DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE r Onze Aardrijkskundige Rubriek ALLERHANDE NIEUWS Algemeene Opziener OMER ROBYN Mondstraaf, 8, YPER Tel. 159. YPERSCHE VOETRAI„KRON!FK 8 (Vervolg) Ten zuiden van de Russische Sovjet-Republiek bevinden zich in Azië drie staten welke aan dit •erste land grenzen en waarover de laatste dagen allerlei alarmeerende berichten de wereld wer den ingezondenTurkije, Iran en Afghanistan. Laat ons achtereenvolgens deze drie landen wat nader leeren kennen om met vrucht de berichten hierover te kunnen volgen. XX. AFGHANISTAN Afghanistan (Stan land Afghanistan het land der Afghanen) is het oostelijk gedeelte van de groote hoogvlakte van Iran, welke in het oos ten uitloopt met de hooge bergketen van den Hindoe-Koetsj. Enkele, meer dan 3.000 m. hooge bergpassen voeren over het gebergte heen. Ten noorden hiervan ligt een betrekkelijk laag ge deelte dat aan Rusland grenst en ten zuiden zijn twee uitgestrekte woestijnen de Registan. en de Descht-Margo-woestijn. Met Britsch-Indië, waar aan het ten oosten grenst, is er slechts een voor name verbinding, namelijk langs den Kaiber-pas, in de buurt van de Indische stad Pesjawar. Door zijn zeer hooge ligging heeft Afghanistan een uit gesproken landklimaat met heete zomers en be trekkelijk koude wintersbuitengewoon regen- arm is gansch het land. Afghanistan is nog zeer primitef ingerichthet is een koninkrijk (de verst heet de padisja of emir) met een oppervlakte van 650.000 vierkante kilometer en slechts een bevolking van zoowat 7 miljoen inwoners. Toch is het land rijk, alhoe wel deze rijkdommen niet uitgebaat worden vooral kolen, zilver en ijzer zouden kunnen ont gonnen worden. Landbouw is slechts mcgelijk door irrigatie zoodat vele nomadenvolken (ongeveer 1/3de steppen doorkruisen met hunne kudden schapen en geiten. Spoorwegen kent Afghanistan nog niet, maar belangrijke karavaanwegen en sedert enkele jaren ook autowegen maken de han delsverbindingen mogelijkKaboel (ongeveer 100.000 inwoners) is de hoofdstad zij ligt op een hoogte van 1760 m. en is een belangrijk centrum en kruispunt van karavaanwegen. Nog een paar andere steden zijn belangrijkHerat (aan de wes telijke grens 30.000 inwoners) en Kandahar (aan de zuid-oostelijke grens 65.000 inwoners). Afghanistan is een bufferstaat tusschen Sovjet- Rusland en Engelsch-Indië de Afghanen hebben tot nu toe hun onafhankelijkheid weten te be houden tegenover deze beide buren, die steeds de cogen er naar gevestigd houden. De zuidelijke buurstaat Baloetsjistan behoort reeds tot Groot- Brittannië. XXI. IRAN Iran (vroegerPerzië) omvat het grootste (westelijk) deel van het groote plateau dat den zelfden naam draagthet plateau van Iran. Hooge randgebergten omvatten deze hoogvlakte welke gemiddeld tusschen 1300 en 1600 m. boven den zeespiegel gelegen is. Hier zijn uitgestrekte woes tijnen, zoutmeren en eindelooze steppen. In het noorden grenst dit land aan de Sovjet-Unie en aan de Kaspische Zee, in het oosten van Afgha nistan en aan Britsch-Indië, in het zuiden voor het grootste gedeelte aan de Perzische Golf, een onderdeel van den Indischen Oceaan, en in het westen aan Irak en Turkije. Iran heeft een oppervlakte van meer dan 1.600.000 vierkante km. of meer dan 50 maal Bel gië Nochtans wordt de bevolking slechts op 10 miljoen geschat, wat een dichtheid geeft van on geveer 6 inwoners per vierkanten kilometer (Bel gië meer dan 260). Drie miljoen of zoowat 1/3 van deze bevolking zijn nomaden cf zwervers Iran is sedert 1906 een grondwettelijke monar chie en heeft sedert enkele jaren den algemeenen dienstplicht ingevoerdhet heeft een leger