Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. IEPERSCHE FOTOCLUB üsndag 7 JanüariCletus, Reynoldus, melaatsche. Maandag 8 Januari Gudula, Lucianus. Binsdag 9 Januari: Passchasia, Julianus, Basilissa. Woensdag 10 JanuariBlondina, Wilhelmus Donderdag 11 Januari Theodosia, Hyginus, Hor tensia. Vrijdag 12 JanuariArcadis, Cesaria, Modestus. Zaterdag-13 Januari: Godefridus. Veronica. "Leontius. Opgang Ondergang Zoadag 7 Januari 7 u. 44 15 u. 53 Maandag 8 Januari 7 u. 44 15 u. 54 Diasdag 9 Januari 7 u. 43 15 u. 56 Woensdag 10 Januari 7 u. 43 15 u. 57 Donderdag 11 Januari 7 u. 42 15 u. 58 Vrijdag 12 Januari 7 u. 42 16 u. 00 Zaterdag 13 Januari 7 u. 41 16 u 01 Opgang Ondergang Zendag 7 Janüari 5 u. 33 14 u. 26 Maandag 8 Januari 6 u. 24 15 u. 21 Dinsdag 9 Januari 7 u. 09 16 u. 20 Woensdag 10 Januari 7 u 45 17 u. 22 Donderdag 11 Januari 8 u. 17 18 u. 25 Vrijdag 12 Januari 8 u. 45 19 u. 28 Zaterdag 13 Januari 9 u. 09 20 u. 31 Mieuwe maan 9 Januari te 13 uur 35 minuten. Derste kwartier17 Januari te 18 uur 21 m. Volle maan 24 Januari te 23 uur 22 m. laatste kwartier30 Januari te 14 uur 47 m. 7 JANUARI BIS. Overlijden van den Franschen schrijver en opvoedkundige Frangois de Salignac de la Mothe, ge- kend als Fénélon. Hij werd in 1651 op het kasteel van Fénélon (Périgord) geboren. Werd in 1689 met de op voeding van den Hertog van Boergondië, den kleinzoon van Lodewijk XIV, belast. Stierf in 1715-als aartsbis schop van Kamerijk. Schreef voor zijn leerling o. a. Fables Dialogues des Morts en Aventures de 'Pélémaque 1744, Aartshertog Karei van Lotharingen treedt in het huwelijk met aartshertogin Maria-Anna, zuster van MaTia-Theresia. 1784. Blanchard en Gefferies steken in een lucht ballon het kanaal, van Dover naar Kales, over. 1884. Napoleon Bonaparte teekent de aanbesteding der nieuwe kaaien en muren te Antwerpen. 1882. Geboorte te Antwerpen van den Vlaamschen geneeskundige Frans Daels, Tijdens den wereldoorlog was hij arts bij het veldleger, en thans is hij hooglee raar te Gent. Hij schreef o. a. over gynaecologie. 8 JANUARI KB8. De hertog van Guise neemt Kales af aan de Bagdschen. 15(4. Oprichting van nieuwe bisdommen in de Ne derlanden. tUt. Overlijden van Galileï, Italiaansch wis-, na tuur- en sterrenkundige. Geboren in 1564 te Pisa, was hoegleeraar te Pisa en Padua, hofsterrenkundige te Florence, en overleed blind. Door de verdediging van het wereldstelsel van Copernicus kwam hij in strijd met do kerk, die hem in 1633 dwong het af te zweren. Hij oatdekte de wetten van den val (Galileïsche wetten) e» van de slingerbeweging, de wachters van Jupiter, de van Saturnus, de zonnevlekken, de maanbergen, voad de hydrostatische weegschaal uit en den Gali- lelschen verrekijker met rechtopstaande beelden. Het o oppur si muove(en toch beweegt zij zich) is een uitdrukking die haar oorsprong zou vinden in de woor- dea die Galileï zou gesproken hebben nadat hij door de kerk gedwongen was tot afzwering van zijn leer van de beweging der aarde om de zon. Immers in dien tijd geloofde men algemeen ook de kerk dat de aarde sttl stond en het middenpunt van het heelal was. Gali leï integendeel bewees wat nu iedereen gelooft dot de aarde niet stilstond en niet het middenpunt van hot heelal was. 1*78. Dood van Raspail, beroemd Fransch schei- bondige en politieker. Hij werd geboren te Carpen- tras in 1794, en was een der voorstanders van het alge meen stemrecht. 