Cinema «Oud Yper» De Held van de Marne Een Avontuur in Mexico 3 (LE HÉROS DE LA MARNE) MAANDAG 18 DECEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Na een kalmen nacht, gedurende denwelken alleen eenig artillerievuur plaats had, kwam het op het einde van dén morgen tot een heftig handgemeen in de Vogezen tusschen een Franse he verkenningspa troel je en Duitsche troepen. De Franschen maakten verschillige krijgsgevangenen, waaronder twee officieren. Volgens het Duitsch stafbe- rient wa.- tusschen den Moezel en het Palatinaatwoud het artillerievuur wat heviger. DUITSCHLAND. De «Admiral Graf von Spee c!c machtige Duitsche kruiser, die sinds het begin van den oorlog als kaperschip de zee onveilig miek en tal- ri' te booten in den grond boorde, en wiens avontuur thans door de geheele wereld met spanning gevolgd werd, heeft een roemloos en vernederend einde gekend Het schip heeft de haven van Montevideo slechts ver laten. niet om den strijd aan te binden tegen de Britsche en F'an'c^e oor'ogsschepen die het buiten de Uru- gueesche territoriale wateren opwachtten, maar om zich zelf op 5 mijl van de kust bij middel van tijdbommen tot zinken te doen brengen, nadat de kapitein, de officieren en de nog gebleven matrozen het schip verlaten hadden. De kapitein en een deel der bemanning worden door den Argentijnschen kruiser Libertad naar Buenos- Ayres gebracht. De matrozen van de Graf von Spee die zich aan boord van het Duitsch petroleumschip Tacoma bevonden, werden opgesloten. Ook de kapi tein van de Tacoma werd aangehouden, omdat hij zonder toelating de haven van Montevideo verliet. Vol gens het Duitsch stafbericht is het de Fuhrer die aan den kapitein van de Graf von Speebevel gaf zijn schip te vernietigen en te doen zinken, omdat de Uru- gueesche regeering den noodigen tijd niet verleende om het schip te herstellen. De Britsche duikboot Ur sula zon in de monding van de Elbe een Duitschen kruiser van de Kölnklasse tot zinken hebben gebracht, doch dit bericht wordt door de Duitschers gelogenstraft. Men bevestigt thans dat het Duitsch schip Antiochia metende 3.106 ton. dóór zijn bemanning werd gesabo teerd, toen het in het Noorden van den Atlantischen Oceaan achtervolgd werd. ENGELAND. De kruiser Exeter die in het ge vecht met de Graf von Spee beschadigd werd, heeft zijn aaiiiegiiaven in de Falkland-eilanden bereikt, doch had hiervoor dubbel zooveel tijd noodig als gewoonte, zoodat men veronderstelt dat hij nogal zware averij heeft opgeloopen. Drie zwaargewonde officieren en twin tig matrozen werden aan wal gebracht. Een Britsche motorboot werd op 8 mijlen der Britsche kust door een Duitsch vliegtuig tot zinken gebracht, doch ook een Duitsch toestel werd vernield door Britsche vliegtuigen die de aanvallers od de vlucht dreven. Op verschillende plaatsen van de Oostkust werden vijandelijke vliegtui gen waargenomen en moest het afweergeschut in wer king treden. LUXEMBURG. Naar aanleiding van allerhande on rustwekkende geruchten, volgens welke een schending van het grondgebied door de Duitsche troepen te vree zen was, trof de Luxemburgsche regeering allerhande maatregelen, zooals versterking der grenswacht en be waking uer upcuudic gclhjüwen. Die maatregelen ble ken gelukkig overbodig en werden dan ook weer inge trokken, wat de kalmte bij de bevolking terugbracht. FRANKRIJK. De Duitschers gebruiken thans een nieuw piopagaiidamiduel duüi met de post gramofoon- platen en liedjes te verspreiden De Turksche zending, die enkele weken te Londen verbleef, is thans te Parijs aangekomen en zal er de gast zijn van de Fransche re a aaring. NEDERLAND. Vreemde vliegtuigen werden boven het centrum en het Oosten van Nederland opgemerkt, doch sloegen op de vlucht van zoodra het afweerge schut zich liet hooren en de Nederlandsche jachttoe- stellen waren