CINEMA «FLORA» ULTIMATUM Le Cavalier Errant 5 M. Vanderghote. Dit is omdat er - thans in zake ëeee belasting een ander standpunt' ingenomen werd. Immers, deze taks moet voortaan aan de goedkeuring van den koning onderworpen worden. M. Missiaen. Wanneer werd dit veranderd M. Vanderghote. Wij werden daarvan verwittigd toen wij de stadsrekening van 1938 goedgekeurd terug ontvingen. M. Missiaen. Voorzeker zijn er belastingschuldi gen die reeds de taks voor 1939 betaald hebben De Heer voorzitter knikt bevestigend. M. Missiaen. Dan zult gij hen de betaalde taks moeten teruggeven. In alle geval ik zal mij niet ver zetten tegen de inning der taks op de essencepompen voor 1940, immers wanneer de menschen in de huidige tijden geen voldoenden winstgevenden verkoop voor zien, dan moeten zij maar geen pomp zetten. Doch in 1939 is de verkoop van essence opeens kolossaal ver minderd tengevolge van buitengewone omstandigheden, zoodat het billijk ware een deel der betaalde belasting terug te geven In 1939 kon niemand voorzien wat zou gebeuren en, wanneer de menschen de taks op de es sencepompen betaalden, dan was het in de hoop geheel het jaar door essence te kunnen verkoopen. M. Vanderghote. Wij kunnen toch alleen maar een compensatie doen voor de personen die hunne pomp behouden T M. Missiaen. Ja. De voorgestelde herziening wordt hierop algemeen goedgekeurd. IX. Stadseigendommen Verkoop van grond. M. Vanderghote. Een persoon van Boesinghe stelt voor een deel der barmlanden te koopen mits den prijs van 8 fr. per vierkanten meter. Na onderzoek blijkt het dat deze grond van geen het minste economisch aut is voor de stad en volstrekt niets opbrengt. Inte gendeel moeten daar ieder jaar nog kosten aan gedaan worden voor het uitroeien van de distels. Het schepen college is van oordeel dat de aangeboden prijs zeer billijk is en dat het van zijnentwege een daad van goed beheer is dezen grond op zoo voordeelige wijze te gelde te maken. Ik stel dan voor dezen verkoop te willen beslissen. M. Missiaen. Het is wel verstaan dat deze verkoo- ping in 't openbaar zal geschieden M. Vanderghote. Ja. Thans wordt alleen maar de instelprijs voorgesteld. Al de raadsleden brengen een goedkeurende stem uit. X. Muziekschool Begrooting over het dienst jaar 1940. M. Vanderghote. Wij zullen dit punt eerst in ge heime zitting bespreken, daar het hier een kwestie is van wedden. XI. Aangenomen scholen Aanvraag om buiten gewone toe laag. M. Vanderghote. Vanwege het Comiteit der Vrije scholen of liever vanwege den Eerweerden Heer De ken. als voorzitter van genoemd comiteit, hebben wij een verzoekschrift ontvangen, waarin gewezen wordt op de bijkomende kosten die het comiteit zich heeft moeten getroosten om, tijdens die uitzonderlijke, he vige koude die we gehad hebben, de verwarming zijner scholen, zijnde de Mariaschool, de St Jozefs scholen, de school van O. L. Vrouw van Tuine, de St Michielsschool en de St Aloysiusschool, op behoorlijke en voldoende wijze te verzekeren. Het Comiteit vraagt hiervoor een buitengewone toelage van 6000 fr. M. Michiel. Is deze brief enkel aan het schepen college gericht ■f. Vanderghote. Aan het schepencollege en aan de raadsleden. M. Michiel. Het is maar omdat gij de gelegenheid hadt ook dien brief weg te steken, doch ditmaal hebt gij het niet gedaan. M. Missiaen. Die aanvraag van het Comiteit der vrije scholen verwondert me, omdat de stad verbonden is door een contract dat nog steeds van kracht is. Ik zie niet in wat thans een verandering van het contract verrechtvaa rd igt M. Vanderghote. Het is maar voor een