K0FFIES en CHIC0REI met PREMIEN Christiaens Devolder Kortrijk Koloniale Loterij PremiedepotG. LAROYE, 20, Boomgaardstraat. Yper, waar ook Koffiebranders te bekomen zijn. Eischt altijd» cn overal de RUWE en GEBRANDE De bijzondere militievergoeding afgeschaft voor de dienstplichtigen der klas 1940 Aanstaande Zaterdag vooravond van Paschen YPERSCHE VOETBALKRON1EK Te koop in alle goede winkels. de stellingen heeft gewijzigd. De Russen hebben te ver geefs gepoogd hun bruggenhoofd te verruimen op den Westelijken oever van de fjord van Viborg De Rus sische aanvallen op de puinen van Viborg werden af geslagen. Aangaande de Russische vredesvoorwaarden worden nog altijd allerhande veronderstellingen ge daan en geruchten verspreid, maar officieel werd daar over nog niets bekend gemaakt De Engelse he radio verklaarde zelfs, van haar waarnemer te Stockholm te weten dat een akkoord bereikt was tusschen Finland en Rusland, maar dat het verdrag nog niet geteekend was en de modaliteiten ervan nog niet gekend waren. De Finsche radio echter zond een bericht uit waarbij de geruchten over het sluiten van een akkoord van allen grond ontbloot waren. Het Finsch Parlement is bijeengekomen om kennis te nemen van de vredesvoor stellen welke uitgaan van Moskou en om erover te be raadslagen ITALIË. Aangaande het bezoek van von Ribben- trop heeft Radio Rome medegedeeld dat dit bezoek niet de minste wijziging in de houding van de Ita- liaansche regeering zou voor gevolg hebben. Ook een Vatikaansche personaliteit verklaarde dat het bezoek van von Ribbentrop aan den Paus niet beteekent dat er iets veranderd is in de houding van Duitschland ten opzichte van de Katholieke Kerk, noch in de protesten van het Vatikaan naar aanleiding van de vervolging door de nazis. in het bijzonder in Polen. WOENSDAG 13 MAART FRANSCH-Dl'ITSCH FRONT. Naar de Fransche legerberichten van 's morgens en 's avonds melden, is de nacht zoowel als de dag geheel kalm verloopen Het Duitsch stafbericht daarentegen zegt dat. in de -treek van het Palatijnwoud. een groep Duitsche ver kenners op Fransch grondgebied een vijandelijke groep heeft aangevallen die lastdieren begeleidde. De Duit- chers slaagden erin de Fransche groep uiteen te drij ven en verscheidene krijgsgevangenen te maken. BELGIE. De Heer Spaak, minister van Buiten- landsche Zaken en Buitenlandschen Haüdel. heeft burggraaf Davignon. Belgische ambassadeur te Berlijn, gelast bij de Duitsche regeering heftig te protesteeren tegen het opnieuw overvliegen van ons grondgebied, dit niettegenstaande de stellige belofte van de Duitsche regeering België's onzijdigheid niet meer te schenden. ENGELAND. De Britsche vrachtboot Gardenia metende 3.745 ton. is gezonken tengevolge van een ont ploffing. Enkele leden der bemanning werden gekwetst De Engelsche admiraliteit logenstraft het Duitsch be richt als zouden er in de nachten van 6 en 7 Maart 11 schepen, die met gedoofde lichten in een Engelsch kon vooi vaarden, in den grond geboord of zwaar bescha digd zijn. Het is waar dat een aantal visscherssloepen en drie' konvooien aangevallen werden, doch geen en kel schip werd beschadigd, tenzij het alleenvarend Ita- liaansch schip Amelia Lauro dat fel verlicht was en zijn naam en de Italiaansche kleuren klaar en duide lijk op zijn zijden droeg. De Britsche eerste minister verklaarde in het Lagerhuis dat het niet juist is dat de Finsche regeering herhaaldelijk om steun heeft ver zocht bij de Britsche regeering. Herhaaldelijk werd er materiaal gevraagd voor Finland en op ieder dezer vragen werd geatitwoord. De Finsche regeering was sedert 25 