6 Nog de zaak van de Crédit Anversois BEWIJZEN VAN HERKOMST CONTROLEBOEKEN VOOR BEENHOUWERS DRUKKERIJ DUMORTIER 34, Boterstraat, 34 - "per TER INGBESTRIJ DING YPERSCHE VOETBALKRONIEK NATIONALE MILITIE Afschrift van een open brief gericht aan den Heer Pierlot. Eerste Minister. Brussel, den 18 December 1939 Heer Eerste Minister. De 1.100 leden van het personeel der Bank «Crédit Anversois i wenden zich tot U om hulp in hun nood. Zij kunnen zich niet voorstellen, dat van vandaag op morgen, hun bestaan zich in gevaar zou bevinden, de vrucht van jarenlangen arbeid verloren zou zijn en hun familie gedoemd tot een angstige onzekerheid, in vele gevallen tot ellende. Wij hebben geen schuld aan het ongeluk dat ons treft, maar wij zijn aan elkaar en aan onze familie ver plicht geen middel ongebruikt te laten om het noodlot af te wenden, dat ons bedreigt. Wii kunnen niet geloo- ven dat er geen middel zou bestaan om de firma weder recht te helpen en weder op te bouwen, die wij 10 15 20 jaren gediend hebben eii die ons nu dreigt mee te slepen in een val die ons met verstomming slaat. Fouten werden misschien begaan, de toestand van de Bank is misschien niet zooals hij behoort te zijn in een inrichting welke haar soort aktiviteit uitoefent, wij kunnen hierover niet oordeelen. Maar welk ook het oordeel zij. moet de rechter niet verbeteren en herop richten eerder dan vernietigen Door een jarenlangen. dagelijkschen omgang kennen wij onze klienteel volkomenin overgroote meerder heid bestaat ze uit kleinhandelaars, ambachtslieden, landbouwers, partikulieren. arbeiders. En niets heeft ons zoozeer ontroerd als haar houding tegenover ons sinds 2 December kan men zich iets treffenders voor stellen dan deze duizenden menschen. die alle schade geleden hebben en voor sommige is deze schade zeer zwaar en die ons vanaf den eersten dag geen klach ten. noch verwijten toegestuurd hebben, doch ons kwa men troosten en opbeuren In alle agentschappen is tot op heden deze houding ons blijven verbazen en te vens sterken Tusschen deze klienteel en ons is het kon- takt blijven bestaan en op dit kontakt vestigen wij onze hoop op een mogelijken heropbouw. Fouten kunnen hersteld worden, daar men met de operatie begonnen is dat men de zieke deelen afsnijde, dat men de maatschappij bevrijde van den last. die haar schijnt neergedrukt te hebben. Iedereen weet dat een gedwongen vereffening in dezen tijd volvoerd, ramp zalig MOET zijn en ontelbare ruïnes zal na zich sle pen. Zij zal' in het land een verbittering doen ontstaan waarvan de gevolgen onafzienbaar zijn. Welnu, deze ver effening kan vermeden of ten minste uitgesteld worden en later uitgevoerd in voorwaarden, die onvergelijkelijk beter kunnen zijnDaar wij bijna allen 10 of meer dienstjaren tellen, geeft de wet ons recht op 6 maanden opzeg. Liever dan ons te dwingen deze 6 maanden door te brengen in een rampzalige verwarring waarvan de huidige toestand ons een voorsmaak geeft om slechts te komen tot een reeks van betwistingen en pro cedures. die een groot gedeelte van het aktief zullen op slorpen. waarom deze 6 maanden, die geen andere al- vemeene onkosten zullen mede brengen dan deze die toch noodzakelijk zijn, niet gebruiken om den wagen weer zachtjes aan het rollen te brengen Een heelkundige bewerking vraagt steeds offers en wij ziin van