De Geschiedenis PACHA van een Oorlog 2 En TOCH is Cichorei NOC de beste. VRUUAG 22 MAART 1MB KKANSCH-Ul'lTSCH FRONT. Er heerscht volle- d.gc kalmte op gansch het front tusschen Moezel en Rijn. Alleen in den sector van de Saar werden enkele lichte incidenten waargenomen. De Duitsche patroeljes vielen meer aan dan naar gewoonte. Zekere patroeljes naderden de Fransche voorposten, doch zij werden uit- t i gedreven door het geschut. Aan weerskanten van den Rijn werden eveneens vuurschoten waargenomen. De bedrijvigheid der luchtmacht was vrij onbeduidend. Slecnts enkele verkenningsvluchten werden boven de Duitsche linies gemaakt. BELGIË. 's Voormiddags werd een vreemd vlieg tuig. waarvan de nationaliteit niet kon worden vast gesteld. op zeer groote hoogte boven Eupen waarge nomen. Het toestel verdween in de richting der Bel- gisch-Duitsche grens. Na een vergadering der burge meesters van de streek van Verviers. werd bekend ge maakt dat de inwoners van Verviers, Dison, Ensival, Pepinster. Cornesse. Lambermont. Andrimont, Heusy en Theux. die voorloopig hun streek zouden willen ont ruimen, zich van nu reeds op hun gemeentehuis mogen laten inschrijven. Het eerste schip, dat van Amerika werd gekocht, is morgen te Antwerpen verwacht met etn lading granen en gewone koopwaren. De visschers- boot H. 58is reeds verschillende dagen over tijd en men vreest dat ook zij verloren ging. FRANKRIJK. De nieuwe regeering Paul Reynaud wordt door alle Fransche bladen gunstig onthaald, te meer daar M. Daladier het departement van oorlog blijft beheeren. Ook in officieele en politieke kringen 'e Londen toont men zich zeer tevreden over de vor ming van de Fransche regeering. Tijdens den Minis terraad. die heden morgen in het Elyseum, onder voor zitterschap van M. Albert Lebrun gehouden werd. is de ministerieele verklaring met eenparige stemmen goedgekeurd geworden. In deze verklaring wordt on der meer gezegd dat de regeering geen andere be staansreden heeft dan al de Fransche krachtdadigheid opwekken en verzamelen om te overwinnen, en het verraad verpletteren vanwaar het ook kome. Over winnen is alles redden, bezwijken is alles verliezen .Va de bespreking dier regeeringsverklaring. heeft de Fransche Kamer het vertrouwen verleend aan de re geering met 269 stemmen tegen 156 bij 110 onthoudingen. Dezen avond, te 19 u. 45, zal nog een nieuwe kabinets raad plaats hebben. De gevraagde kredieten voor de Fransche legermacht werden door den Senaat eenparig goedgekeurd. ENGELAND. De Britsche admiraliteit logenstraft nogmaals de Duitsche bewering volgens dewelke de luchtaanval op een konvooi ter hoogte van Scapa Flow tot het verlies leidde van 42.000 ton. Geen enkel schip werd in den grond geboord, alleen eenige schepen, eener gezamenlijke tonnemaat van 11.518 ton, werden licht beschadigd. In een radiorede verklaarde de Brit sche luchtmaarschalk dat luchtaanvallen op Britsche steden door vergeldingsmaatregelen zullen worden be antwoord. Tijdens den jongsten Duitschen lucht aanval op een Britsch konvooi ten Noord-Oosten van Schotland, werden naar men thans verneemt drie ma trozen gedood. Tien Duitsche vliegtuigen namen aan dezen aanval deel. NEDERLAND. Nabij de Duitsch-Nederlandsche grens had er een gevecht plaats tusschen een Britsch en verscheidene Duitsche vliegtuigen. Het Britsche toestel trachtte klaarblijkelijk te landen en stortte brandend neer in een deel der overstroomde gebieden, nabij Kruisdijk, op Hollandsch gebied. De twee inzit tenden werden gedood. DUITSCHLAND. Het Duitsche schip Heddern- heim metende 4.947 ton, werd door een Britschen on derzeeër getorpedeerd. De bemanning, bestaande uit 36 man, werd door het Deensche schip Skagenop gepikt. Alleen de eerste stuurman werd door de be manning van de duikboot gevangen genomen. DENEMARKEN. Ten Noorden van Groot-Brittanje werd het Deensche schip Algier 1654 ton metende, omstreeks middernacht zonder waarschuwing getor pedeerd. 