CINEMA «FLORA» Coldwyn Follies Trois du Cirque voorstel wordt eenparig bijgetreden. V.' Aanleggen der riool Basculestraat Aandeel va» ée aanpalende eigenaars in de onkosten Vast- «Mfekgf. M. Vanderghote. De rol van het aandeel door de aanpalende eigenaars verschuldigd voor het aanleggen der riool in de Basculestraat voorziet de som van 52 149 fr. 73. Dit werd onderzocht door de Commissie der werken in haar zelfde vergadering van 4 December 1939 en eveneens door haar zonder opmerkingen goed gekeurd. M. Tan Alleynnes. Werd er bij het vaststellen dezer rolie» rekening gehouden van de toelagen M. Tanderghote. Wij ontvangen hiervoor geen toe lage. If. Van Alleynnes.En het werk is reeds uitgevoerd? M. Tanderghote. Ja. Wij hebben aan de toelage verzaakt, omdat het provinciaal bestuur ons zoodanige zware voorwaarden oplegde dat zij onmogelijk uit te voeren waren. De aan te leggen riool moest een be zaaide grootte van diameter hebben die niet overeen kwam met de andere rioölleiding waarbij zij moest aan- getloven worden, zoodat het een geheel slechte finan- cieele zaak voor de stad had geweest dit werk alzoo uit te voeren om een weinig belangrijke toelage te kunnen 'sekomen. Ik stel voor thans de rol goed te keuren zoo- al? ae vastgesteld werd. Al de aanwezige raadsleden stemmen ja Hallen Fundeeringen van den Oostvleugel Tosschenkomst der stad. Tanderghote. Er is een geschil ontstaan tus- scb» den Staat, de stad en den aannemer der werken va* den Oostvleugel der Halle. Ik zal hierover niet ver der uitweiden noch de geschiedenis maken dezer kwes tie v*n de fundeeringen, dit werd reeds tijdens de laat ste zitting gedaan. Op aandringen van stad werd er door het ministerie een deskundige aangesteld om de kwestie te onderzoeken. Deze Heer heeft de fundeerin- ge* komen onderzoeken en is tot het besluit gekomen dat zekere versterkingswerken zich opdrongen aan de grondvesten van den Oostvleugel der Halle.. Hij heeft deze bijkomende werken ten nauwste mogelijk beschre ven. en een bestek ervan voorgesteld, en naderhand had er een bijeenkomst plaats tusschen de stad, den verte genwoordiger van den Staat en den aannemer, ten einde de onkosten dezer bijkomende werken in gemeen over leg vast te stellen. Deze onkosten werden bepaald op de ;on» van 52.931 fr. 15. waarop de Staat voorstelt voor een bedrag van 40.000 fr. tusschen te komen. Het sche pencollege stelt thans voor deze mondelingsche overeen komst te willen goedkeuren. Ui. Tan Alleynnes. Welke som valt er hiervoor ten las» van de stad M. Tanderghote. Df stad moet dus 12.931 fr. 15 be ta»». K. Leuridan. Is het met opzet, Mijnheer de voor zitter. dat gij spreekt van een mondelingsch akkoord Werd deze overeenkomst niet bevestigd W. Tanderghote. Het werk is reeds in uitvoering. II Leuridan. Ja. maar werd dit akkoord niet op pa pier vastgezet Wanneer de bijdragen van stad en Staat werden voorgesteld, werd dit later dan nooit schriftelijk bevestigd ten einde alle mogelijke betwis ting »e vermijden M. Vanderghote. Indien wij met het ons gedane voorstel niet t'akkoord waren gegaan, dan had de zaak voor de rechtbank van oorlogsschade gebracht geweest ero er gepleit te worden. M. Leuridan. In alle geval houd ik eraan dat het zou geboekt worden in het proces-verbaal dat de stad slechts voor de overeengekomen som tusschenkomt in die werken en op voorwaarde dat de Staat het door hem vastgestelde aandeel betaalt. M. Missiaen. Indien die bijkomende werken later bijvoorbeeld 80.000 fr. zouden moeten kosten, dan zou de* wij, stad. toch alleen maar 12.931 fr. daarin te