P AC H A De Geschiedenis van een Oorlog - CICHOREI - NOG DE BESTE 115e VERJARING al vast beginnen, hebben inderdaad reeds de grondslagen gelegd. Het lijkt alles zeer eenvoudig en verstandig doch zoodra men zich in onderdeelen gaat ver diepen, begint men steeds meer moeilijkheden te zien. Wij komen spoedig terug op deze plannen, reeds zoo lang wenschdroomen van het mensch- dom. en waarvan de onderdeelen, hoe moeilijk ook, zeer zeker fascineerend zijn. Denk alleen maar aan den belangenstrijd in het Congres dat de Federale Grondwet zal moeten vaststellen; men zal met een dergelijk Congres moeten beginnen tenzij de dubbele kern Frankrijk-Engeland alle verzoeking weerstaat om de Federatie te domi- neeren, en zich hoog genoeg kan opheffen om een voor elk redelijk land volmaakt aanvaardbaren grondslag uit te werken. Wij hebben meer soort gelijke Federaties gezien. In de Nieuwe Wereld hebben er twee erkend succes, de V.S. van Noord- Amerika en die van Brazilië. In de Oude Wereld hebben wij alleen Zwitserland. Met andere is het vaak geprobeerd. Zij kwamen tot stand door dy- nastische invloeden of wapengeweld, maar bleken nooit duurzaam. Hun mislukking schijnt te wijten aan ingeboren menschelijke tekortkomingen. Zoo danige beschaving als homo sapiens heeft bereikt berust te veel op hebben, op krijgen, en op haat. Hadden wij in plaats van die eigenschappen den wil tot dienen, geven en menschenliefde, het mee- rendeel onzer zorgen en vraagstukken zoude niet bestaan. En wij zouden heel wat opwekkender jaaroverzichten kunnen schrijven. Haagsche Post bindingsspoorweg tusschen het front en Leningrad ge bombardeerd, om de samentrekking van Russische troe pen te verhinderen. Geruchten doen de ronde *ls kmi de nieuwe Soviët-ambassadeur Nicolas Gorelkin, die zoo onverwachts Rome verliet nog voor dat hij tij» geloofsbrieven had overhandigd, niet meer te Rome terugkeeren. De Britsche ambassadeur te Moskou heeft Moskou verlaten om op verlof te gaan. NEDERLAND. Te Huisduinen, nabij Den Helder, is een vlottende mijn ontploft en heeft er groote verwoes tingen aangericht. Bij koninklijk besluit zijn drie ge westen van krijgsraden ingesteld. ZWEDEN. Nieuwe reserveklassen zullen op t Ja nuari binnengeroepen worden. De beurs van Stockholm zal vanaf 1 Januari opnieuw vrije markt worden. De Zweedsche radio richtte een oproep tot de geneesheeren en ziekendiensters die als vrijwilligers in het Finsche leger wenschen dienst te nemen. De inschrijving ten voordeele van Finland bereikt reeds een bedrag 5.800 000 kronen. ESTLAND. Naar aanleiding van het bombarde ment van het eiland Vaindlo, heeft de regeering van Estland bij de Finsche regeering geprotesteerd tegea de schending der Estlandsche grenzen door de Finsche vliegtuigen. DENEMARKEN. Het Deensch stoomschip «finer- gi dat als verloren was beschouwd, is in een haven van West-Engeland aangekomen. POLEN. De vermaarde scheikundige, professor Czeslav Bialobrzeski. werd door de Duitsche overheden terechtgesteld. ZONDAG 31 DECEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. De nacht was zeer bewogen en talrijke patroeljes waren in actie. Ook wer den er aanhoudend luchtraids uitgevoerd. Tusschen Duitsche en Fransche voorposten kwam het meermaals tot aanvallen en op verscheidene plaatsen is de artille rie aan beide zijden in werking getreden. In de streek der Vogezen moesten de Fransche posten bestendig het vuur openen op talrijke Duitsche patroeljes. Deze laatste bedienden zich van granaten. Ten Oosten van den Moezel namen de Franschen zelf het initiatief en een Duitsche voorpost werd met granaten bestookt. Ar tillerie