CINEMA «FLORA» MENSCHEN EN WERK VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PERSONEEL plaatst men met succes in ■onze KLEINE AANKONDIGINGEN Onze Aardrijkskundige Rubriek VROUWEN - GEVANGENIS LA DOUAIRIÈRE ET LES GANGSTERS DE RANTSOENKAARTEN Jef Van Hooste (St-Niklaas) Er zijn onder onze kunstschilders artisten, die enkel door hun eigen arbeid en door hun wils kracht hun talent hebben veropenbaard. Ook Van Hooste behoort tot deze laatsten. Zonder steun en op eigen krachten heeft hij den eeretitel van kunstschilder veroverd. Als knaap, zelfs als jongeling beschikte hij over geen verf. En toch wilde hij schilderen. Zoo werkte hij met pastel. Pol De Mont, de zeer gewaardeerde kunstkri- tikus en dichter, verklaarde eenige jaren voor zijn overlijden, dat Van Hooste de beste Vlaam sche pastellist was, die zonder vrees met andere Europeesche meesters mocht wedijveren. Wanneer eindelijk betere dagen aanbraken, dat hij zich de weelde mocht veroorloven van met verf, met echte verf te schilderen, kon men na eenige jaren vaststellen, dat Van Hooste wer kelijk beloofde. De donkere dagen moesten langzaam wijken voor rooskleuriger. Hij telde toen 26 jaar. Voor Van Hooste werd het de triomf van zijn uitstra lend kunstenaarschap, zoodat hij met den tijd in het rijk van onze Vlaamsche kunstschilders en kunstliefhebbers naam verwierf. Deze begaafde kunstenaar wordt voornamelijk aangetrokken tot den Winter. Dit jaargetijde met de domineerende grijze en zwarte kleuren, met zijn stormen zijn sneeuw, zijn vroeg invallende duisternis en zijn romantische atmosfeer stemt ten volle overeen met des kunstenaars droefgees tige geaardheid. Het baart verwondering hoe Van Hooste met eenvoudige middelen en met een minimum krachtinspanning werk van hooge artistieke waarde voortbrengt. Men blijft bv. geboeid staan voor zijn Winter landschap waarin twee ellendige, oud-versle ten foorwagens en boomen, de bar- en triestig heid van het wintertafereel verhoogen. «Krot woonsten» is vol diepe tragiek. In «Winter» Eenzaamheiden gelijk in de hierbovenver- melde doeken heeft Van Hooste een zwak voor het schilderen van versleten en miserabele foor wagens en stootkarren, die hij op zijn hem per soonlijke manier in zijn tot-het-hart-sprekende Winterlandschappen kan aanbrengen. Van een zuivere, fijn-gepenseelde schilderij houdt hij niet. Hij schildert gelijk hij het aan voelt. Hij moet zich bevrijden van de hem zwaar- drukkenden last, zijn schilderspassie van het oogenblik uitleven in het verkleuren van zijn in drukken. Bruut, ruw, met dikke verflagen brengt hij zijn toilestot stand. Specimens van een expres sionistische kunstbeschouwing. In den beginne trekt het werk den bezoeker niet aan. Maar na eenige ophelderingen van den kunstschilder, zoo dat de toeschouwer in het wezen van het werk kan dringen, en het hoe en waarom van vele van de scheppingen hem duidelijker worden, ontstaat bij deze laatste belangstelling voor het gepresteerde. En dan voelt men die kunst aan die kunst Van Hooste vol diepe men- schelijkheid vol medeleven met den armen en verstooten medemensch. Kunstschilder Van Hooste kan nog buigen op een anderen eeretitelhij is de schilder van de DURME die hij lief heeft als zijn eigen kin- ders. Deze Oost-Vlaamsche rivier neemt in zijn artistieke scheppingen wel de grootste en de beste plaats in. Zijn Durmedijk (met boomen, boot, en sneeuw), is effenaf prachtig geslaagd. Roeiboot(met het rood van de ondergaande zon), Durmegezicht bij Deemstering» (met bootjes en het eeuwig-mooie sneeuwlandschap) zijn als het ware de schoonste verheerlijking van de hierbovenvermelde rivier. Van Hooste is een kunstenaar met eigen vizie. Hij heeft zich onttrokken aan eiken, diep-inwer- kenden invloed. Met de keus van zijn onderwer pen en de uitvoering van dezelfde, doet hij zich kennen als een artist voor dewelken wij grcoten eerbied moeten over hebben. De vlotte verkoop van zijn doekenhet sukses dat hij bij elke expositie wegdraagt is hiervan, ten andere, wel het beste bewijs. Herinneren wil ik ook aan Felix Timmermans, onzen gevierden Vlaamschen letterkundige, die op een tentoonstelling te Antwerpen over Van Hooste's werk verklaardede Vlaamsigheid druipt er uit». Deze woorden hebben waarde en •ontslaan ons van een verdere breedvoerige uit weiding. Deze