K0FFIES en CHIC0REI met PREMIEN Christiaens Devolder - Kortrijk PRIJSKAMPEN PremiedepotG. LAROYE, 20, Boomgaardstraat, Yper, waar ook Kofliebranders te bekomen zijn. Eischt altijd en overal de RUWE en GEBRANDE 6 VOETBALKRONIEK PAARDENKWEEKERSBOND van West-Vlaanderen ZES GROOTE GEWESTELIJKE 35.000 FRANK Leest en verspreidt HET YPER$CHE Keuringen der Stieren en Prijskampen voor Stieren en Melkkoeien in 1940 De Verdelging van het wild konijn Te koop in alle goede winkels. contingent doit étre installé en ville, les deux tiers rests nts devant étre évacués sur d'autres localités. Je ne veux pas retenir la difficulté qu'aura cette ad ministration de recevoir et d'héberger provisoirement eet important contingent d'évacués en attendant leur embarquement vers leur destination déflnitiveje veux me borner au seul problème de transport qui surgira. D'après le plan d'évacuation, il y a lieu de prévoir le transport de prés de 3,400 personnes par autobus une distance moyenne de 12 kilomètres et un déplacement de 0,200 personnes par vicinal une distance largement supérieure. Si l'on tient compte du fait que dans cette ville il ne reste plus, suite aux réquisitions militaires y effectuées. que six autocars affectés a un service de transport public et dans le dépot local de la S. N. C. F. V. que deux autorails, deux remorques et trois fourgons. on se rend compte de l'impossibilité oü se trouvera cette administration de remplir sa mission si les pouvoirs publics n'interviennent pas pour livrer le matériel né cessaire. Je pense qu'il eüt été utile d'associer les administra tions intéressées a l'établissement de ce plan d'évacua tion, au lieu de l'abandonner a l'étude de quelques petits cénacles jugeant du problème et des problèmes qu'il aoulève du haut de leur tour d'ivoire. Cette collaboration des pouvoirs locaux eüt incontes- tablement permis une mise au point plus parfaite et plus souple des dispositifs et d'éviter, entre autres, de faire débarquer en cette ville deux contingents de 500 et 1.200 personnes destinées a des villages desservis eux-mêmes par le chemin de fer. Telles sont, monsieur le ministre. les quelques obser vations que la discussion de vos budgets m'a incité a faire. Je suis convaincu qu'il m'aura suffi de vous signaler ces quelques lacunes pour vous déterminer faire opé- rer par vos services les mises au point indispensables. (Trés biensur plusieurs bancs). Lijst der op 4 Februari (inbegrepen) uitgestelde matchen met datum van hun herspelen. REEKS C 17 Maart Poperinghe Wervik Sp. (officieel) Gheluwe Houthulst (officieel Toekomst Meenen Warnêton (van 15-10) Rac. Wervik Yper (van 10-12) Confines Bizet (van 24-12) 24 Maart Gheelster Houthulst (officieel) Gheluwe Wervik Sp. (van 19-11) Comines Warnêton (van 3-12) Poperinghe Yper (van 7-1) 31 Maart (matchen van 31-12) Houthulst Yper Rac. Wervik Comines Warnêton Wervik Sp. Poperinghe Bizet Gheelster Gheluwe 7 April (matchen van 14-1) Yper Wervik Sp. Comines Vlamertinghe Toekomst Meenen Gheluwe Racing Wervik Warnêton Houthulst Poperinghe Bizet Gheelster 14 April (matchen van 21-1) Gheelster Racing Wervik Warnêton Yper Vlamertinghe Toekomst Meenen Wervik Sp. Bizet Gheluwe Poperinghe Houthulst Comines 21 April (matchen van 28-1) Toekomst Meenen Comines Bizet Poperinghe Gheelster Yper Houthulst Gheluwe Wervik Sp. Warnêton Vlamertinghe Racing Wervik 28 April (matchen van 4-2) Comines Gheelster Racing Wervik Wervik Sp. Yper Vlamertinghe Bizet Gheluwe Poperinghe Warnêton Toekomst Meenen Houthulst 2 Mei Comines Gheluwe (van 10-12) Racing Wervik Poperinghe (van 24-12) 9 Mei Vlamertinghe Poperinghe (van 10-12) aangesloten bij den Belgischen