en automatische wapens traden er in actie. In de streek van de Nied drongen Fransche verkenners diep in de Duitsche rangen en het kwam er tot een hardhandig gevecht. De dag daarentegen verliep, «aar de Fransche legerstaf meldt, uiterst kalm. NEDERLAND, Te Huisduinen is ter hoogte van den Helderschen zeedijk opnieuw een mijn ontploft. Men vreest dat zich nog andere mijnen in de omgeving be vinden. ENGELAND. Tegen einde Maart zal het Britsche leger drie millioen soldaten tellen. Men verwacht dë afkondiging van een besluit waarbij alle mannen tot den leeftijd van 28 jaar zullen ingeschreven worden voor den militairen dienst. De bijzondere ballon-sche pen. die thans in Engeland gebouwd worden, zullen naar verluidt niet tot zinken kunnen gebracht worden DUITSCHLAND. Het Duitsch vrachtschip Taco- ma heeft van de regeering van Uruguay bèvel gekre gen binnen de 24 uren de haven van Montevideo te ver laten, zooniet zal de bemanning geïnterneerd worden. Naar het Engelsch blad Sunday Dispatchbeweert zal Duitschland in de eerstvolgende dagen vredesvoor stellen doen door bemiddeling van tusschenpersonen. Deze voorstellen zouden echter gepaard gaan met de bedreiging dat, in geval van afwijzing, het Reich dan onderhandelingen zal openen voor het sluiten van een volledig militair akkoord met Rusland. Het Reich heeft geen bezwaar tegen den doorvoer van oorlogsmateriaal door Skandinavië en beschouwt deze hulp aan Finland niet als een schending der neutraliteit. FRANKRIJK. De Fransche begrooting. d:'e voorziet dat er een milliard per dag noodig is, wordt door den Senaat definitief goedgekeurd. Generaal Vuillemin. hoofd der Fransche luchtmacht, heeft een Nieuwjaars boodschap gericht aan sir Nevall. hoofd der Britsche luchtmacht. De Minister van Finland te Parijs, M. Hol- ma. heeft in een radiotoespraak het Fransche volk en inzonder M. Daladier bedankt voor de vriendschap' je gens Finland. FINLAND. Te Helsinki werd er opnieuw lucht alarm gegeven. Zeventien ■Russische vliegtuigen kwa men boven de stad, doch er werden geen bommen ge- woroen. Op de landengte van Karelië was de Russische artillerie op verscheidene plaatsen bedrijvig. Een aan val op het Suvantomeer werd afgeslagen. Nog andere Soviët aanvallen werden verijdeld, terwijl de Finnen op sommige plaatsen hun stellingen verbeterden. Over het algemeen blijft de toestand nog steeds zeer gunstig voor de Finnen. Volgens een blad uit Helsinki meldt, loopen twee Russische regimenten, die uit ongeveer 10.000 man bestaan, op het Sala-front gevaar van hun basis te worden afgesneden door het moedig ontreden der Finsche ski-guerrillas die thans reeds over de Rus- s'sche grens getrokken zijn en de spoorlijn van Moer- mansk bereikten. Deze spoorlijn werd reeds op drie plaatsen opgebroken. Het groot kanon, dat Viborg be schoot, werd door een Finsche afdeeling van 250 man vermeld bij middel van granaten. Uit Zweedsche bron wordt gemeld dat 20.000 Russen een zware nederlaag geleden hebben in de streek van Suomussalmi. De Fin nen slaagden erin op een derde punt, namelijk nabij Kuhmo. over de Russische grens te komen. ITALIË. Alles laat veronderstellen dat het vroeger aangekondigd bezoek van Mussolini aan den Paus slechts verdaagd werd. en waarschijnlijk zal doorgaan op 11 Februari a. s., elfde verjaardag van het Verdrag van Lateranen. RUSLAND. Volgens een Russisch blad hebben de grenswachten aan de Zuidwestelijke grens op éen dag tien spionnen aangehouden, die trachtten in Soviët- Rusland binnen te komen en belast waren met het trae- ren van oproerige propaganda. ESTLAND. De militaire diensttijd, die tot hiertoe 18 maanden