20* Jaar, Nr 43 20 Januari 1940 20' Année, N" 43 20 Janvier 1940 Weekblad voor het Arrondissement Yper Joarnal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres EEN NIEUW ALARM HET VRAAGSTUK DLR BEVOORRADING IN BELGIË YPERSCHE LA RÉOION D'YPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPKR Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. lel. >00 40 ct. het nummer Naamlooze artikels geweigerd Redaction Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YI'RES. Abonnement 21 fr. 00 par an Étrangei 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges 40 ct. Ie numéro. Les articles non signés sont refuses Fél. .»ta> Na de onrustige dagen van 10 en 11 November 11. heeft ons land Zondag laatst opnieuw angstige uren beleefd. Verleden week Vrijdag deelde het Ministerie van Nationale Verdediging het volgende bericht medeVreemde vliegtuigen hebben opnieuw van de gunstige weergesteltenis gebruik gemaakt om het Belgisch grondgebied op grcote hoogte te overvliegen Dit bericht deed dus uitschijnen dat deze overvluchten niet het gevolg waren van een vergissing der piloten noch van een of ander feit dat hen van hun te volgen weg had doen af dwalen, maar wel van opzettelijke en voorbe dachte schendingen van onze onzijdigheid. Nog scmmige andere feiten waren aan het op merkzaam oog van velen niet ontsnapt en Zater dag reeds werden we gewaar dat er opnieuw iets niet in den haak was. Men had zich niet bedro gen, want nog denzelfden dag, in het gesproken dagblad van 's avonds, kondigde de radio aan dat al de met verlof zijnde militairen aanstonds hunne eenheden moesten terug vervoegen. En den Zondag morgen verschenen de blauwe plakbrieven van de faze D cp de muren en wa ren de nieuw opgeroepenen reeds van heel vroeg in den morgen in 't bezit gesteld van het bevel tot vervoeging. Het duurde dan ook niet lang of deze nieuwe mobilisatie was overal gekend en, aooals vroeger reeds in dergelijk geval, waren de spanning en de angst gedurende enkele uren op hun hoogtepunt. Allerhande gissingen werden gemaakt, zelfs werden onrustwekkende geruchten, zooals van al- gemeene mobilisatie, rondverspreid, doch al deze veronderstellingen en ophefmakende nieuwsjes werden gelukkiglijk spoedig gelogenstraft, en reeds in den namiddag trad eenige ontspanning in. Aan de statie echter heerschte om zeggens gansch den dag een ongewone drukte van ver trekkende militairen en weer kenden wij daar die droevige afscheidstooneelen. Nu dat opnieuw het ergste voorbij is en we den toestand weer wat kalmer kunnen inzien, weten we nog niet wat tot het besluiten dezer nieuwe legerversterking heeft kunnen aanleiding geven. Wel worden hier of daar in de dagbladen ver onderstellingen gemaakt, doch de bevoegde mid dens weigeren eiken uitleg te geven. Is het tenge volge van het schenden van ons grondgebied door vreemde vliegtuigen, of tengevolge eener drei gende troepenverplaatsing aan onze grenzen Niemand van ons die het met zekerheid weet en zelfs in andere landen, waar men over het alge meen goed ingelicht schijnt over hetseen hier bij ons gebeurt, was men heel verwonderd over de genomen maatregelen van Zrndag en oordeelt men dat er niets bestaat dat ze verrechtvaardigt. Wij echter gelooven niet dat deze maatregelen lichtzinnig genomen werden en.alhoewel het voor onze geruststelling misschien beter ware ze te kennen, mogen wij ervan overtuigd ziin dat de reseering en de militaire overheid gewichtige re denen hebben die hun ontreden ten volle wetti gen. Deze maatregelen, hoe pijnlijk en lastig ze ons ook vallen, zijn een bewijs van den vasten wil van cns land om zich tegen elke aanranding te verzetten. Zoolang de oorlog nabij onze grenzen woeden sal, zullen wij om zegaens nooit meer ten volle gerust moffen ziin. en ongetwijfeld moffen wij ons roff aan krit'sohe oseenblikVen verwachten, doch het ordewoord weze kalm blijven en betrouwen hebben in onze regeerders, in onzen koning die veeds zooveel bewijzen geleverd hebben van hUn vurige begeerte ons land van een nieuw onheil te sparen. De Heer A. Delfosse, de toenmalige minister van Bevoorrading, heeft den 19 December laatst leden, voor de Handelskamer van Brussel, een voordracht gegeven over de belangrijke kwestie