Etang de Zillebeke Zillebeke-Vi jver Cinema «Oud Yper» Hare Majesteit Trouwt Heldhaftige Broeders Tél. 86 YPRES Pêche autorisée a partir de ce jour. Dégustation d'Anguilles CUISINE RÉPUTÉE Tel. 86 YPER Visscherij van heden toegelaten. PALINGVERBRUIK. VERMAAR DE KEUKEN. 3 veer 1 uur onderhoud met graaf Ciano. Te 18 u. 's avonds werd M. Sumner Welles door Mussolini ont- I vangen. De politieke middens te Home betwisten vol- i strekt dat er Kortelings iets zou veranderen in de hou ding van Italië tegenover Rusland. De ItaLiaansche belangen komen nergens overeen met die der Soviëts: de Soviëtpers blijft gebeten op Italië. De geruchten i over toenadering tusschen Rome en Moskou zijn dus. beweert men, volledig ongegrond. DUITSCHLAND. Uit Rome wordt gemeld dat M. von Ribbentrop. Duitsch minister van Buitenlandsche Zaken, binnen kort naar Rome terugkeert om er op- nieuw te beraadslagen met M. Mussolini en graaf Ciano. Men denkt zelfs dat deze reis zou geschieden terwijl M. Sumner Welles nog te Rome is. ROEMENIE. De Duitsche regeering zou de Roe- meensche afgevaardigden, die thans te Berlijn ver toeven, de verzekering gegeven hebben dat Rusland bereid zou wezen een niet-aanvalsverdrag te sluiten voor den duur van 26 jaar, en dat Hongarije voor 10 jaar zou afzien van zijn revisionnistische eischen. Meer i dan 300 oud-leden van de «IJzeren Wacht» hebben een betuiging van trouyv gericht aan Konii^g Carol. De vroegere leiders van de beweging hebben hun aan hangers ertoe aangezet hun gevoelens prijs te geven en te werken in het belang van het land en den troon. ARGENTINIË. De Argentijnsche regeering heeft besloten dat de matrozen van de Admiral Graf Spee» binnen tien dagen zullen geïnterneerd worden. Zij zul len hun uniformen door burgerkleederen moeten ver vangen. ZONDAG 17 MAART FRANSCH-DUITSCH FRONT. De Duitsche troe pen betoonden wat meer neiging tot aanvallen. Er heerschte vooral bedrijvigheid ten Westen van de Vo gezen en in het Saargebied. waar artilleriegevechten plaats hadden. Volgens het Duitsch legerbericht werd een Fransche waarnemingspost in het Saargebied op geblazen zonder dat de Duitsche patroelje eenige ver liezen leed. Ook ten Westen van Breisach werd een Fransche kabelballon door Duitsche jachtvliegtuigen neergeschoten, 's Avonds meldde het Fransch leger bericht alleen het volgendeBedrijvigheid van de verkenningselementen ten Westen der Vogezen NEDERLAND. Het Nederlandsch stoomschip St Annalandvan 1.206 ton, is op de Noordzee in de nabijheid van de Fairybank, waar zoo pas de Mel rose ten onder is gegaan, op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning werd gered. FRANKRIJK. De Britsche minister van kolonies, die zich thans te Parijs bevindt, heeft besprekingen gevoerd met zijn Franschen collega, M. Mandel, over allerlei kwesties van politieken, socialen en econo- mischen aard, welke de beide landen aanbelangen. On der meer werd een studie gewijd aan het vraagstuk der prijzen van de koloniale producten. ENGELAND. De Duitsche luchtmacht heeft Zater dag avond, met verscheidene groote vliegtuigen, een aanval uitgevoerd op Scapa Flow. Volgens een bericht uit Berlijn werden minstens vier oorlogsbodems, na melijk drie linieschepen en een kruiser, zwaar be schadigd door de geworpen bommen, en waarschijnlijk werden nog twee andere oorlogsschepen getroffen. Ver der wordt nog beweerd dat ook op de vliegvelden en afweerbatterijen bommen geworpen werden, en dat de Duitsche luchtmacht geen verliezen onderging. Het En- gelsch bericht daarentegen zegt dat deze aanval der Duitsche vliegers slechts geringe schade aanrichtte. De 14 Duitsche toestellen, die den