bedroeg, werd op 20 maanden gebracht voor het landleger en op 24 maanden voor de vloot. ZWEDEN. Een dekreet werd afgekondigd waarbij alle in Zweden wonende oersonen vemlicht z'j* het goud. het goudgeld en de buitenlandsche deviezen, welke zij bezitten, aan te geven. MAANDAG 1 EN DINSDAG 2 JANUARI 194# FRANSCH-DUITSCH FRONT. De eerste dag van het n'euwe jaar verliep kalm op het front, waar alleen de gewone bedrijvigheid van patroel'es en verkennings- groeoen aan te stippen was. In de streek gelegen on middellijk ten Westen van de Kleine Vogezen, naderde een Duitsche patroelje tot bij een der Fransche kie ne posten, die met granaten bestookt werd. Die kleine aan val werd gemakkelijk afges'aeen. In de lucht was de bedrijvigheid, zoowel van Fransche als van Duitsche zijde zeer beperkt. De Fransche vliegers deden naar VRIJDAG 29 DECEMBER 1939 FRANSCH-DUITSCH FRONT. - Niet alleen de koude en de sneeuw, maar ook de mist belemmert elke krijgs verrichting van eenig belang. Er zijn zelfs veel minder patroeljes dan naar gewoonte. Ondanks het ongunstige weder werken de Franschen steeds voort aan de inrich ting en verdere uitbreiding van de Maginotlinie. Het Duitsch stafbericht meldde jtat het. behoudens een licht vijandig artillerievuur, kalm was over het gansche front. Ook het Fransch bericht van 's morgens ver klaarde dat er niets belangrijks te melden was, terwijl dit van 's avonds als volgt luiddeHerneming van de bedrijvigheid der luchtmachten. Kleine verrichtingen der vooruitgeschoven posten Verkenningseenheden heb ben in de Vogezen een vijandige patroelje verrast en krijgsgevangen gemaakt» FRANKRIJK. Boven het Westen van Frankrijk werd er alarm gegeven, dat drie kwart uur duurde. BELGIË. Talrijke visschersbooten uit Nieuwpoort, op vangst in de Noordzee, werden door de Fransche kustwachters gedwongen naar Duinkerke te varen. Na onderzoek der scheepspapieren en der lading, werden zij echter weer vrij gelaten. ENGELAND. Uit goed ingelichte bron te Londen wordt vernomen dat tot op 27 December de vo.gende verliezen op zee geleden werden 111 Britsche schepen, 421.974 ton; 12 Fransche, 56.106'ton; 1 Poolsch schip, 14.294 ton 51 onzijdige schepen, 251.914 ton. 23 Duit sche schepen, metende samen 139.641 ton; werden tot zinken gebracht en 20 andere, met 89.163 ton, gevangen genomen. De Duitsche legerleiding deelt mede dat een Duitsche duikboot tenWesten van Schotland een Britsch slagschip van het type Queen Elisabeth getorpedeerd heeft. Uit Londen echter wordt medegedeeld dat het Britsch oorlogsschip slechts eenigé schade opliep, maar dat er drie dooden zijn. Het Britsch koopvaardijschip Uskgmouth werd in de golf Biskaje door een Duit sche duikboot in den grond geboord. 2 leden der be manning werden gedood en 32 anderen door een Ita- liaansch schip gered. DUITSCHLAND. Een Duitsch stoomschip, van het zelfde type als de Glücksburg dat om aan een Brit- schen kruiser te ontkomen in de golf van Cadiz aan dén grond werd gezet door zijn eigen bemanning, wordt als verloren aanzien, daar alle pogingen om het weer vlot te brengen, en zelfs om de lading te redden mislukten. De Duitsche onderzeeër, die het Britsche schip t Uskg mouth torpedeerde, werd door een Fransch oorlogs schip achtervolgd en, naar men meent, op zijn beurt tot zinken gebracht. Uit Haugesund wordt vernomen dat een Zweedsch stoomschip de bemanning van een neer geschoten Duitsch vliegtuig in de Noordzee heeft gered. Duitsche schepen, die den Donau opvaarden. zijn vast- geloopen in het ijs. FINLAND. In de landengte van Karelië zetten de Russen hun aanvallen voort, nabij het Suvanto-meer, tegen