Boerenbond ingericht door den Paardenkweekersbond van West - Vlaanderen voor Tweejaarsche Hengsten en Merriën, geboren in 1938 en zonder tanden van volwassenheid. met ondersteuning der Provincie West-Vlaanderen der Landbouwkamer van West-Vlaanderen en de Stad. DATUMS EN PLAATSEN leper, 15 Februari 1940, Vandenpeereboomplaats. Gistel, 19 Februari Marktplaats. Veurne, 20 Februari, Groote Markt. Tielt, 26 Februari, Hulstplaats. Brugge, 29 Februari, Vrijdagmarkt. Kortrijk, 4 Maart, Vandenpeereboomlaan. PRIJZEN HENGSTEN: 1" prijs 500 fr. en kweekpremie 200 fr. 2e prijs 400 fr. en kweekpremie 150 fr. 3e prijs 300 fr. en kweekpremie 100 fr. 4° prijs 300 fr. en kweekpremie 100 fr. a' prijs 200 fr. en kweekpremie 100 fr. 6e prijs 200 fr. en kweekpremie 100 fr. 7® prijs 100 fr. 8'' prijs 100 fr. MERRIËN: 1® prijs 500 fr. en kweekpremie 200 fr. 2® prijs 400 fr. en kweekpremie 150 fr. 3e prijs 300 fr. en kweekpremie 100 fr. 4° prijs 300 fr. en kweekpremie 100 fr. 5e prijs 200 fr. en kweekpremie 100 fr. 6e prijs 200 fr. en kweekpremie 100 fr. 7e prijs 100 fr. 8C prijs 100 fr. Bij elke le prijs een gulden eeremetaal bij elke 2® prijs een zilveren eeremetaal bij elke volgende prijs een bronzen eeremetaal. Kunnen aan den Prijskamp te leper deelnemen, de leden die eene der volgende gemeenten bewonen Neder-Waasten, Beselare, Beveren-bij-Roeselare, Bik- schote, Boesinge, Brielen, Dadizeele, Dikkebusch, Dra- noeter, Elverdinge, Geluvelt, Geluwe, Hollebeke, Hou- tem, leper, Kemmel, Komen, Krombeke, Langemark, Ledegem, Loker, Meessen, Moorslede, Westnieuwkerke, Noordschoote, Oost-Nieuwkerke, Oostvleteren, Oekene, Passchendale. Ploegsteert, Poelkappelle, Poperinge, Pro ven, Reninge, Reninghelst, Roesbrugge-Haringe, St-Jan, Staden. Vlamertinge, Voormezeele, Waasten, Watoe, Wervik, Westroozebeke, Westoeter, Westvleteren, Woes- ten, Wulvergem, Wijtschate, Zantvoorde (leper), Zille- beke. Zonnebeke en Zuidschote. VOORWAARDEN I. - De paarden moeten ingeschreven worden bij den Heer Gustaaf Vandervennet, secretaris van den Paar denkweekersbond te Eernegem, tien dagen vóór den prijskamp waarin zij mededingen. De afstamming der paarden moet zooveel mogelijk opgegeven worden. Lijsten met de inschrijvingen zullen ter plaats te be komen zijn tegen 2 fr.. II, De uitbetaling der prijzen zal gebeuren per Postcheck. m. De prijskampen beginnen overal te 10 ure zeer stipt. IV. Het bestuur -behoudt zich het recht voor de prijzen van de eene afdeeling op de andere over te dra gen. Alle onvoorziene gevallen worden onwederroepe- lijk door het bestuur van den Paardenkweekersbond beslecht. V. De personen die verlangen deel te nemen aan het noenmaal, gelieven in ie schrijven bij den secreta ris van den Paardenkweekersbond, tien dagen vóór den prijskamp. VI. - Om deel te nemen aan 1 dezer prijskampen moet men lid zijn van den Paardenkweekersbond van West- Vlaanderen. Wie begeert lid te worden geve zijn adres op aan den Secretaris van den Paardenkweekersbond. VII. De paarden die op een Gewestelijken Prijs kamp mededingen moeten toebehooren aan een lid van den Paardenkweekersbond dat in diezelfde omschrijving woonachtig is. De voorgestelde paarden moeten zich sedert ten minste een maand vóór den prijskamp bij het lid bevinden dat ze voorstelt en moeten zijn on betwistbare eigendom zijn. De paarden moeten zich een maand na den prijskamp nog bevinden bij den persoon die ze op den prijskamp aangeboden heeft. VIII Eene kweekpremie zal toegekend worden ten voordeele van den kweeker bij wie het veulen ge boren werd wanneer de volgende voorwaarden ver vuld zijn 1) dat die kweeker lid is van den Paardenkweekers bond van West-Vlaanderen 