De Koloniale Loterij TANDARTS - G. a d o u I - 6 Uitgifte van Schatkistcertificaten LEON GRILLET Het is ergens in België TWAALF MILLIOEN en altijd het groot lot Een Millioen YPERSCHE VOETBALKRONIEK Bijzondere Postzegels Afhletiek 49, Surmontstraat, 49 -- IEPER Tel. 695 Raadplegingen Maandags Woensdags Vrijdags ooven 50 t. h. aan den verhuurder gedurende meer dan ie? maanden werd opgelegd, dan heeft deze het recht aan den rechter verbreking van de huur te vragen, die pas van kracht wordt na verstrijken van de derde maand volgend op de beslissing van den rechter. De verhuurder heeft hetzelfde recht zoo de huurder in ge breke bleef den overeengekomen of door den rechter bepaalden huurprijs te betalen. ART 8. Elke eisch ingesteld hetzij door den ge- mobiliseerden huurder, hetzij door den verhuurder, maakt de tegenpartij ontvankelijk, hetzij om de door haar tijdens vroegere onderhandelingen toegestane verminderingen van huurprijs voor de toekomst ander maal ter sprake te brengen, hetzij om bij wedereisch de bij deze wet voorziene aanvraag tot verbreking aan hangig te maken. ART. 9. De onder de wapens teruggeroepen huur der, die de toepassing dezer wet aangevraagd heeft, kan van den rechter de schorsing vorderen van de rechtspleging, tegen hem door den verhuurder inge steld. voor een duur die twee maanden niet over schrijdt dit geldt eveneens tegenover den onder de wapens teruggeroepen verhuurder. Hoofdstuk II. De niet gemobiliseerde huurders. ART. 10. Kan van den rechter*een vermindering van den huurprijs vragen, de niet onder de wapens teruggeroepen huurder die, tengevolge van de econo mische omstandigheden voortspruitend uit de mobili satie, een ernstige storing ondergaat in het genot of de exploitatie van het verhuurde perceel of die niet meer in staat is den overeengekomen huurprijs te betalen wegens een verlaging van zijn bedrijfsinkomen met meer dan 15 t h. Tot een beloop van 15 t. h komt te storing of de ver mindering bij het vorig lid bedoeld niet in aanmerking voor de verlaging van den huurprijs. De door den rechter gelaste vermindering mag niet 50 t. h. van den huurprijs overschrijden. ART. 11. Zoo de huurder bewijst dat hij, uit hoofde van hoogerbedoelde omstandigheden, niet meer in staat is den last van een zelfs met 50 t. h. vermin derden huurprijs te dragen, dan kan hij verbreking van de huur aanvragen. ART. 12. Wanneer, ingeval de huurovereenkomst schriftelijk werd gesloten, de huurprijs met meer dan 35 t. h. werd verminderd sedert meer dan zes maanden, kan de verhuurder de verbreking van de huurovereen komst aanvragen. De verbreking heeft slechts uitwer king na het verstrijken van de derde maand die volgt op de beschikking van den rechter. ART. 13 Werd de huur zonder geschrift gesloten, dan kan de verhuurder die zich in den bij artikel 12 voorzienen toestand bevindt, den huurder de huur niet opzeggen dan mits de bij dat artikel voorziene termij nen en voorwaarden in acht te nemen. Hoofdstuk III. Algemeene bepalingen. ART. 14. De vorderingen krachtens deze wet be- hooren tot de bevoegdheid van den vrederechter van de plaats waar het onroerend goed is gelegen. De rech ter doet uitspraak in hoogsten aanleg, indien de jaar- lijksche huurprijs niet meer bedraagt dan 2,500 frank, en de dagvaardingen tot bedoeld bedrag geschieden overeenkomstig titel X van boek I van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering. Het beroep wordt aangebracht vóór de rechtbank van eersten aanleg zetelend met drie rechters. De bijstand van pleitbezorgers is niet verplichtend gesteld. De kos ten van hun bemoeiingen worden niet begroot. ART. 15. De aanvragen tot vermindering van huurprijs of verbreking van huur