overgebracht 35, BOTERSTRAAT N.V. LA FINLANDE, BARRIÈRE DU COMMUNISME Onze Aardrijkskundige Rubriek KAART VAN MIDDEN EUROPA Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper OP lsten FEBRUARI WORDT DE DEPOT (Hoek der Paterstraat) YPER Tel. 260 C'est sur terre latine que le monstre rouge a recu, ces dernières années, le coup sensible qui prélude a sa fin futureLe péril soviétique qui, comme une épidémie funeste, étendait ses foyers contagieux dans une grande partie de l'Occident, voyait, en 1936, ses chances s accroitre graauelle- ment vers la réaiisation cle ses projetsla con- quête et la boichevisation de toute 1 Europe. Moscou avait alors piusieurs atouts dans son jeu si loucheaprès l'Espagne, c'était au tour de la France, et ensuite a ceiui des autres nations d'Occident, de passer sous le joug de Staline alors, pour terminer décemment la tragédie, l'U. R. S. S. ne ferait qu'une bouchée du reste de l'Europe, désormais encercléMais elle s'est trompée dans ses calculs, car elle a compté sans la culture latine, et elle a vu, a sa granae décep- tion, les vrais fiis de la brave Espagne se dresser subitement comme un seul homme contre son funeste athéisme Le début de l'année 1939 a vu tout le sinistre édifice communiste s'écrouler en Occident, grace au courage et la résoluticn de Francisco Franco et de ses braves soldatsLe début de l'année 1940 est en train de voir se continuer la défaite sovié tique dans l'Europe septentrionale, dans cette courageuse Finlande, oü le général Gustaf Man- nerheim, noble vieillard de 72 ans, inflige quoti- diennement aux hordes barbares de Moscou et de l'Asie au Nord, de si cuisants échecs Après les magnifiques victoires finncises de la fin de l'année qui vient de s ecouler, noiamment celles deTolvajarvi et d'Aglajarvi, deSuomosalmi et de Salla, le monde entier déborde encore de l'enthousiasme qu'a suscité la récente victoire du 5 janvierLe lieu, dont les alentours viennent d'etre témoins de cette bataille désormais célèbre, est un humble village, a l'orthographe non mo ins humble, qui rappelle, par sa concision, les noms illustres de Iéna et de ZamaCe village, c'est Raate, situé dans la Finlande centrale, a 36 kilo- mètres a l'Est de Suomcsalmi, sur la frontière soviétique II va sans dire, et il suffit, pour s'en aper- cevóir, de jeter un coup d'oeil sur la carte de Fin lande que cette victoire, en même temps qu'elle porte un coup des plus sensibles au moral, déja trés bas, des troupes rouges, leur enlève de plus en plus l'espoir qu'elles avaient d'atteindre le Golfe de Botnie par le centre, de même que celui, qu'elles ont déja du abandonner, a la suite de leur défaite a Petsamo, de l'atteindre par le Nord. Ainsi, non seulement, les Soviets n'ont-ils pas pu mettre a exécution leur plan, qui consistait a couper la Finlande en deux, en descendant a l'Ouest sur le Golfe de Botnie, de fagon a prendre ensuite a revers la ligne Mannerheim, mais, bien plus, ils ent vu leur grande voie de communica tion ferroviaire Mourmansk-Leningrad bombar- dée et coupée par les aviateurs finnoisAinsi se confirme un espoir de moins pour les rouges celui du transport et du ravitaillement des trou pes dans le Nord. Maintenant, grace a la tactique raisonnée et clairvoyante de ses chefs, qui contraste si vive- ment avec les gaffes incroyables de l'agresseur, grace a la bravoure indomptable et l'incontes- table habileté de ses soldats, grace au dévouement sans bornes de ses femmes, grace aussi aux dis positions naturelles particulièrement favorables a sa défense, tels ses 60.000 lacs et ses innombra- bles forêts, ses nuits polaires et sa neige, et grace surtout a la foi de ses habitants et de ses com- battants, qui sont confiants dans la victoire, paree qu'ils savent que leur cause est juste et qu'ils dé- fendent la civilisation contre la barbarie. mainte nant, la Finlande est en train de refouler le monstre hideux par dela ses frontièresQue dis-je?... David, lorsqu'il eut aveuglé et terrassé Goliath, ne se contenta pas de cette victoire aux trois quarts! Non II tira le sabre du