BAL-REVEILLON 8 Onze Aardrijkskundige Rubriek A l'Hètel Musée Merghelynck In het Hotel-Musevm Merghelynck EEN ZEDENZAAK Gevonden en Verloren Voorwerpen UNE AFFAIRE DE MCEURS ON TB SCHEEPVAART Ministerie, van Landsverdediging Intendancedienst (Vervolg) XVII. ARGENTINIË Argentinië (Republica Argentina) is de voor naamste der drie La Plata-Staten en het belang rijkste land van Zuid-Amerika. Het heeft een oppervlakte van 1/3 van Europa, ongeveer 2.800.000 vierkante km. Het strekt zieh uit van noord tot zuid over een lengte van 3700 km. of een afstand van de Noordkaap tot in Sicilië. Op de breedte van de hoofdstad Buenos-Aires meet het 1000 km. of een afstand Brussel-Weenen. Argentinië bestaat uit vier fceer duidelijk on derscheiden deelen, met verschillend uitzicht en verschillend klimaat. Het noorden of de Gran Chaco het groote jachtgebied) dat een betrekkelijk warm gebied is, met wouden en hoog gras. Hier groeit name lijk het quebracho-hout dat een looistof levert die de oude eikenschors vervangt bij de leder bereiding. Het middengebied is economisch het belang rijkste hier liggen de pampas. Vroeger, en nu nog was dit een uitstekend gebied voor de vee teelt deze werd daar ingevoerd door de Span jaarden, die altijd veel liefde hebben gehad voor de veeteelt en die hier een uitstekend terrein vonden. Het vee kan het heele jaar uitblijven dat spaart dus stallen uit. Naar het westen tod vermindert de vochtigheidboomen ontbreken zoo goed als volledig in de pampas. Zoo is Ar gentinië door zijn veeteelt een land van grooten uitvoer van vleesch tkoelpakhuizen of frigoro- ficos), wol, huiden. Toch ging de veeteelt in de laatste jaren achteruit en werd verdrongen door den landbouwtarwe, maïs en vlasTarwe kan door de betrekkelijk geringe bevolking voor het grootste gedeelte worden uitgevoerd voor maïs is Argentinië het eerste uitvoerland van de we reld 3/4 van de wereldproductie van lijnzaad komt uit ArgentiniëGroote graanpakhuizen (silo's) zijn opgericht te Rosario en Buenos-Aires ter zuivering, sorteering en bewaring van het graan. Tot nog toe is de landbouw nog lang niet zop belangrijk als deze kon zijn, vooral wegens gebrek aan arbeidskrachten en het groot-grond- bezit. Dit zal mettertijd wel veranderen en dan zal Argentinië een der graanschuren van de we reld worden. Vlak nabij de monding van de groote rivieren ligt een vruchtbaar gebied Entre-Rios tus- schen de stroomen) dat eveneens veeteelt heeft, maar zich meer en meer richt naar den landbouw. Het zuidelijk gedeelte heet Patagonië, een voch tiger maar' kouder gebied. Daardoor is er minder landbouw doch bijna uitsluitend veeteelt. Hier is de schapenteelt van het grootste belang, vooral in het uiterste zuiden en op de Falkland-eilanden (Britsch bezit). Tusschen de zuidpunt van Pata gonië en het eiland Vuurland loopt de straat van Magelhaen, genoemd naar den zeevaarder, wiens vloot 't eerst de wereld heeft omgezeild (1519- 1522). Door de opening van het kanaal van Pana ma werd het internationale verkeer hier sterk beïnvloed, daar nu vele schepen de vaart door de stormachtige straat van Magelhaen vermijden. De totale veestapel bereikt meer dan 30.000.000 stuks runderen en 45 miljoen schapen alleen de Vereenigde Staten (50 miljoen) en Australië (110 miljoen) hebben er meer. Naast de vleeschpro- ductie is dus