Kelja. Op het ijs van het Suvanto-meer, dat zij poogden te oversteken, hebben de Russen talrijke lij ken achtergelaten. Op talrijke plaatsen van het front werden de Russische aanvallen afgeslagen. Ten Noorden van het Ladoga-meer. heerschte er een sterke bedrijvig heid der patroeljes. Ten Oosten van Lieksa worden de gevechten op Russisch grondgebied voortgezet, en ten N. van gemelde stad werd de vijand tot aan de grens te ruggedreven De Russische vliegers waren zeer bedrijvig en bombardeerden verscheidene steden. Op het front van Petsamo zijn er 150 Russische tanks die wegens defect onbruikbaar zijn en, naar gemeld wordt, liggen ze om ringd van lijken van bevroren Russische soldaten. Bij het Finsche luchtleger zijn er thans reeds 40 Britsche en 20 Italiaansche vliegtuigen in dienst. Anderzijds be schikken de Finnen nog over meer dan 1000 geoefende vliegers, die slechts wachten op de levering van andere vliegtuigen uit Engeland, Amerika en verscheidene an dere landen. RUSLAND. Ten Noorden van het Ladogameer zijn de Finnen op twee plaatsen over de Russische grens getrokken. Russische vliegers hebben bij vergissing een Russische kolonne aangevallen en hun eigen soldaten met bommen en mitrallleuzen bestookt. Men meldt ook uit geloofwaardige bron dat. tijdens den nacht, een ge vecht geleverd werd achter de Russische linies. Men weet echter niet zoo de Russen een hunner eigen af- deelingen voor een Finsch-detachement genomen heb ben, ofwel zoo er een andere reden voor dit vuurge vecht bestaat. Volgens inlichtingen uit bevoegde Fin sche bron bedragen de Russische verliezen sedert den inzet der vijandelijkheden5000 krijgsgevangenen, 270 vernielde tanks en 125 neergehaalde vliegtuigen. Het aantal dooden wordt op 25.000 geschat. De Russen hebben de golflengte van het buiten gebruik gestélde Finsch radiostation van Latki gebruikt om vredesvoorstellen te doen, welke echter door de Finsche bevolking niet •rnstig opgenomen werden. ITALIË. In de Italiaansche pers geeft men blijk van een ongemeene geestdrift over de goede verstand houding tusschen Kerk en Staat. Het bezoek van Z. H. den Paus, aan het Quirinaal, waarvan men een gunsti- gen weerslag op internationaal gebied-verwacht, wordt ook in de Fransche pers gunstig gecommenteerd als een stap van groote beteekenis. 2000 Italianen hebben z:ch te Rome aangemeld om als vrijwilligers naar Finland te gaan strijden. VATIKAAN. De leden van het diplomatiek korps bieden Z. H. den Paus hun Nieuwjaarswenschen aan. TURKIJE. De verschrikkelijke aardbeving, die Turkije teisterde, is tot een war e nationale ramp uitge- groeid. Twaalf steden en talrijke dorpen liggen ln puin en men schat dat er wel 48 000 slachtoffers zijn, waar onder ongeveer 36.000 dooden. HONGARIJE. Met ingang van 1 Januari wordt het vleeschverbruik twee dagen per week verboden. ZWITSERLAND. De Heer Moscicki, de gewezen president van Polen, is te Freiburg toegekomen, waar de geneesheeren hem een volledige rust hebben voorge schreven. ZWEDEN. De Bank van Zweden heeft besloten geen vreemde dev.ezen meer af te leveren, tenzij voor handelsdoeleinden. Er zal dus geen wisseling meer toe gestaan worden voor het plaatsen van kapitalen in den vreemde. Een duizendtal Zweedsche vrijwilligers zijn reeds naar Finland vertrokken. DENEMARKEN. In gansch het land geven zich meer en meer vrijwilligers aan voor Finland. AMERIKA. Oud-president Hoover, voorzitter van het Comiteit tot steun aan Finland, heeft een derde check van 100.000 dollar (ongeveer 3 millioen frank) naar Helsinki gestuurd. ZATERDAG 30 DECEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. In de