jaar. M. Missiaen. Het is een afbreuk van het contract. Alswanneer er toekomende jaar minder kolen zullen moeten verbruikt worden, zal het Comiteit dan een deel der subsidie teruggeven Wanneer er vroeger jaren minder kolen gebezigd werden, werd er dan iets te rugbetaald Ik meen dat het aan de stad niet toekomt de begrooting der vrije scholen in evenwicht te bren gen. Die scholen weten op welke toelage zij elk jaar mogen rekenen om haar begrooting in evenwicht te sluiten, en wanneer er zich buitengewone omstandig heden voordoen, dan is het aan de stad niet daarin te voorzien. Als de vrije scholen hun klassen niet ge noegzaam konden verwarmen, dan moesten zij ook maar doen zooals de offlcieele scholen, te weten een voudig weg de scholen sluiten, zooals dit gebeurde met de stadsjongensschool hier. Jvr. Comillie. Het was warm genoeg in de scholen. ML Missiaen. Indien dit waar is, dan zou ik vragen dat er maatregelen zouden genomen worden tegen die genen die de scholen hebben doen sluiten niettegen staande het er warm genoeg was M. I.enridan. Had de Heer Missiaen het niet noo- dig geoordeeld zich tegen de gevraagde toelage te ver zetten, dan zou ik hier ook geen woord erover gerept hebben, maar nu dat hij aan zijn afkeuring lucht geeft, zie ik mij genoodzaakt ook mijn oordeel te zeggen. De Hepr Missiaen zelf zegt dat er buitengewone omstan digheden bestaan hebben. Ten andere allen zijn het daarover eens en de koude heeft zelfs zoo erg ge weest dat er op vele geb:eden een aanvullende toelage is moeten toegekend worden. Hier ook dus is een bui tengewone toelage meer dan billijk. Zelfs de regeering heeft het, op grond van den uitzonderlijken winter dien we gekend hebben, noodig geoordeeld dit jaar een buitengewonen wintersteun aan de werkloozen toe te staan. Moesten wij die voorbeelden willen vermenig vuldigen, dan zouden wij op andere gebieden er nog vele vinden. Ook meen ik dat het argument, door den Heer Missiaen ingeroepen, van geenerlei waarde is, want dat offlcieele scholen gesloten werden teneevolae der hevige koude is niet normaal. In alle geval het pleit niet ten voordeele van diegenen d'e dezen maat regel namen. Ik vind het toch wat erg dat stadsscholen moesten gesloten worden bij gebrek aan voldoende warmte. Men moest maar voorzorgen nemen om de school niet te moeten sluiten. De vrije scholen hebben overschot van geli'k als ze de klassen genoeg ver warmd hebben om de kinders vooral op dat oogen- blik, van de straat af te houden. Ik meen dat het een Wijk geven is van menschelljkheid wanneer we die geringe toelage stemmen, en om die Teden zullen wij ze dar ook stemmen. Naar ik meen te weten betreft het hier een totaal van 47 klassen. M. Vanderghote. 49 klassen. M. Leuridan. Welnu dan maakt die toelage van 6000 fr. misschien ongeveer 130 fr. per klas De ge vraagde toelage is dus zeer gering en meer dan billijk. Dit herinnert me hier den toestand van Brussel en van sommige voorsteden van Brussel, waar de antiklerikale meerderheid hardvochtig en met de medeplichtigheid van de katholieke minderheid alle toelagen voor het vrij onderwijs verwerpt, wat maakt dat de kinderen dier scholen moeten koude lijden. M. Missiaen. Dit is niet waar, in die scholen wordt er geen koude geleden. M. Leuridan. Wanneer ik de katholieken van Brus- seT iets verwijt, dan is het hunne houding tegenover de katholieke scholen. Dit is het losgeld dat zij beta len om van de meerderheid andere gunsten en voor- deelen los te krijgen. De Heer Missiaen heeft hier een ton ontstoken, doch ik zal maar dadelijk de kraan slui ten en er niet