meet af bereid er in toe te stemmen. Indien de huidige instelling of diegene die er zou op volgen een nieuw kapitaal moest noodig hebben om de werkzaam heden voort te zetten, dan zouden diegene onder ons. die eenig spaargeld hebben kunnen vergaren, bereid zijn dit kapitaal te helpen samenstellen. Wat onze deposan ten aangaat, zouden zij niet. liever dan een deel van hun bezit reddeloos te zien verloren gaan. akkoord zijn om er een gedeelte van te laten blokkeeren, volgens overeen te komen bepalingen, en op voorwaarde natuur lijk, dat al de opbrengsten van de zaak. evenals de mo gelijkheden van betere tijden, hun uitsluitend zouden ten goede komen. Onze werkzaamheden zouden ondertusschen de kos ten gedurende deze wachtperiode dekken en de waarde behouden aan een bezit waarvan het verlies de aller- noodlottigste gevolgen zou hebben. Om deze oplossing mogelijk te maken is er echter een element onontbeerlijk en dit element kan ons alleen verschaft worden door de tusschenkomst der Overhe den. we bedoelen het vertrouwen Deze Bank die de hooger aangeduide klienteel zou behouden, ware in België een Model Bank. Zij zou het toezicht der be voegde organismen niet alleen aanvaarden, zij zou het aanvragen, en alleen handelen in volledige overeen stemming ermede, om alzoo aan de deposanten volledige zekerheid te bieden. Wij willen niet tot U komen. Mijnheer de Eerste Minister, enkel met uitgestoken hand. wij willen U ook èn deze suggesties en in haast geschetste ontwerpen voorleggen, èn onze innige overtuiging bevestigen, dat wat men er ook van zegge onze Inrichting zoude leef baar zijn en bekwaam om door haar klienteel belang rijke diensten aan het land te bewijzen. Indien wij echter wezenlijk het feit moesten beleven dat 1.100 familiën van gewetensvolle en bekwame be dienden op straat werden geworpen en 120.000 depo santen beroofd van een gedeelte van hun spaargelden, zonder dat een poging gedaan werd om de ramp af te wenden, dan zouden wij moeten besluiten, dat Hun be langen en de Onze zouden beschouwd geworden zijn als onbeduidend, in een strijd tusschen krachten en in vloeden die wij niet kennen. En dan zou aan velen van ons niets overblijven dan de wanhoop, die nimmer een goede raadgeefster was. Overtuigd, dat zulk gebeuren onder Uw Bestuur niet kan verwacht worden en ons betrouwen in U stellende, verzoeken wij U. Mijnheer de Eerste Minister, de uit drukking te aanvaarden van onze hoogste achting. In naam van het Personeel van het Crédit Anversois De afgevaardigde van het personeel A. Winudey. p. s. Wij zijn zoo vrij kennis te geven van dit schrijven aan de Heeren Leden der Wetgevende Kamers alsook aan de Pers. te verkrijgen ter Een ander maal worden de antiteringzegels sinds 1 December, op de postkantoren verkocht. Het is niet enkel in België dat deze zegels op dit tijdstip van het jaar uitgegeven worden, het is ook zoo n de meeste andere landen in Holland, in Frankrijk, in de Scandinavische Staten, in de Vereenigde Staten, in Luxemburg, in Roumenië. in Brazilië, in Japan en ook elders. Kerstmis en Nieuwjaar hernieuwen op deze wijze den traditioneelen kruistocht tegen een der grootste plagen van het menschdom de tering. Het is een gemeenschappelijke vijand, welke ons, op onzen weg afwacht, aan den drempel onzer deur tot diep in onzen haard. Welnu, het