De Geschiedenis DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE van een Oorlog 4 ENGELAND EN DE ZEEOORLOG NAAR EN DOORHEEN KONGOLEESCHE OERWOUD door Oud -Koloniaal jef VAN WYNSBERCHE Algemecne Opziener OMER ROBYN Mondstraat, 8, YPER Tel. 159. Eenige dagen geleden sprak Churchill, minister van de Britseht marine, een rede uit, wier belang niet kan worden ontkend. Aan de hand van deze rede, kunnen eenige ge beurtenissen in hun volle daglicht gesteld wor den. Aan interessante gegevens mangelt het evenmin. Op net einde van het voorbije jaar hadden de Duitschers de helft van hun duikbooten verlo ren. Kenteekenend is het feit, dat sinds de oor logsverwikkel ingen geen tien nieuwe duikbooten in gebruik werden gesteld. De magnetische mijn, die in den agnvang een ekere verrassing teweeg bracht in de Franseh- Engelsche oorlogsmiddens.moest reeds na korten tijd haar geheimen veropenbaren.Zoo snel en zoo doeltreffend was de reactie van de verbondenen t< ^en dat helsch en barbaarsch vernietigingstuig. Het is buiten kijf dat het aantal Duitsche duik booten met den aanstaanden zomer zal toenemen. Maai Frankrijk en Engeland zijn op alles zorg vuldig voorbereid Nieuwe booten zijn in aan bouw of bijna zelfs voltooid. Deze zullen bijzon derlijk geschikt zijn voor het vernietigen van de vijandelijke duikbooten. Wie wel het meeste lijden en groote financieele verliezen boeken, zijn de neutralen. Lijdzaam schijnen dezen alles te ondergaan. Honderden van hun schepen werden tot zinken gebracht en meer dan duizend van hun zeelieden vermoord. Duitschland schijnt alle mogelijke voordeelen te willen behalen-door zijn ongenadige schen dingen en ongegronde aanslagen op de neutrale schepen. Zijn inbreuken op de internationale code. worden steeds gered door allerlei spitsvon digheden, wanneer deze echter in zijn voordeel ui'vallen. Doch wanneer hij de gevolgen onder gaat van den eenen of anderen tegenslag, wordt er gewoonlijk gedonderd en worden de woorden eerlijkheid, ridderlijkheid en onschendbaar- beid tot walgens toe herhaald. In bovenvermelde rede zegde ChurchillHet is geenszins vreemd, dat de Britsche regeering er genoeg van krijgt. Ik begin er mijnerzijds even eens genoeg van te krijgen. Dat Duitschland niet alleen geweldige verlie zen op zee ondergaat is niet te betwisten. Frank rijk en Engeland hebben er ook, doch in mindere mate. Het Engelsch slagschip «Barham», dat door een torpedo werd getroffen, kon spoedig andermaal zee kiezen. Het slagschip Nelson dat op een magnetische mijn liep, is thans ook zeeklaar. Het zijn enkel de Royal Oak en de Courageous die tot zinken werden gebracht en eenige an dere verliezen van mindere waarde kunnen even eens aangestipt. Dat Engeland zich klaar maakt en groote, be slissende zeegevechten wenscht> kan niet geloo chend worden. Een verdriedubbelde bedrijvig heid zal weldra aan den dag worden gelegd. Nieuwe en allermodernste slagschepen, waar onder vijf van de King George V klasse worden gebouwd. Deze zullen zich veel beter tegen de bombardementen kunnen beschutten en de ont ploffingen onder water zullen zooveel geen ge vaar meer opleveren. Duitschland kan er enkel twee tegenstellen. De blokkade werpt vruchten af. Dagelijks wordt zulks bewezen. Tusschen Schotland en Groenland moet de noordelijke wacht meer dan duizend mijl dek ken. Duitsche schepen die huiswaarts stevenden werden er buit gemaakt of brachten zich zelf tot zinken. Het verlies aan Engelsche oorlogsvaartuigen kan omgezet worden in 63.000 ton. Wat de koop vaardijschepen betreffen, die op een zeker oogen- bllk een totaal van 21 millioen ton vertegenwoor digden, hiervan verloor Engeland nog geen 200.000 ton. En zulks in een periode van zes maanden strijd. Wanneer men bedenken moet dat alleen reeds in April 1917 450.000 ton verlo ren gingen, dan