20 overlevenden werden door een Schotschen treiler opgepikt Uit Engelsche bron wordt het torpe- deeren door een vreemden onderzeeër van het Deensch schip Christiansborgmetende 1919 ton, bevestigd. Tijdens de drie laatste dagen verloor de Deensche koopvaardijvloot zes schepen, namelijk de twee voor noemde alsook nog de Charkow de Bothalde Vik;ne» en de «Minsk». ZWEDEN. In het begin van den zomer zal het Zweedsche leger met 10.000 nieuwe eenheden versterkt worden. NOORWEGEN. Naar uit Londen wordt medege deeld zou het Noorsch schip «Svinta metende 1267 ton. tot zinken zijn gebracht TURKIJE. De Turksche regeering heeft aan ne gen Turksche schepen, die zich in vreemde wateren van de Middellandsche zee bevinden, bevel gegeven onm'ddellijk naar hun aanleghaven terug te keeren. RUSLAND. De Russische volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken, M. Molotof. volhardt in zijn verzet tegen het afsluiten van een Skandinaafsch de fensief verbond. Moskou eischt dat Finland buiten de invloedsfeer blijft van om 't even welken anderen Staat dan Soviët-Rusland en wat Zweden en Noor wegen betreft, meldt een officieuse Russische nota dat alle defensieve maatregelen, welke deze landen voor taan zouden treffen, door Rusland als zoovele provoca ties zullen beschouwd worden ROEMENIE. Volgens sommige bevoegde kringen uit de omgeving van het Duitsch gezantschap te Boe karest. zou het Reich aan de Roemeensche regeering een nota overhandigd hebben, die zooveel als een ul timatum zou wezen. JOEGOSLAVIË. Men meldt dat M. von Ribben- trop zich naar Belgrado zal begeven met het doel aan de Joegoslavische regeering de waarborg te overhan digen van Duitschland en Rusland aangaande de eer- b:ediging der onzijdigheid van Joegoslavië. M. von Ribbentrop zou zinnens zijn gelijkaardige stappen te doen in andere hoofdsteden van Zuid-Oost Europa. ZATERDAG 23 MAART FRANSCH-DUITSCH FRONT. Men heeft in de laatste 24 uren geen bijzondere verandering vastgesteld op het front tusschen Rijn en Moezel Patroelje- en verkenningsverrichtingen namen toe in al de sectors, zonder merkwaardige incidenten te verwekken. In de streek van de Blies kwamen de Duitschers nogal dicht bij de Fransche voorposten, doch ze werden hard handig teruggeslagen. Alhoewel van beide zijden tal rijke vliegtuigen opstegen om waarnemingen te doen of om foto's te nemen, werd er in de lucht geen enkel gevecht geleverd. Fransche vliegers waagden zich bo ven de achterhoede van de Siegfriedlijn. terwijl Duit schers boven den Elzas en Fransch Noorden versche nen. Volgens het Duitsch stafbericht hadden er geen meldenswaardige gebeurtenissen plaats op het Weste lijk front. De Duitsche luchtmacht heeft, spijts de actie der vijandelijke jachttoestellen en het afweergeschut, talrijke verkenningsvluchten gemaakt. BELGIE. M August De Schrijver, volksvertegen woordiger voor Gent en gewezen Minister van Land bouw. van Binnenlandsche Zaken en van Justitie, heeft op aandringen van M. Pierlot, eerste-minister. erin toegestemd wijlen Minister Sap op te volgen aan het hoofd van het Departement van Economische Zaken, Middenstand en Bevoorrading. FRANKRIJK. M. Daladier, Fransch minister van Oorlog, heeft een lang onderhoud gehad met generaal Gamelin. Na de stemming van de vertrouwensmotie in de Fransche Kamer, was men algemeen van oordeel dat, gezien haar zwakke meerderheid, de nieuwe re geering ontslag zou nemen, doch in den kabinetsraad, die onmiddellijk na de Kamerzitting plaats had, werd besloten dat de ministers zouden