géant de son fourreau et lui trancha la tête!... Ainsi fera SuomiLes troupes soviétiques qui se lancent aveuglément dans les régions polaires sous des tempêtes de neige, qyi se noient dans les lacs de Carélie ou vont s'abimer contre les grands arbres qui couvrent la majeure partie de la Finlande, les troupes soviétiques courent a leur perte et risquent de subir le sort de Goliath, en laissant chaque jour aux Finlandais, outre les morts et les prisonniers, un nombreux butin en armes et en matériel de toutes sortes Au fur et a mesure que les Soviets perdent une bataille, les Finnois contre-attaquent vigoureu- sement, et ainsi, de jour en jour, ils débarrassent leur territoire de l'ervahisseur indésirable, et, en même temps, accélèrent la chute prochaine de la doctrine insensée, qui fit le malheur de tant d'hommes le communisme En considérant ces choses, le monde civilisé tout entier ne peut s'empêcher de crier et ce sou^ait v:ent du ford du coeur Vive la Fin- lande Vive Mannerheim J.-M. Oreitês. (Vervólgt XXII. TURKIJE Een zeer eigenaardige positie neemt Turkije tegenwoordig in, omdat het deels een Euro- peesche staat is en deels een Aziatische. Inder daad, waar Turkije vóór den wereldoorlog zco politiek als economisch tot Europa behoorde en Konstantinopel (Istanboel) als hoofdstad had, leefde toch het grootste deel der bevolking in Azië en was ook het grootste gebied op Aziati- schen bodem gelegen. Thans is het zwaartepunt naar Azië verlegd en telt het Europeesche deel 24.000 vierk. km. tegen 740.000 vierkante km. in Azië. Ook leeft meer dan 90 der bevolking in Azië. Aziatisch Turkije bevat gansch het schiereiland van Klein-Azië, ook wel eens Anatolië geheeten. Het is een hoogvlakte met randgebergten, waar van de bijzonderste in het noorden zijn het Pon- tisch gebergte (hier had enkele weken geleden de schrikwekkende aardbeving plaats) en in het Zuiden de Taurus. In het oosten ligt Armenië, dat een zgn. bergknoop is, d. i. een uiterst ver snipperd gebergte. Dit uitgestrekte gebied van bijna 25 maal de oppervlakte van België heeft als grenzen, in 't noorden de Zwarte Zee, in 't oosten een deel der Sovjet-Unie en een deel van Iran, in 't zuiden Irak, Syrië en de Middellandsche Zee, in 't westen de Egeïsche Zee. Aan deze westkust de Levant, ligt de hoogvlakte open en deze kust trok reeds van ouds een druk verkeer. Reeds de oude Grie ken hadden hier koloniën, o. m. het uit de ge schiedenis van de Eneis bekende Troje. Het Europeesche Turkije bevat het oostelijk deel van Thracië tot Adrianopel inbegrepen. Gansch Turkije is een land waar de veeteelt het hoofdmiddel van bestaan isvooral schapen en geiten, zoodat de wolproductie zeer belangrijk is. Er zijn zoowat 10 miljoen schapen en 9 miljoen geiten (AngorageitenDe kameel speelt een groote rol bij de karavanenTurkije heeft er bijna 100.000 stuks Ook de buffel wordt als trek dier gebruikt (meer dan een half miljoen). De landbouw beteekent er weinig vooral daar het vroegere bestuur de zco noodzakelijke irriga- tiewerken totaal verwaarloosde. Nu is hierin ver betering gekomen. Belangrijk is nochtans de ta bakteelt die vooral in de gebieden van het wes ten wordt gedaan. Onder Europeeschen invloed wordt ook steeds meer aandacht verleend aan de cultuur van de zuidervruchten vijgen, rozijnen, sinaasappelen en olijven. De wijnbouw beteekent weinig, als gevolg van den Islam. Industrie kent Turkije zeer weinig. Deze staat nog op zeer lagen trapkolen worden op enkele plaatsen ontgonnen. Meerschuimproductie in het gebied van Brussa is een monopolium van den Turkschen staat.Recht belangrijk is nog de weef nijverheid van de tapijten, die haar middenpunt heeft te Smyrna en omgeving. Handel en verkeer richten zich vooral naar de Westkust of Levant. Smyrna, aan de westkust, is neg steeds het centrum van den zuidvruchten- handel hoewel deze stad in Jaffa (Palestina) een geduchte concurrent heeft gekregen. Turkije (Dschümhurijet Türkiye Turksche Reoubliek) ook wel eens het Ottomaansche rijk geheeten heeft een bevolking van meer dan 15 miljoen inwoners, meest Turken. Ook