Kosmos Toerisme 8 HARMONIE YPRIANA LA KATTEFEEST 1940 Gevonden en Verloren Voorwerpen In Kosmos Autocar naar BRUSSEL ter gelegenheid van de |AARBEURS. Het nieuw Militair Hospitaal te Yper ALLERHANDE NIEUWS Bcrrd der Melkverkoopers Yper STAD IEPER PRACHTIGE FILMAVOND SCHOON WEST VLAANDEREN Leest en verspreidt HET YPERSCHE Het eerste CONCKKT zal gegeven worden op Donderdag 14" dezer, om 8 uur, in de Cinema zaal Oud Yper, René Colaertplaats. Dit Concert zal opgeluisterd worden door Mejuffer Liliane Delcampe, Kunstzangeres M. Demuylder, Baryton en den Heer Leopold Maertens, Trombonist, 1* prijs met groote onderscheiding aan het Ko ninklijk Conservatorium te Gent, en Leeraar aan de Muziekacademie te Kortrijk. De Eereleden, die tegen Woensdag morgen geen uitnoodiging zouden ontvangen hebben, worden vriendelijk verzocht zich te wenden tot den voorzitter der Harmonie, Heer Gruwez. Het Bestuur is zoo vrij te herinneren dat alle Eereleden, die het lidgeld voor 1938-1939 betaal den, Eereleden blijven voor 1939-1940 zonder bijdrage te betalen. Binnen een veertiental dagen zal een tweede CONCERT door de sectie Symphonic gegeven worden. Le premier CONCERT sera donné Jeudi pro- chain,14 Mars, a 8 heures, au Cinéma Vieil Ypres. Place René Colaert. Y prêteront leur concours Mademoiselle Liliane Delcampe, Cantatrice Monsieur Demuylder, Baryton Monsieur Léopold Maertens, Trombone, 1' prix avec grande distinction au Conserva toire Royal de Gand et professeur a l'Académie de Musique de Courtrai. Les membres honoraires, qui n'auraient pas re?u de convocation pour Mercredi, peuvent s'adresser au président de l'Harmonie,M. Gruwez. Le Comité rappelle que les membres hono raires, qui ont payé leur cotisation pour 1938- 1939jestent membres honoraires pour 1939-1940. sans payer de cotisation. Dans une quinzaine de jours la section Sym- phonique donnera le deuxième Concert. La grande foire d'Ypres qui s'ouvrit dans la neige et le verglas cornut a la fin un temps plus favorable. Plus que jamais fut elle de Koude Feeste Les circonstances tragiques du moment avaient amené la suppression des fêtes folklo- riques du premier Dimanche et le Champ de foire était peu fourni. Seuls les luxueux Autoskooter, Autodrome et Octopus donnaient quelque animation et ont pu malgré la crise, avec l'aide de notre petite gar- nison de mobilisés, faire quelque recette. Le soir, notre forum éclairé par les brillantes illuminations des installations foraines offrait comme chaque année un prestigieux coup d'ceil. On admirait surtout a l'angle de la rue Courte du Marais, Place Vandenpeereboom, a travers les sombres ruines des Halles, l'ensemble des fa cades a pigncn illuminées, au nord de la Grand' Place Roi Albert I. Les travaux de reconstruction de l'aile oriën tale des Halles ayant heureusement repris cette semaine, la Kattefeest 1940 aura été la dernière a permettre la contemplation de ce beau décor archaïque. Ses admirateurs conserveront le sou venir mélancolique de cette vision de féerie ro man tique. Une affiche d'art touristique en a d'ailleurs per- pétué le souvenir. YPRIS. Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Zaterdag 2 Maart, door M. Declercq Eugène, Dickebuschsteenweg, een waarschuwingstoe stel voor moto. Dinsdag 5. door Mevr. Joseph Clarysse, Elverdinghe- straat, een modeboek voor breiwerk. Door Mevr. Sweertvaegher, de Stuersstraat, een paar sajetten kinderhandschoenen. Woensdag 6 door M. Beke Camiel, Poperinghesteen- weg, een schaar. Verloren. Vrijdag 1 Maart, door M. Claeys Leo pold. Zonnebekesteenweg, een brieventasch inhoudende eenzelvigheidspapieren. Zaterdag 2, door M. Roger Titeca, Haiglaan. een bruin lederen handschoen. Door Mevr. Emma Berghman. Minneplein, een zilve ren oorring met steentjes versierd. Dinsdag 5, door Me Claire Droulans, Meenenstraat, een bruin èederen handschoen, rechterhand. Door M"* X, een bos sleutels. Woensdag 6. door M. Comyn Maurice, Vandenpeere- boomplaats, een autotaksplaat Nr 72.191. Donderdag 7. door M. Valère Deraeve, Oude Hout- marktstraat, een zwarte