zijn ook woorden van eer voor Van Hooste en belichten ten slotte, gansch het wezen en den geest van zijn kloeke en gewaardeerde kunstscheppingen. Albert Blontrock. XXIX. ZINK, TIN en NIKKEL Alhoewel niet van hetzelfde belang als de me talen welke wij reeds besproken hebben, zijn toch ook de voornoemde producten van waarde, niet alleen in vredestijd, maar vooral in oorlogs tijd. Zink is niet altijd in zoo'n groote mate als te genwoordig gebruikt geweest. Het eigenlijke ver bruik dateert slechts uit het begin der XIX' eeuw. Vroeger werd het slechts gebezigd in le geering met koper en vormt hiermede het be kende geel koper of messing het bekende ko perwerk van Dinant (dinanderieën) is in deze stof gemaakt. Zooals voor de meeste ertsen is ook de Unie (U. S. A.) de voornaamste produ cent. De geheele opbrengst echter werd, nog tot 1914, in het land zelf-verbruikt, zoodat slechts Duitschland en België in de mogelijkheid waren uit te voeren. De productie wisselt gedurig af, naar gelang van den bloei der zaken of de minder gunstige conjunctuur. De gemiddelde opbrengst der laat ste jaren kan geschat worden, voor het zinkerts, op Vereenigde Staten 354.000 ton Canada 135.000 ton Duitschland 104.000 ton Mexico 89.000 ton New-Foundland 75.000 ton Polen 72.000 ton Joego-Slavië 59.000 ton Indië 56.000 ton Spanje 35.000 ton Hier moeten wij weer bijvoegen dat verscheidene dezer landen niet al het erts verbruiken dat uit hun mijnen komt, en dat andere landen, waar bijna geen zinkerts meer gevonden wordt, op de eerste rangen staan voor de voortbrengst van zink. Zoo zijn de voornaamste zinkproducenten van de wereld Vereenigde Staten met 330.000 ton België met 175.000 ton Canada met 123.000 ton Polen met 93.000 ton Duitschland met 73.000 ton Daartegenover staat bv. Spanje, dat 35.000 ton zinkerts produceert en nog geen 10.000 ton zink voortbrengt. België) dat geen 3.000 ton zinkerts meer ontgint, maakt echter meer dan 175.000 ton zinkOok bijna de gansche voortbrengst van Mexico (meer dan 95 wordt uitgevoerd naar de Vereenigde Staten en naar Europa. De groote industrieele centra voor de zinkpro- ductie bevinden zich voor Belgiëin de Maas vallei, voor Polen te Königshütte. Deze laatste markt, die in de handen van Polen was, behoort nu opnieuw tot de Duitsche economie, zooals vóór 1914. Over de tinproductie repten wij reeds een woord wanneer wij spraken over Singapore. Tin is eveneens een oud bekend metaal, dat in vroe gere eeuwen bijna uitsluitend gebruikt werd ge mengd met koper, waarmede het brons vormt. Tin is in hoofdzaak een Aziatisch erts, alhoewel reeds in de vroegste tijden Engeland (het schier eiland Cornwallis) bekend stond als rijk aan tin. De voornaamste productielanden mogen hier volgen met hunne productie Maleische Staten 38.000 ton (31 der wereldproductie). Bolivië 23.000 ton Nederlandsch Indië 20.000 ton Siam 10.000 ton De totale wereldopbrengst bedroeg 122.000 ton. Door het feit dat dé Maleische Staten Britsche protectoraten zijn controleert Engeland den tin handel over gansch de wereld en is Londen de voornaamste tinmarkt. De Vereenigde Staten trachten de tinertsen aan te lokken door het scheppen van smelterijen. Het industrieel gebruik van het nikkel dateert slechts uit de jaren omstreeks 1874, toen de zeer riike lagen nikkelerts ontdekt werden in de eilanden van Nieuw-Caledonië (ten Oosten van Australië). De twee groote voortbrengers van nikkel zijn Canada en Nieuw-Caledonië, die sa men van 90 tot 95 van de totale wereld productie leverenDe hoeveelheden door Cana da geleverd bereiken 58.000 ton (meer dan 80%), een 10.000 ton komen uit Nieuw-Caledonië. In Europa leveren Noorwegen, Griekenland elk een 1000 ton nikkelerts. Het Canadeesch erts wordt verwerkt ter plaatse en in de Vereenigde Staten; dat uit Oceanië gaat naar Frankrijk, Engeland en ook gedeeltelijk naar België. Uit deze studie van de ertsontginning en me taalproductie mogen wij besluiten dat sedert den wereldoorlog één land alle andere overtroffen heeft. Dat land is de Vereenigde Staten, die thans op den eersten rang staan voor GROOTE MARKT YPER VRIJDAG 8, ZATERDAG 9, ZONDAG 10 en MAANDAG 11 MAART, om 8 u. IS ZONDAG, doorloopend vanaf 2 tot 8 u. 15 Deze week, stelt de CINEMA FLORA U het formidabele Fransche Successtuk voor PRISONS DE FEMMES metViviane