TOWISraOlK HET YPERSCHE- LA REGION D YPRES Zielmissen 21 Jaar, N 1 30 Maart 1940 21 Année, N 1 - 30 Mars 194Ó BIJVOEGSEL Benoeming NIEUWE TREIN A petits coups de plume Vroege Paschen Zondagrust Repos Dominical Groote Jaarlijksche BEDEVAART naar O. L. Vrouw van Beauraing S. Jozefs Kerk der Paters Karmelieten SUPPLEMENT EEN BEKNOPTE STUDIE OVER TOERISME VI Wat het toerisme eertijds was kunnen wij ons heden nog nauwelijks voorstellen. Inderdaad er zijn zoovele factoren welke thans het reizen beïnvloeden en het karakter ervan zoo gewij zigd hebben, dat het niet meer te vergelijken is. Niet het doel van het reizen, maar vooral de mid delen hebben zich in de hoogste mate gewij zigd. Tot voor 100 jaar was het inderdaad niet mogelijk anders op reis te gaan dan per schip, te paard of met een wagen, en te voet. De groote omwenteling heeft natuurlijk de spoorweg ge bracht, daarna de fiets en de auto, en sedert een tiental jaren de vliegtuigen. De vroegere reizigers waren geen toeristen in de beteekenis die men later aan dat woordje ging hechten, maar zij reisden omdat zij ergens zijn moesten voor zaken, of voor studiën> of wegens familieomstandigheden. Toen ongeveer honderd jaar geleden de Fransche schrijver Victor Hugo, over den Meenenschen Steenweg, de stad leper bereikte, en daarna in een zijner werken hier over ging schrijven, deed hij dit niet als toerist, maar eenvoudig als reiziger die terug naar zijn land trok, na enkele jaren in 'België als banne ling doorgebracht te hebben. En dit is geen al leenstaand voorbeeld. Eigenlijk komt het de En- gelschen toe de eerste toeristen geweest te zijn. Trouwens het woordje tourisme is van Engel- sche afkomst en beduidt letterlijk het maken van een töur of rondrit. Het is slechts sedert de opkomst der spoorwegen dat het eigenlijke toe risme zich heeft ontwikkeld, omdat de nieuwe verkeersmiddelen én reislust én "voordeelige voorwaarden aanboden. Wij hebben ongeveer een jaar geleden de aan dacht van onze lezers gevestigd op een ouden gids over België, waarin een hoofdstuk vertelde over de kunst van het reizen te dier gelegenheid mochten wij vaststellen welke naïeve principes T- vergeleken bij thans er onze voorgangers óp na hielden, bv. wat betreft de kleeding van den toerist en de voorbereiding tot een reis. Ook de fiets heeft in zeer groote mate er toe bijgedragen om den aard van het toerisme te wijzigen. Vooral veel democratischer is het ge werden. Democratischer in de beteekenis van èoèdkooper, omdat het sedert de opkomst van het rijwiel aan bijna iedereen gegeven werd, aan toerisme te doen. En toch is het rijwiel toerisme (tas sedert enkele jaren werkelijk volkstoerisme gewonden. Dertig jaar geleden ging men wel met de. fiets op reis, maar dan vond men het noodig éérst een koffer met allerlei benoodigheden voor op tè sturen, naar een of andere plaats die men in den loop van zijn reis bereikte. Thans is de Üéts zoodanig geëkipeerd, dat men voor meer dap een maand allerlei benoodigheden kan mee voeren. jdaar vooral de auto is de groote revolution- riaTrgeweest. Hij is het die het wezen van het toerisme zoodanig heeft gewijzigd, zooals wij het Q.U kennen. Waar mert vroeger meer in een be paalde plaats verbleef, dus aan een soort passief toerisme deed, verplaatst men zich thans bijna voortdurend, doet men vooral aan intens actief toerisme. Of het toerisme hierbij aan degelijk heid heeft gewonnen, laten wij