Cinema «Oud Yper» Duivelsch Juffertje 3 Het TESTAMENT van KAPITEIN DREW poogd een Duitsch schip in de Noorsche territoriale wateren der Westkust te praaien. Het Duitsch schip was begeleid door een Noorsche torpedoboot, die ver kreeg dat de Britsche torpedojager de Noorsche terri toriale wateren verliet Ook langs de Zuidoostelijke kust had dergelijke poging plaats. De Noorsche gezant te Londen heeft opdracht gekregen tegen deze inbreu ken op de Noorsche onzijdigheid te protesteeren. ITALIK. De Hongaarsche eerste-minister. graaf Teleki, heeft een onderhoud gehad met graaf Ciano dat twee uren duurde, en tijdens hetwelk de groote Europeesche vraagstukken van den dag besproken werden. De ltaliaansche staatsminister Farinacci heeft in een openbare rede een aanval gericht tegen de twee groote westelijke democratieën en de grieven van Ita lië tegenover Frankrijk en Engeland naar voor ge bracht. DINSDAG 26 MAART FRANSCH-DUITSCH FRONT. De artillerie was nogal bedrijvig op gansch het front, vooral tusschen de Saar en de Beneden-Vogezen. De luchtvloot nam van weerszijden deel aan deze artilleriebedrijvigheid, door het regelen van het geschut Ten Zuiden van het woud van Warndt werd een Duitsche patroelje, die een Fran- schen post aanrandde, zonder moeite afgeslagen. Op den Rijn zetten de Duitschers hun propagandapogin- gen voort, bij middel van spandoeken, vlugschriften en luidsprekers. Drie Duitsche soldaten, die een bootje te water lieten met een spandoek dat beleedigend was voor het Engelsch leger, werden door de Franschen neergeschoten. De vliegers vooral legden een groote bedrijvigheid aan den dag en deden talrijke verken ningsvluchten. Volgens het Duitsch stafbericht had er in de omgeving van Saarbrucken een gevecht plaats tusschen Duitsche en Fransche jachtvliegtuigen en werd een dezer laatste neergehaald. LUXEMBURG. In den nacht van Maandag op Dinsdag werden de inwoners van Luxemburg gewekt door het geronk van vliegtuigenmotoren, een eerste maal korts na 10 u. 's avonds en een tweede maal om 1 u. 40 's morgens. Te oordeelen naar het geronk, wa ren het zeer zware toestellen. Ook in den namiddag werd het grondgebied opnieuw overvlogen door een twintigtal vreemde vliegtuigen, die in twee verschillige groepen verdeeld waren. NEDERLAND. De Nederlandsche treiler Ym. 85 Protinus is in de Noordzee gezonken. Acht leden der bemanning werden door een Britsch oorlogsschip ge red. Drie andere leden worden vermist. ZWITSERLAND. Kolonel-commandant Labhart, die tot heden hoofd was van den Zwitserschen leger staf, werd gelast met het bevel over een legerkorps. De Bondsraad heeft kolonel Herber tot hoofd van den al- gemeenen legerstaf benoemd. ENGELAND. Geruchten doen nog steeds de ronde, volgens dewelke M. Chamberlain binnen kort zijn mi nisterie zouwijzigen. Bevoegde kringen te Londen meenen te weten dat de eerste-minister de vorming van een beperkt oorlogskabinet overweegt, bestaande uit hem zelf, Lord Halifax, Sir John Simon en Sa muel Hoare. Lord Chatfield zou aan het Zeewezen komen, in de plaats van M. Churchill, die als minister zonder portefeuille in het kabinet de drie verdedi gingsdiensten en het departement voor de oorlogspro ductie zou vertegenwoordigen. De Britsche admirali teit deelt mede dat. voor de eerste maal sedert het begin van den oorlog, geen enkel Britsch of geallieerd schip gedurende de verloopen week, eindigende Zon dag laatst, in den grond werd geboord. Daarentegen werden 8 neutrale schepen, waaronder 6 Deensche, tot zinken gebracht. Geen enkel van deze schepen voer in konvooi. Ambtenaren van de Britsche admiraliteit on derzoeken een nieuw type van Duitsche torpedo dat aangespoeld is op de kust ten Zuiden van Bridlington. De torpedo meet ongeveer 4 meter lengte, bezit aan den achterkant twee schroeven en draagt op het