BANK van BRUSSEL 6 Agentschap te Yper, 13, d'Hondtstraat. YPERSCHE VOETBALKRONIEK /aal te verlaten. Dit is nu reeds sedert den 1 Januari dat een onzer afgevaardigden in de Commissie van Openbaren Onderstand niet zetelen mag. Had dit vroe ger met een ander lid moeten gebeuren, dan had zulks rap geregeld geweest, doch nu blijft het aanslepen. M. Missiaen. De schuld ervan is niet aan den voor ganger van dit lid. maar wel aan den Heer burge meester. M. Vanderghote. Wij zullen die kwestie in ge heime zitting bespreken. Ze komt ten andere te berde in artikel een der dagorde. M. Missiaen. Tijdens de gemeenteraadszitting van 22 December 1939 werd er gesproken over het aanstel len van een leerkracht in het stedelijk leerwerkhuis. Ik heb gelezen in het verslag dier zitting dat de ge meenteraad alsdan t'akkoord was om die plaats van •nderwijzeres open te verklaren. Wat werd er sedert dien daarvoor gedaan M. Vanderghote. Wij wachten nog steeds op de toelating van den minister van onderwijs. M. Missiaen. Zoodus. het is de schuld van den' dienst van het technisch onderwijs in het ministerie dat nog geen oproep voor de benoeming eener onder wijzeres kon gedaan worden Waarschijnlijk geldt het zelfde antwoord voor wat betreft de tusschentijdige onderwijzeres der stadsmeisjesschool der Rijselstraat M. Vanderghote. Deze plaats is afgeschaft. M. Missiaen. De gemeenteraad had hiervan dan toch moeten verwittigd worden. M. Vanderghote. In December laatstleden werden wij verwittigd dat het aantal leerlingen ontoereikend was. M. Van Alleynnes. De noodige stappen zouden toch moeten aangewend worden om die kwestie op te lossen. De wedde immers is nog steeds ten laste der stad. M. Vanderghote. Aangaande de kwestie der school van de Rijselstraat moet ik er nog bijvoegen dat, na stappen gedaan bij den Heer Bestuurder van het Mi nisterie van openbaar onderwijs, deze mij beloofd heeft de zaak opnieuw te onderzoeken. M. Missiaen. Tengevolge de bespreking die plaats had in de laatste ziting van 30 December 1939 en tij dens dewelke er voor de zooveelste maal gesproken werd over de passieve luchtbescherming, heb ik gele zen in het proces-verbaal dier zitting dat de burge meester beloofd heeft zeer in 't kort de noodige voor zorgsmaatregelen te treffen en zeer in 't kort de oefe ningen der burgerlijke territoriale wacht te beginnen. Te vergeefs echter heb ik overal gezocht, doch ik heb niets gevonden noch van het een noch van het ander. Ik mag u verzekeren. Mijnheer de voorzitter, dat door deze halatigheid de bevolking over het algemeen zeer onaangenaam gestemd is, bij zoover zelfs dat het blad uwer eigen partij het noodig geoordeeld heeft deze week daarover een bemerking te maken. Het heeft dit weliswaar gedaan op een manier die de bemerking iets wat verbloemt, door namelijk de hoop uit te drukken dat het noodige gedaan wordt alhoewel niemand op de hoogte ervan is. Ik echter ben zeker dat wij op dit oogenblik nog niet verder gevorderd zijn dan in De cember. Ik herhaal dat wij een periode beleven waar van niemand kan zeggen dat wij in 't kort de vroeger besloten veiligheidsmaatregelen niet zullen noodig heb ben. Van al hetgeen besloten werd is er nog niets ver wezenlijkt na zes maanden oorlog waarin wij eiken dag dreigen meêgesleurd te worden Vijf maanden nadat de inrichting der burgerwacht besloten werd, is er nog niets gedaan. Ik wensch dat er eindelijk toch iets ge daan worde en dat men nu niet zegge dat er daarvoor nog geen uniformen zijn. Het is toch niet noodig uni formen te hebben om schuilkelders in te richten of oefeningen te doen. De leden der burgerwacht hebben reeds een armband bekomen, en dat is voldoende om ze te herkennen. Nemen we bijvoorbeeld den oprui mingsdienst. Wie van dé leden der burgerwacht die daarvoor aangeduid werden is reeds op de hoogte