be- t-ale» hebben. li. Leuridan. Ja, het is ook zoo dat ik het versta. ML Vanderghote. En indien de werken moesten m»der kosten ML Missiaen. Daar is geen vrees voor. M. Tanderghote. Het is dus verstaan dat de stad voor een maximum bedrag van 12 931 fr. 15 in die bij komende versterkingswerken zou tusschenkomen M. Tan Alleynnes. Zijt gij daarvoor ook overeenge komen met den aannemer M. Vanderghote. De Staat en de aannemer zijn t'akkoord gekomen die werken uit te voeren voor de :on van 52.931 fr. 15. M. Leuridan. Maar werd die overeenkomst vast gelegd op papier M. Tanderghote. Ik weet het niet, maar ik denk wel dat het vastgelegd werd in het verslag van den deskundige. Wilt gij dat wij dit eens verder onderzoe- k» M. Leuridan. Neen. men moet de werken niet op nieuw vertragen, maar ik bestatig dat de overeenkomst du? niet contractueel werd vastgelegd, dn ik had ver- koeen wat meer zekerheid te hebben. M. Vanderghote. Het is de deskundige van den Staat die de overeenkomst heeft voorgesteld en die ver klaarde dat de Staat bereid was voor 40.000 fr. in die werken tusschen te komen. Indien er geen andere be merkingen meer zijn. vraag ik dit akkoord te willen goedkeuren. IV Heer Pattyn is binst de bespreking van dit punt ie raadszaal binnengekomen. Al de raadsleden stemmen ja. XUI. Stadseigendommen Verkoop van grond. M, Vanderghote. Dit punt betreft den verkoop van ee* deel barmland toebehoorende aan de stad en gele- «e» te Boesinghe, doch de liefhebber, die dezen grond wenscht te koopen, heeft ons zekere verzekering ge vraagd die wij niet kunnen geven. Daarom hebben wij de gewenschte inlichtingen gevraagd aan het Beheer va» Bruggen en Wegen dat alleen bij machte is ze ons te geven. Wij hebben echter deze inlichtingen nog niet ontvangen en om deze reden stel ik voor dit punt tot ee» volgende zitting uit te stellen. Hf. Leening van 240.000 fr. onder vorm van kre- dtetopening bij het Gemeentekrediet voor 1939. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor een ieening van 240.000 fr. aan te gaan bij het Gemeentekre diet van België onder vorm van kredietopening, ten einde het hoofd te kunnen bieden aan de gewone uit gaven voor 1939. Vroeger was het de gewoonte telken jare een kredietopening aan te vragen, ten einde over de «oodige gelden te beschikken in afwachting dat de •ne toekomende belastingen geïnd waren Tot dit jaar werd zulks regelmatig gedaan, doch gezien de laatst aangevraagde kredietopening niet gebruikt werd en gc-aien den goeden toestand der thesaurie van stad, heb- p r wij het dit jaar niet noodig geoordeeld een leening aan te vragen. Sedert de mobilisatie echter worden de belastingen zoo traag geïnd, dat wij thans zekere moei lijkheden ondervinden om de gewone uitgaven te kun nen betalen. Om u dit te bewijzen heb ik een opgave gemaakt van hetgeen wij gedurende het jaar 1938 als belastingen ontvangen hebben en dit cijfer dan verge leken bij hetgeen wij tot hiertoe in 1939 ontvingen. In gansch het jaar 1938 ontvingen wij de som van 978.000 frank als achterstalliee belastingen van 1937 en als stadsaandeel voor 1938. Dit jaaT zijn die ontvangsten tot op 426.000 fr. gesmolten Dit is tenminste het bedrag dal wij tot hiertoe als aandeel in de belastingen ont vingen, Om nog een beteri gedacht te geven van de grooie vermindering onzer inkomsten, nemen wij al leen de maand October. Verleden jaar beliepen de ont vangsten gedurende de Octobermaand tot de som van 150.000 fr.. terwijl wij nu in October laatst maar 31.500 frank ontvingen. Het Gemeentekrediet is t'akkoord om. op de cedulaire