Koloniale Loterij 4 IETS OVER RUSLAND Leest en verspreidt HET YPERSCHE Onze Aardrijkskundige Rubriek Neemt uwe plaatsen En altijd het groot Lot van Een Miljoen. Treurige kantteekeningen. Thans is de blik van gansch de wereld bijzon derlijk op twee landen gevestigd, namelijk op Finland en op Rusland. Voor het eerste heeft men niets anders dan lof- woorden voor het laatste verachting en haat. Dit huidig en zeer betreurenswaardig oorlogs- konflikt laat nogmaals zien, hoe moeilijk het is om zich aan oorlogspronostieken te wagen. Toen Duitschland Polen aanviel, was men er van overtuigd dat het Poolsche leger maanden stand zou houden. De dag, waarop het ontstel lend nieuws bekend geraakte, dat Rusland het Finsch grondgebied niet had geëerbiedigd, vrees de men voor Finland, dat het maar enkele dagen zou kunnen weerstand bieden Wat er gebeurde, weet nu iedereen... Het is met spanning, met aandoening, zelfs met vrees dat we het verloop van den Finschen-Rus- sischen strijd volgen. En wat wij hopen en vu rig wenschen, is ook de hoop en de wensch van millioenen andere rechtgeaarde lieden. Dat Rusland een misstap beging met zijn aan val op Finland (zonder hier te willen spreken over zijn toenadering met het Hitler-rijk) is nu een voldongen feit. In groote en machtige landen, waar het kom- munisme versterkte burchten bezat, daalde als bij tooverslag de nadeelige Sovjet-invloed. Een scherpe en ongenadige reaktie teekende zich ge lukkig af tegen een verdere kommunistische propaganda. Het kan niet anders. Elk eerlijk mensch moest zijn verachting en zijn haat uitschreeuwen tegen Stalin en dezes hoofdaanhangers. Duizenden van hun landgenooten, zonden zij zonder gewetens wroeging den dood in. Een menschenleven heeft trouwens geen waarde in de Sovjet-republiek. Werd het geen honderden malen verkondigd dat Rusland, het paradijs was, waar de arbeider de meeste vrijheid genootwaar het grootste welzijn heerschte en dat ieder er gelukkig was. De arbeider was er een koning. Alhoewel hij er in werkelijkheid een slaaf was. De pershonden van Stalin hemelden het kommunisme op. Thans hebben de feiten, de werkelijkheid zoo helder en onbetwistbaar bewezen, dat de kom munistische leerstelling een geesel is voor het menschdom. Het stemt tot bittere gepeinzen, hoe het Rus sisch volk tot heden toe, onophoudend door ver drukkers werd geregeerd. Onder de 24 tsaren, die in hun wijsheid, Rus land hebben willen besturen, was er maar een geboren rijksleider, die waarlijk vruchtbaar werk heeft verricht. Zijn naam is overbekend Peter I, bijgenaamdPeter de Groote. Deze tsaar kende zijn plichten. Hij begreep dat het woord bij de daad behoorde. Woorden ver mochten nietsdaden verwekten wonderen. En al zijn voorgangers, zoowel Wasili II, Feodoor I als Alexis I of zijn nakomelingsschap, zooals Peter II, Iwan VI, Paul I, Niklaas I als Niklaas H, waren geen volksleiders, die hun vaderland boven de middelmatigheid verhieven. Steeds heeft Rusland zich afzijdig gehouden van andere Westersche landen. De eenige Tsaar, die bekommerd was om de Europaniseering van zijn rijk, was nogmaals de vooruitstrevende Pe ter de Groote. Zelfs Alexander I en II noch Ni klaas II hebben nooit het bovenmenschelijke verricht om het Oosten met het Westen te ver binden. Daar zijn ook de Russische oorlogen en het geweldige, roode drama van 1917, dat Rus land opnieuw verwijderde van de vooraanstaan de en toonaangevende Europeesche natiën. Niklaas II had het onmetelijke Rusland even min voorbeeldig kunnen besturen als vele van zijn voorgangers. Hij had wel zekere bekwaam heden, maar zijn regeering stond voor het op lossen van gewichtige vraagstukken. Aan het Russische hof zwieren avonturierssociale wan ordelijkheden deden zich voor en de uitroeping van de Sovjet-Republiek gaf den genadeslag aan den laatsten vertegenwoordiger van het tsaren- dom. De dood van Niklaas II en van zijn familie zal steeds een onvergetelijke herinnering nalaten. In den kelder van het huis van Ipatiev, een handelaar, werd gansch de tsarenfamilie zonder medelijden om het leven gebracht. Wreede too- neelen hebben zich daar afgespeeld. Veel later geraakte men enkel broksgewijze aan de waar heid. Den 18 Juli 1918 ging een triomfantelijken