opgestegen. Koningin Wilhelmina zal Woensdag aanstaande een radiorede tot haar volk toe sturen. De prinselijke familie van Nederland heeft aan het Roode Kruis een bedrag van 1.000 gulden geschon ken om r inland ter hulp te komen. FINLAND, De president der Finsche republiek verklaarde in een radiotoespraak dat zijn land ten zeerste voldaan is over de uitspraak van den Volken bond en met vertrouwen de hulp tegemoet ziet die de beschaafde wereld aan Finland bieden zal. In de streek van Tolvajaervi hebben de Finnen hun tegenstanders over een afstand van 20 kilometer naar het Oosten te ruggedreven. Belangrijke Russische troepen zouden daar ook omsingeld zijn. Finsche vliegtuigen hebben in de Russische linies talrijke vlugschriften verspreid om de Sovjetsoldaten aan te zetten zich van hun wapens te be dienen om het regiem te bestrijden, de Guepeoe te ver nietigen, den oorlog te eindigen en de Russische gene- ralen te straffen. RUSLAND. Het Russisch legerbericht meldt dat de Soviëttroepen in de streek van Moermansk 75 kilome ter vooruitgekomen zijn langs den weg ten Zuiden van Petsamo. en dat zij in de streek van Uchta het plaatsje Kursu bezet hebben en tot 132 km. voorbij de grens zijn opgerukt. De nederlaag geleden in de streek van Suomissalmi en Tolvajaervi zou de Soviëtregeering aan gezet hebben 200.000 goed onderrichte mannen naar het front te zenden en tevens wordt de Guepeoe gelast met het onderzoek naar de oorzaken dezer nederlaag. Vol gens een bericht uit Helsinki is er aan de oevers van het Ladogameer een opstand uitgebroken in een Rus sisch bataljon en werden alle politieke commissarissen en officieren gedood. NOORWEGEN. Twee Noorsche schepen, de Jo- tun en de Strindheim zijn nabij de Engelsche kust vergaan. De giften, bestemd om Finland te helpen, be reiken reeds het bedrag van twee en half millioen kro nen. ROEMENIË. De regeering heeft besloten een reeks schatkistbons uit te geven, waarvan het bedrag uitsluitend voor oorlogsdoeleinden zal gebezigd worden. ITALIË. Het Italiaansch blad Regime Fascista wijst op de minderwaardigheid van het Russisch leger. AMERIKA. Gezien de verontwaardiging verwekt door den Russischen aanval op Finland, heeft de re geering der Vereenigde Staten niet alleen de neutrali- teitswet niet toegepast op den Russisch-Finschen strijd, maar duidelijk stelling genomen ten voordeele van de Finnen. DINSDAG 19 DECEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Met het toenemen der koude valt eenige plaatselijke bedrijvigheid op het front waar te nemen. Van Duitsche zijde werd een nieuwe overval gewaagd in de streek onmiddellijk ten Oosten van den Moezel, doch zooals alle andere werd ook deze poging afgeslagen. Midden in het Vogezen- woud is een Fransch vrijkorps diep in de Duitsche li nies binnen gedrongen en ontmoette er op zeker oogen- blik een Duitsche afdeeling. Tijdens het hevig gevecht dat hier ontstond, slaagden de Franschen erin vier Duitsche officieren gevangen te nemen. Hierop trok de Duitsche afdeeling zich terug, waardoor het de Fran sche eenheid mogelijk werd haar post te vervoegen Aan beide oevers van den Rijn werden talrijke geweer schoten gelost. De bedrijvigheid van de luchtmacht was zeer beperkt. FRANKRIJK. In het Noord-Westen van Frankrijk werd luchtalarm gegeven, daar. Duitsche verkennings vliegtuigen boven de streek kwamen. De Engelsche eerste-minister, M. Chamberlain, vergezeld van lord Halifax, heeft den Heer Daladiér ontmoet en had met hem een onderhoud dat bijgewoond werd door generaal Gamelin en admiraal Darlan, ENGELAND. In een radiorede, welke hij Maandag avond uitsprak, loofde de Heer Churchill, de Britsche minister van de Marine, de werking der Britsche vloot en noemde de afgeloopen week de gunstigste van den geheelen oorlog. Het eerste contingent Canadeesche troepen is