voor ste gedeelte een beeltenis van M. Chamberlain met zijn regenscherm. DUITSCHLAND, Volgens een Britsche mededee- ling hebben de Duitschers sedert het begin van den oorlog meer dan 300.000 ton of 7,12 t. h. van hun totale tonnenmaat verloren. De Duitsche stoomboot Hugo Stinnesdie door een Britsche duikboot getorpe deerd werd, is slechts Maandag avond gezonken. Het Duitsche volk is de meening toegedaan dat de vrede in den aanstaanden Herfst zal gesloten worden, en ook de Duitsche pers tracht het volk te overtuigen dat de vernuftige diplomatie van den Führer het Reich zal weten te behoeden voor een tweeden oorlogswinter. Naar de Fransche pers beweert zou de Duitsche po ging om een Duitsch-Russisch-Italiaansche verstand houding te verwezenlijken. wat het doel zou ge weest zijn van de ontmoeting Hitler-Mussolini op den Brenner, niet verloopen zooals de Führer het wenscht. Te Rome en ook te Moskou betoont men er weinig geestdrift voor en geeft men zich er rekenschap van dat het Duitschland alleen om zijn bevoorrading te doen is. Sommigen meenen zelfs dat de versteviging van de Duitsch-Italiaansche vriendschap op den Bren ner tot een verwijdering tusschen Berlijn en Moskou zou kunnen leiden, zooals de toenadering tusschen Ber lijn en Moskou voor het uitbreken van den oorlog tot een verwijdering tusschen Rome en Berlijn heeft geleid. NOORWEGEN. Het Noorsche schip «Fanefjell» ie, na een zeer moeilijke overvaart van de Noordzee, in een Noorsche haven aangekomen. Tot viermaal toe hebben vliegtuigen bommen geworpen naar het schip en het met machinegeweren beschoten. Een torpedo werd afgeschoten op enkele meters van de stoomboot. DENEMARKEN. De Deensche stoomboot Britta», metende 1.146 ton, is voor de Schotsche noordkust ge zonken. 13 leden der bemanning worden als verdwenen beschouwd. Dit brengt op 321 het getal van de Deen sche zeelieden die tijdens den zeeoorlog gevallen zijn. TURKIJE. Het Turksch schip Sakaryais in de Middellandsche zee door een Britsch schip opge bracht naar Beyrouth, daar het ongeveer 2.000 Joden beeft vervoerd van Constanza en hen in 't geheim in Palestina aan land heeft gebracht. De Turken hebben diplomatieke stappen ondernomen om het schip weer vrij te krijgen. ITALIË. De Hongaarsche minister-president, graaf Teleki, werd heden namiddag te 18 u. door M. Mus solini ontvangen in tegenwoordigheid van graaf Ciano. Naar verluidt hebben beide staatslieden de groote Europeesche vraagstukken besproken. Men bevestigt dat graaf Teleki Donderdag door den Paus zal ont vangen worden. FINLAND. De Russen trekken hun troepen uit Noord-Finland terug. Geregelde inschepingen hebben Ie Petsamo plaats, vanwaar de booten naar het Oosten afvaren. VEREENIGDE STATEN. In diplomatieke kringen doet het gerucht de ronde dat president Roosevelt eerstdaags een officieele verklaring zal afleggen over de uitslagen der reis van M. Sumner Welles in Europa. De «New York Times» voegt hieraan toe dat presi dent Roosevelt vooral elke veronderstelling bij voor baat wil logenstraffen betreffende nieuwe vredesplan nen. De verklaring van den president zou weinig opti mistisch zijn in verband met een spoedig einde van de vijandelijkheden. WOENSDAG 27 MAART FRANSCH DUITSCH FRONT. De artillerie was zeer bedrijvig in de streek gelegen tusschen den Moe zel en de N:ed. hetzij" over een front van een twintigtal kilometer. Ten Westen van de Saar was de bedrijvig heid van de patroeljes zeer levendig. Een Duitsche aan val op een kleinen Franschen post werd afgeslagen Een Fransche patroelje drong diep in de vijandelijke linies en bracht belangrijke inlichtingen meê. De Duitsche jachtvliegtuigen leggen in den jongsten tijd een onge meen groote bedrijvigheid aan den dag. Gedurende uren voeren ze verkenningsvluchten uit boven het Saar- gebied. Al deze luchtoperaties