kreet op in Rusland. De tsaar was dood, de bloedige tsaar gelijk een Russisch blad Ni klaas n noemde. Hier werd de regeering van de tsaren met het woordje einde besloten. Schitterend, in vollen glans en luister steeg de vrijheidszon op van het nieuwgeboren en ontsmet Rusland, deze van de Sovjet-republiek. Meer dan ooit hulde Sovjet-Rusland zich in een geheimnisvol waas. Het scheidde zich af van de andere landen en bestond heelemaal op zich zelf. j En gedurende lange jaren, wist bijna niemand wat er werkelijk in Rusland gebeurde. Voor de tegenstanders, de moedige bekampers van het kommunisme (wie velen thans gelijk moeten geven) was het de helVoor de voor standers het paradijs van den arbeider. (Het Finsche avontuur heeft het anders bewezen In deze beroerde tijden ziet men niet alleen lijk ten onzent maar ook in buurstaten, hoe ge- wetenlooze en verdwaalde zonen het verderfe lijk kommunistisch idee getrouw blijven, en anti-vaderlandsche daden stellen tegen hun over heid. Net als het tsarendom is het kommunistisch Rusland ook met den ondergang bedreigd. De twee vijfjarenplannen (1928-1932 1933-1937), waarmede de Sovjetregeering de aandacht op zich wilde vestigen de andere honderden groote maatregelen en plannen, brachten het gewensch- te resultaat niet. Veeleer was het een mislukking op allerlei gebied, die de waarde van het Sovjet- ideaal langzaam verminderde. De brutale en niet goed te praten aanval op het kleine, vreedzame en zoo dappere Finland, heeft Rusland's prestige van zijn schijnmacht, zijn onoverwinbaar. sterk-gedisciplineerd leger en zijn zoogenaamd eerste-klasse materiaal, een geweldigen knak gegeven. De gansche wereld weet nu wat Sovjet-Rusland waard is. Langzaam beginnen alle volkeren klaar te zien in het vroegere, geheimzinnig arbeiders-paradijs van de kommunisten. Hoe zal het Russisch-Finsch drama eindigen Indien Rusland de zege behaalt, dan zal het deze niet op een zeer bewonderenswaardige wijze boeken. En welke slachting van kostbare menschenofïers en welke fabelachtige oorlogs uitgaven zal deze moeilijke overwinning toch niet gevergd hebben Maar daar zijn nog Zweden, Noorwegen en De nemarken en misschien nog later Turkije. Roe menië, Frankrijk en Engeland, die vader Stalin verpletterende nederlagen kunnen bezorgen. De vraag van het oogenblik is echter deze zullen de drie eerstvernoemde landen den Rus- sisch-Finschen oorlog lijdzaam en echt moede loos blijven beschouwen Wanneer Finland het onderspit delven moest, dan zouden deze onmid dellijk de prooi worden van het roode en onge nadige monster. Zal er ten slotte, na vele moei lijkheden, toch geen blok gevormd worden te gen den Rus en wat later misschien zelfs te gen den Duitscher. Alles mag en dient verondersteld... Wij leven snel... Al de wereldgebeurtenissen volgen elkan der in een rekord-tempo op... Wat gisteren af gekeurd werd, wordt heden goedgekeurd en uit gevoerd. Er staat Sovjet-Rusland ongetwijfeld nog veel onaangenaam's te wachten. Het moet en zal de fatale gevolgen ondergaan van zijn snoode poli tiek en van zijn ongelukkige ongodsdienstige princiepen, waarop niets duurzaams gebouwd kan worden. Bekomt vader Stalin, de bloedhond, ten slotte een beslissende zegepraal, wanneer Finland niet daadwerkelijk geholpen wordt, dan kan hij met. zijn ongenadige trawanten voortwerken aan het algemeen welzijn van de bewoners van zijn ideaal Sovjet-Paradijs... En dan kan hij met Duitschland andere plannen smeden en uitwer ken. Maar blijft hij gelijk thans nederlaag op ne derlaag boeken en worden de Finnen ten slotte werkelijk gesteund en aangemoedigd door mede strijdende en opofferingsgezinde bondgenooten, dan mag ook het einde van zijn Sovjet-regime aangekondigd worden. Zoo zou ten slotte al het leed en het onrecht van zoovele tsaren en bijzonderlijk van het hui dige kommunisme eens voor altijd tot het verle den behooren. Zal Rusland dan opnieuw herboren worden uit zooveel gestort menschenbloed en uit die jaren lange, oneindige ellende Zal dan eindelijk een nieuw hoofdstuk beginnen in de bewogen Rus sische geschiedenis Of zal dat land dan ander maal geregeerd worden door onbevoegde en on bekwame leiders Of ten slotte, zal het overwonnen Sovjet-land na vernederende