veilig in Engeland aangekomen Na hun op leiding. zullen de Canadeesche soldaten nevens de Fransche en Engelsche aan het Westelijk front strijden. Gedurende de tien eerste dagen van December zijn 1.100 schepen, samen ongeveer 3.000.000 ton vertegen woordigende, de Britsche havens binnengevaren. Duit sche vliegtuigen hebben in de Noordzee een aantal Britsche en ook neutrale schepen aangevallen. Een klein motorschip en een visschersboot werden in den grond geboord. LUXEMBURG. Een houwitser, die gelukkiglijk niet ontplofte, is op de Markt te Remich terechtgekomen. Een onderzoek is ingesteld om de herkomst ervan vast te stellen DUITSCHLAND. Verscheidene Duitschers, die naar uitzendingen van Fransche en Engelsche radioposten luisterden, wat verboden is in 't Reich, werden veroor deeld tot straffen gaande van 1 jaar tot 2 jaar gevang. De goederen van den naar Zwitserland gevliichten Duit schen grootnijveraar Fritz Thyssen. zijn door de re geering verbeurd verklaard geworden. Een hevig lucht gevecht had boven Helgoland plaats, waarbij volgens de Duitsche mededeeling 34 Britsche toestellen en slechts 2 Duitsche vernield werden, terwijl het En- gelsch bericht beweert dat 12 Duitsche en alleen 7 En gelsche toestellen neergehaald werden. NOORWEGEN. De Noorsche stoomer Glitrefgelli» wérd in den grond -geboord. 13 overlevenden werden in een haven van Schotland ontscheept. Een aantal Fin sche soldaten, die door de Russen van hun regimenten gescheiden waren, kwamen over de Noorsche grens, waar zij ontwapend en geïnterneerd worden. FINLAND. Russische vliegtuigen kwamen boven Helsinki gevlogen en wierpen bommen uit op het vlieg- plein. In de streek rond Viipuri hebben Russische vlie gers de burgerbevolking bestookt met mitrailleuzen. Vol gens den berichtgever van een Zweedsch blad zou het Russische leger in Finland minstens reeds 40.000 dooden verloren hebben en zouden er 100.000 soldaten zijn, van wie ledematen bevroren zijn. De meeste Russische aan vallen worden afgeslagen door de Finnen, die met hun uitstekende anti-tankkanonnen talrijke Russische tanks vernielen en telkens een aanzienlijken buit maken. ARGENTINA. De kapitein, officieren en bemanning van de Graf von Spee die te Buenos-Ayres ont scheepten, zullen overgebracht worden naar het mili tair gebied van het eiland Martin Garcia, waar zij zul len geïnterneerd worden. URUGUAY. De kapitein van het Duitsche vracht schip Tacoma zal voor de militaire overheid moeten verschijnen om de redenen uiteen te zetten waarom hij zonder machtiging de haven verliet en er terugkeerde, terwijl de Graf von Spee tot zinken werd gebracht. De Tacoma zal waarschijnlijk geïnterneerd worden. De overheden van Uruguay onderzoeken thans hetgeen er met het wrak van de Graf von Spee zal moeten gedaan worden. Mogelijks zullen de kanonnen nog kunnen gered worden. AMERIKA. 24 vliegtuigen worden naar Finland verzonden. WOENSDAG 20 DECEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. In de streek van den Moezel werd hevig kanonvuur waargenomen. Zoo wel de Duitsche als de Fransch-Engelsche artillerie was in actie, vooral in de streek ten Westen van Apach. in de richting van de Saar. Het opperbevel van het Duitsch leger deelt mede dat het aan de Duitsche ver- kenningspatroeljes gelukt is op verscheidene punten van het front in de vijandelijke stellingen te dringen en een zeker aantal gevangenen te maken. Uit Parijs wordt gemeld dat, spijts het regenachtig weder, de be drijvigheid op het front nog vrij groot was. Vier Duit sche aanvallen werden afgeslagen. Een dezer, door een Duitsche compagnie op een klein bosch ondernomen, werd door het vuur van automatische wapenen ver ijdeld. De Duitschers werden door het artillerievuur op de vlucht gedreven en lieten een machinegeweer achter. DUITSCHLAND. De Duitsche maalboot Colum