De Geschiedenis van een Oorlog PACHA En TOCH is Cichorei NOC de beste. VRIJDAG 23 FEBRUARI 1940 FRANSCH-DUITSCH FRONT. Aan het Westfront wai de bedrijvigheid veel grooter in de lucht dan op he: land. Hier stipt men enkel verkenningstochten aan. welke alleen maar wat talrijker waren doordat de weer gestel teniser fel op verbeterd is, en wat meer ar tillerievuur dan naar gewoonte in den sector ten Oos ten van de Saar. Uit Berlijn meldt men dat de Fran- -che artillerie de streek van Spichern onder vuur heeft genomen. Aan den Opper-Rijn werden Duitsche arbei- dersafdeelingen door de Franschen aangevallen Ten Zuid-Westen van Merzig heeft een Duitsche patroelje een Fransche afdeeling aangevallen en verscheidene gevangenen gemaakt De Franschen verloren enkele manschappen, terwijl de Duitsche patroelje zonder ver liezen terugkeerde. BELGIË. Een Belgische stoomsloep'werd in de Noordzee door vreemde vliegtuigen gemitraljeerd. Twee andere Belgische visscherssloepen werden door een vreemd oorlogsschip gepraaid en naar een vreem de haven gesleept. Te Charleroi en in talrijke andere steden werden vlugschriften gevonden die van uit een vliegtuig geworpen werden en die handelen over de Poolsche mishandelingen tegenover de Duitschers. Te Mignault-bij-Ecaussines werd een pak met 15.000 vlug schriften gevonden. De inwoners hoorden een ontplof fing en men denkt dat deze ontploffing waarschijnlijk het pak moest doen uit elkaar springen om de vlug schriften te verspreiden, maar zich te laat heeft voor gedaan. zoodat de biljetten bij elkaar gebleven zijn. NEDERLAND. Het luchtafweergeschut is ten Zui den van Amsterdam in actie getreden tegen een of meer vliegtuigen van onbekende nationaliteit. Het Ne- derlandsch schip Taradat geladen was met 7.200 ton, werd wel door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Sedert eenigen tijd worden 's nachts lichtsignalen ge geven bij middel van vuurpijlen, en tot heden is men er nog niet in geslaagd de daders op het spoor te ko men. FRANKRIJK. Duitsche vliegtuigen deden verken ningen boven Oost-Frankrijk. In Fransche vlootkrin- gen is men de meening toegedaan dat, sedert enkele dagen, een nieuwe golf van Duitsche duikbooten, voor al in de Noordzee, werkzaam is. Boven het Westelijk front zijn tot hiertoe 47 Duitsche vliegtuigen neerge schoten geweest ENGELAND. Britsche oorlogsschepen en vlieg tuigen hebben jacht gemaakt op twee duikbooten die opgemerkt werden op de reede van de Engelsche kus ten en waarvan een de Engelsche stoomboot Cape St-Andrewvan 5.100 ton had aangevallen op de reede van Aberdeenshire. Uit Londen wordt gemeld dat, sinds het begin van den oorlog, 110 Duitsche vlieg tuigen door de Britsche luchtmacht en luchtafweer werden neergeschoten. Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelde mede dat Engelsche vliegtuigen ver kenningsvluchten boven Oostenrijk en Bohemen heb ben gemaakt. Een Duitsch vliegtuig, dat op zeer groote hoogte boven de Schotsche kust vloog, werd door Brit sche toestellen achterhaald en neergeschoten. Uit Ber lijn wordt gemeld dat Duitsche vliegtuigen talrijke verkenningsvluchten ondernamen boven de Noordzee en de Britsche eilanden, en dat twee Duitsche toestel len uit Engeland niet meer terugkwamen. Het Britsche schip Cothic werd door Duitsche vliegers aangeval len en keerde naar de haven van Londen terug. Bij de feestelijke ontvangst der bemanningen van de «Exeter» en de Ajaxde overwinnaars van de «Graf Spee», verklaarde M. Winston Churchill, eerste lord van de vloot, dat de Britsche oorlogsvloot 1700 schepen en hulpschepen telt. De Engelschen hebben te Gibraltar een voor Roemenië bestemde scheepslading koper aan gehouden. Ter hoogte van Hongkong werd een Rus sisch vrachtschip door de Engelschen in beslag geno men. In Engeland worden steeds nieuwe