bestrijden der tering is hoofdzakelijk eene geldkwestie. Er zijn groote sommen noodig om in de onderhouds kosten der zieken te voorzien welke in de sanatoriums verblijven, om er hunne gezondheid weder te vinden, om de bedreigde kindsheid te beveiligen, dank zij de preventoriums om aan de talrijk bestaande antitering- dispensariums waar alle noodlijdenden kosteloos onder zocht worden, toe te laten hunne bedrijvigheid voort te zetten. Weet U wel dat het Belgisch Nationaal Werk tot Be strijding der Tuberculose, welke de opbrengst der anti teringzegels tusschen al zijne instellingen verdeelt, in 1938. 8.000 teringlijders in zijne sanatoriums verzorgd heeft, en dat zijne 105 dispensariums in den loop van hetzelfde jaar 77.000 teringlijders ten laste genomen heeft op een totaal van 196.000 onderzochte personen Voor dergelijke cijfers kan niemand onverschillig blijven. Met te helpen aan de teringbestrijding beschermen wij ons eigen-zelve niet alleen tegen de besmetting, maar wij beschermen ook het leven der kinderen onzer soldaten, en datgene der personen welke door de om standigheden zouden kunnen ondervoed worden. In de huidige omstandigheden moet het bestrijden der tering met eene verdubbelde kracht voortgezet wor den. In den loop der toekomende dagen, zou alle briefwis seling en bijzonder deze van Kerstmis en van Nieuw jaar bij middel van antiteringzegels moeten gefrankeerd worden. Onze wenschen zullen zich zeker verwezen lijken indien zij gepaard gaan met eene goede daad. Aanplakbriefjes aan de postwinketten geplaatst dui den de verschillende waarden der zegels aan. Voor al deze voor het binnenland gebruikt, is de bijkomende taks slechts vijf centiem. De antiteringzegels blijven geldig voor de frankee ring tot 30 Sepitember 1940. Uitslagen der Matchen van Zondag 17 December 1939 Hoogere Afdeeling S. K. Roeselare F. C. Brugge 30 C. S. Brugge A. S Oostende 33 S. C. Meenen F. C. Knokke 11 V. G. Oostende S Moeskroen 31 Algemeen klassement C. S. Brugge 10 8 0 2 49 14 18 S. C. Meenen 10 5 3 2 24 17 12 V. G. Oostende 9 4 2 3 21 20 11 Kortrijk Sport 9 5 3 1 22 25 11 A. S. Oostende 8 3 3 2 25 23 8 F. C. Brugge 8 3 4 1 21 17 7 Stade Moeskroen 10 3 6 1 21 46 7 S. K. Roeselare 10 3 7 0 25 32 6 F. C. Knokke 10 1 7 2 15 2 4 Gewestelijke Afdeeling REEKS A Nieuwpoort S. V. Blankenberge 17 D C. Blankenberge Koksijde 40 Torhout Oudenburg 61 Gistel Veurne 2—2 Middelkerke De Panne 35 REEKS B Deerlijk Lauwe 33 St. Kortrijk Aalbeke 3—1 Harelbeke Dottenijs 50 A. A. Moeskroen Izegem 62 Rekkem Waregem Sport 510 REEKS C Wervik Sp. Vlamertinge 32 leper Gh. Moorslede 70 Houthulst Waasten 10 Bizet R. C. Wervik 1—0 Poperinge Toek. Meenen 21 Scholieren REEKS A C. S Brugge B. F. C. Brugge B. 13 F. C. Brugge A. Knokke 21 S. V. Blankenberge C. S. Brugge A. 05 V G. Oostende D. C. Blankenberge 20 Torhout A. S. Oostende 13 REEKS B. R. S. Waregem Deerlijk 32 Kortrijk Sp. Stade Moeskroen 42 Waregem Sp. Wakken 22 REEKS C. F. C. Roeselare A. F. C. Roeselare B. 80 Kadetten REEKS A. A. S. Oostende V. G. Oostende 82 D. C. Blankenberge F. C. Brugge 00 Knokke S. V. Blankenberge 20 C. S. Yper 7 Gheelster Moorslede 0 Het koude weder had nogmaals vele kijklustigen van het terrein afgehouden en voor de zooveelste maal heb ben de rood-witten geen kans als zij thuis optreden. Totnogtoe werd geen enkel