6 OUDERDOMSPENSIOENEN StedeH'k Sl'rfctbuis van Yper YPERSCHE VOETBALKRONIEK xal dit pp den verlofbrief, den reiswijzer, het marsch- bevel of het bewijs van den militair vermelden. Zoodra belanghebbende de aangehaalde voorwaar den niet meer vervult, is hij er toe gehouden zijn tijde lijke kaart af te geven aan den commandant van zijn administratieve eenheid, die ze aan het gemeentebe stuur terugzendt Speciale bepalingen betreffende de vluchtelingen Na de inschrijving in het register der vluchtelingen voorzien bij aanschrijving van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, plaatst het gemeentebestuur van de plaats van huisvesting zijn zegel op de keerzijde van de ib strook (naast de wapens van het Rijk) van de rantsoeneeringskaart van den belanghebbende. De uit het baitenland komende Belgische vluchteling ontvangt van het gemeentebestuur dat hem op het speciale register .nschrijft een rantsoeneeringskaart op overlegging van zijn identiteitspapieren. Het gemeentebestuur zal op de 1" strook van de nieuwe kaart de melding vluchtelingschrijven. Indien de vluchteling zijn kaart mocht verloren heb ben, zal het gemeentebestuur hem een nieuwe kaart opmaken op voorlegging van de identiteitspapieren van den belanghebbende die er zich schriftelijk toe ver bindt de oude kaart weer te geven zoo hij ze mocht terugvinden. Het gemeentebestuur schrijft op de 1' strook van de nieuwe kaart het woord vluchteling Beschrijving van het zegelblad. Eik blad behelst zestig zegels. Het bevat dertig zegels genummerd 1, zes zegels ge nummerd 3. zes zegels genummerd 7 en zes reeksen van drie zegels onderscheidenlijk genummerd 2. 4. 5. 6. 8 en 9. De cijfers voorkomende op het zegel stemmen over een met een codex van waren aan rantsoeneering on derworpen Deze codex zal, vanaf zijn bekendmaking in het Bel gisch Staatsblad, in de verkoophuizen worden opge hangen. De zegels vertegenwoordigen de grootte van het rantsoen. Het blad vertegenwoordigt het geheel van de rant- -oenen waarop de houder van de kaart, voor een tijds bestek van dertig dagen, recht heeft. De tint van de zegels zal om de dertig dagen ver anderen. Aflevering der zegels. Behoudens uitzonderingen, worden de rantsoenee- ringszegels afgeleverd door het gemeentebestuur dat de rantsoeneeringskaart heeft afgeleverd. De eerste uitreiking van zegels geschiedt vanaf den datum en binnen de tijdsbestekken vastgesteld door den Minister van Economische zaken. Middenstand en Ravitailleering. De volgende uitreikingen zullen geschieden in den loop van de laatste acht dagen van het loopend tijds bestek van dertig dagen en van de eerste acht dagen van het daarop volgende tijdsbestek van dertig dagen. Nochtans ontvangt de nieuwe gerantsoeneerde (per sonen naar het land teruggekeerd, militairen voor goed naar hun haardstede teruggestuurd, nieuw geborenen terzelfdertijd als zijn eerste rantsoeneeringskaart i/3, 2/3 of een geheel zegelblad naar gelang hij gedurende het derde, het tweede of het eerste tiental dagen van den geldigheidsduur der zegels is ingeschreven. Aflevering van zegels aan vluchtelingen. De vluchtelingen kunnen vanwege het gemeentebe stuur der plaats waar zij in het vluchtelingenregister zijn ingeschreven op vertoon van hun rantsoeneerings kaart en hun identiteitspapieren aflevering van zegels bekomen. Gebruik der zegels. Het zegel wordt door den verbruiker aan den leve