aanval op de vloot- basis van Scapa Flow ondernamen, hebben vele bom men geworpen. Een enkele trof een oorlogsschip, dat slechts -licht beschadigd werd. Er zijn 7 slachtoffers. In het dorp Bridge of Waith werden een burger ge dood en zeven gewond, en vijf huizen werden er be schadigd. Een Duitsch vliegtuig werd neergeschoten en andere werden waarschijnlijk beschadigd. Dezen mor gen werden drie visschersbooten en een kolenschip door Duitsche vliegtuigen aangevallen in het zicht van de Noord-Oostelijke kust van Schotland, doch geen enkele bom trof doel. Ten slotte werden de Duitsche toestellen door Britsche jachtvliegtuigen verdreven. Uit Londen wordt gemeld dat een ongekend schip, metende ongeveer 1000 ton. in het kanaal van Bristol gezonken is. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld dat Mussolini te 13 u. 30 per trein naar Milaan vertrokken is. Deze plotse reis geeft aanleiding tot allerlei veronderstellin gen. Men denkt dat de Duce zich naar den Brennerpas begeeft, waar hij Hitier zal ontmoeten, 's Avonds werd zulks bevestigd. De algemeene indruk te Rome is dat dit onderhoud Hitler-Mussolini in verband moet ge steld worden met de aktie van M. Sumner Welles. Men vraagt zich af zoo de stalen spil Rome-Berlijn haar hedhte waarde zal moeten bewijzen en zoo eerlang een uitbreiding der vijandelijkheden te verwachten is, of wel indien er thans een vredesaktie met min of meer kansen van welslagen zal ingezet worden. Over 't alge meen echter koestert men te Rome gunstige verwach tingen van de wending die de politieke toestand in Buropa thans neemt. Op het laatste oogenblik werd nog medegedeeld dat M. Mussolini vergezeld is van graaf Ciano en dat het onderhoud met den Führer zal plaats hebben op Italiaansch grondgebied, bij de Duitsche grens. Men bevestigt tevens dat de Duce en graaf Ciano te Rome zullen terug zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag, en dat M. Mussolini nog een laatste onderhoud zal hebben met M. Sumner Welles, vóór diens afreis naar Amerika. FINLAND. Na beraadslaging van den staatsraad, beeft de president van de republiek het Finsch-Rus- sisch vredesverdrag onderteekend. Waarschijnlijk zul- len de bekrachtigingsdocumenten Dinsdag te Moskou uitgewisseld worden. DUITSCHLAND. Ten einde het leder te besparen, dat schaarsch en duur is in het Reich, wordt thans een propagandatocht aangevangen voor het dragen van klompen. DENEMARKEN. Een Duitsch krijgsvliegtuig is 's nachts in het Duitsche eiland Lolland neergestuikt. De twee luchtvaarders konden zich redden bij middel van hun valschermen die teruggevonden werden, doch de mannen waren spoorloos verdwenen. Het gevallen vliegtuig was half verbrand MAANDAG 18 MAART FRANSCH-DUITSCH FRONT. Een Duitsche po ging om in den sector ten Oosten van den Moezel te dringen, mislukte tengevolge van het Fransche infan terie- en artillerievuur Ten Westen van de Vogezen is de bedrijvigheid vrij hevig geweest tusschen de voor uitgeschoven posten. Twee Duitschers werden gevangen genomen. Verders had een kort gevecht plaats tusschen een Fransche patroelje en een Duitsche compagnie. De Duitschers werden met belangrijke verliezen ach teruitgedreven en de Franschen verloren twee man. Aan den rechteroever van den Rijn werden de propa- gandadoeken en opschriften terug bemerkt. De bedrij vigheid in de lucht was zeer beperkt tengevolge van het regenweder. De Duitsche legerstaf gaf volgende mededeelingTen Oosten van den Moezel en in de streek ten Zuiden' der Twee Bruggen, werden vijan delijke patroeljes achteruit gedreven. De vijand onder ging verliezen en moest enkele krijgsgevangenen ach terlaten. De