kunnen eveneens worden aangebracht door middel van exceptie vóór elk rechtscollege waarbij door den verhuurder een vor dering tot betaling of een vordering tot verbreking of ontruiming wegens wanbetaling werd ingediend. Elk vonnis op deze vorderingen wordt geschorst zoo de verweerder bewijst dat hij de dagvaarding tot ver mindering of verbreking bij de wet voorzien, deed be- teekenen. ART. 16. De rechter die kennis neemt van de aan vragen tot vermindering van huurprijs, tot verzet te gen vermindering of verbreking, tracht partijen te ver zoenen slaagt hij daar niet in, dan doet hij uitspraak naar billijkheid, rekening houdend niet alleen met de storing in het genot of de exploitatie van de verhuurde goederen door de legermobiüsatie en met deze econo mische gevolgen voor de bedrijfsinkomsten van den huurder, doch ook met den stoffelijken toestand van den verhuurder of de verliezen of winsten die recht streeks of onrechtstreeks voor beide partijen uit de huurovereenkomst voortvloeien of voortgevloeid zijn. Zelfs ingeval de huurder niet gemobiliseerd is, kan hij onder meer vermindering van den huurprijs op een vroegeren datum doen ingaan dan dien van de indie ning der aanvraag, zonder dat inbreuk kan worden ge maakt op de verworven rechten die voor partijen moch ten voortvloeien, hetzij uit een onderling akkoord, het zij uit betalingen door den huurder buiten elke aan- ONAFHANKELIJKHEIDSLEENING VAN BELGIË. Deze certificaten zijn uitgegeven in BONS aan drager van 1000 fr. of 10.000 fr. voor een termijn van 4 maand, 8 maand of 1 jaar Interest: 2,40 netto voor de certificaten op 4 maand 2,70 netto voor de certificaten op 8 maand 3,00 netto voor de certificaten op 1 jaar. De interesten, vrij van alle werkelijke belas tingen of taxen, zijn betaalbaar op voorhand. Gewaarborgde terugbetaling na 4 maand, 8 maand of 1 jaar na den dag van uitgifte. De inschrijvingen kunnen kosteloos en naam loos gedaan worden bij Wisselagent Correspondent bij de Beurs van Brussel. 31, MEENENSTRAAT, 31, YPER Tel. 144 BEURS WISSEL COUPONS dat in April zal uitdeelen DER VIERDE SCHIJF 1940 waarvan de biljetten nu te koop gesteld zijn. 44.000 loten van 100 tot 250 frank 800 loten van 2.500 frank 200 loten van 10.000 frank 64 loten van 20.000 40.000 frank en 100.000 frank Nieuwe schijf Nieuwe winnaars. maning gedaan. Hij kan eveneens den duur van de vermindering beperken of de verbreking van de huur tot een verder afgelegen datum uitstellen dan dien door den verhuurder bepaald, en het bedrag bepalen van de vergoeding, naar aanleiding van de verbreking, door een van partijen te betalen wegens werken aan het vast goed uitgevoerd. Zoo de huurder een vermindering van den huurprijs bekomt, kan de rechter den verhuurder, geheel of ge deeltelijk. ontslaan van zijn huurverplichtingen die buiten verhouding met den verminderden huurprijs staan. Zoo. na het verstrijker, van den termijn voorzien voor de indiening van een klacht op grond van artikel 13 der samengeschakelde wetten op de inkomstbelas tingen, een huurder, bij minnelijke schikking of bij rechterlijke beslissing, een vermindering van huurprijs met terugwerkende kracht bekomt, kan de eigenaar bij den directeur der belastingen een aanvraag om ver mindering of terugbetaling -indienen van de grondbe lasting en de belastingen op denzelfden voet voor de verloopen dienstjaren geheven. Te dien einde beschikt hij over een termijn van zes maanden met ingang van het definitief vonnis of de minnelijke schikking die deze vermindering bekrachtigt. ART. 17 De hoofdhuurder gedagvaard tot vermin dering van den huurprijs of verbreking van de huur door een onderhuurder, kan den verhuurder in de zaak oproepente