Pacha De Geschiedenis van een Oorlog 2 VRIJDAG 22 l)l.( KMBKK 1939 FRANSCH-DUITSCH FRONT. Het Fransch leger bericht luidt als volgt: «Kalme dag over geheel het front voor wat de machten te velde betreft. Bedrijvig- he.d in de lucht aan beide zijden». Ook volgens het Duitsch stafbericht vallen er geen krijgsverrichtingen aan te stippen op het front. Alleen had er een luchtge- vi' iit plaats tusschen Duitsche jachtvliegtuigen van het type Messerschmidi en Fransche jachttoestellen. Een dezer laatste werd na een hardnekkige verdediging, gedwongen een noodlanding te doen. terwijl de Duit sche vliegtuigen zonder verlies naar hun basis terug keerden. Naar uit Londen bericht wordt had er boven de Siegfriedlijn een luchtgevecht plaats tusschen drie Britsrhe en vier Duitsche vliegtuigen. Langs beide zij den werden twee toestellen neergeschoten. Anderzijds wordt van uit Luxemburg gemeld dat de Fransche ar tillerie, rond 9 u. 30 's morgens en dit gedurende een tiental minuten een geweldig kanonvuur ontketende op den Hammelberg. FRANKRIJK. De militaire kredieten werden door de Kamer met eenparigheid van stemmen goedgekeurd Ter gelegenheid van de bespreking dier kredieten hield 1 de Heer Daladier een belangrijke rede waarin hij on der meer een vergelijking miek met den huidigen toe stand en dien van 1914. In December 1914 zegde M. Daladier. telde Frankrijk 450.000 dooden en tien de partementen bezet. Thans waren den 30 November 1136 Franschen gedood in het landleger, 256 in de marine en 42 in de luchtmachtEn de Heer voorzitter van den Ministerraad besloot met te verklaren dat hij liever dezen toestand heeft dan dien van 1914. Duitsche vlie gers deden op groote hoogte een verkenningstocht bo ven het Noorden, het Noord-Westen en het Westen van Frankrijk. ENGELAND. Duitsche vliegtuigen kwamen boven de Firth of Forth en boven de Oostkust gevlogen, doch werden op de vlucht gedreven. Een Britsch legervlieg tuig stortte neer op de kerk van North Broomhill die volledig afbrandde Drie der militaire vliegers werden gedood en een vierde gewond. In verscheidene post kantoren te Londen zijn brandbommen ontploft, waar door een tiental personen gekwetst werden. Men ver moedt dat deze aanslagen het werk zijn van het Iersch republikeinsch leger. De Britsche. vliegtuignijverheid heeft twee nieuwe typen gevechtsvliegtuigen gebouwd, waarvan snelheid en bewapening nog geheim gehouden worden. Van het begin van den oorlog tot 12 December bestelde Engeland reeds voor 225 millioen pond ster ling wapens en grondstoffen. DUITSCHLAND. In het station van Genthin, bij Maagdenburg, zijn twee sneltreinen op eikaar gereden. Men telt er 70 dooden en een honderdtal gekwetsten. Dit ongeval zou te wijten zijn aan de lichtdemping. NOORWEGEN. Bewoners van het eiland Karmö. aan de Zuid-Westkust van Noorwegen, verklaren dat er een gevecht plaats had tusschen een groep van 40 tot 80 vliegtuigen, waarvan zij de nationaliteit niet konden vaststellen. ITALIË. Het Italiaansch stoomschip Comitas van 3.685 ton, is in de Wielingen, ter hoogte van Nieu- wersluis, op een mijn geloopen. De ketels sprongen, maar het schip bleef drijven, zoodat de geheele beman ning kon gered worden. FINLAND. De stad Helsinki werd opnieuw door 11 Russische vliegtuigen gebombardeerd, doch de bommen kwamen in de omgeving der stad terecht en richtten geen schade aan. In den sector van Salla leden de Rus sen een zware nederlaag. Men schat dat zij er 30.000 man verloren Op het front van het Hooge Noorden blij ven alle krijgsverrichtingen nog onderbroken wegens de groote koude, waardoor zelfs de tanks onbruikbaar zim geworden gezien de motoren niet in gang kunnen gestoken worden. Overal werd de Russische opmarsch reeds sinds 18" dezer stopgezet, en thans zijn de Soviët- troepen verplicht zich op vele plaatsen achteruit te trek ken. Een Finsch schip werd