De Geschiedenis van een Oorlog PACHA 2 En TOCH is Cichorei NOG de beste. V BIJ DAG 1 MAART 194U FRANSCH-DUITSCH FRONT. - De dag en de nacht iir. i<ilm geweest. Alleen maar wat kanongebulder op het front van de Lauter en een botsing tusschen patroe! les in den sector ten Oosten van den Moezel. Do Kransche verliezen zijn uiterst gering, deze van de Duitschers zijn niet Rekend. In de lucht heerschte de newone bedrijvigheid der waarnemingsvliegtuigen, be schermd door jachttoesteilen. Het kwam echter niet tot luchtgevechten NEDFRI.AND. Heden namiddag werden twee v remde vliegtuigen, wier nationaliteit niet kon er kend worden, boven Nederlandsch grondgebied waar- .i nomen. De luchtafweer opende het geschut en Ne- derlandsche jachttoesteilen stegen op. waarna de vreemde vliegtuigen zich verwijderden. Het Duitsch gezantschap te Den Haag heeft een nota overhandigd waarin verklaard wordt dat de neutralen, door het aanvaarden van het Britsch stelsel der doorvoercer- tificaten, zich in de oogen van Duitschland verdacht maken. Te Rotterdam heeft de politie een-nieuwe be spiedingszaak ontdekt. FRANKRIJK. De Fransche stoomboot P L. M. 25van 6000 ton. is in de Noordzee gezonken tenge volge van een ontploffing. Vier leden der bemanning werden gedood. ENGELAND. ln den vroegen morgen hebben Duit- che vliegtuigen herhaaldelijk Britsche oorlogsschepen, konvooien en gewapende koopvaardijschepen aange vallen. Volgens Berlijn meldt werden enkele, booten getroffen. Te Londen echter wordt beweerd dat slechts weerlooze en ongewapende visscherssloepen het mik punt waren der Duitsche vliegers, die door Britsche iachttoestellen op de vlucht gedreven werden. Bij de monding van de Theems werd een Duitsch vliegtuig pgemerkt en door het afweergeschut onder vuur ge nomen. 's Namiddags werden opnieuw Engelsche sche pen door Duitsche vliegers aangevallen. De Duitsche stoomboot Poland voordezen «Dusseldorf», die door den Britschen kruiser «Despatch» vóór de Chileensche kust werd buitgemaakt, is in een Canadeesche haven toegekomen Het Engelsch schip «Brottvan 1583 ton. werd in de Noordzee aangevallen door Duitsche vlie gers. Het Britsch stoomschip Pyrrhus werd nabij de Westkust van Engeland in den grond geboord. Dl'ITSCHLAND. In verband met de sluiting van de Duitsch-Belgische en Duitsch-Nederlandsche gren zen wordt vernomen dat de Duitschers de Siegfried- liin verder uitbouwen langs geheel de Belgisch-Neder- landsche grens tot aan de Noordzee. Uit private Duit sche bron verneemt men dat het Reich thans meer dan ooit besloten is den strijd tot het uiterste te voeren en nog dit jaar de eindbeslissing wil afdwingen. Het Duitsch vrachtschip «Lahn». van 8.498 ton. schikt Montevideo te verlaten en zal pogen door de Britsche blokkade te breken. Het wrak van de Admiral Graf Speewerd verkocht aan den eigenaar van een in- voerhuis van brandstoffen te Montevideo, diè ervoor slechts 10.000 pesos zou betalen. Het Duitsch stoom schip Wakena heeft zich zelf in 't zicht van Rio-de- Janeiro tot zinken gebracht en de bemanning werd aan boord van een Engelsch oorlogsschip geïnterneerd. M. Sumner Welles, de bijzondere afgevaardigde van Pre sident Roosevelt, is te Berlijn aangekomen en werd ontvangen door M. von Ribbentrop, minister van Bui- tenlandsche Zaken, met wien hij een onderhoud had. FINLAND. De veldslag om Viipuri wordt steeds met een ongehoord geweld voortgezet. Zonder in het minst rekening te houden met hun ontzaglijke verlie zen. brengen de Russen steeds nieuwe troepen aan. zoodat de Finnen zich. onder dien ongewonen druk. ver plicht zagen verder achteruit te trekken. Deze verde digen zich echter hardnekkig en trekken in volmaakte orde op nieuwe stellingen terug. Volgens het leger- bericht van Leningrad hebben de Soviët-troepen zich meester gemaakt van de spoorlijn Viipuri-Vuoski