2 Beter goed gekleed dan koude lijden Voor de Keuken Wat eten we deze week Nuttige wenken. Geneeskundig Draatje. Wat er nu te doen valt. Inderdaad dergelijke vrouwen en meisjes treft men •aar al te vaak aan. De personen in kwestie zullen het 4echts ongaarne toegeven en aangezien men het uiter- tti* «iet kan waarnemen, zijn er wellicht meer van deze dwazen, dan men wel denkt. Wie heeft zich échter niet Meermalen afgevraagd, waarom zoo vele vrouwen N winters blijven loopen met hooggehakte schoentjes. Met ragfijne kousen en een fiuweelen ensemble, waar- wan het materiaal warm aandoet, doch het manteltje rfeehts even de heupen bedekt en als halsafwerking een reepje hermelijn heeft Chique. Zeker, dit is de totale todruk. die men van deze dametjes krijgt, doch zouden ae ia haar hart niet veel liever sportievere schoenen pa wollen kousen dragen en een lanse. dikke mantel ■iet kraag of wollen das, die inderdaad bescherming Weden tegen den ijzigen Noorderwind Is het niet dwaas op dergelijke wijze zich slachtoffer der mode te willen maken en moeten deze gril'en niet vaak al te duur bekocht worden uit pure ijdelheid Het ia Inderdaad niet erg indien men niet voor alle bijzon dere gelegenheden aparte kleeding heeft, doch men snoet deze met overleg en in verband met de beschik bare middelen weten te kiezen. Wil men de keus op fluweel laten vallen, dan kan hier'eeen immers geen bezwaar zijn en neemt men b v. een kleed in casaque- model. waarover op straat een mantel gedragen wordt, ■ie men ap bezoek zijnde, in restaurant bij tea's e. d. eenvoudig aflegt. Geeft men de voorkeur aan een fiu weelen complet dan zal men verstandig doen een lang model te kiezen met watteline gevoerd, onversch'llig of het dan ook wat dikker maakt. Het laatste vooral is de schrik van vele dames. Warme handschoenen, hetzij deze van tricot dan wel van gevoerd glacé of zelf gebreid ziin moeten n:et, feve^als warme kousen) bewaard worden in het minst opvallende hoekje van de kast, doch bij koud weer ge- Ara »en worden. Wil men geen afstand doen van zijden kousen, welnu, dan worden vleeschkleuriae wollen onderkousen gedra gen, die absoluut niet opvallen. Men heeft ook dunne rose wol'en kn:ekousen, die over de knie reiken en zelfs deze worden door vele dames reeds afdoende gevonden, floch dit is een persoonlijke kwestie. Men kan over de meeste kleeren eleaant kleedende vesten en jakjes dragen. d:e van bont of bontstof van duvetine of peau de pêche gemaakt en heerlijk warm 41». Ts men zeer gevoelig voor koude en rheumatisch aan gelegd dan kieze men geen te dunne weefsels voor ■vondkleeding noch mouwlooze of diep uitgesneden modellen. Vele weefsels als satin, velours, zijden crêpe VoWen maken het mogelijk met lan?e mouwen en zon den décolleté. Om wollen onderkleeding te vervangen door zijden dessous, wanneer men een avondkleed draagt is zeer verkeerd en heeft reeds menigeen hare ijdelheid met longontsteking en erger doen bekoopen. Trouwens men heeft zulke ragfijne wollen onderklee- d:n? die zoo mooi van snit is dat ze het lichaam geheel omslu'ten en niet onder behoeven te doen voor zijden weefsels. BondagGroentensoep. Runderrollade, Gestoofde peren. Aardappelen, Vanillevla. Maandag: Koud vleesch. Brusselsch loof, Aardappe len. Griesmeelpudding. DtasdagVarkenscarbonnade, Prei. Aardappelen, Fruit. Woen«dagKieken. Gesmoorde uien, Aardappelen. DonderdagKop bouillon, Saucijsjes, Roode kool, Aard appelen. ▼rjdagMacaronisoep, Gebakken schol, Sla. Aard appelen. WaterdagGebakken spek. Gestoofde aardappelen, Ri'stpap. MACARONI MET EIERSKookt 