zijner taak Moesten zij een ingestort of platgeschoten huis opruimen, dan zullen zij ongetwijfeld de personen, die er onder bedolven liggen, nog meer verpletteren tijdens het opruimingswerk, zoo zij dit niet zijn aange leerd geweest. Diegenen die bij den politiedienst ver bonden zijn, weten zij reeds waarin desnoods hunne taak zou bestaan Zij die aangeduid werden om bij het vrijwillig pompierskorps te dienen, weten zij reeds hoe een brandbom moet gebluscht worden Dit zijn dingen die men niet mag verschuiven, want we zijn nog altijd niet buiten gevaar. Men moet ook niet wach ten het noodige te doen tot dat iets van Brussel of van het ministerie komt, want dan loopt men kans geheel de bevolking vernietigd te zien vooraleer er iets ver wezenlijkt wqrdt. Hier kan men ook niet inroepen dat men over de noodige kredieten niet beschikt om iets voor de bescherming der bevolking te doen, hier zijn de kredieten daarvoor beschikbaar. Het wordt ernstig tijd iets te doen. Twee maanden zijn thans reeds ver- looDen sedert de belofte van den burgemeester en nog altijd zijn wij even ver. Moest de oorlog over ons land komen, dan zou schier nog alles moeten gedaan wor den voor de veiligheid der bevolking te verzekeren en dan ware zulks om zeggens onmogelijk. Ik schrik terug voor de verantwoordelijkheden die alsdan op u zouden wegen. M. Van Alleynnes. De gemeenteraad heeft vroeger een krediet gestemd van 100.000 fr. voor de passieve luchtverdediging. Zouden wij mogen weten wat daar mede gedaan werd, in welke mate en voor welke doel einden die som verbruikt werd M. Vanderghote. Dit is een zaak die geheel ernstig is en die mij nauw aan het hart ligt. Ook kan ik niet aanvaarden dat men zegt dat er niets gedaan werd. In schijn misschien werd er niet veel gedaan, doch buiten de wete van de bevolking werd reeds zeer veel gedaan en er zou nog meer gedaan geweest zijn in geval wij te Brussel wat meer hulp en steun vonden. Voor de ontruiming der burgerlijke bevolking is gansch het plan reeds klaar. Wij hebben ook reeds de noodige toelating bekomen yoor het opeischen der werkloozen om de noodige loopgrachten te delven. De groote hoe veelheid zand, die wij gekocht hebben, is reeds in zak jes gedaan en op een droge plaats geborgen. Er zijn weliswaar nog geen loopgrachten gedolven, doch na hetgeen ik te Luik bezichtigd heb, acht ik mij gelukkig dat wij hier te Yper met dit werk nog niet begonnen zijn. Te Luik immers zijn de daar gegraven loopgrach ten gansch onbruikbaar en dit op een wijze dat ze niet meer kunnen hersteld worden. Zij zijn schier geheel ingestort en door den regen in een echten modderpoel veranderd. Wat de Burgerlijke Wacht betreft, gera ken wij niettegenstaande onze herhaalde pogingen niet meer vooruit. Wij wachten nog steeds totdat de effec tieven regelmatig ingericht en erkend zijn. De unifor men zijn wel van zooveel belang niet, doch wij kunnen daar zonder toch moeilijk aan de leden der burger wacht oefeningen opleggen waardoor die personen, meestal werklieden, dan nog hun burgerkleederen zou den moeten gebruiken en bevuilen. Het ware algelijk jammer die personen, die zich vrijwillig in dienst stel len om hun medemenschen te helpen, nog te Denadee- ligen in hun eigen bezit, te meer dat wij op dit oogen blik nog niet weten wie lid is der burgerwacht. Onlangs werden wij vermaand dat wij militieplichtigen van de klas 1926 bij de burgerwacht niet mochten inschrij ven als ze tot zekere wapens behooren, en kortelings nog werden een aantal werkloozen opgeroepen. Aan gaande het medisch onderzoek is het reeds twee maan den geleden dat wij, op aanvraag van Brussel, twee namen aangeduid hebben, en onlangs ontvingen wij van wege den gouverneur bericht dat. om reden van bezuini ging. het medisch onderzoek moet gedaan worden door den militairen