Daladier als mensch en als Staatsman Koloniale Loterij 4 Onze Aardrijkskundige Rubriek I Om uw fortuin te beproeven KANS VAN SLAGEN (Vervol*) XXIV. PETROLEUMONTGINNINGEN De productie van petroleum is nog sneller aan gegroeid dan die van de steenkool. Waar in 1850 ongeveer 90 miljoen ton steenkool werd opge bracht en in 1935 meer dan 1100 miljoen ton is de productie van petroleum volgenderwijze aange groeid in 1860 slechts 1/2 miljoen vaten (1 vat= 190 liter), in 1900 reeds 150 miljoen vaten en in 1923 al 1100 miljoen vaten. De huidige productie kan geschat worden op 210 miljoen ton of zoowat 1200 miljoen vaten- Enkele jaren geleden bereikte de wereldproductie meer dan 1450 miljoen vaten Zooals men zien kan aan deze cijfers was de wereldproductie tusschen 1900 en 1929 (hoogste productie) meer dan vertiendubbeld, dit door de geweldige ontwikkeling van de automobiel- en vliegtuigindustrie. Men schat de wereldreserves op een 45 miljard vaten zoodat de toekomst van de petroleumindustrie er niet rooskleurig uit ziet en de a dagen van de petroleum geteld zijn in dien het huidige tempo in de voortbrengst wordt behouden. De grootste reserves bevinden zich in Zuid- Amerika waar ze nog betrekkelijk slecht ge kend zijn in Mexico, in de Vereenigde Staten, in den Kaukasus, in Iran, in Irak en in Neder- landsch Indië. Voor het jaar 1935 zijn de productiecijfers de volgende Vereenigde Staten 123.000.000 Ton Sovjet-Unie 24.150 000 Ton Venezuela 20.300.000 Ton Roemenië 8.467.000 Ton Iran (Perzië) 6.900.000 Ton Nederlandsch Indië 6.042.000 Ton Mexico 5-700.000 Ton Colombië 2.400.000 Ton Peru 2.200.000 Ton Argentina 2.000.000 Ton Britsch Indië 1.292.000 Ton Trinitad (Br. W. Indië) 1.100.000 Ton Polen 530.000 Ton Irak (Mesopotamië) 340.000 Ton Duitschland 239.000 Ton Ecuador 235.000 Ton De petroleumuitbating is begonnen in 1858 in de Vereenigde Staten en in Roemenië in 1863 in Ruslandin 1874 in Galiciëin 1889 in Birma (Britsch Indië) in 1893 in Nederlandsch Indië in 1901 in Mexicoin 1916 in Perzië. Zeer eigen aardig is het uitzicht van een petroleumgebied met de honderden houten of ijzeren stellingen boven de boorputten. Deze stellingen heeten der ricks. Het petroleumtransport eischt een speciale inrichting waarvan de leidingen of pipe-lines de bijzonderste zijn. Deze voeren de petroleum het zij naar de raffinaderijen hetzij naar de havens waar ze verscheept wordt in de tankschepen. Ook per petroleum-tankwagons wordt deze kost bare stof vervoerd. De petroleum-tankschepen vormen een vloot van meer dan 7 miljoen ton inhoud. De petroleumuitbating is in handen van groote trusts, waarvan de bijzonderste zijnStandard Oil (Amerika), Shell, Mexican Eagle, Anglo-Per sian Oil, Burmah Oil (Engeland) en de Royal Dutch (Nederland). De Vereenigde Staten leveren meer dan de helft van de wereldproductiede uitgeputte bronnen worden zeer snel door nieuwe vervangen zoodat wordt voorzien dat zij zullen uitgeput zijn binnen E5 jaar Sedert 1928 staat Venezuela op den tweeden rang, doch sedert enkele jaren heeft de Sovjet- Unie den tweeden rang heroverd. De voornaamste bronnen bevinden zich aan den golf van Mara- caïbo, waar onlangs een vreeselijke brand zooveel menschenlevens eischte. De petroleumuitvoer be reikt in dit land zoowat 75 van de gansche uit voerwaarde. Zooals hooger gezegd stond Rusland voor den oorlog en nu weerom op den tweeden rang. De petroleum is aanwezig op de beide hellingen van het Kaukasus-gebergte, maar de meeste olie kwam van de streek van Bakoe (voor 80 en de rest van Grozny en Maïkop in den Noord- Kaukasus- Een pipe line voert de olie van Bakoe naar de haven van Batoem aan de Zwarte Zee. Roemenië is na den wereldoorlog geweldig vooruitgegaan zoodat de opbrengst deze van Mexico overvleugeld heeft- Ploësti en Prahova zijn de voornaamste centra. De meeste olie wordt ter plaatse geraffineerd en wordt dan verder uit gevoerd langs den Donau en de haven van Con- stanza. Mexico schijnt een der bijzonderste reserves te zijn voor de toekomstde onvoldoende vervoer middelen schijnen de oorzaak te zijn van den tij- flelijken achteru:t<?ang. De putten zijn er zoo groot in aantal dat men ze zelfs tot in zee vindt. TamDico. Tuxpam, TehuanteDec en Tabasco zijn groote centra. Bijna alles wordt hier uitgevoerd brut naar de Vereenigde Staten, die trouwens Hij is op het oogenblik de man in Frankrijk Daladier. Hij is het in een Frankrijk, dat zich na een periode