aanslagen door de Tersche terroristen gepleegd DUITSCHLAND. Naar uit Engelsche bron ver nomen wordt, hebben Engelsche vliegtuigen gedurende de laatste weken herhaaldelijk Berlijn overvlogen. Uit Berlijn wordt gemeld dat drie Britsche vliegers boven de Duitsche baai kwamen en dat een der En gelsche toestellen werd neergeschoten Uit Londen be richt men nog dat Britsche vliegtuigen Duitsche oor logsschepen hebben gebombardeerd bij Helgoland. Een der Britsche toes'ellen is tijdens den terugtocht er. wegens de zeer slechte weersomstandigheden, er niet in geslaagd zijn basis te bereiken. FINLAND. In de landengte van Karelië, tusschen de Finsche golf en het Muolameer. hebben de Finnen alle vijandelijke aanvallen afgeslagen, alsook de aan vallen in de richting van Ilasome. Nackkijaervie. het station van Kaemere en Leipasuo. 16 stormwagens werden vernield. Tusschen het Muolameer en het Aura pameer heeft de vijand tweemaal aangevallen. Twee bataljons werden uitgeroeid. Een vijandelijke afdee ling, die een aanval poogde over het dichtgevroren Aurapameer werd teruggeslagen. De vijand verloor 800 man. Een aanval ten Oosten van Salmenkaitas werd afgeslagen. Te Taipale heeft de vijand gedurende gansch den dag de aanvallen voortgezet. Allen werden afgeslagen. Ten Noord-Oosten van het Ladogameer hebben de F nsche troepen ta'rijke vestingen heroverd. Viipuri wordt gebombardeerd door de zware artille rie en de F'nnen verwachten zich aan geweldige aan vallen in Karelië. naar aanleiding van de verjaring der stichting van het roode leger. Alle vereischte voor zorgen z"n echter genomen om verrassingen te voor komen. Het Finsche schip tBrita werd op den Atlan- tischen Oceaan door een duikboot aangevallen. ROEMENIË. In Roemenië worden thans groote militaTe voorbereidingsmaatregelen genomen. NOORWEGEN. Twee Noorsche schepen werden nabij de Engelsche Oostkust door Duitsche vliegtuigen aangeval'en. Het eene schip zonk en het andere de c Akabahravan 1524 ton. werd in brand geschoten. Het vuur kon echter spoedig overmeesterd worden en het schip zette zijn reis voort. POLEN. Naar uit Warschau vernomen wordt is de toestand in de Poolsche hoofdstad erbarmelijk. Schier alle voed:ngswaren zijn er verdwenen en de brandstoffen zijn onvindbaar. ZATERDAG 24 FEBRUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. De nacht en ook de dag verliepen kalm op gansch het front en volgens het legerbericht van 's avonds was er alleen eenig ar- tillerevuur op den Rijn aan te stippen. Volgens het Duitsch stafbericht hebben Fransche vl'egtuieen her haaldelijk over de Duitsche grens gevlogen, doch wer den telkens door de Duitsche jachtvliegtuigen en het afweergeschut gedwongen terug te keeren. BELGIË. Een Britsch bombardementsvliegtuig, lat van een tocht over Duitschland terugkwam, heeft heden morgen, te 2 u., bij gebrek aan benzine, te Gem- bloers" een noodlanding gedaan. Het toestel werd aan geslagen en de bemanning, bestaande uit zes leden, ge ïnterneerd. NEDERLAND. In den afgeloopen nacht heeft de luchtdoelartillerie het vuur geopend op onbekende vreemde vliegtuigen in het midden en het Westen van Nederland. Een bericht van Duitsche bron meldt dat talrijke Britsche vliegtuigen het Nederlandsch grond gebied overvlogen hebben en dat men verwacht dat de regeering van Dén Haag tegen deze schending van Nederland's neutraliteit protest zal aanteekenen. FRANKRIJK. Men stipte vijf tochten van Duit sche toestellen aan boven het Oosten, het Noorden en zelfs tot tegen de Parijsche omgeving. ENGELAND. Een twaalftal Duitsche vliegtochten werden in de richting van de Engelsche kust aange- teekend. Het Duitsch bericht, waarin beweerd wordt dat het Britsch admiraalschip Nelsonop een mijn liep en beschadigd werd. wordt te Londen gelogen straft. De Heer Winston Churchill heeft