HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES Zielmissen Toeristische Kroniek 29' jaar, N 46—10 Februari 1940 20 Année, N 46 10 Février 1940 BIJVOEGSEL n Bond der Oud-Gedienden van het Rijnleger Vergoeding der schade wegens mobilisatie STAD YPER LEURHANDEL Vereenvoudigde Formaliteiten voor de Paspoorten St Vincentius Genootschap, Yper Messe Militaire supprimée Vasten Sermoenen S. jozefs Kerk der Paters Karmelieten Zondagrust Repos Dominical ■inrnmin SUPPLÉMENT MN BEKNOPTE STUDIE OVER TOERISME c) de schilderachtige oorden hebben steeds een groote aantrekkingskracht uitgeoefend op den tderist. Alhoewel deze plaatsen ook meest kunnen gerangschikt worden onder een van de vorige of volgende rubrieken, zijn er toch plaatsen, welke uitsluitend om hunne bijzondere schoonheid wor den bezocht. Wij denken hierbij bv. aan den wa terval van Coo in ons land, aan de talrijke an dere plaatsen in de Ardennen, in de Kempen, wdar men prachtige gezichtspunten heeft op de omliggende streken. Hebben wij niet in de on middellijke buurt van onze stad de prachtige reeks der Westvlaamsche bergen, die tot vóór een tiental jaar nog schier onbekend waren door de buitenwereld d) de badplaatsen, waaronder we niet verstaan de talrijke verblijfplaatsen aan de zee, maar wel de honderd en nog meer oorden waar minerale bronnen of warme bronnen ter beschikking van den Ufezoeker staan. In geen enkele bergstreek ontbreken zij en de voornaamste zweven steeds óp de lippen van deze verlofgangers die hun vrije dagen in een dolce far niente willen doorbren gen, of* ook wel eenigszins willen bekomen van de buitensporighedenvan vroegere dagen. Wie nooit van Gontrexéville, Vittel in de Vogezen hoorde, of van Salins in de Jura, van Evian, Tho- non, Aix in de Dauphiné, van Bourboule, Vichy, Chatelguyon, Vals in het Centraal Massief, van Cauterets, Eaux-Bonnes, Eaux-Chaudes, Amélie- les-Bains in de Pyreneeën hoorde spreken, is niet op de hoogte van het toerisme van de hydro- minerale stations. En verder in het buitemand zijn evenzeer bekendAken, Wiesbaden, Ems in het Rijnland, Baden-Baden in het Zwarte Woud, Carlsbad, Marienbad in Tsjecho-Slovakije, Gas- tein in Oostenrijk en om te eindigen in eigen landSpa. e) de kunststeden nemen in het toerisme zulk een belangrijke plaats in dat het een onbegon nen werk is, aan de situeering van de bijzonder ste laat staan de opsomming te beginnen. Elke plaats, die op kunstgebied iets gepresteerd heeft in den loop van zijn geschiedenis en dit on geschonden heeft weten te bewaren, is voor den toerist een geliefkoosd doel. Van de kleinste kerk, die haar romaansche eigenaardigheden voor den kunstminnaar ten toon spreidt, tot de nieuwste architectuur waarvan sommige landen ons de heerlijkste voorbeelden kunnen toonen, wekken zij allen de bewondering op, niet alleen van den kenner maar ook van den oningewijden liefheb ber. En de musea, met al hunne schattenDe Ko ninklijke musea van het eigen land, het Rijks museum van Nederland te Amsterdam, het Lou- vre-museum te Parijs, de Pinacotheek te Mün- chen. de National Gallery te Londen, El Prado te Madrid, enz., enz. Nooit zal men voldaan zijn en nooit zal men over tijd genoeg beschikken in den loop van een mënschenleven, om al deze schoonheden te gaan bewonderen f) de geschiedkundige en folkloristische eigen aardigheden, vormen ook een bijna onuitputte lijk hoofdstuk in de toeristische doeleinden. Om alvast met ons eigen land te beginnen, zouden wij kunnen wijzen op de talrijke processies, die elk jaar met zooveel luister de straten van onze oude steden doortrekken de Bloedprocessie te Brugge is een der drukst bijgewoonde. Te leper is de Tuindagprocessie de oudste en zeker is zij een der schoonste van 't land. Voeg daarbij de zoo vele stoeten die ter gelegenheid van historische verjaardagen gehouden worden. En de folkloris tische feesten Het Kattefeest te leper, de Tonne- kensbrand en 't Krakelingenwerpen te