VUILE "STOOBS MERRY CINEMA «FLORA» L'EMIGRANTE L'Empreinte du Loup Solitaire 99 99 35, BOTERSTRAAT (Hoek der Peterstraat)YPER - Tel. 260 kwnien Het Italiaansch blad. dat zulks aankondigt, voegt eraan toe dat de prins van Hessen reeds als ver trouwelijke afgezant van den Fuhrer is opgetreden bij 'zeer belangrijke gelegenheden. NOORWEGEN. Ten Noord - Westen van Scheve- magen heeft men een reddingsboei opgepikt van het Noorsehe stóomschip Biarritz ZONDAG 10 MAART FRANSCH-DUITSCH FRONT. De verkennings- e» patroeljeverrichtingen in de lucht en te lande heb ben plots toegenomen. Te velde heeft men verscheidene klonc schermutselingen waargenomen. In het bekken va» de 'Nied, ten Westen van Saarlouis. werd een aan val oip een Franschen post afgeslagen. In de Vogezen werd een Duitsch detachement, dat een Franschen post naderde, door mitrailleuzenvuur uiteengedreven. In de» sector ten Westen van de Vogezen werden ver scheidene Duitsche afdeelingen teruggedreven en kwam het zelfs tot kleine gevechten, die uitvielen ten gunste va» de Fransche troepen, die enkele krijgsgevangenen hebben gemaakt. Van Duitsche zijde wordt gemeld dat er hevige bedrijvigheid van artillerie en patroeljes heersehte tusschen den Moezel en het Palatinaat. Tal rijke lichte Fransche aanvallen werden met groot ge mak teruggedreven. Daarentegen drongen de Duitsche patroeljes op verscheidene punten het vijandelijk ter- rei» binnen. Er ontstonden plaatselijke gevechten, waarbij de Franschen verliezen leden. Aan de Fransch- Buitsche grens had er een luchtgevecht plaats tusschen 7 Messerschmidten 10 Fransche vliegtuigen. Een va» deze laatste werd neergeschoten. F®ANKRIJK. M. Sumner Welles is heden morgen per vliegtuig vertrokken naar Londen, waar hij te 12 u. toekwam. In het Noorden van Frankrijk werd alarm gegeven dat van 11 u. tot 12 u 45 duurde. KNGELAND. - Volgens het Duitsch stafbericht meldt beeft de Duitsche vloot, sedert het begin van den oor log. in het. geheel reeds 46 vijandelijke petroleumsche- pea <331.543 ton) in den grond geboord, waarvan 32 ■ogelsche, hetzij 10 t- h. van de Britsche petroleum- vloot. Het Britsch vrachtschip Borthwickis ter hoogte van de Schouwenbank tegen een mijn gevaren en gezonken. De bemanning werd door een Neder- landsche loodsboot gered. De Britsche regeering heeft besloten 13 Italiaansche kolenschepen, die dezer dagen opgehouden werden, met hun ladingen los te laten. Na ée regeling dier kwestie van den Duitschen kolenuit- voer naar Italië, hoopt men in Engelsche diplomatieke kringen dat het meer algemeen vraagstuk der econo mische betrekkingen tusschen Groot-Brittanje en Ita lië in een geest van wederkeerig vertrouwen zal kun ne® geregeld worden DUITSCHLAND. Ter gelegenheid der herdenking van de helden van 1914-1918 heeft Rijkskanselier Hitier een radiorede uitgesproken, waarin hij o. m. verklaar de Ik wijd me slechts aan een enkele taak dag en aacht denken aan de overwinning werken en zoo het moet mijn eigen leven offeren, want ik weet dat ditmaal het lot van Duitschland zal beslist worden voor eeuwen. Duitschland wenscht zoo spoedig mogelijk een einde aan het Russisch-Finsch geschil te zien stellen, opdat Rusland, eens ontlast van den oorlog in het Noor den. dan beter zijn verplichtingen tegenover het Reich zaa kunnen vervullen. FINLAND. Alhoewel er reeds diplomatieke be sprekingen aan den gang zijn te Stockholm, Berlijn en Moskou