250 gr. macaroni in zoutwater en laat uitlekken. Maakt een eierstruif klont 4 eiers met 4 lepels melkroom. peper en zout, ■melt 50 gr. boter in een pan en bakt er de eiers in. De struif ten halve oo een schotel schikken, waarrond de macaroni, waarin 50 gr. geraspte kaas en een klontje koter werd geroerd. matroot.IEREN Kookt 6 e:eren zonder schaal. B-eekt ze daarom in kokend water met zout en azijn, De eiers van heel dichtbij in 't water laten vallen, zoo bl:'ft het wit be'er rond den dooier. De e'ers worden met een schuimspaan uit het water genomen als het wit gestold is. Laat beschuiten of brood bruinen in b-aadvet en schikt ze op een schotel Legt op iedere besrhu't een schel hesp, daarboven een ei en overgiet m"' tomatensaus. GANSDe gans uitnemen en schoonmakende on- gecch'lde appelen wasschen afdrogen de steeltjes en de overblijfselen van den kelk verwijderen en met de «c-e'en de buikholte van de gans vullen, den vogel d'cht naaien en oozet'en. Den bodem van een braadpan blekken met kokend water, de gans op de borstzijde er 'n leepen en. onder herhaa'delijk begieten met het braadvocht, ongeveer een uur laten braden. Daarna de gac omkeeren (de borst dus naar boven gewend) en, r>"'er overgieten om een bruine knappende korst te k—'ipen nog een uur laten braden Is de gans gaar, dan het vet voor het grootste gedeelte van de saus afne men en deze. naar verkiezen, verbinden met een weinig «cdannelbloem. Men kan de gans evengoed, met 750 gr. kastanies van beide pellen ontdaan en in boter gebak ken opvullen. DHTF3 duiven worden In een kastrol gebraden In gebruinde boter met peper en zout, nevens het vuur. Na I'2 uur keert men ze onderste boven. De duiven pevuld worden met gehakt vleesch. M»n kan ze opdienen met appelcompote. "lTl OOFWe' wit'oof geheel behouden. Boter smel- »pn :n een kastrol en er het witloof laten in gaar stoven met Deoer en zout. Het sap van een citroen neemt den bitteren smaak weg. I CITROENEN BEWAREN Als men citroenen langen ti.d wil bewaren, kan men de vruchten stuk voor stuk stevig in dun vloeipapier wikkelen en ze daarna in een kist in een laag fijn droog zand zetten. De citroenen mogen elkaar niet raken. Men bedekt ze met een nieuw zandlaagje, waarop weer een laag op boven beschre ven manier ingepakte citroenen, enzoovoort. De boven ste laag bestaat uit zand Bewaart ze op een koele en droge plaats. KALK IN WATER Wanneer het water te veel kalk bevat, wordt het hard en bijgevolg zwaar en moeilijk te verteren. Wanneer er zeep in opgelost wordt, vormen er zich vlokjes. Om het te verzachten en tot alle ge bruik geschikt te maken, voegt men er op 1 liter wa ter 5 gram maagzout aan toe. IDEALE STOFDOEKENEen stofdoek, bevochtigd met petroleum, is een uitstekend middel om stof af te nemen. Wanneer de doek wat te vochtig is om direct te gebruiüen. hangt hem dan een weinig buiten. Niet bij de kachel. Opgelet voor ontploffingen. Men kan hem ge bruiken wanneer hij geen vegen nalaat op geool.jst hout. Onder het gebruik moet men hem dikwijls uit slaan en, na het wasschen, de bewerking herhalen. Het gebruik van zoo'n doek voldoet ten zeerste. KACHELS IN EMAILDeze kachels worden, wan neer ze bijna koud zijn, met zeepsop afgenomen. Laat ze dan drogen en wrijft ze na met witte meubelwas. Wrijft ze dan op met een wollen doek. SCHOONMAKEN VAN LEDEREen mengsel van azijn en olie is een uitstekend middel om dof leder schoon te maken. Maakt een doekje vochtig met deze vloeistof en wrijft het stevig over het leder. Met een wollen doek drogen we na en wrijven het leder op. Een andere