ook de wolvoortbrengst van belang. De republiek Argentinië is ontstaan in 1816 tot dien tijd was zij een Spaansche kolonie. Nu is het land een bondsrepubliek, bestaande uit 14 provinciën met verregaande autonomie. Ondanks den ongunstigen stand heeft Buenos-Aires (=goe- dé lucht) zich tot de grootste stad van Argentinië ontwikkeld. Zij telt reeds meer dan 2.200.000 in woners (in 1800 nog maar 40.000De republiek kent het algemeen stemrecht, heeft vier universi teiten, twee wetgevende kamers men spreekt er Spaansch en de godsdienst is overwegend Foomsch-katholiek. De bevolking van 12 miljoen zielen is bijna uitsluitend van Europeeschen oor sprong er zijn nog een 20 a 30.000 Indianen. Bui tenlanders zijn ër ongeveer 3 miljoen in gansch het' land De overige groote steden zijn Rosario (aan de Rio Parana) (1/2 miljoen), Cordoba (300.000), La Plata (200.000). Er is nog een belangrijke haven, meer naar het zuiden Bahia Blanca (de witte baai) met 100.000 inwoners. De naam Argentinië (in 't Spaansch Argen tina) komt voort van den tweeden naam van de Rio de la Plata, nl. de Zilverrivier. De naam werd aan dezen slijkerigen stroom zeer verkeerd ge geven door de eerste ontdekkingsreizigers. Zij vonden er echtér zeer veel zilver in het bezit van de Indianen dit zilver was afkomstig van het And es-gebergte, aan de westelijke grens. Van daar den naam Argentina. XVm. PARAGUAY De Republiek Paraguay is de derde Plata- Staat. Hij is veel kleiner dan Argentinië, slechts 420.000 vierk. km. groot of 15 maal België. Noch tans is er slechts een bevolking van 1 miljoen in- Malgré les événements, on travaille aeti vemen t au Musée Merghelynck, le maitre-plafonneur Er- nest Siroux achève fort artistiquement les pla fonds Louis XV et Louis XVI des différentes sal- les. On aménage également trois salons du lr, dont la salie de tabagie le travail de menuiserie a été confié aux entrepreneurs Yprois bien connus MM. Joseph et Emile Mahieu et M. Eugène Beddeleem; le travail de sculpture est exécuté par M. Geor ges Segers, l'un des meilleurs óuvriers de l'an- cien atelier de M. Arthur Cousein. Nous avons pu vair le travail de M. Georges Se gers, qui est celui d'un excellent artiste, qui con- nait admirablement la beauté et la grace du tra vail francais du XVIfT'' siècle. Nous tenons aussi a féliciter vivement la société des amis de l'Hótel-Musée Merghelynck. car c'est grace a leur ténacité que tout ce travail a pu être exécuté a Ypres. Niettegenstaande de gebeurtenissen, werkt men druk aan het Museum Merghelynck. De meester- plafonneerder Ernest Siroux voltooit op kunstige wijze de plafonds Lodewijk XV en Lodewijk XVI der verscheidene zalen. Men is ook bezig met de drie salons van het eerste, waaronder de rookkamer, in te richten. Het schrijnwerk werd toevertrouwd aan de ge kende Ypersche aannemers MM. Joseph en Emile Mahieu en M. Eugène Beddeleem. Het beeld houwwerk wordt uitgevoerd door M. Georges Se gers, een der beste werklieden van het oud werk huis van M. Arthur Cousein. Wij hebben het werk van M, Georges Segers kunnen zien, en het is dit van een uitmuntend artist die uiterst goed de schoonheid en de beval ligheid van het fransch werk der XVIIT eeuw kent. Wij houden er ook aan de Maatschappij der Vrien den van het Hotel-Museum Merghelynck van harte geluk te wenschen, want het is