mag toch wel bekend, dat Enge land zich schitterend onderscheidt op zee. Churchill besloot zijn toespraak als volgt Ik onthoud me van alle voorspellingen. Doch ik wil wel zeggen, dat ik niet tevreden zal zijn en noch evenmin zal rusten, vooraleer wij de volledige kontrole over de zee zullen hebben. Ge lijk in den vorigen oorlog zal onze marine in staat gesteld worden, om een hoofdrol te spelen bij de volledige overwinning van de verbonde nen. O. O. HET Een origïneele reportage en tevens een pracht- roman, rijk gedokumenteerd. Prijs 30 fr TE KOOP TER DRUKKERIJ UUMÓRTIER VRIJDAG 8 MAAKT 1940 FRANSCH-DUITSCH FRONT. De landelijke pa- troeljes zijn zeer bedrijvig geweest, vooral in de streek ten Oosten der Vogezen, waar twee ontmoetingen tus schen vijandelijke verkenners werden waargenomen Deze ontmoetingen waren slechts van eenig plaatse lijk belang In het eerste geval verloren de Franschen een doode en in het andere geval moesten de Duit schers een doode achterlaten en zich terugtrekken met hun gekwetsten. Gedurende den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben de Duitschers een kleinen aanval gewaagd tegen een Franschen post. in dezelfde streek van de Nied. waar zij vier dagen geleden een aanval deden tegen een vooruitgeschoven Britschen post. De Duitsche poging werd door het vuur van de automa tische wapenen der Franschen verijdeld. Tengevolge van de aanhoudende misten is de bedrijvigheidder luchtmachten ten zeerste beperkt geworden. Het Fransch stafbericht van 's avonds meldde dat er op de Westelijke helling van de Vogezen een ontmoeting had plaats gehad tusschen een Fransche en een Duitsche afdeeling en dat de gevechten in het voordeel der Franschen eindigden. BELGIË. - Drie Belgische visscherssloepen de «Heyst 65». de Zeebrugge 4 en de Heyst 13 werden in de Noordzee door .vliegtuigen met machinegeweren be schoten. Gelukkiglijk werd geen der opvarenden ge troffen. NEDERLAND. Men heeft op de Noordzee een le dige en stukgeslagen reddingsboot aangetroffen van het 1968 ton metende Nederlandsche stoomschip «Vecht», zoodat men vreest dat ook dit schip verloren êing, wat dan het derde zou zijn dat de Nederlandsche koop vaardijvloot deze week verliest Twee Nederlandsche kustvaartschepen, de Confid en de Sabawer den nabij de Engelsche kust door vliegtuigen bescho ten. Alleen de booten liepen eenige schade op. FRANKRIJK. M. Sumner Welles werd ontvangen door M. Jeanneney, voorzitter van den Senaat, en bracht vervolgens een bezoek aan M. Herriot, voorzit ter van de Kamer. Onlangs werden door Duitsche vlie gers boven de streek van Parijs kleine papiertjes uit geworpen. die een doodskist voorstellen met het op schrift: Parijzenaars, bereidt uw doodkisten voor tegen 12 MaartEen andere maal wierpen zij er kleine stukjes ijzer uit met den tekst«Franschen. gij hebt ijzer noodig voor uwe kanonnen, ziehier! ENGELAND. Een Duitsch bericht meldt dat een Britsch konvooi nabij de Oostkust van Engeland door Duitsche vliegers aangevallen werd en dat 11 Engel sche koopvaardijschepen, die met gedoofde lichten vaarden, tot zinken werden gebracht of op zijn minst beschadigd werden. Een Duitsch Heinkel-toestel werd door Engelsche vliegers boven de Noordelijke Oost kust neergeschoten. Dit brengt het aantal neergescho ten Duitsche toestellen op 45 DUITSCHLAND. De Duitsche stoomboot Uru guay heeft zich zelf tot zinken gebracht in de Noord zee. 14 officieren en 40 manschappen van dit schip werden door een Engelsch oorlogsschip aan boord ge nomen. Sedert het uitbreken der vijandelijkheden zijn reeds 33 Duitsche schepen, met een gezamenlijke ton- nemaat van 177.227 ton, tot zinken gebracht. M. von Ribbentrop, Duitsch minister van Buitenlandsche Za ken, vertrekt morgen naar Rome. waar hij een kort stondig verblijf zal hebben. FINLAND. De Russische