dokter. Daaraan ziet ge met welke moei lijkheden wij vanwege de administratie te kampen hebben. De commando post is klaar en reeds verbon den met het telefonisch net. Al de algemeene maatre gelen zijn reeds getroffen. De directeur der passieve luchtbescherming heeft ervoor gezorgd om in het krankzinnigengesticht een autonomen branddienst in te richten, ook in de scholen werden al de maatregelen getroffen om de veiligheid der leerlingen te verzekeren. Indien we te Brussel wat meer geholpen werden, dan zouden wij ook reeds veel verder gevorderd zijn met onze voorbereidingswerken. Alzoo voor den oprui mingsdienst is er een ploeg gevormd die niets anders begrijpt dan aannemers en techniekers, die op de hoogte zijn van hetgeen er hun te doen staat als er een huis instort. Als we thans nog niet verder zijn, dan is het de schuld van het algemeen Commissariaat voor passieve luchtbescherming, dat iedere week het geweer van schouder verandert. M. Missiaen. Ik weet evengoed als gij dat de per soon, die aan het hoofd van dezen dienst staat, beter in het oudemannenhuis zou zijn, doch dit belet toch niet dat het gevaar bestaat, dat er dringend moet ge handeld worden en dat gij nooit een resultaat zult be reiken zoo gij wacht op de grillen van een ouden man, die niet weet waarom hij nog op de wereld loopt. M. Vanderghote. De noodige maatregelen zijn ge nomen om in geval van nood in drie dagen tijds geheel in orde te zijn. M. Missiaen. In dit geval zoudt gij dan wel doen de bevolking gerust te stellen. Dit wordt zelfs in uw eigen blad gevraagd. De geruststelling der bevolking is nuttig. Zulks kan reeds gedeeltelijk bereikt worden met de schuilkelders aan te duiden, met deze die nog niet kloek genoeg zijn te versterken. M. Vanderghote. Al de plankjes liggen reeds ge reed M. Missiaen. Waarom ze dan niet geplaatst Nu weet de bevolking niet waar ze moet loopen om de schuilplaatsen te bereiken. Het ware een kleinigheid dit op voorhand kenbaar te maken en aan te wijzen, en zoo de bevolking voor te bereiden op hetgeen haar desgevallend te doen staat.' M. Vanderghote. Ik maak van deze gelegenheid gebruik om de raadsleden te verwittigen dat de sirene Zaterdag middag zal in werking gesteld worden om te zien als ze nog altijd in goeden staat is. Zijn er thans geen andere vragen meer te stellen Dan verklaar ik de openbare zitting voorloopig geschorst. Het is 19 u. 30 wanneer het publiek en de pers de raadszaal verlaten en om 20 u. 10 wordt de openbare zitting weer hernomen om over de volgende uitgestelde punten te stemmen. X. Muziekschool Begrooting over het dienstjaar 1940. M. Vanderghote. Ik stel voor de begrooting der muziekschool goed te keuren ingevolge de beslissing die getroffen werd in geheime zitting. Stemmen ja de Heeren Delahaye, Biebuyck, Bergh- man, Jvr. Cornillie, de Heeren Muiier, Leuridan, Ca- poen en Vanderghote neende Heeren Seys, Missiaen. Vergracht en Van Alleynes. Alleen de Heer Michiel onthoudt zich. XII. Majoorgracht Eiland en gebruik der wa teren voor het roeien Pacht-Vernieuwing. M. Vanderghote. Voor wat betreft het eiland van de Majoorgracht stelt het schepencollege voor den hui duigen pachter toe te laten het verhuurde goed tot op 1 October 1940 te gebruiken aan de gewone voorwaar den, en het eiland zal alsdan in openbare verpachting uitgegeven worden vanaf 1 October 1940. Dit voorstel wordt eenparig bijgetreden. De openbare zitting wordt hierop te 20 u. 15 bepaald opgeheven. i Naamlooze Vennootschap De Bank beveelt U het HUREN VAN HAAR BRANDKASTEN aan om U te vrijwaren tegen risico van diefte en brand. Zij stelt te uwer beschikking hare GEBLINDEERDE ZALEN voor de BEWARING onder verzegelde omslag of kisten, van uwe KOSTBARE VOORWERPEN (kunstwerken, schilderijen, zilverwerk). Zij raadt U aan uwe TITELS in ZEKERHEID TE PLAATSEN bij haar