der bevoorrading van ons land. De Heèr minister heeft er op eenvoudige, klare manier de werking, de taak en het doel van zijn departement beschreven en zijne uiteenzetting over dit nog steeds z:o actueel gebleven vraag stuk bevat zooveel interessante gegevens en nut tige inlichtingen, dat wij niet geaarzeld hebben, ten behoeve onzer lezers, de vertaling té doen van die voordracht van den Heer Minister Delfosse, zooals zij verscheen in het nummer van 30 De cember 1939 van het Bulletin Officiel de la Chambre de Commerce de Bruxelles Wij geven hieronder, met de toestemming van den Heer Minister Delfosse, waarvoor wij hem hier onzen oprechtsten dank betuigen, deze ver taling die aan -den Heer Minister onderwerpen werd en ons door den Heer J. Basyn, zijn kabi netsoverste, herzien en verbeterd teruggezonden werd. INLEIDING Den 2n September 1939 is België in een nieuw tijdperk getredende oorlog woedt rondom ons met al de be roeringen die hij met zich sleept in 's wereld's ekonomie. De voornaamste taak van het Gouvernement is, de nationale onafhankelijkheid te vrijwaren, en, zoo mo gelijk, den vrede van het land. Om daarin te gelukken is een steTk leger noodig de militaire vraagstukken beheerschen terecht al de andere. Om een sterk leger te bezitten, is niet alleen een goe den financieelen toestand noodig, met een zoo bedrijvig mogelijke ekonomie, maar ook een goed moraal. De moraal hangt niet alleen af van psychologische elementen maar ook van zekere stoffelijke voorwaar den namelijk van een voldoende voeding. In geval van oorlog, dient een land z.ch om drie hoofdzakelijke vraagstukken te bekommerenstrijden, het geld vinden om de onkosten van den oorlog te be talen, 's lands bevoorrading verzekeren. Indien, Goddank, België op het hu.dige oogenblik nog in geen staat van oorlog vertoeft, moet het niettemin, om zijne onafhankelijkheid te behouden, zijne finan- cieele en bevoorradingsvraagstukken oplossen. 't Is dit laatste punt dat ik vóór u zal onderzoeken. HET HISTORISCHE VAN HET DEPARTEMENT De studies sedert enkele jaren gedaan, in het voor uitzicht van de mobilisatie der natie, hadden doen be sluiten tot het oprichten, in geval van mobilisatie, van een departement van Bevoorrading. Zoo werd bij het besluit van 1 Mei 1939, in geval van oorlog, het stichten voorz:en, in het Ministerie van Ekonomische Zaken, van een Departement van Bevoorrading en Hulp aan de Burgerbevolking. Een koninklijk besluit van 3 September richtte dit Departement op tot een onafhankelijk ministère van Bevoorradinggenoemd. Dit Ministerie samengesteld op papier, had noch lokaal, noch beambten. De dienst- vaard:ghe:d van het ministère van Ekonomische Za ken verschafte de lokalen (Wetstraat 63, en Jacques de Lalaingstraat). Op uitzondering na van den kom- mandant Mathieu. den algemeenen sekretaris aan wien ik een schitterende hulde wil brengen daar hij deel genomen heeft aan al de studies in zake de mobffisatie der natie werd het personeel van het Departement, aan verscheidene ministeries ontleend E>onomis"he Zaken, Financiën, Landbouw, Arbe'd en Volksgezondheid. Een nogal tamelijk uitgebre'd kader werd voorzien, doch er werd slechts tot een gedeeltelijke werving over gedaan. Het getal zal aaneevuld worden naarmate de noodwendigheden, hetzij door ontleening aan andere Departementen, die tengevo'ge der mobilisatie nr'pder werk hebben hetzij door het engaeeeren van t'jdeli'ke affenten, aangeworven door het vaste Wervingssecreta riaat. Benevens het ko-os der beambten, bevat het M:n;ste- rie van Bevoorrading, een Nationale Comirv'ss'e van Bevoorrading, en gewestelijke en gemeentelijke comi- te:ten. De Nationale Commissie staat den Mmister bij in zijn aleemeene werkzaamheden zij vergadert iedere week te zamen met de beambten der verschil'ende Dien sten. ze neemt werkelijk deel aan het leven van het Deoartement, dat ze door haar technische wetenschap voorlicht. Ik duid het mij ten plicht hulde brengen aan haar beroepswaarde, aan haar toewijding en aan haar vol ledige onbaatzuchtigheid. De gewes.enjKe comueiten, voorgezeten door de Gou verneurs, zuilen de rol der Nationale Comm.ssie vervul len bij het Hoofd der provincie. Zoo ook zui-en de reg-o- na.e en lokale