en verscheidene stations bezet tot op 9 km. ten Westen van Viipuri. Ten Zuiden dezer stad zijn zij tot op 2 km. genaderd en hebben aan de kust de voorstad Ylasayno bezet Naar het Finsch stafbericht meldt werden, in het Westen der landengte van Karelië, de aanvallen voortgezet tegen de eilanden ten Oosten van de baai van Viipuri. in de richting van Nuora Sainio. Peronjoki en het station van Heinjoki De Finsche troepen heb ben den vijand zware verliezen toegebracht en hebben talrijke tanks vernield. In het Oosten der landengte van Karelië werden de vijandelijke aanvallen afgesla gen o. m. te Taipale. Ten Noord-Oosten van het Lado- gameer had heftig artillerievuur plaats. De Finsche luchtmacht heeft talrijke verkenningsvluchten onder nomen en bommen geworpen op vijandelijke stellin gen. Er hadden hevige luchtgevechten plaats, tijdens dewelke 14 Russische vliegtuigen neergeschoten en 5 erg beschadigd werden. De Russische vliegers bombar deerden verscheidene steden. Het eerste detachement Zweedsche vrijwilligers is de Finnen in eerste linie komen aflossen. Volgens schatting bedragen de Rus sische verliezen reeds 150.000 dooden. terwijl het getal der gewonden nog grooter is. Gedurende de eerste drie maanden van den oorlog werden ook nog 1200 tanks en 500 vl'egtuigen der Russen vernield. TURKIJE. De Turksche eerste-minister verklaarde in een rede dat er geen wijziging is in de Turksch- Russ;sche politiek en dat Turkije niet te vinden is voor om het even welk optreden tegen Rusland. DENEMARKEN. M. Munch, de Deensche minister van Buitenlandsche Zaken, deelde mede dat de Deen sche regeering voornemens is beroep te doen op beide oorlogvoerende partijen, ten einde de ongelukkige uit werking van den oorlog ter zee od de neutrale scheep vaart zooveel mogelijk te verlichten. RUSLAND. De raad van volkscommissarissen heeft den onder-volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Potemkin, uit zijn functie ontheven en hem tot volkscommissaris van Openbaar Onderwijs benoemd. ITALIË. Er wordt aangekondigd dat van heden af. met ingang van middernacht, de Britsche marine alle kolentransporten van Duitschland naar Italië zal aan houden. ZATERDAG 2 MAART FR ANSCH-DUITSCH FRONT. De Fransche le gerstaf na 's morgens aangekondigd te hebben dat de nacht over het algemeen kalm verloopen was, ver strekte 's avonds de volgende mededeelingTen Oosten van den Moezel werd een onzer verken nersaf- deelingen aangevallen door een Duitsche afdeeling, die veel sterker was in getaL De vijand werd met zware verliezen achteruitgedreven. De luchtmacht was zeer bedrijvig Talrijke verkenningsvluchten werden uitgevoerd en luchtgevechten hadden plaats tot boven de streek der ArdennenUit Londen wordt gemeld dat Britsche jachtvliegtuigen twee Duitsche toestellen J neergeschoten hebben boven de Maginotlijn. Maar- schalk Goering, vergezeld van zijn militairen staf. heeft een bezoek gebracht aan het Westelijk front. BELGIË. In de provincie Luxemburg had er een erg incident plaats dat in ons land een groote en begrij- boven Belgisch grondgebied vloog, werd door drie Bel gische jachttoesteilen omringd om het tot dalen te ver- pelijke ontroering verwekte. Een Duitsch vliegtuig, dat plichten. De Duitsche bommenwerper opende echter onverwacht het vuur en een der Belgische toestellen, bestuurd door luitenant Henrard. werd erg getroffen en stortte brandend ten gronde. De piloot werd op slag gedood. Een tweede vliegtuig bestuurd door ser geant Lelièvre. werd eveneens getroffen en zag zich verplicht te dalen. Het vliegerspak van den piloot droeg verscheidene gaten van kogels. Het derde vlieg tuig. bestuurd door sergeant Lieutenant, waarvan de oliebak doorboord was. kon een goede noodlanding doen te Ciney. Over dit voorval werd de volgende offi- cieele mededeeling gedaan In den loop van