Gemeenteraad van Yper 4 Académie de Musique Audition et Distribution des Prix LE'.at actuel des finances impose des restrictions a de nombreuses. si pas a toutes les institutions de l'Etat et de-- communes. Notre académie de musique. hélas n'a pas pu se soustraire a cette obligation. Le Directeur d'accord avec le bureau administratif a done décidé de fu-.onner la Cérémonie de la distribution des prix et la première audition d'élèves. Si nous avons été privés du plaisir d'entendre, comme le- année précédentes. un brillant orchestre dirigé de main de Maitre par M. Lionel Blomme. notre attention n'en a pa.- inoms été tenue en éveil. Dimanche après- midi, durant deux heures, par la trés intéressante audi tion que nous ont donné les élèves de toutes les classes de solfège et les meilleurs éléments des classes instru- mentales. ffl II est réconfortant de constater que. malgré les ma- nceuvres sournoises et les attaques publiques de cer tain- petits esprits mal éduqués et naai intentionnés. le bon renom de notre académie de musique attire tou jour.- un public nombreux et choisi Les autorités étaient représentées par l'Echevin de rinstruction publique, Président du bureau administra tif M. Berghman le procureur du Roi, M. Vandevelde; l'Avocat, M. Van der Mersch. qui au cours de sa bril- .ante carrière d'échevin a toujours présidé avec bien- veillance et impartialité a l'administration de l'école a leurs cötés avaient pris place les membres du Bureau MM. Bouquet. Gruwez. Antony, Dethoor et Gaimant. Pui-qu'il s'agit d'une audition d'élèves. nous estimons que notre devoir est avant tout d'encourager les profes- seur- dont la tèche est des plus ingrates et aussi la jeu- nc-se .aborieuse qu'ils dirigentensuite, de souligner -I e est nécessaire, les points faibles ou les négligences de ces derniers. Pourtant. cette fois, nous devons tenir compte du peu de preparation de certains numéros du programme, dü a l'absence du Directeur dont l'état de santé exige quel- que repos. Vaderlandsch lied Choeur a une voix. trés mélo- dieux de Lionel Blomme. dirigé par M. Decock. a été chanté avec justesse et ensemble, mais d'une manière trop uniforme. On ne peut pas tout obtenir en huit jours de temps Les demoiselles du cours de solfège, 3' année donné par M"1 Vangheluwe ont surmonté avec beaucoup d'ha- biieté ies variations de tonalité et les surprises des in- tervalles. dans la legon n" 21 du solfège des solfèges n" 3c de Danhauser-Lemoine Des petites mains aux doigts agiles pleins de pro messes et un sens parfait de la mesure, telles sont les dons précieux de la toute jeune pianiste, M®'1® Francine V mdeneede, élève de Mm" Vandenbroeck, elle a joué Allegretto con Variazioni de A. E. Müller. Nous augu- rons pour elle. un beau talent. Kom lieve Lente choeur a une voix dü également a inspiration gracieuse et légère de Lionel Blomme. a été chanté trè? agréablement par les jeunes élèves du cours de solfège. 2" année. donné par M'11'' Verhack. M Simonnc Rouly. élève de Mlm' Debacker. est une pianiste, jeune encore, trés habile et sacnant déja bien faire ressortir les nuances. Elle a interprété deux oeuvres exquises de Aug. De Boeck De school is uit et Czernyade Nous attendons d'elle de grands pro- grès pour l'an prochain Nous avons apprécié particulièrement la legon n° 55 de Solfèges mélodiques de A Samuel, chantée par les jeunes gens de 3® année M. Ryckelinck leur a inculqué parfaitement les notions du rythme et de la gradation des nuances. M. André Adam a joué avec beaucoup de pureté une romance pour bugle de Victor Nessier, intitulée Jung Werner's abschied La justeSse a sans doute été quel- que peu froissée de se voir méconnue, surtout au début. mais elle aura bien vite compris que la grande cou- pable était la température et que eet élève