rancier naar zijn keuze overhandigd. De geldigheidsduur der zegels bedraagt twee en der tig dagen vanaf den voor hun gebruik bepaalden dag. De zegels die niet werden gebruikt zijn waardeloos. De zegels die een nummer dragen niet overeenstem mend met een aan rantsoeneering onderworpen eet- of koopwaar moeten door den gerantsoeneerde worden bewaard tot het verstrijken van het loopend tijdsbe stek van dertig dagen. De verloren of vernietigde zegels worden niet ver vangen Bevoorrading van den kleinhandelaar De bevoorrading van den kleinhandelaar in waren waarvan het gebruik is gerantsoeneerd, wordt aan volgende voorwaarden onderworpen. a) kleinhandelaar De kleinhandelaar plakt de rantsoeneeringszegels. overhandigd door de klanten, op borderellen onder scheiden voor elk gecontroleerd productde borderel len worden hem zonder kosten verschaft door het ge meentebestuur. Hij overhandigt dezen aan het bedoelde bestuur, dat hem, in ruil een of meerdere toelatingen tot bevoorra ding aflevert, die samen overeenstemmen met de maximum hoeveelheden der producten waarvan hij den verkoop rechtvaardigt. Hij overhandigt deze toelatingen aan zijn grossier, tot staving van zijn bestelling. De zegelborderellen worden niet meer tegen toela ting tot bevoorrading ingeruild vanaf den achtsten werkdag na den datum van het voorschrijven der ze gels. b) Gemeentebestuur Na ontvanest der borderellen, maakt het gemeente bestuur. in dubbel exemplaar, volgens den wensch van den kleinhandelaar, een of meerdere toelatingen tot bevoorrad:ng oo voor elk product. Het gemeentebestuur overhandigt den kleinhandelaar samen met het ontvangbewijs voorkomend onderaan het zegelborderel, een exemplaar van elk dezer toe lating. Het stuurt eiken dag naar den gouverneur der pro vincie het tweede exemo'aar van de toe'at'ncen en de daarmee overeenstemmende zeeelborderelleh. De zegels van deze borderellen moeten vooraf door het gemeentebestuur geannuleerd worden met vetten- of anilineinkt en bij voorkeur door m:d<*el van een annuleerrolletje van de breedte der borderellen. Het provinciebestuur gaat tot de veri6ea*!e van deze docu menten over. verniefigt de zege'bordereHen en rang- schTct de dubbels der toelatingen tot bevoorrading c) Grossier De grossier mag aan ziin klant geen grootere hoe- vee1 heden leveren dan deze vermeld in de toelatingen to» bevoorrad!ng. Hii hoüdt nauwkeurig boekhouding van de 'ntreV0men en uitgegane hoeveelheden der waren waarvan de ver- deeüng gereglementeerd is en voegt er de toelating tot bevoorrading bij. tot staving van de geleverde hoe veelheden- De toelatingen tot bevoorrading die tot geen levering aanleiding hebben gegeven worden door hem aan den kleinhandelaar teruggezonden. Hotel, eethuizen, koffiehuizen. Op overlegging van een lijst der voor de bedrijvig heid van hun inrichting noodzakelijk geoordeelde be hoeften verkrijgen de hotel-, restauratiehouders en her bergiers maandelijks, binnen de door den Minister van Economische Zaken, Middenstand en Ravitailleering vastgestelde beperkingen en tegen ontvangbewijs, een of meerdere toelatingen tot bevoorrading in elk der gerantsoeneerde producten. De bekendmaking van bedoeld besluit en de uit-deeling, aan de bevolking, van de zegels be- hoorende bij de rantsoenkaarten, tot welke waar schijnlijk eerlang zal worden overgegaan, be duidt geenszins de rantsoeneering van de bevol king