om zoo mogelijk tot een overeenkomst te ge raken, zetten de Russen nog altijd hun aanvallen met dezelfde hevigheid voort. Het Russisch offensief, dat van uit Bjorkoe en Tronesund is begonnen, heeft den Russen toegelaten stellingen in te nemen op de kust voor Sackhijaervi en een aantal heuvels te bezetten, doch het geldt hier een zeer gevaarlijke onderneming, want deze stellingen kunnen slechts gesteund worden over het ijs. Het Russisch opperbevel blijft manschap pen opofferen zonder de minste beperking. De bressen i» de troepen worden aangevuld door steeds nieuwe versterkingen. Geheele kolonnes werden vernield en verdwenen onder het ijs. Men telt duizenden verdron ken Russische soldaten. Niettemin wordt het offensief voortgezet. Op het front van Viipuri hebben de Russen geen vooruitgang gemaakt Zij slaagden er alleen in eenlge kusteilandjes te bezetten, wat hun ten andere veel manschappen en materieel heeft gekost. Op het front van Kuhmo hebben de Finnen een belangrijk pant bezet en een grooten buit veroverd. RUSLAND. De onderhandelingen voor een wapen stilstand met Finland zijn, volgens de Osservatore Romanoingegeven door de tegenslagen welke de Bussen bij de krijgsverrichtingen in Finland ondervon- .den. Het is kenschetsend, schrijft het blad, dat de ■mester van het Kremlin thans besloten heeft onder pandelingen aan te knoopen met een regeering. wier gezag hij vroeger weigerde te erkennen. (TALIE. Reichsminister von Ribbentrop is heden morgen om 10 u. te Rome aangekomen, waar hij ont vangen werd door Graaf Ciano. Te 11 u. reeds had von Ribbentrop een onderhoud met Mussolini in aanwezig heid van graaf Ciano en den Duitschen ambassadeur te Rome. 's Namiddags had von Ribbentrop een onder houd met graaf Ciano. en morgen wordt hij door den Paus ontvangen. Van dit laatste bezoek, dat met ver rassing en tevens met voldoening in de Vatikaansche kringen vernomen werd, wordt veel goeds verwacht. AMERIKA. Senator Pittman, voorzitter van de Commissie van Buitenlandsche Zaken van den Ameri- kannschen senaat, heeft een radiorede gehouden, waar- at hij heeft laten verstaan dat, na den terugkeer van Sumner Welles uit Europa, de Vereenigde Staten aan êe oorlogvoerenden een wapenstilstand van dertig da gen zouden kunnen voorstellen. MAANDAG 11 MAART FRANSCH-DUITSCH FRONT. Op het front is er niets belangrijks te melden. Volgens het Fransch staf- i bericnt van 's avonds heeft er alleen eenige bedrijvig- j heid van de verkenningspatroeljes ten Zuid-Oosten van I de Nied en artilleriegeschut in de streek der Vogezen plaats gehad. De verkenningsvliegtuigen waren aan weerskanten bedrijvig. Aangaande het luchtgevecht dat plaats had boven de lijnen, wordt het Duitsch bericht in debevoegde militaire Fransche kringen tegenge- sproKen. De Fransche toestellen waren niet ten getale van ïien en er werd ook geen Fransch vliegtuig neer- geschotm.' Van weerskanten waren er zes vliegtuigen en gedurende het gevecht werd alleen een Fransch piloot ernstig gekwetst, doch hij slaagde er niettemin toch in naar zijn basis weer te keeren. BELGIË. Een reddingsbootje van de Belgische visscherssloep Z. 47. Yolande Marguerite werd in de Noordzee opgevischt en was door granaatscherven beschadigd. Tengevolge dezer ontdekking vreest men dat de visschersboot, die vier man aan boord had. als verloren moet aanzien worden Een Belgisch vliegtuig is te Steene neergestort en de