Februari 11. verwittigd dat de Verbondenen bereid waren manschappen te sturen bij het minste be roep om ter hulp te komen., FINLAND. Na 104 dagen oorlog werd te Moskou een akkoord bereikt, waardoor een einde wordt gesteld aan de vijandelijkheden. Heden middag werd officieel uit Helsinki medegedeeld dat het Finsch-Russisch vre desverdrag geteekend is en dat de krijgsverrichtingen te 11 u. werden stopgezet Ingevolge dit akkoord tus schen de Finsche afvaardiging en Soviët-Rusland. heb ben twee Finsche ministers, namelijk deze van Lands verdediging en van Openbaar Onderwijs, ontslag geno men. Het Finsch parlement is bijeengekomen om over het verdrag uitspraak te doen. Het is het parlement dat het laatste woord heeft en dat het akkoord moet bekrachtigen. Hiervoor is een meerderheid noodig van vijf zesden, die. volgens berichten door de Zweedsche pers ontvangen, moeilijk in het Finsch parlement zou te verkrijgen zijn. M. Tanner, Finsch minister van Buitenlandsche Zaken, heeft een radiorede gehouden waarin hij o.m. het volgende verklaardeHet Finsche leger heeft zijn plicht gedaan, maar het gebrek aan manschappen werd steeds grooter. Daar Zweden en Noorwegen weigerden doortocht te verleenen voor alle buitenlandsche hulp, heeft Finland geen beroep ge daan op Frankrijk en Groot-Brittanje. Bij gebrek aan voldoende hulp, liep het land dus gevaar geheel door de Russen bezet te worden en daarom besloot de Re geering, die sedert twee weken in voeling was met de Russische regeering zonder nochtans dat deze laatste, in strijd met alle gebruiken, er in toestemde een wa penstilstand te sluiten voor den duur der onderhande lingen, de Russische voorwaarden te aanvaarden, al hoewel zij strenger zijn en verder strekken dan de uit slagen door het Russische leger op het gevechtster rein behaald. Doch de regeering mag zich gelukkig achten dat de vrijheid, de soevereiniteit en de onaf hankelijkheid van Finland gaaf gebleven zijn. Onmid dellijk na die rede van M. Tanner werden al de vlag gen te Helsinki halfstok geheschen en ook de Finsche bladen verschijnen met groote rouwbanden rond de vredesvoorwaarden die o. m. het volgende eischen Afstand aan Soviët-Rusland van de gansche landengte van Karelië, met inbegrip van Viipuri, met de golf van Viipuri en de eilandende westelijke en noordeli ke oevers van het Ladogameer, met de steden Kescholm, Sortavala en Suojarviverscheidene eilanden in de Finsche golf; het grondgébied ten Oosten van Merka- jarvi, met de stad Kuolajarvi, en een gedeelte van de schiereilanden Rybatsji en Sredni Het schiereiland Hangoe en het omliggende zeegebied worden aan So viët-Rusland in pacht afgestaan, mits betaling van 8 millioen Finsche mark per jaar, voor den duur van 30 jaar. om er een militaire vlootbasis in te richten die in staat is den toegang tot de Finsche golf te verde digen tegen eiken aanval. Anderzijds verplicht Soviët- Rusland zich zijn troepen terug te trekken uit de streek van Petsamo. De uitwisseling van de bekrachtigings akten van dit vredesverdrag zal te Moskou plaats heb ben binnen de tien dagen. RUSLAND. Radio-Moscou deelt mede dat het einde der vijandelijkheden gansch het land door met geestdrift gevierd wordt. DUITSCHLAND. Het afsluiten van net Russisch- Finsch akkoord werd hier met de meeste vreugde begroet, daar zulks reeds lang gewenscht was en men er in t geheim voor werkte. Thans, zoo wordt in ge zaghebbende middens beweerd, staan de Verbondenen weer zoo ver als zes maand geleden met als eenige hoop het rijk aan te vallen over den Westwall ofwel trachten Duitschland door blokkade uit te