H 1 LA REGION D'YPRES ET YPERSCHE- Ziel missen 7» |aar, N 41 6 Januari 1940 20 Année, N 41 6 Janvier 1940 B 1 V O EC S E L SUPPLEMENT ONDERSCHEIDINGEN VERBETERINCSWERKEN DER VAART YPER-YZER La Restauration de ia Porte Neptune a Ypres Generaal Nuyten, een Yperling, tot Algemeen Inspecteur der Infanterie benoemd. STERFGEVALLEN Zondagrust Repos Dominical In een vorige kroniek drukten wij een brief af van den h. Goris, Commissaris-generaal voor het toerisme, waarin deze de voorzitters der V. V. V. aanspoorde om, thans vooral, niet het bijltje neer te leggen ten overstaan van de toeristische actie, die op elk oogenblik moest kunnen aangepast worden aan de wijzigingen welke de economische en poijtieke, nationale en internationale toestand mocht ondergaan. In geval van lahgdurigen oor log drukte hij zich verder uit, waarin ons land niet zou betrokken zijn, moeten wij alle noodige maatregelen treffen om onze propaganda te richten op de neutrale landen en, inzonderheid op Nederland. Dr Goris heeft dit principe reeds in de practijk willen toepassen, met een besluit te laten uit vaardigen, waardoor tusschen 23 December en 2 Januari de eisch verviel in het bezit te zijn van een paspoort, en een identiteitskaart of bewijs van Nederlanderschap voldoende zou zijn om Bel gië binnen te komen. Dit uitstekend initiatief, dat aan den nieuwen commissaris-generaal te danken is, werd in alle toeristische kringen zeer gewaar deerd en is het bewijs dat de h. Dr. Goris iets werkelijks ten gunste van het Nederlandsche vreemdelingenbezoek naar België heeft willen doen. Ook in de Nederlandsche pers wordt hier over met zeer veel lof gesproken en de vraag wordt zelfs gesteld of deze maatregel van tijde lijk zooals hij was en naar allen schijn een proef niet definitief zou kunnen genomen wor den. Natuurlijk op voet van wederkeerigheid zco- dat ook wij alleen over onze identiteitskaart zou den hoeven te beschikken om naar Nederland te gaan. Ziehier trouwens wat het gezaghebbende Ne derlandsche dagblad De Nieuwe Rotterdamsche Couranthierover schrijft Het moet, zoo durven wij wel aannemen, de autori teiten te Brussel geenszins onbekend zijn, dat een dus danig herstel van de regeling welke tot het uitbreken van den oorlog gegolden heeft, in Nederland zeer ver moedelijk in goede aarde zou vallen. Nu België zeer onverwacht, werkelijk ais een verrassing, getoond heeft tegen herstel d.er regeling, althans voor het bovenver melde korte tijdperk, geen bezwaar te hebben, mag men daaruit allicht conciudeeren, dat het tens.oite ook geen bezwaar meer zal koesteren tegen herleving van het voor-oorlogsche stelsel Wij kunnen niet anders dan dit pleidooi voor toenadering tusschen België en Nederland, langs den weg van het toerisme ten volle beamen. Vooral voor leper is hier ook nog wat te doen. Duizenden Nederlanders zagen nog nooit onze prachtige herbouwde stad met hare roemrijke omgeving. Het ware een uitstekende gelegenheid om de aandacht van het Noorden op onze streek te vestigen. Laten wij dit bijzonder in het oog houden. In een der bioscopen van onze stad wordt deze week een film «Le Fraudeur» afgerold waarop wij reeds een paar jaar geleden, in een onzer kro nieken (13-11-37) de aandacht hebben gevestigd. Deze film, schreven we toen, behandelt een thema in den aard van La Maison dans les Dunes naar den roman van den bekenden schrijver Ma- xence Van der Meersch. namelijk een blauwers- geschiedenis aan de Fransch-Belgische grens. Nu is juist het interessante hiervan dat deze Fransch- Belgische grens zoo dicht bij ons ligt en wel in de buurt van Belle. De openluchtopnamen voor deze film werden grootendeels gedraaid in de buurt van den Zwarten Berg en zoo is de film wel een brckje leven uit onze streek. Alleen hierom reeds zouden wij, afgezien van de artistieke waarde van de film. onze lezers aanraden deze vertooning niet te missen. De film werd oorspronkelijk gedraaid onder den titel Ceux de la Douane maar de censuur wijzigde dien in Le Fraudeur Reysiger. Ingevolge het verzoekschrift, dat de Handels- en Nijverheidskamer van Yper den 19 December 1939 aan den Heer Minister van Openbare Wer ken gericht heeft ten voordeele van de verbete- ringswerken aan den Yzer en de vaart Yper-Yzer, en dat zij aan de Heeren mandatarissen van het arrondissement heeft medegedeeld, werd door den Heer Vanderghote, volksvertegenwoordiger en burgemeester van Yper, op 22 December 11. een amendement aan de begrooting van buitenge wone ontvangsten en uitgaven voor het dienst jaar 1940 neergelegd, ten einde het krediet van 100.000 frank voorzien voor de werken aan den Yzer te zien brengen op 2.400.000 frank en het krediet van 100.000 frank voorzien voor de vaart Yper-Yzer te zien vermeerderen van 2.000.000 fr. La Porte d'entrée monumentale du marché au poisson, rue au Beurre, est enfin achevée. Déga- gée de ses échafaudages depuis quelques jours elle est généralement admirée, et comme toute oeuvre d'art nécessairement soumise a la critique. On peut dire que le beau fronton sculpté en 1714 par l'Yprois Louis Ramaut, a été favorable- ment reconstitué en 1939 par notre sculpteur Yprois Maurice Deraedt. Les modifications de surface de la pierre a sculpter n'ont pas permis de refaire une repro duction servile de la belle oeuvre'détruite par la guerre. De la un double mérite pour le restaura teur qui a .du reconstituer sur