Noordelijke frontstreek, tusschen Rijn en Moezel, is het buitenge woon koud. Het sneeuwen heeft echter opgehouden en de mist is opgetrokken, wat een verhoogde bedrijvig heid van de luchtmacht voor gevolg had, doch er wer den geen luchtgevechten geleverd. Ondanks de hevige koude, die soms 15 graden onder nul bereikte, is de be drijvigheid van de natroeljes te land eveneens grooter geweest. Een Fransche verkenningsgroep heeft in het Vosezènwoud een verren tocht gemaakt op Duitsch gebied en slaagde erin, bij een ontmoeting van een Duit sche verkenningspatroelje, de officier ervan en een onderofficier gevangen te nemen. De officieele Fran sche mededeeling van Zaterdag avond zegde dat de be drijvigheid der contact-elementen minder bedrijvig was geweest. ENGELAND. Een trein met gewonde en zieke Britsche soldaten van het Fransche front is in een sta tion van het graafschap Surrey aangekomen. Het is den 9 December dat de eerste Britsche soldaat, korpo raal Thomas Priday, op het front in Frankrijk sneu velde Het Britsch linieschip, dat door een torpedo van een Duitsche duikboot getroffen werd, is op eigen kracht in de haven teruggekeerd. Een vierde lid der bemanning wordt vermist en een andere werd zwaar gewond. Sir Kingsley Wood, minister van Luchtvaart, richtte een Nieuwjaarsboodschap tot het Engelsche volk. De Heer Winston Churchill bezocht de controlediensten voor cor'rabarde. FRANKRIJK. In de Senaatszitting verklaarde M. Da'adier dat de regeering besloten heeft een wets ontwerp neer te leggen om kredieten te openen ten voordeele der Turksche bevolking die door aardbevin gen werd geteisterd. DUITSCHLAND. Het Duitsch stoomschip Bahia» Blanca metende 8.558 ton, dat verleden week uit Rio de Janeiro vertrok, is door een Engelschen kruiser buitgemaakt geworden. De Pauselijke Nuntius te Ber lijn heeft zich zes maal in één week naar de Wilhelm- strasse begeven, en op dit oogenblik heerseht er te Be-lijn en Rome een ongewone diplomatieke bedrijvig heid. Ter gelegenheid van Nieuwjaar hebben Fi^er, generaal von Brauphitsch. Raeder en maarschalk Goe- ring boodschappen tot de soldaten en de bevolkng ge richt. Uit Stockholm wordt bericht dat het Duitsch wachtschip Vorpostenschiffmetende 704 top, t: j- dens een storm dicht bij de Zweedsche kust vergaan is. ITALIË. In de regeringskringen te Rome verklaart men dat het bericht, volgens hetwelk Mussolini in de eerste dagen van Januari een bezoek zou brengen aan den Paus. van allen grond ontbloot is. Mussolini en maarschalk Graziani hebben een onderhoud gehad tij dens hetwelk zij de militaire voorbereiding bespraken. FINLAND. Over een front van 1300 km., gaande van het schiereiland Karelië naar Petsamo, schijnt het Russisch leger nergens meer dan 50 km. in Finland gedrongen te zi'n. Ten Oosten van Licksaa, en misschien nog op andere plaatsen, drongen de Finnen door op Russisch grondgebied. Zaterdag morgen woedde een sneeuwtempeest. wat de bedrijvigheid der Russische vliegtuigen schier onmogeliik maakte. Nieuwe troenen van het garnizoen van Moskou, vertegenwoordigende de keurbenden van. het roode leger, werden teeen de Mannerheimlinie uitgestuurd. Ook in Karelië hebben de Russen een nieuwen aanval gewaagd. Onzijdige mi litaire waarnemers ramen dat de Russen minstens reeds 100.000 man buiten gevecht hebben. Voor eenige dagen nog werd een gansche Russische compagnie gedood door het springen eener ondermijnde rots nabij Porv- jaervi ten Zuiden van Salmijaervi. RUSLAND. De Finsche artillerie heeft den ver- inwffvxjiitwmjivmmmtmtmtmmmKaMmiwwptgscrew EN TOCH IS

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 2