hongeren, wat op voorhand zeker is te mislukken. ITALIË. Uit Fransche bron wordt vernomen dat Rome eerlang een economisch-akkoord met Rusland zou sluiten. Een nieuwe Italiaansche gezant zou naar Mos kou gezonden worden, wat een Italiaansch-Russische tóenadering inluiden zou. DONDERDAG 14 MAART FRANSCH-DUITSCH FRONT. Het slecht weder heeft schier alle bedrijvigheid stilgelegd. Het Fransch stafbericht van 's avonds luidde als volgtPlaatselijke bedrijvigheid der vooruitgeschoven elementen, onder meer ten Westen van de Vogezen s. Op het front tus schen Moezel en Rijn werd er door de gewone pa- troeljebedrijvigheid geen enkel incident uitgelokt. Aan den Rijn werd er van weerskanten met mitrailleuzen geschoten op de wederzijdsche kazematten. Volgens het Duitsch legerbericht werd er ten Zuiden van Straatsburg een Fransch vliegtuig neergehaald. De eerste divisie Arabische en Joodsche vrijwilligers, uit Palestina, is aan het Westelijk front aangekomen. On der de Britsche soldaten aan het front is een zware griepepidemie uitgebroken, die men de bliksemgriep genoemd heeft, daar zij zoo onverhoeds uitbrak. FRANKRIJK. President Lebrun heeft de Ooste lijke gewesten alsook eenige punten van het front be zocht De Heer Sumner Welles, komende van Londen, is heden morgen per vliegtuig te Le Bourget aangeko men, en heeft e.en nieuw onderhoud gehad met M. Daladier. wien hij een persoonlijke boodschap van President Rooseveit overhandigde. FINLAND. In een dagorde door Maarschalk Man- nerheim aan het leger gericht, wordt gezegd dat meer dan 15 000 Finnen sneuvelden. Tengevolge van de Rus sische vredesvoorwaarden zijn ongeveer 400.000 Fin nen dakloos geworden. Al de camions zijn opgeëischt om de ontruiming te vergemakkelijken van de bevol king met wat ze bezit in de aan de Rusland afgestane gebieden. Deze ontruiming moet geschieden, daar de Russen niets willen betalen voor de Finsche eigendom men die in hun handen overgaan. De President der Finsche Republiek heeft aan zijn volk een boodschap gericht waarin hij zegt* dat Finland de zedelijke over winning behaalde. Uit private bron wordt vernomen dat talrijke hoogere officieren van het Finsche leger afgezet werden, omdat eenige dagen geleden een po ging tot staatsgreep ondernomen werd, waaraan de twee afgetreden ministers niet vreemd zijn. RUSLAND. Uit Stockholm wordt gemeld dat, na het staken der vijandelijkheden in Finland, de Rus sische artillerie nog een helsch vuur opende op de Zweedsche vrijwilligers. Ook Russische vliegers wier pen nog hun bommen uit over enkele Finsche steden twee uren na het bevel de vijandelijkheden te ein digen. Het tragisch bilan van hun aanranding tegen Finland zou voor de Russen als volgt luidenongeveer 340.000 gesneuvelden, 587 vliegtuigen. 1486 tanks en 295 kanonnen. Een Deensch blad meldt dat Kuusinen. die door de Russen aan het hoofd der volksregeering te Terijoki was aangesteld, thans op bevel van Stalin zelf zou terechtgesteld zijn geworden. Uit Zweedsche bron wordt ook nog vernomen dat Rusland in de land engte van Karelië een Karelische republiek zou op richten met Viipuri tot hoofdstad. ZWEDEN. Sedert het einde der vijandelijkheden zijn er tusschen Finland, Noorwegen en Zweden be sprekingen aan den gang met het oog tot het oprichten van een onderling defensief bondgenootschap tusschen de drie voornoemde Skandinavische landen. Men voor ziet dat 10.000 Zweedsche werklieden naar Finland zul len gaan om er aan den wederopbouw en het bouwen van nieuwe versterkingen te helpen. NOORWEGEN. De Noorsche stoomboot Baldur die zonder lading van Drammen naar Bergen vaarde, werd