Cinema «Oud Yper» Eerste Liefde 't Duivels Paradijs 3 Leest en verspreidt HET YPERSCHE verliezen afgeslagen. De stad Viipuri is volledig ver woest. Uit Stockholm wordt gemeld dat de Russen zich meester maakten van de Finsche stad Bjorkoe en van het dorp Koivisto. Dit bericht wordt echter door de Finnen gelogenstraft. De Finnen kondigen aan dat zij de meeste valschermspringers, die neerdaalden in de streek van Viipuri en achter de Mannerheimlinie. ge vangen genomen hebben. Ten Noorden van het Ladoga- meer heerschte er, volgens het Finsch legerbericht. en kel eenige artilleriebedrijvigheid. In de streek van Suskyjarvi hebben de Finnen de omsingeling voortge zet der Sovjetmachten. Groepen bestaande uit 500 tot 600 man werden vernield. De Russische generaal Bo- risov, commandant van de 18' divisie, die sneuvelde, werd met de militaire eer begraven. In dezelfde streek hebben de Finnen de hand kunnen leggen op materiaal dat behoorde tot de 208 en 316"' Soviëtdivisies. Onder de Russen, die in dezen sector gevangen genomen wer den, bevinden er zich velen die uit Siberië gekomen zijn zonder eenig militair onderricht te hebben ont vangen. In den sector van Kuhmo veroverden de Fin nen een steunpunt en sloegen een Russische compagnie uiteen. De Finsche luchtmacht voerde verkennings- en bombardementstochten uit achter de Soviëtlijnen. Tij dens luchtgevechten werd de vijand teruggedreven. In het binnenland was de vijand weinig bedrijvig. Onder meer werden gebombardeerd Kuusamo, Kjani en Sot- kamo. Vijf Russische vliegtuigen werden neergehaald. Twee andere stortten neer, doch hun valpunt werd niet gevonden. De nieuwe Britsche gezant, M. Gordon Ve- recker. is met zijn echtgenoote te Helsinki aangekomen. NEDERLAND. Uit welingelichte bron wordt ge meld dat Dr Colijn, gewezen eerste-minister van Hol land, naar Duitschland zou reizen, waar hij besprekin gen zou voeren met M. Sumner Welles Dr Colijn zou een vredesplan, dat voor beide partijen aanvaardbaar zou zijn. aan den gezant van M. Roosevelt willen voor leggen. Vroeger reeds voerde Dr Colijn besprekingen met M. Mussolini, graaf Ciano en anderen, in betrek king tot het herstellen van den vrede. ZWEDEN. Het Zweedsche schip «Santos werd in de Zuidelijke Noordzee getorpedeerd. Van de 35 opva renden werden 12 personen gered. DENEMARKEN. De Deensche kotter Olympia E-544 werd door een Duitsch vliegtuig aangevallen en beschoten. Het schip werd echter niet geraakt en er zijn ook geen slachtoffers. SPANJE. Het Spaansche schip Bandera werd door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht op zes mijlen van Cap Villano, in de omgeving van Vigo. VEREENIGDE STATEN. De minister der Han delsvloot van de Vereenigde Staten deelt mede dat in den loop der 16 laatste maanden 160 Amerikaansche schepen, waarvan 106 sedert den 15 September 11., in het buitenland verkocht werden. Van dit aantal zijn 35 schepen gegaan naar Panama, 17 naar Engeland, 12 naar Canada, 8 naar België, 3 naar Frankrijk, enz. ITALIË. M. Sumner Welles werd door graaf Ciano, Italiaansch minister van Buitenlandsche Zaken, ont vangen in het Chigi-paleis. 's Namiddags werd hij door M. Mussolini ontvangen. Heel waarschijnlijk zal de hulp-staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken der Vereenigde Staten morgen avond naar Berlijn afrei zen. M. Myron Taylor, persoonlijk vertegenwoordiger van President Roosevelt bij den Heiligen Stoel, bracht een bezoek aan den Kardinaal staatssecretaris en zal morgen zijn geloofsbrieven aan den Paus overhan digen. DINSDAG 27 FEBRUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. Te land bleef het bij de gewone patroeljebedrijvigheid en actie van het geschut langs weerszijden van den Rijn. In de Vogezen werd een