vulpen. Door Jvr. Andrée Bevis van Kemmel, een blauwe regenscherm met witte strepen en een bol als hand- ▼atsel. AFREIZEN op 10—13 en 17 Maart, telkens om 6.30 uur aan het Kosmos bureel. Terugreis uit Brussel om 19 uur. PRIJS: 45 FRANK De-lokalen der stedelijke muziekschool, die eenigen tijd geleden ontruimd werden ten einde als militair hospitaal dienst te doen. zijn thans volledig tot dit doel ingericht. Vier ruime en luchtige zalen, een beneden en drie boven, werden in ziekenzalen herschapen en kunnen te zamen een honderdtal bedden bevatten. Andere plaat sen der vroegere muziekschool werden eveneens ge schikt gemaakt om aan hun nieuwe bestemming te.be antwoorden, en zoo werden er daar onder meer een badinrichting, lavabo's en een moderne keuken voor zien. Gister Vrijdag zijn de eerste zieken er toegekomen. Zij kwamen ter statie van Yper aan. rond 7 u. 30 's avonds, met een ontruim ingstrein komende van Brugge. Ze waren ten getale van ongeveer 70 tot 75. en werden dadelijk na hun aankomst per autobus naar het alhier in de muziekschool nieuw ingericht mili tair hospitaal vervoerd. De zieke soldaten, die thans nog in het O. L. Vrouw* hospitaal verpleegd worden, zullen naar de Muziek school niet overgebracht worden, doch verder in het O. L. Vrouwhospitaal blijven tot wanneer zij volledig hersteld zijn en zij hunne eenheid terug kunnen ver voegen. YPER.- Een bende jonge dieven ontdekt. - Een 3-tal weken geleden bestatigde een winkelierster der Rijsel- straat, dat een kleine geldsom uit de tooglade verdwenen was en haar vermoeden viel op 'n schooljongen,<iie kort te voren in haar winkel was geweest om zoogezegd een inlichting te vragen. Op haar klacht werd door de po litie een onderzoek ingesteld, en het duurde niet lang eer men den dief kende. De jeugdige boodschapper be kende inderdaad dat een zijner makkers samen met hem den winkel was binnengekomen. :n allerhaast een greep in de tooglade had gedaan om dan aanstonds weer op straat te verdwijnen, terwijl hij zelf rustig ih den winkel bleef wachten op de komsi der winkelier ster. die. in haar keuken bezig zijnde, zich niet al tè zeer gehaast had om naar voren te komen. In den beginne dacht men dat deze kleine diefstal een alleenstaand feit was van een paar kwajongens, die weieens een misstap kunnen begaan of de eene of andere deugnieterij uitsteken. Naderhand echter kwam men tot de oedroevende zekerheid dat die jpngens aan hun proefstuk niet waren, maar dat zij er als het ware een soort stieltje van hadden gemaakt om niet alleen geld te stelen uit de tooglade daar waar zij er de gele genheid toe vonden, maar om zelfs klein speelgoed, snoeperijen, doch meestal chocolade en cigaretten. 'van de toonbanken te rooven. En zij gingen hierbij zoo sluw en handig te werk dat de bestolen winkeliers het niet eens bemerkten of slechts langen tijd nadien de ver dwijning van een of andere kleine koopwaar vast stelden. Het onderzoek nam dan ook spoedig een onverwachte en verrassende uitbreiding, waarbij niet minder dan tien schoolgaande jongens van 10 tot 13 jaar oud sa men met nog een paar oudere gasten betrokken zijn. In het geheel bekenden .zij reeds een twintigtal kleine diefstallen, die over het algemeen op dezelfde manier bedreven werden en wel als volgt Een der jongens bleef buiten op den loer, terwijl twee, drie anderen den winkel binnentrokken. Soms moet de winkelier van uit een verafgelegen plaats komen en is daarbij niet altijd haastig, ofwel moet hij in een nabijgelegen plaats of naar den kelder om de gevraagde koopwaar te ha len. Dit waren dan natuurlijk zooveel gunstige gele genheden voor de jeugdige dieven om de hand op het een of andere te leggen. Meestal gingen zij een winkel binnen om er een kleinigheid te koopen, doch ook soms alleen maar om er zoogezegd den pr:js van iets te vragen. Intassehentijd had de andere reeds wat in zijn zakken weggemoffeld en, buiten gekomen, deel den zij dan den buit. Deze d'efstallen werden voor het meerendeel ge pleegd in het mitÉlaguur of ook na de schooluren. Dit belette echter