belastingen die de stad nog te goed heeft, een kredietopening van 240.000 fr. toe te staan, en het schepencollege stelt dan voor deze leening goed te keuren. De raadsleden stemmen eenparig ja. XV. Stadsbegrooting over het dienstjaar 194# Nederlegging en bespreking. M. Vanderghote. Dit punt der dagorde behelst de nederlegging en bespreking der stadsbegrooting voor het jaar 1940. Het was het inzicht van het schepencol lege aan den gemeenteraad te vragen dezen avond de bespreking der stadsbegrooting te willen aanvangen, omdat wij dachten dat de uitdeeling der begrooting wat spoediger zou hebben kunnen geschieden en dat de raadsleden ze minstens reeds sedert 48 uren in handen zouden gehad hebben. De ontoereikendheid van onzen technischen dienst, zal ik zeggen, heeft het niet moge lijk gemaakt met de begrooting vroeger gereed te zijn dan dezen avond en daarom stel ik voor de bespreking ervan te verdagen tot een lateren datum, dien wij in geheime zitting zullen bepalen. M. Leuridan. Ik ben blij dat gij ons alzoo de gele genheid ontneemt hier spektakel te maken. want. gij moogt. ervan overtuigd zijn, gij hadt het met ons niet. onder de markt gehad indien gij de behandeling der be grooting hadt moeten willen doen doorgaan zooals de dagorde zulks liet vermoeden. Ik ben toch erg verwon derd dat gij opeens zoo vermilderd zijt om aldus onge vraagd in te gaan op hetgeen wij zouden gevraagd heb ben. namelijk de verdaging van de bespreking der be grooting. Dat moest toch uw eerste gedacht niet geweest zijn, aangezien de dagorde, die door u opgesteld wordt, reeds de bespreking der begrooting voor heden avond voorzag M. Vanderghote. Dit punt werd reeds van vroe ger op de dagorde geplaatst, toen wij nog dachten dat de begrooting eenige dagen eerder zou gereed geweest zijn. M. Missiaen. De dagorde dezer zitting werd ons slechts Dinsdag overhandigd en gij zelf bekendet hier zooeven dat gij enkel dien dag de laatste hand aan het opmaken der begrooting hebt gelegd. Doch wat mij het meest verwondert is dat voor de begrooting der Com missie van Openbaren Onderstand, die reeds sedert veertien dagen hier ter inzage van de raadsleden ligt en door iedereen gemakkelijk kon nagezien worden, de dagorde van heden avond alleen de nederlegging ervan voorziet en geen bespreking. De begrooting der Com missie van Openbaren Onderstand werd nochtans reeds ernstig door de Commissie onderzocht en niettegen staande dit voorziet gij er alleen de nederlegging van. terwijl voor de stadsbegrooting, die ons nog maar zoo pas overhandigd werd. gij reeds de bespreking ervan zoudt willen beginnen M. Leuridan. Het is altijd overbodig een begrooting te bespreken, omdat wij bij voorbaat weten hoe on doelmatig de ramingen blijken te zijn. M. Vanderghote. Wij zullen dit later bespreken. M. Leuridan. Wij zijn van oordeel dat een begroo ting steeds louter fantasie is. Ik weet dat de wet ons verplicht een begrooting neer te leggen, doch de kre dieten die er in voorzien zijn steunen op niets anders dan op gegevens die broos en onzeker zijn. De begroo ting van stad. spijts de zorg die gij eraan besteedt, volgt het lot der andere begrootingen die allen slechts een theoretische waarde hebben. M. Vanderghote. De gemeenteraad is dus t'akkoord om de bespreking der begrooting te verdagen. Later zult gij. M Leuridan. de gelegenheid hebben om na te gaan zoo uwe bewering juist is. Indien gij naar het bu reel wilt komen, zullen wij u daar al de bewijsstukken voorleggen. M. Missiaen. Ik heb de begrooting nog maar vluch tig overzien en alleen op de eerste