De Geschiedenis van een Oorlog TANDARTS - G. Jadoul - 49, Surmontstraat, 49 -- IEPER Tet. 695 Raadplegingen Maandags Woensdags Vrijdags VH1JDAG 16 FEBtt» AKI IJ»40 FRANSCH-DUITSCH FRON t. Gedurende gan.-ch Ier, dag heeft het gesneeuwd in de frontstreek en daar door werd de bedrijvigheid tot een minimum herleid. Er w. den alleen enkele artilleriegevechten geleverd. In het niemandsland werd een afdeeling Fransche ver kenners van ongeveer 30 man. gewapend met machine geweren, door Duitsche verkenners verdreven, 's Avonds lirdde het fransch bericht als volgt: «Lichte bedrijvig heid van onze verkenningselementen. Een groep onzer ve-kenner» kwam terecht ^n een vijandelijk mijnkamp en leed er lichte verliezen KKI.GIf. Er wordt opnieuw overgegaan tot zekere wederoproepingen en naar medegedeeld wordt zullen er, tusschen hier en den 1" Maart, nog andere volgen. Deze wederoproepingen beoogen enkele categorieën van militairen, vooral deze der klas van 26 en jongere klas- -en. welke tot nu toe niet onder de wapens waren, en hebben voor doel de leemten aan te vullen in de een heden. teweeggebracht tengevolge van de vrijstelling van mijnwerkers en vaders van drie of meer kinderen. FRANKRIJK. De Luxemburger Jean Kuhn werd wegens bespieding voor rekening van het Reich ter dood veroordeeld en terechtgesteld. Volgens de Soviët- per beweert, en zij roemt er zelfs op, wordt de com munistische propaganda in Frankrijk en bij de onzij- d gen in 't geheim gevoerd en wint zij er gedurig veld. ENGELAND. Met het oog op hun militairen dienst, worden den 17° dezer opnieuw 250.000 man ingeschre ven in de Britsche arbeidsbureelen. In een jaar is de getalsterkte van het Britsche leger verdubbeld in Januari 1939 telde het 600.000 man. en in Januari 1940 reeds 1 250.000 man. DUITSCHLAND. Het protest der Nederlandsche regeering, in verband met het torpedeeren van de «Bur- gerdijk wordt door Berlijn verworpen. Naar uit Was hington vernomen wordt, zou het nazi-regiem bereid zijn een millioen manschappen te offeren om te pogen door de Magfnotlijn te breken. De Duitsche legerleiding zou echter geweigerd hebben op het voorstel in te gaan. In politieke middens begint men opnieuw te spreken over een Duitsche bemiddelingspoging in het Finsch- Russisch geschil. Ambassadeur von Schulemberg, die Duitschland te Moskou vertegenwoordigt, zou met deze zending belast zijn. RUSLAND. Overeenkomstig het onlangs gesloten Russisch-Duitsch verdrag, zal de Soviët-Unie Duitsch land voorzien van grondstoffen, met inbegrip van le vensmiddelen, terwijl Duitschland de Soviët-Unie zal voorzien van industrieproducten, met inbegrip van wa pens. FINLAND. In de streek van Summa (landengte van Karelië) worden de Russische aanvallen steeds ge weldiger. Het artillerievuur is uiterst hevig en het gan- sche front wordt letterlijk met granaten bestrooid. Men bevestigt dat de Finnen een zeker aantal vooruitgescho ven stellingen heroverden, maar daarentegen moesten zij andere ontruimen. De toestand van de Russische troepen op 't front van Kuhmo blijft bedenkelijk en zij hebben er opnieuw zware verliezen geleden. De Russen oefenen een sterke drukking uit tusschen Hatjalah.Den- jari en Vuoski. eveneens op deTaipalèrivier. Ten Noord- Oosten van het Ladogameer zette de vijand heftige aan vallen in. De Russische verliezen zijn er belangrijk. Elders werden de Russische troepen teruggedreven. In de lucht hehben de Finsche vliegtuigen met succes ge streden in talrijke luchtgevechten. De Finsche vliegers hebben concentratiepunten van vijandelijke troepen ge bombardeerd. benevens spoorwegen en stations achter de Russische gevechtslinies. 