van laissez faire, laissez aller weer op dusdanige wijze wist te concentreeren als de rest van de wereld niet voor mogelijk had gehou den. De hernieuwde Fransche eenheid heeft de wereld verbaasd, maar niet Frankrijk zelf, dat zich immers telkens weer op zichzelf concen treerde en allen partijstrijd overwon, wanneer in den loop van zijn duizendjarige geschiedenis een gevaar dreigde voor het volksbestaan zelf. De Franschen hebben zich aaneen geschaard onder de leiding van den kleinen, stevig gebouwden man met de Napoleontische gestalte en den ken merkenden stierennek, dien men bij parades en andere plechtigheden donker kijkend tusschen de minzaam glimlachende autoriteiten kon zien staan. Het meest democratische van alle volke ren heeft vrijwillig in hem haar leider gekozen, het heeft met en door hem de eenheid uit den grond gestampt, die er nu is. Iedere democratie weet een vorm te vinden voor een tijdelijke dic tatuur, en de Franschen hebben dien vorm ge vonden. Door telkens nieuwe besluiten heeft het parlement zich zelf uitgeschakeld en Daladier de macht gegeven. En zoo vaak als zijn volmachten een einde nemen, vraagt hij er nieuwe en krijgt ze. Zoo was het hem mogelijk, niet alleen de landsverdediging in snel tempo tot volmaaktheid te brengen, maar ook den bezem te hanteeren in den Augiasstal van verraad en défaitisme. Kort voor het uitbreken van den oorlog zei hij eens tot een vriend, doelende op de door vijandelijke sta ten omgekochte persmannen en andere landver raders Als de oorlog mocht uitbreken, laat ik alle verraders, die nu nog vrij rondloopen, tegen muur zetten. Daladier zit, na 18 maanden geregeerd te heb ben, steviger dan ooit in den zadel. Dit is een prestatie in FrankrijkEn men bedenke daarbij, dat Daladier evenmin als een van de groote figu ren, die hem zijn voorafgegaan, bewaard is ge bleven voor een stroom van laster Eigenlijk was hij na den Februari-opstand van 1934 de felst ge hate politieke figuur in Frankriik. Velen, die hem nu hemelhoog prijzen, noemden hem nog kort geleden nooit anders dan le fusilleur Menig een dacht, dat Daladier's politieke loopbaan reeds ten einde was. Tot de weinige menschen, die een andere meening waren toegedaan, behoorde hij zelf. Zijn zelfvertrouwen stamt reeds uit zijn kin derjaren. Toen zijn vader hem vroeg, wat hij wilde worden, was zijn antwoord Ik wil een leider worden.Hij stond toen nog maar voor het eindexamen van de middelbare school. Vader Daladier antwoordde Je wilt later boven de an dere menschen staan, en dat begrijp ik. Je moet studeeren, jongen.Toen de zoon als student het eerste examen aflegde, zakte hij. Kwam het om dat de familie niet rijk was of sproot het voort uit den moedertrots, maar Daladier's moeder schreide, en die mislukking van den jongen had in huis een heel drama tot gevolg. Voor den twee-- den keer examen doende kwam Daladier er glans rijk door, want hij had sinds die vernedering niet anders gedaan dan studeeren. Hij wilde zijn va der bewijzen, dat hij geen onnutte offers had ge bracht. de uitbaters zijn van de Mexicaansche bronnen. De Unie verbruikt meer dan ze kan produceeren, maar door de groote hoeveelheden welke zij in voert uit Mexico is zij in staat belangrijke hoe veelheden geraffineerde petroleum uit te voeren. Over de productie in Iran spraken wij reeds in een vorige kroniek. Nederlandsch Indië is ook zeer rijk aan aardolie zij wordt gezuiverd in de havens van Batavia, Soerabaja en Semarang. Birma heeft vooral bronnen langsheen de Ira- waddi- Singapore is een distributiehaven. Buiten de Vereenigde Staten en Engeland voert geen land her-uit. Hier zijn de groote petroleum havens Swansea, Liverpool en Glasgow. Op het continent hebben de volgende havens aanzien lijke tankinrichtingenHamburg, Rotterdam, Antwerpen, Rouaan, Duinkerke, Bordeaux en Marseille. Niet alleen de zuivere petroleumproductie is van belang in de wereldeconomie, maar vooral de productie van de benzine, het eerste product van de zuivering. Verder zijn er zoovele andere stoffen die van de petroleum voortkomen dat wij ze in de korte regelen van onze kroniek niet kun nen opsommen. Een belangrijk bijproduct is ook de mazout die tegenwoordig een belangrijk ver brandingsmiddel is voor de zware motoren, voor al automotoren en scheepsmotoren (Dieselsys teem). De Amerikaansche petroleum levert zui vere benzine, terwijl de Russische rijker is aan bijproducten, vooral zware