Op den Drempel van 1940 BANK van BRUSSEL 2» jaar, N 41 6 Januari 1940 20' Année, N' 41 6 Janvier 1940 - - Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres Agentschap te Yper, 13, d'Hondtstraat. YPERSCHE Be.ieer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement 21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Ir. lel jOÜ 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd LA REGION D'YPRES Redaction Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPREs» Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de po-=te Beige- 40 ct. Ie numéro. Lies articles non signés sont refuses lel joo •e schrijvers van Nieuwjaars-beschouwingen hebben dit jaar een bijzonder drukkende taak. Zij kunnen niets moois boekstaven, weinig goeds voorspellen, en de gebruikelijke hoopvolle noot» voor hun slotzinnen kwalijk in oprechtheid vin den. Een verschrikkelijk jaar ligt achter Europa, en een sombere tijd ligt voor ons oude wereld deel in het onmiddellijke verschiet. 1939 was het jaar van Polen's en Finland's overrompeling, die nog schokkender waren dan de kort daaraan voorafgaande inlijvingen van Oostenrijk en Tsje- ehoslowakije1940 zal voortzetting zien van den deswege losgebarsten oorlog, en vervulling der merkwaardige voorspelling van Napoleon in zijn Mémoires de St' HélèneEuropa zal eerlang worden verdeeld in niet meer dan twee vijandig tegenover elkander staande groepen. Het zal niet langer zijn verdeeld in landen en volkeren, maar door opinies...» Tenzij een wonder gebeurt zullen de komende maanden dezen strijd tusschen opi nies in vollen gang zien, om niet te zeggen ko mende jaren, in stede van maanden; wapengeweld aooals de wereld nog nooit aanschouwde zal uit maken welke opiniezal zegevieren. Er zijn eukple kleine lichtpuntjes, die een zwak sprankje hoop laten op redding door een tijdigen vrede te elfder ure. Doch de vooruitzichten hierop zijn niet zeer bemoedigend. «Opinions» noemde Napoleon ze; maar.dat is «en te slap woord. Het gaat niet om meeningen, maar om scherpe tegenstellingen, om beginselen van de allereerste orde. In ons werelddeel zijn machten opgerezen die met een politiek van ge weld doeleinden najagen die voor honderden mil- Koenen der meest beschaafde Westerlingen in en "•uiten Europa geheel en al onaanvaardbaar zijn. Twee van Europa's machtigste landen besloten den strijd tegen die machten te aanvaarden, en voor de vernietiging dezer politiek van geweld hebben hun bewoners eensgezind hun goed en bloed over, in de overtuiging dat zij een bedrei ging vormt voor elk klein vrij volk, en uiteinde lijk voor elk groot volk, voor geheel Europa, en voor de gansche wereld. Zij zijn bereid alles in te zetten om aan deze bedreiging voor goed een ein de te maken. Zij grepen, na lang aarzelen, na vele vruchtelooze pogingen tot schikking door •verleg, met weerzin naar het zwaard en nu moet het zwaard uitmaken welke opinion» voor taan in Europa het menschenlot zal beheerschen. Het conflict is ternauwernood begonnen, en nie mand weet waarheen het kan voeren, noch hoe ver het om zich zal grijpen. Niemand weet ook met zekerheid hoe het zal eindigen. Beide par tijen beweren natuurlijk zeker te zijn van de •verwinning maar dat is .een gewoon verschijn sel. Doch zooals de zaken op het oogenblik staan ziet de toeschouwer één land, met een machtig leger, vastberaden, min of meer desperaat, en economisch tamelijk uitgeput door zijn militaire voorbereidingen, staan tegenover twee militair en economisch sterke wereldrijken, die van over den ganschen aardbol allerlei hulp in menschen en materiaal kunnen betrekken omdat zij de zeeën beheerschen. En Sea Power, aldus leerde de gezaghebbende Amerikaansche schrijver Ma- han, beslecht op den duur eiken belangrijken •orlog. Waaruit men zoude opmaken dat het Derde Rijk weinig kans heeft op uiteindelijke •verwinning. Maar allerlei verrassingen en des perate zetten blijven mogelijk en hoe langer de ••rlog duurt, des te meer zal Europa uitgeput worden en verwilderen. Wij spraken zooeven van enkele lichtpuntjes, van zwakke sprankjes hoop. Zij bestaat uit kleine, j zeer kleine kansen op vrede te elfder ure. Wij slaan haar niet bijster hoog aan, maar zij mogen niet onvermeld blijven. Sedert de oorlog werd verklaard wordt onophoudelijk aan den vrede gewerkt. Ieder zoekt naar mogelijkheden hem in de kiem te smoren, cok al geeft iedereen zich rekenschap van de bijna onoverkomelijke moei lijkheden. Z. H. de Paus, HH. MM. onze Koningin en de Koning der Belgen, Mussolini, Roosevelt en tal van invloedrijke Duitschers werken allen voor dit doel, zijn doorloopend aan het werk om zoo mogelijk het onheil af te wenden dat allen be sluipt en bedreigt. Het zal misschien wel worden tegengesproken, doch wij weten dat nog in de laatste weken gepreciseerde Duitsche vredesvoor stellen werden doorgegeven aan de Geallieerden. Duitschland verklaarde zich o. m. bereid tot her stel van Tsjechoslowakije en Polen. De Geallieer den lieten weten dat dit niet genoeg is. Meer nog dan om herstel dier landen, dat in hun oog van zelf spreekt, gaat het om waarborgen voor per manente ontwapening, om algeheel prijsgeven eener op verovering en overheersching doelende politiek van dreigen en dreigen. De Geallieerden