Gemeenteraad van Yper 4 Verslag der zitting van 26 Februari 1940. (Vervolg vu bladzijde 1) Vele defekten vielen voor, die onmiddellijk niet konden hersteld worden. Hierdoor stremden gansche gemotoriseerde kolonnen en bevoorra dingsauto's het drukke verkeer. In de Baltische staten vielen de Russen van de eene in de andere verrassing. Bij hun uitgaan konden zoowel de officieren noch de soldaten niet genoeg toekijken naar de uitstallingen van de kleine en groote magazijnen, waar alles in over vloed was. Welke tegenstelling met hun vader land, het paradijs van den arbeider, waar ze zulks zelden hadden gezien? En wat hun met ontsteltenis en met verbijstering sloeg was de gemakkelijkheid tot het koopen van het ge- wenschte artikel. Hier waren noch bons noch kaarten noodignoch allerhande tijdroovende formaliteiten te vervullen gelijk ten hunnent, wanneer het er op aan komt om zich iets aan te schaffen. In welke bewoordingen zullen deze roode en verdrukte soldaten al dat verbazingswekkend nieuws aan hun familieleden mededeelen. In hun vaderland, zullen zij, zonder er zelf van bewust te zijn, de beste publiciteit kunnen voeren over het buitenland, en hier de noodige gevolgtrek kingen kunnen verzamelen, dat hun leven on- menschelijk en verachterlijk is in de vooruit strevende Sovjet-republiek Wat de Russische spoorwegen aangaat, hier over zouden boekdeelen kritiek kunnen geschre ven worden. Meer dan ooit laat het huidig Rus sisch treinverkeer te wenschen. Hebben de kom- munisten ongelooflijke en onverhoopte neder lagen opgeloopen in het Finsch konflikti ook het treinverkeer zal hier een groote rol gespeeld hebben. Zoo kwamen herhaaldelijk munitie, mondbehoeften, dringende hulp en versterkin gen te laat aan. Op andere spoorwegen werd het treinverkeer door de dappere Finnen totaal ont redderd. Het Russisch spoornet bestrijkt 85.000 kilometer spoorwegen. 60.000 van deze eischen dringende herstellingen. In 1937-38 werden op het Sovjetsch spoorwegverkeer 32.000 ongevallen ge boekt. Een trein met bestemming naar Lenin grad had 5 dagen noodig om 350 kilometer af te leggen. Ik laat den welwillenden lezer de volle vrijheid om hieruit andere gevolgtrekkingen af te leiden. Ten slotte nog deze kantteekening. De Sovjet-republiek wil in haar communis tische doctrine de verdwijning, de uitroeiing van den godsdienst. De geschiedenis heeft bewezen dat de godsdiensthaters steeds het onderspit heb ben gedolven en ook het slachtoffer van hun eigen dwaling zijn geweest, In de Finsche verzamelkampen waar de Rus sische gevangenen worden opgehouden, heeft men vastgesteld, dat het lofbaar godsdienstge voel bij velen ongeschonden is bijgebleven. De meesten onder hen smachten naar de godsdienst vrijheid en om het vrijlijk vervullen van hun kristelijke plichten. Doch uit vrees voor de ver volgingen van de Sovjetoverheden namen zij eveneens een vijandelijke houding aan in zake religie. En duizenden anderen, bij het aanvallen van de vijandelijke stellingen, in het aanschijn van den dood, maakten het kruisteeken, baden en wenschten een priester als hoogste gunst. Tusschen de Russische officieren en de solda ten bestaat niet de minste wederkeerige sym pathie. Deze officieren zijn ook beklagenswaar dig. Alle militaire eenheden hebben een van die verfoeide politieke commissarissenaan het hoofd. Enkel de genomen beslissingen van deze laatsten moeten uitgevoerd worden. Onbekwame en gevolmachtigde politiekers leiden dus de krijgsverrichtingen. Deze commissarissen zijn als de waakhonden van een kudde schapen. Hun is de taak opgedragen streng en onverbiddelijk te zorgen voor de veiligheid van het echt-broe derlijk Sovjet-regiem. Wat wij wenschten te weten over het geheim zinnig Sovjet-Rusland, werd ons veropenbaard door de krijgsverrichtingen. De Finsche oorlog heeft bewezen wat de waarde en de sterkte is van den Russischen kolos. Uitgemaakt is dus dat de peper-duurbetaalde Sovjet-propaganda in den vreemde, louter onzin is, laat ons zeggen, gemeene leugens.