sergeant-vlieger werd verkoold. FRANKRIJK. De Fransche oorlogsraad is heden morgen in het Elyseum onder voorzitterschap van Pre sident Lebrun bijeengekomen. ENGELAND. Het Engelsch schip Borthwick metende 1097 ton. is in de Noordzee op een mijn ge- loopen en gezonken. Een ander Britsch schip, de Che- vychasevan 2719 ton is na een ontploffing in de Noordzee gezonken. In beide gevallen werden de op varenden gered. Het 1840 ton metende Britsche stoom schip Ariadna Moller is op de Chineesche kust ge strand. De 200 passagiers werden ontscheept op de rotsen. Nog twee andere Engelsche schepen, de Main- dy Hillen de Askley zijn gestrand, het eerste na een aanvaring met een ander schip en het tweede door een ongeval. Het Engelsch stoomschip Thurston van 3072 ton. is in aanvaring gekomen met het Fransch schip Snai dat zonk De bemanning van het Fran sche schip werd opgenomen door de Thurstondie eenigen tijd later aan de Westelijke kust van Engeland op een mijn liep en zelf zonk. De eenige overlevende van beide schepen is een jonge Fransche matroos. De Engelsche onder-staatssecretaris van Binnenlandsche Zaken, M. Plake. verklaarde in het Lagerhuis dat op 8 Maart het aantal Duitsche krijgsgevangenen 257 be liep. en dat der matrozen van de handelsvloot 1.271. De Heer Chamberlain heeft in het Lagerhuis medege deeld dat de Engelsche en Fransche regeeringen de regeering van Finland verwittigd hebben dat zij be reid zijn, als antwoord op een beroep voor nieuwe hulp, onmiddellijk en gezamenlijk Finland te helpen, en dat zij er al de middelen zullen voor gebruiken waarover zij beschikken. Men verneemt thans dat de Soviët- Russische ambassadeur te Londen op 22 Februari 11. aan de Britsche regeering gevraagd heeft de Russische vredesvoorwaarden aan Finland door te geven. Deze voorwaarden werden echter van zulken buitensporigen aard geacht, dat de Britsche regeering weigerde ze aan de Finsche regeering over te maken. M. Sumner Welles is 's namiddags op het Buckingham paleis door de Engelsche vorsten ontvangen geworden. Na afloop dezer ontvangst had hij dan een onderhoud met M. Chamberlain, eerste-minister. en met lord Halifax. M. Sumner Welles zal Donderdag Londen verlaten en zich. na Parijs, naar Rome, begeven waar hij een tweede onderhoud zal hebben met M. Mussolini en graaf Ciano. DUITSCHLAND. Dr Schacht, de gekende Duit sche financier, heeft het gerucht gelogenstraft volgens hetwelk hij zich deze week naar Boekarest zou bege ven om er voor Duitschland een petroleumterrein te koopen. FINLAND. Aangaande de krijgsverrichtingen meldt het Finsch legerbericht hetgene volgt: Enkele kleine Russische afdeelingen hebben een aanval ge waagd over het ijs der Finsche golf, doch hebben zich onmiddellijk teruggetrokken. De vijand heeft zijn aan vallen voortgezet aan de kusten van de baai van Vii puri en op enkele punten vooruitgang van weinig be lang geboekt. Tusschen de baai van Viipuri en Vuoski werden de plaatselijke aanvallen van den vijand afge slagen. Zeven Russische gevechtswagens werden ver nield In de richting van Paokala en Pallakala en ook te Taipale heeft de Finsche artillerie een vijandelijken aanval tegengehouden. Ten Noord-Oosten van het La- dogameer heeft de vijand een eiland in den archipel van Pitkaranta bezet. Te Kollangjoki verloor de vij and 2000 man. Overal elders werden de aanvallen af geslagen. De Finsche luchtmacht heeft haar bedrijvig