wedstrijd in voordeelige weersomstandigheden gespeeld, zoodat de ontmoetingen enkel door ware liefhebbers bijgewoond worden. Noch tans spelen onze jongens soms aardige partijen en zijn wij dikwijls ooggetuige van mooi voetbalspel. Doch Zondag laatst tegen Moorslede konnen onze mannen hun gewoon spel niet voor den dag halen, daar het veld te hard bevroren lag. Scheidsrechter Grymonprez deed den opgooi spelen, die door Gheelster gewonnen werd. zoodat rood-wit tegen wind moest optreden. De eerste aanval wordt hoekschop langs Alleman, maar het ge vaar wordt afgewend. Dadelijk is het te zien dat onze voorwaartsen vele kansen tot doelen zullen verkijken, tengevolge der bokkesprongen van het leder. Voegen wij er ook aan toe dat Moorslede zich schrap te weer stelt en $oms onze achterhoede aan het werk stelt. Zoo dwingen de bezoekers insgelijks hoekschop af, die ech ter ontzet wordt. Moorslede's keeper onderscheidt zich op een schot van Beddeleem Eindelijk muizen Dumalin en Beddeleem er van onder en het eerste doel wordt, door laatstgenoemde aangeteekend na 20 minuten spel. De druk der plaatselijke ploeg wordt grooter en grooter. Boudry schiet tweemaal in de goede richting, maar het gevaar wordt op het nippertje verwijderd. Alleman, geraakt, moet het spel voor enkele minuten verlaten. Intusschen beproeft onze voorlijn van ver te schieten. Zoo komt een hooge bal van Beddeleem bij Gheelster's keeper terecht, deze stopt onvoldoende, maar Dumalin komt toegeloopen om nummer twee op ons actief te plaatsen aan de 35-' minuut. Een weinig nadien schiet dezelfde speler op den zijpaal. Een hoekschop blijft on- benuttigd. Moorslede doet loffelijke pogingen om door te breken, maar onze achterhoede waakt. Op voorzet van Beddeleem zendt Boudry op de bovenlat. Gauquie herneemt, evenwel kan de keeper kansrijk in het bezit van het leder geraken en ontzetten. Een weinig voor de rust benuttigt Dumalin een pas van Boudry om bet derde doelpunt te netten. Na de herneming stelt Yper zich seffens in Moorslede's kamp op. Onze jongens spe len op hun beurt met het windvoordeel. Zij dwingen drie hoekschoppen af, die echter niets opleveren en men moet de vijftiende minuut afwachten vooraleer het vierde doel aangeteekend te zien door Beddeleem. nadat Gheelster's doelman een schot van Dumalin niet kon wegwerken. Van dat oogenblik af is er pm zeg- gens maar een elftal meer op het veld. Godderis neemt het vijfde doel voor zijn rekening aan de 24'' minuut. Drie volgende hoekschoppen worden ons toegestaan, welke echter onbenuttigd blijven. De linksche back der bezoekers wordt door een ontzettenden bal van zijrr medemaat geraakt en moet het spel verlaten. Yper krijgt nog twee corners ten deel De wedstrijd heeft nu alle belangstelling verloren, onze meerderheid is te af- geteekend. Toch weet Dumalin nog tweemaal te doelen, zoodat deze ontmoeting op afgeteekende wijze door onze jongens gewonnen wordt. Morgen komt een der aansprakers op bezoek, namelijk Houthulst, die in deze noodcompetitie goed figuur maakt. Voor Yper wordt het een der gewichtigste matchen van de reeks. Daarom ook wenschen wij uit ganscher harte dat het weder goed weze. dat onze mannen hunne beste schoenen aantrek ken en dat de supporters ditmaal goed zullen opko men om hun elftal dapper aan te wakkeren, opdat het zegevierend uit het