-.. De feiten hebben overtuigend gesproken. De sovjet-soldaat heeft ons zelfs het oogschijnlijk mysterieus communistisch raadsel helpen op lossen. Nu zal het roode Rusland ongetwijfeld die kwestie niet meer te berde brengen om een aan val te wagen in den Balkan of in Indië. Die reeds met zorg bestudeerde plannen zullen niet uitge werkt worden. Men weet ongetwijfeld waarom Thans boezemt Sovjet-Rusland biina geen en kele natie meer angst in. Zelfs de Baltische sta ten. die in volle bewondering opgaan voor het heldhaftige Finland, berouwen het, dat zij den Russischen overweldiger geen hardnekkigen De zitting wordt geopend te 18 u. 8 Zijn tegenwoor- j dig de Heeren Vanderghote. burgemeester-voorzitter; Delahaye. Biebuyck, Berghman. schepenen Jvr. Cor- nillie, de Heeren Muiier. Seys. Missiaen, Michiel, Ver- gracht. Van Alleynnes, Leuridan en Capoen. raadsle den Versailles, secretaris. M. Vanderghote. De Heeren Pattyn, ziek zijnde, en Lahaye. afwezig, hebben zich laten verontschuldi gen dc zitting van heden avond niet te kunnen bijwo nen. Het woord is thans aan den Heer secretaris om lezing te geven der verslagen van de laatste zittingen. I. Processen-verbaal der zittingen van 22 en U December 1939. De Heer secretaris geeft, terwijl de raadsleden on dereen aan 't klappen zijn en vooral de pick-ups der foorinstellingen zooveel lawaai maken dat men in de raadszaal geen enkel woord kan verstaan, lezing van de processen-verbaal der zittingen van 22 en 30 Decem ber 11. Deze verslagen worden beurtelings en met af zonderlijke stemming zortder opmerkingen goedge- i keurd. M. Vanderghote. Vooraleer over te gaan tot de be handeling der andere punten van de dagorde, moet ik u kennis geven van de beweging der bevolking onzer stad gedurende het jaar 1939. Deze beweging was als volgt: Ypersche geboorten: 1) Te Yper: Mannen: 133: Vrouwen: 112; samen: 245. 2) In vreemde gemeenten: Mannen 6 Vrouwen 2 samen 8. Totaal: Mannen: 139: Vrouwen: 114: Te zamen 253. Vreemde geboorten: Mannen: 96: Vrouwen 94; te zamen 190. Ypersche overlijdens1) Te Yper; Mannen: 111; Vrouwen 122 te zamen 233. 2) In vreemde gemeenten: Mannen 8 Vrouwen 3: samen li Totaal: Mannen: 119; Vrouwen: 125; Te zamen 244. Vreemde overlijdens: Mannen: 47: Vrouwen 55: te zamen 102. Huwelijken 91. Echtscheidingen 5. Intredingen Door woonstverandering 818. Door geboorte253 te zamen 1071. Uittredingen: Door woonstverandering821. Door overlijden244; te zamen 1065. Bevolking op 31-12-193816.128. Bevolking op 31-12-1939: 16 134. hetzij eene vermeer dering van 6 personen. Vreemdelingen te Yper gehuisvest op 31-12-1939: Franschen225 Britten 207 Nederlanders 21 Duitschers: 15; Luxemburgers: 2; Italianen: 16; Span jaarden: 2; Hongaren: 9; Zwitsers: 11: Polen: 2; Grie ken 3 Amerikanen: 21; hetzij te zamen 534. n. Commissie van Openbaren Onderstand - Open bare verpachting van een woonhuis. M. Vanderghote. Volgens het proces-verbaal der openbare verpachting gehouden door tusschenkomst van den notaris Vander Meersch. in datum van 26 September 1939, werd het huis gelegen in de Meenen- straat, Nr 9, toegewezen aan Mevr. Wed. Désiré Leu- ridon mits den jaarlijkschen pachtprijs van 4800 fr. M. Van Alleynnes. Ik hoor niet goed wat gij zegt. Wanneer had de openbare verpachting plaats? M. Vanderghote. Dit betreft het huis vroeger be woond door den notaris Lemahieu. De openbare ver pachting geschiedde den 26 September 1939. M. Van Alleynnes. En komt men daarmee nu nog maar voor den dag M. Vanderghote. De brief, die ons den bundel overmaakt, is gedagteekend van den 14 Februari. Ik stel voor de beraadslaging der Commissie van Open baren Onderstand goed te keuren. Al de aanwezige raadsleden stemmen ja, behalve de Heer Missiaen, lid der Commissie van Openbaren On derstand, die zich onthoudt. III. Commissie van Openbaren Onderstand Be grooting over het dienstjaar 1939 Wijzigingen. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft, in zitting van 20 Februari 1940, een beraadslaging genomen waarbij zij besluit sommige artikelen harer begrooting voor 1939 te wijzigen. De Heer voorzitter geeft hierop lezing der voorge stelde wijzigingen, doch zoo het reeds moeilijk is in gewone omstandigheden een uiteenzetting van den Heer voorzitter duidelijk te verstaan, nu met het muziek en het lawaai der foor is dit een volstrekte onmogelijk heid. Van gansch zijne lezing kunnen wij alleen snap pen dat. na de aangebrachte wijzigingen, het slot der begrooting, zijnde een overschot van 249 frank en eenige centiemen, onveranderd blijft. M. Missiaen. Mijnheer de voorzitter, het gaat wel dat ik weet waarover er spraak is in dit dossier, an ders zou ik er geen woord van kennen. Ik heb niets verstaan van al hetgeen gij gezegd hebt. M. Vanderghote. Ik betreur dat mijn stemorgaan niet krachtiger is. Ik stel voor de beraadslaging der Commissie van Openbaren Onderstand goed te keuren. Dit voorstel wordt met dezelfde stemming als zooeven bijgetreden. De Heer voorzitter gelast hierop den van dienst zijn de politieagent den uitbater der rechtover het stadhuis staande foorinrichting te verzoeken zijn pick-up wat minder luid te doen spelen. weerstand hebben geboden. Noorwegen, Denemarken en Zweden, die steeds in hun laffe en afwachtende houding blijven vol harden, zullen er wel toekomen, om Finland ten slotte uit alle macht te steunen. Van den afloop van dezen oorlog hangt hun vrijheid of een ge beurlijk knechtschap onder het Sovjet-bewind af. Stalin, Molotof en al de heilige hoofdprole tariërs» uit het Sovjet-paradijs, die jaren lang gedroomd hebben van Europa slaafs te doen buk ken onder hun tyrannisch communisme, stellen met bitterheid vast dat al hun gedroom ineen stort. Misschien zullen zij binnen een drietal jaren de noodlottige gevolgen ondergaan van hun zelf zuchtige en niet leefbare politieke drijverijen. O. O. IV. Autobusdienst voor werkliedenvervoer Pael- capelle-Meenen (grens) Exploitatie Verzaking. M. Vanderghote. In datum van 25 Februari hebben wij vanwege het provinciaal bestuur van West-Vlaan- deren een brief ontvangen waarbij ons advies gevraagd wordt over de vraag van den vergunninghouder van den autobusdienst voor werkliedenvervoer tusschen Poelcapelle en Meenen, die aan de voortzetting van den autobusdienst verzaakt en de intrekking van de hem vroeger verleende machtiging verlangt. Het schepen college stelt voor hierop een gunstig advies uit te bren gen. M. Missiaen. Dit betreft het werkliedenvervoer tusschen Poelcapelle en Meenen aiover Yper. Men stelt voor dezen autobusdienst af te schaffen, doch werden er reeds maatregelen genomen om het werkliedenver voer op een andere wijze te verzekeren M. Vanderghote. Ik kan hierop niet antwoorden doch, zoo gij het verlangt, kunnen wij dit onderzoeken en de noodige inlichtingen vragen. De gemeenteraad zou thans een gunstig advies over de gedane vraag kunnen uitbrengen onder voorbehoud dat de noodige dienst voor het werkliedenvervoer verzekerd blijve. Dit voorstel wordt eenparig aangenomen. Het lawijd der foor is wat verminderd, doch plots dreunt een geweldig schot van een ■schietkraam. M. Leuridan. Hoort, ze schieten nu alHet is echter commandant Biebuyck alleen die niet gebou- geerd heeft. V. Autobusdienst Yper-Wulvergem-Nieuwkerke Bijzonder lastenkohier Wijziging. M. Vanderghote. Wij hebben een brief ontvangen van het provinciaal bestuur van West-Vlaanderen, waarbij voorgesteld wordt een wijziging te brengen aan artikel 6 van het bijzonder lastenkohier van den auto busdienst Yper-Wulvergem-Nieuwkerke. Er wordt na melijk gevraagd het grondslagtarief op 35 centiemen te brengen irf plaats van op 25 centiemen per kilome ter. Over deze vraag werd een onderzoek van com- modo en incommodo ingesteld, en dit onderzoek werd gesloten op 12 Februari 11. zonder dat er eenig bezwaar tegen ingebracht werd. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies te verleenen. Al de raadsleden stemmen ja. VI. Taks op de belasting op de wedden, loonea en pensioenen Wijziging. M. Vanderghote. Ingevolge een wijziging, versche nen in het bestuurlijk memoriaal, moet er aan de amb tenaars der belastingen, belast met het opmaken der rollen voor het innen van gemeentebelastingen, een vergoeding van 45 centiemen per rol toegekend wor den in plaats van 35 centiemen zooals eerst voorzien was. Het schepencollege stelt dan voor de vroeger ge nomen beraadslaging in dien zin te wijzigen en te be sluiten dat. voor de inning van de taks op de belasting op de wedden, loonen en pensioenen, de vergoeding toegekend voor het opmaken der rollen aan den toe ziener der belastingen gebracht wordt op 45 centiemen per rol. De raadsleden keuren deze wijziging eenparig goed. De Heer voorzitter, buiten geroepen zijnde, veront schuldigt zich voor eenige oogenblikken de raadszaal te moeten verlaten. Hij wordt vervangen door den Heer schepen Delahaye. die met klaarder stem het volgend punt uiteenzet. VII. Heffing van opcentiemen bij de provinciale belasting op de honden Wijziging. M. Delahaye. De Heer gouverneur der provincie heeft ons doen opmerken dat de door de stad ge stemde opcentiemen op de provinciale belasting op de honden slechts 2 fr. 50 mogen bedragen en niet 3 fr. 50 zooals voorzien. Het schepencollege stelt dienvolgens voor de vroegere beraadslaging te herzien en, inge volge den brief van den Heer gouverneur, de opcen tiemen van 3 fr. 50 te herleiden op 2 fr. 50. M. Missiaen. Nu ten minste hooren wij het. Het gedane voorstel wordt eenparig gestemd. M. Leuridan. Mijnheer de dienstdoende voorzitter, ik stel vast dat de Heer burgemeester de eerste is om weg te loopen als ze schieten. VIII. Belasting op de essencepompen Herzie ning. M. Delahaye. In datum van 20 Februari hebben wij een brief ontvangen van het provinciaal bestuur betreffende de door den gemeenteraad gestemde belas ting op de essencepompen, belasting die vanaf den 1" Januari 1939 in voege treedt. Het provinciaal bestuur doet ons opmerken dat, bij nazicht der stadsbegrooting. het blijkt dat de gewone dienst sluit met een overschot van 10.748 fr. 73, zoodat de ontvangst van 8000 fr., voor zien als opbrengst der belasting op de essencepompen, niet verrechtvaardigd is. De Heer voorzitter treedt de raadszaal weer binnen en herneemt de uiteenzetting van dit punt. M. Vanderghote. Ingevolge den brief van 20 Fe bruari 1940 van het provinciaal bestuur van West- Vlaanderen stelt het schepencollege voor een nieuwe verordening te stemmen aangaande de belasting op de essencepompen. Deze belasting dient voortaan aan de goedkeuring van den koning onderworpen te worden, en het schepencollege stelt voor ze te stemmen voor een termijn van 5 jaar ingaande den 1 Januari 1940. De Heer voorzitter leest vervolgens gansch het regle ment over de essencepompen, waaruit onder meer blijkt dat de belasting bepaald is op 100 fr. 's jaars voor de verplaatstbare en op 200 fr. 's jaars voor de vaste essencepompen. M. Missiaen. Indien ik goed begrepen heb, dan is de toestand de volgende In de begrooting van 1939 was er een krediet van zooveel voorzien als opbrengst der belasting op de essencepompen. doch er was geen beraadslaging van den gemeenteraad om deze voor ziene ontvangst te innen. M. Vanderghote. Dit was toen nog aanzien als een standgeld. M. Missiaen. Van wanneer dagteekent die be raadslaging M. Vanderghote. Ik heb hier den bundel niet bij de hand om op die vraag te antwoorden, doch voor zooveel ik weet was de vroegere beraadslaging getrof fen voor onbepaalden tijd. M. Missiaen. Het is zonderling dat, wanneer er een beraadslaging bestond die wettiglijk genomen werd en de inning der belasting toeliet, er dan in December laatstleden een andere beraadslaging moest genomen worden om de inning der belasting vanaf 1 Januari 1939 te beslissen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 4