heid voortgezet. Uit Helsinki wordt gemeld dat de Fin sche afvaardiging te Moskou de noodige macht niet bezit om een beslissing te kunnen nemen inzake de Russische voorstellen. De voorstellen dienen aan het Parlement onderworpen te worden. M. Tanner. Finsch minister van Buitenlandsche Zaken, heeft op de stel ligste wijze gelogenstraft dat Finland de Russische eischen zou aangenomen hebben. RUSLAND. De Finsche afgevaardigden zouden, volgens zekere Fransche bladen, te Moskou laten we ten hebben dat zij de Russische eischen niet kunnen aanvaarden. Zij zouden echter een tegenvoorstel in gediend hebben. Volgens hetgeen men vernemen kan zouden de Finnen niet bereid zijn iets meer af te staan dan wat in November 11. werd voorzien. De Finsche afvaardiging is dezen morgen uit Moskou per vlieg tuig vertrokken naar Stockholm, waar zij om 12 u. wordt verwacht. ITALIË. M. von Ribbentrop, Duitsch minister van GORDIJNEN enz. worden inet de meeste zorg in 't nieuw gewasschen en naar wensch gekleurd, BIJ Gerant: L. KNOCKAERT-JOOS Nieuwwasschen en verven van draperies, kuischen van tapijten. Verven Kuischen Stoppen Stoffen knoopen Plissage Picotage Kilowasch Luxe Wasch Pressing. GROOTE MARKT YPER VRIJDAG 15, ZATERDAG 16, ZONDAG 17 en MAANDAG 18 MAART, om 8 uur 15 Zondag, doorloopend vanaf 2 tot 8 u. 15 Deze week, wederom een uiterst geselectionneerd Programma, met twee groote nieuwe producties de luisterrijke schepping van Leo Joannon, met Edwige Feuillière, Jean Chevrier, Georges Lanaes Larquey, Aimos. En hierbij nog een groote franscbsprekende film met Warren William. Ida Lupino, Ralph Morga», Rita Hayworth, enz. Een nieuwe soort politiefilm. Een groote interna tionale dief die zich in dienst stelt van zijn vaderland. Alleen bindt hij den strijd aan tegen een beruchte spionnen-bende. KINDÈRS NIET .TOEGELATEN. •WlfiiWWWWWgWJUIIiHIWWIWWWMWWWfiH Buitenlandsche Zaken, werd heden morgen te 9 uur door koning Victor-Emmanuel ontvangen. Vervolgens werd hij te 11 u. in het Vatikaan ontvangen en had een onderhoud, dat meer dan een uur duurde, met Paus Pius XII. M. von Ribbentrop had daarna ee» onderhoud met Mgr. Maglione, kardinaal-staatssecre taris Na een tweede ontvangst bij graaf Ciano en M. Mussolini, is M. von Ribbentrop 's avonds uit Rome vertrokken. Volgens een bericht uit Boedapest, zoude» von Ribbentrop. Mussolini en Ciano werken aan ee» vredesplan, dat aan Sumner Welles zou overhandigd worden wanneer hij, op zijn terugreis naar Amerika weer te Rome komt. DINSDAG 12 MAART FRANSCH-DUITSCH FRONT. Te land bleef het bij de gewone patroeljebedrijvigheid. welke hier en daar aanleiding gaf tot kleine plaatselijke incidenten In de Vogezen stelde men een zekere bedrijvigheid vast van de artillerie, terwijl in de streek van 'de Nied. een Fransche patroelie bijna in een hinderlaag liep. doch zich bijtijds wist los te maken en zonder verlie zen na korten tijd de Fransche lijnen kon vervoegen. Volgens het Duitsch commentaar werden twee Fran sche patroeljes. elk een peloton sterk, teruggedreven. De Franschen leden verliezen bij een ontmoeting van patroeljes en hebben ook een zwak artillerievuur ge opend tusschen de Saar en het Palatinaatwoud. Langs weerszijden was de bedrijvigheid der verkenningsvlieg tuigen zeer groot BELGIË. Uit Aarlen wordt gemeld dat een Duitsch bombardementsvliegtuig rond den middag door een Belgisch escadrille aangevallen en verjaagd werd. 