zeer goede reinigingsmethode voor het leder s het af te wrijven met een doorgesneden citroen. Om het soepel te houden, vetten we het na het schoonmaken in met olie. Met een zachten wollen doek wordt het overtollige vet weggewreven en het leder opgeglanst. VERZORGING VAN HAARHet is zeer onaange naam vet en plakkerig haar te hebben. Het is eerstens zeer moeilijk te behandelen, het ziet er leelijk uit. Het houdt geen ondulatie en bovendien riekt het onaange naam. Willen we zulks vermijden, dan moe'en we het haar veelvuldig wasschen en dan nog wordt het hoe langer hoe vetter. Om zooiets te voorkomen, wrijft men het hoofd een of tweemaal per week met een alkohol- houdend water (3/4 eau de Cologne en 1/4 water). In dien het haar te droog is, wrijft men het in met olie. Flink op de huid wrijven. OM DE TINT LEVENDIGER TE MAKEN Om de ge laatskleur frisscher te maken, zal men zich wasschen met lauw water, waarin eenige druppels ammoniak werden gemengd. BLANKE TANDEN Om blanke tanden te krijgen, zal men ze, eens per week wasschen met water gemengd met eenige druppels oxygeen-water. Gebruikt er nochtans niet te veel en niet te dikwijls, want daardoor zou het tandvleesch van de tanden los komen. Om het tandvleesch sterk te maken, zal men het was schen met water waarin azijn vermengd is. OPGELET VOOR DE WINTERVLIEGHebt ge er reeds aangedacht wat een wintervlieg al teweeg kan brengen Een overlevende wintervlieg wordt slechts weinig of bijna heelemaal niet verjaagd. Men laat ze eenvoudig haar gang gaan. We vergeten hoe dikwijls we gedurende den zomer geërgerd zijn geweest van deze insecten en we denken schouderophalend dat zoo één vlies geen kwaad kan verrichten. Deze ééne vlieg zal. alhoewel u ze geen kwaad be rokkend hebt, in het vroege voorjaar haar dank betui gen en u vergasten op een rijk nakomelingschap, het welk u wéér d:en vervelenden last zal onlesgen de vliegen te verjagen en ze te doen verdwijnen. Maar wanneer u aan dit gezegde zult denken, zult ge in den toekomenden winter geen vliegje meer laten vliegen. Over het algemeen wordt niet genoeg beseft wat kwaad een vlieg veroorzaakt en welk gevaar ze is voor de menschheid. Een vlieg zet zich overal op en komt zich dan tenslotte op den mensch zetten. Daardoor worden vele ziekten voortgezet. Daarom is het noodig deze ge vaarlijke insecten te verdelgen. Op ziji^ laatst in Mei legt de wintervlieg hare eieren, waaruit na 24 uren de maden zich ontwikkeld hebben. d:e zich na vier weken tot volwassen vlieeen hebben gevormd, waardoor ieder wijfje in den loop van het jaar meer dan twee millioen nakomelingen heeft. WTNTERGEZWELLENNu in deze koude dagen wordt er wel eens geklaagd over pijn aan de voe'en. Een pijnlijk geval is wel de wintergezwellen. iedereen kent wel de paarsroode gezwellen, die zich vertoonen gedurende de koude winterdagen. Vooral bij kinders en jongelieden komt zulks voor, en het zet zich op voe ten en handen maar ook op neus, ooren en wangen. Deze wintergezwellen kunnen wel pijnlijk zijn en ook zeer hardnekkig bij personen die daaraan onderhevig zijn. Bij een begin geven ze enkel een verstijving zoo lang men in de koude loopt, maar komt men in de warmte dan beginnen ze onverdraagzaam te tintelen. Onaangenaam en vreeselijk moeilijk is het wanneer ze ;euken. Ook gebeurt het dat ze branden. Is het erger, dan gaan deze gezwellen open en het gebeurt wel dat ze zouden verzweren. Dan wordt het zeer pijnlijk en het gebeurt wel eens dat de aangetaste personen verplicht ziin op den stoel te blijven en is hen alle werk onmogelijk De oorzaak