hebben tot geen enkel incident noch gevecht geleid. De Fransche legerstaf gaf 's avonds volgende mededeelingAan weerskan ten uitgesproken bedrijvigheid der artillerie ten Wes ten van de Vogezen Het Duitsche legerbericht luidde als volgtEen Duitsche patroelje heeft op het Weste lijk front, bi.? de grens ten Zuiden van Pirmasens, ver scheidene gevangenen gemaakt De vijand verloor en kele dooden en gekwetsten. Ten Noorden van Wissem- berg. werd een vijandelijke aanval met zware verlie zen afgeslagen. Verscheidene vijandelijke vliegtuigen hebben getracht boven de Duitsch-Fransche grens te vliegen. De vijand werd door onze jachttoestellen op de vlucht gedreven. Een Britsch en een Fransch toestel warden neergeschotenEen Britsche mededeeling over het gevecht, dat heden Jiamiddag boven het Wes telijk front tusschen Britsche en Duitsche vliegtuigen plaats greep, verklaart het volgendeBij een eerste ontmoeting werden zeven Duitsche gevechtsvliegtuigen door de Britsche toestellen uiteengedreven. Kort na dien ontmoetten de Britsche toestellen negen Duitsche vliegtuigen. Een gevecht greep plaats en twee Duit sche toestellen zijn in vlammen neergestort. Een der Britsche toestellen werd neergehaald, doch de beman ning slaagde erin ongedeerd te landen LUXEMBURG. Een Duitsch vaandelvluchtige werd te Wasserbillig aangehouden en zal geïnterneerd wor den. NEDERLAND. In de Amsterdamsche zeevaart kringen maakt men zich ongerust over het lot van het kustschip Sada dat reeds meer dan een week over tijd is. De onzekerheid, die heerscht omtrent de ware oorzaken van de ramp der Nederlandsche visschers- sloep Protinusheeft voor gevolg dat de visschers van Ymuiden heden weigerden te vertrekken. Een twintigtal sloepen, die moester, uitvaren, zijn in de ha ven gebleven. M. Paul Van Zeeland, gewezen Belgisch eerste-minister. is heden avond te Den Haag toege komen. waar hij als deskundige de samenkomst van het Comité voor Economischer, Vrede zal bijwonen. FRANKRIJK. Uit ltaliaansche bron wordt ver nomen dat de Fransche torpedojager Railleuse ver plaatsende 1.378 ton. Zaterdag gezonken is tengevolge van een hevige ontploffing die het schip uiteenrukte. Het aantal dooden, gewonden en vermisten zou hon derd bedragen Dinsdag nacht is een Fransch oorlogs schip. waarvan de naam niet medegedeeld wordt, ge strand in de vaargeul van Zuydcote. Het Fransch oor logskabinet heeft dezen morgen vergadering gehouden in het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Parijs. M. Paul Reynaud, eerste-minister en minister van Bui tenlandsche Zaken, zal beraadslagen met den Fran schen gezant te Rome. die zich eerstdaags naar Parijs zal begeven, en vervolgens ook nog met de Fransche ambassadeurs in de voornaamste Europeesche hoofd steden. In de Fransche pers wordt aangedrongen voor het bewerken eener Fransch-Italiaansche toenadering. Op verzoek der Fransche regeering is de Russische am bassadeur te Parijs uit zijn ambt ontheven. Deze So- viëtgezant had, ter gelegenheid van de Russische over winning in den rooftocht tegen Finland, een telegram van gelukwenschen aan Staline opgesteld, waarvan sommige zinnen als een inmenging in de Fransche politiek en als beleedigend voor de Fransche regeering aanzien worden. De Heer Paul Reynaud hield Dins dag avond een radiorede waarin hij de houding van Frankrijk bepaalde ten overstaan van den oorlog. ENGELAND. Het Britsch vliegtuigmoederschip Ark Royaldat de Duitschers op' het einde van ver leden jaar beweerden in den grond geboord te heb ben. is na een vruchtbare rondvaart van vijf maanden in zijn aanleghaven binnengeloopen. Het Britsche pe- troolschip Daghestan van 5.752 ton. is in de Noord zee gezonken. Het Engelsch stoomschip Barnhill metende 5000 ton. dat bij de Zuidkust van Engeland ge strand was na door een Duitsch vliegtuig