's Namiddags werd de streek van Luik herhaalde ma len door vreemde vliegtuigen overvlogen en traden de luchtafweerbatterijen in werking. Visscherssloepen zij» de haven van Blankenberghe binnengeloopen, de eene met wrakstukken van de O. 141 en de andere met een ongeschonden reddingsboot van de Z. 47Op de kust van Jutland is een reddingsboot aangespoeld die de namen Minie en Antwerpen droeg. NEDERLAND. - De Nederlandsche stoomboot tFries- land werd. op vijf mijlen op de reede der Engelsche kusten, door een vliegtuig gebombardeerd en gemitrail leerd. FRANKRIJK. In de Fransche Kamer deed de Heer Daladier een indrukwekkende verklaring met be trekking op de hulp aan Finland. M. Daladier zegde dat Frankrijk, vanaf den eersten dag der Russische aanranding, niet opgehouden heeft materieele hulp aan Finland te zenden. Op de vraag of er ook man schappen zullen gezonden worden, antwoordde de voorzitter van den RaadWij zullen ook mansehappe» zenden. Dit werd beslist in de vergadering van de» Oppersten Oorlogsraad van 5 Februari en sedert 26 Februari reeds zijn de Fransche troepen van het ex peditiekorps gereed. Wij wachten alleen nog op den oproep van Finland om het met een korps van 50.000 man ter hulp te snellen. ENGELAND. De Engelsche stoomsloep Halifax is in de Noordzee gezonken, doch de bemanning ervan kon door een ander Engelsch schip gered wórden. Twee Britsche stoomsloepen werden, terwijl ze op visch- vangst waren, door een Duitsche duikboot aangevallen. De sloepen, die bewapend waren, schoten terug en na eenigen tijd dook de onderzeeër en verdween. De rant soeneering van het vleesch treedt heden in voege i» gansch Groot-Brittanje. M. Chamberlain werd door Ko ning George ontvangen. M. Sumner Welles, de Ame- rikaansche afgevaardigde, heeft de leiders der arbei dersoppositie ontmoet, namelijk M.M. Attlee en Green wood, en had daarna ook een onderhoud met sir Archi bald Sinclair. Na het noenmaal genomen te hebben met sir John Simon, ontmoette hij nog den Belgischen gezant te Londen, met wien hij van vroeger reeds be vriend is. Onder de Engelsche schepen, welke in de nabijheid van Petsamo liggen, zouden er zich, volgens een Noorsch dagblad, een moederschip voor vliegtui gen en twee torpedojagers bevinden. DUITSCHLAND. De Engelsche radio deelde mede dat een Engelsch vliegtuig aan de Duitsche kust een aanval heeft uitgevoerd op een Duitsche duikboot, die gezonken is. Een officier van het gezonken Duitsch schip Hannover beschuldigt Frankrijk van schending der territoriale wateren van San Domingo. Hij ver klaart dat een Fransch oorlogsschip, de tJeanne d'Arc». zich in deze wateren heeft begeven om de Hannover te praaien, en beweert dat de 55 leden der bemanning van de Hannoverdie vermist zijn, waarschijnlijk aan boord van het Fransch oorlogsschip genomen wer den. FINLAND. Volgens de mededeeling van het alge meen Russisch militair distriat van Leningrad hebben de Soviët-Russische troepen de omsingeling van Viipuri voltooid en het Oosten en het Noorden der stad bezet. Op de Westkust van de baai van Viipuri komen de Russische troepen met succes vooruit. Elders hadden schermutselingen van de artillerie plaats en de Soviët- vliegtuigen bombardeerden militaire doeleinden e» schoten 5 Finsche toestellen neer. Van Finsche zi de wordt echter bericht dat de Russische drukking in niete

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 5