aanblijven. In den Senaat, waar de regeeringsverklaring voorgelezen werd door M. Chautemps, werd ze eerder koel onthaald. De Senaat zal Dinsdag zijn stemming uitbrengen over de ingediende vertrouwensmotie Het oorlogscomiteit der regeering Reynaud hield zijn eerste vergadering op het ministerie van Financies, onder het voorzitterschap van M. Reynaud. ENGELAND. Britsche vliegtuigen deden een ver kenning boven het eiland Sylt en namen foto's, ten einde de schade na te gaan welke door den vroegeren aanval op het eiland aangericht werd. Tengevolge ech ter van het afweergeschut, van de Duitsche jacht vliegtuigen en van de weersgesteltenis was het niet mogelijk dicht genoeg te naderen om goede platen te bekomen, en de genomen foto's waren dan ook zonder waarde Duitsche vliegtuigen verschenen andermaal op de Zuid-Oostkust van Engeland. Berlijn logenstraft met klem een bericht uit Engelsche bron volgens het welk een Duitsch vliegtuig een onbewapend lichtschip zou aangevallen hebben in de nabijheid der Engelsche kust. De Engelsche overheden hebben de Italiaansche paketboot Conté di Savoiawaarmede M. Sumner Welles naar Amerika 'terugreist, gedurende 13 uren opgehouden voor onderzoek DUITSCHLAND. Naar blijkt uit zekere inlichtin gen was de Duitsche stoomboot Heddernheimdie in het Skager Rak door een Britsche duikboot getor pedeerd werd, met ijzererts geladen. Volgens een be richt van radio Helsinki is de Russische volkscommis saris Molotof heden voormiddag te Berlijn toegekomen. Dit bericht echter wordt ten stelligste door Berlijn gelogenstraft. De verschillende Duitsche paramilitaire diensten leggen eer. groote bedrijvigheid aan den dag voor het verzamelen van oud papier en allerlei afval, dat regelmatig ter. huize wordt afgehaald. FINLAND. Uit Helsinki wordt officieel gemeld dat 20 Russische ambtenaren per vliegtuig te Hangoe toekwamen. De bevelhebber van Hangoe overhandigde hen de sleutels der stad. ROEMENIË. De Duitsche nota aan de Roemeen sche regeering heeft het vooral gemunt op den nieuwen Roemeenschen minister van Buitenlandschen Handel, wegens zijn aandeel in de nieuwe richting van de Roe meensche economische politiek. Het Reich oppert ver scheidene bezwaren tegen de buitenlandsche politiek van Roemenië, omdat ze te veel Engeland en Frankrijk begunstigt, terwijl Duitschland geen voldoende petro leum- en graanleveringen bekomt. Onder de Duitsche eischen zijn de voornaamsteverlaging van de waarde van de Lei, ten einde de Reichsmark een hoogere koop kracht te gevenvermindering der Roemeensche uit- voertaksen verlaging der basisprijzen van den export voor Duitschlanduitbreiding der vervoerwegen te land en te waterverhooging der Duitsche contingen ten van Roemeensche producten. De officieele Roe meensche kringen logenstraffen echter het bericht als zouden er Duitsche stappen gedaan zijn bij de Roe meensche regeering of een Duitsch ultimatum tot deze regeering zijn gericht in verband met zekere econo mische wenschen van het Reich. ITALIË. Graaf Teleki, de Hongaarsche eerste- minister, is te Rome aangekomen, waar hij verwelkomd werd door graaf Ciano, Italiaansch minister van Bui tenlandsche Zaken. Graaf Teleki zal, naar gemeld wordt, besprekingen voeren met Mussolini en graaf Ciano. en vervolgens ontvangen worden door Z. H. den Paus. PORTUGAL. Thans verneemt men dat de Portu- geesche stoomboot Cassequetop 14 Maart door een Fransch oorlogsschip gepraaid werd, toen het zich reeds in Portugeesche wateren bevond. Het schip, dat op weg was van Antwerpen naar Lissabon, werd waarschijn lijk naar Casablanca overgebracht. POLEN. Naar uit Parijs gemeld wordt zijn er 20.000 Polen uit de streek van Padhola. gelegen aan (jen voet van het Tatrasgebergte, naar Duitschland