de M. Van Egroo en fut. comme elle. la victime. Les jeunes gens et les jeunes filles du cours de sol fège de la 4'' année. donné par M. Decock avaient a vaincre les obstacles dressés par les quatre clefs dans unt longue et belle legon de solfège lis se sont trés bien tirés d'affaire. Disons en passant que le coloris était un peu faible. Arlequinadepour piano de Aug. de Boeck de- mande une interprétation trés délicate pour être bien comprise. II ne sufflt pas de faire courir les doigts sur le clavier pour en extraire des notes, même avec exacti tude ainsi que le fit M 11 Irène Verschoore il faut en core unir ces notes en phrases éloquentes. Nous som- me? persuadés que cette élève, de Mm® Vandenbroeck. nous prouvera bientót qu'elle en est capable Nous pouvons affirmer que M. André Moerman, élève de M. Blomme. possède toutes les qualités pour devenir un violoniste parfait. Sa tenue est impeccable, son coup d'archet trés régulier et bien partagé. son doigter trés délié Nous lui demanderons de surveiller son poignet droit qui de temps en temps a tendance devenir rigide. II a joué avec une belle assurance et une grande pu reté le «Concerto Hongrois pour violon de O. Rieding. II s'est engagé sur la route de la virtuosité, qu'il attein- dra a condition de persévérer avec une ténacité iné- branlable. M. Michel Victor, élève de M. Van Egroo est un tra- vailleur. II nous l'a prouvé en mettant beaucoup de nuance? dans le premier Concertino pour piston de P. Loathe, qu'il a trés bien interprété. Qu'il surveille un peu la pureté du son et il deviendra un excellent instru- mentiste L'impromptu n" 4 pour piano de Fr. Schubert n'est pa?, facile, car il faut faire preuve d'Uhe certaine com prehension pour mettre en relief la partie chantante. M Andrée Moerman, élève de Mm® Debacker, y a réussi. Certes. on peut faire beaucoup mieux, mais alors on est artiste accompli, ce que M®11® Moerman ne doit pas désespérer de devenir un jour. M. Jacques Duhameeuw. hélasnous devons le re- connaitre. nous a quelque peu dégus. Nous attendions mieux de sa part. Un jeune homme qui sait vaincre de grosses difflcultés techniques, telles que celles que ren- ferme la 1' partie du Concertino en sol majeur de Ch. de Bériot, doit s'il vetit satisfaire les plus difficiles. y mettre un peu de son flme. Jadis, il nous a prouvé qu'il en était capable Pourquoi ne le serait-il plus au- ourd'hui Qu'il ne nous en veuille pas de le lui dire. C'est paree que nous nous intéressons beaucoup son talent et qu'il nous serait pénible de le voir décliner, que nous nous permettons de lui faire ce léger reproche. Son professeur M. Decock ne nous en voudra pas da- van ta ge, espérons-nous, Tous nos éloges s'adressent M®"® Anne-Marie Daele- Verslag der zitting van 22 December 1939. De openbare zitting wordt te 17 u. 15 geopend. Zijn tegenwoordigde Heeren Vanderghote. burgemeester voorzitter Delahaye en Berghman. schepenen Jvr. Cornillie. de Heeren Missiaen, Michiel, Vergracht. Van Alleynnes en Leuridan. raadsledenVersailles, secre taris. M. Vanderghote. Wij hebben een brief ontvangen van den Heer Lahave die. daar hij belet is. zich veront schuldigt de zitting van dezen avond niet te kunnen bijwonen. I. Proces-verbaal der zitting van den 27 November 1939. De Heer secretaris geeft lezing van het verslag der voorgaande zitting Op de vraag van den Heer voorzitter zoo er geen op merkingen op dit proces-verbaal te maken zijn, vraagt de Heer Missiaen het woord. M. Missiaen. Ik heb geen opmerkingen te maken op het proces-verbaal, maar wel op de keus van dag en uur dezer zitting zooals zij thans vastgesteld werden. Sedert al den tijd dat ik hier reeds in den gemeenteraad zetel, werden de vergaderingen steeds gesteld op een Maandag om 6 u. *s avonds. Ieder raadslid weet aldus dat hij