verklaard dat er ongeveer 3000 dooden zijn bij de Britsche vloot. De Heer Neville Chamberlain. Britsch eerste-minister, zegde in een rede te Birmingham dat Engeland de vol gende oorlogsdoeleinden had De onafhankelijkheid van Tsjecho-Slowakije en van Polen moet worden her steld. Wij moeten waarborgen hebben voor de eerbie diging der beloften, maar wij hebben niet het minste geloof in de huidige Duitsche regeering. Wij zijn be reid te onderhandelen met een regeering. die bewijzen zal leveren van hare oprechtheid. Maar de eerste stap moet niet door ons gedaan worden. Wij zijn vastbe sloten de vrijheid te doen zegevierenwij zullen strij den zoolang wij er niet van overtuigd zijn dat de vrij heid zal heerschen DUITSCHLAND. Een Britsch vliegtuig is er in geslaagd 's nachts de stad Praag te overvliegen. An dere Engelsche vliegtuigen kwamen boven Weenen en wierpen er vlugschriften uit. Er werden ook nog Brit sche verkenningstochten uitgevoerd boven Heligoland en Willemshafen. -2 Duitsche onderzeeërs werden door Britsche vliegtuigen aangevallen en naar men in ge zaghebbende Fransche kringen verklaart, vernield. In den laatsten tijd zouden vier Duitsche duikbooten tot zinken zijn gebracht, namelijk een door het bewapende stoomschip Asiatic ter hoogte van de Shetlandeilan- den, twee door de Britsche kustverdediging en een vierde door een Britschen vlieger. RUSLAND. Het roode leger heeft zijn 22n verjaar dag gevierd. Er werd weliswaar in heel Soviët-Rusland gewerkt, maar in alle kazernes en fabrieken werden plechtige bijeenkomsten op touw gezet waar soldaten en arbeiders moesten luisteren naar redevoeringen van de roode leiders die den lof van het roode leger be zongen en zijn aanstaande overwinning in Finland voorspelden. De Russen logenstraffen het bombarde ment van het Zweedsche dorp Pajala. FINLAND. De hoop der Russen om Viipuri te ver overen op den grooten feestdag der Soviët-Unie is niet in vervulling gegaan. Viipuri houdt nog steeds stand en de herhaalde en hardnekkige pogingen om door te breken worden door de Finnen nog steeds verijdeld. In de landengte van Karelië hebben de Finsche troe pen al de aanvallen der Russen, die plaats hadden tus schen de golf van Finland en Muolajaervi, zegevierend afgeslagen. Vijandelijke aanvallen werden vanuit Koi- visto en Kaislathi ingezet tegen de Finsche stellingen op de eilanden in de baai van Viborg. De Russische verliezen waren zeer belangrijk. Ten Oosten van Muolajaervi hebben de Finnen twee Russische afdee- lingen volledig uitgeroeid. De Russische machten, die te Salmenkaita aangevallen werden, zijn achteruitge dreven en hebben talrijke dooden op het terrein ach tergelaten. Een groot aantal mitraljeuzen en andere wapens werden door de Finnen buitgemaakt. Te Tai pale werden verscheidene aanvallen van den vijand afgeslagen en ten Noord-Oosten van het Ladogameer verloor de vijand een duizendtal manschappen. In den sector van Kuhmo hadden er gevechten plaats van patroeljes, bij dewelke de vijand 350 gesneuvelden achterliet. In de richting van Salla werd eveneens een Russische aanval afgeslagen. De bedrijvigheid der Soviët-luchtmacht beperkte zich tot het Noorden van Finland en Petsamo. Twee Russische toestellen werden neergeschoten. NOORWEGEN. De bemanning van de Alt mark is erin geslaagd het schip weer vlot te bren gen In geval de aan gang zijnde besprekingen tusschen de Noorsche en Engelsche regeeringen, betreffende het incident met de Altmark niet tot een overeenstem ming moesten leiden, dan zou, naar vernomen wordt, Noorwegen de zaak aan een scheidsrechterlijke uit spraak willen onderwerpen. DENEMARKEN. De Deensche stoomer Aase metende 1.206 ton. op weg van Spanje naar Engeland, is in den Atlantischen Oceaan gezonken. 