ge zonden om daar onder dwang gebruikt te worden bij verschillende werkzaamheden. De Duitsche overheden zijn op het oogenblik bezig met het zenden van 120.000 personen uit de streek van Krakau naar het Duitsche binnenland. Dagelijks vertrekken er 50 treinen, welke elk 500 personen vervoeren, uit Polen naar Duitsch land. ZONDAG 24 MAART FRANSCH-DUITSCH FRONT. De Duitschers heb ben langs den Rijn een groot pacifistisch offensief in gezet. Door vliegtu'gen werden vlugschriften uitge worpen boven de Fransche lijnen, langs den Duitschen oever van den Rijn werden groote spandoeken aange bracht, terwijl orooagandaleuzen door krachtige luid sprekers weerklonken. Van Fransche zijde werd deze propaganda spoedig beantwoord met machinegeweer vuur. waardoor de soandoeken in flarden geschoten werden en de bedieners van de luidsprekers een veilige schuilplaats moesten zoeken. Natuurlijk werd dit vuur van Duitsche zijde beantwoord, met het gevolg dat ge durende eenigen tijd aan beide zijden van den Rijn hevig geschoten werd. Op de rest van het front is de dag kalm verloopen. met uitzondering van den sector gelegen ten Westen der Vogezen. Enkele Duitsche af- deelingen pionniers werden door de Fransche artille rie verdreven. De slechte weersgesteldheid heeft op nieuw de bedrijvigheid der luchtmacht belemmerd. Aan beide zijden werden slechts enkele verkenningsvlieg tuigen uitgezonden. FRANKRIJK. Volgens het Duitsch legerbericht van Zondag avond deed de Duitsche luchtmacht, niet tegenstaande de slechte weersgesteltenis. verschillige verkenningsvluchten boven het Oosten van Frankrijk, DUITSCHLAND. Het Britsch ministerie van Luchtvaart deelt mede dat, tijdens den nacht van Za terdag op Zondag, vliegtuigen van de Britsche lucht vaart verkenningsvluchten uitgevoerd hebben boven een uitgebreid gebied van Noord-West Duitschland, en dat een der toestellen naar zijn basis niet terugkeerde Ook 't Duitsch bericht maakt gewag van talrijke vijan delijke verkenningstochten boven Duitsch grondgebied en zegt dat een vliegtuig door de Duitsche luchtafweer werd neergeschoten. Het Duitsche stoomschip Hugo Stinnes metende 2.189 ton, is 's nachts op de Noord zee. ter hoogte van Thorsminde. langs de Westkust van Jutland, door een duikboot in den grond geboord. De kapitein werd aan boord van de duikboot genomen, terwijl de bemanning de Deensche kust in de reddings booten bereiken kon. RUSLAND. De eerste afdeelingen Soviët-Russisché troepen, die in Finland gestreden hebben, zijn te Lenin grad teruggekeerd en werden er op plechtige wijze ontvangen. Het agentschap Tass is gemachtigd te ver klaren dat alle geruchten aangaande de aankomst van Molotof te Berlijn of in welke andere Duitsche of West-Oekrajiensche stad ook. van eiken grond ontbloot zijn. SPANJE. Zes honderd koffers met goud, die tij dens den burgeroorlog door de Spaansche republikei nen naar Nederland gezonden waren geworden, werden thans terug naar Spanje overgebracht aan boord van het Britsche stoomschip Thorpehall DENEMARKEN. Een vliegtuig, dat als kenteeken drie evenwijdige kringen droeg, heeft nabij Nyminde Gab op geringe hoogte de Deensche kust overvlogen. Het opende machiriegeweervuur op vijf jagers, die zich in het veld bevonden, doch niet een dezer werd ge troffen. FINLAND. De Finsche troepen hebben Hangoe Donderdag avond te 18 u. 10 verlaten. De stad werd officieel aan de Russen overgelaten te middernacht. De bedienden en arbeiders van de electriciteitscentrale en van den dienst van het water hebben de stad Vrij dag verlaten. Alleen een Finsch officier is te Hangoe gebleven om de verbinding met de Russen te verze keren. ESTLAND. Het Estlandsche stoomschip «Neeme». van 1.982 ton, is op 40 mijl van de Zweedsche kust