binnen korten -tijd. Patentrecht en Vestigingsvergunning De Kamer van Ambachten en Neringen van West- Vlaanderen hield op 21 Februari 11. haar tweede Alge- meene Vergadering. In aanwezigheid van den Heer Baeis. gouverneur, en voor een talrijke opkomst werd door den Heer Van Coillie het vraagstuk van het pa tentrecht en de vestigingsvergunning behandeld. Na een grondige bespreking over het principe en de uit voeringsmodaliteiten werd een algemeen akkoord be reikt. In normale tijden reeds is de middenstand overrom peld door onbevoegden, onvoorbereiden en acciden- teele nieuwe kleine inrichtingen. Een oude maar onver woestbare illusie brengt er veel arbeidersfamilies toe het ook eens te beproeven. Hun onbekendheid met het terrein dwingt hun aan onmogelijke voorwaarden te werken om per slot van rekening een twijfelachtige kliënteel te bekomen Normaal verdwijnen die inrich tingen na enkele jaren, maar worden oogenblikkelijk door nieuwe en talrijker kandidaten vervangen die het ook maar eens beproeven zullen hun spaarcenten te verliezen. Groote kapitaalkrachtige inrichtingen die momenteel geen belegging vinden voor hun gelden be schouwen den middenstand als een uitverkozen werk terrein. De verdeeldheid die er heerscht maakt hem uitermate geschikt om uitgebuit te worden. De gevolgen van dergelijke activiteiten zijn duide lijk een bestendige oneerlijke mededinging, een onder mijnen van het bestaan van de gevestigde middenstan ders, een slechte reputatie als zouden zij de prijzen te hoog aanrekenen voor hun waren, met als logisch uit- v'n» misnoegdheid en verbittering bij den mid denstand. De huidige oorlogstoestanden hebben de moeilijk heden op de spits gedreven; Sluikhandel en sluikwerk hebben nu niet alleen als gevolg de gewone midden standers in hun bestaan te bedreigen, maar ruineeren op de eerste plaats de gemobiliseerden die door hun afwezigheid hun zaak ten onder zien gaan. Twee maatregelen dringen zich op Het onmogelijk maken van alle sluikhandel en sluikwerk. Wie een middenstandsactiviteit wil uitoefenen moet er alle lasten van dragen en dan ook als midden stander gekend zijn. Het patentrecht brengt hier de oplossing. Dit laatste is een voorschot op de bedrijfs belasting. Als minimum kan hier aangenomen worden 300 fr jaarlijks te betalen in de eerste dagen van ■Januari. Deze som is definitief aan de Schatkist ver worven, maar wordt op het einde van het jaar in ver mindering gebracht van de verschuldigde bedrijfsbe lasting. Het afgeleverde ontvangstbewijs vormt een bewi'stitel. Wie zonder dezen titel een middenstands activiteit, zelfs momenteel, uitoefent wordt streng ge straft. De gevolgen van een dergelijken maatregel zijn veelvuldigeen omschrijving van de middenstandsbe- roepen, openbaarheid voor de gevestigde inrichtingen, juiste statistieken en uitsluiting van heel wat sociaal en fiskaal bedrog. Een uiteindelijke oplossing van het vraagstuk is ge legen in de vestigingsvergunning. Niemand zou zich als middenstander vestigen mogen zonder bewijzen gele verd te hebben van beroepsbekwaamheid, handels kennis en moraliteit. Deze regeling 'is nauw verbon den met de invoering van de wettelijke beroepsorga nisatie, maar de toestanden zijn nu zoo nijpend dat een voorloopige en tijdelijke regeling zich opdringt. Geen nieuwe zaken meer gedurende dezen mobilisatie tijd zonder toelatine van den Minister van Ekono- mische