den dag. rond 12 u. 15. heeft een peloton van 3 Belgische een- zitsvliegtuigen, dat boven de provincie Luxemburg pa- troeljeerde, in de omstreken van St Hubert een sterk bewapend Duitsch vliegtuig van het type Dornier 17. met meerdere militairen bemand, achterhaald. De Bel gische piloten omringden het Duitsche vliegtuig, dat plotseling een hevig vuur op hen opende. Een onzer vliegtuigen werd verscheidene malen getroffen. Het drijfstel der mitrailleus van een ander vliegtuig werd doorgesneden. De patroeljecommandant, onder-luite nant Henrard, zette de achtervolging voort Zijn vlieg tuig werd nieergesdhofen. Onder-luitenant Henrard werd gedood en zijn vliegtuig, vernield. In den loop van den middag heeft de Heer Spaak, Minister van Buitenlandsche Zaken en Buitenlandschen Handel, den Duitschen gezant ontvangen en hem het krachtdadig protest van de Belgische regeering ter kennis gebracht, naar aanleiding der ernstige verkrachting onzer neu traliteit. alsmede de aanvalsdaad waaraan de Duit sche vliegers zich hebben schuldig gemaakt.Heden namiddag is een Belgisch militair vliegtuig neerge ploft te Ukkel. De piloot lag onder het toestel ver pletterd. Omtrent op hetzelfde oogenblik botsten twee Belgische militaire vliegtuigen op elkaar tuaschen Wommelgem en Ranst. De twee toestellen schoten in brand en stortten neer. Een piloot, wiens valscherm aan het vliegtuig was blijven haperen, werd gedood. Te Bierset is een vliegtuig, bij het dalen, over den kop geslagen, doch de piloot werd gelukkiglijk niet ver wond. Vreemde vliegtuigen werden opgemerkt boven het Antwerpsche. alsmede boven de streek van Eupen en Saint-Vith. ENGELAND. Een bericht uit Duitsche bron meldt dat Britsche oorlogsbodems, gewapende koopvaardij schepen en schepen die onder geleide van een konvooi varen, opnieuw door Duitsche gevechtsvliegtuigen aan gevallen werden en dat eens te meer verscheidene groote Britsche schepen tot zinken werden gebracht of aanzienlijk beschadigd. Op de Schotsche kust werd er geheel den nacht en 's morgens een hevig kanon vuur gehoord. Het Engelsch stoomschip Southgate metende 4.862 ton, werd nabij Porto Rico door een duikboot aangevallen. DUITSCHLAND. Britsche vliegtuigen overvlogen opnieuw het Noord-Oosten en, het centrum van Duitschland. Boven Berlijn werden door de Britsche toestellen' duizenden vlugschriften uitgeworpen. Ook talrijke havens aan de Baltische zee en de Duitsche bases voor watervliegtuigen te Borkum werden over vlogen M. Sumner Welles werd te 11 u. 15 's morgens door kanselier Hitier ontvangen en had met hem een onderhoud dat een uur 40 minuten duurde. Bijzonder heden over hetgeen besproken werd zijn niet bekend, doch men beweert dat M. Welles alleen maar behoefde te luisteren en dat Hitier. zijn gewoonte getrouw, voortdurend zelf het woord voerde. Het 2.390 ton me tende Duitsche stoomschip Troyawerd. nabij de kust van Venezuela door een Britschen kruiser aange houden. doch werd door zijn eigen bemanning tót zin ken gebracht NEDERLAND. De Nederlandsche regeeringscom- missie voor de veiligheid ter zee is tot het besluit ge komen dat technische moeilijkheden het niet moge lijk maken de Nederlandsche scheDen gezamenlijk te doen varen of te doen vergezellen. Thans zal de moge lijkheid nagegaan worden kleine schepen te laten pa- troeljeeren op de meest blootgestelde zeevaartlijnen, om gebeurlijk hulp te bieden. Het Nederlandsch stoom schip Soesterberggeladen met maïs voor de Ne derlandsche regeering en dat dus in dezelfde omstan digheden verkeerde als de Burgerdijkwerd ten Westen van de Scilly eilanden door een Duitsche duik boot aangehouden, doch na onderzoek weer vrijgelaten. FINLAND. De Russische aanvallen op Viipuri ko men uit drie verschillige richtingen, namelijk over het ijs op de eilanden van de golf, langs de spoorlijn van Terijoki