oliën. «Mercator». Inderdaad, het waren offers, die vader Dahulier moest brengen om zijn zoon gelegenheid te geven een universitairen titel te behalen. Daladier k als de meeste leidende figuren van Frankrijk van geringe afkomst. In Carpentras, een dorp ia het departement Vaucluse, in een zeer woeste, berg achtige omgeving, waar de menschen aiet de lichte vriendelijkheid hebben, die andere Fran sche landstreken kenmerkt, integendeel sterk, ge zond en hard zijn als de natuur, had de oude Da ladier een bakkerij. Hij stond voor den oven en kneedde het brood, toen op 18 Juli 1884 een vrouw binnenstoof en riep Het is een jongenHet gezicht van den met meel bestoven man klaarde op, maar hij kon niet weg van den oven. In de woonkamer achter de bakkerij is Daladier opge groeid als de jongste van de drie kinderen. Ais hij thuis kwam van school, moest hij altijd eerst nog de versche broodjes rondbrengen, voor hij mee mocht aanzitten aan den middagdisch. Edouard was de knappe bol in de familie, de geleerde in het kleine dorp, terwijl Gustave, de oudere broer, in de voetstappen van den vader trad door bakker te worden en zijn zuster Marie haar moeder hielp in de huishouding. Hij zelf was een zwijger. Zijn vader noemde hem al le taiseur Toch stond hij niet los van zijn omgeving, zooals hij niet los staat van zijn volk. Zoo is het, hij bleef een zoon van het volk en bleef zich steeds die afstamming en dat verband bewust. Wij hooren hem nog, tijdens een debat met Vincent-Auriol, die hem heftig aanviel we gens door hem doorgedreven sociale wetten, zich met klem beroepen op zijn afkomst, wij zien hem nog staan met vlammend-rood gelaat hij krijgt altijd een opgezet gezicht, als de toom zich van hem meester maakt wij hooren hem nog uit roepen Dat verwijt u mij, mijnheer Auriol Mij, die een zoon ben uit den werkenden stand en zelf een werker...» Hij voelt inderdaad in zich zelf altijd den werkman, boer en soldaat, en dat is de voedingsbodem van zijn sterke democra tische gezindheid. Vier jaar stond hij in de loop graven, ging als soldaat en kwam als kapitein terug. Daladier is de eerste Fransche minister president, die het Legioen van Eer kreeg op grond van dapperheid. Ongetwijfeld zit er een dictator in hem, maar geen dictator voor de galerij Hij is geen vriend van onnutte redevoeringen, hij is niet hoffelijk en lacht zelden. Daartegenover voelt ieder, dat er gezag van hem uitgaat. De hoogste generaals staan als vanzelf voor hem in de houding. Met geen van zijn collega's is hij in tiem. Hij spreekt met hen alleen over dienstza k- Toen de Parijsche boulevardpers kans had ge zien, de onthoofding van Weidmann door foto grafieën op afschuwelijke wijze realistisch weer te geven, riep hij zijn minister van justitie toe Zijn dat galavoorstellingen onder de auspiciën van uw ressort En aanstonds maakte hij een verordening, die voor het eerst sinds de Fransche Revolutie de guillotine aan het oog van het pu bliek onttrekt. Een dictator. En toch een eenvou dig man. Hij gebruikt zijn maaltijden steeds in een klein restaurant in de buurt van het minis terie van Oorlog, en het is in een onopvallende auto, met een soldaat aan het stuur, dat hij zich daar heen laat brengen. Hij is namelijk weduw naar, want enkele jaren geleden stierf zijn vrouw, de dochter van een plattelandsdokter. Zijn pret tigste oogenblikken beleeft hij, als hij in zijn par ticuliere woning in de buurt van de Etoile thuis komt. Daar wordt hij ontvangen door zijn zuster en zijn twee zoons. De oudste, Jean, ook wat men noemt een studiehoofd wil zijn vaders voet spoor volgen. Zeventien jaar oud is hij al de lei der van de Jeunesse de l'Empire een vereeni- ging, die hij vorig jaar zelf heeft gesticht. De tweede zoon is vijftien jaar oud. Daladier kent men als een liefhebbenden vader. Als hij niet in zijn vrije uren met zijn zoons kon babbelen, ging hij soms 's avonds geheel alleen er op uit. Hij drukte dan zijn hoed diep over het hoofd, nam een zooveelste rangs plaats in den bioscoop, en als hij dan zichzelf op het witte doek zag vei> schijnen, was hij de eenige, die niet applaudiseer- de. Voordat het licht weer opging, verliet hij, door niemand herkend, het gebouw. Dat vond hij heerlijkniet herkend te worden. Weinig voor komend type van den dictatorHaagsche P»«t met de meeste Neem deel aan de De Tweede Schijf 1940 wordt in FEBRUARI uitgeloot.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 4