verder over uitweiden. Alhoewel vijand der katholieke conservatieve partij, zal ik ze niettemin hier voor wat deze kwestie betreft steunen en de voor gestelde toelage stemmen. M. Vanderghote. Ik moet nog iets bijvoegen bij hetgeen de Heer Leuridan zegt. Aan den Heer Mis siaen moet ik doen opmerken dat de aangenomen scho len volgens het bestaande contract een jaarlijksche toelage van 1100 of 130Ó fr'. ontvangen voor de lagere klassen en van 700 fr. voor de bewaarklassen. Deze toelage is niet overdreven, zoodat het, wanneer zich buitengewone omstandigheden voordoen, heel billijk is een bijkomende toelage te verleenen. Het is echter niet omdat, wanneer er geen buitengewone omstandig heden bestaan, het comiteit niets teruggeeft, dat er nu niets meer mag gegeven worden voor de brandstof die, om wille van de geweldige koude, in veel grootere hoe veelheid dan gewoonte moest verbruikt worden. Het is dus niet een vermeerdering van de toelage per klas, maar een algemeene toelage van 6000 fr. voor de groo tere verwarming van al de aangenomene scholen. Daar bij dient zulks veel eerder als een besparing voor de stad aanzien te worden. M. Missiaen. Uw cynisme gaat wat ver. M. Leuridan. De vrije scholen zijn een groote be sparing voor de staatsfinanciën. M. Missiaen. Ja, ik heb verleden week nog van den Heer minister van financiën gehoord hoeveel die scho len kosten. M. Leuridan. Indien gij van een ander oordeel zijt. dan is het omdat gij de kwestie van een ander stand punt uit beschouwt, doch ik ben steeds bereid de ver gelijking te maken tusschen hetgeen een leerling der offlcieele school en een ander der vrije school aan den Staat kost. M. Vanderghote. Wij zullen hier het vraagstuk van het openbaar onderwijs niet onderzoeken. Het gaat hier alleen maar om een buitengewone toelage met het doel uitzonderlijke kosten van verwarming te bestrij den. Zelfs indien wij een normalen winter hadden ge had. dan nog zou een verhooging der toelage verrecht- vaardigd zijn, gezien de prijzen der kolen met 20 gestegen zijn. Dus zelfs voor een normaal verbruik, dan nog zou de verhooging der toelage gewettigd zijn. Ik ben den Heer Missiaen erkentelijk dat hij het ge val der Looye heeft aangehaald en mij zoo in de gele genheid stelt daar een woord over te zeggen. Het is niet bij gebrek aan kolen dat de school moest gesloten worden, maar wel tengevolge van een defect aan de chauffage. Dit werd pas gevonden na langdurige op zoekingen. Een specialist werd daarmede belast en niet zoodra had hij de oorzaak van het defect gevonden, of de noodige maatregelen werden onmiddellijk genomen om-eraan te verhelpen. Dit onderzoek heeft laten blij ken dat er aan het verwarmingstoestel een technische misopvatting was, waardoor het niet in staat was de koude van buiten op voldoende wijze, vooral in de verafgelegen klassen, te bestrijden. Dit miek dat een behoorlijke warmte in alle klassen niet kon verzekerd worden en dan hebben wij besloten een deel van de school en het huis van den bestuurder eenigen tijd zonder verwarming te laten, om de noodige herstellin gen te kunnen doen. M. Leuridan. Hoeveel dagen heeft de sluiting der .school geduurd M. Vanderghote. Acht of tien dagen denk ik. M. Leuridan. Bestaat er dan daar geen inrichting die toelaat de klassen bij middel van kachels te ver warmen M. Vanderghote. Welke kosten zou de aankoop van al die kachels niet veroorzaakt hebben'? M. Seys. En wie weet of bestaan er daar schou wen in die klassen M. Vanderghote. Die school werd eenigen tijd ge sloten op vraag van den bestuurder zelf. M. Missiaen. Dat