500 Russische vliegtuigen bombardeerden de streek van Karelië. Vooral Wilman- strand, Rescholm en Viipuri waren het mikpunt der Finsche bommen. In het binnenland werden Richmiaki en omgeving herhaaldelijk gebombardeerd door de Rus sen. Acht Russische vliegtuigen werden neergeschoten en twee andere getroffen. De president der Finsche republiek verklaarde dat Finland alles zal doen wat mogelijk is om niet te moeten toestemmen in een schan delijken vrede Officieel wordt bevestigd dat er zich voor het oogenblik reeds 30.000 vreemde vrijwilligers in Finland bevinden. ZWEDEN. De Eerste-minister van Zweden ver klaarde vanwege Finland een vraag te hebben ontvan gen tot het bekomen van een rechtstreeksche militaire hulp. In eén offteieele mededeeling. die 's namiddags te Stockholm verstrekt werd, wordt echter verklaard dat Zweden deze vraag van Finland verworpen heeft. 4000 F'nsche moeders en kinders zijn in Zweden aan gekomen DENEMARKEN. De Deensche schepen Rhöne en «Sleipner» zijn. naar te Londen officieel bevestigd wordt, nabij de Britsche Oostkust door Duitsche duik- booten getorpedeerd geworden. NOORWEGEN. Het Noorsche stoomschip «Bisp», metende 1000 ton. dat met' een lading kolen op weg was van Engeland naar Noorwegen, wordt vermist en men vreest dat het met man en muis op de Noordzee is ver loren gegaan. ITALIË. Uit Londen wordt gemeld dat de Italiaan- sche stoomboot Giorgio Ohlsen op de kust strandde nabij een havenstad, van waar een reddingsboot heen- vaarde en 17 matrozen redde. Men weet nog niet wat er met het schip zelf gebeurde. BULGARIJE. Het nieuw Bulgaarsche kabinet Is samengesteld onder leiding van Bogdan Filof, die tevens minister is van openbaar onderwijs. ZATERDAG 17 FEBRUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. De bedrijvigheid van de troepen zoowel als van de vliegtuigen werd aan het gansche front ten zeerste beperkt door het on gunstig weder. Herhaaldelijk hebben sneeuwstormen gewoed. In het «niemandsland» ten Westen van de Saar. had een groep Fransche verkenners, tengevolge van de ontploffing van een mijn, een doode, twee ver misten en acht gewonden. De gewonden konden naar de Fransche linies teruggebracht worden Het Duitsch stafbericht meldt dat enkele Fransche soldaten, die op verkenning waren ten Zuid-Westen van Saarbrucken. gevangen genomen werden, en dat op zekere plaatsen langs den bovenloop van den Rijn, er hevig weder- zijdsch mitrailleusvuur heerschte. Het Fransch stafbe- NIEUW VOORSCHRIFT VAN VADER KATS Houd hoofd, borst en voeten warm. Vul hem wel... uwen darm Maar een conditie moet daarbij Drink alle dagen PACHA CICHOREI richt tuidde als volgtTijdens den afgeloopen nacht, bedrijvigheid van vijandelijke patroeljes, die gepoogd hebben twee onzer posten te overvallen. Hun pogingen zijn evenwel mislukt. In den loop van den dag lichte bedrijvigheid van de artillerie, vooral in de streek van de Vogezen ENGELAND. De Engelsche stoomboot Langlee- ford metende 4 622 ton. werd door een Duitsche duik- boot getorpedeerd op 70 mijlen van de Zuid-Westelijke kust van Ierland. Men vreest dat 20 van de 35 opva renden verloren gingen. De Britsche admiraliteit kon digde aan dat al de reeders van Britsche schepen ver plicht worden maatregelen te treffen ter bescherming van de Britsche zeelieden tegen aanvallen met machi negeweren door Duitsche vliegers. DUITSCHLAND. Het Duitsche petroleumschip Baldhur metende 5.805 ton, heeft zich zelf tot zin ken gebracht omdat het buiten de Noorsche wateren door een Britschen destroyer gepraaid werd. Boven de Duitsche baai had een luchtgevecht plaats tusschen een Duitsch vliegtuig en een vijandelijk toestel. Dit laatste werd neergeschoten en plofte in zee. NOORWEGEN. Het Duitsch tankschip «Altmark van 17.000 