Zaken en Middenstand. Slechts dan zal het bestaan van onze gemobiliseerde middenstanders en ook van de andere verzekerd zijn. Dit is een eisch die door alle middenstanders wordt gesteund, en die een elementaire daad zou zijn van rechtvaardigheid ten opzichte van dezen die hun land dienen Het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg ves tigt de aandacht van de werkgevers op hun verplich ting zich nauwgezet te gedragen naar de verplichtingen hun door de wetgeving op de ouderdomspensioenen opgelegd ten opzxhte van het in hun d:enst zijnde per soneelbed'ende. werkman, knecht, werkvrouw, enz... Die verplichtingen bestaan namelijk hierin de wette lijke afhouding oo het loon van den verzekerde te doen. en de werkgeversbijdrage te storten. De controleurs, met de onderzoeken ter plaatse be last aarzelen niet. met het oog op gerechtelijke Vervol gingen de personen bekend te maken welke in ge breke z;'n gebleven. Anderzijds wordt aan de werkgevers die onder de waoens geroeoen werkl:eden hebben, waaraan geen loon meer wordt uitbetaald, herinnerd dat ze de stor- tineskaarten dier loontrekkenden voort moeten bij houden door maandelijks, in het vak waarin het zegel normaal zou dienen geplakt, de vermeld ng gemobili seerd te schrijven en zoo mogelijk de hoedanigheid van den verzekerde bij het legersoddaat «onderofficier» «officier». Maand Februari 1940 Geslacht: 1 St'er 21 Ossen 31 Veerzen 18 Koeien 48 Nuchter kalvers 29 Vette kalvers 13 Schapen 105 Verkens 7 Paarden. Te zamen 273 dieren. 0—5 7—t 4—1 1»—t Hoogere Afdeeling St. Moeskroen F. C Brugge F. C. Knokke V. G. Oostende A. S Oostende Kortrijk Sp. C. S. Brugge S. K. Roeseiare Klassement C. S Brugge 14 11 0 3 77 20 25 Kortrijk Sport 14 8 4 2 37 35 18 A S. Oostende 12 5 4 3 36 29 13 S. C. Meenen 14 5 6 3 32 34 13 F. C. Brugge II 5 4 2 32 21 12 V. G. Oostende 13 4 5 4 29 34 12 Knokke F. C 12 3 7 2 23 28 8 St. Moeskroen 12 3 8 1 23 62 7 S. K. Roeseiare 12 3 9 0 31 48 6 Gewestelijke Afdeeling REEKS A De Panne S. V Blankenberge 35 Veurne Middelkerke 35 Koksijde Oudenburg gesch. D. C. Blankenberge Nieuwpoort 70 Gistel F. C. Torhout 28 REEKS B Dottenijs A. A Moeskroen 00 Avelgem Rekkem 2—0 Lauwe Harelbeke 30 Isegem St. Kortrijk 2—1 Waregem Sp. Deerlijk Sp 62 REEKS C Geluwe Waasten 70 leper Komen 51 Vlamertinge Bizet 43 Wervik Sp. Houthulst afgel. Scholieren REEKS A C. S Brugge (B) C. S. Brugge (A) afgel. F. C. Brugge (A) F. C. Brugge (B) 5—0 D. C. Blankenberge S/V. Blankenberge ff. 50 F. C. Torhout V. G. Oostende 41 F. C Knokke A. S. Oostende 02 REEKS B Waregem Sp. R. S. Waregem 06" Wakken St Moeskroen 14 Deerlijk Kortrijk Sp. 13 REEKS C S. C Meenen S. K. Roeseiare 33 Kadetten F. C. Brugge V. G. Oostende 20. S. V. Blankenberge D C. Blankenberge 06 A S. Oostende F. C. Knokke 72 C. S. Yper 5 F. C. Comines 1 Het weder is mooi en de opkomst bevredigend, ais- wanneer scheidsrechter Grymonprez beide elftallen ten opgooi oproept. Deze wordt gewonnen door onze jongens, die met de zon in den rug en een lichten te genwind verkiezen te spelen. Stippen wij de aanwezig heid aan van Cherchye en Ossieur. De bezoekers trap pen af, maar worden dadelijk teruggedreven. Ossieur neemt van de gelegenheid gebruik om naar doel te schieten, doch de keeper vangt op en ontzet. Komen gaat ten aanval over, maar de binnenlinks zendt ne vens. Een hoekschop moet worden toegestaan, maar onze