zijn voorzorgen moet nemen voor den Maandag, daar hij alsdan kan opgeroepen worden om een zitting van den gemeenteraad bij te wonen, doch niemand van ons verwacht er zich aan op een Vrijdag om 5 uur op geroepen te worden. Wij waren dan ook verwonderd toen wij de bijeenroeping voor vanavond ontvingen en vragen ons af waarom dit veranderd werd. Het grootste deel der gemeenteraadsleden zijn geen renteniers die altijd over den noodigen vrijen tijd beschikken. Zij heb ben ook nog andere bezigheden en velen hebben een dagelijksch werk te verrichten Als bewijs dat al de dagen voor velen onder ons niet schikken, hoeft ge slecht? rondom u te zien. en gij zult zien hoevelen af wezig zijn. Indien de noodzakelijkheid zich nog moest voordoen om den gemeenteraad op een anderen dag dan den Maandag bijeen te roepen, dan ware het toch wen- schelijk dat de raadsleden daarvan zekeren tijd op voorhand zouden verwittigd wórden. Ge wist immers toch op voorhand dat sommige punten dringend zouden moeten besproken worden en ge hadt ons dan ook hier van vroeger moeten verwittigen. Ik vraag dan dat er in de toekomst hiermede zou rekening gehouden worden. M. Vanderghote. Ik versta uwe opmerking en het is ook tegen mijn wil dat de bijeenkomst van den ge meenteraad op heden avond moest vastgesteld worden. Binnen 10 dagen echter loopt het jaar ten einde en de twee Maandagen die nog overblijven, zijn twee feest dagen Gij weet zoowel als ik hoe het stadhuis den laatsten tijd overrompeld werd door allerhande bij komend werk. De stadsbegrooting kon pas over enkele dagen in gereedheid gebracht worden, zoodat wij ver plicht zijn geweest dezen avond bijeen te komen. Ik had ook liever heden avond niet gezeteld en u vroeger kunnen bericht geven van den datum der zitting, doch ik moet bekennen dat wij pas Dinsdag laatst laat in den nacht de laatste punten der begrooting hebben kunnen afhandelen. Wij houden er evenzeer aan als gij dat de traditie, van de bijeenkomsten van den gemeenteraad op den Maandag te houden, in 't vervolg behartigd blijve. M. Van Alleynnes. Ik zie de noodzakelijkheid niet in den gemeenteraad alzoo bij hoogdringendheid op een ongewonen dag bijeen te roepen om de stadsbegrooting te bespreken, alswanneer die begrooting ons slechts een kwart uur vóór de zitting overhandigd wordt en wij dus den tijd niet hebben gehad ze na te zien. M. Vanderghote. Het is het inzicht niet van het schepencollege de volgorde der punten van de dagorde te veranderen, wij zullen die kwestie bespreken bij punt vijftien. Indien er geen andere opmerkingen te maken zijn. verklaar ik het proces-verbaal der zitting van 27 November 11. goedgekeurd. II. Commissie van Openbaren Onderstand Open bare verpachting van landgoederen. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren On derstand heeft in zitting van 10 October 11. de volgende beraadslaging genomen Daar het aanbod gedaan voor lot een van de openbare verpachting van onroerende goederen, waarvan de pacht eindigde op 30 September 1939. onregelmatig is, besluit de Commissie dit aanbod niet te aanvaarden. Loten twee en drie worden toege wezen aan de hoogste aanbieders, 't zij 41 a. 51 ca. land en weide gelegen te Yper. Potyze, aan Logie Wil lem. mits den jaarlijkschen pachtprijs van 553 fr. 50, en 15 a. hoveniersland te Yper, Potyze, aan Devos, schilder, te Yper. mits 63 fr. 