MOBILISATIES 21 Jaar, N 1 - 30 Maart 1940 21 Année, N 1 - 30 Mars 1940 Weekblad voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de I'Arrondissement d'Ypres Stad Yper Schouwburg '14 - '38 - '39 Verstandhoudingscomiteit der Oudstrijders, Yper Vermindering op hef- Spoor voor Oudsf-rijders De Paaschdagen te Yper HET YPERSCHE LA RÉGION D'YPRES Beheer. Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, ÏPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 Ir. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. rel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Redaction Administration et Publicite 34, rue au Beurre, VPKtp Abonnement21 fr. 00 par an Étrangei 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beige^ 40 ct. Ie numéro. Tej 500 Les articles non signés sont refuses Men weet, nietwaar, dat de Tooneelgroep Emile Ghesquièrezich ten dienste stelt der Militaire Overheden van de G V C E voor het •pvoeren van het groot succes geschreven door onzen stadsgenoot Emile Ghes- «gjière. Volledig orkest onder leiding van H. G. Van Egroo. Dit prachtig initiatief, iets op touw te zetten voor de gemobiliseerden onzer streek, valt ten volle in den smaak van het publiek en de plaat sen worden dapper afgehaald. Ten andere, wie aou er niet begeeren een aangenamen avond over ♦e brengen En bijzonderlijk wie zou weigeren een handje toe te steken, voor het welgelukken van dit feest, ingericht ten voordeele van ge- mobiliseerden uit onze stad, uit onze naburige steden, uit onze omliggende gemeenten) met het «loei het lot te verzachten van mannen die reeds #e 3 maal zeven sedert lang voorbij zijn en die ♦och zoo gelukkig zullen zijn een fatsoenlijk bed *e bezitten. Vergeet niet dat dit feest plaats heeft op Woensdag 3 April aanstaande, om 8 uur, in den Stadsschouwburg van Yper. De kaarten zijn te bekomen in 't Klein Stad huis Groote Markt, en in De Slachter Boomgaardstraat, waar ook de plannen berusten, •e plaatsen worden zonder opleg voorbehouden. Militairen betalen slechts halven prijs. Op Zondag 31 Maart, zullen de plannen be bosten en kaarten te bekomen zijn in den Schouwburg zelf, van 11 tot 12 u. 30. LET WEL OPEr zullen niet meer kaarten verkocht worden dan er plaatsen zijn. Men ge lieve dus in tijds zijn voorzorgen te nemen. Op Woensdag 3 April, allen op post, allen naar den Schouwburg om hulde en vriendschap te be tuigen aan onze wakkere mannen van de G.V.C.E. Het Comiteit doet een warmen oproep tot al de leden, aangesloten bij de Oudstrijdersgroepee- ringen, opdat ze hun medewerking zouden wil len verleenen tot het wellukken van het feest, dat op Woensdag 3 April, om 8 uur, ingericht wordt ten voordeele van een edel werk. De opbrengst van dit feest zal dienen tot het aankoopen van bedding voor de gemobiliseerden der verkeerstroepen van de streek. De Oudstrijders zullen niet te kort blijven waar het geldt de gemobiliseerden bij te staan. Namens het Comiteit De Secretaris, De Voorzitter, Gustaaf Van Winsen. Isaï Gruwez. De Bevelhebber der rijkswachtbrigade van leper, gevestigd te leper, De Montstraat, 2, laat weten dat verschillende oudstrijders en oorlogs verminkten zich nog niet hebben aangeboden ter rijkswachtkazerne om er hunne kaart, recht gevende op vermindering op het spoor, te komen afhalen. Hij dringt aan bij de belanghebbenden der ge meenten leper, Boezinge, Brielen, Dikkebusch, Elverdinge, Vlamertinge, Voormezele, St-Jan en Zillebeke, zich zoo spoedig mogelijk aan te bie den op voornoemd bureel, in het bezit hunner vervallen kaart. Nu dat het, tengevolge ;de: buitengewone om standigheden en de onzekere tijden welke we be leven, niet mogelijk is geweest de traditioneele en reeds wijdvermaarde Handelsfoor in te rich ten, hebben we eens, tot ons nadeel, kunnen ondervinden wat Yper daax'door gedurende de Paaschdagen, die anders steeds zoo vroolijk en levendig waren; verloren heeft. Alleen op Witten-Donderdag heerschte er 's a- vonds, alhoewel de drukte op verre na niet die der vorige jaren evenaarde, een zekere beweging in de bijzonderste straten der stad en waren er nog redelijk wel wandelaars op gang om de ver sierde en opgesmukte winkeluitstallingen te be wonderen. Ook deze waren jammer genoeg niet zoo talrijk als vroeger, doch de poging der han delaars, die getrouw aan het gebruik hunne uit stallingen versierden en aantrekkelijk mieken, was er zooveel te verdienstelijker om en deze handelaars dienen werkelijk geloofd om hun moed en hun vertrouwen. Zij hebben begrepen dat het vooral is in tijden van crisis en verslap ping van den handel dat men niet bij de pakken mag blijven neerzitten, maar dan meer dan ooit hoeft het hoofd te rechten en zich in te spannen om door alle mogelijke middelen den kooplust aan te wakkeren. Ongetwijfeld zullen zij hun moeite en opofferingen rijkelijk beloond zien en thans de vruchten dragen van de goede reklaam die zij door het opsmukken hunner uitstallingen gemaakt hebben. De aantrekkelijkheid van vele uitstalramen, die de algemeene bewondering af dwongen, was ook nog grootelijks verhoogd dank aan de werking der Koninklijke Hofbouwmaat- schappij van Yper, die zooals telken jare op Witten-Donderdag een prijskamp uitschreef voor de met natuurlijke planten en bloemen versierde