bladzijde ervan vind ik reeds een tiental tegenstrijdigheden. M. Vanderghote. In dit geval zoudt gij wel doen ze ons aan te wijzen M. Missiaen. Ik moet toch eerst den tijd hebben ze volledig na te zien. XVI. Taksverordening op het straatgebruik Ver nieuwing voor een jaar. M. Vanderghote.. Dit punt betreft de vernieuwing voor den termijn van een jaar van de taksverordening op het straatgebruik zooals zij in zitting van den ge meenteraad van 20 December 1938 werd goedgekeurd M. Missiaen. Wij staan hier thans voor een gansche reeks taksverordeningen waarvan de vernieuwing ons voorgesteld wordt. Tijdens de laatste zitting, die ik be let was bij te wonen, werden ook enkele opcentiemen vernieuwd. Ik begrijp niet goed waar dit naartoe gaat. Gij hebt vroeger beloofd de stadsbelastingen te vermin deren en sinds den oorlog hebt gij ook reeds verschil- lige malen gezegd dat het schepencollege besparingen zou doen op alles waar het maar kon. Wanneer zult gij dit uitvoeren M. Vanderghote. Wij zullen de gelegenheid hebben dit uit te leggen tijdens de bespreking der begrooting. M. Missiaen. En wat wilt gij dan met de taksveror deningen doen M. Vanderghote. Nu stemmen. M. Missiaen. Dit gaat niet. M. Van Alleynnes. Gij moet toch eerst de uitgaven kennen. M. Vanderghote. Het zijn altijd dezelfde. Indien gij thans de te vernieuwen taksverordeningen niet wilt stemmen, dan zullen wij de zitting opheffen, want het is dan niet noodig daarop nog verder te redetwisten. Wij zullen dan aanstaande week daarvoor bijeenkomen. Gij weet echter allen hoe noodig die ontvangsten voor de stad zijn niettegenstaande de besparingen die zou den kunnen verwezenlijkt worden. Nog gister in den trein hebt gij mij, M. Missiaen, gezegd dat gij t'akkoord waart om nu reeds die taksverordeningen te bespreken. M. Missiaen. Ja en ik wil dit nu nog doen. Ik neb er geen bezwaar tegen om ze te bespreken. GROOTE MARKT YPER VRIJDAG 29, ZATERDAG 30, ZONDAG 31 DECEMBER en MAANDAG 1 JANUARI, om 8 uur 15 Zondag en Maandag, doorloopend vanaf 2 tot 8 u. 15 Ter gelegenheid van het NIEUWJAAR Een onovertrefbaar Programma dat ophef zal mak» De grootste Amerikaansche Revuefilm lot heden verwezenlijkt, met de grootste Vedctt» van de Cinema, de Radio en de Music-Hall. DAARBIJ (DRIE VAN HET CIRCUS) met Anne Nagel, Jack La Rue, Marjorie Main, Grant Richards. HINDERS TOEGELATEN M. Vanderghote. Maar men wil nu toch de ver nieuwing der taksverordening niet stemmen zonder eerst de begrooting afgehandeld te hebben. M. Missiaen. Dit is een kwestie van vertrouwen. Zooeven zegdet gij dat het altijd hetzelfde is. en waa neer dit steeds hetzelfde is, waarom wilt gij er da» verandering aan brengen M. Vanderghote. Ik vind het ongepast vandaag het risico op te nemen de belastingen te verminderen. Het is thans het oogenblik niet de inkomsten der stad te verminderen, niettegenstaande de besparingen die mo gelijks zouden kunnen gedaan worden. Laat ons nu de taksen stemmen zooals zij thans in voege zijn en in ge val ze overbodig moesten bevonden worden, dan zal zulks de bevolking in 1942 ten goede komen. Het is ech ter niet noodig daarover nu langer te spreken en ik vraag aan den raad zoo hij ja dan neen bereid is nu de taksverordeningen te stemmen. M. Leuridan. Als oppositie zouden wij thans heel goed alles kunnen verwerpen wat wij willen. M. Vanderghote. Ik wist het reeds M. Leuridan, oat wij tegenover u thans in minderheid zijn. M. Missiaen. Het is nochtans onze bedoeling niet misbruik te maken van den toestand, nu dat er twee leden van uwe groep opgeroepen