's jaars. Wat lot een be treft. zijnde 44 aren zaailand en bebouwde grond te Voormezeele, St Elooi, stelt de Commissie voor dit uit ter hand te verpachten aan den ouden pachter Georges Ryckebusch. die verlangt een nieuwe pacht van 9 jaren aan te gaan mits de som van 490 fr 's jaars, ten einde mans dont le talent a évolué d'une fagon prodigieuse et nous a séduits, tandis que nous écoutions Mimi se dé- guise en Marquiseet Oü l'on entend une vieille boite a Musique deux ceuvres pour piano de Déodal de Sévérac. M" Debacker peut être fiére de son élève qui a su exprimer trés adroitement la profonde senti- mentalité de l'auteur. Après la distribution des diplómes. M. Berghman fit une courte allocution de circonstance, puis remit une médaille de la ville aux élèves les plus méritants du cours supérieur de solfège M. Moerman André, lr prix avec distinction M. Van Overschelde Daniel, lr prix ainsi que M"11®» Moerman Andrée, et Leyns Jeanne. En fin il rappela les succès obtenus par les anciens élèves de l'écoleMeil* Antoinette Dethoor obtint un second prix avec distinction pour le violoncelle et la musique de chambre. au conservatoire royal de Bruxelles M. A. Huberty y obtint une mention pour le violon. Au con servatoire Royal de Gand, M0l>® Alice Blanckaert ob tint un lr prix pour le Piano Un choeur mixte deux voix Gij vriendelijke Zonne» de Th. Van Tusschenbroeck clötura cette trés belle et trés intéressante audition. Avant de terminer nous voulons encore faire une re- marque. La remise des diplómes s'est faite un peu a la débandade. H est aussi trés regrettable que certains élèves s'abstiennent de venir chercher leur diplöme. S'ils ont un motif sérieux, pourquoi n'avertissent-ils pas leur professeur GAIRED. eerst een nieuwen pachter te vinden voor zijn huis ge bouwd op dezen grond te Voormezeele. Het sckepea- college stelt voor een gunstig advies uit te brengea af den uitslag der openbare verpachting, die door de Cm- missie in zitting van 12 September 1939 besloten werd. Stemmen ja de Heeren Delahaye, Berghman, Jvr. Cornillie, de Heeren Michiel, Vergracht, Van Alleynnes. Leuridan en Vanderghote. Alleen de Heer Missiaen. lid der Commissie, onthoudt zich. III. Commissie van Openbaren Onderstand •ver dracht van pacht. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren On derstand heeft in datum van 17 October 1939 beraad slaagd over de vraag van haar pachter Achiel Leoais, die wenscht zijn pacht van 7 ha. 76 a. meersch en land. gelegen te Reninghe. te mogen overdragen aan zija r.ooa Julien. die zulks aan de bestaande voorwaarden en tot het verstrijken van den loopenden termijn aanvaardt. De Commissie besloot deze vraag in te willigen en het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies te verleenen. Dit voorstel wordt met dezelfde stemming als het voorgaande punt bijgetreden. IV. Commissie van Openbaren Onderstand Af stand van grond aan den Belgischen Staat. M. Vanderghote. In hare zitting van 18 Juli 1939 heeft de Commissie besloten een strook grond, uit per ceel sectie E. Nr 331B der gemeente St Jan, ter grootte van 3 a. 95 ca. en thans ingelijfd in een Engelsch kerk hof, af te staan aan den Belgischen Staat mits de totale som van 2195 fr. 75 alsmede een vergoeding van §00 fr. wegens verlies van pacht. Het schepencollege stelt hier op een gunstig advies voor. De raad brengt nogmaals dezelfde stemming uit als zooeven. V. Commissie van Openbaren Onderstand Be grooting over het dienstjaar 1940 Nederleggiag. M. Vanderghote. De begrooting der Commissie van Openbaren Onderstand wordt ter inzage der raadsleden op het bureel neergelegd en de goedkeuring ervan zal in de aanstaande zitting voorgesteld worden. VI. Kerkfabriek van Sint-Niklaas a) Rekening 1938. M. Vanderghote. De rekening der kerkfabriek van Sint Niklaas sluit voor het dienstjaar 1938 als volgt ontvangsten 19 811 fr. 13 en uitgaven 17.310 fr. 12. zoo dat ze een batig saldo iaat van 2.501 fr. 01. Het schepen college stelt hierop een gunstig advies voor. Stemmen ja de Heeren Berghman. Jvr. Cornillie. en de Heeren Leuridan en Vanderghote. Onthoude» zich de Heer Delahaye, als lid dier Kerkfabriek, en de Hee ren Missiaen, Michiel, Vergracht en Van Alleynnes. b) Begroeting voor 