strijdperk moge treden. Algemeen klassement S. C. Bizet 11 8 1 2 47 18 18 C. S. Yper 11 9 2 0 61 14 18 F. C. Poperinghe 10 8 2 0 39 20 15 Houthulst 7 6 1 0 38 7 12 Toekomst Meenen 11 4 5 2 35 47 10 S. K. Gheluwe 8 3 3 2 23 23 8 S. K. Vlamertinghe 10 3 5 2 24 33 8 F. C. Comines 8 3 4 1 22 18 7 Gheelster 9 3 6 0 22 38 6 F. C. Warnêton 10 3 7 0 24 51 6 Wervik Sp. 8 1 5 2 10 29 4 Racing Wervik 11 0 9 2 12 59 2 Matchen van Zondag 24 December 1939 Gheelster Gheluwe Yper Houthulst Toek. Meenen Wervik Sp. Warnêton Vlamertinghe Comines Bizet Rac. Wervik Poperinghe Op Donderdag 28 December, om 14 u heeft een wed strijd plaats tusschen de militaire ploeg die tegenwoor dig te Yper verblijft en onze eerste ploeg. De liefheb bers aanbevolen. STAD YPER LICHTING 1941 Zijn verzocht zich bij het Gemeentebestuur (bureel der militie) aan te melden, tusschen 1 en 20 Januari 1940, om er het vereischt model in te vullen of om hun aanvraag schriftelijk te laten geworden aan den Burge meester binnen hetzelfde tijdbestek 1) De militieplichtigen van de lichting 1941 die een uitstel van onbepaalden duur (art. 10 van de militie- wet), een uitstel van één jaar of de hernieuwing van een uitstel (art. 11 en 12) aanvragen. Worden als militieplichtigen van de lichting 1941 be handeld a) De in 1921, doch na 20 Maart geboren jongelingen. b) De uitgestelden en verdaagden die aan deze lich ting verbonden zijn. 2) De jongelingen geboren in 1922 of in 1923 die vra gen om vóór het binnenroepen van hun klas te mogen dienst nemen. Yper, den 20 December 1939. De Secretaris. De Burgemeester. G. Versailles. J. Vanderghote. FINLAND. Op de landengte van Karelië hebben de Russen een geweldig offensief ingezet op een front van 20 km., gesteund door tanks en vliegtuigen, doch zij slaagden er toch niet in door de Mannerheimlinie te breken. Ook over bet overige front v?.n 150 km. weren de Russen eenigszins bedrijvig, doch ze beperkten zich meest tot afleidingsmaneuvers. In de Savoekoskistreek werden twee Russische regimenten uitgeroeid hier wa ren de Finnen machtig geholpen door een sneeuwstorm die daar woedde Over Noord-Finland woedt, bij een temperatuur van 30 graden onder nul, een geweldige sneeuwstorm, die alle bedrijvigheid onmogelijic maakt. Luchtalarm werd te Helsinki gegeven. In den ramiddag werden drie hospitalen en een katholiek blindengesticht gebombardeerd. Men vermoedt dat er talrijke slacht offers zijn. RUSLAND. De Finsche luchtaanval op den spoor weg van Moermansk zou uitgevoerd zijn geweest door Spaansche en Italiaansche vrijwilligers. Finsche vlie gers voerden herhaaldelijk verkenningsvluchten uit boven Leningrad. ZWEDEN. Een wet werd door het parlement goed gekeurd. bij dewelke in geval van oorlog of oorlogsge vaar de burgerlijke arbeidsplicht wordt ingevoerd voor alle mannen en vrouwen van 16 tot 70 jaar. Het Zweedsch stoomschip Marsvan 1449 ton is op een mijn geloopen en gezonken Zeven matrozen zouden hierbij omgekomen zijn. Het eerste contingent Zweed- sche vrijwilligers is naar Finland afgereisd. NOORWEGEN. In ^eval van mobilisatie zal een korps van vrouwelijk vrijwilligers ingericht worden om zooveel mogelijk mannen te vervangen. ESTLAND. Het i tvl', schip Uko van 757 ton werd door een Duilseh vliegtuig tot zinken gebracht.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 6