in VRIJE BEWARING. Donderdag 2 Mei 1940 (O. H. Hemelvaart) Houthulst Vlamertinghe (van 18-2) Rac. Wervik Toekomst Meenen (id.) Yper Bizet (id.) Warnêton Comines (id.) Gheel&ter Poperinghe (id.) Zondag 5 Mei 1940 Comines Gheluwe (van 10-12) Racing Wervik Poperinghe (van 24-12) Zondag 12 Mei 1940 Vlamertinghe Poperinghe (van 10-12) Zondag 19 Mei 1940 Comines Poperinghe (van 12-2) 1—3 1» a%el. ♦—1 4 7—1 alge1. C. S. Brugge 13 10 3 66 19 Kortrijk Sp. 13 8 3 2 37 31 S. C. Meenen 14 5 6 3 32 34 V. G. Oostende 11 4 3 4 25 27 A. S. Oostende 11 4 4 3 33 32 F. C. Brugge 10 4 4 2 28 22 St. Moeskroen 12 4 7 1 26 56 S. K. Roesela re 12 3 9 0 30 43 Knokke 12 2 8 2 19 31 Uitslagen der matchen van Zondag 25 Febraari 1944 Lagere AfdeelLng REEKS A. Middelkerke D C. Blankenberge De Panne Koksijde V. V. Oudenburg Gistel S. V. Blankenberge Veurne Nieuw poort Torhout REEKS B. Lauwe Rekkem Deerlijk Dottenijs A. A. Moeskroen Avelgem Izegem Waregem Sport Harelbeke Aalbeke REEKS C. Komen R. C. Wervik Wervik Sp. Poperinge Bizet Houthulst Vlamertinge Geluwe T. Meenen Gh. Moorslede 74 Hoogere Af deeling Kortrijk Sport S. C. Meenen i4 24 14 1* 11 1» 9 4 De voetballiefhebbers zullen wellicht met genoegen vernemen dat de matchenreeks wederom zal voortgezet worden. En voor een nieuwen inzet krijgen de rood- witten hun tegenstrever van den eersten kampioen schapsdag op bezoek. Het is namelijk de club van F. C. Comines, die wij moeilijk met 2-1 versloegen, die als gast optreedt. Onze jongens, die zich te Meenen onver wacht lieten vloeren en daardoor de eerste plaats ja het klassement verloren, zullen er aan houden de twee punten thuis te houden. Nu meer dan ooit is het ge boden waakzaam uit te zien om geen punten meer te verliezen, le meer daar de strijd tusschen de kopploe- gen, dit ingevolge het uitstellen der ontmoetingen, vin nig zal betwist worden om het meesterschap in deze noodcompetitie te behalen. Bizet staat thans op kop, gevolgd door Yper met een match min. Poperinghe is voor 't oogenblik goed geplaatst om iedereen voorbij te streven, en eindelijk hebben we Houthulst die ge durig stokken in het wiel der aansprakers zal stekea en nog niet geheel en al buiten kans is voor de eere plaatsen. Dit alles om te doen uitschijnen dat de ko mende wedstrijden voor onze jongens van allergrootst belang zullen zijn, en dat zij alles zullen moeten aan wenden om de beoogde plaats te veroveren. Wij ver wachten nu schoon weder en vele toeschouwers om de nieuwe reeks wedstrijden goed in te zetten. Aan ónze jongens wenschen wij een mooie zegepraal. Matchen van Zondag 3 Maart 1944 Gheluwe Warnêton Yper Comines Vlamertinghe Bizet Wervik Sp. Houthulst LIJST DER MATCHEN (Officieele en uitgestelde met datum van hun herspelen). REEKS C 17 Maart Poperinghe Wervik Sp. (officieel) Gheluwe Houthulst (officieel Toekomst Meenen Warnêton (van 15-1©) Rac. Wervik Yper (van 10-12) Comines Bizet (van 24-12) 24 Maart Gheelster Houthulst (officieel) Gheluwe Wervik Sp. (van 19-11) Comines Warnêton (van 3-12) Poperinghe Yper (van 7-1) 31 Maart (matchen van 31-12) Houthulst Yper Rac. Wervik Comines Warnêton Wervik Sp. Poperinghe Bizet Gheelster Gheluwe 7 April (matchen van 14-1) Yper Wervik Sp. Comines Vlamertinghe Toekomst Meenen Gheluwe Racing Wervik Warnêton Houthulst Poperinghe Bizet Gheelster 14 April (matchen van 21-1) Gheelster Racing Wervik Warnêton Yper Vlamertinghe Toekomst Meenen Wervik Sp. Bizet Gheluwe Poperinghe Houthulst Comines 21 April (matchen van 28-1) Toekomst Meenen Comines Bizet Poperinghe Gheelster Yper Houthulst Gheluwe Wervik Sp. Warnêton Vlamertinghe Racing Wervik 28 April (matchen van 4-2) Comines Gheelster Racing Wervik Wervik Sp. Yper Vlamertinghe Bizet Gheluwe Poperinghe Warnêton Toekomst Meenen Houthulsi

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 6