nederlagen, verdeeld worden onder buurstaten en dan eenvoudig-weg en met weinig gepraat van de landkaart geschrapt wor den Veronderstellingen die heel gemakkelijk wer kelijkheid kunnen worden. Groot Rusland Arm Rusland Welke toekomst staat er u nog te wachten O. O XXVII.KOPER j Ook koper is in onzen tijd van het allergroot ste gewicht niet alle landen beschikken over onbeperkte koperyoorraden en daarom is het zaak dit-metaal zoo veel mogelijk te sparen, daar het voor een belangrijk deel voorkomt in de am munitie. Koper is zooals men weet een metaal dat ouder is dan het ijzer inderdaad, het tijd perk van het gebruik van het koper gaat dat van het ijzertijdperk, vooraf. Thans wordt het ook in groote hoeveelheden aangewend in de electrische industrie. Toch kan het verbruik niet vergeleken worden met dat van het staalde verbruiksverhouding schommelt tusschen 1 te gen 50 en 1 tegen 100, naar gelang van de om standigheden. De grootste uitbreiding heeft het koperverbruik genomen sedert 1880, wanneer de electrische industrie opgekomen is. Bij den aanvang van de 19° eeuw bereikte de wereldproductie slechts 15.000 Ton. In het jaar 1939 de totale hoeveelheid van 2.350.000 Ton Rond 1870 staat Chili aan het hoofd in de pro ductie, maar sedert meer dan 30 jaar reeds staan de Vereenigde Staten op den eersten rang. Zij genieten van een enormen voorrang op al de an dere staten, met een productiecijfer van 35 (in 1918 bereikte het procent 60 De voor naamste producenten zijn Vereenigde Staten van Amerika 818.000 Ton Chili 346.000 Ton Canada 260.000 Ton Rhodesia 240.000 Ton Belgisch Congo 135.000 Ton Rusland 120.000 Ton Japan 120.000 Ton De andere landen brachten minder op dan 100.000 Ton. Deze cijfers staan ver boven de ge middelden van de laatste jaren. In 1935 bv. was er slechts een wereldopbrengst van 1.050.000 Ton: dus minder dan de helft der huidige. Maar ook het verbruik groeide geweldig aan in 1939 be reikte dit 2.284.000 Ton, of nagenoeg gansch de wereldopbrengst. Uit de voornoemde cijfers blijkt dat België een belangrijke rol speelt in de productie van koper. De rijkdommen aan koper maken onze kolonie tot een kostbaar bezit, voor al in deze tijden. Natuurlijk blijft nog steeds de moeilijkheid om deze producten naar het moe derland te brengen. XXVin. ALUMINIUM. Aluminium is in oorlogstijd een zeer belang rijk metaal. Het is zeer verspreid, daar het een der elementen is van de klei. Aluminium is slechts een industrieel product geworden na 1890, maar sedert dien is het gebruik ervan in groote mate toegenomen en is het vooral een surrogaat van koper geworden. Men trekt het uit het bauxiet (kleiaarde van Baux, in de Pro vence). Voor den wereldoorlog waren de twee landen van voortbrengstFrankrijk (voor 58 en de Vereenigde Staten (voor 40 Het Fran- sche bauxiet is reeds sedert 1822 ontdekt en is het rijkste aan aluminium. Sedert enkele jaren zijn nog andere landen van belang geworden, maar steeds blijft Frankrijk op den eersten rang: Frankrijk 528.000 Ton (in 1935) Vereenigde Staten 160.000 Ton Italië 134.000 Ton Nederl. Guyana 104.000 Ton Joego-Slavië 861000 Ton Hongarië 72.000 Ton Het belang voor de vliegtuigenindustrie van het aluminium is bekend. Ook in verbinding met magnesium en zink vormt het een uiterst licht mengsel, het zoogenaamde electron of extra- licht metaal. Deze en andere voordeelen van aluminium maken ons het bericht begrijpelijk, dat op 21 Februari laatstleden het Fransche staatsblad een verordening afkondigde, waarbij de bezitters van aluminium, magnesium en de afval van deze metalen hun voorraden, van ten minste 1 Ton moeten verklaren. Er zijn trouwens reeds schikkingen getroffen met het oog op het inzamelen van bijproducten en afval van koper, zink, tin en nikkel. Over deze laatste producten spreken wij een volgende maal om daarmee het overzicht van de voor naamste delfstoffen te sluiten. Mercator DE WINNAARS VAN GISTEREN zullen plaats maken VOOR NIEUWE WINNAARS deze van de 3'' schijf 1940 van de Nog 800 loten van 2.500 Frank Nog 200 loten van 10.000 Frank Nog 64 loten van 20.000 Frank 40.000 en 100.000 Frank Nog 44.000 loten van 100 en 250 Fr. TREKKING IN MAART.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 4