artillerie was de twee laatste dagen zeer bedrijvig. Na een vinnig gevecht met een Fransche pa troelje welke twee secties sterk was en in de morgen uren de Duitsche lijnen trachtte te naderen, lieten de Franschen 5 dooden op het terrein, terwijl 8 anderen door de Duitschers gevangen genomen werden. LUXEMBURG. Eenige dagen geleden had er een grensincident plaats op de brug van Langsuhr, waar twee aldaar verraste personen in de Sauer sprongen. Thans zouden de lijken van de twee Duitsche soldaten teruggevonden zijn. BELGIË. Een Belgisch militair vliegtuig is bran dend in zee gestort nabij Wenduine. De piloot kon ge red worden. Twee Engelsche soldaten, die bij vergis sing de Belgische grens overschreden in de omgeving van den Kemmelberg, werden aangehouden en zullen geïnterneerd worden. FRANKRIJK. M. Daladier werd op het Elyseum ontvangen door President Lebrun. Het onderhoud duur de meer dan een uur. Volgens de Fransche pers heeft dit onderhoud betrek op de aanstaande omvorming der regeering. Mogelijks zal het nieuwe kabinet er uit zien als de vroegere oorlogsregeering van Clemenceau. De openbare meening vraagt dat M. Daladier snel zou handelen, opdat het nieuwe kabinet klaar zou zijn om het hoofd te bieden, zoowel aan een militair- als aan een vredesoffensief. ENGELAND. Begin Mei zal Engeland 2.500.000 manschappen onder de wapens tellen. Hierbij dienen nog te worden gevoegd de onmiddellijk beschikbare troepen uit de Dominions, zijnde 150.000 manschappen uit Indië. 60.000 van het Canadeesch expeditiekorps, 80.000 van het Australisch expeditiekorps, enz. Het Engelsch ministerie van Oorlog deelt mede dat, gezien onvoorziene vertragingen, de verloven der Britsche soldaten in Frankrijk tijdelijk zijn uitgesteld. De be velhebber van het Duitsch eskader, dat den aanval op Scapa Flow ondernam, bevestigt dat de vier grootste eenheden van de Britsche vloot getroffen werden. Van Britsche zijde wordt over zelfden aanval nog nader bericht dat de 14 Duitsche vliegtuigen meer dan 100 bommen hebben uitgeworpen, met als eenig gevolg enkele burgers te dooden of te kwetsen, eenige huizen te beschadigen en een winkel in brand te steken. Een poging om de bekende brug over de Forth te bereiken werd door de Britsche jachttoestellen verijdeld. Twee Duitsche vliegtuigen, die koopvaardijschepen aanvie len op de Schotsche kust. werden door Britsche toe stellen achternagezet en men denkt dat de Duitsche toestellen beschadigd werden. Sir John Simon ver klaarde dat de oorlogsleening aan 3 ten honderd vol ledig onderschreven is. Het Britsch stoomschip Tiber- ton van 5.225 ton, wordt als verloren aanzien daar het reeds meer dan een maand verachterd is. DUITSCHLAND. Britsche bombardeervliegtui gen deden een verkenning ten Westen van Heligoland en boven de Friessche eilanden, waar zij talrijke bom men wierpen op de zich aldaar bevindende patroelje- vaartuigen. Het Duitsch afweergeschut trad in wer king en Duitsche jachttoestellen stegen op om de En gelsche vliegers te verdrijven. ITALIË. Het onderhoud Mussolini-Hitier, het vijf de dat de twee staatslieden met elkaar hadden, had plaats op den Brennerpas in den salonwagen van den Duce en werd bijgewoond door de ministers van Bui tenlandsche Zaken von Ribbentrop en graaf Ciano. Volgens de officieele Italiaansche mededeeling duurde het onderhoud, dat zeer hartelijk was, twee uur en half. Uit Duitsche bron wordt gemeld dat die ontmoe ting reeds sedert land voorzien was en tijdens het be zoek van von Ribbentrop te Rome werd vastgesteld. Deze ontmoeting heeft niettemin overal veel ophef ge maakt. In Berlijnsche kringen is men van oordeel dat dit