Modenhuis «denise» 6 MEVROUWEN, MEJUFFERS, Voor uwe HOEDEN, wendt U tot het Boterstraat, 25 YPER GEMEENTERAAD VAN YPER YPERSCHE VOETBALKRON8EK IEPERSCHE FOTOCLUB De reklaam is de bronader van iedere han delszaak Plaatst daarom uwe aankondigingen in HET YPERSCHE het meestgelezen Ypersch weekblad. dezer onderwijzeres te betalen door de nalatigheid van het schepencollege, want het is onwettig dat een 'nteri- maire onderwijzeres gedurende twee jaar dienst doet. M. Yandrrghole. Ik zal u thans den toestand eens uiteenzetten. Madame X valt ziek en wordt vervangen door Madame A. De Staat aanvaardt de wedde te be talen van Madame A gedurende de ziekte van Ma dame X. M. Miasiaen. Dit mag ten hoogste zes maanden du ren. M. Vanderghote. Het heeft gedurende twee jaar alzoo geweest. M. Missiaen. Dit mag niet. M. Vanderghote. Maar het is toch zoo. M. Missiaen. Dit mag alleen zes maanden duren en ik geloof zelfs dat. in geval van ziekte eener onderwij zeres. zij na drie maanden in beschikbaarheid moet gesteld en vervangen moet worden, zooniet loopt ge gevaar zelf de wedde van haar plaatsvervangster te moeten betalen. M. Vanderghote. Ik zal de uiteenzetting hernemen van den toestand zooals hij zich hier voordoet Ma dame X valt ziek en wordt vervangen door Madame A die door den Staat betaald wordt. Na twee jaar wordt Madame X in beschikbaarheid gesteld en de stad zegt dat Madame Y van de Justiceschool moet overgaan naar de school der Rijselstraat De combinatie was zoo, doch op het oogenblik der verplaatsing postuleert Ma dame Y een plaats van interimaire in de Staatsmiddel bare school, en de Staat zegt ons dan dat wij iemand moeten aanstellen als interimaire om de openstaande plaats in de school der Rijselstraat in te nemen en dat hij de wedde zal voort betalen. M. Missiaen. Neen, de Staat betaalt geen onderwij zers afzonderlijk, hij geeft een toelage in globo, maar niet voor een onderwijzer alleen. M. Vanderghote. Na het verlof heeft het schepen college dan iemand aangesteld om de openstaande plaats in de school der Rijselstraat in te nemen t'ak- koord met de inspectie, en er werd ons gezegd dat de Staat de toelage zou voort betalen. Over enkele dagen echter werd er een onderzoek gedaan in de school en heeft men geoordeeld dat het aantal leerlingen in de bewaarschool onvoldoende was, zoodat deze plaats die open was nu door de bestuurster moet ingenomen wor den. Een dezer dagen zal de Heer hoofdinspecteur te- rugkeeren en wij zullen dan vragen de zaak te willen herzien. Wij zullen daar nu niet verder meer over rede twisten. geheel de bundel ligt ter beschikking van de raadsleden die er kennis van wenschen te nemen. M. Van Allevnnes. Het is best dezen onregelmati- gen toestand zoo spoedig mogelijk in orde te brengen, zooniet loopt ge gevaar zelf de wedde dier onderwij zeres te moeten betalen. M. Leuridan. De laatste zitting werd in een record tempo afgehandeld en spijts ik mij de beenen van het lijf geloopen heb om van de statie naar hier te komen en toch nog een deel der zitting bij te wonen, ben ik slechts aan tijds gekomen om de eerste raadsleden te zien vertrekken. Had ik die zitting moeten kunnen bij wonen. dan had ik een woord willen spreken ten voor- deele van sommige gevallen der Kleine Pennestraat. Er wonen daar immers menschen die onmogelijk het hen teruggevraagde aandeel van de bestrating kunnen betalen. Spijts alles zou men moeten rekening houden van het gegrond protest van diegenen die niet bij machte zijn te betalen. Ik weet dat het soms moeilijk is na te gaan wie