2) dat hij de Provincie West-Vlaanderen bewoont 3) dat het geprimeerd Veulen ingeschreven is in het Belgisch Studbook. NAMENS HET BESTUUR De Eerevoorzitter, Weledele Heer Gouverneur Baels. De Secretaris, De Voorzitter, G. Vandervennet. Arthur Olivier. De keuring der stieren en de prijskampen voor stieren en melkkoeien, zullen dit jaar plaats héb ben in de hierna volgende steden en gemeente* van het Iepersche. op de navermelde dagen en-, uren Roesbrugge, op Maandag 26 Februari, Poperinge, op Donderdag 29 Februari, Loo. op Zaterdag 2 Maart, leper, op Woensdag 6 Maart, Ledegem, op Woensdag 13 Maart. Geluwe, op Zaterdag 16 Maart, Boezinge, op Dinsdag 19 Maart. Oostvleteren, op Donderdag 28 Maart, Meesen, op Zaterdag 30 Maart, Moorslede, op Maandag 1 April, Houthem (leper), op Dinsdag 2 April, Kemmel, op Woensdag 3 April. Merkem, op Zaterdag 6 April. telkens te 10 uur voormiddag. Buiten de hierboven vermelde keuringen, ge houden in de omschrijvingshoofdplaatsen, zullen er ook stierenkeuringen zonder prijskamp (van wege de Provincie) plaats hebben in de volgende gemeenten Wervik, op Maandag 12 Febr., te 10 u. voormiddag Proven, op Woensdag 14 Februari, te 10 u. voorm- Watou, op Woensdag 14 Febr., te 2 u. namiddag. Staden, op Zaterdag 17 Februari, te 2 u- namiddag. Langemark, op Donderdag 22 Febr., te 10 u. voor middag. Dezer dagen verscheen in het Staatsblad een be sluit, waarbij de Minister van Landbouw voorziet dat de jachtwapenvergunning zal geweigerd wor den aan de houders van het jachtrecht, op wier grondgebied de konijnenplaag woekert. Volgens dit besluit zal het jachtrecht dus ont nomen worden aan de jagers die geen maatrege len treffen om de konijnen op hun jachtgebied te verdelgen. Deze maatregel zal er ongetwijfèld veel toe bijdragen om het aantal dier schadelijke knaagdieren, die telken jare zulke ontzaglijke schade aan de oogsten veroorzaken, sterk te doen afnemen. De bestaande wetgeving bevatte weliswaar reeds een aantal bepalingen die de konijnenver delging vergemakkelijken en aanmoedigen, zon der inbreuk te maken op het jachtrecht zelf. Dóch in geval van slechten wil van den jachtrechthou- der, beschikte de regeering tot nu toe slechts over één middel. Ze kon namelijk ambtshalve klop jachten bevelen, doch deze maatregel was niet altijd voldoende om sommige jagers te overtui gen dat hun geliefkoosde sport, hoe uitstekend en wettig ook, niet mag uitgeoefend worden ten na- deele van de teelten. Nu echter zal de vrees dat zij een jaar lang niet meer zullen mogen jagen, de jagers aanzetten wat krachtdadiger mede te werken tot de verdelging der konijnen en hen overtuigen dat de overvloed dezer knaagdieren nadeelig is voor de jacht zelf. Ieder jaar worden er in het Parlement, bij de bespreking der landbouwbegrooting, bittere klachten geuit over de overgroote schade door de wilde konijnen aan de vruchten veroorzaakt- Hunne vermenigvuldiging was een ware plaag geworden en er werd zelfs gevraagd zoo het niet mogelijk was in sommige- gevallen vrijstelling van het jachtverlof te verleenen voor de verdel ging der konijnen. De Heer Minister van landbouw heeft op dit laatste voorstel niet kunnen ingaan, want het is onmogelijk het jachtrecht af te schaffen en ieder een een geweer in de hand te stoppen. Behalve voor den eigenaar van den grond, die zonder ver lof konijnen mag verdelgen, zal het jachtverlof steeds geëischt worden, doch ten einde deze ver delging krachtdadiger dan ooit te doen doordrij ven, heeft hij thans dit nieuw besluit genomen dat hem machtigt op te treden tegen de jagers (Zie vervolg onderaan volgende kolom).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 12