geloof ik, doch ik zou nu willen weten wie er gelijk heeft. Ofwel Jufvrouw Cornillie die beweert dat het er warm genoeg was, ofwel de Heer bestuurder die wegens de koude de sluiting zijner school gevraagd heeft. Jvr. Cornillie. Ik bedoelde alleen onze vrije scho len wanneer ik zegde dat het er warm genoeg was. M. Vanderghote. - Het is in alle geval niet bij gebrek aan kolen dat de Looye gesloten werd. De kolen wer den er om zeggens weggegooid om de school te kunnen verwarmen, doch niets hielp. M. Missiaen. Het is sedert verleden jaar reeds dat uw aandacht op de gebrekkige werking der chauffage van de stadsjongensschool gevestigd werd. Gij kunt niet zeggen dat zulks geen waar is. M. Leuridan. Ik vind het zeer betreurenswaardig dat de stadsjongensschool een tiental dagen gesloten werd. M. Vanderghote. Ik ook. M. Leuridan. Er hadden daar andere maatregelen moeten genomen worden om deze sluiting te beletten. M. Missiaen. Aangezien de vlaamsche nationalis ten verklaren de gevraagde toelage samen met de katholieken te stemmen, dan zal die toelage gestemd worden. Doch ik betwijfel of ze wel wettelijk is. Ik zal dat later onderzoeken, want het is een afwijking van het contract en zoo zou men elk jaar een ander voor wendsel kunnen vinden, zooals voor aankoop van boe ken. inrichten van vacantie of zoo meer, om een bui tengewone toelage te bekomen. M Leuridan. Dan zouden we elk jaar dit voor wendsel onderzoeken, en als het niet gegrond is dan zouden wij de toelage niet stemmen. Voor den aankoop van boeken of inrichten van vacantie zal niemand van ons daarin een gegronde reden vinden om een vermeer dering van toelage toe te staan, doch hier geldt het thans wel een abnormale uitgave. M. Vanderghote. Ik stel voor de toelage van 6000 frank te stemmen. Stemmen ja de Heeren Delahaye. Biebuyck. Bergh- GROOTE MARKT YPER Deze week, DE GROOTE FRANSCHE SUPEBI'RODUCTIE met ERICH VON STROHEIM, Dita Parlo, Aimos, enz. Een van de grootste en machtigste films die U ooit zag Groote koninklijke gala-voorstelling te Brussel. En daarbij vroolijke en muzikale film, met Dick POWELL, Anita LOUISE, Alien JENKINS, en Louis ARMSTRONG en ZIJN ORKEST. KINDEREN TOEGELATEN man, Jvr. Cornillie. de Heeren Muiier, Seys, Leuridan. Capoen en Vanderghoteneen de Heeren Missiaen e> Michielonthouden zich de Heeren Vergracht en Va» Alleynnes. XII. Majoorgracht Eiland en gebruik der wate ren voor Het roeien Pacht Vernieuwing. M. Van Alleynnes. Ware het niet mogelijk dit punt eerst in geheime zitting te bespreken M. Vanderghote. Wij zullen die kwestie dan tot na de geheime zitting verdagen. XIII. Ondervraging betreffende de aanvraag va» de Landelijke Bedienden Centrale Afdeeling Yper. M. Vanderghote. Dit betreft een ondervraging vaa den Heer Leuridan. M. Leuridan. Ik heb met voldoening vernomen dat, na het indienen van mijne vraag, de Landelijke Bedienden Centrale gelijk heeft gekregen in haar ver zoek. Gezien er thans voldoening bekomen werd over gansch de lijn, wil ik verzaken aan mijne interpellatie M. Missiaen. Indien de Heer Leuridan aan zijne vraag verzaakt, dan wil ik. zooals dit dikwijls gedaan wordt in de Kamers, die vraag overnemen. Het is im mers geen waar dat er voldoening bekomen werd over geheel de lijn, gezien de algemeene Bond niet eens ge raadpleegd werd en. wat meer is, het daarbij gaat om iets dat voorbij is en er daaraan geen voldoening meer kan gegeven worden. De klacht bevat in den brief van de Landelijke Bedienden Centrale betreft het vroeger tewerk stellen van tijdelijke bedienden in het stadhuis, doch dit is reeds gebeurd. Nu