vermogend is of niet. doch het is meen ik toch gemakkelijk vast te stellen wie niet kan betalen. Ik vraag dan ook dat de inning van het aandeel in de bestratingskosten zou uitgesteld worden tot betere da gen. Ik weet wel dat ook de stad thans in bijzonderen geldnood verkeert, doch ik vraag toch dat er voorloopig niet tot de inning zou overgegaan worden of dat men ten minste toch geen rechtsvervolgingen zou inspannen tegen hen die niet betalen kunnen. M. Vanderghote. Gij weet, daar ik het vroeger reeds zegde, dat wij veel geduld zullen hebben. Wij zullen echter de schuldvordering staande houden, doch moest het noodzakelijk blijken dan is het schepencol lege steeds bereid een staat van onwaarden op te ma ken. M. Leuridan. Wordt er tusschen het schepencollege en het Ministerie van Verkeerswezen nog onderhandeld aangaande den bouw der statie M. Missiaen. De heropbouw der statie is in de be grooting voorzien. M. Leuridan. Wij weten dat dit een slag in 't water is. De vraag is echter te weten wanneer er metsers zul len komen om het werk aan te vatten M. Vanderghote. Volgens de laatste inlichtingen die wij bekwamen weten wij dat de Nationale Maat schappij van Spoorwegen niet het inzicht heeft van het bouwen der statie af te zien. M. Leuridan. Ik verhoop het wel, doch men zou dit werk in het jaar blok kunnen beginnen. Wanneer meent gij dat eerste spade in den grond zal gestoken worden Het is steeds het begin dat zoo lastig is. Tij dens de bespreking der begrooting van verkeerswezen zal ik dan nogmaals op denzelfden nagel kloppen. Een andere vraag nog, Mijnheer de Voorzitter, werd er reeds iets gedaan voor den leergang van kunst in de nijver heidsschool M. Vanderghote. Die kwestie werd reeds onder zocht, doch er werd nog niets bepaald. M. Leuridan. Werd er reeds uitgezien naar een raming voor de kunstbenoodigheden van dezen leer gang M. Delahaye. De Heer schepen van onderwijs komt in het schepencollege telkens met een voorstel voor den dag. M. Berghman. Indien gij wilt, kan dit voorstel op de dagorde der aanstaande vergadering gebracht wor den. M. Vanderghote. Neen, want de begrooting moet eerst afgehandeld worden. Doch dit voorstel kan dan op de eerste zitting van toekomend jaar besproken worden. De openbare zitting wordt hierop te 18 u. 15 opge heven. Prachtige modellen Verzorgd werk. Zitting van Zaterdag 30 December 1939, om 15 u. DAGORDE 1. Stedelijk kerkhof Grondvergunnmgen. 2. Stadseigendommen Verkoop van grond. 3. Leening van 700.000 fr. onder vorm van kredietopening bij het Gemeentekrediet voor 1940. 4. Commissie van Openbaren Onderstand Begrooting voor 1940 Bespreking. 5. Stadsbegrooting over het dienstjaar 1940 Bespreking. 6. Taksverordening op het straatgebruik Vernieuwing voor een jaar. 7. Taksverordening op het leuren Vernieu wing voor vijf jaar. 8. Taks verordening op de openbare bals Vernieuwing voor twee jaar. 9. Belasting op het openen, verbreeden en uitrusten der straten, het uitvoeren van aardewer ken, het leggen van rioolen, borduren, kasseiwerk en voetpaden Vernieuwing voor vijf jaar. 10. Heffing voor vijf jaar van 60 opcentiemen voor de gewone honden en 40 opcentiemen voor de rashonden op de hoofdsom van de Provinciale belasting op de honden. 11. Taksverordening op het Slachtrecht Vernieuwing voor een jaar. 12. Verordening op het keurrecht Ver nieuwing voor een termijn van vijf jaar. 13. Taksverordening op de essence-pompen. 