van die kwaal is de koude. Dat is niet te betw's'en. Toch wordt gezegd dat bloedarmoede, een te lage bloeddruk en klierziekte de wintergezwellen be vorderen. Het is meest bij kinderen van 5 tot 15 jaar, maar men vindt ook wel eens volwassenen die met deze voe'vwaal te strijden hebben. Wat nu gedaan om deze pijnen te verzachten Houdt eerst en vooral de voeten warm door het dragen van warme kousen of zokken. Draagt geen spnauamfle schoenen. Legt daarin papieren zolen en door de*e voor zorgen zult ge reeds de wintergezwellen voorkome*. Ook het bewegen van handen en voeten een tiental keerea per dag gedurende 5 minuten is aan te bevel** ea ie een uitnemend geneesmiddel. Men kan ook de aangetaste plaatsen herhaaldelijk afspoelen met lauw water en ze daarna flink inwr jvea en masseeren met kamferspiritus of met aangelengde iodiumtinktuur. In geval de wintergezwellen opea zija, moet men er een verband opleggen met boorzalf at vasolanoline. Ook natte doeken met zuurstofhoudend water doorweekt, twee of dremaal per dag, gedaremde een kwartiertje, leveren goede uitslagen. Tracht den bloedsomloop te bevorderen door wrijving en massage over het heele lichaam en door Uchaaaas- oefeningen. BLOEMENTEELT. In open luchtMet het nieuwe jaar gaan we een tijdstip in van hoop en bedrijvigheid; de prijslijsten van de zaadhandelaars komen en we zul len de lange winteravonden te baat nemen om ze in te kijken en een keuze maken van de te bestellen zaden zorg dragende de vroeger daarover geboekte nota* te raadplegen. Zooalg ieder jaar worden een zéker getal nieuwigheden in den handel gebrachtsommige zullen een verbetering zijn op hetgeen we reeds bezitten maar voor de algemeene versiering van den tuin zal men voorzichtig handelen vast te houden aan de variëteiten waarvan de hoedanigheden erkend zijn en vast staan. Met de n:'euwigheden zal men een proef doen om zich rekenschap te kunnen geven van hunne goede en slechte hoedanigheden. En daar we het hebben over de zaden, laten we een en ander zeggen over den éénjarigen plan tentuin of de deelen van den tuin waar deze planten gezet worden. De wegeltjes zijn er met gras beze' zon der boomen noch hagen, zoodanig dat elk jaar de schik king veranderd kan worden, zonder veel moeite. Die omwerking breekt de eentoonigheidmen ondervindt elk jaar nieuw genot er aandit is een der groote voor- deelen van d't hofje Een nieuw plan, het verleggen der perken moet nu gedaan worden als het weder zulks toe laat. Alzoo zal de grond goed vast liggen tegen den tijd van zaaien en dit werk zal gedaan zijn vóór de men'g- vuldige lentewerkzaamheden. In het hermaken van het plan, zal men zorg dragen perken aan te legeen met zoo eenvoudig mogelijke vormen. De afmetingen ervan even als van de banden moeten in verhoud'ng zijn met de nlanten welke er moeten op komen. Op de groote banden zullen samengezet worden de planten "in ge mengde borduur en 't is hierbij dat onze goede smaak ons zeggen zal hoe deze te groepeeren volgens grootte, kleur, bloeitijd, enz. Buiten het herleggen van dit hofje zal men dan bij slecht weder de lijst opmaken van de te bestellen za den en de bestelling doen zonder wachten. De prijs lijsten waarvan hierboven sprake, zullen ons een ruime keus bieden. Buiten het schoonmaken van allen aard, hangen de andere werkzaamheden af van het weder. B j zacht weder kan er veel frutselwerk gedaan worden dat later veel gemak zal bijbrengen als het straf werk herbegint. Zoo kan men op de grasperken een laag goed verteerde mest uitstrooien na ze afgerijfd te hebben om het mos