buiten bespre king, alhoewel wij dit sterk betwijfelen en eer der, het tegengestelde zouden durven beweren. Eén zaak is zekerelke tijd brengt zijn eigen aardigheden mee. Elk jaar wijzigen zich de om standigheden van het toerisme. En dat de toe rist van het jaar 1900 niet meer te vergelijken is piet dien van 1940 weten wij maar al te goed. Maar dichter bij ons kunnen wij het volgende typische voorbeeld aanhalen. Wie sprak in het jaar 1930 bv. van een autocar-reis naar Lourdes? En in het jaar 1939 richtte een firma van onze stpd wekelijksche afreizen inWaaraan men ziét hoe vlug het toerisme in onze tijden evolu eert! Hoe zal het toerisme er uit zien binnen tien, binnen vijf en twintig jaar Wij weten het niet, maar in elk geval anders dan nu. Maar Wat steeds hetzelfde zal blijven is het doel van alle toerisme, nl.. op reis gaan om ontspanning ié! Zoeken op alle mogelijke wijzen. Wij leven in' 19401 laten wij dan ook toeristen van onzen tijd zijn en de toeristische middelen van onzen tijd gebruiken. Reysiger. In het Staatsblad van 24 Maart verscheen de benoeming van M. Lefebvre H.-P., rechter in de Rechtbank van eersten aanleg te Yper, tot sub stituut krijgsauditeur te velde. Hij wordt, voor gansch den duur van zijn mandaat bij het krijgs- gerecht te velde, ontslagen van alle militaire verplichtingen. Sedert eenigen tijd deed zich regelmatig plaats, gebrek voor op trein TT 479 die te Kortrijk ver trekt om 20 u. 22, waar hij de aansluiting op neemt van trein 564 uit Brussel, en die te Yper aankomt om 21 u. 07. Op vraag van den Heer Vanderghote, burge meester van Yper en volksvertegenwoordiger, heeft de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen besloten, ten voorloopigen titel, een ontdubbelingstrein Brosselin te leggen op de werkdagen tusschen Kortrijk en Komen, met vertrek uit Kortrijk om 20 u.' 15 en aankomst te Komen om 20 u. 32. Indien deze nieuwe regeling voldoening geeft en het behoud ervan gewettigd blijkt, zal de Nationale Maatschappij den genomen maatregel bestendigen. Comme a petits coups d'aile l'Oiselet De branche en hranche. héle Guilleret. Les parfums, la lumière. l'Univers Vagabonde et légère, Dans mes vers. A petits coups de plume Gracieux, Mon ame appelle *'t hume Les beaux cieux! D'aubes en crépuscules Elle vit WB De plaisirs minuscules Et gravit. Pour siaisir cette manne. Un rayon De lune diaphane L'Alcyon. De l'océan céleste Elle va Vient et rejoint trés leste Jéhovah Apportant son message A mon cceur Elle est le bon présage Du bonheur! GAIRED Dit jaar hebben wij een vroege, zelfs heel vroege Paschen gehad. Het gebeurt echter niet dikwijls dat deze Hoogdag den 24 Maart Valt, zooals het dit jaar het geval was, en vooral niet dat wij op zulk een vroege Paschen met zoo een zacht en heerlijk lente weder als verleden Zondag begunstigd zijn. Doch 24 Maart is niet de vroegste datum waarop de Hoogdag van Paschen kan vallen. De vroegst mogelijke datum is immers 22 Maart. De datum van Paschen wordt natuurlijk volgens een vaste methode berekend. Deze methode dagteekent' van het jaar 325 en is sindsdien steeds gevolgd. In genoemd jaar heeft de groote kerkvergadering van Nicea be paald dat de datum van Paschen, waarover voordien steeds strijd was geweest, in.