vele Gr^ek- sche kolonisten en talrijke Joden, die echter allen meest in de steden van den Levant wonen. Vóór den oorlog bestond Turkije buiten het groote Eu- rcDeesche gebied uit Anatolië, Arabië. Syrië, Pales tina, Mesopotamië. Armenië en Toerkestan, als ook enkele eilanden in de Egeïsche zee. Alles te zamen een oDpervlakte van meer dan 1.800.000 vierkante kilometer met een bevolking van 21 milioen inwoners. Daarvan gingen verscheidene gebieden voor Turkije te loor Syrië werd Fransch mandaatgebied, Mesopotamië werd het zelfstandige koninkrijk Irak, Palestina werd Britsch mandaatgebied, Arabië een zelfstandige staat en een deel van Armenië werd een der Sovjet-republieken van het zuiden van Rusland. Zooals wij reeds in een vroegere kroniek schre ven, beheerschte Turkije in den vooroorlogsche* tijd volledig de zeestratén van den Bosporus e* de Dardaneilen. Nadat zij een tijd werden genea- traliseerd, werden zij van 1935 af weder van ves tingen-voorzien. Sedert 1922'is Turkije een repu bliek die onder de leiding van den voorzitter-dicta tor Kemal-Pasja een grooten vooruitgang boekte. Enkele der hervormingen welke hij invoerde ma gen hier volgen."Een gansch nieuwe wetgeving ontstondverbod van meerdere huwelijke», nieuw handelsrecht gevestigd op het Duitsche, nieuw burgerlijk recht gebaseerd op het Zwifc- sersche en nieuw strafrecht van Italië overgeu#- men. Invoering van het Latijnsche schrift. Maat regelen tegen het analphabetisme (het aantal dergenen welke noch lezen noch schrijven kon den liep van 85 terug tot 42 in 1926 invoe ring van den Gregoriaanschen kalender in 1934 invoering van het metrisch stelsel. Bij de reeds bestaande spoorlijnen, werden »e- dert het bestuur van Kemal-Pasja weeral nieuwe lijnen opgerichtbij de Anatolische lijn (Skoeta- ri-Aleppo in Syrië) kwam de nieuwe rechtstreek- sche lijn Ankara-Siwas (1921) door het noorde lijk gebied en Siwas-Samsun naar de Zwarte Zee (1933), Naast Ankara, de nieuwe hoofdstad sedert 1923 (100.000 inwoners) zijn er nog twee steden va* meer dan 100.000 inwoners Smyrna (of IsmirJ 150 d. en Istanboel (800.000 inw.), deze laatste i* Europeesch Turkije. Mercator. zeer nuttig voor het vervolgen der krijgsverrichtingen, te koop ten bureele dezer, 34, BOTERSTRAAT, 34. Verslag der Algemeene Vergadering gehouden op 17 December 1939. De zitting wordt geopend om 3 ure, onder het Voorzitterschap van M. Hector Casier, die den schatbewaarder belast tijdelijk den Heer Secreta ris te vervangen, daar deze belet is de vergade ring bij te wonen. Het verslag der vorige algemeene vergadering wordt afgelezen en goedgekeurd. Als mededeeling doet de voorzitter een kort overzicht over het planten en kuischen der fruit- boomen. De schatbewaarder ontvangt de bijdrage der leden voor 1940, alsook de vernieuwing der abon nementen op het maandblad van het werk va* den akker De Volkstuin AanbrengstenDe jury geeft twee punten aan Jerome Devreker voor zijn plantzaad van erwte» en bconen zonder persen, en 2 punten aan Victoor Leooold voor zijne aangebrachte winterporei. Nieuwe leden Zijn voorgesteld als nieuwe le den Deconinck Emiel, Rijselstraat, 136, te Yper, dóór Arthur Morelen Muylle Lucien, Paddevij- verstraat. door Maurice Vandendriessche. TombolaEene tombola, bestaande uit pere laars en appelaars en geleverd door het huis Mi chel Vervaele, wordt onder een honderdtal aan wezige leden uitgeloot en de vergadering sluit om 5 J uur. Zondag 21 Januari 1940, om 2 J ure in bet locaal De Saumon ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1. Lezing van het verslag der vorige vergade- rin g. 2. Betaling der bijdrage voor 1940. 3. Slot der inschrijving op de Volkstuin. 4. Jaarverslag en overzicht der kas. 5. Mededeelingen. 6. Gedeeltelijke herkiezing van den bestuw- raad. 7. Aanvaarding van nieuwe leden. 8. Beoordeeling der aanbrengsten. 9. Tombola. De Secretaris, De Voorzitter, F. Dethoor. H. Casier. MERRY GerantL. KNOCKAERT - JOOS Verven Kuischen Stoppen Luxe Wasch Kilowasch Stoffen Knoopen Plissage Picotage

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 4