weg te nemen verbrand door bestrooiing met ijzersul faat (5 kgr. per are). Een flinke dosis houtskolen, roet of scheikundige meststoffen (8 kgr. kalkphosphaat en 2 J kgr. sodanitraat of ammoniaksulfaat per are) zal de grasperken den aanstaanden zomer eene schoone kleur geven. Het is geraadzaam de grasperken meermaals te rollen, maar zoolang het vrest zal men er af blijven. Bij zacht weder kan men nieuwe zoden leggen in per ken die in slechten toestand zijn, zorg dragende er niet meer af te steken dan men op een dag kan leggen want indien het weder verandert is het zeer nadeelig voor de zoden versche'dene weken ooeen gestaoeld of oocerold te blijven liggen. De zoden moeten opnieuw ingeworteld zijn voor het invallen van de schrale lentewinden. Is men genoodzaakt het werk in vollen grond te staken, doet men goed de composten gereed te maken en de teelaarde te keeren om ze gereed te hebben tegen het wederinDotten, enz. Als het weder het toelaat gaat men voort met spitten omwerken en het engraven tuss'-hen 't struikgewas men maakt de standplaats gereed voor nieuwe perken. We moeten den grond bereiden volgens de planten en de planten kiezen volgens den grond. Om dit doelmatig te doen moeten we kennen de behoeften van de plant en de hoedanigheden van den grond. De doorlevende planten wat laattijdig geplant moeten nagez:en worden, want na strengen vorst, worden ze weieens ODgeheven door het uitzetten van he' water in den grond aanwezig; met moet ze alsdan opnieuw vast zetten met de aarde er rond vast te duwen. Het ware geraadzaam den voet van de herplante doorlevende planten te beschutten met strooi om den grond n et te hard te laten bevriezen. Moet men er nog herplante» dan zal men best wachten naar gunstig weder want de nu verzette planten maken geen nieuwe wortels en de oude, of in rust dreigen te rotten. De ter plaatse geble- vene doorlevende kruidachtige planten zal men goeden compost toedienen ten e'nde den groei aan te driiven. Als het weder het toelaat mag men voortgaan met het planten van heesters met afval'ende bladeren. Men doet ook den snoei der heesters aan de meeste ervan moet weinig gesnoeid wordenhet volstaat het evenwicht onder takken te bewaren men moet dus niet op een zeer regelmatigen vorm snoe'entakken d e te fel groeien ten nadeele van zwakkere, maar die moeten bloemen geven worden ingekort of weeeesnoe'd. Som mige bloeiende heesters leenen zich nochtans tot een regelmatigen vorm. maar degene die bloemen op het hout van het vorige jaar zullen gesnoeid worden na hun bloeitijd. Sommige planten met feeder hout zooals Hydrangea paniculata worden gesnoe'd bij voorkeur na de strenge vorsten. De afgesnoeide takken d e moe ten dienen tot stekken zullen op een veilige plaats weg gelegd worden in afwachting van den-tijd tot stekken. De klimplanten worden gesnoeid en aangebonden w:lde wimeaard blauwen repen, roze'aars, clematis, enz. Het drooge hout, de zwakke scheuten en het on rijpe hout van rankrozen wordt weggesneden Aan de Clematis montana en de andere van dat soort moet niet veel gedaan worden want ze bloe'en op het oude hout. De «Clematis Jackmanniien de daarop gelij kende moeten duchtig gesnoeid worden, zelfs tot tegen den grond indien de te overgroeien ruimte n'et groot is. De boomen worden gesteund men laat hun zooveel mogelijk hunnen natuurlijken vorm, de te lange takken worden ingekort de overtollige en de gulzige wegge sneden. alsook de stomDen en doode takken, en de ge- brokene of neerhangende takken gesnoeid.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 10