H 1 LA REGION D'YPRES Zielmissen ET YPERSCHE- necrologie 20' Jaar, N 40 30 December 1939 20 Année, N' 40 - 30 Décembre 1939 BIJVOEGSEL SUPPLEMENT Nouveau Vitrail a la Cathédrale d'Ypres Rechterlijke Orde STERFGEVALLEN BEDANKINGEN Zondagrust Repos Dominical Een der aantrekkelijkheden van het winter seizoen is zonder tegenspraak het genot van het jagen, maar ook de voldoening voor een fijnproe ver van een smakelijk stuk wild. De jacht gaat riu reeds voor sommige diersoorten op haar einde, maar toch is er nog steeds voldoende gelegenheid om 2ich aan de jachtvreugde over te geven. De echte Nimrods vreezen regen noch koude om hun liefhebberij te voldoen. En dat is in ons land op ruime schaal mogelijk, want niet alleen in de boschrijke streken van Brabant, het Naamsche en de gansche Ardennen, maar ook in de Polders, in de Duinen, in de Kempen kan de jager zijn hart ophalen. Er is nog steeds veel wild in ons land een statistiek meldt ons dat op de 300.000 Ha. bosch in de Ardennen er ongeveer 4.900 stuks gehoornd wild, waaronder 900 herten met gewei, 2600 hinden en 1500 herte jongen. Het getal reeën is thans opnieuw normaal hetzij 11.000 stuks voor 400.000 Ha. bosch. De best bedeelde streken voor deZe laatste dieren is het gebied aan de Duitsche grens Eupen, Malmedy Sankt Vith die on geveer 2.000 eenheden bezitten voor 45.000 Ha. Daarna komen de gewesten van Dinant, Thuin, Comblain-au-Pont, Rochefort, Couvin, Florennes en Namen die een gemiddelde bevolking van 35 a 50 stuks hebben per 1000 Ha. De Belgische druif is tegenwoordig góedkoop om de eenvoudige reden dat dit heerlijke product van de streek van Hoeilaart niet weg kan naar het buitenland. Vele onzer lezers weten niet dat er in ons land heerlijke druiven worden gekweekt, natuurlijk niet in de vrije lucht, maar onder glas. Deze streek ligt in de buurt van de hoofdstad en om vat een 10 tal gemeenten als centrum, maar in eeh omgeving van wel 50 gemeenten worden er nog druiven gekweekt. Ongeveer 20.000 serres worden uitgebaat in het zuid-oosten van Brussel en wel als volgtHoei laart 8.934 serres, Overijsche 7555, Ter Hulpen 1070, Duisburg 987, Huldenberg 957, Tervuren 245, Genval 201, Rixensart 194 en in de overige gemeenten nog een 2.000. De waarde hiervan ver tegenwoordigt een som van meer dan 800 miljoen franks. Tien jaar geleden bracht dit kapitaal een som van 80 miljoen franks op meer dan 6.000 personen leven van dezen tak van bedrijvigheid. Groote hoeveelheden dezer druiven worden in ons land zelf verkochtmen hoeft slechts tijdens de zomermaanden langs den grooten steenweg van Brussel naar Namen te rijden om. aldaar van afstand tot afstand de kraampjes te zien staan van de druivenkweekers die er hunne waar, prachtige Frankenthals, Royal, Muscat, Black, Colman en andere, te koop aanbieden. De druivencultuur in deze streek dateert uit 1805 toen de eerste serre werd gebouwd door Fe lix Sohie, die met zijn twee broeders door hard werken er in slaagde reeds het volgende jaar over II serres te beschikken. 10 jaar later bezaten zij er meer dan 100thans beschikt de vroegere uitba ting der gebroeders Sohie over meer dan 300 serres die een gemiddelde jaarlijksche opbrengst hebben van 90.000 kilos vruchten Sedert de crisisjaren begonnen zijn rond 1930 is het productiecijfer steeds verminderd. Waar m dat jaar 2.794.000 kgr. werden geproduceerd voor een waarde van 59.148.000 fr. (hetzij meer dafi 20 fr. het kg.) bereikte men in 1935 nog slechts 1.749.000 kilos voor een waarde van 22.111.000 fr. (hetzij aan het gemiddelde van 12 fr. tet kg.) Nu is de toestand nog slechter en de prij zen nog lager. Het derde van de productie ging normaal naar het buitenlandnu dit slechts in geringe mate het geval is kunnen ook de smalle beurzenzich de weelde van het druiveneten permitteereri. Wie toekomenden zomer op reis gaat... in België zelf, passeere langs de Druivenstreek. Hij zal zijn omweg niet beklagen. Reysiger. O Un quatorzième vitrail orne depuis la veille de Noël l'ogive de la nef latérale au dessus des fonts- baptismaux. Exécuté par le peintre-verrier Gantois, l'artiste Camille Ganton, il représente le Baptême de notre Seigneur. En haut tigurenf deux cerfs symboliques se désaltérant a la fontaine de vie. L'apparition de Dieu le Père, en médaillon, surmonte celle du Saint Esprit sous forme de Colombe. Trois grandes figures en pited se dressent dans la ligne verticale des panneaux. Au centre, celle du Divin Sauveur dans les eaux du Jourdain, a droite celle de Saint Jean le baptiseur; a gauche celle d:un ange casqué richement vêtu tenant en mains le manteau du Christ baptisé. La scène évangélique se déroule dans un pay- sage de verdure aux floraisons stylisées dont l'en- semble congu en un style modernisé d'un chaud coloris, se fait admirer. Madame Henri Lacante, née Alixe Van Won- terghem Monsieur et Madame Robert Lacante-Riem et leur familie Monsieur et Madame Gaston Lacante-Leergs et leur fille Les families Lacante, Derycke, Didier, Van Wonterghem et Huyghe, ont la profonde douleur de faire part de la perte cruelle de leur époux, père, beau-père, grand'père et parent bien-aimé Monsieur HENRI-SERVAIS LACANTE INSTITUTEUR COMMUNAL RETRAITÉ honoré de la Médaille commémorative du règne de Léopold II de la Médaille civique de le classe et de la Croix civique de 1® classe Epoux en premières noces de Dame Julie-Nathalie Didier et en secondes noces de Dame Alixe Van Wonterghem né a Oostvleteren, le 4 Aoüt 1858, et pieusement décédé a Ypres, le 23 Décembre 1939. Bij koninklijk besluit verschenen in het Staats blad van.24° dezer is, op zijn verzoek, ontslag ver leend aan den Heer Reynaert E.