de nouvelles pro portions le tableau marin mythologique avec a l'avant plan le dieu Neptune. L'inspiration créa- trice fait honneur a ce courageux Self made man. Rappelons a cette occasion qüe Maurice De raedt, né a Ypres, le 30 Avril 1881, était l'ainé de 17 enfants. II fut a une rude école. Tout en pétris sant le pain quotidien a la boulangerie de son père, il pétrissait fort bien la glaise a notre. an- cienne Académie des Beaux-Arts. L'aspirant pein- tre-sculpteur, poursuivant ses études aux acadé mies de Lille et d'Anvers, dut rentrer a Ypres en 1907, a la mort de son père, pour remettre la main a la pate et aider sa vaillante mère et sa nom- breuse familie. Réfugié a Rueil-lez-Paris durant la grande guerre, il eut l'occasion d'y perfectionner son art. Félicitons sincèrement notre méritant conci- toyen et souhaitons-lui de pouvoir contribuer encore a l'embellissement de sa chère ville na tale. - YPRIS. De Koning heeft zijn vleugel-adjudant, luite nant-generaal Nuyten, van de reservekaders, tot algemeen inspecteur van de infanterie benoemd. Deze functie was sedert de mobilisatie van Sepu tember 1939 zonder titularis gebleven, daar de vroegere algemeene inspecteur der infanterie alsdan tot bevelhebber van een groote eenheid aangesteld werd. Generaal Nuyten, die thans dit ambt zal waar nemen, is een Yperling van geboorte die onze stad steeds zeer genegen is gebleven en hier nog vele vrienden heeft. Hij heeft een schitterende mili taire loopbaan doorgemaakt en, op het oogenblik dat hij de actieve kaders verliet, vervulde hij de functie van algemeen stafoverste. Bij koninklijk besluit van 15 December 1939. is benoemd tot Ridder in de Kroonorde, Heer Mau rice Vanhcet, postmeester te Willebroeck, zoon van onzen betreurden stadsgenoot, heer Theo- phile Vanhoetzijn kleinzoon, Roger Fretin werd benoemd als Commissaris bij de rechterlijke po litie van het parket te Brussel. Aan beiden onze hartelijkste gelukwenschen. Vrouw Weduwe Emile Giller-Spilleboudt Heer en Vrouw Daniël Giller-Waert Juffrouw Marie-Louise Giller De Familiën Gesquiere en Vancost, melden met diepe droefheid, het afsterven van Heer Camille-Emile GILLER Weduwnaar van Vrouw Romanie Gesquiere hunnen teergeliefden schoonbroeder, oom en bloedverwant, geboren te Yper, den 3 November 1875, en aldaar godvruchtig overleden, den 4 Ja nuari 1940. De Lijkdienst, gevolgd van de Teraardbestel- ling, zal plaats hebben in St Maartens Kathedraal, op Maandag 8 Januari 1940, om 10 uur. Vergadering in de kerk. De vrienden en kennissen die. bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Yper, Bruggesteenweg, 12. Vrouw Théophile Costenoble, geboren Elodie Claeys Heer en Vrouw Cyriel Depuydt-Costenoble Heer en Vrouw Achille Costenoble-Vermersch Heer en Vrouw Jozef Costenoble-Snaet Heer en Vrouw Camille Opsomer-Coatenoble De familiën Costenoble, Claeys en Vanoven- berghe, melden met diepe droefheid het afsterven van hun teerbeminden echtgenoot, vader, schoon vader en bloedverwant, Heer Théophile COSTENOBLE Weduwnaar van Vrouw Stefanie Claeys Echtgenoot van Vrouw Elcdie Claeys geboren te Zarren, den 22 Februari 1863, en god vruchtig overleden te Brielen, den 4 Januari 1940. De plechtige Lijkdienst, gevolgd van de ter- aardbestelling, zal plaats hebben in de parochiale kerk van Brielen, op Maandag 8 Januari 1940, om 9 J uur. Vergadering ten sterfhuize. Dorpplaats. 54, te 9 1/4 uur. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 7 Januari 1940, om 8 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heeren César en Silveer RAMBOUR (1888) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 7 Januari 1940, om 8 uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Romanie VANDERMEERSCH en Heer Camille DESMET Zonnebekesteenweg, 77. (1889) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 7 Januari 1940, om 8 i uur, in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer Eugène CORNEILLIE-DELATTRE en vader Henri CORNEILLIE (1890) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 7 Januari, om 9 uur, in de kerk der Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Heer Charles VANASSCHE. (1895) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 7 Januari, om 10 uur, in Sint- Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Jules LIPPINOIS echtgenoot van Vrouw Julia Desmadryl. (1896) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 7 Januari, om 11 uur, in Sint Maartenskerk, tot zielelafenis van de Gezusters DEDULLE en Vrouw PINTE-DEDÜLLE. (1897 Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 14 Januari, om 8 uur, in Sint Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Emiel VAN HUFFEL echtgenoot van Vrouw Cerilla De Volder, (1898) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 14 Januari, om 8 uur, in Sint Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Cyriel DE VOLDER (1899) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden cp Zondag 14 Januari, om 11 uur, in Sint Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer en Mevrouw August GRUWEZ-LOONIS en Mevrouw Irma SALOMÉ, echtgenoote van Heer Aimé Gruwez. (1900) De Apotheek van La Pharmacie de MrSEYS Dixmudestraat Rue de Dixmude is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 7 Januari Dimanche 7 Janvier van 8 tot 1Z vur en van 18 lot 18 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 9