bus metende 32.581 ton, een prachtige paketboot van de Hamburg-Amerika linie, heeft zich Dinsdag avond in den Atlantischen Oceaan, op ongeveer 400 mijl ten Noord-Westen van Kaap Henry, in Virginië, zelf doen zinken ten einde niet in handen te vallen van een Brit- schen kruiser. Naar uit Buenos-Aires gemeld wordt, heeft de kapitein van de Graf von Spee zelfmoord gepleegd In een nagelaten schrijven deelt kapitein Langsdorff mede dat hij het lot van zijn schip wilde deelen, doch besloot zich enkel om het leven te bren gen na zich verzekerd te hebben dat gansch de beman ning in veiligheid was. Twee Britsche vliegtuigen heb ben de Duitsche basissen voor watervliegtuigen te Ban- tum en Hoernum gebombardeerd. Het Duitsch stoom schip Pinnauwerd in de Botnische golf door een Russische duikboot aangevallen, doch zonder gevolg. FRANKRIJK. De politieprefectuur heeft te Parijs een honderdtal communisten aangehouden en ook nog een geheime drukkerij ontdekt. Aan de Luxemburgsche grens werd een bespiedster aangehouden. De raming van de militaire kredieten voor 1940 bereikt de fabel achtige som van 250 milliard frank. Na de bijeenkomst te Parijs van den Fransch-Britschen Oppersten Raad, werd door M. Daladier een feestmaal gegeven ter eere van M. Chamberlain. ENGELAND. Volgens de Duitsche legerleiding werden er in den loop der drie laatste dagen 23 Brit sche schepen vernield en gingen er, tijdens den slag van 18" dezer, niet 34 maar 36 Engelsche vliegtuigen verloren. Een Duitsch vliegtuig werd boven de Shetland- eilanden waargenomen en door Britsche toestellen op de vlucht gedreven. Vier Engelsche piloten, wier toe stel in zee stortte bij gebrek aan brandstof, werden in een plooibaar vaartuig op de Noordzee ontdekt en naar een Engelsche haven gebracht. De Fransche vlootbe- velhebber. admiraal Darlan. is in een haven van Zuid- Engeland aangekomen, op weg naar Londen. VRIJDAG 22 en ZATERDAG 23 DECEMBER, te 8 uur ZONDAG 24 en MAANDAG 25 DECEMBER (Kerstdag) te 2 en 5 uur doorloopend Avondvertooning te 8 uur. Deze week, ter gelegenheid van Kerstfeest, een groote en machtige fransche superproductie, verwezenlijkt naar het meesterwerk van ANDRE HUGON Groote en aandoenlijke fransch gesproken film Vertolkt door Raimu, den grootsten Franschen artist, en de volgende uitmuntende komedianten Germaine Dermoz, Jacqueline Porei, Bernard Lancret, Fernand Fabre, Jean Toulout en Pierre Cambo. «De Held van de Marne» is een edele, tragische pagina uit den oorlog 1914-1918. Een prachtfilm welke iedereen zal ontroeren en door iedereen moet gezien worden Groote gesproken avonturenfilm - Geheel in kleuren. ECLAIR JOURNAL KINDEREN TOEGELATEN. NEDERLAND. Koningin Wilhelmina richt een op roep tot haar volk om het aan te zetten tot vertrouwen en eensgezindheid. De leening van 300 millioen gulden heeft slechts de helft bereikt van het verhoopte bedrag en thans wordt door den minister van Financiën de mogelijkheid ingezien van een verplichte leening. FINLAND. - Over gansch het Noordelijk front had er een geweldige sneeuwstorm plaats, zoodat er daar van geen aanvallen kon spraak wezen. In de streek van Suomosalmi zouden de Russen een geweldige nederlaag geleden hebben. De stad Abo werd tot driemaal toe door Russische vliegtuigen gebombardeerd en staat in lichte laaie. Finsche verkenningsberichten melden dat de Russen steeds nieuwe versterkingen aanvoeren. Uit Zweedsche bron wordt bevestigd dat de Russen tot hier toe een zestigtal vliegtuigen in Finland verloren. RUSLAND. Van uit Helsinki wordt gemeld dat het Russisch oorlogsschip Revolutie van Octoberme tende 23.370 ton, door de Finsche kustbatterijen tot zin ken werd gebracht. Een Finsche berichtgever deelt ook mede dat Djanov, de rechterarm van Stalin, in on genade gevallen is omdat hij den Finschen veldtocht zou aangeraden