dank aan haar volharding dat al dit werk te Yper kon ge daan worden. De beruchte zedenzaak, waarover gedurende deze laatste zes maanden zooveel gesproken werd, zoowel in het arrondissement Yper als in de na burige arrondissementen, werd Vrijdag laatst door de Rechtbank van Yper gevonnist. Er waren niet minder dan 37 betichten, waar van het meerendeel Iseghem of andere gemeenten van het arrondissement Kortrijk bewonen. Alleen drie ervan hebben hier destijds te Yper verble ven, döch zijn, sedert het onderzoek dier zaak ge opend werd, naar andere arrondissementen ver huisd, zoodat, in tegenstrijd met wat sommige personen tengevolge van de gelijkenis van enkele namen meenden, geen enkel persoon' thans nog te Yper wonend in die weinig verkwikkelijke zaak betrokken is. De getuigen werden door de Boetstraffelijke Rechtbank in zitting van Maandag 18 December verhoord. De Heer Procureur des Konings sprak den Dinsdag zijmrekwisitorium uit en de verde digers der betichten pleitten den Dinsdag, Don derdag en Vrijdag. Alles was afgeloopen deh Vrij dag morgen rond 11 u., en de Rechtbank kondigde aan dat de uitspraak nog denzelfden dag om 17 u. zou gedaan worden. Van de uitgesproken veroordeelingen zijn er en kele straffen die verschillen tusschen 1 en 2 jaar gevang, terwijl andere loopen van 1 tot 6 maand gevangenzitting. Sommige betichten werden, ge zien hun goed voorgaande, slechts voorwaarde lijk gestraft. Bij deze straffen komen ook nogal belangrijke boeten. De Rechtbank heeft de onmiddellijke aanhou ding niet bevolen vén de betichten die tot meer dan 6 maanden gevang veroordeeld werden. ZONDAG 31 DECEMBER 1939, om 8 uur ZAAL CONCORDIA ten voordeele van aangesloten Ypersche gemobiliseerden. woners. Paraguay omvat een deel van het reeds genoemde Gran Chaco. Ook veeteelt en land bouw zijn de hoofdproducten. Het voornaamste uitvoerproduct is de yerba, een wilde hulstsoort, van wier blad de maté paraguaythee) wordt bereid, een zeer geliefde volksdrank, vooral in Argentinië. De bevolking bestaat grootendeels uit Mestiezen (afstammelingen van Blanken en Indianen); sedert 1609 was het een Spaansche kolonie, die echter in 1817 zelfstandig werd. Tus schen 1933 en 1935 werd oorlog gevoerd met Bo- livie, wegens een geschil betreffende de grens- afbakgning in het Chaco-geb:ed. De voornaamste stad is Asuncion met 225.000 inwoners. Mercator Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Donderdag 21 December, door tl. Van- uxem Jules, Langemeerschstraat, een kindermuts. Zaterdag 23, door Jvr. Dewyn Julienne, scholierster. Vandenpeereboomplaats. een sajetten kinderhöntf schoen. Zondag 24. in St Pieterskerk, een paternoster. Maandag 25, door M. Remi Duthoy, Zillebekevoetweg, een lederen muilband. Dinsdag 26. door M. Wouts Maurice, politieagent, een- rijwiel. Woensdag 27. een leurderskenteeken Nr 19255. Verloren. Zaterdag 23 December, door M. Bories Willy. Patteelstraat, een kitiderschortje. Dinsdag 26. door M. Heughebaert Roger. Penneistraat, een bruin lederen brieventasch inhoudende papier?» en lotos. Woensdag 27, door Jvr. Demeere Thérèse, scholiéi- ster, Meenenstraat, een bruin vellen armovertreksel. Door Jvr. Buysse Simonne; scholierstér. Dickebusch- steenweg, een geel lederen sacoche. Donderdag 28, door M. Bories Hubert, Patteelstraat. een grijze schort. Door M. Slosse