1940. M.Vanderghote. Deze begrooting voorziet in ont vangsten 37.844 fr. 09 en in uitgaven 23.122 fr. 65, zoodat er een batig saldo is van 14.721 fr. 44. Zoo er geea be merkingen te maken zijn. stellen wij eveneens ee« gun stig advies voor. De raad brengt hierop nogmaals dezelfde stemming uit. De Heer Capoen treedt de raadszaal binnen. VII. Kerkfabriek van Sint-Pieters Begr*«Ung voor 1940. M. Vanderghote. De begrooting voor het dienstjaar 1940 van de Kerkfabriek van Sint-Pieters voorziet de volgende sommen Ontvangsten 22.943 fr. 54 en uitga ven 22.900 fr. 87. wat een batig slot laat van 42 fr.67. Het schepencollege stelt voor eveneens een gunstig ad vies over deze begrooting te verleenen Stemmen ja de Heeren Delahaye, Berghman, Jvr. Cornillie. en de Heeren Leuridan. Capoen en Vander ghote onthouden zich de Heeren Missiaen. Michiel. Vergracht en Van Alleynnes. VIII. Autobusdienst Yper-De Panne Inrichting gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus en Septem ber. M. Vanderghote. Wij zijn geroepen een gunstig ad vies uit te brengen over een vraag der Nationale Maat schappij van Buurtspoorwegen. Volgens een brief dien wij van het provinciaal bestuur van West-Vlaanderen ontvangen hebben, wenscht de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen gedurende de maanden Juni, Juli. Augustus en Sept. een openbaren autobusdienst ia te richten tusschen Yper en De Panne Deze autobusdienst is thans uitgebaat door den Heer Slosse, wiens machti ging vervalt den 28 September 1944. De Nationale Maat schappij van Buurtspoorwegen stelt voor den Heer Slosse aan te stellen als ondeTuitbater, op dezelfde wijze als dit vroeger reeds gedaan werd voor den autobus dienst Yper-Waasten, en dit tot den 28 September 1944 om alzoo te vervallen op denzelfden datum als de eer ste vergunning aan den uitbater toegestaan. Het hier over gedane onderzoek van commodo en incommode werd gesloten zonder dat hierop eenige opmerkingeH gedaan werden. Het schepencollege stelt dus voor een gunstig advies op deze vraag te verleenen. Dit voorstel wordt eenparig bijgetreden. IX. Gezondheidswerken Aanleggen van eene riool en afleiding van rioolwater. M. Vanderghote. Dit punt betreft het plaatsen eener rioolafleiding voor den eigendom van Jvr Wytdouck. Maarschalk Haiglaan. Dit werd reeds in princiep aan vaard door den gemeenteraad, doch het provinciaal be stuur heeft ons laten weten dat wij voor het bekomen eener toelage voor dit werk, het dossier moesten volledi- gen en daarna aan zijne goedkeuring onderwerpen. Het schepencollege stelt dan aan den raad voor thans een beraadslaging te nemen waarbij de uitvoering dezer werken besloten wordt. Het bestek ervan werd opge maakt door den Heer stadsbouwmeester en voorziet een uitgaaf van 9891 fr. 82. M. Van Alleynnes. Is dit voor de rioolafleidingen van één huis M. Vanderghote. Dit werk wordt uitgevoerd om te vermijden dat het rioolwater van enkele huizen zich stort in een beek en aldus het vee in een daar gelegen weide besmet. Het schepencollege stelt voor de uitvoe ring van dit werk te beslissen. Al de raadsleden stemmen eenparig ja. X. Besteeniging der Adjudant Masscheleinlaan Aandeel van de aanpalende eigenaars in de onkastea Vaststelling. M. Vanderghote. Die kwestie werd besproken en onderzocht door de commissie der werken in haar zit ting van 4 December en werd er eenparig goedgekeurd. De rol der aandeelen door de aanpalende eigenaars te betalen in de besteenigingswerken dezer laan bedraagt de som van 118.230 fr. 28. doch hierin is een som begre pen van 49.902 fr., zijnde de waarde van den grond die door de eigenaars afgestaan werd, zoodat het werkelijk bedrag der rol nog alleen de som van 68 328 fr. 2# be draagt. Ik stel voor dit te willen goedkeuren.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4