ton. werd in de Noorsche territoriale wate ren gepraaid door den Britschen torpedojager Cos sackHet Duitsch schip, dat gewapend was, wilde zich verzetten, doch is in de Josingsfjord gestrand. Onder de Duitsche matrozen bevinden zich vier dooden en vijf erg gekwetsten. De Altmark was een drijvend con centratiekamp. het had immers 300 Engelsche gevan genen, slachtoffers van de Graf Speeaan boord, die er in de slechtste hygiënische voorwaarden in het ruim opgesloten waren en daarbij nog weinig en slecht voedsel kregen. Al deze gevangenen werden door de «Cossack» verlost en in de haven van Leith (Schotland) ontscheept. De Duitsche gezant te Oslo heeft bij de re geering van Noorwegen krachtdadig protest aangetee- kend tegen dezen aanval op het Duitsch schip Alt mark Hij vraagt dat de Altmarkvoor zoovérre mogelijk volledig hersteld worde, dat de schuldigen ge straft worden en eindigt zijn protest met de aandacht er op te vestigen dat de toestand zeer ernstig is en de strengste gevolgen kan hebben. De Noorsche regeering, van haar kant, heeft eveneens krachtdadig geprotesteerd te Londen tegen de schending harer neutraliteit. Te Londen echter wordt beweerd dat de Duitschers eerst de Noorsche neutraliteit hebben geschonden en dat de Britsche oorlogsbodems de «Altmark hebben gepraaid in Noorsche wateren, omdat de Noorsche regeering niet bij machte is de neutraliteit in haar eigen wateren te verzekeren. Uit Amsterdam wordt gemeld dat het Noorsch schip «Khernaas». metende 1.819 ton, in de Noordzee gezonken is na op een mijn te zijn geloopen of getorpedeerd te zijn geweest FINLAND. De toestand is ernstig in Karelië. De Russen zijn binnengedrongen in de eerste lijn van den westelijken sector van het Summa-front, evenals in twee posten tusschen Muolasajaervi en Vuoski. Zij kon den er zich stevig inrichten. Tevens werden uiterst ge weldige aanvallen ondernomen tusschen Vuoski en Hat- jala, evenals bij de Taipalerivier. Het Russisch offensief wordt steeds met dezelfde hevigheid voortgezet en de aanvalsgolven stormen letterlijk aan over de lijken der eerste aanvalsgroepen, die Volledig uitgeroeid werden. De Finsche soldaten strijden dag en nacht tegen een ontzaglijke overmacht. Het moorddadig vuur van de Finsche kustbatterijen deed de Russen vermijden hun aanvallen over het ijs te vernieuwen. Zij poogden daa rentegen hun bijval in den sector van Luma te ontwik kelen door een sterke drukking op andere punten en trachtten onder 'andere een eilandje te bezetten op het Vuoksen-meer. De vier bataljons, door de Russen in die streek ten aanval gezonden, werden met geweldige ver liezen teruggeslagen. De roode troepen konden integen deel zich vastklampen aan een punt van het front, na melijk te Maula, op het meer Sirkijaervi. Zij deden ook eenigen vooruitgang in de streek van Taipale. doch het valt te betwijfelen of zij daar stand zullen houden. De Finsche luchtmacht heeft de spoorlijn Leningrad-Kare- lië gebombardeerd. Al de Finnen van 44 jaar werden onder de wapens geroepen. DENEMARKEN. Men verneemt uit Kopenhagen dat de ministers van Buitenlandsche Zaken van de Skan- dinavische landen op het einde van toekomende week in de Deensche hoofdstad in conferentie zullen vergaderen ZONDAG 18 FEBRUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. Naar het Fransch legerbericht meldt, heeft de vijand ten Oosten van den Moezel, na een hevige voorbereiding van mijnenwer- pers. een aanval gewaagd, die echter volledig mislukte. Verder heerschte alleen bedrijvigheid van de Fransche verkenningspatroeljes. Volgens Berlijn verliep de dag kalm aan het Westelijk front. Er heerschte alleen wat artillerievuur tusschen den Rijn en den Moezel, en ten