van ongeveer 80.000 man. Zooals men weet was in de Oudheid Perzië een machtig koninkrijk, waarvan nog talrijke sporen in het huidige Iran aanwezig zijn. Economisch is Iran belangrijker dan zijn ge- buur Afghanistan. Niettegenstaande meer dan 2/3 der oppervlakte woestijn zijn, blijft er toch neg ongeveer 10 bouwland over, dat zich deels bevindt op de hoogvlakte, in de oasen, en deels aan de randen, waar door kunstmatige bevloeiing dadelpalmen, vruchten en tarwe worden ge kweekt. De nomadenvolken kweeken er geiten en schapen, waarvan de wol verwerkt wordt in de tapijtweverijen van Teheran en Tebris (Per zische tapijten Maar van het allergrootste be lang zijn echter de petroleumbronnen in de buurt van de Perzische Grif (Sjoester). Deze staan on der de controle van de Royal Dutch en de Shellen hebben een capaciteit van meer dan 7 miljoen ton per jaar. Dit is dan ook veruit de be langrijkste post voor den uitvoergansch de bui- tenlandsche handel van Iran is staatsmonopolium. -Va ^rden z:<n Teveran. de horfdstad (35(1000 inwrners). in het noorden, Tebris, even eens'in het noorden (180.000 inwoners), verder nog de haven van Boesjir. aan de Perzische Golf. Aan de Kaspische Zee ligt Rescht met 90.000 in woners. Spoorwegen heeft Iran ook nog niet veel; de" karavaanwegen zijn echter zooveel te belang rijker. Na de vele troebelen welke Iran als gevolg van net slechte bestuur langen tijd heeft gehad schijnt sedert den wereldoorlog een periode van bloei voor dit land te zijn ingetreden dat zeer sterk onder Engelschen invloed staat. Met het oog op deze belangen nam Engeland enkele jaren geleden de in de Perzische Golf gelegen Bahrein- eilanden in bezit Mercator YPER. Naar Merxplas. Door de rijkswacht van Oostvleteren werden Maandag avond, rond 5 u. 30, drie vreemdelingen, die zij langs de baan Yper-Veurne aan gehouden hadden omdat zij zonder m.ddeien van be- s,aan waren, naar het politiebureel van Yper gebracht Het bleken drie Spanjaarden te zijn, namelijk de 31 jarige Morena Francisco en de genaamden Santacana Jaime en Sanchez Juan, beiden 26 jaar oud. Een der drie, die een weinig Fransch kon, vertelde dat ze dienst genomen hadden in Het republikeinsch leger, doch krijgsgevangen gemaakt en in een gevangenkamp in Frankrijk werden opgesloten. Van uit dit kamp, ergens rond Duinkerke ge.egen, zijn ze Zondag laaist wegge vlucht en wisten ongehinderd de Belgische grens over te komen. Thans kwamen ze van Veurne om zich verder naar het binnenland te begeven, toen de gendarmes te Oostvleteren een einde aan hun wandeling stelden. Dinsdag morgen verschenen de drie Spanjaards voor de rechtbank die ze uit hoofde van landlooperij ver oordeelde om voor onbepaalden tijd naar Merxplas ge zonden te worden. Un Solo-Sch'em a été réussi a l'hötel Au Soleil par Madame Molein avec as, roi. dame, dix, neuf. hult, cinq. trois et deux de cceur, as, roi, valet et trois de trèfle. Parienaireslr Maréchal de Logis Riguelle, Maréchal de Logis Footy. Brigadier Daesen. Témo'ns lr Maréchal de Logis lacques, Maréchal de Logis Maréchal. WERVICK. Ongeval. De landbouwwerkman Le- cointre Niklaas reed per velo in de richting der grens en hield een riek in de hand. Op zeker oogenblik viel hij ten gronde en wel zoo ongelukkig dat de punten van den riek hem diep in den rechterarm drongen. Het slachtoffer werd ter plaats verzórgd. WESTROOSEBEKE. Erge val. De kleine Des- seyn André, 11 jaar oud, was bezig met zich te verma ken op een ijsbaan, toen hij opeens bij het glijden een zwaren val deed en zich een arm brak. De knaap werd ter verzorging naar een kliniek overgebracht. ZANTVOORDE. Aanrijding. In den draai