15 leden der bemanning zijn vermist. ZONDAG 25 FEBRUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. Na de herneming der bedrijvigheid, welke onmiddellijk volgde op de herneming van de vorst, is opnieuw de kalmte inge treden op het front. Ten andere het weder is zeer mis tig en de wolken hangen buitengewoon laag. wat dan ook alle bedrijvigheid, zoo te lande als in de lucht, be lemmert. De Fransche legerstaf gaf heden avond vól gende mededee'.ing over de krijgsverrichtingenNa een voorbereiding van minenwerferheeft de vijand een aanval gewaaed op een onzer stellingen tusschen deh Ri:'n en de Vogezen. Hij werd onmiddellijk met verliezen afgeslagen». NEDERLAND. In verband met een Duitsch be richt betreffende het vl:egen van Britsche vliegtuigen over Nederland, wordt gezegd dat van deze overvluch- ten van Britsche toestellen n:ets bekend is, maar dat met zekerheid kon vastgesteld worden dat een aantal schendingen van het Nederlandsche rechtsgebied door Duitsche vliegtuigen gepleegd werden. Voor den dijk van Den Helder is een mijn ontploft. BELGIË. De visschersboot «H 78», die in de Noordzee door een duikboot gepraaid en opgeleid werd. heeft nu gemeld dat ze door de Engelsche overheden losgelaten werd en Harwich verlaten had. ENGELAND. Het Engelsch stoomschip Royal Archer is langs de Schotsche kust op een mijn geloo- pen en gezonken. Een ander Engelsch stoomschip, de Jevington Courtis in de Noordzee gezonken. In beide gevallen werd de bemanning gered. Sinds de Britsche censuur een streng toezicht uitoefent op de luchtlijn Amerika-Europa. werd ongeveer 4 millioen pond sterling ('t zij 468 millioen frank in onze munt berekend), bestemd voor Duitschland, in beslag geno men. DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt gemeld dat gedurende de vijf eerste oorlogsmaanden 496 vijande lijke en onzijdige handelsschepen, 810.315 ton metende, in den grond geboord werden Britsche verkennings vliegtuigen vlogen boven Kiel. Hamburg en Bremen. Nieuwe Britsche vliegtochten werden ondernomen bo ven de baai van Heligoland en het Noord-Westen van Duitschland. De Britsche vliegers zijn behouden te ruggekeerd, nadat zij zes aanvallen hadden afgeslagen. Een Britsch vliegtuig was door vijf Messerschmitt- toestellen aangevallen geworden. FINLAND. De krijgsverrichtingen te lande waren vooral gekenmerkt door plaatselijke aanvallen van den vijand, die allen afgeslagen werden met verliezen voor de Russische troepen. De Finsche artillerie was zeer bedrijvig en heeft verscheidene vijandelijke afdeelin- gen verspreid. Ten Noord-Oosten van het Ladogameer hebben de Finnen met bijval gestreden en den vijand achteruitgevorpen. Te Aittojoki werd door de Finsche artillerie een Russischen aanval afgeslagen. In de lucht was de bedrijvigheid van den vijand vooral gericht op het noordelijk gedeelte van Finland, waar enkele plaat sen werden gebombardeerd. Uit Helsinki wordt gemeld dat maatregelen getroffen worden om de stad Viipuri door de inwoners te doen ontruimen. Moest de val van de stad onvermijdelijk zijn, dan zou zij door de Finnen in brand gestoken worden. Volgens het Russisch leger bericht hebben de zware sneeuwval en de mist belang rijke krijgsverrichtingen onmogelijk gemaakt. Na een gevecht werden de eilanden Koivisto, Tiurinsaori en Piisaari bezet, en daar viel een belangrijken buit in handen der Russen. Op de' andere punten van het front zijn geen belangrijke wijzigingen te melden. Tenge volge van het slecht weder, bleef de bedrijvigheid van de luchtmacht beperkt tot verkenningen. ZWEDEN. De kabinetsraad heeft besloten de wis selcontrole in te voeren, zoodat ingevolge die beslis sing de goudstandaard opgeheven wordt in Zweden. Deze financieele besluiten werden door den Riksdag goedgekeurd. 