door de Duitschers gepraaid en naar Weeser- muende gebracht In een vroegere vergadering van den Kabinetsraad, heeft de regeering besloten dat de bijzondere militie- vergoeding van 300 of 500 fr.. waarvoor degenen in aanmerking kwamen die langer dan-12 maanden die nen, niet zullen toegekend worden aan de dienstplich tigen van de klasse 1940. De betrokken dienstplichtigen van de klasse 1939 zullen er blijven van genieten, daar die vergoedingen voor hen een verworven recht vor- j men. De thans, genomen maatregel vormt een bezuini ging van 50 millioen. zullen 46.065 nieuwe winnaars nij* BIJ DE TREKKING der Derde Schijf 1940 van de GELUKKIGE PASCHWC l Hoogere Afdeeling F C. Brugge C. S. Brugge V. G. Oostende A. S. Oostende S. K. Roeselare S. K. Meenen Kortrijk Sp Moeskroen Algemeen klassement 9—3 i I C. S. Brugge 15 12 0 3 80 20 27 Kortriik Sp 15 9 4 2 41 37' A S. Oostende 13 6 4 3 39 30 15 S. C. Meenen 15 5 .,7 3 33 38 13 F. C. Brugge 12 5 5 2 32 24 12 V. G. Oostende 14 4: 6 4 30 37 12 Knokke F. C. 12 3 7 2 23 28 S. K. Roeselare 13 4 9 0 35 49 t St. Moeskroen 13 - 3 9 '1 25 67 T I 9—3 s— S—4 8-1 M i iL 4-1 •—tl 1—1 4—1 il «—t F— ir—i 'afgei.) Gewestelijke Afdeeling KEEKS A S. V. Blankenberge D. C. Blankenberge Middelkerke Koksijde Nieuwpoort Gistel Torhout Veurne Oudenburg De Panne REEKS B Deerlijk -ü- Aalbeke Rekkem A. A. Moeskroen Lauwe Izegem Avelgem Harelbeke Dottenijs St. Kortrijk REEKS C Geluwe Vlamertinge VVervik Sp Gh. Moorslede Komen Toek. Meenen Waasten Houthulst Scholieren REEKS A F. C. Brugge (B) C. S. Brugge (B) Knokke F. C. Brugge (A) C. S. Brugge (A) S. V. Blankenberge D. C. Blankenberge V. G. Oostende A. S. Oostende Torhout REEKS B R. S. Waregem Kortrijk Sp. Deerlijk Wakken St. Moeskroen Waregem Sp. REEKS C F. C. Roeselare S. C. Meenen Kadetten REEKS A A. A. Oostende F. C Brugge Knokke D. C. Blankenberge V. G.' Oostende S. V. Blankenberge Met een ietwat gehavende voorlijn zijn onze jon gens bij de geburen te Poperinghe op oefening geweest en hebben er met 2-1 de vlag moeten strijken. Na de zen oefendag gaan de rood-witten er wederom op af om het officieel gedeelte van het programma voort te zetten, en zijn dan ook bij Racing Wervik te gast In de heenronde verloren de Racingers met 6-0. na in de eerste speelhelft heftig weerstand geboden te hebben. Alhoewel het tegen den hekkensluiter der reeks gaat. mag de taak niet al te licht opgenomen worden. Alle verflauwing kan de rood-witten noodlottig worden. Be ziet maar goed de klasseering en gij zult mbetóè?kbe-- kennen dat er. zooals vroeger, nog altijd vier aan spraakmakers bestaan. Van deze vier hebben Pope ringhe en Yper de gemakkelijkste taak, daar zij we- derkeeriglijk tegen de Werviksche pipegen optreden. Houthulst en Bizet daarentegen staan voor harde kar weien, daar Gheluwe en Komen op eigen veld altijd gevaarlijk zijn. Het kan zelfs gebeuren dat de matchen van Zondag een zekeren doorslag geven, want bij ge beurlijk puntenverlies van Houthulst en Bizet, zou de strijd zich in een nabije toekomst tusschen Poperinghe en Yper beperken. Jongens, gaat goed dezen toestand na en het weze een sooorslag om morger. het doaim overwinningen te bereiken. C. S. Yper Bizet Houthulst Gheluwe Poperinghe Toek. Meenen Vlamertinghe Comines Gheelster Wamêton Wervik Sp. Rac. Wervik Klassement .<1 14 11 3 0 71 17 22 15 9' 3 3 59 27 21 14 9 3 2 51 23 20 14 8 4 2 50 32 18 li- 2 1 47 20 17 te 7 6 3 52 55 17 16 7 7 2 42 47 16 11 5'" 5 1 1 35 24 11 15 5 10 0 32 58 10 14 3 10 1 27 70 7 15 2 11 2 15 58 13 0 10 3 20 70 S

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 6