en ten Oosten van de haven van Terijoki, waar de Russen een omtrekkende beweging trachten uit te voeren. De F'nnen, in hunnen terugtocht, verdedigen zich nog steeds hardnekkig, bij zoover dat de Russen, niettegenstaande het geweld en de macht waarmede zij aanvallen, slechts 6 tot 7 kilometer vooruitkwamen in 4 dagen tijd. Uit Helsinki wordt gemeld dat de Rus sische stoottroepen thans Viipuri binnenrukken. De Finsche legermacht trekt zich terug op haar derde wee-standste1'!ne. onmiddellijk ten Oosten van Viborg. Volgens het Russisch stafbericht hebben de Finnen de stad Viipuri in brand gestoken. Ti'dens de luchtbom bardementen werden 563 burgers gedood en 1289 ge wond. ITALIË. Het Italiaansch koopvaardijschip Maria- Rosemetende 4.211 ton, is op de reede der kusten van de Noordzee op een mijn geloopen en in twee mi nuten gezonken. ZONDAG 3 MAART FRANSCH-DUITSCH FRONT. Tengevolge van het slecht weder werd over het algemeen de kalmte op het front niet gestoord. Het bleef bij enkele plaatselijke incidenten. Twee Duitsche verkennersgroepen werden uiteengedreven door de automatische wapens, de eene ten Westen van de Vogezen, de andere op de Lauter. Het Fransch stafbericht van 's avonds luidde als volgt: In het Westen der Vogezen heeft de vijand bij een treffen tusschen verkenners eenige krijgsgevangenen gemaakt. Van onzen kant hebben wij in den sector van de Lauter een hinderlaag gespannen, die lukte. Verder wederzijdsch artillerievuur.De Fransche of- ficieele mededeeling van 's morgens meldde dat twee 'Duitsdhe verkenningsvliegtuigen door de Fransche jachtvliegtuigen binnen de Fransche linies werden neergeschoten. Een derde Duitsch vliegtuig werd door de Engelsche jachtvliegtuigen neergehaald en verplicht in de Engelsche lijnen te dalen. BELGIË. Talrijke vliegtuigen van een onbepaalde nationaliteit hebben in den voormiddag het Belgisch grondgebied overvlogen. Op verscheidene plaatsen, o. m. te Brussel en Mechelen, trad het luchtafweerge schut in actie. Zaterdag nacht zijn drie Duitsche sol daten ontsnapt uit het fort van Hoei, waar zij geïnter neerd waren. FRANKRIJK. Volgens een bericht van. Duitsche bron heeft de Duitsche luchtvaart een verkennings tocht uitgevoerd boven de streek van Parijs en het Noord-Oosten van Frankrijk. Bij den terugkeer werd een Duitsch vliegtuig aangevallen door 7 Engelsche vliegtuigen, waarvan een neergeschoten werd In een interview aan Japansche journalisten toegestaan, ver klaarde de Heer Daladier o. m. dat het Fransche volk vastbesloten is den oorlog voort te zetten zoolang tot Europa bevrijd weze van dergelijke toestanden dat Frankrijk om de 25 jaar in de noodzakelijkheid zou verkeeren oorlog te voeren. Onder dat opzicht, zoo ging de Heer Daladier voort, kunnen wij niet langer aarzelen. Reeds hadden wij te groote offers gebracht om den vrede in Europa te redden. Nu de oorlog ons opgelegd is, zijn wij vastbesloten hem voort te zetten tot het einde toe. NEDERLAND. Twee Hollandsche vrachtschepen, de Limburg en de Schieland», die met een lading kolen van Newcastle kwamen, werden in de Noordzee door een Duitsch vliegtuig aangevallen en beschoten. Beide schepen zijn de haven van Oostende binnenge- loopen. Duitsche vliegtuigen werden boven de provin cies Groningen, den Moerdijk en ook nog boven Bever land waargenomen. ENGELAND. - Twee Engelsche visschersbooten wer den op de Noordzee door Duitsche vliegtuigen gebom bardeerd. Alleen het roer van een der booten werd be schadigd. Ter hoogte van de Schotsche Oostkust werden twee vliegtuigen gezien, die dadelijk terugkeerden van zoodra het afweergeschut in werking kwam. De kan selier der schatkist, Sir John Simon, verklaarde in een rede dat de eenige oplossing van den oorlog bestaat in de verdwijning van het Hitlerisme. In de buurt van Gravesend werd bij vergissing een