gebombar deerd en in brand geschoten te zijn, is in tweeën ge broken terwijl men het poogde weer vlot te krijgen. Het Britsch stoomschip Castlemoorvan 6.574 ton, is zoodanig over tijd dat het als verloren moet worden beschouwd., DUITSCHLAND. De Altmark heeft in het ge heim de Joessing fjord verlaten en is heden middag het Zuid-Deensche eiland Langeland gepasseerd op weg naar Duitschland. In Duitsche politieke kringen is men de meening toegedaan dat het Duitsch diploma tiek offensief vertraagd wordt door de Fransche po litieke aktie te Rome. Te Berlijn doet het gerucht de ronde dat de Rijksdag eerstdaags zal bijeengeroepen worden om een rede van Hitier te hooren. NOORWEGEN. In bevoegde Fransche middens wordt verklaard dat, wegens de stelselmatige schen ding der Noorsche territoriale wateren door de Duit sche schepen, de Verbondenen zich voortaan gerech tigd beschouwen het voorrecht der onzijdigheid van die wateren niet meer te eerbiedigen. DENEMARKEN. Betreffende het verlies der Deen sche schepen Minsk Charkov Bothalen «Vi king» aan de Schotsche kust, wordt uit Duitsche bron gemeld dat deze schepen op mijnen moeten geloopen zijn, daar noch Duitsche onderzeeërs noch Duitsche vliegtuigen iets in het verlies dier schepen te zien hebben. FINLAND. De Finsche regeering werd hervormd, doch M. Ryti blijft eerste-minister en M. Tanner wordt minister van Maatschappelijke Voorzorg. President Kallio richtte aan de afgetreden regeering een bood schap waarin hij de vredesvoorwaarden van Rusland als overdreven beschouwt. Hij voegde eraan toe dat het echter beter was de vrede te verkiezen boven een bloedigen strijd, waarin Finland ten slotte toch voor de overmacht van den vijand zou moeten bezwijken. Maarschalk Mannerheim schouwde het Zweedsche vrij willigerskorps. dat weldra het land zal verlaten, en dankte het namens het Finsche leger om de broeder lijkheid door de vrijwilligers in den strijd betuigd. VRIJDAG 29, ZATERDAG 30 MAART en MAANDAG 1 APRIL, te 8 uur ZONDAG 31 MAART, te 2 en 5 uur, doorloopend A vond vertooning te 8 uur EEN ONTDEKKING Een nieuwe Deanna Durbin, nog frisscher en levendiger, met dezelfde gouden stem. GLORIA JEAN, in EEN Ensceneering van den beroemden Joe Pasternak, verwezenlijker van al de Deanna Durbin films. Deze lustige en frissche komedie heeft gansch Brussel ver overd. GLORIA JEAN zal ongetwijfeld, door haar jeugdig spel en haar gouden stem. eveneens gansch leper veroveren. DAARBIJ Groote fransch gesproken avonturenfilm, met: John WAYNE en Deanna GIBSON. ECLAIR JOURNAL Kinderen toegelaten. ITALIË, In verband met het onderhoud tusschen Mussolini en graaf Teleki werd een officieele mededee ling gedaan, waarin o m. gezegd wordt dat uit dit on derhoud het voornemen voortvloeit de Italiaansch- Hongaarsche samenwerking nog inniger te maken en haar tot alle gebieden uit te breiden. Beide regeerin gen zijn vast besloten samen te werken met het doel den vrede in het Donaubekken en in den Balkan te behouden. Het ltaliaansche stoomschip Italo Balbo van 5.514 ton, is in aanvaring gekomen met een Deensch stoomschip en werd zwaar beschadigd. RUSLAND. Een Russisch stoomschip, dat koper vervoerde uit San-Francisco. werd in het Noorden van den Stillen Oceaan door de Britsche vloot gepraaid en zal waarschijnlijk naar Hong-Kong opgeleid wor den. Ondanks de Russische logenstraffing bespreken de ltaliaansche bladen toch de mogelijkheid van een aanstaande reis van volkscommissaris Molotof naar Berlijn ROEMENIE. Na drie dagen schorsing, werden de besprekingen heden hernomen tusschen de Duitsche handelsafgevaardigden en Roemenië. Thans bespreekt men de financieele vraagstukken en het vaststellen der prijzen. De betwisting aangaande de herschatting van den mark leverde tot nu toe geen uitslag op. VEREENIGDE STATEN. De Heer Sumner Welles