aanvallen tegen de stad Viipuri duren nog immer voort. De Finnen verwach ten een nieuwe poging tot omsingeling, zooals over twee dagen in de Noord-Westelijke richting gedaan werd. De aanvallen in de baai van Viipuri zijn zonder ver liezen voor de Finnen afgeslagen. De Russen doen er hopelooze pogingen om over het ijs te komen vóór het intreden van den dooi. doch voor het oogenblik komen zij er, evenmin als in de andere deelen van de Kare- lische landengte, niet vooruit. De Finsche luchtmacht heeft met succes de Russische verbindingslijnen en bases bestookt. Uit Helsinki wordt gemeld dat de jon gelieden van 19 en 20 jaar oud. die in normale om standigheden slechts in den hérfst hun dienstplicht hadden moeten vervullen, thans onder de wapens ge roepen worden. Verschillige vooraanstaande Finsche personaliteiten bevinden zich te Stockholm, waar voor het oogenblik onderhandelingen gevoerd worden met het oog op een bemiddelingspoging in het Russisch- Finsch geschil. Volgens inlichtingen uit goede bron zijn de voorstellen der Russen niet gedaan in den vorm Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Jun: 1930. betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Pol i sv oor waarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. van een ultimatum, doch in politieke kringen te Hel sinki behoudt men den, indruk dat de voorwaarden zwaarder zijn dan die welke de Finsche regeerhtg i» den herfst van verleden jaar afwees. De Russische voorwaarden zouden sommige van de volgende toege vingen bevattena) afstand van Petsamo aan de Rus sen. daarbij inbegrepen de nikkelmijnen en de vis- scherij rechtenb) slooping van alle kustbatterijen door de Finnen: e) afstand van Viipuri en vermoede lijk den geheelen Finschen oever van het Ladogameer, daarbij inbegrepen Sortavala. Als tegenprestatie «ou den de Russen bereid zijn hun aanspraken op Haagoe te laten varen. Te Stockholm wordt veel gesproken oyer een onmiddellijken wapenstilstand tusschen Soviëf- Rusland en Finland en men beweert er dat thans recht- streeksche onderhandelingen gevoerd worden tusschen Finsche en Russische afgevaardigden. ITALIË. De Italiaansche stoomboot «Amelia Lauro metende 5335 ton, werd op de Noordzee door Duitsche vliegers aangevallen en in brand geschoten. Een lid der bemahning werd gedood en drie anderen gewond. POLEN. Verleden nacht hebben Britsche vlieg tuigen Polen overvlogen Boven de streek van Posen, en elders werden vlugschriften uitgeworpen in het Poolsch. DENEMARKEN. In het Zuidelijk deel va» het eiland Langeland zijn strooibiljetten gevonden welke in de Duitsche taal gesteld waren. ZWEDEN. Uit Krrkenaes wordt gemeld dat vreemde vliegtuigen het district Finmarken, in het Noorden van Zweden, hebben overvlogen. De Zweed- sche regeering heeft een krediet van 63.600.000 kronen toegestaan voor het bouwen van nieuwe oorlogssche pen ZWITSERLAND. Nieuwe troepen, ten getale van ongeveer 70.000, werden binnengeroepen. ZATERDAG 9 MAART FRANSCH-DUITSCH FRONT. De patroeljebedrii- vigheid te land werd gekenmerkt door een lichte scher mutseling ten Westen van de Vogezen. Tijdens deze ontmoeting van een Fransche en een Duitsche pa- troelje, hebben de Franschen geen verliezen gelede». Het Fransch stafbericht van 's avonds luidde als volgt Bedrijvigheid en contactname van patroeljes. Wij hebben enkele krijgsgevangenen gemaakt. Heropleving van de bedrijvigheid der luchtmacht.Het Duitsch legerbericht meldde het volgendeOp het Westelijk front bedrijvigheid van artillerie en patroeljea De luchtmacht heeft haar verkenningsvluchten boven En geland. evenals boven de streken van Noord- en Oost- Frankrijk voortgezet. Een Duitsch toestel is niet meer naar zijn basis weergekeerd. ENGELAND. In den loop van December zijn 151 zeelieden van de Britsche koopvaardijvloot om het