9 JANUARI 1429. Instelling van de hoforde Het gulden vlies door Philip den Goede, hertog van Boergondië, ter ge legenheid van zijn huwelijk met Isabella van Portugal. 1841. Verdrag van LunévilleGeneraal Dumou- *ie* was Vlaanderen binnengerukt met een leger van 80.000 man. Tengevolge van dezen inval verklaarde de ••publiek de vereeniging van België met Frankrijk. 1909. De Iersche Zuidpoolreiziger Ernest Shack- leton nadert de Zuidpool tot op 178 km. Hij werd ge boren in 1874 en overleed in 1922. 10 JANUARI 1479. Geboortedag van Margareta van Oostenrijk. 1747. Geboorte te Neuchfitel (Zwitserland) van den beroemden Franschen horlogemaker en werktuigkun dige Abraham-Louis Breguet, uitvinder van instrumen tal voor de natuurkunde en sterrenkunde. Overleden M 1823. 1838. Geboorte te Gent van den Vlaamschgezinden socialist Emile Moyson. Hij overleed te Haut-Pré (Luik), Zen 1 December 1868. Men gaf zijn naam aan het so- Malistisch ziekenfonds Moyson 1920. Officieele ruiling der bekrachtigingen van het •ordrag van Versailles. 11 JANUARI 1425. Overlijden van den kunstschilder Jan Brue- tfiel, zoon van Pieter de Oude. Hij werd geboren te Brussel in 1568. Hij reisde in Duitschland en Italië, •estigde zich te Antwerpen, waar hij 11 Januari 1625 •verleed. Hij wordt genoemd Fluweele Brueghel •mdat hij zeer welstellend was en in het fluweel ge kleed ging. Hij schilderde zelfs dikwijls met Ru- merkt zich door miniatuurachtige fijne uitvoering en hens landschappen en genrestukken. Zijn werk ken- irischheid van kleur. 1794. De afgevaardigden van de verschillende gou- Op Donderdag 21 December werd om 20 uur gehouden, de algemeene vergadering in het HoteT Excelsior. De Heer 'Ach. Vandromme, die de zitting opende, hield een toespraak waarin den nadruk gelegd werd op verscheidene nuttige richtlijnen door de club ih de toekomst te nemen. Na den Heer Voorzitter, werd het woord ver leend aan den sekretaris, M. Van Acker, die een overzicht gaf over de werking van de club gedu rende het afgeloopen jaar. De Heer P. Buckinx, schatbewaarder, gaf als dan alle noodige gedetailleerde inlichtingen be treffende den geldelijken toestand der kas. Uit dit verslag blijkt dat de rekening van het verlodpen jaar met boni sluit. Vervolgens werd er overgegaan tot de hernieu wing van het Bestuur. Met algemeenheid van stemmen werden de uittredende leden herkozen. Na dit gezellig samenzijn, werd de vergadering geheven om 22 uur. Hieronder het verslag der werking onzer club door M. Van Acker Mevrouw, Mijnheeren, Op het einde van het maatschappelijk jaar, is het mij een aangename plicht U een kort en bondig overzicht te geven over de werking onzer club gedurende het ver- loopen jaar 1939. Tn dit jaar hebben er 10 gewone, 15 bestuurs- en 1 al gemeene vergaderingen plaats gehad. In de gewone maandelijksche vergaderingen werden allerlei onderwerpen behandeld. Zoo kregen wij be sprekingen over het maken van vergrootingen op een en zelfde positief met twee of drie negatieven van ver schillende toonschakeering de fotografie en de kleuren; infrarood materiaalbewerken van Plastika papier fotomontagebeelden kritiek van film uit goede en slechte opnamen vervaardigen eener reproductie ma ken eener direkt duplikaat film de Agfacolor film met projectiede Kodakchrome film eveneens met pro jectie en last not least de Wolken in de fotografie. Mijnheer Ach. Vandromme, onze ijverige Voorzitter, heeft in ons midden 4 voordrachten gehouden, 'k Meen hier ook de tolk te zijn van eenieder van ons om, in óns gezellig samenzijn, onzen Heer