verdediging is op de hoogte harer taak en wendt alles af. Beddeleem en Cherchye beproeven het van ver. doch zonder uitslag. Het spel golft heen en weder. De onzen spelen het klein passenspel, dat voor de kooi echter op niets uitloopt. Op hoekschop voor Yper herneemt Godderis, maar schiet op de bovenlat. Ko men laat zich niet beïnvloeden en Sonneville moet van tijd tot tijd ingrijpen Zoo onderscheidt hij zich op een hard schot van den linksbuiten. Een overzet van God deris belandt bij Dumalin. die aan Beddeleem over geeft. Deze zendt gepast voor doel in en Ossieur, die binnengeloopen kwam, heeft geen de minste moeite om Busschaert te verslaan aan de 22' minuut. Yper blijft nu ten aanval en dwingt nog een corner af, en dit op schot van Dumalin. Een geharrewar ontstaat, het leder vliegt van kop tot kop, tot eindelijk Cherchye over zendt. Komen bekomt ook een hoekschop, die achter- gegeven wordt. Onze jongens geraken nu stilaan de meerdere. Ossieur zendt naar de kooi, Busschaert komt uitgeloopen. mist, Beddeleem herneemt, doch de recht- sche back kan op een nippertje redden. Een eenige gelegenheid om den voorsprong te vermeerderen wordt vervolgens door onze voorwaartsen gemist. De rust breekt weldra aan met een 1-0 stand voor Yper. Na dé herneming valt ons dadelijk een corner te beurt. Cherchye neemt hem, het leder botst op de bo venlat buiten. Ossieur, die nu als back optreedt, zendt ver vooruit, Dumalin laat over aan Beddeleem die geen genade kent en Busschaert voor de tweede maal ver slaat aan de 4C minuut. Van nu voort is Yper in volle meerderheid, de bezoekers moeten zich bij uitschieten bepalen. Dumalin C. en Gauquie hebben van plaats- veranderd Op algemeen vooruitrukken schiet Gauquie geweldig naar doel. Busschaert kan niet ophouden eri onze jongens tellen hun derde doel aan de 16" minuut Een weinig later centert Beddeleem voor doel, Cher chye herneemt in volle macht, doch het leder vliegt nevens. De buitenlinks der bezoekers is nu ontsnapt, doch Sonneville redt. Onze voorlijn gerpakt nu in zwier. Gauquie schiet op de bovenlat en de keeper redt in hoekschop, die niets oplevert. Op inzenden van Godderis. kopt Beddeleem op kalme wijze nummer vier in de vijandelijke netten aan de 31" minuut. Ko men bekomt nu hoekschop, .een geharrewar ontstaat, waaraan Minnekeer een einde stelt met de eer te red den voor zijn ploeg aan de 37e minuut. De laatste mi- nutén van den wedstrijd verloopen in ons voordeel, het einde nadert snel. men denkt dat de stand niet meer zal veranderen, alswanneer Cherchye ,in het ge vaarlijke gebied gehaakt wordt. De scheidsrechter kent strafschop toe. welke door Beddeleem in doel omgezet wordt aan de 44' minuut Onze jongens be halen dus een verdiende 5-1 zegeoraal on een moedig elftal, dat zich in de eerste speelhelft goed verdedigde. Het officieel kalender dwingt ons nogmaals tot rust. Doch een vriendenwedstri'd gaat te Poperinghe door, daar deze laatste ploeg insgelijks niet moet optreden. Rangschikking C. S. Yper 14 11 3 0 71 17 22 Bizet 15 9 3 3 59 27 21 Poperinghe 11 8 2 1 47 20 17 Toek. Meenen 15 7 5 3 52 51 Houthulst 12 7 3 2 45 22 16 Gheluwe 13 7 4 2 48 31 16 Vlamertinghe 15 7 6 2 41 45 16 Gheelster 14 5 9 0 31 56 16 Comines 10 4 5 1 31 24 9 Warnêton 13 3 9 1 27 66 7 Wervik Sp 13 1 10 2 12 55 Racing Wervik 13 0 10 3 20 70 -ï

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 6