dien einde moet hem, op zijn aanvraag, een termijn van vijftien dagen door den rechter wor den verleend. Werd deverhuurder regelmatig in de zaak opgeroepen, dan moet door een enkel vonnis uit spraak worden gedaan over de eventueele wijzigingen toegebracht aan de uitvoering van de hoofdhuur zoo wel als van de onderhuur. Loopen de aldus samen gevoegde aanvragen over verschillende bedragen, dan bepaalt het hoogste bedra den aanleg. ART. 18. Wordt door een hoofdhuurder een aan vraag tot verbreking ingediend, dan heeft het vonnis dat de verbreking verleent enkel uitwerking, ten aan zien van de onderhuurders, indien dezen partij in de zaak zijn geweest. De verbreking werkt evenwel niet ten aanzien van de onder de wapens teruggeroepen onderhuurders. ART. 19. Bijaldien de toestand van partijen mer kelijke aanwijzingen mocht ondergaan, kan het minne lijk akkoord dat blijkt uit het proces-verbaal van ver zoening, of de beschikking waarbij een vermindering van huurprijs wordt toegestaan, worden herzien op verzoek van een of andere partij. ART 20. Deze wet is slechts van toepassing op de huurders van vreemde nationaliteit of op de heimat- loozen, indien de wetgeving van den Staat waarvan zij onderdanen zi n of laatst waren, aan de Belgen op het stuk van huurovereenkomsten dezelfde rechten toe kent als aan de onderdanen van dat land. ART. 21. Alle overeenkomsten en schikkingen ge troffen of rechterlijke beslissingen gewezen bij toepas sing van de bepalingen dezer wet houden op van kracht te zijn op den dag te bepalen bij het koninklijk besluit voorzien bij het eerste artikel. Hoofdstuk IV. Overgangsbepaling. ART. 22. Op voorlegging van de beteekening van de dagvaarding tot vermindering van den huurprijs slaande onder meer op vervallen termijnen, als voor zien bij de artikelen 9 en 16, wordt de tenuitvoerleg ging geschorst van elk vonnis, zelfs in staat van ge wijsde gegaan, houdende veroordeeling tot betaling of tot uitzetting wegens wanbetaling, wanneer deze von nissen werden gewezen op vorderingen ingediend vóór de inwerkingtreding dezer wet. Werd de huurprijs ver minderd, dan kan de tenuitvoerlegging van de vroeger uitgesproken veroordeelingen pas worden hervat na ingebrekestelling van den huurder tot betaling van de eventueel verlaagde huurprijzen, binnen de termijnen door de rechtbank bepaald. De bekomen vonnissen blijven in elk geval uitvoer baar wat de kosten betreft. Kondigen de tegenwoordige wet af. bevelen dat zij met 's Lands zegel bekleed en door het Staatsblad be kendgemaakt worde. Gegeven te Brussel, den 22 Maart 1940. Er wordt eerlang een reeks bijzondere postzegels uitgegeven met bijtaks ten voordeele van het Werk Muziekkapel van de Koningin Elisabeth Deze reeks zal zes zegels omvatten, respectievelijk van 75 c 75 c„ 1 fr. 1 fr.. 1 fr. 50 1 fr. 50. 1 fr. 75 1 fr. 75. 2 fr. 50 2 fr. 50 en 5 fr. 5 fr. De verkoop zal gebeuren per inschrijving, hetzij per volledige reeksen 25 fr. hetzij per ondeelbare reeksen die de eerste vier waarden omvatten 10 fr. De inschrijvingen zullen aangenomen worden tot uiterlijk 31 Mei 1940. Zij zullen geschieden per over. schrijving of per kosteloos stortingsbulletijn op post- checkrekening Nr 556.30 van den dienst der verzame laars te Brussel I. De oplage zal streng beperkt blijven tot de op voor noemden datum bestelde hoeveelheden. Bedoelde zegels züllen, in binnenlandschen en inter nationalen dienst, geldig blijven voor frankeering tot 30 September 1941. Om de regelmatige uitvoering der bestellingen te kunnen verzekeren, is het noodzakelijk dat deze uit sluitend zegels Muziekkapel van de Koningin Eli sabeth omvatten. Hoogere Afdeeling S. C. Meenen A. S. Oostende