Duitsche verkennersgroep, die zich te dicht bij een Franschen post had gewaagd, door het vuur der automatische wapens uiteengedreven. De bedrijvigheid was echter het grootst in de lucht. Langs weerszijden hadden er tal van verkenningen plaats, maar er wer den geen gevechten geleverd. BELGIË. Een Duitsch vliegtuig heeft het Kort- rijksche overvlogen en er groene strooibrieven uitge worpen. Het vliegtuig, dat onder vuur genomen werd. vertrok in de richting van het Noorden. NEDERLAND. Uit Den Haag wordt officieel mede gedeeld dat vliegtuigen van onbekende nationaliteit langs de kust werden opgemerkt in de omgeving van Amsterdam en verder boven de provincie Utrecht. Op verschillende plaatsen kwam het luchtafweergeschut ia werking. Thans worden maatregelen getroffen om 50Q.OOO Nederlandsche burgers te ontruimen uit dis tricten waar verdedigings- en overstroomingslijnen worden voorbereid. De bevoegde overheden doen op merken dat deze ontruiming geen aanleiding geeft tot ongerustheid. De Nederlandsche motorboot Ida van 250 ton, is aan de Britsche westkust gezonken. De be manning is gered. FRANKRIJK. Duitsche verkenningsvliegtuigen! •vervlogen onder meer het Noorden, het Noord-Westen, het Oosten en de Parijsche omgeving, en in verschei dene streken werd het alarmsein gegeven. In bevoegde Fransche middens logenstraft men ten stelligste dat een Fransch vliegtuig zou neergeschoten zijn in het Eiffel- gebergte. Al de Fransche vliegtuigen, zoo wordt be weerd. keerden naar hun basissen terug. Volgens het Fransch legerbericht heeft de Fransche torpedojager Simouneen Duitsche duikboot in den grond ge boord nabij de Finistèrekaap. Het debat in de Fransche Kamer over de inlichtings- en propagandadiensten nam heden avond een einde. De Fransche Kamer heeft het vertrouwen in de regeering gestemd met 450 te gen 1. ENGELAND. Het Britsche War-Office deelt mede dat een belangrijke zone in het Noorden van Schot land verklaard is tot beschermende zoneBehalvp de personen die reeds vóór den 11 Maart in de streek woonden, zal vanaf dezen datum niemand in deze zone mogen komen zonder bijzondere toelating. Twee Duit sche vliegtuigen werden neergeschoten, het eene boven de Firth of Forth het tweede boven de kust van Northumberland. DUITSCHLAND. In het zuidelijk gedeelte van Denemarken heeft men een geweldig kanonvuur waar genomen uit de richting van het eiland Sylt, zoodat men denkt dat een nieuwe luchtaanval op het eiland geschiedde. De Engelsche luchtmacht deed met goeden ■itslag verkenningstochten boven Heligoland, de Duit sche kust van de Noordzee, uitgestrekte streken van Westelijk Duitschland, de Friessche eilanden, belang- iljke zeehavens van 't Noorden der Baltische zee, als ook nog boven midden Duitschland. Al de vliegers keerden terug. Volgens Berlijn meldt, werd een En- gelsch verkenningsvliegtuig boven de Duitsche baai neergeschoten. Duitsche tankschepen werden opge merkt in de ijsvrije haven ten Noorden van Petsamo. FINLAND. In het Westen van de landengte van Karelië heeft de vijand zijn aanvallen voortgezet in den archipel ten Zuiden en ten Oosten van Viipuri. Te Somme, Naekijaervi, Perojoki en Aira-Paanjaervi heb ben de Russische troepen zware verliezen geleden. Te Taipale werden de Russen teruggeslagen tot aan'de '^tellingen vanwaar zij vertrokken waren. Ten Noord- Oosten van het Ladogameer is de artillerie zeer be drijvig. In de richting van Petsamo hebben de Russen gansch den dag aangevallen. De Finnen hebben hun stellingen verlegd naar Nauti. De Finsche luchtmacht heeft aan verscheidene luchtgevechten deelgenomen en bombardeerde ook nog Russische luchtbasissen en berg plaatsen voor materieel, ver achter de linies gelegen. De Russische vliegers bombardeerden