T M I L L I O E N KATTEFEEST 1940 2#* Jaar, N 46 10 Februari 1940 20 Année, N 46 10 Février 1940 Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres ROODE KRUIS VAN BELGIË CROIX ROUGE DE BELGIQUE Rijwielplaten voor 1940 OP ALGEMEENE AANVRAAG Laatste Opvoering - HET GROOT SUKSES - Zondag 11 Februari 1940 Een tekort aan Vlaamsche Officieren STAD YPER FOORINRICHTINGEN HET LA RÉGION D'VPRES Be neer. Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPKK. Abonnement 21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 Ir. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. l el. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Redaction Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPKK.s Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Belge- 40 ct. Ie numéro. ïél. 500 Les articles non signés sont refusés Sectie leper Zooals iedereen weet, is het Roode Kruis onzer stad gelast geweest met het inrichten van een ■ilitair Hospitaal. Dit laatste is sedert acht dagen i» werking. Doch, het aantal ambulanciers is zeer gering- Het bestuur van dit hospitaal doet dus een op roep tot al de mannen, die ontlast zijn van alle militaire verplichtingen, opdat zij zich, als am bulancier zouden faten inschrijven, indien zij zich ervoor bekwaam vinden, of daartoe willen opge teld worden. Zij mogen zich Wenden tot den heer Edgard Cardinael, Rijsselstraat, Yper. Het Bestuur bedankt, bij voorbaat, de personen die hunne hulp zullen aanbieden. Het Bestuur van het Militair Hospitaal N° 27, leper. Section Ypres Chacun sait que la Croix Rouge de notre ville a été chargée de l'organisation d'un höpital mili taire- Celui-ci fonctionne depuis 8 jours. Toutefois, le nombre d'ambulanciers est trés restreint. La direction de eet hópital fait done un appel pressant a tous les hommes, libérés du service militaire, qui se croient capables ou qui désirent être in straits. pour qu'ils se fassent inscrire com me ambulanciers. lis peuvent s'adresser a Monsieur Edgard Car dinael, Chapelier, rue de Lille, Ypres. La Direction remercie anticipativement toutes los personnes qui lui offriront leurs services. La Direction de l'Hópital Militaire N° 27, Ypres- De Heer Ontvanger der Belastingen laat ons weten dat de rijwielplaten voor 1940 zullen ver kocht worden ten stadhuize van Yper op Dinsdag 13, Donderdag 15 en Vrijdag 16 Februari a s., telkens van 8 tot 12 en van 14 tot 17 uur. De te betalen rijwieltaks bedraagt de som van 22 fr. 50. De personen, die de bijbelasting van 10 frank voor 1939 niet betaald hebben, worden verzocht zo terzelfdertijd te kwijten. om 3 ure STADSSCHOUWBURG TE YPER ton voordeele van de Ypersche Oud-Strijders o Prijzen der plaatsen8 6 en 4 frank- Kaarten te bekomen Herberg «In den Slachter», Boomgaardstraat, en in 't Klein Stadhuis flïoote Markt. Sedert de vervlaamsching van het leger in 1930 en de indeeling ervan in vlaamsche en fransche regimenten, hebben de dagbladen reeds dikwijls geklaagd over een tekort aan vlaamsche officieren om onze jongens in eigen taal op te leiden, en allen die bij het leger dienen ondervinden zelf dat, alhoewel de toestand er reeds merkelijk ver beterd is bij over eenige jaren, het inzake taal kwestie nog niet volledig in orde is in ons leger. Wanneer we echter de vergelijking maken tus- schen den toestand van nu en dien van vroeger, dan moeten wij bekennen dat er reeds een grooten stap verwezenlijkt werd. De vervlaamsching van het leger kon niet zoo maar in een ommedraai ge beuren, zij moest geleidelijk doorgedreven wor den, wat dan ook gedaan werd misschien wel niet met al de gewenschte vlugheid, maar dan toch op een wijze dat men nu reeds merkbare resultaten bekomen heeft. Er heerscht echter nog immer een tekort aan Vlaamsche officieren en het aantal Vlaamsche candidaat-officieren is nog altijd ontoereikend- Deze waarheid werd onlangs nog bevestigd door generaal Victor Van Daele, een Yperling, thans bevelhebber van de Koninklijke Militaire School te Brussel, die tijdens de plechtigheid der eedaf legging van de jonge officieren der 83e promotie een rede uitsprak, waaraan wij den volgenden veelzeggenden oproep ontleenen Alvorens deze bijeenkomst te sluiten, dank ik van harte de leden van de Vlaamsche Pers om hunne aanwezigheid. Maar ik zou verder hem steun willen vragen voor onze schoone Konink lijke Militaire School. Sedert eenige jaren is deze school, een, in alle opzichten, tweetalige