onderhoud Hitler-Mussolini concrete resultaten zal opleveren, welke weldra zullen gekend zijn en die een geweldige draagwijdte zullen hebben. Na het onder houd vertrok de Führer onmiddellijk terug naar Ber lijn, terwijl de Duce naar Rome weerkeerde, waar hij nog denzelfden avond verwacht was. In het Vatikaan werd M Sumner Welles door Z. H. den Paus ontvan gen. M. Myron Taylor, persoonlijk vertegenwoordiger van President Roosevelt, woonde het onderhoud bij. ROEMENIE. De leider der Roemeensche Jeugd organisaties, die zoo pas uit Rome terugkwam, zegde in den Roemeenschen Senaat dat Mussolini hem verklaard heeft dat Italië besloten is Roemenië te verdedigen tegen eiken aanval, van waar deze ook moge komen. NOORWEGEN. Twee onbekende vliegtuigen heb ben Bergen op groote hoogte overvlogen DENEMARKEN. De bemanning van het Duitsch vliegtuig, dat op het eiland Lolland neerstortte, werd aangehouden in een boerderij, waar ze zich verbor gen had. FINLAND. De ontruiming van de aan Rusland af gestane gebieden wordt koortsig voortgezet en de be volking, die reeds van vroeger gevlucht was, wordt thans in de gelegenheid gesteld naar haar haardsteden terug te keeren om er have en goed te halen vóór de aankomst der Russen. De Finsche troepen trekken zich van het front terug met een snelheid van 17 km. per dag De Finsche afgevaardigden zijn terug naar Moskou vertrokken, daar nog een groot aantal bij- VRIJDAG 22, ZATERDAG 23 MAART, te 8 uur ZONDAG 25 MAART, te 2 en 5 u. (doorloopend) Avondvertooning te 8 uur LET OP! Maandag 25 Maart <2' Paaschdag), vertoo ning zooals den Zondag, te 2 en 5 u. doorl. en te 8 u. TER GELEGENHEID VAN PASCHEN een ophefmakend programma, 2 groote succesfilms Een verrukkelijke en lustige Operette Groote fransch gesproken film. vertolkt door Jenny Jugo, Otto Tressier en Frederic Benfer. Daarbij hebt U nog een groote avonturenfilm, die over enkele weken een overgroot succes behaalde in de Metropole te Brussel Vertolkt door Douglas Fairbanks Jr, Basil Rathbone en Virgina Field. ECLAIR JOURNALKinderen toegelaten. zonderheden voor de algeheele toepassing van het bekrachtigd vredesverdrag te regelen blijven. Sommige dagbladen deelen thans mede dat Finland door het Reich gedwongen werd vrede te sluiten en dat 35.000 Duitsche soldaten gereed ingescheept waren om naar Finland overgebracht te worden en er de Finnen in den rug aan te vallen, zoo Finland weigerde den vrede te sluiten. RUSLAND. In het door de Russische troepen be zette deel van Finland is de staat van beleg afgekon digd. De geheele landengte van Karelië en het gebied langs het Ladogameer zullen door de Russen versterkt worden. Volgens een mededeelijig van het Zweedsche Aftonbladetzouden Zweden en Noorwegen ver zocht worden vrijhavens ter beschikking, van Soviët- Rusland te stellen. ZWITSERLAND. - Het Zwitsersch grondgebied werd tot tweemaal toe overvlogen door een vreemd vlieg tuig. De luchtafweer opende het vuur en Zwitsersche jachttoestellen zetten de achtervolging in. DINSDAG 19 MAART FRANSCH-DUITSCH FRONT. De verkennings verrichtingen waren vooral bedrijvig tusschen den Moezel en de Nied Heel dat front van een 20 tal kilometer, in een tamelijk heuvelachtige streek door sneden met boschjes, werd doorloopen door Fransche en Duitsche verkennersgroepen, zoodat het menigmaal tot een treffen kwam. Op één punt poogden de Duit schers een kleinen aanval, die gemakkelijk afgeslagen werd. Het slecht weder liet geen groote bedrijvigheid toe in de luchtenkel wat verkenningstochten boven de lijnen. Het Duitsch legerbericht luidde als volgt «Tusschen den Moezel en het Palatinaatwoud bedrij vigheid van verkenners en