Engelsch vliegtuig door de luchtafweer neergeschoten. DUITSCHLAND. Voor de vijfde maal in zes da gen tijd hebben Engelsche vliegtuigen de Duitsche hoofdstad overvlogen. De luchtafweer trad in wer king, doch de vliegers wierpen niettemin hun vlug schriften uit. M. Sumner Welles had heden morgen een onderhoud, dat meer dan een uur duurde, met M. Ru- dolf Hess, die den Fuhrer vertegenwoordigde, en na dien begaf hij zich bij Maarschalk Goering. De mili taire medewerker van een LondensCh blad schrijft dat. ondanks de zending van M. Sumner Welles, men in de neutrale hoofdsteden gelooft dat Hitier op Vrijdag 15 Maart den «bliksemoorlog zal beginnen. FINLAND. Op de landengte van Karelië hebben de Finnen verscheidene Russische aanvallen met zwarè verliezen teruggeslagen. Ten Noord-Oosten van het Ladogameer werd de 34« brigade Russische vechtwa- gens vernietigd. Deze brigade wilde hulp brengen aan de 18'' divisie, doch werd alsmede deze 18e .divisie om singeld. De Finnen wisten thans den laatsten weerstand te breken. 2050 Russen verloren hierbij het leven. On der de gesneuvelden zijn de commandant van de bri gade vechtwagens en de commandant van de 18- bri gade. 105 vechtwagens, 5 kanonnen, 200 vrachtauto's, 30 mitrailleuzen, 25 ladingen munitie en nog ander oor- logsmaterieel werden buitgemaakt. De vernietiging der 34* brigade vechtwagens is voor de Russen een buiten gewoon zware slag, niet alleen wegens het verlies van een aanzienlijke hoeveelheid materiaal, maar ook om dat door deze overwinning de Finnen' hun front in den sector ten Noord-Oosten van het Ladogameer geheel hersteld hebben. Over Viipuri heeft men voor het oogen blik geen verder nieuws. De Russische mededeeling zegt dat Viipuri gedeeltelijk door de Soviët-troepen bezet is, doch aan de andere zijde verklaart men al leen dat de stad, die door de Soviët-bommen in brand geschoten werd, traag maar stelselmatig ontruimd wo'Ht. ITALIË. Het Italiaansch stoomschip Mira 2.277 ton metende, werd op de Noordzee door een Duitsch vliegtuig met bommen bestookt en met machi negeweren beschoten. Het schip, dat slechts licht be schadigd werd, is in een Schotsche haven toegekomen. De Italiaansche regeering heeft op het gezantschap van Engeland te Rome een protestnota overhandigd tegen het embargo op de Duitsche kolen bestemd voor Italië. Te Rome hoopt men nog tot een overeenkomst te kunnen komen met Engeland betreffende het leve ren van 3 tot 4 millioen ton Engelsche steenkolen, welke onmisbaar zijn om de Duitsche leveringen aan Ital'ë aan te vullen. DENEMARKEN. Men is zonder nieuws van drie Deensche stoomsloepen, de Gerlisde Mercator» en de «Polaris», en men denkt dat deze visschersboo ten tengevolge van oorlogsfeiten gezonken zijn. MAANDAG 4 MAART FRANSCH-DUITSCH FRONT, Sedert eenige da gen wordt een grootere bedrijvighe'd der verkenners te land en in de lucht waargenomen, bedrijvigheid welke de laatste. 24 uren nog aangroeide. De vijande lijke pafroelies waren buitengewoon ondernemend in het «niemand's land en in de lucht. De verkennings vluchten, zoowel boven de lijnen en onmiddellijk daar achter als verre boven de vijandelijke gebieden, volg den malkaar bijna zonder onderbreking oo. zoo bij dag als bii nacht. Over gansch het front van den Ri''n naar den Moezel hebben Fransche en Duitsche voorhoede- afdéelingen, in groot aantal het geb'ed tusschen de vooruitgeschoven posten doorloopen. Die bedrijvigheid gaf aanleiding tot enkele voorvallenontmoetingen, hind erla sen, artilleriegeschut. BELGIË. De Duitsche regeering biedt haar verontT schuldigingen aan voor het incident bij Bastenaken, dat volgens haar te wijten is aan een jammerlijke ver gissing. Ziehier ten andere de uitleg die door den Duit-' schen gezant te Brussel verstrekt werdHet Duit-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 2