niet dat verscheidene dier jongens dik wijls een halven dag naar school niet gingen. De ouders worden hiervan gewoonlijk door den schoolbestuurder verwittigd, zoodat het moeilijk aan te nemen is dat het zonder hun toelating of buiten hun weten is dat hun kinders haar school niet kwamen. En dat zij daar bij dan nooit eens onderzochten waar en hoe hun kin deren dan hun tijd doorbrachten, zal ook wel niemand begrijpen kunnen. Hadden die ouders wat meer be kommerd geweest met de opvoeding hunner kinderen, wat oplettender geweest, dan hadden die kinderen het ook nooit zoo ver kunnen drijven. Hadden die ouders, wanneer hun kinderen allerlei voorwerpen of zelfs zoogezegd gevonden geld naar huis brachten, hun kin deren verplicht dit terug te geven aan den persoon van wien zij het beweerden gekregen te hebben, ofwel het gevondene op het politiebureel aan te geven,'zooals dit ten andere moet gedaan worden, dan had de ware herkomst van deze voorwerpen of van dit geld reeds lang bekend geweest en zouden zij en hun minder jarige kinderen thans niet voor zooveel en zoo be schamende feiten te verantwoorden hebben. Want dat die zaak gevolgen zal hebben, lijdt niet den minsten twijfel. Voor het oogenblik is het onder zoek nog niet geëindigd, doch dit zal wellicht niet lang meer aanloopen en dan komen de verdiende straffen. Erg moto-ongeval. Verleden week Vrijdag namid dag heeft de soldaat-rijkswachter Edouard Galicia. die per moto hier in de streek op verkenning was, een zoo ongelukkigen val gedaan dat hij met de borst tegen den pinnekensdraad eener afsluiting terecht kwam. Zeer erg gekwetst werd hij dadelijk naar het militair hospitaal van Yper overgebracht, waar hij (je beste zorgen ontving en men hoopt dat het slachtoffer zich van zijn verwondingen zal herstellen. WOESTEN. Tuinbouw. Op Zondag 10" dezer, om 6 ure 's avonds, houdt onze tuinbouwgilde haar maandelijksche vergadering bij Catteeu G.. in de Zon. Aan de dagorde: Verslag. Belangrijke voordracht ge- vo'gd door een prachtige tombola, waaraan de nieuwe leden die zich voordien laten inschrijven ook mogen deel nemen. Alle leden worden er verwacht, iedereen is welkom en dezen die nog begeren lid te worden hebben er alle belang bij dit nu te doen. GHELUWE. Zevende dochter. In het gezin van M Joseph Van Ryckeghèm-Talpe, gemeentesecretaris en oorlogsinvalide, dat reeds acht kinderen telde, is een zevendé" on elkaar volgende dochter geboren. H M. Kon'ngin Elisabeth heeft het meterschap aanvaard en werd, bij de doopplechtigheid, vervangen door Mej. Ingelbeen, zuster van den burgemeester. Deze laatste woonde eveneens de plechtigheid bij. ZONNEBEKE. - Gewond. - Om niet door een auto over reden te worden ter hoogte van den Frezenberg, rooesf H. Seynhave uit Langemarck per fiets de gracht in rijden, waardoor hij ernstige verwondingen opliep raj|. den linkerschouder. Autorijder vluchtte weg. Fiets «rg gehavend. 'y Geiuk. Landbouwerszoon M. V., Haringweg, wierp abribrokken (betonbrokken van gesprongen schuil plaatsen). Plots had een ontploffing plaats daar »e» stuk beton op een granaat terecht kwam. De lading vloog gelukkig 't geluchte in zonder persoonlijke on gelukken. Telling. De telling van haver en stroovoorraad is op Maandag 11 en Dinsdag 12 Maart telkens van 1 i tot 12 uur en van 2 tot 4 ure. Geraamte ontdekt. Pathter Omer Vandoorne heeft tijdens akkerbewerkingen het geraamte van een En- gelsch soldaat uit den wereldoorlog 1914-18 ojftdekt. De bevoegde dienst werd verwittigd HOUTHEM-BIJ-KOMEN. Laffe aanranding. Op ongeveer 100 metèr van de statie, in de Yperstraat, staan een reeks van 4 huizen In het tweede woont'de' familie Émile Vandermeersch - Zélie Verbrugghe, irt het vierde de echtgènooten Borry en tusschén beide* de echtgenooten Baert, waarvan de man in de statie1 dienst doet. Donderdag 29 Februari 1.1. terwijl Vander- mfeersch in den hof aan 't werk was, ongeveer 9 uur 's morgens, wilde zijne vrouw oud 65 jaar tot bij de familie Borry gaan, toen zij, juist na het voorbijtrek ken van de deur van het huis Baert door de