door Russische vliegtuigen aangevallen, doch niet geraakt. In een verklaring aan de buitenlandsche pers, zegde de Heer Risto Ryti, voor zitter van den Finschen raad. dat de hulp, die Finland verwacht, zal moeten bestaan in bijgevoegde krijgslie den. wapens, munitie en ander oorlogsmateriaal, als mede in een ware diplomatische medewerking. ZWITSERLAND. Drie vliegtuigen zullen naar Fin land gestuurd worden met geneesheeren en materiaal voor den gezondheidsdienst. AMERIKA. Door president Roosevelt werden twee desKundigen aangesteld van den openbaren gezond heidsdienst. namelijk Dr Spencer, thans te Parijs, en Dr Vance Murray, op dit oogenblik te Berlijn, om zich naar Finland te begeven ten einde te helpen de typhus- epidemie te bestrijden, die er uitgebroken is. ZATERDAG 23 DECEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. De kalmte blijft voortduren aan het front en zoowel de Fransche als de Duitsche legerberichten van heden melden geen de minste bijzonderheid Volgens de Duitsche mededee- ling werden twee Fransche jachtvliegtuigen ten Noord- Westen van Metz door Duitsche jachttoestellen neerge schoten. Lord Gort. opperbevelhebber van het Britsche leger in Frankrijk, alsook generaal Gamelin. opperbe- ve hebber der Fransche troepen, stuurden een kerst boodschap aan de Britsche troepen. FRANKRIJK. De Fransche ministers kwamen bij een in het Elyseum en hoorden de uiteenzetting welke de Heer Daladier deed over den diplomatieken en mi litairen toestand. De ministerraad hield zich eveneens bezig met de kwestie der hulpverleening aan Finland. ENGELAND. - Het Britsch stoomschip Gryfe Vale metende 4.434 ton, werd beschadigd tengevolge van een ontploffing, waarschijnlijk van een mijn, en moest in een haven van de Noord-Oostkust binnengesleept wor den. De treiler Dromio die uitgevaren was om in de Noordelijke IJszee te gaan visschen, is gezonken na een aanvaring met het Italiaansch stoomschip «Valen tino DUITSCHLAND. Daar talrijke Duitsche handels vaartuigen. die sedert drie maanden werkloos in on- z irligc havens lagen, thans aanmonsteren of reeds af gevaren z n. veronderstelt men dat de Duitsche admi re*' :t aan al de Duitsche handelsschepen, die in on- z ;r!ikc havens schuilen, bevel heeft gegeven naar Duitschiand terug te keeren. Volgens een bericht, waar- evenwel geen bevestiging kon bekomen worden, zou de Duitsche vloot Hamburg verlaten hebben voor ,nbe'<ende bestemming. Uit bevoegde Duitsche bron i verkiaa'd dat de «Gneisenau» ir» de Baltische -* gezonken is. maar veilig en wel. met alle pas- aan boord, n een Duitsche haven is aangeko- men. Tusschen de stations Marksdorf en Kluftern. op de lijn van Friedrichshafen naar Radolfzell, is een per sonentrein op een goederentrein gebotst. Bij deze nieuwe spoorwegramp telt men dertig dooden en veertig gekwetsten. In de aanrijding in het station van Genthin bedraagt het aantai slachtoffers reeds 132 dooden en 109 gewonden. Ter gelegenheid der Kerst- en Nieuw jaarsfeesten zullen de beperkingen wat minder streng zijn. Alle buitenlandsche bladen die in het Duitsch gedrukt worden, zijn thans in het geheele rijk verboden. FINLAND. Generaal Mannerheim, bevelhebber der Finsche troepen, stuurde een Kerstboodschap aan de Finsche troepen. Na drie weken oorlog ziet de toestand er gunstig uit voor de Finnen, die in 't begin aan de Russen toelieten vooruit te komen en die zich op hun eerste verdedigingslinies terugtrokken waar zij thans niet alleen moedig stand houden, doch van waaruit zij er zelfs in slagen den vijand achteruit te drijven. Be richten van de Noorsche grens melden dat het Russisch leger in den Corridorvan Petsamo snel achteruit wijkt en er tal van tanks, kanonnen en munitie achter laat. De Russen hebben in de nabijheid van het Kare- lische front drie hospitalen gebombardeerd. De Finnen van hun kant beschoten Terioki, den