uitstallingen. Doch de andere dagen was het hier in stad buitengewoon stil en kalm. Alleen den Zondag en Maandag van Paschen, dank aan het buiten gewoon schoon en zacht lenteweder waren er veel wandelaars op gang, doch in vergelijking met de drukte en beweging die wij hier vroeger op die dagen kenden, was het verschil zoo ge weldig groot, zoo schreeuwend dat iedereen het bepierken moest en dat velen, en voorzeker niet het minst onze handelaars en neringdoeners, piet nagelaten hebben er allerhande overwegingen over te maken. De andere jaren heerschte hier gedurende de Paaschdagen, en vooral den Zondag en Maan dag, een beweging diemenige grootstad dan voorzeker niet kende. In al de bijzonderste stra ten van stad krioelde het van volk, in en rond de lokalen der Handelsfooi was er een drukte onge hoord, overal heerschte de meest deugddoende bedrijvigheid, de hartelijkste vroolijkheid, nog verhoogd door den feestelijken aanblik van de schier gansch bevlagde stad en door de opwek kende muziek van de radio's en pick-ups, doch vooral van de vele muziekmaatschappijen die zich hier alsdan op verscheidene plaatsen van stad lieten hooren. Dan waren het werkelijk goede dagen, de Yperling vond er behagen in hier dit leven en die beweging gade te slaan en ze meê te beleven en alle herbergiers en neringdoe ners ondervonden 's avonds, bij het opmaken hunner kas, de grootste voldoening en vreugde over den goeden uitslag der gedane zaken. Dit jaar echter was er niets van dit alles te be speuren. Men mag natuurlijk niet beweren dat de Ypersche Handelsfoor, zoo ze dit jaar had kun nen ingericht worden, denzelfden bijval van vroeger zou gekend hebben. Neen, maar zij zou ten minste de helft der bezoekers van vroeger hier in stad aangelokt hebben, en dan nog had zulks, in deze tijden, een uiterst schoonen en vol doening gevenden uitslag geweest. Wij hadden hier natuurlijk geen Fransche bezoekers, die vroeger steeds zoo talrijk naar Yper kwamen, meer gezien maar wie weet of hadden wij ook niet, zooals dit thans aan de kust het geval was, de aangename verrassing gekend onze eigen landgenooten, die thans ook hun verlofdagen in den vreemde niet meer kunnen doorbrengen, hier in grooter getal dan vroeger te zien toe komen. Nu echter dat de Handelsfoor geen plaats heeft kunnen hebben, kenden wij hier gedurende de Paaschfeesten niets meer dan de gewone Zon dagbeweging. Op de Groote Markt zagen wij amper een tiental auto's, zoodat de vreemde be zoekers ver van talrijk waren. En zelfs, gezien er hier in stad toch niets te doen was, hebben veel Yperlingen van het mooi weder geprofiteerd om een wandeling naar den buiten te doen. En nu ook hebben wij eens kunnen bestatigen en voelen al wat wij door het niet houden der Handelsfoor verloren hebben. Gewoonlijk is het slechts wanneer men iets verloren heeft, dat men al de waarde ervan be seft. En dit is ook waar voor wat de Handelsfoor betreft. Hoevele handelaars en neringdoeners, die nochtans de laatste niet waren om van de voordeelen te genieten, stribbelden niet tegen of durfden zelfs de deur wijzen wanneer men bij hen kwam aankloppen om een kleinen steun Thans zullen zij voorzeker wel ingezien en zelfs ondervonden hebben hoe verkeerd zij handelden met zoo weinig of geen steun te verleenen aan een werk dat hun zooveel profijt bijbracht. Het zal een deugddoende vermaning en les geweest zijn te zien welk groot verschil er ditmaal in hun kas was bij andere jaren, en het zal, hopen wij. hen aanzetten in 't vervolg met wat milder hand te geven opdat de Handelsfoor opnieuw onafge broken, en zoo mogelijk vanaf toekomende jaar reeds, zou kunnen plaats hebben. Wat hier gezegd wordt van de Handelsfoor. geldt in zekere mate ook voor de andere feesten die wij hier aan het privaat initiatief te danken hebben zooals Carnavalstoet en andere feesten, en die doorgaans niet al den gewenschten en verdienden steun ontmoeten, niettegenstaande ze steeds den grootsten bijval genieten, zoo in den smaak van het volk vallen en zooveel leven en nering in Yper brengen. De pogingen der verdienstelijke inrichters, die gansch belangloos en onbaatzuchtig hun tijd en moeite opofferen en daarbij soms nog belangrijke sommen van hun eigen geld eraan toesteken, werden niet altijd naar waarde geschat. Noch tans hoeft men het slechts te vragen aan iemand die eens een klein feestje inricht, om te weten hoeveel werk en moeite het kost opdat alles tot in zijn kleinste plooitjes zou verzorgd zijn, en dan zal men zich een klein gedacht kun nen vormen van al de inspanningen en opofferin gen die noodig zijn voor het op touw zetten van een Handelsfoor, een Carnavalstoet, enz. die tel kens zoo een macht van volk naar Yper lokten. De gevolgtrekking die zich opdringt, nu dat wij met deze Paaschdagen, in tegenstelling met an dere jaren, zoo weinig beweging te Yper zagen, is dat het werk der inrichters van Handelsfoor, Carnavalstoet en andere feesten meer gewaar deerd en beter gesteund-dient te worden, ten einde ze aan te zetten en ook in de mogelijkheid te stellen hun vroegere werking ten bate van Yper en het algemeen belang niet definitief te laten varen, maar integendeel zoo spoedig mo gelijk te hernemen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1