opnieuw zijn er eenige tijdelijke bedienden aangesteld geworden, doch me» valt van het eene euvel in het andere. M. Vanderghote. Er is nog geen beslissing geno men. M. Missiaen. Nu heeft het stadsbestuur zich niet tot het Werkloozenfonds gewend, maar men heeft juist eenige der bij de Landelijke Bedienden Centrale aan gesloten werkloozen genomen als om dit bedienden syndicaat een beentje toe te werpen, ten einde de zaak dan maar zoo te laten. Ge hadt beter gedaan met te zeggen we hebben een of twee bedienden noodig en aan allen de gelegenheid gegeven zich aan te bieden. M. Delahaye. In 't vervolg zal er altijd beroep ge daan worden op den dienst van het Werkloozenfonds. M. Missiaen. Tot nu toe werd dit niet gedaan. M. Van Alleynnes. Ik vraag dat dit in 't vervolg aan den gemeenteraad zou voorgelegd worden. M. Vanderghote. Er werd slechts beroep gedaa» op enkele bedienden om eenig tijdelijk werk te ver richten. M. Leuridan. Het gebeurt nog dat het tijdelijke soms bestendig wordt. M. Delahaye. Wij doen geen benoemingen van be dienden. M. Missiaen. Ik dring aan opdat men aan eenieder de gelegenheid zou bieden zijne aanvraag te doen. M. Van Alleynnes. En ik dring aan opdat de ge meenteraad daarover voorafgaandelijk zou geraad pleegd worden. M. Vanderghote. Aan den Heer Leuridan moet ik zeggen dat het niet is tengevolge zijner ondervraging dat het schepencollege een nieuw standpunt heeft aan genomen in deze zaak. Ten andere, als bewijs daarvan, het had ons onmogelijk geweest die beslissing uit te voeren in den korten tijd die verstreek tusschen het indienen zijner vraag en het aanstellen der tijdelijke bedienden. M. Leuridan. Ik dacht zulks maar omdat, eenige dagen nadat ik mijne vraag had ingediend, men mij daarvoor is komen bedanken en zeggen dat men reeds algeheele voldoening bekomen had XIV. Mededeelingen. M. Michiel. Ware het niet mogelijk aan de solda ten die in verlof zijn toe te laten kosteloos in de stads grachten te visschen, zelfs wanneer ze niet in uniform zijn M. Vanderghote. Zij zouden daarvoor de aanvraag moeten doen. M. Miss'aen. Er zou hen een bewijs kunnen afge leverd worden dat zij gemobiliseerd zijn. M. Vanderghote. Wij zullen dit kenbaar maken bij middel van de plaatselijke weekbladen dat zij die toe- lat5 ng kunnen bekomen. M. Van Alleynnes. De autobusdienst Yper-Poel- capelle-Langemarck is ook afgeschaft. Eerst was het de autobus Meenen-Yper, nu is het deze van Yper- Poelcapelle-Langemarck en als het zoo voort gaat, zal er weldra niemand meer van den buiten nog in de ge legenheid zijn naar Yper te komen. Het is dringend noodig dat er stappen aangewend worden om de reis- gelegenheden naar Yper uit te breiden en alzoo de ne ring van Yper in de mogelijkheid te stellen op haar vroegeren voet terug te keeren. De tram werkt met deficiet. doch dit zal niet verbeteren met alle ander verkeer af te schaffen. M. Vanderghote. Willen wij een motie opmaken M. Van Alleynnes. Ik stel voor dat onze drie par lementairen een gezamenlijken stap doen bij den mi nister van verkeer. M. M'ssiaen. Zooals voor den autobusdienst Mee- nen-Yoer besloten werd en nog moet gedaan worden. M. Leuridan. Wij zijn daarvoor reeds driemaal naar Brussel gegaan. Doch neen, ik heb dit alleen maar gedroomd M. Van Allevnnes. Ik heb gelezen in de dagfaden dat er een geschil bestaat in de Commissie van Ooen- baren Onderstand. Moet er daarover geen verklaring gedaan worden? Een van de leden'is tijdens de laatste vergadering nogmaals propertjes gevraagd geweest de i

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 5