zetel van de re geering Kuusinen, en voerden luchtraids uit achter de Russische linies en boven de eilanden in de Finsche golf, die door de Russen bezet zijn. In de officieele Fin sche mededeeling wordt verklaard dat Russische vliegtui gen talrijke open steden aangevallen hebben. Door de Finnen werden 11 Russische vliegtuigen neergeschoten. Volgens niet bevestigde berichten zou de Finsche volks- regeering van Otto Kuusinen door de Russen aange houden zijn en zou Kuusinen terechtgesteld zijn. RUSLAND. Het opperbevel van de Baltische vloot logenstraft het bericht volgens hetwelk de kruiser October-Revolutiedoor de Finsche kustbatterijen tot zinken werd gebracht. Te Leningrad moeten voor taan alle lichten 's nachts verduisterd worden in een straal van 100 kilometer, uit vrees voor luchtbombarde ment. Volgens het Russisch stafbericht hebben de Rus sen in de afgeloopen drie weken belangrijke successen in Finland behaald. De Finnen zouden reeds 2.200 doo- de en meer dan 10.000 gewonden hebben. Volgens een bericht uitgaande van dezelfde bron, zouden de Rus sische legers er in gelukt zijn de Mannerheimlinie in Finland te doorbreken. NOORWEGEN. Het Noorsch schip Rudolf van 924 ton is in de Noordzee op een mijn gevaren. ZWEDEN. Een nieuw contingent van 500 Zweed- sche vrijwilligers is naar Finland vertrokken Door het comiteit voor steunverleening werden 35 ton Kerst- paketten naar Finland gezonden. TURKIJE. Volgens het officieel nazi-orgaan Voel. kischer Beobachterzal Moskou binnen kort dezelfde voorstellen doen aan Turkije als de Soviëtregeering on langs aan de Baltische staten deed, en het recht op- eischen om militaire basissen in de Dardanellen in te richten. ITALIË. Officieel wordt bekend gemaakt dat de Paus op 28" dezer een tegenbezoek zal brengen aan de Italiaansche vorsten in het Quirinaal. HONGARIJE. De gewezen eerste minister, graaf Bethlen. verklaarde dat Hongarije wenscht onzijdig te blijven tegenover het Europeeseh conflict, en dat de zekerste waarborg om den vrede in zijn land te behou den. is zoo eng mogelijk met Italië mede te werken. ZONDAG 24 DECEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. De koude en het mistige weer zijn oorzaak geweest dat de krijgsbedrij- vigheid te land schier volkomen stopgezet werd Alleen kan melding gemaakt worden van enkele Duitsche pa- troeljes, die zich waagden in het no man's land ge legen in de streek onmiddellijk ten Westen van den Moezel, sector die in alle omstandigheden steeds be trekkelijk bedrijvig blijft. Langs beide zijden werd ge schut waargenomen in de streek ten Oosten van de Vogezen. Tengevolge van den dichten mist, die gansch de streek ten Westen bedekte, was alle luchtbedrijvig- heid eveneens stopgezet. ENGELAND. De Britsche admiraliteit deelt mede dat. aangezien de Duitschers zonder voorafgaande ver wittiging automatische mijnen hebben gezaaid in de Noordzee, ter hoogte van de Britsche kusten, de scheep vaart in dat gebied zal afgebakend worden door mijn- velden welke de Engelschen zelf voor hun Oostelijke kusten zullen aanleggen. De Duitsche bewering, waar bij een Britsche kruiser Van 21.159 ton, van het Lon don type, zou getorpedeerd zijn geweest, wordt van Engelsche zijde gelogenstraft. FRANKRIJK. Volgens het verslag der Commissie van Financiën van den Senaat blijkt dat de openbare lasten voor het jaar 1940 op meer dan 300 milliard zijn geraamd. DUITSCHLAND. De Britsche blokkade heeft Duitschiand den oorlog in 1914-1918 doen verliezen, doch thans, zoo beweert men te Berlijn, zal dit het ge val niet meer zijn, want Duitschiand heeft sinds jaren reeds alle noodige voorzorgen genomen om een herha ling van de vorige ramp te voorkomen. De Duitsche luitenant Schugtze verhaalde voor de radio hoe hij met zijn duikboot 80.300 ton vijandelijke vrachtschepen in den grond boorde, en besloot zijn relaas met