-T.-G.-J.-M., uit zijn ambt van plaatsvervangend rechter in hét vredegerecht van het kanton Hooglede. Les amis et connaissances qui, par oubli, n'auraient pas regu de lettre de faire part, sont priés de considérer le présent avis comme en tenant lieu. Ypres, Rue du Verger, 2. Heer Camille Giller meldt met droefheid het afsterven, na een lange en pijnlijke ziekte, van zijn geliefde echtgenoote Mevrouw CAMILLE GILLER geboren Romanie Gésquiere te Voormezeele, den 7 Juli 1873, en godvruchtig overleden te Yper, den 27 December 1939. De Lijkdienst, gevolgd van de Teraardbestel- ling, heeft plaats in de parochiale kerk van Sint Maartens, heden Zaterdag, 30 December 1939, te 10 uur. Vergadering in de kerk. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Yper, Bruggesteenweg, 12. Vrouw Weduwe Charles Vanassche, geboren Marie Warlop Heer en Vrouw Maurice Vanassche-Demuynck en dochter Juffrouw Jeanne Vanassche Heer en Vrouw Gaston Vanassche-Defever en zoon Juffrouw Esther Vanassche Juffrouw Angèle Vanassche De familiën Vanassche, Van Biervliet, Warlop en Bordeaux, melden met droefheid het afsterven van hun teer geliefden echtgenoot, vader, schoonvader, groot vader en bloedverwant, Heer CHARLES-LOUIS VANASSCHE geboren te leper, den 3 Januari 1866, en er god vruchtig in den Heer ontslapen, den 28 December 1939. De Plechtige Lijkdienst, gevolgd van de Bijzet ting in den familiekelder, zal plaats hebben in de parochiale kerk van St Maartens te leper, op Dinsdag 2 Januari 1940, om 9,30 uur. Vergadering in de kerk. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien leper, Boterstraat, 10. Heer Joseph Devos Heer Roger Devos Heer Robert Devos danken, langs dezen weg, de vrienden en kennis sen voor de blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven van hun teergeliefde echt genoote en moeder, Mevrouw Joseph DEVOS geboren Germaine Prevost en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. (1880) Vrouw Weduwe Gerard Verfaillie-Lefebvre r Mejuffer Lucienne Verfaillie Mejuffer Andrea Verfaillie Mejuffer Gerarda Verfaillie Heer en Vrouw Maurice Verfaillie-Stamper en kinders Heer Henri Vandoolaeghe-Lefebvre en dochter Henriette Heer en Vrouw Daniël Lefebvre-Jacob en kin ders Lucienne, Lucien, Esther, Angèle en Etienne; Heer en Vrouw Jeremie Jacob-Lefebvre en kin ders Lucien, Odette en Daniël Vrouw Weduwe Edouard Verfaillie-Devos Vrouw Weduwe Benoit Lestienne-Van Raes Vrouw Weduwe Henri Lestienne-Laridon Vrouw Weduwe Jules Lefebvre-Molein Heer en Vrouw Ernest" Mispelaere-Lefebvre Heer en Vrouw Jules Decraemer-Verbeke Vrouw Weduwe Amand Verbeke-Cuvelier De familiën Verfaillie, Lestienne, Lefebvre en Verbeke, danken, langs dezen weg, de vrienden en ken nissen, voor de talrijke blijken van innige deel neming hen betuigd tijdens het afsterven van Heer GERARD VERFAILLIE - hun teergeliefden echtgenoot, vader, broeder, schoonbroeder, oom, neef en bloedverwant, en voor hunne talrijke aanwezigheid op de begra fenis. leper, Zonnebekesteenweg 406. O Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te woqen die zal gezongen worden op Zondag 31 December, om 9 uur, in de kerk der Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Mevrouw Joseph DEVOS geboren Germaine Prevöst van wege de confrérie van St Joseph. (1881) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 31 December, om 8 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Mijnheer Emile-Gustave COUTELLE (1887) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 7 Januari 1940, om 8 i uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heeren César en Silveer RAMBOUR (1888) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 7 Januari 1940, om 8 uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Romanie VANDERMEERSCH en Heer Camille DESMET Zonnebekesteenweg, 77. (1889) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 7 Januari 1940, om 8 uur, in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer Eugène CORNEELLIE-DELATTRE en vader Henri CORNEILLIE (1890) De Apotheek van La Pharmacie de Mr SNOECK Groote Markt oGrand'Place is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 31 December Dimanche 31 Décembre en deze van et celle de Mr VAN WALLKGIIEM Statiestraat ome de la Station Maandag 1 Januari Lundi 1 Janvier >hii n (ol \Z l ur en van Li tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 9