Romance Renée Saint-Cyr, George Flamant Jean Worms, enz. Eer. film zooals slechts de fransche productie kan voortbrengen, met artisten waarvan de critiek alhier destijds schreefHun ster schittert tegenwoordig het meest aan den fransehen filmhemel En bij dit Fransche Kunststuk nog een gansch NIEUWE productie: Een zeer vroolijke Gangster-Film Franschsprekend, Vlaamsche onderschriften, met Fay Bainter, Ida Lupino, Lee Bowman, Henry Armetta. PATHF. - JOURNAL Kinders niet toegelaten. hwwwwwi»wiww»iiiii>innnnii>i>inniii de steenkoolproductie met 376.000.000 ton de petroleumontginning met 123.000.000 ton de staalproductie met 26.000.000 ton de koperproductie met 818.000. ton de zinkproductie met 330.000 ton Er zullen nog heel wat generaties voorbijgaan vooraleer de hegemonie van het nieuwe wereld deel het zal moeten afleggen tegen... welk nieuw land? «Mercator». In het Staatsblad van Maandag 4 en Dinsdag 5 Maart wordt een ministerieel besluit bekend gemaakt, betreffende de verdeeling van eetwaren en noodzakelijkste levensbehoeften. Het ministerie van Ekonomische Zaken, Mid denstand en Ravitailleering deelt mede dat dit besluit de bepalingen van het gelijkaardig be sluit van 10 November jl. herneemt en ze aan vult met speciale bepalingen, inzonderheid be treffende de vluchtelingen eethuis- en herberg- houders. alsmede de industrieelen en handelaars die als grondstoffen produkten gebruiken, waar van het verbruik aan rantsoeneering onderwor pen is. Bij dit nieuwe besluit wordt dit van 10 No vember jl. ingetrokken. Hieronder eenige uittreksels van dit ministe rieel besluit. Aflevering van de kaart De kaart wordt kosteloos aan den houder afgeleverd door het gemeentebestuur van het hoofdverblijf van dezen laatste. Er mag slechts een kaart per inwoner worden af geleverd. Verandering van hoofdverblijf In geval van verandering van hoofdverblijf, levert liet gemeentebestuur der nieuwe verblijfplaats aan den gerantsoeneerde, tegen teruggave van de vroegere rantsoeneeringskaart, een nieuwe kaart af, waarvan de vervallen coupons vooraf zijn afgescheurd en ver nietigd. Verloren, beschadigde, definitief of tijdelijk niet gebruikte kaarten. Elkeen die zijn rantsoeneeringskaart verliest, is ge houden dit onmiddellijk aan het gemeentebestuur van zijn hoofdverblijf bekend te maken en zich schrifte lijk te verbinden, indien hij de kaart terugvindt ze aan dit bestuur terug te bezorgen. Het gemeentebestuur voorziet in de vervanging van de verloren kaart. De houder van een beschadigde kaart overhandigt deze aan het gemeentebestuur van zijn hoofdverblijf. Dit bestuur voorziet in haar vervanging De gevonden kaarten en deze definitief zonder ge bruik (overlijden, personen die het rijk voorgoed verlaten, enz.) moeten aan het dichtstbije gemeentebe stuur worden overgemaakt, dat ze na een tijdbestek van één jaar vernietigt. Elke persoon, die het rijk voor meer dan dertig da gen verlaat is gehouden zijn rantsoeneeringskaart aan het gemeentebestuur van zijn hoofdverblijfplaats over te maken. Die besturen verzekeren de bewaring van de kaart gedurende de afwezigheid van den houder. Bij zijn terugkomst geven zij hem de kaart terug, na vooraf de vervallen coupons te hebben afgescheurd en vernietigd. Vernieuwing van de kaart De kaart is geldig voor 10, 11 of 12 tijdbestekken van 30 dagen, te rekenen van den dag waarop de be volking zal worden gerantsoeneerd. Na verloop van deze tijdsbestekken wordt de kaart door het gemeentebestuur van het hoofdverblijf van den belanghebbende vernieuwd. De nieuwe kaart wordt aan den houder overhandigd tegen teruggave van de vroegere. Bijzondere bepalingen voor de militairen. Bij afwijking, kan de militair die gedurende meer dan dertig dagen: lü regelmatig van zijn korps afwezig is 2° of vrijgesteld is om aan de menage van zijn een heid deel te nemen 3° of deel uitmaakt van een menage die niet door den militairen intendencedienst wordt bevoorraad, van het gemeentebestuur naar zijn keuze een rantsoe neeringskaart ontvangen op overlegging van zijn ver lofbrief. zijn reiswi.'zer, zijn marschbevel of van een bewijs afgeleverd door den commandant van de een heid of door het hoofd van het korps van den belang hebbende. Het gemeentebestuur dat die kaart heeft afgeleverd

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 5