werd. De Finsche opperbevelhebber, generaal Wallenius, verklaarde dat de Finnen niet meer een zomerveldtocht als een winterveldtocht vreezen en dat de oorlog nog wel een jaar kan duren. Hij voegde er aan toe dat de Russen zonder omzien mannen opofferen. Binnen kort zal een nota aan den Volkenbond overge maakt worden waarin de hulpmaatregelen zullen uit eengezet worden die Finland wenscht te bekomen. ITALIË. Graaf Ciano, minister van Buitenlandsche Zaken, gaf in de Kamer van Fascio's en Corporaties een belangrijke uiteenzetting van de buitenlandsche poli tiek van zijn land. NOORWEGEN. - Twee Noorsche schepen, de «Rogne» van 3000 ton en de Hoc Flood van 1.907 ton. zijn voor de Britsche Noord-Oostkust op mijnen geloopen en ge zonken. Er zijn 10 vermisten. GRIEKENLAND. De Grieksche boot Germaine metende 5.217 ton. is in den Atlantischen Oceaan op een mijn geloopen en gezonken. HONGARIJE. Ten gunste van Finland werd. met de toelating van den minister van Binnenlandsche Za ken, een openbare inschrijving geopend. ZONDAG 17 DECEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Het Fransch leger bericht van 's morgens luidde Infanterie- en artille rieactie op verscheidene punten van het front», en dit van 's avonds was als volgt opgesteld Zeer matige bedrijvigheid over gansch het front. Niets meldenswaar digs aan te stippen Ook het Duitsch legerbericht zegt dat er op het Westelijk front geen gevechten te vermel den zijn. Toch verneemt men door een persagentschap dat vier Duitsche stormafdeelingen er in geslaagd zijn een kleinen vooruitgeschoven Franschen post te bemach tigen, maar bij een bliksemsnellen tegenaanval hebben de Franschen hun stelling heroverd. FRANKRIJK. Vergezeld van generaal Gort, heeft de Heer Chamberlain het gebied bezocht dat door de Engelsche troepen verdedigd wordt. Na een troepen- schouw te hebben bijgewoond, inspecteerde de eerste- minister de vliegvelden van de Britsche luchtmacht. BELGIË. Vijf Fransche soldaten, waaronder een sergeant, die over de grens gekomen waren om siga retten te koopen, werden te Halanzy door de rijkswacht aangehouden en zullen geïnterneerd worden. ENGELAND. Het Britsch stoomschip Amble van 1.162 ton, is op een mijn geloopen en gezonken. De be manning kon gered worden. De Britsche oorlogsschepen Renown en Ark Royalzijn te Rio de Janeiro aan gekomen. DUITSCHLAND. Engelsche bommenwerpers heb ben tijdens den nacht een luchtraid uitgevoerd boven de Duitsche Noordzeekust en bommen geworpen op de basissen van mijnenwerpers. Volgens de Duitsche me- dedeehng hebben de Britsche toestellen tevergeefs ge tracht de eilanden Norderney en Sylt aan te vallen en kwamen hun bommen in de zee terecht. Het Duitsche Prijzenho' te Hamburg heeft de zaak behandeld van verscheidene opgebrachte schepen en de inbeslagne ming bevolen van de Zweedsche schepen Mercia en Brittalsmede van hun lading, terwijl het Estlandsch schip Minnaweer vrijgelaten en alleen de lading ervan aangeslagen werd. De Admiral Graf von Spee heeft, na de ontscheping van 22 gekwetsten, de hayen van Montevideo verlaten. FINLAND. Sedert het begin van den oorlog heeft, naar uit Helsinki gemeld wordt, het roode leger in 17 dagen reeds 130 gevechtswagens en een totaal van 10.000 man aan gewonden, vermisten en gevangen verlo ren. In de landengte van Karelië werd een Russische aanval, die gesteund was door 50 tanks, met succes af geslagen. ïr de streek van het Ladogameer werden de Russen overal, behalve te Petsamo, teruggeslagen. Rus sische vliegers waren zeer bedrijvig in de streek van Petsamo en in Noord Lapland, zonder echter tastbare uitslagen t- bereiken. Russische oorlogsschepen hebben herhaaldelijk het eiland Aspe, ten Zuid^Oosten van Kopka. aangevallen. Een Sovigti^che patroeljeerboot werd ern 'eld. SKANOINAVIË. Naar aanleiding van sommige artikels in Noorsche bladen over'de wenschelijkheirt van militaire hulp aan Finland, verklaart men in be voegde n iddens dat de Deensche, Zweedsche en Noor sche regeeringen reeds herhaaldelijk te kennen gaven dat zij be.s.oten zijn op militair gebied neutraal te blij ven. doch bereid zijn economische en stoffelijke hulp te verleer en FSTLAND. De Estonische opperbevelhebber Lai- doncr bevestigde dat zijn bezoek aan Moskou reeds sinds lang vóór. den 7 December was vastgesteld. Hij verklaarde dat de Soviëts niet den minsten eisch gesteld hebben tegenover Estland en hij drukte de hoop uit dat ziin lanc' buiten den Europeeschen oorlog zou blijven.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2