te zeggen dat hij klaarblijkelijk niet krijgsgevangen was genomen, zooals Churchill het in het Lagerhuis verklaard had. Hitier brengt Kerstmis door aan het front, in gezelschap van generaal von Brauchitsch, hoofd der Duitsche le gerleiding, die een Kerstboodschap richtte tot de Duit sche soldaten. Ook Rudolf Hess heeft, in naam van Hit- Ier. een Kerstboodschap gericht tot het Duitsche volk. VATIKAAN. In zijne Kerstrede tot de Kardinalen heeft Z. H. de Paus alle geweldpolitiek en in het bijzon der de aanranding op Finland veroordeeld, en de grond slagen opgegeven waarop, volgens hem. de vrede zou kunnen gevestigd worden. FINLAND. In het Karelisch schiereiland verliep de dag betrekkelijk kalm. Ten Noorden van het Ladoga- meer, in de streek van Kittla. werd een Russische aan val afgeslagen. Bij Aglajaervi leden de Russen een vol ledige nederlaag. De Finnen mieken er een talrijken buit alsmede 6.000 krijgsgevangenen, terwijl de'Russen 2000 dooden achterlieten. In de streek van Salla rukken de Finnen verder op. Russische vliegers hebben eea aantal steden, waaronder Helsinki, aangevallen. Twee vijandelijke toestellen werden neergeschoten. In den omtrek van Ekenaer hebben Russische vliegers de be volking met mitrailleuzen beschoten Uit Helsinki wordt het Russisch bericht gelogenstraft, volgens hetwelk de Soviëts in den loop der vier laatste dagen 38 Finsche, vliegtuigen zouden neergeschoten hebben. Het Finsch bericht verklaart dat geen enkel Finsch toestel werd neergeschoten. RUSLAND. De Soviët-Russische legerstaf deelde een bericht mede aangaande de krijgsverrichtingen in Finland, waarin hij voor de eerste maal de moeilijk heden bekent die hij er ontmoet. De gesteldheid van het Finsch grondgebied, zoo wordt er gezegd, maakt den Russischen opmarsch zeer moeilijk. Er zijn geen wegen en de wouden zijn ondoordringbaar. Er zijn een oneindig aantal diepe meren en talrijke kanalen. Het grondgebied is doorspekt met verdedigingslinies, artil lerie- en machinegeweernesten en gebetonneerde schuil plaatsen. De Karelische landengte is de moeilijkste sec tor. daar ze doorsneden wordt door een diep verster- kingsnet In dit vak kwamen de Russische troepen ge middeld iets meer dan 3 km. per dag vooruit. Uit Zweedsche bron wordt gemeld dat in het Noorden van Lapland duizenden Russische soldaten overloopen naar de rangen der Finnen. Het moreel van het Russisch leger laat veel te wenschen. AMERIKA. President Roosevelt heeft een persoon lijken ambassadeur benoemd bij den H. Stoel, om ten nauwste met de Katholieke Kerk samen te werken bij haar vredespogingen. ARGENTINIË. Het wrak van de Admiral Graf von Spee heeft zes dagen gebrand, doch thans is het vuur uitgedoofd. De Duitsche ambassade te Buenos- Aires heeft aan de Argentijnsche regeering gevraagd de geïnterneerde bemanning van de Admiral Graf von Spee in vrijheid te stellen MAANDAG 25 DECEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Alhoewel er ter ge legenheid van Kerstdag, in tegenstelling met den vori- gen oorlog, geen eigenlijken wapenstilstand gesloten werd. zooals men had verhoopt, toch is Kerstnacht uiterst kalm gebleven, zooals blijkt uit het Fransch le- gerbericht van Maandag morgen dat zich bij deze drie woorden bepaaltNiets te meldenOp Kerstdag zelf echter is de Duitsche infanterie den ganschen dag zeer aanvallend opgetreden. Van 's morgens vroeg reeds werden een aantal kleine verrichtingen, patroeljes en verkenningen uitgevoerd, namelijk in het gebied ten Oosten van den Moezel. Om 4 u. 