Voorzitter onzen harte- lijken dank toe te sturen voor het aangebodene. Een woord van dank richt ik ook in 't bijzonder aan den Heer René Buckinx, die ons enkele dagen geleden vergastte met een puike voordracht met lichtbeelden over De wolken in de fotografie Het bestuur koes tert de zoete hoop dat dit voorbeeld, zal nagevolgd wor den door andere leden, om in ons midden als sprekers op te treden. Als voordrachtgevers buiten den kring om, hadden wij het genoegen in ons midden te zien optredenden genoeglijken causeur Mijnheer De Messemaecker, den Heer Verfaillie der Ilford fabrieken, de Heeren Van- damme en Maes van Kodak, en ten slotte den Heer Lemmens van Agfa. Bij het aanbreken van ons maatschappelijk jaar, zijn wij dadelijk begonnen met het opsmukken onzer don ker kamer. Kassetten werden eveneens geplaatst maar genieten, tegenwoordig ten minste, geen bijval. Onze bibliotheek werd ruimschoots aangevuld door een milde gift van boeken en tijdschriften over fotografie van wijlen Heer William Van Renynghe. Een volledige lijst van de tijd schriften en boeken, die onze bibliotheek bezit, werd aan ieder lid toegestuurd. Het is een feit, waarmede eenieder van ons het eens zal ziin, dat heden ten dage veel menschen een foto toestel bezitten, maar dat slechts een zeer beperkt ge tal hun toestel op een behoorlijke wijze kunnen ge bruiken. Stel hen eens de eenvoudige vraag, wat een diafragma is, en waarom het dienen moet. 'k Ben over tuigd dat een verbazend procent U het antwoord zul len schuldig blijven. Die zelfde personen zijn dan ook verwonderd dat hun uitslagen veel te wenschen over laten. Om die leemte eenigszins aan te vullen, hebben wij ook een cursus voor nieuwelingen ingericht, met het doel fótoliefhebbers, die het goed meenen en streven naar betere resultaten, door raad en daad bij te staan en wat dichter te brengen in de kunst der fotografie. Deze cursus werd kosteloos en zonder de minste ver bintenis vanwege de toehoorders gegeven. Hij bestond uit een reeks van 5 lessen, gehouden om de 14 dagen en waarin de praktische zijde toonaangevend was. Als bij zonderste onderwerpen van dezen cursus, stippen wij aan Maken van een goed contakt afdruk ontwikke len van films en platen desensibiliseerenvergrooten gebruik van fototoestel en toebehoorten, en als slot van den cursus een uitstap met fototoestel, ten einde negatieven te belichten, Wij hebben het genoegen U te mogen mededeelen dat wij in den loop van het jaar acht nieuwe leden hebben ingeschreven. Ook dit jaar heeft onze club onderscheidingen aan te boeken. Op het internationaal fotosalon Iriszag onze wen kwamen te Brussel bijeen, en zij verklaarden Jo zef II vervallen, en gingen over tot de onafhankelijk verklaring van België. Maar er ontstond tweedracht on der de patriotten, en de opvolger van Jozef II maakte zich van onze provinciën meester. Eerst in 1830 zou België opnieuw onafhankelijk worden. 1909. Terechtstelling te Bethune, van de vier ban dieten van Hazebrouck, Pollet, enz. 1923. Koning Constantijn van Griekenland sterft te Palermo 12 JANUARI 1519. Dood van Keizer Maximiliaan van Oostenrijk. 1829. Overlijden te Dresden van den geleerde Fried- rich von Schlegel. In 1772 te Hannover geboren. Was m°t z'in broeder August-Wilhelm de stichter der Ro mantische school in Duitschland. Door zijn werk Uber Sprache und Weisheit der Inderbevorderde hij de studie der vergelijkende taalwetenschap. 1881. De Russische generaal Schobeleff maakt zich meester van Geok. Tepé (Turkestan). 