Westen van Merzig werden, tijdens een gevecht van aanvalstroer>en, enkele krijgsgevangenen gemaakt. LUXEMBURG. Twee Duitsche vliegtuigen hebben Grevenmacher zoo laag overvlogen dat men de inzitten den met het bloote oog kon bemerken. NEDERLAND. Het Hollandsch schip Ameland metende 4.737 ton, is in de omgeving van Schouwbank op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning, be staande uit 48 leden, waaronder er 7 gekwetst waren, werd gered door een Oostendsche loodsboot. Het Ne- derlandsch schip Alkmaaris gestrand op een rots van South Cima Island (Madeira). Men vraagt zich af of het schip in werkelijkheid niet getorpedeerd we-d. ENGELAND. Het reddingsbootje van het gezonken Engelsch schip «Langleford». dat nog steeds vermist was, is Zaterdag avond in een Iersche haven toegekomen. Twee schipbreukelingen waren gestorven van de koude en de 14 anderen waren ten einde krachten. Naar aan leiding van het incident met de Altmark verklaart men in bevoegde kringen te Londen dat iedereen wist hoe 300 tot 400 Britsche gevangenen zich aan boord van het Duitsche schip bevonden .Daarbij vermoedde men dat de «Altmark» uitgerust was met offensive wapens en het schip moest dus als een hulpoorlogs schip beschouwd worden. Deze beschouwingen en nog ande~e werden aan den Noorschen gezant te Londen medegedeeld, en vriendschappelijke besprekingen wor den thans met de Noorsche regeering over het geval gevoerd. DUITSCHLAND. Het Reich hecht een groot belang aan het incident met de Altmark en alle Duitsche bladen wijdden hun eerste en tweede bladzijde aan dit geval. Waarschijnlijk zal de Duitsche regeering. voor aleer verder stelling te nemen, het Britsche antwoord op de Noorsche protestnota afwachten. Thans wordt ge- TANDEN TREKKEN VULLEN KRONEN GEBITTEN ALLE HERSTELLINGEN GEWONE EN LUXE WERKEN meld dat er 6 matrozen van de Altmark gedood en 6 anderen gewond werden. Volgens een mededeeiing uit Berlijn hebben de Duitsche oorlogsbodems, in de week van 11 tot 17 Januari, 32 schepen tot zinken ge bracht. waaronder Engelsche, Fransche of onzijdige die in dienst van den vijand waren, in totaal 128.174 ton metende. FINLAND. De druk van de Russen in de streek van de Taipale. in het Oosten van de Karelische land engte, is wz.t afgenomen, terwijl voort onophoudend wordt gestreden in het Westen, in den sector van Sum ma. waar de Finnen hun eerste linies hebben moeten prijs geven. Het Russisch artillerievuur was verschrik kelijk, terwijl ook de luchtmacht de Finsche stellingen gedurig bombardeerde. Duizenden Finnen werden door granaatscherven gewond. Op de andere fronten, vooral ten Noorden van het Ladogameer en in den sector van Kuhmo, is de positie der Finnen verbeterd. Siberische ski-afdeelingen, die sedert drie dagen waren ingezet, werden bij Kuhmo volledig vernietigd. De Russen ver loren daar 1800 man en hun overige troepen zijn haastig woer over de grens getrokken. Ten Noorden van het Ladogameer moeten de Russen him troepen, met vlieg tuigen bevoorraden. Indien de Finnen over voldoende jachtvliegtuigen beschikten, zouden zij dit kunnen be letten. Volgens het Russisch legerbericht trekken dé Finnen met zware verliezen haastig achteruit in de richting van Viipuri. Uit Helsinki wordt toegegeven dat de Finsche troepen in het Westen van de Karelische landengte zich terugtrokken op de tweede Mannerheim- linie. doch zij behielden hun stevige flank-positie op de Koivisto-eilanden, vanwaar hun zware kanonnen de kuststreek van Murila onder vuur kunnen nemen. Ten Oosten van Vuoski is de toestand ongewijzigd. Te Hel sinki werd tweemaal alarm gegeven. Naar aanleiding van de vraag van Finland om militaire hulp van Zweden te bekomen, doet men