Kovola, Lahti, Vimaki. Hangoe, Abo, Elisenvaara, enz. 17 Russische toestellen werden neergehaald. Volgens het Russisch legerbericht worden de Finsche aanvallen op de land engte van Karelië met groote verliezen afgeslagen en werden er 19 Finsche vliegtuigen neergehaald. RUSLAND. Graaf von Schulenberg, Duitsch am bassadeur te Moskou, is sedert zijn terugkeer uit Ber lijn zeer bedrijvig en bracht reeds herhaalde bezoeken aan volkscommissaris Molotot. Men meent hieruit te mogen afleiden dat Duitschland een nieuwe bemidde lingspoging voorbereidt en bij het lezen der Russische bladen bekomt men den indruk dat Moskou thans zou geneigd zijn erop in te gaan. Volgens Moskou zal Viipuri weldra vallen en daarna zou een vreedzame oplossing geen afbreuk meer doen aan het gezag van de Soviëts. ITALIË. Volgens de officieele mededeeling werd M. Sumner Welles door den Duce ontvangen in aan wezigheid van graaf Ciano en van den Amerikaan- schen ambassadeur. M. Sumner Welles heeft den Duce een eigenhandigen brief van president Roosevelt over handigd. Het onderhoud, dat zeer hartelijk was. duur de een uur. ZWEDEN. De Zweedsche boot «Buenos-Aires werd in de territoriale wateren, buiten de eilanden groep voor Gotenburg, door een Duitsch schip buitge maakt en naar Bremerhafen opgeleid. WOENSDAG 28 FEBRUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. Talrijke kleine in cidenten van patroeljes worden waargenomen. De Duitsche verkenningsafdeelingen hebben zich tusschen de linies zeer aanvallend getoond. Zij naderden zoo dicht mogelijk de vooruitgeschoven Fransche posten, onder meer in de streek ten Oosten van den Moezel, ten Oosten van de Saar en in Elzas langs de Lauter. In de streek van de Blies is de artillerie zeer bedrijvig. Ook ten Oosten van den Moezel is de artillerie langs beide zijden in werking geweest. BELGIË. Te Oostende maakt men zich ongerust over de visscherssloep 0-67die op den voorzienen datum niet terugkwam. Men vreest dat zij op een mijn geloopen is. LUXEMBURG. In bijna al de gemeenten van het Groothertogdom Luxemburg werden er burgerwach ten aangesteld. NEDERLAND. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd de streek van Amsterdam nogmaals door vreemde vliegtuigen overvlogen Het afweerge schut kwam in werking. FRANKRIJK. Tijdens de laatste 48 uren heerschte er een groote bedrijvigheid in de lucht. Twee Duitsche vliegtuigen werden boven het Fransch grondgebied neergeschoten. ENGELAND. Een stoomsloep heeft 4 Duitsche vliegers, deel uitmakende der bemanning van het bom bardementsvliegtuig dat Dinsdag op de reede van Schotland neergeschoten werd, opgepikt en aan wal gezet in een haven van de Schotsche kust. De drie in zittenden van een tweede neergeschoten Duitsch vlieg tuig werden nog niet gevonden. Twee Duitsche vlieg tuigen, waarvan een neergehaald werd door het ge schut van een trawler, bombardeerden de trawlers Arora Craigcoileach», «Strathrannock» en «Bils- dean». Het wekelijksch officieel verslag over de op zee geleden verliezen toont aan dat gedurende de verloo- pen week het minste verliezen geleden werd sedert den aanvang der vijandelijkheden. 4 Britsche schepen met een totale tonnenmaat van 17.778 ton en 3 neutrale schepen met een totaal van 8.850 ton werden tot zinken gebracht. Het geheim der Duitsche magnetische mijnen is door de Britsche deskundigen kunnen opgehelderd worden. DUITSCHLAND. Britsche vliegtuigen werden aan de Duitsche grens opgemerkt en, volgens het Duitsch bericht, werd er duidelijk opgemerkt dat zij aankwa men en vertrokken, over het Nederlandsch grondgebied. Dinsdag avond hebben de vliegtuigen der Engelsche luchtmacht nogmaals het Noorden van Duitschland overvlogen en deden verkenningen boven Berlijn. Ha nover, alsook