echtge- noote bij het haar gevat werd, ten gronde geworpen, terwijl de echtgenoot Baert, nog zijne vrouw ter hulp kwam om vrouw Vandermeersch, slagen en schoppen toe te dienen; de aanranders trokken zich slechts iu, hun huis toen de geburen de verwonde ter hulp fcw'is- men zulke daad verdient een strenge straf, ,4, Het Bestuur heeft de eer mede te deelen dat de prijs der VOLLE MELK, vanaf Zondag 10 Maart aanstaan de. verminderd wordt op: 1.70 fr. de liter. ..e Niettegenstaande de melkvoortbrengst tot op heden op haar normaal peil is gebleven; neemt het bestuur» van nu af reeds zijn voorzorgen, en dit naar het wijze voorbeeld gégeven door onze sociale wetgevingen; oi».- in geval van rantsoeneering, een gelijkmatige en vol doende verdeeling onder de verbruikers te verkrijgen.' Te dien einde ware het ook geraadzaam dat, va» hunnen kant, de melkverbruikers, door hun regelma»- tige afname aan hun gewonen leverancier, dezen i* gelijk welke omstandigheden kunnen toelaten, in sa menwerking met al de leden van den bond, te voor zien in de bevoorrading van melk. De prijzen Zijn nauwkeurig door het bestuur berekend, en wij ver zoeken dus de melkverbruikers de eerlijke werking van het bestuur en van de leden van den bond niet in de war te sturen door, hoe kortstondig het ook weze, steeds om een nietig verschil in prijs him gewonen le verancier, die ordelijk de reglementen volgt, dp dejn aan te wijzen. HET BESTUUR De Voorzitter. De Schrijver, N. BOUDRY. G, VANRAES. wwwwe imimimf Op Maandag 18 Maart, te 17 en te 26 aar, in de zaal «Kristen Volkshuis», St JacobsstraaV wordt de nieuwe film afgerold 't Is als een visioen en een hymne over 't schoowAr hoekje der wereld. West-Vlaanderen met zijn bruisende Noordzee, zij» woeste duinen, zijn stemmige strandplaatsen, Zij» noeste visschersbevolking. West-Vlaanderen met zijn historische oude hoer» «Ter Doest» «Dé Bogaerde» en de «Gröote Hemme» Zijn herbouwde steden Veurne, Diksmuide en lepe».. De oude vestingen van Brugge, Wynendale, Damme, Kortrijk en leper's oude vesten. Het nijverige West-Vlaanderen met zijn havens, ©e havenmuur Van Zeebrugge en de «Ferryboats». Onze heerlijke West-Vlaamsche bergen «Roode berg» Kemmelberg«Scherpe berg» en Dikkebusch vijver. De schoonste oorlogsmonumenten, vooral leper's Mèertenpoort. West-Vlaanderens landerijen als «Wiegende zeeën De Moeren, Het Bloote, De Broeken, de gouden vallei van het vlaS, de hoppestreek, de bloemenkweekerije», de boomgaarden, en de druiventeelt, West-Vlaanderen met zijn volk, zijn wedstrijden, e» prijskampen. Het i6 verbazend en verrukkend wat we al vinde» in ons stille Noorden Prijzen der kaartenZaal 2 fr. Balkon 3 ®r. Kinderen 1 fr. Balkon 2 fr. Burgerlijke Stand van Yper van den 2 tot den 8 Maart 1940 Geboorten: Vandaele Alfred. Recollettenpoort, Diksmuidestraat. 59. Decön;nck Alex, Recolletten poort. 5, van Wytschaete. Desprez Jacques, Recollet tenpoort, 5,van Wytschaete. Vandevoorde Jozef, Recollettenpoort, 5. van Wytschaete. Opsomer Andrè, Recollettenpoort,' 5, van Voormezeele. Florissoone Eddi, Recollettenpoort, 5, Meenensteenweg, 145. Ca»- naert Huso Recollettenpoort, 5. Doorgangstraat, 16. r Vasseur Anne, Recollettenpoort, 5, van Moeskroen, i Le're Claude, Recollettenpoort, 5, van Waasten. HuwelijkenVerbeke Jerome, daglooner en Derous Lucienne" z. b„ be'den te Yper. r-* Demeersseman Jules, landwerker te Langemarck en Woussen Sabine, fa- briékwerkster, te Yper. Over'ijdensLaridon Mara, 56 j.. z. b.. ongehuwd, Pooeringhesteenweg, 8. Verbeke Henri, 72 j., z. b., ongehuwd, Slachthuisstraat, 29. Desseip Euphrasia, 78 j., z.b., wed. Cuvelier Aloïse, Korte Meerschstr., 8. Parmert'er Marie, 70 j., z. b, ongehuwd, Foperkighe- steenweg. 8 Prévost de la Boutetière Jean, 79 j-, z. bi, echtg. Fischer Alice. Boomgaardstraat. 11. .r- fane1'* 4u#uste. 72 j., handelaar, echtg. PoUllie Anna, van Waasten. Beschilder Leonie, .28 j., ongehuwd, z b. van Poperinghe. Andries Polydore, 81' j., wed. Louwyck Felicia, Lange Thouroutstraaty tA-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 8