zijn. M. Vanderghote. Ik verwachtte mij er wel aan dat gij fair zoudt optreden en geen misbruik maken va» den tegenwoordigen toestand, en het is daarom, te» einde zooveel mogelijk tijd te winnen, dat ik u vraag de taksen nu reeds te stemmen. Indien er te veel ont vangen wordt, dan kunnen wij de taks nog altijd ver minderen en onze beraadslaging herzien. M. Van Alleynnes. Het uitstellen van de vernieu wing dezer taksverordeningen tot wanneer de begroo ting besproken zij. zal geen tijdverlies zijn. aangezien het al te zamen slechts vijf minuten duren moet om ze te stemmen. M. Vanderghote. Willen wij dan aanstonds met de mededeelingen beginnen Is iedereen daarmede t'ak koord M. Missiaen. Mij is het gelijk, ik zal toch die taks verordening niet stemmen. Ik zal er nochtans niet te gen stemmen, doch mij onthouden. M. Leuridan. Er bestaat toch mogelijkheid dat sommige der nu voorgestelde taksverordeningen heele- maal zouden kunnen wegvallen, dat andere zouden mo gen verminderd worden of ook misschien gehandhaafd blijven. Het is zeer moeilijk nu reeds te zien welke tak sen voor goed kunnen afgeschaft worden, als men ge» gegevens heeft over hetgeen noodig is. In plaats va» thans taksen te stemmen zonder de verzekering te heb ben dat ze noodzakelijk zijn, vind ik het redelijker billijker de stemming ervan te verdagen tot wanneer de begrooting in orde is. M. Vanderghote. Wij zullen dus punten 16 tot 24 onzer dagorde verdagen tot de volgende zitting XXV. Mededeelingen. M. Van Alleynnes. Ik zie op de dagorde van de ge heime zitting dat de benoeming eener onderwijzeres voor het stedelijk leerwerkhuis zal te berde gebracht worden. Ik vraag mij af hoe het komt dat er door het schepencollege voor die openstaande plaats geen open baren oproep gedaan werd. M. Vanderghote. Wij waren van gedacht nu dezen oproep te doen. M. Van Alleynnes. Dan moet gij op de dagorde niet zetter. benoemingIn dit geval ben ik t'akkoord, doch ik vraag dat er dan twee oproepen zouden gedaa» zijn. Immers, er moet niet alleen een onderwijzeres in het stedelijk leerwerkhuis vervangen worden, maar ook nog in de school zelf. M. Vanderghote. Deze tweede kwestie is nog niet opgelost. Wij hebben onlangs een brief ontvangen die geheel de zaak verandert. M. Van Alleynnes. Ik zou wenschen daarvan op de hoogte gebracht te worden. M. Missiaen. Ik ook. M. Vanderghote. Er werd een maatregel getroffen in de school na het verlof in gemeen overleg met de inspectie van het lager onderwijs. Thans hebben wij i» net schepencollege van Maandag laatst vernomen dat de wedde der interimaire leerkracht, die aangesteld werd in akkoord met de inspectie, ten laste valt der stad. Wij zullen deze week nog onderzoeken in hoever die maatregel gewettigd is. M. Missiaen. Werd er een klas afgeschaft of niet M. Vanderghote. Neen. M. Missiaen. Dan had die benoeming reeds sinds lang moeten gedaan zijn. M. Vanderghote. Het is daarover dat wij nu met de inspectie niet t'akkoord gaan. Die plaats is pas opea. M. Missiaen. -Verschooning. zij is reeds sinds lang open. M. Vanderghote. - Er werd een interimaire leerkracht aangesteld. M. Missiaen. D;e slechts drie maanden ten laste van den Staat komt. M. Vanderghote. Het is sedert twee jaar dat deze interimaire onderwijzeres daar aangesteld werd door den Staat en betaald wordt door de stad. M. Missiaen. Dit is onwettig. M. Van Alleynnes. De bundel zou moeten ter inzage zijn der raadsleden. M. Vanderghote. Hij. is te uwer beschikking. M. M'ss:aen. De stad zal verplicht worden de wedde

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 5