Geeraards- bergen, de Carnavalstoeten van Aalst en Binche en Malmédy, de Combat du Lumegon te Mons, de Ommegang te Brussel, en vele andere. Voeg daar bij nog de bedevaarten, zoo bv. die naar Scher- penheuvel, en zooveel andere plaatsen, waar de godsvrucht tot uiting komt, en ge hebt een zeer onvolledig overzicht van de voornaamste punten die een toerist kan aanteekenen om er uit te trek ken wanneer en zijn tijd en zijn beurs hem zulks toelaten. In een volgende kroniek onderzoeken wij een en ander aspect van de toeristische aardrijks kunde, want zonder eenige aardrijkskundige be grippen is om het even welke toerist als een schipper zonder kompas. En dat mag in geen gevalReysiger. Afdeeling Yper Verieoen Zondag, 4 Februari 1940, om 11,15 uur, werd in Sint Maartens Kathedraal, door Z. E. H. Deken van Yper, het nieuw vaandel gewijd, wel ke de plaatselijke sectie van de Oudgedienden van het Rijnleger zich sedert haar kortstondig bestaan heeft weten aan te schaffen. Verscheidene afvaardigingen van Oudstrijders hadden er aan gehouden zich op deze plechtig heid te laten vertegenwoordigen..We merkten er onder meer op, met hun vaandel, de Nationale Federatie der Oorlogsinvaliden, Les Poilus' de France, de Vuurkruisers, de Nationale Federatie van Oudstrijders, de Verbroedering van het 3e en 23"' Linieregiment, de Verbroedering van de Gen darmerie, alsook een afvaardiging van de Rijks wacht. Na de H- Mis werd een korte bijeenkomst be legd ter herberg De Zwarte Leeuw Boezinge- straat, waar de Voorzitter, H- Michel Staelens, de aanwezigen bedankte voor hunne blijken van ge negenheid die zij jegens zijne geliefkoosde maat schappij hadden betuigd. Hij beloofde dat de jong wordende afdeeling van den B. O. R. L. bereid is ook van haren kant al de feesten op te luisteren, welke met een vaderlandslievend doel zullen op touw gezet worden. De H. Depuydt V., vaandrig, richtte op zijn beurt een bijzonder wcord van dank tot de fransche afvaardiging, wiens aanwe zigheid met veel genoegen op al de feesten en plechtigheden wordt vastgesteld. De heer Gruwez Isaï, Voorzitter van het Vèr- standhoudingscomiteit der Oudstrijders van Yper, bedankte den heer Voorzitter voor den lof welke hij hun zooëven had toegezwaaid, en vormde den wensch dat de jbngëren den weg van hunne oudere wapenbroeders zouden bewandelen, alsook dat de nieuwe afdeeling, nu in een tijd dat het meer dan ooit noodig is, in een geest van vader landslievendheid zou bloeien en gedijen- Na deze eenvoudige, doch diepgewaardeerde plechtigheid kwamen verschillige nieuwe leden de rangen der nieuw bestaande sectie aanvullen- Oudgedienden van het Rijnleger, aarzelt geen oogenblik meer van U aan te sluiten bij een maat schappij, welke vooraf voor doel heeft elkander te steunen en te helpen. De uit de mobilisatie voortvloeiende schade aan roe rende en onroerende goederen kan verdeeld worden in vier kategoriën: I. Schade aan goederen die het voorwerp geweest zijn van een vordering, inzonderheid voor het instal- leeren van de diensten van het leger, voor het aanleggen van een vliegveld, voor het oprichten van een verster- kingswerk, voor het inkwartieren van de troepen. II. Schade voortvloeiende uit voorbehoedende ver dedigingsmaatregelen welke getroffen werden zonder gat er vordering geweest is (loopgraven, niet duurzame schuttingen, prikkeldraadversperringen, versterking van de muren van een gebouw, onderwaterzettingen, vernie lingen, mijnontploffingen, enz.) III. Schade voortvloeiende uit het schieten naar vreemde vliegtuigen welke ons grondgebied overvliegen. IV. Schade voortvloeiende uit de ontploffing van door de oorlogvoerende landen gelegde zeemi;'nen, uit gevechten tusschen vreemde Wiegtuigen boven ons grondgebied, uit het vallen of landen van vreemde luchtvaartuigen. De wet van 12 Mei 1927 op de militaire vorderingen laat toe de onder kategorie I gerangschikte schade te vergoeden. De onder kategorie II gerangschikte