boven de vlootbasissen van Kiel en Cux- haven. In de verloopen zes dagen maakten de Britsche vliegers vijf groote verkenningsvluchten boven Duitsch land. M. Sumner Welles reist over Zurich naar Berlijn. De bemanning van het gezonken Duitsch schip «Ori- zala werd door het Finsch vrachtschip Margaretta» gered. FINLAND. In de landengte van Karelië hebben de Finsche troepen verdedigingsgevechten geleverd en aan den vijand zware verliezen toegebracht. Verschei dene tanks werden vernield., terwijl langs beide zijden het geschut zeer bedrijvig was. Ten Noord-Oosten van het Ladogameer werden de pogingen van den vijand om vooruit te komen, verijdeld. De Finnen dreven ver scheidene Russische afdeelingen uiteen. Te Kuhmo zet ten zij hun bedrijvigheid voort tegen de omsingelende Russische steunpunten. Verscheidene posities werden veroverd. De Russische troepen oefenen hun druk op Viipuri uit, over een zoo breed mogelijk front, om de zwakkere punten te vinden waar de Finsche weerstand 'zou kunnen begeven. De Russische aanvallen zijn ge richt tegen de versterkte eilanden in de Golf van Vii puri, en tegen het gansche front ten Zuid-Oosten van de stad, tot Salmenkaita, bij Vuoksi. Het lot van Viipuri zal van dezen veldslag afhangen. De Finsche lucht macht deed verscheidene verkenningstochten en bom bardeerde vijandelijke kolonnen. opslagplaatsen, enz. De bedrijvigheid der Russische luchtmacht op het front beperkte zich bij de Karelische landengte en het Noord-Oosten van het Ladogameer. Te Petsamo waren enkele groepen vijandelijke vliegtuigen bedrijvig, doch zij richtten weinig schade aan. De steden Hangoe, Kob, Kovola en Frederickslam werden gebombardeerd. Twee Russische vliegtuigen werden neergehaald. DENEMARKEN. Men is zonder nieuws van het Deensche stoomschip Marylandvan 4.895 ton. dat van Zuid-Amerika op weg was naar Denemarken. Een Deensche visschersboot is in de Noordzee gezonken. De Deensche visschersvloot moet de Doggerbank verlaten, zooniet zullen de booten door de Duitsche oorlogssche- -O" VRIJDAG 1, ZATERDAG 2 en MAANDAG 4 MAART, te 8 uur ZONDAG 3 MAART, te 2 en 5 uur (doorloopend) Avondvertooning te 8 uur. Deze week het allerlaatste succes van de jeugdige DEANNA DURBIN PREMIER AMOUR waarin de talentvolle en bevallige jonge vedette Deanna Durbin opnieuw haar prachtige hoedanighe den laat bewonderen en waarin haar zangtalent nog meer op den voorgrond treedt Hier zal deze film, evenals te Brussel en te Luik, in origineele versie voorgesteld worden en ook het groot ste succes verwerven. Een groote fransche superproductie (LE PARADIS DE SATAN Groote fransch gesproken film met Pierre Renoir, Jean Pierre Aumont en Jany Holt ECLAIR JOURNAL Kinderen toegelaten. pen getorpedeerd worden. ESTLAND. De bevelhebber der Estlandsche vloot heeft twee aviso s besteld voor de Estlandsche oorlogs vloot Deze aviso's zullen eveneens als mijndreggers gebruikt worden. TURKIJE. De regeering heeft besloten dat geen Turksche schepen zich nog naar vreemde havens mo gen begeven. De Turksche schepen, die zich thans in buitenlandsche wateren bevinden, zullen per radio teruggeroepen worden. DONDERDAG 29 FEBRUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. Op ganseh het front werd de gewone patroeljebedrijvigheid vastge steld, doch de actie nam eenigermate toe in de streek gelegen ten Westen van de Vogezen. De mitrailleuzen traden in actie langs weerskanten van den Rijn, waar gevuurd werd tusschen de kazematten. De bedrijvig heid in de lucht was zwak zoowel van Duitsche als van Fransche zijde. Uit Berlijn wordt gemeld dat Duitsche patroeljes getracht hebben zoo dicht mogelijk de Fran sche lijnen te naderen en hierbij, ten Oosten van For- bach. verscheidene gevangenen maakten. In