opmerken dat de wereld niet verwachten kan dat Finland kan blijven weerstand bie den aan een vijand die zooveel malen sterker is, en dat het dringend noodig is de moedige Finnen in hun held- haftigen strijd te helpen door het zenden van meer wa pens en mper mannen. ROEMENIË. Volgens een bericht van Fransche bron zou koning Carol van Roemenië den wensch uit gedrukt hebben zich naar Rome te begeven om er per soonlijk met M. Mussolini te spreken PERZIË. Het Perzisch stoomschip Armanistan dat uit België kwam stiet een lading van 3000 ton sui ker en 4000 ton spoorstaven, werd door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. JAPAN. Een Japansche visschersboot werd, nabij de Filippijnen door een onbekend oorlogsschip ge praaid. MAANDAG 19 FEBRUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. De Fransche leger- berichten waren als volgt opgesteld, dit van 's morgens Ten Oosten van de Nied is een onzer afdeelingeh tij dens den nacht in hinderlaag gevallen. Zij leed verlie zen. Kazematgeschut langs weerskanten van den Rijn», en dit van 's avondsTen Westen van de Saar heeft een vijandelijke afdeeling 'getracht een onzer posten te overvallen. Deze aanval werd met Verliezen voor den vijand afgeslagen. Aan de boorden van deh Rijn, kanon vuur Aangaande de hinderlaag, waarin de Fransche groep gevallen is, wordt gezegd dat ze sedert de pa- troeljenoorlog op het front van Elzas en Lotreinën, een der gevoeligste verliezen is welke de Franschen tot hier toe leden Men schat dat er twintig dooden zijn. 1 BELGIË. De Belgische motor-tankboot Laurent Meeus van 6.429 ton, is tusschen Vlissingen en Hoek van Holland gestrand.De boot kwam uit de Vereenigdè Staten en was op weg naar Amsterdam. LUXEMBURG. Het gerucht doet de ronde ddt hèt grensdorp Sehengen zou ontruimd worden. Alhoewel'er nog geen officieel besluit in dien zin genomen werd. wordt het toch als mogelijk aanzien dat, tengevolge van het hevig kanonvuur en de patroeljègevechten ten Oos ten van den Moezel, talrijke particulieren uit eigen be weging besloten hebben 'zich naar veiliger oorden te begeven. NEDERLAND. De Nederlandsche regeering heeft als gevolg aan het onderzoek ingesteld over het torpe deeren van de Arendskerk haar gezant te Berlijn gelast krachtdadig te protesteeren bij de Duitsche re geering tegen de onwettelijke vern'eling van het Neder- landsch schip. De Nederlandsche regeering behoudt zich bovendien alle recht tot schadeloosstelling voor. V. FRANKRIJK. De Fransche minister van Rechts wezen deelde mede dat vreemdelingen, die wenschen dienst te nemen in het Fransch leger, niet verplicht zijn zich voor een duur van vijf jaar bij het vreemdelingen legioen in te lijven 1 'i DUITSCHLAND. Het Duitsch vrachtschip Ro$- tock metende 2.542 ton. dat voor enkele dasen de ha ven van Vigo verliet ter bestemnrng van het Reich, werd door de Fransche vloot gepraaid. Een ander Duitsch schip, namelijk de 3000 ton metende Moreawerd door de Britsche vloot opgeleid. De Duitsche legerlei ding deelt mede dat vier Britsche konvooien met succes aangevallen werden en dat stoom- en tankschepen als mede een destroyer tot zinken werden gebracht.. In be voegde Engelsche kringen wordt dit bericht echter t fan tastisch genoemd zooals doorgaans al de Duitsche mededeelingen zijn ENGELAND. De Britsche torpedojager Daring werd getorpedeerd en is gezonken. Volgens een eerste bericht zouden er van de bemanning bestaande uit meer dan 150 koppen, slechts vijf leden gered zijn. jj NOORWEGEN. De Altmark ligt nog s'eeds rofet- loos in het Noorsche fjord, met de hakenkrulsvlag half stok. Men denkt dat de schroef en het roér beschadigd

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 2