comiteiten, onder het voorzitterschap van den vrederechter van het kanton, of van een andere personaliteit, of van den burgemeester, wanneer het een gemeentelijk comite.t be.reft, hun aandacht vesti gen op de m.sbruiken, en zullen hun de noodige maat regelen voorstellen om deze te verhelpen. Deze Comitei- ten zullen de tolk zijn van de bevolking tegenover de Openbare Machten. DE WERKZAAMHEDEN VAN HET DEPARTEMENT. Het Departement van Bevoorrad.ng bevat een alge meen Bestuur der Bevoorrading, een Algemeen Bestuur van Hulp en Bijstand, een A.gemeen Bestuur van Ar- be.d, dat zich bijzonderlijk met de werkloosheid bezig houdt. Ik zal niet spreken over den Bijstand noch over de Werklooshe.d Deze twee Diensten zijn van overwegend belangde eerste moet het moeilijke vraagstuk der vluchtelingen oplossen, de tweede bestuurt den Nationa- len Dienst voor Arbe.dsbem.ddelmg en Werkloosheid, en handelt over al de op heden zoo ingewikkelde werk nemersvraagstukken. zoo wat de vreemdelingen als wat de Belgische arbeiders betreft. Maar het onderzoek van hun werkzaamheden komt in deze voordracht niet voor. Laten wij ons bepalen tot de werkzaamheden van het Algemeen Bestuur der Bevoorrading. Zijne taak is de voeding der burgerbevolking te verzekerenhet moet de lijst der noodige produkten en voedingswaren voor den mensch opmaken, en er de voldoening van nastreven door kontaktneming met het ministerie van Buiten- landsche Zaken en Bu.'tenlandschen Handel voor den invoer, en met het ministerie van Ekonomische Zaken en Landbouw voor de nationale opbrengst Het algemeen Bestuur der Bevoorrading heeft insge lijks voor taak, den binnenlandschen omloop, de ver deeling en de prijzen der produkten en koopwaren van eerste noodwendigheid te regelen. De Diensten van het Departement zijn in dagelijksch kontakt met de ministeries die met de ekonomie iets te maken hebben. De samenwerking is verzekerd. Sommigen hebben zich afgevraagd of het wel noodig was een afzonderlijken Dienst der Bevoorrading te stichten. Het voorbeeld van andere landen antwoordt bevestigend. In Engeland is het ministerie der voeding gesticht geworden den 9 Septemberin Frankrijk werd bij besluit van den t September in het ministerie van Landbouw een bi'zonderen Dienst voor de bevoorrading samengesteldin Holland en in Zwitserland zijn spe ciale Diensten voor bevoorrading ingericht geworden, met een veel grooter staatskarakter dan bij onsin Duitschland bestond deze dienst reeds van vóór den oorlog. Twee groote vragen beheerschen de ravitailleering van een landde bevoorrading en de verdeeling. DE BEVOORRADING Laat ons de behoeften van België onderzoeken, de stocks en de methoden die dienen gebruikt te worden om de stocks aan de behoeften aan te passen. De behoeften van het land in voedingswaren. Z:j zijn niet gemakkelijk te bepalen De Diensten hebben nochtans met de noodige stiptheid kunnen vast stellen wat het land verbruikt 1° Wij weten wat het voortbrengt door de landbouw statistieken. 2° Wi; weten wat het invoert door de Toldiensten en vergunningen. De voortgezette studies hebben niet kunnen le'den tot een volstrekte stiptheid maar geven nochtans zeer be langrijke inlichtingen. Ziehier eenige voor de meest noodige produkten: Tarwe: totale benoodigheden zoowjel voor de n'jver- he'd (vervaardigen van bloem) als voor den landbouw (2aa:?ng en veevoedsel) 1.460.000 ton Nationale produktie485 000 ton Invoer 975.000 ton Aardapne'cntotale benoodigheden 3.400.000 ton waarvan 1.680.000 ton voor het menscheliik verbruik en 1 720.000 ton voor de landbouwbenoodigheden (bijzonder vo"r de voedin? der varkens en voor de planting.) Daar de belgische produktie 3.320.000 ton bere'kt, moeten 80 000 ton ingevoerd worden, die gebruikt wor den voor de planting. Vlee«oh onze benoodigheden350 000 ton o"ze oroduktie 330.000 ton onze invoer20.000 ton E'ers en melk zijn in overmaat. W:j voeren 150 millioen eiers uit en 250 ton vekonden- see-de melk doch w:i voeren melk in poeder in, voor de ve"vaard'gjr>g van chocolade. Voor de vi®"h We handen van het buiten'and af voor 7.000 ton versrhe visch, 27.000 ton haring en 9.000 ton vischkonserven. (Zie vervolg vijfde bladzijde)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1