14. Belasting op de rijwielen Schorsing voor 1940. December 1939 Uitslagen der Matchen van Zondag 24 Hoogere Afdeeling Kortrijk Sp C. S. Brugge Knokke F. C. A. S. Oostende V. G. Oostende S. C. Meenen Stade Moeskroen S. K. Roeselare Algemeen klassement 11 8 0 3 3—3 2—0 3—3 (gesch.) C. S. Brugge S. C. Meenen V. G. Oostende Kortrijk Sport Stade Moeskroen A. S. Oostende F. C. Brugge F. C. Knokke S. K. Roeselare 11 10 10 10 9 8 11 10 52 27 24 25 21 25 21 17 25 17 20 23 28 46 25 17 24 32 19 13 12 12 7 8 7 6 6 Gewestelijke Afdeeling REEKS A Oudenburg D. C. Blankenberge Veurne Koksijde Middelkerke Gistel De Panne Nieuwpoort S. V. Blankenberge Torhout REEKS B Avelgem Aalbeke Lauwe A. A. Moeskroen Dottenijs Rekkem Waregem Sp. Harelbeke Deerlijk St. Kortrijk REEKS C Geluwe Gh. Moorslede leper Houthulst Toek. Meenen Wervik Sp. Waasten Vlamertinge Komen Bizet R. C. Wervik Poperinge Scholieren REEKS A C S. Brugge (A) Torhout F. C. Brugge (B) S. V. Blankenberge Knokke C. S. Brugge (B) D. C. Blankenberge F. C. Brugge (A) A. S. Oostende V. G. Oostende REEKS B. Waregem Sp Deerlijk Stade Moeskroen R. S. Waregem Wakken Kortrijk Sp. REEKS C S. K. Roeselare F. C. Roeselare (A) Kadetten REEKS A. F C. Brugge S. V. Blankenberge V G. Oostende F. C. Knokke D. C. Blankenberge A. S. Oostende REEKS B S K. Roeselare F. C. Roeselare C. S. Yper 4 Houthulst 0 De belangrijke ontmoeting tegen Houthulst had wat meer toeschouwers naar het terrein der Augustinus- straat gelokt. De bezoekers zelf hadden supporters me de. zoodat de wedstrijd, onder geleide van scheids rechter Bryon, onder tamelijke belangstelling doorging. Een lichte mist hing over het veld bij den aanvang van het spel, doch stilaan werd deze al dikker en dikker, zoodat het meer dan tijd werd, als het einde gefloten werd, daar het moeilijk begon te worden om, van het eene doel naar het andere, het spel gade te slaan. Onze jongens winnen den opgooi, doch zonder groot 1—4 6—0 3—2 8—1 1—1 5—0 (gesch.) (gesch.) 4—1 3—2 1—2 4—0 3—1 2—3 (gesch.) (gesch.) 8—1 3—2 3—1 2—3 3—1 6—1 (gesch.) 5—2 0—4 11—0 4—0 2—3 (gesch.) voordeel. De bezoekers trappen af, maar worden sef fens teruggedrongen en onze eerste aanval eindigt met een schot van centervoor Dumalin op de bovenlat. Yper blijft vooruit en, op inzenden van Rotru, is Du malin er ais de kippen bij (zooals altijd ten andere) om Houthulst's keeper voor de eerste maal het nakij ken te geven aan 'de O' minuut. De tegenstrevers trach ten zich uit de klem los te maken, evenwel houden onze jongens er een ander gedacht op na en dwingen twee hoekschoppen af. Op den eenen kan de de «paars-gele doelbewaarder ontzetten, terwijl de volgende huizen hoog gegeven wordt. Doch 't is enkel uitgesteld. Center- half Gauquie (die een uitmuntende partij zal leveren) dringt aan, geeft aan Cherchye over, die geen genade kent en nummer twee in het doel doet belanden aan de 12'' minuut. De bezoekers geven het echter niet op. spelen meestal langs hun linker vleugel, maar kunnen over onze backlinie niet geraken. Yper voert verder het hooge woord, bekomt een vijftal hoekschoppen die ech ter niets opleveren. Verscheidene schoten van Bedde- leem. Godderis en Cherchye missen de goede richting, zoodat er van doelen geen spraak meer is Integendeel. Houthulst lokt een tegenaanval uit, die op het punt staat te lukken, doch de rechtervleugel Hoorelbeke wacht te lang van schieten, zoodat Versavel gepast kan tusschenkomen om het gevaar af te wenden. Yper doet vervolgens nogmaals een stormloop. Gauquie schiet op doel. Schoolaert laat vallen en mist daarop het leder. Beddeleem trekt terug, doch de keeper heeft zich her nomen en kan wegzenden. Daarop