der Komens'raat had er een aanrijding plaats tusschen den motorijder J. Gallien en de bestelauto van Raeier Odiei. De motorijder werd nog al erg aan den schouder ge kwetst, terwijl zijn gezel. Descamps A., die op de duo zitting gezeten was, in zijn val de knie gebroken werd en naar een kliniek moest vervoerd worden. WOESTEN. Tuinbouw. Heden Zondag bij de weduwe Duthoit, om 6 ure, maandelijksche algemeene vergadering. Een bijzondere voordracht, allerhande mededeelingen. vernieuwing der lidkaarten, en een bui tengewone tombola. Om hieraan te kunnen deel nemen moeten de kaanen voor 1940 in orde z.jn. Voor de le den die aan deze vergadering niet kunnen deel nemen, zal het bestuur zoo vrij zijn in den loop der week de kaart langs de post uit te reiken. Het port wordt aan gerekend en de spaargelden komen in aanmerking. Ge zien de belangrijkheid dezer vergadering, weze dus iedereen op z.jn post. Nieuwe leden kunnen nu ook aanvaard worden. Denkt aan uw tuintjeDe Lente komt met rasse schreden. MOORSLEDE. Ongelukkige val. Tengevolge van de gladhe.d der baan is vrouw Philomene Decasselaere plots uitgeg.eden en zwaar ,en gronde gevaLen. In haar val liep zij een dubbele armbreuk op. PASSCHENDAELE. Geraam.en van Engelsche sol daten gevonden. Bij het bewerken van het land heeft de landbouwwerkman Vercouter Gustaaf, in d.enst bij landbouwer Cailens Gerard, dr.e geraamten ontdekt, die nbg konden herkend worden als zijnde deze van Engelsch^ soldaten. De bevoegde overheid werd ver wittigd en het noodige werd gedaan om het "stoffelijk overschot dezer dr.e Britsche gesneuvelden op een Britsch krijgskerkhof bij te zetten. ZONNEBEKE. Geslaagd IVLssiefeest. Het missie- feest, door Eerw. Pa.er W.jdhooghe, Zonr.ebekenaar, in de patronage ingericht tot een liefdadig werk, mag als zeer ges.aagd beschouwd worden. De m.lddad.ge Zonnebekenaars schonken den geachten missionaris de mooie som van 1327 fr. bestemd voor zijn missiege bied in Kongo. Kwade vat. De 40 jarige H. Kesteloot wonende Astridstraat, is Vrijdag door de gladheid van den weg zoo ernst.g gevallen dat hij een dubbele armbreuk op liep. Het slachtoffer ontving de noodige zorgen in de kliniek van leper en werd daarna weer huiswaarts ge voerd. Geraamte ontdekt. Bij het zoeken naar een water put op het terrein Ch. Vanwalleghem, op den Briek- hoek, vond Ed. Rosselie, gemeentearbe der het ge raamte van een engelsch soldaat uit den wereldoorlog 1914-18 De bevoegde diensten werden verw.tt.gd. PLOEGSTEERT. Botsing De au.o van Jan De- wilde, handelaar wonende Rijselsteenweg, is nabij de wijk «De Ruagein bo.sing gekomen met een zware vrachtauto met vlas beladen. Tengevolge van den schok is de auto van M. Dewilde vervolgens in de gracht te rechtgekomen zoodat de bestuurder alsmede de andere inzittenden min of meer erg gekwetst werden. M. De- wilde, d:e met geweld tegen het stuur geslagen werd, kloeg van inwend.ge pijnen in de borsts'.reekzijn schoonzuster, Mevr. Saelens. wonende langs den steen weg naar Armentiers, had een rib gebroken en was daarbij nog in het aangezicht verwond, terwi'l haar zoon verschillige kneuzingen opgeloopen had. De be stuurder van de vrachtauto van zijn kant, bekwam een spieron'wrichting aan den rechterarm. MEESSEN. Auto in de gracht. Langs den wég naar Wytschaete is de auto van M. Vandewynckele plots geslipt en alzoo langs den kant der baan in de gracht terecht gekomen. De autovoerder liep een breuk op van het neusbeen, terwijl zijn broeder die hem vergezelde, tegen de deurkruk botste en aan den rechter slaap ver wond werd. LANGEMARCK. Benoem'ng. De Heer Michel Froyman-Parmentier schepen der gemeente, werd door den Heer Gouverneur in datum van 17 November 1939 benoemd tot bestuurder der passieve luchtbescherming en tot .Commandant der burgerlijke wacht. Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Beslnit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder» nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide. Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT'. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. Uitslagen der matchen van Zondag 7 Januari 194# Hocgere Afdeeling C. S. Brugge Stade Moeskroen ll—O S C. Meenen F. C. Brugge 3—S F. C. Knokke Kortrijk Sport 2—3 A. S. Oostende S. K Roeselare 6-f Klassement C. S. Brugge 12 9 0 3 63 17 21 Kortrijk Sport 11 6 3 2 28 30 14 S C. Meenen 12 5 4 3 30 25 13 V. G. Oostende 10 4 2 4 24 23 12 A. S. Oostende 10 4 4 2 31 30 10 F. C Brugge 9 4 4 1 26 20 i 9 Stade Moeskroen 11 3 7 1 21 58 7 S. K. Roeselare 11 3 8 0 30 38 Knokke F. C. 12 2 8 2 19 31 6 Gewestelijke Afdeeling REEKS A Gistel S V. Blankonberge 314 F. C. Torhout Middelkerke 22 Veurne Oudenburg 30 Koksiide N euwpoort 26 D. C. Biankeriberge De Panne 92 REEKS B Avelgem Lauwe - tl3 Izegem Deerlijk 7—1 A. A Moeskroen Harelbeke 101 REEKS C Gh. Moorslede Toek. Meenen 26 Houthulst B zet O—O Geluwe R. C. Wervik 85 Wervik Sp. Komen 17 De andere wedstrijden werden afgelast. De schok Poperinghe-Yper werd door de onbespeel baarheid van het voetbalveld uitgesteld. Onze jongens waren nochtans bij de geburen opgetrokken met de vaste overtuiging hun vel duur te verkoopen, alhoewel het juist moest passen dat geen enkel soldaat-speler ia verlof was. Poperinghe was ten andere in hetzelfde ge val, zoodat beide elftallen daaromtrent de sterkie va* de eerste ontmoeting gingen hebben. Het gure winter weder heeft bijgevolg nogmaals het voetbalprogramma onderbroken en, gezien er tot einde Maart bijna geen Zondagen vri; zijn, mogen wij er ons aan verwachten dat de bijzondere matchen Houthulst-Yper en Poperin- ghe-Ytier de hoofdschotels van het na-seizoen zullen uitmaken. Intusschen dienen de rood-witten ervoor te zorgen dat zij geen punten meer laten verloren gaan, te meer dat zij nu alleen op kop van de klasseering komen te staan, tengevolge van het gelijk spel door Houthulst en Bizet verwezenlijkt Morgen ontvangen wij als gast Wervik Sport tegen wie onze jonger.Si met 4-0 in de heenronde zegevierden. Alhoewel het tegen een der lantaarndragers van de reeks gaat, dient men geen te groot zelfvertrouwen aan den dag te leggen. Eerst goed drorcpe'en om nadien met meer kunde op te treden, indien de staat van het terrein het toelaat want in deze vorstperiode en alswanneer het veld hard ligt, is het altijd voorzichtiger het leder dadelijk aan den ongedekten man over te maken, ten .einde door de bok- kesprongen vap den bal niet bedrogen te worden. Supporters, ót) post, om onze jongens aan te moedige* en op te beuren. De tram nesmatch teeen de militairen te Yper gekan- tonneerd had Donderdag laatst plaats. Onze jongens wonnen het pleit met 4-0 na een sportleven wedstrijd. Algemeen klassement C S, Yper 12 10 2 0 65 14 2» S. C. Bizet 12 8 1 3 47 18 19 F. C. Poperinge 10 7 2 1 39 20 15 Toekomst Meenen 13 6 5 2 44 50 14 Houthulst 9 6 2 1 38 11 13 S. K. Gheluwe 10 4 4 2 32 30 10 S. K. Vlamertinge 11 4 5 2 27 35 10 F. C. Comines 9 4 4 1 29 19 9 Gheelster 11 4 7 0 26 45 8 F. C. Warnêton 11 3 8 0 26 54 6 Wervik Sp. 10 1 7 2 12 39 4 Racing Werv'k 12 0 10 2 17 67 2 Matchen van Zendag 14 Januari 1940 Yper Wervik Sp. Comines Vlamertinghe T:ek. Meenen Gheluwe Rac'. Wervik Warnêtön Houthulst Poperinghe Bizet Gheelster

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 8