gezonken, na aan weerszijden beklemd te zijn geraakt in het ijs. De bemanning en de passagiers konden ge red worden. MAANDAG 25 MAART FRANSCH-DUITSCH FRONT. De Fransche leger - berichten luidden als volgt, dit van 's morgensKal me nacht over het geheele front. Den vorigen dag wer den bij een plaatselijke botsing enkele Duitschers ge vangen genomen en dit van 's avonds Plaatselijke bedrijvigheid der artillerie op verscheidene punten van het front. Infanteriegeschut op den Rijn. Verkennings bedrijvigheid van de luchtmacht.Het Duitsch staf- bericht meldde het volgendeOp het Westelijk front xalme dag. Het luchtleger heeft zijn verkenningsbe drijvigheid voortgezet boven Frankrijk. Een Fransch verkenningstoestel werd neergeschoten door Duitsche jachtvliegtuigen tijdens een luchtgevecht in de om geving van Zweibrücke NEDERLAND. Zondag avond en gedurende den nacht van Zondag op Maandag werden boven Midden- Nederland verscheidene vliegtuigen van vreemde na tionaliteit waargenomen. Door de duisternis was het onmogelijk de nationaliteit der toestellen te bepalen. De vliegtuigen vlogen in verscheidene richtingen. Het Nederlandsch afweergeschut opende het vuur. Een Duitsch sergeant-vlieger is te voet over de Nederland- sche grens gekomen en zal geïnterneerd worden. BELGIË. Een vliegtuig, waarvan de nationaliteit niet kon vastgesteld worden, heeft dezen morgen rond 11 u. 30. op zeer groote hoogte de Brusselsche omgeving overvlogen. De luchtafweer heeft er het vuur op ge richt. ENGELAND. Volgens berichten uit bevoegde bron. zou de verwachte hervorming van het ministerie Cham berlain neerkomen op de oprichting van een beperkt oorlogskabinet, met Winston Churchill als minister van de samenordening der Landsverdediging. De Schotsche treiler Loch Assatervan 210 ton. is ter hoogte van Noord-Schotland gezonken. De 13 leden der bemanning werden door een anderen treiler gered. Volgens het Du;tsche legerbericht werden, benevens de reeds ver nielde Britsche toestellen, op de kusten van de Noord- Friesche eilanden nog wrakstukken van ten minste drie Britsche vliegtuigen en lijken van verscheidene Brit sche vliegers gevonden, zoodat de Engelschen bij hun aanval op Sylt ten minste zes vliegtuigen moeten ver loren hebben. DUITSCHLAND. Het Duitsche schip Ost-Preu- sen dat met een lading kolen op weg was naar een Skand'naafsche haven, is bij Hirtshals gestrand toen het poogde de Deensche haven van Esbjerg binnen te loopen. Naar aanleiding van een uitlating, die door den vroegeren Finschen president zou gedaan geweest zi'n en volgens welke Duitschland niet zou ingegrepen hebben indien Zweden zich officieel aan de zijde van Finland had geschaard, wordt thans van Duitsche zijde verklaard dat Duitschland vast besloten was een strikte neutraliteit te bewaren in den Russisch-Fin- schen oorlog maar dat het niet minder vastbesloten was de Fransch-Britsche pogingen, om het gevechts front uit te breiden, te beletten. Volgens een mededee- ling van den Berlijnschen medewerker van een Neder landsch blad loopt te Berlijn het gerucht dat Hitier een dezer dagen een groote politieke rede zal houden FINLAND. Men verneemt thans dat de Finsche regeering Woensdag zal gewijzigd worden. Naar uit vertrouwenswaardige bron wordt medegedeeld, zou het Finsche leger in totaal aan dooden, gekwetsten en ver misten ie's meer dan 56.000 man en 2.500 officieren verloren hebben. Hiervan werden 15.700 man gedood. 1500 zwaar gekwetst en 12.500 licht gekwetst. Het is onder een overvloed'gen sneeuwval dat de Russische bezettingstroeoen Hangoe zijn binnen getreden NOORWEGEN. Volgens een verklaring der Noor- sche admiraliteit heeft een Britsche torpedojager ge-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 2