50 Zweedsche gemeenten hebben besloten ter hulp te komen aan Finsche gemeenten. Afvaardi gingen zullen naar Finland vertrekken om er de bran den te bestrijden, opruimingswerken te doen en om de gezondheidsdiensten te verzekeren. ITALIË. M. Sumner Welles, Amerikaansch onder staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, en M. My ron Taylor, persoonlijk afgevaardigde van president Roosevelt bij het Vatikaan, zijn te Napels toegekomen. Na een bezoek aan de stad. zullen zij hun reis naar Rome voortzetten. DENEMARKEN. Na. afloop der Conferentie van de Skandinavische landen, welke te Kopenhagen ge houden werd. verklaart men dat alle noordelijke lan den den wensch hebben uitgedrukt het Russisch-Finsch geschil zoo spoedig mogelijk te zien eindigen met de vrij waring van de volledige onafhankelijkheid van Finland. De ministers hebben de neutraliteitspolitiek van hun land bevestigd. De drie landen zullen hun neutrale houding op onpartijdige en onafhankelijke wijze hand haven. De ministers zijn het ook eens om ernstig ver zet aan te teekenen tegen de wijze waarop de oorlog op zee, die aan de neutralen zulke zware verliezen doet lijden, gevoerd wordt. De regeeringen zullen el kander bijstaan in de onderhandelingen met de oor logvoerenden. NEDERLAND. Twee Duitsche vliegtuigen werden opgemerkt boven het Nederlandsch grondgebied, het eene nabij Woudenberg (provincie Utrecht) en het andere boven Oss (Brabant). Achtervolgd door een Nederlandsch jachttoestel, heeft de Duitsche vlieger, die zich boven Oss bevond, teruggeschoten en slaagde er nadien in te ontkomen door over de Belgische grens te vliegen. De Nederlandsche regeering zal te Berlijn protesteeren. MAANDAG 26 FEBRUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. Van den Rijn tot aan den Moezel was er wat meer roering dan naar ge woonte. De Duitschers zonden talrijke en veelvuldige verkennersgroepen uit en hernamen hun kleine aan vallen. Deze bedrijvigheid oefende zich vooral uit in de sectors ten Oosten van de Saar, van de Nied en ten Westen van de Saar. dus in de sectors die gewoonlijk woeliger zijn dan elders. De Duitsche verkenners na derden tot dicht bij de Fransche posten, doch het kwam tot geen treffen. Op een gedeelte van het front dat tot nu toe betrekkelijk kalm bleef, tusschen de laat ste Oostelijke hellingen der Vogezen en den Rijn. waagden de Duitschers een aanval bij klaren dage. De Franschen hadden echter hun voorzorgen genomen en de Duitschers, vreezende in een hinderlaag te val len. verzaakten weldra aan hun onderneming en keer den terug. In de lucht heerschte de gewone bedrijvig heid van verkenningsvliegtuigen. ENGELAND. Het Engelsch stoomschip Lord Maddywerd in het Noorden van den Atlantischen Oceaan getorpedeerd. Vier personen werden gedood. 35 overlevenden van de bemanning werden opgepikt door een Engelsch oorlogsschip, dat naar men meent de duikboot op haar beurt in den grond geboord heeft. De Engelsche admiraliteit deelt mede dat het verlies van de Engelsche gewapende sloep Benvolioelf slachtoffers miek. Het 110" luchteskader van de Cana- deesche luchtmacht is in Engeland aangekomen. En gelsche oorlogsschepen beloeren in het hooge Noorden Duitsche duikbooten die zich in Russische havens en waarschijnlijk ook te Petsamo bevinden. Op Madeira zijn 33 opvarenden aangekomen van het Engelsche tankschip Endeavourdat getorpedeerd werd. Vijf mannen worden vermist. DUITSCHLAND. Uit Hammerfest wordt gemeld dat het Duitsche schip Orizala metende 4.354 ton. ten Noorden van Skjervoey gezonken is. De bemanning zou gered zijn. De Orizala is een der Du:tsche sche pen die onlangs de haven van Vigo verlaten hebben om te trachten door de Britsche blokkade te breken. FINLAND. De Finsche troepen hebben de Koi- visto-eilanden ontruimd De overige aanvallen van den vijand in de Karelische landengte werden met zware

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 2