Albéric. Rijselstraat, drie bankbriefjes van 100 fr. Le Tribunal a prononcé Vendredi son juge- ment dans l'affaire'de moeurs qui a tant prèéCcü- pé pendant ces six derniers mois l'opinion pu- blique de notre arrondissement et des arrpjulis-, sements voisins. II y avait 37 prévenus, la plupart habïtent Ise ghem ou d'aütres communes de l'arrondissenqent de Courtrai. Trois seulement étaient originaires dflt l'arrondissement d'Ypres mais ont quitté notre arrondissement au cours de l'instruction. Les témoins furent entendus par le Tribunal Correctionnel en audience du lundi 18 décembre. M. le Procureur du Roi prononga son réquisitoirs le mardi, les avocats des prévenus ont plaidé les mardi, jeudi et vendredi. Le tout était terminé le vendredi vers 11 heures et le Tribunal annonga qu'il prononcerait le même jour a 5 heures. Quant aux condamnations prononcées, certaines peines varient de 1 a 2 ans de prison, d'aütres peines variant de 1 mois a 6 mois d'emprjspiine-j ment. Certains prévenus ont profité de la condamna- tion conditionnelle vu leurs bons antécédents. A ces peines s'ajoutent d'assez fortes amendes. Le Tribunal n'ordonna pas l'arrestation kruné- diate des prévenus condamnés a une peine de -plus de six mois d'emprisonnement. BINNENGEVAREN Dinsdag 26 December 1939. de Stad Ieperen (schip per Van Rumst) met 30 ton beurtgoed voor verschei- denen. Donderdag 28. de Trouille(schipper Pauwels) met 150 ton graan voor M. Vandeputte, leperde Al- fons (schipper De Wilde) met 106 ton graan yo^j ,M. Vandeputte, leper. WEGGEVARENi Donderdag 28 December 1939, de «Stad leper», (schipper Van Rumst) met 7 ton beurtgoed voor ver- scheidenen de Helene(schipper Croes) iqp.t lit ton oud ijzer, vez. door M. Degels, leper: de «Lor» Fraro(schipper Wauters) met 154 ton oud ijker, verz. door M Hoflack, leper. Waterhoogtetoestand normaal. De Heer burgemeester van Yper heeft van wege de* Intendancediénst volgenden brief ontvangen Brussel, den 27 December 1939. Mijnheer de Burgemeester, Ik heb de eer u mede te deelen dat mijn departement een goed onthaal zou voorbehouden aan aanbiedingea voor het leveren van ERWTEN en BOONEN die hem door landbouwers uwer streek zouden gedaan wor den De prijsaanbiedingen mogen rechtstreeks tot den In- tendancedienst, 1, Leuvenscheweg, Brussel, gericht wor den. Er dient in ieder geval een staal van de te kóóp geboden waar bijgevoegd. Hoogachtend, Voor den Minister van Landsverdediging, De Majoor Intendant (get.) GUERIN. De belanghebbenden, welke zich in staat bevinden zulkdanige prijsaanbiedingen te doen. kunnen ten Stad- hu ze (Secretariaat) een model van inschrijving be komen. MARKTEN MARCHES Middelprijzen Prix Moyens Yper December Ki>rtri|k December V qj O) J. U Cfl JJ o 2 Veurne December 'al g •c o" OQ C 1-1 co CN <o CM o; to CM i- CM a CM Tarwe de 100 kiiog. Froment les 100 kil. 135,00 148.(0 135,00 137,00 MM) 136,00 Rogge id. Seigle id 134,0 138 00 144 00 142.59 147,00 Haver id. Avoine id. 94 0 1 15 oq vr- -)-••< 111.00 102,50 115,00 Aardappelen 100 k. Pommes de Terre 33,00 43 5u 4 00 41 50 40,00 Boter de kilogram Beurre le kilo 22 50 24 25 23,25 20 75 23,50 Eieren het stuk CEufs la pièce 0,64 65 0,57 - 0 56 0,58 Hoppe de 50 kilogr. koopers 975 Houblons les 50 kil. verkoopers IOoO

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 14