V. G. Oostende S. K. Roeselare F. C Brugge Kortrijk Sp. Algemeen klassement 15 12 0 3 C. S. Brugge Kortrijk Sp. F C. Brugge A. S. Oostende S. C. Meenen V. G. Oostende S K Roeselare Knokke F. C. Moeskroen St. 16 14 14 16 16 15 13 13 80 44 39 40 36 35 38 25 25 20 40 30 34 39 43 53 30 67 3—1 2 3—3 27 2ft 16 ifi (6 ik l» 't 7 Gewestelijke Afdeeling KEEKS A Torhout D. C. Blankenberge Gistel Koksijde S V. Blankenberge Oudenburg Middelkerke Nieuwpoort Veurne De Panne REEKS B Aalbeke Lauwe Dottenijs Waregem Sp. Isegem Rekkem Avelgem Deerlijk Stade Kortrijk Harelbeke REEKS C Moorslede Houthulst Geluwe Wervik Sp. Komen Waasten Poperinge leper Scholieren REEKS A C. S. Brugge (A) C. S. Brugge (Bi F C. Brugge (B) F. C. Brugge (A) S. V. Blankenberge D. G. Blankenberge V. G. Oostende Torhout A. S Oostende Knokke .4—t 15^-6 9—1 i—i 10— %—i tort. 56 0—6 '1—1 1—6 F. C. Poperinghe 2 C. S. Yper 2 De groote schok tusschen Poperinghe en Yper is bij gevolg op een 2-2 stand geëindigd. Dat onze jongen» dezen uitslag ruimschoots verdienen, werd zelfs door onze tegenstrevers bekend en, indien deze wedstrijd op een nipte zege had moeten verloopen, toch zou het nog maar de spelweergave geweest zijn. Dat de eerste speelhelft als gelijkopgaand mag betiteld worden» daarmede zal iedereen het eens zijn. Langs beide zij den werden er enkele kansen verkeken, en zoo kwam de rust met blanke stand. Bij de herneming was het duidelijk te zien dat rood-wit de teugels zou in handeai nemen. Onze jongens speelden aardig samen en le verden een mooie partij, 't Was nochtans Poperinghe die de eer had de score te openen, wat geenszins i* den smaak viel, vermits Cherchye wat later gelijk stelde. Nu brak een offensief in regel los, maar de lo cale keeper speelde effenaf met een ongehoord brio en maakte de best gerichte schoten onschadelijk. Even wel gelukte het plaatselijk elftal er voor de tweede maal in den voorsprong te nemen. Doolaeghe doelde, in het verder verloop der ontmoeting, een tweede punt voor Yper, zoodat het evenwicht hersteld werd. Niettegenstaande verdere pogingen aangewend werden om den winning-goalte netten, veranderde de stand, niet meer en beide ploegen moesten zich met een pun.- tenverdeeling tevreden stellen. Door dezen uitslag blijven Poperinghe en Yper op gelijken afstand, doch Houthulst is op een punt va* Yper genaderd. Die aanduiding volstaat om de aan dacht onzer jongens gaande te maken op den gewick- tigen wedstrijd, dien zij morgen te Houthulst te spele* hebben. In alle geval moet er het gelijk spel afgedwo*- gen worden, willen wij Zondag avond nog aan de spits der klasseering prijken, want bij gebeurlijk verlies streeft onze tegenstander van morgen ons voorbij en zai hij in 't vervolg moeilijk van zijn plaats weg te krijge* zijn. Jongens, een lastige taak staat u te wachten, doek het gedacht van de eindronde mede te maken zal w dubbel moed bezorgen en de rood-witte vlag doe* wapperen. Klassement C. S. Yper 16 12 3 1 78 20 86 Houthulst 16 11 3 2 58 23 Ï4 Bizet 16 9 3 4 63 31 !2 Poperinge 13 9 2 2 60 22 Gheluwe 16 9 5 2 52 36 8» Toekomst Meenen 17 8 6 3 65 55 18 Vlamertiilghe 16 7 7 2 42 47 16 Comines 13 6 6 1 44 24 14 Gheelster 16 5 11 0 32 62 l» Warnêton 16 3 12 1 27 92 T Wervik Sp. 17 2 13 2 16 71 Racing Wervik 14 0 11 3 21 75 31 Maart (matchen van 31-12) Houthulst Yper Rac. Wervik Comines Warnêton Wervik Sp. Poperinghe Bizet Gheelster Gheluwe Zooals verleden jaar zal het Nationaal Kriteriuj* der Nieuwelingen te Yper wederom ingericht worde* Toekomende week meer inlichtingen met algemee* programma. TANDEN TREKKEN VULLEN KRONEN GEBITTEN ALLE HERSTELLINGEN GEWONE EN LUXE WERKEN

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 6