geven de voorkeur aan voortzetting van den oor log boven voortbestaan van zich telkens herhalen de dreigementen, die Europa nu al twee eeuwen lang in onrust houden en van eene spanning in de andere zenden. Zij eischen dat het daarmede nu voor goed uit moet zijn. D faut en finir, zeg gen de vastberaden Franschen. It must stop for ever, getuigen de niet minder vastberaden Brit ten. Maar nu is ongelukkigerwijs expansie door oor log reeds sedert bijna twee eeuwen hoeksteen, eerst van Pruisisch, en later van Duitsch politiek streven en men schijnt niet van zins, en niet in staat, dien hoeksteen te vervangen door een an deren. Ware het anders, Vrede zoude binnen Eu ropa's bereik liggen. Behalve rechtzetting van ge daan onrecht in Polen en Bohemen, is verder niets noodig dan eerlijke, all-round ontwapening, afzwering van agressie, en oprechte aanvaarding der beginselen van internationale arbitrage en samenwerking. Maar Duitschland's tegenstanders beweren dat Duitschland deze essentieele vredes voorwaarden vooral thans niet zal aanvaarden omdat zijn regiem vooralsnog de beginselen van machtsontplooiing en machtsgebruik blijft pre diken. Men moet evenwel releveeren dat de Ge allieerden deze essentieele vredesvoorwaarden Naamlooze Vennootschap De Bank beveelt U het HUREN VAN HAAR BRANDKASTEN aan om U te vrijwaren tegen risico van diefte en brand. Zij stelt te uwer beschikking hare GEBLINDEERDE ZALEN voor de BEWARING onder verzegelde omslag of kisten, van nwe KOSTBARE VOORWERPEN (kunstwerken, schilderijen, zilverwerk). Zij raadt U aan uwe TITELS in ZEKERHEID TE PLAATSEN bij haar in VRIJE BEWARING. nog nooit officieel hebben gesteld, hoewel velen hunner voormannen dit in hun redevoeringen vaak hebben gedaan. Hun regeeringen schijnen overtuigd dat zulke voorstellen vooreerst nutte loos zouden blijken, en waarschijnlijk zouden worden opgevat als bewijs van zwakte en gebrek aan zelfvertrouwen. Ook beroepen zij zich op de onmogelijkheid na opgedane ervaringen langer af te gaan op beloften of verzekeringen. Zij weige ren langer met zich te laten sollen, en geven tel kens opnieuw duidelijk te kennen om welk hoofd punt het gaat. Zij zeggen dat dit Duitschland's achtste aanvals-oorlog is sedert 1864, Frankrijk's derde verdedigingsoorlog tegen Duitschland se dert 1870, Engeland's tweede continentale ver dedigingsoorlog in 25 jarenen dat het nu voor goed uit moet zijn. II faut en finir. Duitschland zal aan dien, evenmin agressieven als vernede renden eisch moeten toegevenanders gaat de oorlog door. De kans op snellen vrede ligt dus in handen van denzelfden Führer die zoo vaak plechtig heeft verklaard dat hij vrede wil. II faut en finir. En als de oorlog werkelijk flni is, wat krijgen wij dan Een verstandig, vereend streven van eendrachtig samenwerkende volke ren, om de vele problemen die het menschdom belagen tot oplossing te brengen (Wells schreef dezer dagen, niet zonder recht, dat deze oorlog niet eens de grootste onzer tijd- en strijdvragen is.) Of een nieuwe, rationeel opgezette algemeene wereldorde Er zijn allerlei plannen voor het rechtzetten eener wereld die bedenkelijk uit de loodlijn is. Eén ervan is een plan voor Euro- peesche Federatie. Het denkbeeld is niet nieuw integendeel, het is vele eeuwen oud, minstens even oud als het visioen aangaande den Leeuw en het Lam. In onzen eigen tijd hebben wij het zien uitwerken in den vorm van den mislukten Vol kenbond. Dan hebben wii Pan-Europa van Cou- denhove-Kalergi, Vrede door Recht, de Oxford Beweging, enz. Waarschijnlijk omdat de Volken bond mislukte, doordien hij te veel wilde omvat ten, en doordien het hem ontbrak aan leger en politie, d. i. aan de macht waarop in laatste ont leding alle gezag berust, wil men thans andere wegen, en bovenal kleiner opzet. Enkelen zien in het nauwe financieel-economisch samengaan van Frankrijk en Engeland, gevoegd bij hun politiek en militair accoord, het begin en de kern van een komende Europeesche, althans West-Europeesche Federatie. Daar verschijnen reeds vele opstellen en boeken over, en lieden van gezag, onder hen Sir Norman Angell, houden zich zelfs reeds bezig met de uitwerking van plannen en bijzonderhe den. De dingen waarvoor de Geallieerden het zwaard uit de scheede trokken zouden grondsla gen van den Bond of van de Federatie moeten zijn afzweren van alle agressie, vrijheid van het individu, van geloof, woord en gedachte, gelijk heid voor de wet van iedereen, onverschillig van welke overtuiging, ras, of nationaliteit. En de plannen voor onderdeelen omvatten een Federale weermacht en politie, regeling van het Koloniale vraagstuk, vrijhandel binnen de Federale Gren zen, Federale munteenheid, en zoo voort, tot aan een Federale voer- of bijtaai toe, die wederzijdsch begrijpen van heterogene bevolkingen zoude ver gemakkelijken. Binnen het kader der fundamen- teele wetten zouden de aangesloten volkeren hun eigen gang gaan, hun eigen levens leven, hun eigen culturen verder ontwikkelen. En de Federatie zoude open zijn voor elk land dat de Federale Grondwet zonder voorbehoud aanvaardt. Elk land is vrij zich aan te sluiten of niet, zooals het wilEngeland en Frankrijk zouden in elk geval

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1