wordt morgen te New-York verwacht en zal onmid dellijk door President Roosevelt ontvangen worden. Een Amerikaansch stoomschip, dat men vermoedt de American Explorerte zijn, werd in volle Middel landsche zee door het toezicht der Engelsche contra bande gepraaid en verplicht een deel zijner lading in een Grieksche haven te ontschepen CANADA. De eerste uitslagen van de algemeene verkiezingen in Canada wijzen op den triomf der li berale partij van M. Mackenzie King. DONDERDAG 28 MAART FRANSCH-DUITSCH FRONT. Berlijn meldt zwakke bedrijvigheid van voetvolk en geschut in de streek van Perl. Het artillerievuur was wat geweldiger in den sector van Tweebruggen. Ten Noord-Oosten van Saarmingen deed een Duitsche patroelje een Fransche gebetonneerde schuilplaats in de lucht vliegen. Ten Zuid-Westen van Pirmasens werd een halve sectie, die een vooruitgeschoven Duitschen post aanviel, terug geslagen. Uit Fransche bron wordt alleen eenige be drijvigheid van patroeljes en van artillerie in de streek der Vogezen gemeld. Bevoegde Fransche middens lo genstraffen het Duitsch bericht volgens hetwelk er Fransche krijgsgevangenen genomen werden in de streek van Pirmasens. en er een Fransch vliegtuig zou neergeschoten zijn. BELGIË. Verleden nacht hebben verscheidene vreemde vliegtuigen het Belgisch grondgebied over vlogen. De luchtafweer trad in actie. Nabij Borgworm werden Duitsche propagandabriefjes gevonden, welke de Fransche soldaten aanzetten den oorlog te eindigen. Boven Moeskroen werd een Duitsch vliegtuig waarge nomen dat naar het Fransch grondgebied vloog. Ook boven de streek van Eupen heeft men geruimen tijd het geronk van motoren waargenomen Aan de Bel gische kust zijn twee mijnen aangespoeld, die onscha delijk gemaakt werden. NEDERLAND. Heden morgen, rond 6 u., hebben twee Nederlandsche jachtvliegtuigen te Pernis, nabij Waalhaven, een Engelsch bombardementstoestel neer geschoten. Een der inzittenden werd gedood. Kort na dien werd opnieuw een vreemd vliegtuig opgemerkt, doch het slaagde erin te ontsnappen. ENGELAND. Een Duitsch vliegtuig werd op de reede van de Noord-Oostkust van Schotland door de Britsche luchtmacht neergeschoten. Uit Londen wordt gemeld dat er gister vijf Duitsche vliegtuigen neerge schoten werden door de Fransch-Britsche luchtmacht. Sedert het begin van den oorlog hebben de Engelschen reeds 29 Duitsche vliegtuigen neergehaald op het Wes telijk front en 99 andere ter hoogte van de Engelsche kust of boven de Noordzee. Tijdens de laatste oorlogs maanden leverde Amerika 1,600 vliegtuigen aan Frank rijk en Engeland Eerlang zouden er nog 2,000 vlieg tuigen aan beide landen geleverd worden. DUITSCHLAND. Een Duitsche duikboot, de U. 21 is te Oden, nabij den lichttoren van Ryvinga, ge strand. De onderzeeër kon weer vlotgebracht worden, doch de bemanning werd op bevel der Noorsche over heden geïnterneerd. Uit Londen wordt officieel gemeld dat een Duitsch patroeljeerschip tot zinken werd ge bracht Een Duitsche treiler is gestrand op de kust van Jutland. De bemanning werd door een Deensche red dingsboot gered. De Altmark is te Kiel aangekomen. Uit Fransche bron wordt gemeld, dat admiraal Raeder in ongenade zou gevallen zijn en vervangen zijn ge worden door admiraal Covels. In de Bergmann-muni tiefabrieken, gelegen ten Noorden van Berlijn, is er 's nachts een geweldige brand uitgebroken. Door de Britsche luchtmacht werden opnieuw belangrijke ver kenningsvluchten ondernomen boven Noord-West Duitschland. Twee toestellen keerden naar hun basis niet terug. DENEMARKEN. De Deensche luchtafweer heeft het vuur geopend op een vreemd vliegtuig, dat op de vlucht sloeg. VEREENIGDE STATEN. M. Sumner Welles is heden namiddag te New-York aangekomen. Hij wei gerde een verklaring af te leggen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 3