komt de rust. Houthulst is bij de herneming dadelijk in werking en bekomt hoekschop. Deze wordt ontzet, Beddeleem komt in het bezit van den bal. lost in de goede richting, de doelwachter misrekent zich. en nummer drie is ge boren aan de 3' minuut. Daarop volgt corner voor rood wit. die onbenuttigd wordt. Volgt dan eene lange poos middenveldspel, waarin onze jongens zich de meerdere toonen. Op inzenden van Beddeleem. begaat de rechter- back der bezoekers onvrijwillig handspel in het gevaar lijk gebied. Niettemin kent de scheidsrechter penalty toe. die door Beddeleem in doel omgezet wordt aan de 23® minuut. Intusschen is de mist zeer aangedikt. Als het spel zich verplaatst, dan ziet men soms in de verte de spelers als schimmen voorbijschuiven zonder te kun nen onderscheiden aan welke partij zij behooren. Het 5pel vermindert dan ook aan belangstelling, te meer daar er niets meer bewerkstelligd wordt. Na een we- derzijdschen hoekschop komt het einde met een ver diende 4-0 zege onzer kleuren. Jongens, gij kent nu de sterkte van uwen tegenstrever van morgen. Want de verplaatsing die u te wachten staat, gaat naar Hout hulst. Het wordt een belangrijke partij, die wellicht aan het noodkampioenschap een vaste wending zal ge ven. Daarom is het van alle belang dat er te Houthulst tenminste een gelijk spel verwezenlijkt wordt Alhoe wel de gastheeren van morgen op eigen veld zeer te duchten vallen, moet er van meet af aan goed gespeeld worden om zeker puntenoogst op te doen. Jongens, het woord is aan u. Algemeen klassement C. S. Yper 12 10 2 0 65 14 20 S. C. Bizet 11 8 1 2 47 18 18 F. C. Poperinghe 10 8 2 0 39 20 15 Houthulst 8 6 2 0 38 11 12 Toekomst Meenen 12 5 5 2 38 48 12 S K. Vlamertinghe 11 4 5 2 27 35 10 S. K. Gheluwe 9 3 4 2 24 25 Gheelster 10 4 6 0 24 3» S F. C. Comines 8 3 4 1 22 18 T F. C. Warnêton 11 3 8 0 26 54 S Wervik Sp. 9 1 6 2 11 32 4 Racing Wervik 11 0 9 2 12 59 2 Matchen van Zondag 31 December 1939 Houthulst Yper Rac. Wervik Comines Warnêton Wervik Sp. Poperinghe Bizet Gheluwe Gheelster De wedstrijd tegen de militaire ploeg, die voor het oogenblik in stad verblijft, kon wegens de sneeuw «iet doorgaan. Indien de weersomstandigheden het toelaten zal deze doorgaan op Donderdag 4 Januari, om 14 n. Verslag der gewone vergadering gehouden den 14 December 1939. Op Donderdag 14" dezer onderhield ons medelid de Heer R. Buckinx ons over «De Wolken in de Fotografie». Zijn goed gedocumenteerde uiteenzetting viel zeer in den smaak der aanwezige leden en het applaus dat hem te beurt viel was in ruime mate verdiend. De wolken vormen een voornaam bestanddeel van het landschap dat zij stoffeeren en een eigen karakter verleenen. De Fotograaf moet weten hoe noodzakelijk zij zijn in iedere opname die ons moet bekoren door massieve vormen, lichteffekten. fantasie, en evenwich tigheid van land en lucht. Maar alle wolken zijn niet in dezelfde mate fotogeniek Voor ieder geval is meest al een gepaste filter vereischt Een goed resultaat is verder afhankelijk van de belichtingskennis en van de ontwikkeling na de opname, die derwijze dient geleid dat. de weergave van de wolken het trouwe beeld weze van den hemel in het landschap. Het is spijtig dat niet een groot getal leden deze in teressante voordracht, ook nog gepaard met projectie van passende fotos, bijwoonden. De Heer Dehaeck stelde welwillend zijn projectietoe stel en zijn diensten ter beschikking van den Heer voor drachtgever. Het Bestuur. «Mnwnnwnfw tMMMMMMWMMH MMMMMMt

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 6