soorten van schade kunnen niet op staanden voet worden vergoed. De onder kategorie III gerangschikte schade kan, in den tegenwoordigen stand der wetgeving, evenmin wor den vergoed. De vergoeding van de onder kategorie IV gerang schikte schade valt, in beginsel, ten laste van de be trokken vreemde landen. Er wordt ter kennis gebracht van de personen die den leurhandel uitoefenen, dat de aanvragen tot hernieuwing der kaart en van het herken- ningsteeken, van nu af aan bij het Gemeentebe stuur (Secretariaat) mogen worden ingediend, eiken dag der week uitgezonderd op Maandag en Zaterdag. De belanghebbende personen worden verzocht zich ten Stadhuize aan te melden, voorzien van een getuigschrift van goed gedrag en zeden, van de kaart die thans in hun bezit is en van het volg nummer hunner inschrijving in het handelsre gister. De Burgemeester, J- Vanderghote. Teneinde de formaliteiten voor het afleveren van paspoorten te vereenvoudigen wordt de ver plichte enregistratie van de identiteitsgetuig schriften met ingang van 1 Februari afgeschaft. Deze getuigschriften, die door het gemeentebe stuur worden afgeleverd, moeten dus alleen nog van een zegel voorzien worden. Op 11 Februari, 1° Zondag van de Vasten 1940, viert het liefdadigheidswerk van St Vincentius a Paulo de jaarlijksche herdenking van zijne over leden leden. Te 7,30 u. in de kapel van Sint Vincentscollege, de H. Mis en Algemeene Communie waartoe de Eere- en Werkende leden alsook de familieleden der bezochte huisgezinnen worden uitgenoodigd. 's Avonds te 5 uur, Algemeene Vergadering, in St Vincentscollege, voor de Eere- en Werkende Leden. Les militaires Wallons ayant quitté notre ville, on nous fait part de la suppression provisoire de la Messe Militaire» qui était célébrée avec instruction fran- gaise en l'église St Martin, a 9 1/4 h. Op de Zondagen van de Vasten worden die zegen rijke overwegingen gehouden in St Maartens, door E. H. Ghyssaert, proost van de Katholieke Actie (Roeselare). Vespers en Lof te 3 i uur. in St Pieters, door E. H. MaeS, onderpastoor, Vespers en Lof, te 2 J uur. in St Jacobs, door E. Pater Maximien. Vespers en Lof, te 2 1 uur. Aangepaste onderrichtingen worden voorzien voor de schoolgaande kinderen van geheel de stadzij allen die de leeringvolgen of hun plechtige Communie gedaan hebben, worden in de St Nicolaaskerk verwacht eiken Zondag van de Vasten, te 3 uur. NEGEN WOENSDAGEN VAN S. JOZEF Woensdag 14 Februari56 Woensdag. Vanaf 5 uur tot 8 uurH.H. Missen. De heilige com munie wordt ieder kwart uitgedeeld. Te 7 i uur, mis met zang, offerande en algemeene communie voor de bewoners der Rijsselstraat, Tegel straat, Patteelstraat, Wenninckstraat. 's Avonds te 6 uur, rozenkrans, sermoen over LIEFDE EN BETROUWEN IN HET KRISTELUK HUISGEZIN door E. P. JOACHIM, aanbevelingen, oefeningen, lof zang en zegen. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen, welke zal opgedrage» worden op Zondag 11 Februari, om 8 J uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Victor CARISSEMO (1935) Vrienden en kennissen werden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 Februari, om 8 j uur, in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer André TANT en overledene familie. (1939) Vnenden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 Februari, om ll 4 uur, in St- Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Henri MENNENS-BECKERS. (1930) Vrienden en kennissen worden verzocht het Plechtig JAARGETIJDE bij te wonen dat zal ge zongen worden op Maandag 12 Februari 1940, om 8 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Alfred DESMIDT op vrage van zijn kinderen D'Haese-Desmidt, Heuvelstraat, 24. Namen. (1940) De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat orue de Ia Station is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 11 Februari Dimanche 11 Février van 8 tot 12 our en van 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 9