het bosch van Betting, ten Oosten van den Moezel, had een ge weldig lijf-aan-lijf gevecht plaats. De Franschen wer den met groote verliezen teruggeslagen en ook enkele Duitsche soldaten werden gekwetst. Ondanks een he vig artilleriespervuur, konden al de leden van de ver kennersgroep in de Duitsche lijnen terugkeeren. BELGIË. De Regeering zou hebben afgezien van het stelsel der verplichte ontruiming en, in geval een nieuw alarm zich nog zou voordoen, dan zouden alleen zij, die zich vrijwillig aangegeven hebben, in geval van nood naar elders overgebracht worden Te Eupen werd het gerucht verspreid dat de Duitsch-Belgische en Duitsch-Hollandsche grenzen vanaf 1 Maart zouden ge sloten worden. Een Belgisch militair vliegtuig deed een noodlanding te Brasschaet. De twee inzittenden werden gekwetst. FRANKRIJK. De Duitsche bespieder Izeberenyi. die door den krijgsraad van Rijsel ter dood veroor deeld werd. ziet zijn vonnis bekrachtigd en zal dus gefusilleerd worden. De communist Marcel Cachin wordt als senator van zijn rechten vervallen verklaard. ENGELAND. Het Britsch eskader van den Atlan- tischen Oceaan is, naar uit Montevideo gemeld wordt, samengetrokken in de nabijheid der monding van Rio de la Plata en men denkt dat er aldaar een nieuwen zeeslag nakend is. DUITSCHLAND. Uit Parijs wordt gemeld dat Britsche krijgsvliegtuigen driemaal in drie dagen be langrijke verkenningsvluchten hebben gemaakt boven het Duitsche eiland Helgoland Te Dusseldorf werkt een nieuwe anti-Britsche radiopost. Een Duitsche duik boot, die naar haar basis terugkeerde, heeft totdusver 80.000 ton in den grond geboord. Negen Duitschers, die door de Engelschen aan boord van de Asama Maru aangehouden werden, werden terug aan de Japansche overheden overgeleverd. FINLAND. De drukking der Russen in de land engte van Karelië wordt voortgezet tusschen de golf van Viborg en Vuoksen. waar de Finsche troepen zich teruggetrokken hebben op nieuwe stellingen. De Rus sen hebben er nieuwe troepen in den strijd geworpen, zonder den weerstand van de Finnen te kunnen breken- Alle aanvallen werden met zware verliezen afgeslagen. Sedert het begin der vijandelijkheden verloren de Rus sen reeds 1288 tanks en 504 vliegtuigen. Radio-Moskou kondigde aan dat de Russische troepen het dorp Ka mara. op 4 kilometer van Viipuri. bezet hebben, even als drie andere dorpen ten Noorden van het Ayrapan- meer. Te Taipale werden drie hevige Russische aan vallen teruggedreven. Ten Noord-Oosten van het Lado gameer werden de Russische aanvallen eveneens afge slagen. Op het front van Kuhmo werden een aantal strategische punten door de Finnen bezet Te Petsamo worden de gevechten voortgezet nabij de Nautsirivier. Russische vliegers vlogen opnieuw boven Helsinki, waar het alarm gegeven werd. De Finsche afgevaardigde bij den Volkenbond heeft aan het secretariaat van den Volkenbond een nota gezonden omtrent de oorlogs methodes door het roode leger aangewend jegens de burgerbevolking in Finland. NOORWEGEN. - M. Koht, minister van Buitenland sche Zaken, verklaarde dat te Kopenhagen door Dene marken. Noorwegen en Zweden beslist werd dat elk land zijnerzijds afzonderlijke stappen zou doen bij een oor logvoerende mogendheid om te vragen dat de onwette lijke mijnenoorlog zou stopgezet worden. Verders zegde hij nog dat Duitschland de Engelsche controle niet kan inroepen als argument om de Noorsche schepen te kel deren. Sinds het begin van den oorlog verloor Noor wegen reeds ongeveer 50 schepen, waarbij 350 personen om het leven kwamen. ITALIË. Ingevolge een Duitsch-Italiaansche over eenkomst zullen 30.000 Italiaansche landbouw arbeider" dit jaar nog in Duitschland te werk gesteld worden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 3