's morgens hebben de Duitschers gepoogd een klein boschje in dit gebied te overrompelen, doch hun aanval werd afgeslagen. Mis schien is die bedrijvigheid van Duitsche zijde toe te schrijven aan het feit dat de Führer zich aan het front bevond. Rijkskanselier Hitier reikte kerstge schenken uit aan soldaten op het front en generaal von Brauchitsch hield een Kerstrede tot de soldaten van een compagnie in de vuurlinie. Hij verklaarde overtuigd te zijn van de overwinning, en na zijne toe spraak reikte hij een aantal geschenken en eereteekens uit. FRANKRIJK. Generaal Gamelin, opperbevelhebber van het Fransche leger, heeft ter gelegenheid van het naderend jaareinde een' boodschap gericht tot de troe pen. Dit is de tweede dagorder die sedert het begin van den oorlog door generaal Gamelin tot het leger gericht- wordt. Ook de Heer Daladier, eerste-minister, heeft voor de radio een roerende Kerstboodschap gericht tot het Fransche volk. BELGIË. De onlangs nieuwe visschersboot N 64 uit Nieuwpoort werd, terwijl ze nabij de Downs op vischvangst was, 's nachts aangevaren door een En- gelsch oorlogsschip. De visschersboot werd beschadigd en keerde naar de thuishaven terug. Tengevolge van den mist kon de maalboot Prince Charles de haven van Oostende niet bereiken. ENGELAND. De Britsche admiraliteit deelt mede dat, tijdens de week van 17 tot 23 December, tien En gelsche schepen, met een gezamenlijke tonnemaat van 6.581 ton, en acht neutrale schepen, metende te zamen 10.839 ton, tot zinken werden gebracht. De Duitschers verloren in dezelfde week de Columbusmetende 32.565 ton, zoodat zij dus nog 15 145 ton meer verloren dan de Engelschen en de neutralen samen. Koning George richtte 's namiddags een Kerstboodschap tot alle onderdanen van het Britsche Rijk. Te Dublin, in Ier land, heeft een sterke bende gewapende mannen een fort overrompeld en er groote hoéveelheden wapens van klein formaat en munitie ontvoerd. - DUITSCHLAND. De opperste legerleiding deelt mede dat, terwijl de Duitsche luchtmacht gister geen bedrijvigheid betoonde. Britsche vliegtuigen 's namid dags de Duitsche bocht overvlogen. Het Duitsch stoom schip Havilland heeft de haven van Porto Manza- riillo, aan de Mexikaansche kust, verlaten voor een on bekende bestemming. Het heeft nog steeds de lading copra aan boord, waarmede het voornoemde haven was binnengeloopen. FINLAND. De Russen hadden vlugschriften over Helsinki uitgeworpen, waarin zij beweerden dat zij de stad in asch zouden leggen daags vóór Kerstdag. Zij hebben echter hun bedreiging niet ten uitvoer gebracht, doch op Kerstdag hebben talrijke Soviët-vliegtuigen Finland overvlogen en op verscheidene plaatsen bom men uitgeworpen. Volgens het Finsch legerbericht wer den in de landengte van Karelië Finsche patroeljes uit gezonden over een vrij uitgestrekt front. Twee Rus sische aanvallen tusschen Kirkojaervi en Punnusjaervi werden afgeslagen. Te Aglajaervi gaan de Finnen steeds vooruit en in het Noorden naderen zij Salla. Op zee bleef het bij een kleine bedrijvigheid van patroeljeeren- de schepen, terwijl de Soviëtvliegers aanvallen hebben gericht tegen de kustbatterijen van Koivisto. De Finsche jachtvliegtuigen hebben 14 Russische toestellen neer geschoten, terwijl aan Finsche zijde slechts twee vlieg tuigen verloren gingen. RUSLAND. Stalin antwoordde op de gelukwen- schen die hij van het buitenland ontving ter gelegen heid van zijn 60" verjaardag. Aan minister von Ribben- trop o. m. drukte hij de hoop uit dat de Duitsch-Rus- sische vriendschap, door het bloed bezegeld, duurzaam en sterk zou mogen blijven. In gansch de Soviët-Unie hebben verkiezingen plaats gehad voor de Soviëts van stedelijke en landelijke districten. Het legerbericht uit Leningrad meldt dat er op het front in Finland geen belangrijke gebeurtenissen plaats hadden, behalve eenige ernstige botsingen van verkenningsafdeelingen op de landengte van Karelië. Tusschen de Duitsche en Russische economische afvaardigingen werd een over eenkomst onderteekend, waarbij acht punten van de Duitsch-Russische grens in Polen, worden open gesteld voor de spoorverbindingen tusschen beide landen. An-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2