leven gekomen door rechtstreeksche actie van den vij and. Bovendien zijn er 156 verdronken of wordt aan genomen dat zij verdronken zijn. 100 Duitsche matro zen, leden van Duitsche schepen die gepraaid werden of zich zelf tot zinken brachten, werden in een haven van de Engelsche Noord-Oostkust ontscheept De Brit sche hulpkruiser Alcantara metende 22.209 ton, is voor een verblijf van 24 uur te Montevideo aangeko men. M. Sumner Welles, die naar men denkt 5 dagen te Londen zal verblijven, zal door den koning van Enge land ontvangen worden. Over het geheele rijk worden thans de jongelingen van 24 jaar ingeschreven voor den militairen dienst. Men telt er 300.000. De datum van hun oproeping is evenwel nog niet vastgesteld. De Italiaansche ambassadeur heeft een onderhoud gehad met Lord Halifax aangaande de kolenkwestie. Men denkt dat Engeland binnen enkele dagen zal antwoor den op de Italiaansche nota. FRANKRIJK. M. Sumner" Welles heeft zijn bespre kingen voortgezet met vooraanstaande Fransche poli tieke personaliteiten en onder-meer met den Heer Paul Reynaud, minister van Financiën. Tot dusver leverde Frankrijk aan Finland 175 vliegtuigen, 496 kanonnen. 795.000 houwitsers, 5 000 machinegeweren. 400 mijnen 200.000 granaten en 20.000.000 kardoezen. Te Parijs is de luchtafweer heden namiddag in werking moeten treden. DUITSCHLAND. De Duitsche minister van Bui tenlandsche Zaken, M. von Ribbentrop, is heden mor gen naar Rome vertrokken, waar hij Maandag a. s. in privaat gehoor door den Paus zal ontvangen worden. In diplomatieke kringen te Londen wordt het bezoek van M. von Ribbentrop aan Rome beschouwd als een nieuwe poging van Duitschland om Italië te betrekken in de diplomatieke samenwerking, welke op het oogen blik tracht Finland wellicht zwaardere vredesvoor waarden te doen aanvaarden, dan de nog krachtige militaire positie van dit land zou rechtvaardigen. FINLAND. De mededeeling van den algemeenen legerstaf van het militair district van Leningrad luidt als volgtGeen enkele belangrijke gebeurtenis. I» de baai van Viipuri hebben de Russische troelen de eilan den Esisaari. Katilansaari, Tervassari, Mustasaari en Hietsasaari bezet. Er werden 12 kanonnen, 57 machine geweren en 2 millioen patronen buitgemaakt. De Rus sische luchtmacht heeft de Finsche troepen gebombar deerd en twee vijandelijke toestellen neergeschoten. Het Finsche schip «Aura» is uit Santos vertrokken met 10.000 balen koffie aan boord, welke door de Bra- ziliaansche regeering aan Finland zijn geschonken Aangaande de Finsch-Russische onderhandelingen wordt in officieele Zweedsche kringen beweerd dat Zweden niet den minsten druk op Finland uitoefent en dat het ook het initiatief van de onderhandelingen niet heeft genomen. Dit is uitsluitend uitgegaan van de Soviët-regeering, die aan Zweden gevraagd heeft Fin land in kennis te willen stellen van de grondslagen van een mogelijke overeenkomst. De Finsche oud-pre sident Svinhufvud, op weg naar Rome, werd heden te Berlijn door Hitier ontvangen. Geruchten doen de ronde dat een Finsche afvaardiging naar Moskou ver trokken is om er met de Russische overheden te onder handelen. Onder de Finsche afgevaardigden zou zich de eerste-minister en de minister van Buitenlandsche Zaken bevinden. Uit Finsche bron wordt verder ver nomen dat de Finsche afgevaardigden niet vertrokken zijn om bevelen te ontvangen, maar om inlichtingen in te winnen, alvorens tot werkelijke onderhandelingen over te gaan. RUSLAND. Maarschalk Vorosjilof. opperbevelheb ber van het roode leger, heeft in het Noorden van Rus land de mobilisatie van de mannen tot 35 jaar afge kondigd. De Amerikaansche gezant te Moskou heeft een besoreking, van twee uur gevoerd met Molotoff. ITALIË. De prins van Hessen is te Rome aange-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 4