van artillerie. Twee Fran sche afdeelingen werden achteruitgeslagenEn het Fransch stafbericht van 's avonds meldde het volgende: Kalme dag over heel het front. Ten Westen van de Saar is er een Duitsche patroelje in hinderlaag geval len. De Duitschers leden gevoelige verliezen BELGIË. De Heer Sap, Minister van Economische Zaken, is in den nacht van Maandag op Dinsdag schie lijk gestorven, na Maandag avond nog de vergadering van den Kabinetsraad te hebben bijgewoond. In Ka mer en Senaat werd hulde gebracht aan de nagedach tenis van Minister Sap en ten teeken van rouw werden in beide wetgevende vergaderingen de werkzaamhe den geschorst. Op uitnoodiging van den eerste-minister, M. Pierlot, wordt heden avond, te 9 u., in het Ministe rie van Buitenlandsche Zaken een groote vergadering gehouden door de ministers en talrijke leden van de meerderheidsgroepen van het parlement, met het doel een grondig onderzoek te wijden aan onze buitenland sche politiek in verband met onze veiligheid in het licht van de jongste internationale gebeurtenissen. LUXEMBURG. 250 Italianen hebben heden het Groot-Hertogdom verlaten. ENGELAND. De Heer Chamberlain deed in het Lagerhuis een belangrijke verklaring over de bui tenlandsche politiek van Engeland. Aangaande de hulpaanvraag van Finland* verklaarde spreker dat alle hulpaanvragen van bevriende onzijdige landen moeten overwogen worden. De beweringen volgens de welke de bondgenooten aan hun verplichtingen tegen over Finland zouden tekort gekomen zijn, zijn van allen grond ontbloot, en alleen de Duitsche bedreigingen hebben invloed gemaakt op de Skandinaafsche landen, zoodat de hulp, die Finland had kunnen redden, vol ledig verhinderd werd. Sprekende over de ontmoeting van den Brennerpas, verklaarde M. Chamberlain Wat er ook moge uit voortkomen, wij zijn klaar er het hoofd aan te bieden. Wij hebben het inzicht niet ons te la ten afleiden van het doel waarvoor wij dezen oorlog zijn begonnen. De eerste-minister verklaarde verder ook nog dat het belang van den aanval op Scapa-Flow fel overdreven werd en dat geen enkel schip beschadigd werd. M. Winston Churchill heeft een bezoek gebracht aan de verdedigingswerken der basis van Scapa-Flow. bestemd om weerstand te bieden aan onderzeesche- of andere aanvallen. FRANKRIJK. Het Fransch schip Capitaine Augustin van 1624 ton, is voor de Britsche Oostkust op een mijn geloopen en gezonken. Twee leden der be manning zijn omgekomen. De anderen werden gered. DUITSCHLAND. Als weerwraakmaatregel op het bombardement van Scapa-Flow, hebben Engelsche vlie gers heden namiddag een belangrijke Duitsche lucht- basis gebombardeerd en naar gemeld wordt zouden de Britsche vliegers zware schade hebben aangericht. Naar uit Rome vernomen wordt, zou het Duitsche vre desplan de elf volgende punten bevatten: 1) algemeene ontwapening te land. ter zee en in de lucht2) Een verbond tusschen Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië, dat den Volkenbond zou vervangen. Europa in vier invloedsferen zou verdeelen, en gebeurlijk een antibolsjevistischen kruistocht zou kunnen ondernemen; 3) Vrijheid van godsdienst met uitwijking van de Duit sche joden naar Palestina, Italiaansch Oost-Afrika en Madagascar: 4) Vrijhandel, gelegenheid grondstoffen aan te koopen, economische samenwerking met Ame rika 5) Teruggave van de Duitsche koloniën over 20 jaar of een andere koloniale vergoeding 6) Een onaf hankelijk Polen met 10 millioen inwoners en Gdynia als vrije haven vrijhandel met Danzig 7) In Polen en het Donaubekken zou het minderhedenvraagstuk (Zie vervolg bladzijde 6)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 3