1422. De Fransch-Belgische troepen bezetten het Roergebied. 13 JANUARI ,cl?8. De geuzen gaan geweldig te Reninghelst te keer. De nrefendent-sultan van Atjeh onderwerpt zich aan het Nederlandsch gezag 1935 Volksstemming in het Saargebied voor aan- slui'ing bij Duitschland stemden 477.119 -personen, voor hét s'ai"s quo 46.513 en voor de aansluiting bij Frank rijk 2.124. Voorzitter, Mijnheer Vandromme, een zijner w.erken aangenomen, namelijk een driekleurendruk Sympho- nie Polychrome Te Aalst, waar al de aangenomen fotos van het XVIII' internationaal fotosalon werden tentoongesteld, werd een eere-stand voorbehouden nogmaals aan Mijnheer Vandromme. waarin een rijke en mooie reeks van zijn beste trichromies, oliedruk en bromide vergrootingen, de bewondering van ieder toeschouwer afdwongen. Mijnheer De Haeck bekwam eveneens verschillende onderscheidingen Zoo werden van zijn werken aange nomen op de internationale salons - van Iris Ar* Photografica en het Kortrijksche Fotosalon. Daarbij bekwam hij den beker in de Pro Arte te Brugge voor de mooiste reeks van 4 fotos. De leden van de club bieden aan beide Heeren de betuiging hunner beste gelukwenschen aan. Dit bewijst eens te meer dat onze vereeniging in staat is een vooraanstaande plaats te veroveren in prijskam pen of wedstrijden - Reeds vroeger werd er een poging gedaan om de verschillende fotoclubs van West-Vlaanderen te groe- peeren in een federatie. Deze poging leed schipbreuk omdat, naar onze mee ning. het terrein onvoldoende voorbereid was. Een tweede initiatief ging onlangs uit van het be stuur der Brugsche Foto-amateursmoest dit leiden tot het stichten van een federatie, dan zouden daar voor de aangeslotenen allerhande voordeelen uit voort vloeien, waarvan het voornaamste wel zou zijn deel achtig worden in de toelagen toegekend door het Pro vinciaal Bestuur voor West-Vlaamsche fotokringen. Het bestuur van de Iepersche Fotoclub is daarom in gegaan op het voorstel van de Brugsche Foto-Ama teurs en heeft een afgevaardigde gezonden op een voor afgaande bijeenkomst, welke plaats greep op 10" dezer en waarop nog geen besluiten werden getroffen. Alles bevindt zich nog in een beginstadium en wij willen de leden verder op de hoogte houden van deze zaak. Het programma, dat wij in 't begin van het jaar had den opgemaakt, hebben wij niet volledig kunnen uit werken en dit uit oorzaak van de huidige internationale spanning. Zoo werden verschillende voordrachten, door vreem de sprekers te houden, van de hand gewezen. Ten einde in nauwere aanraking te komen met andere fotokringen, was reeds alles tot in de minste bijzonder heden geregeld om een uitstapje in groep te beleggen naar de Photoclub du Nord te Rijsel, waar een ten toonstelling werd gehouden nogmaals door de te genwoordige omstandigheden, zagen wij ons verplicht van deze reis af te zien. Bij het lezen van het eerste gedeelte van mijn ver slag, ligt het absoluut niet in mijn bedoeling. U de wer king onzer vereeniging voor te spiegelen als zijnde de nee plus ultra en het toonbeeld voor andere kringen die hetzelfde doel als wij nastreven. Fotografisch uitgedrukt, heb ik U daar zooeven, de lichtdeelen onzer werking voor oogen gelegd, maar wie spreekt van «licht», moet het noodzakelijk hebben over zijn tegenhanger de schaduwdeelenWaarom niet in volle rechtzinnigheid des gemoeds, de schaduw zijden onzer wejking aan het lichtbrengen met het doel de noodige verbeteringen aan te brengen Wanneer men