school geworden, waar Vlamingen en Walen, broederlijk ondereen, werken met het eenig doel volstrekt goede Belgische Officieren te worden. Zeker, krijgen wij in onze school, Vlaamsche krachten van groote waarde, van zeer hooge klasse. Maar toch is hun getal te gering. Dan vraag ik aan de Vlaamsche Pers, zooveel mogelijk propaganda te maken voor onze school in de Vlaamsche gewesten. Van Zondag 18 Februari tot Zondag 3 Maart inbegrepen. Autoscooter Bossuwe S. Friture Vandevelde Nongat Ali Baba Levy Autodrome Depaemelaere Confiserie en spelen O Bossuwe Rupsbaan Willemyns Kindermolen Fr. Levys Velomolen O. Dageraedt Confiserie en spelenL. Bossuwe Octopus M. Dedecker Confiserie en gebakkraam Gebr. Gaytan TirTierssoone Schietkraam en spel R. Deconinck Confiserie R- Bouckenooghe FritureA. Dageraedt Confiserie Deinert Spelen Vanbesien Ten gevolge der huidige omstandigheden zul len de feestelijkheden, die sedert 1938 ter gele genheid van Kattefeest heringericht werden, dit jaar geen plaats hebben. Van alle kanten krijgt het leger Vlaamsche jongens, wier onderricht en opleiding in eigen taal moeten worden verkregen. Waarom komen dan ook uit zekere gewesten zoo weinig leerlingen naar onze school Leden van de Vlaamsche Pers, ik vraag Uw steun, omdat ik er van overtuigd ben, dat hij ons goeden uitslag kan en zal brengen, en omdat U dan ook ten beste zult gewerkt hebben voor het welzijn van 's lands verdediging. Want die verdediging steunt volop op de waar de van het leger en van zijn moreelen toestand en die waarde zal onloochenbaar, voor wat de Vlaamsche of Waalsche gewesten betreft, het hoogste peil bereiken, wanneer de Vlaamsche of Waalsche jongens door officieren der eigentalige gewesten zullen worden opgeleid. Daarom vraag ik U nogmaals, Heeren, Uw steun, omdat ik ten volste bewust ben van den hoogen invloed welken uw propaganda op de ver dediging van ons duurbaar vaderland kan heb ben. Een oproep doen tot de Vlaamsche pers is on getwijfeld goed en zal voorzeker wel eenige Vla mingen aanzetten om zich tot de loopbaan van officier voor te bereiden, doch dit is, meenen wij. niet voldoende om het beoogde resultaat te be reiken- Men zou in de hoogere legerleiding moeten be slissen terug te keeren tot het vooroorlogsch stel sel van verdeeling der garnizoenen. Toen waren de bataljons van eenzelfde regiment over ver schillende steden verdeeld en zoo onder meer hadden wij hier te Yper een bataljon van het •3e linie. v In een reeks artikels, die wie hier in dit blad eenige jaren geleden over de kwestie van ons garnizoen lieten verschijnen, deden wij opmer ken dat ook dit stelsel van verkoeling per batal jon in Frankrijk toegepast wordt en daar even eens de beste uitslagen oplevert, zonder in iets de opleiding der troepen te hinderen noch te schaden. Na den oorlog echter heeft de legerleiding hier in België gemeend al de kleine garnizoensteden te moeten afschaffen. Behalve Oostende, om reden dat de Koning er in den zomer soms eenigen tijd verblijft, werden tal van garnizoenen, zooals die van Yper en zooveel andere kleine steden, naar de groote centra verplaatst en bijeengebracht. De re denen, die daartoe aanleiding gaven, zullen wij hier, alhoewel ze betwistbaar zijn, niei bespreken, doch wij zullen ons voor het oogenblik er bij be perken een der noodlottige gevolgen van dezen maatregel even te onderlijnen. Generaal Van Daele beklaagt zich, en met re den, over het feit dat er zoo weinig Vlaamsche leerlingen de Militaire School volgen, niettegen staande deze thans sedert enkele jaren reeds een tweetalige school geworden is, en er meer Vlaam sche kinderen zijn dan Waalsche. Waarbij komt dit, zal men zich afvragen. Heeft het Vlaamsche gedeelte van het land zich altijd zoo afzijdig getoond tegenover het leger en wa ren er steeds zoo weinig Vlaamsche jongens die zich aangetrokken voelden tot de militaire loop baan Het ontkennend antwoord op deze vragen wordt ons gegeven door de vele hooge officieren van Vlaamschen oorsprong die thans in het leger een vooraanstaande plaats bekleeden. En om er maar enkele te noemen en een kenschetsend voorbeeld te geven, halen wij de namen aan van generaal Prudent Nuyten, generaal Victor Van Daele, ge neraal André Lesaffre, generaal Arthur Deschacht, en zoovele andere hooge officieren, allen geboren Yperlingen, wier namen bewijzen dat vroeger 4

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1