hebben alswanneer de Soviëttroepen nog niet voldoende voorbereid waren. Morgen wordt de Soviëtdictator, Stalin, 60 jaar oud en te dier gelegen heid zullen grootsche feestelijkheden op touw gezet worden In Noord-Rusland werden talrijke personen, waaronder voornamelijk militairen, aangehouden. BOHEMEN-MORAVIË. Te Praag werden een vijf tigtal personen aangehouden, waaronder een tiental officieren van het gewezen Tcheeksch leger. ITALIË. Himmler. het hoofd der Duitsche Gestapo, is te Rome aangekomen. DONDERDAG 21 DECEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Volgens het Duitsch legerbericht was de artillerie wat bedrijviger op de voorlinie en in de omstreken van Pirmasens werd een Fransch verkenningsvliegtuig neergeschoten door een Duitsch jachtvliegtuig. De Duitsche soldaten onderne men thans patroeljes op eigen initiatief, met het eenige doel de Britsche troepen te verrassen. De Fransche me dedeeling van Donderdag avond zegde dat er een op vallende herneming van de luchtbedrijvigheid waarge- nnmon werd boven het front, vooral boven Elzas en Lorreinen. BELGIË. Er worden opnieuw berichten van Fran sche herkomst verspreid, volgens dewelke er zich sterke Duitsche troepenconcentraties aan de grenzen van Ne derland, België, Luxemburg en Zwitserland zouden be vinden. Door het parket van Brussel werd dan ook de inbeslagname bevolen van enkele Parijsche bladen. Vreemde vliegers kwamen weer herhaaldelijk boven ons land en boven Brugge heeft een Duitsche vlieger zelfs het vuur geopend op het Belgisch toestel dat hem achtervolgde. De regeering heeft haar zaakgelastigde te Berlijn opdracht gegeven bij de Duitsche regeering te protesteeren. FRANKRIJK. In den nacht van Woensdag op Don derdag werd er alarm gegeven in Den Haver. Volgens een mededeeling van den Franschen minister van Zee wezen. zouden de Duitschers sedert het begin van den oorlog minstens reeds 45 duikbooten verloren hebben NEDERLAND. Boven Veluwe werden drie vreemde vliegtuigen waargenomen en door de luchtafweer op de vlucht gedreven. Boven Utrecht had er een gevecht piaats tusschen een Nederlandsch eil een vreemd vlieg tuig. Dit laatste werd neergeschoten en de piloot redde zich met zijn valscherm. ENGELAND. De Fransch-Britsche controle heeft tot hiertoe reeds 850.000 ton koopwaar aangeslagen, die voor Duitschland bestemd was. DUITSCHLAND. De Duitsche paketboot Gneise- naudie Duitsche landverhuizers aan boord had en eenige dagen geleden uit Riga vertrokken was. is in de Baltische zee gezonken Bijna alle opvarenden, waaron der 900 leden van den arbeidsdienst, zouden verdron ken zijn of gedood door de ontploffing die veroorzaakt werd door een zeemijn ofwel door de torpedo van een onderzeeër. Volgens een Zwitsersch blad zou de Duit sche kruiser, die onlangs door een Britsche torpille ge troffen werd. de Blücher zijn, metende 10.000 ton. De Columbus die zich zelf tot zinken bracht, zou door geheime radio-uitzendingen de Mexikaansche neutra liteit geschonden hebben en aldus door de regeering van Mexico voor de keuze gesteld geweest zijn ofwel de haven van Vera Cruz te verlaten, ofwel geïnterneerd te worden. Uit bevoegde bron wordt vernomen dat de Siegfriedlijn verlengd werd tot aan de Zwitsersche grens, onder meer tot aan het meer van Constanza. LUXEMBURG. De toenemende bedrijvigheid, die deze week langs de Oostgrens van Luxemburg waar te nemen was, heeft de regeering ertoe aangezet de vei ligheidsmaatregelen tijdelijk te versterken. ITALIË. De koning en de koningin brengen een officieel bezoek aan Z. H. den Paus, die hen op 28 De cember a. s. persoonlijk een tegenbezoek zal brengen. Dit zal sedert 1870 de eerste maal zijn dat de Paus per soonlijk een staatshoofd bezoekt. (Zie vervolg onderaan derde kolom bladzijde 6)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 3