de diagnose eener ziekte heeft vastge steld, valt het niet meer zoo moeilijk de gepaste ge neesmiddelen aan te wenden. Niet alle voordrachten of spreekbeurten in onze club gegeven zijn even onderhoudend, maar mij dunkt dat ieder ware liefhebber en lid het als een plicht zou moe ten aanzien in de mate van het mogelijke onze maan delijksche vergaderingen bij te wonen. Hebt gij er reeds aan gedacht dat de spreker, die voor U in de vergadering het woord zal voeren, ver schillende uren heeft gewijd om die spreekbeurt voor te bereiden en in te studeeren Is het niet ontmoedigend voor den spreker zelf en tevens schamend voor het bestuur, een te gering getal opgekomen leden te moeten voorstellen Met een wei nig goeden wil kan eenieder van ons twee uren per maand vrij houden om, door zijn tegenwoordigheid, de vergaderingen op te luisteren. 'k Denk niet dat er, in onze stad, veel middens zijn waar meer over fotografie gesproken wordt dan in onze bijeenkomsten, Ynaar, waar helaas min fotos aan elkan der worden getoond. Wie onder ons heeft niet. gedurende zijn verlof, een reisje ondernomen en een paar zichtjes opgenomen Ware het niet beter deze opnamen aan elkander bij de eerstkomende vergadering te toonen, met het doel zich op fotografisch gebied te ontwikkelen en te vol maken en dit zonder zich te laten afrollen op het ter rein der persoonlijkheden Deze beeldencritiek zou zekerlijk den clubgeest laten ontvouwen, die den grondvest moet zijn van elke ver eeniging die zich als dusdanig beschouwt. De leden zouden niet staan als enkelingen tegenover elkander, maar integendeel als echte, ware vrienden in de fotogra fie. Het is niet het aantal leden dat doorgaans een kring sterk maakt of doet bloeien, maar integendeel de geest drift die de leden bezielt. En laat het ons maar vlakaf bekennen die geestdrift, die bezieling, die begeestering, dit enthousiasme, die. zooals de zon in de natuur, alles doet leven en bloeien, is bij velen onder ons in een zeer beperkte mate nog te bespeuren. Zekerlijk zijn de tijden die wij beleven droevig, maar daar het hier gaat in onze club. om de verheffing van het cultureel leven, is het voor ons allen een plicht van primordiaal belang onze gelederen dichter aan te slui ten en ons niet te laten meêsleuren door al het verder felijke dat een oorlog meebrengt voor het intellectueel leven, dat inderdaad rust des geestes en kalmte van het gemoed vraagt om tot zijn volheid te ontkiemen. Waar het brüte geweld hoogtij viert en voortdurende vrees de gemoederen beklemt, is er weinig plaats voor geestes cultuur en sereniteit, die onafscheidbaar zijn van alle hooger intellectueel leven. Het hoeft dan ook geen verwondering te wekken dat het voor het geestespatrimonium, een weinig rooskleu rige en aantrekkelijke tijd dreigt te worden, indien er niet stelselmatig gereageerd wordt. Zoodra men over dezen gedragsregel accoord is. zal het ook gemakkelijk zijn een concreet besluit te trekken uit deze abstracte gegevens. Wij moeten onze bedrijvigheid op fotografisch gebied niet alleen op een normaal tempo voortzetten, maar wel integendeel met meer ijver en krachtinspanning. Mijn oprechte wensch, die ik zoo graag tot een werke lijkheid zou zien herboren in ons midden, bestaat juist hierin dat wij allen, zonder uitzondering, ware. echte liefhebbers mogen worden, geschaard onder één en zelfde bannier waarop mag geschreven worden vriendschap en enthousiasme

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 11