-'t vervolg zou vallen op den Zondag na de eerste volle maan in de lente. Aangezien de lente op 21 Maart begint, volgt hieruit dat Paschen op zijn vroegst op 22 Maart kan vallen, doch alleen maar wanneer 21 Maart een Zaterdag is en het juist op dien eersten lentedag volle maan is. Dit is uiteraard een zeer groote zeldzaamheid. Het laatst kwam dit voor in 1818. en de volgende maal zal het in 2285 gebeuren. En op 23 Maart zal het pas weer zijn in 2014. Uit wat voorafgaat blijkt düs dat een Paschen op 24 Maart, zooals wij het dit jaar hadden, ook een zeldzaamheid is. De laatste datum, waarop het Paaschfeest kan vallen, is 25 April en hiervan zijn wij heel dicht bij, gezien dit reeds in Ï943 het geval zal zijn. Hieruit kan men dus opmaken dat er, tusschen de vroegste en de laatste Paschen. een periode van 34 dagen ligt. De laatste maal dat Paschen op 25 April viel. was in het jaar 1886. Dit zelfde jaar had de plechtige com munie alhier plaats op 11'April en dien dag nog vielen :èr groote sneeuwvlokken neer. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALLEGIIEM Statiestraat o— rue de Ia Station is alleen onen op reste seule ouverte le Zondag 31 Maart Dimanche 31 Mars Op aanvraag van de Geestelijke Overheid is de vervroegd op MAANDAG 13 MEI (2 SINXENDAGl in plaats van 18 Mei. Speciale treinen uit Poperinghe en Veurne. pnip heen en terug 40 frank. Vertrek uit Poperinghe. om 4 u. 45 minuten. Aankomst te Beauraing, om 10 u. 55 minuten. Terug uit Beauraing, om 16 u. 30. Aankomst te Poperinghe. om 22 u. 36 minuten. Groote verbetering aan de reis gebracht. De treinen zullen staan in al de statiën van Pope ringhe tot Kortrijk. en van Veurne tot Deinze. Vertrek uit Veurne om 5 uur 7 m. Aankomst te Beauraing, om 10 uur 25 m. Terug uit Beauraing, om 16 u. 20 minuten. Aankomst te Veurne, om 22 uur. Alle inlichtingen te bekomen bij de Dames leveraar- sterste Veurne bij Juffr. Depoohter, Zuidstraat, 37 te Loo bij Mevr. Emma Craeyete Diksmude bij Juffr. Irene Van Parys, Eessenstraat, 18 f te Nieuwpoort bij Juffr. Rybens, Marktstraatte Zarren bij Mevr Clara Vandenbrouckete Kortemarck bij Juffr.'Vogels, Lieh- terveldstraatte Lichtervelde bij Rosa Vandewalle. Statiestraat; te Gits bij Juffr. Colpaert. Plaats. Speciale wagens zijn voor de zieken bestemd. Men gelieve deze op tijd te doen inschrijven. Alle inlichtingen te bekomen in de statiën en bij de Dames ieveraarsters, te Yper Mevr. Schmidt-Ryckaert, Maloulaan. 31, en Juffr. Delva en Verbeke, de Stuers- straatte Poperinghe Mevr. Denys, Paardenmarkt te Elverdinghe bij Juffr. Dubois, onderwijzeres, Veur- nestraatte Oostvleteren bij Juffr. Marguerite De- bergh, Yperstraatte Merckem bij Juffr. Boucquillbn ,te Reninghe bij Juffr. Pieters en Mevr. Remi Vanden- driesschete Langemarck bij Juffr. Adelfne Vulsteke en Mevr. Feys-Mayaertte Komen bij Mevr Roussel, Statiestraat, 20te Wervick bij Juff. Roose, Drukke rij; te Moorslede bij Mevr. O. Soenen-Top. Roeselaar- straat en Juffr. Hélène Soetaertte Meenen bij Mevr. Devriendt, Wahisstraatte Wevélghem bij Juffr. De- backer, Consciencestraat, 38te Dadizeele bij Mevr. Godelieve Desplenter, Ledeghemstraat. De personen, die niet kunnen meegaan met de bede vaart naar Beauraing, mogen er ook deel aan nemen met aan de ijveraarsters hun geldèlijken steun te 'geven voor de zieken, die de reis zullen meêdoen. Maandag 1 April FEEST VAN O. L. V. BOODSCHAP Te 7 J u.. gezongene MisTe 0 uur, Lof. Dinsdag 2 April FEEST VAN DEN H. JOZEF "s Morgens vanaf 5 u. tot 8 u., Heilige Missen, waar onder de H. Communie zal uitgereikt worden. Te 7 J u. mis voor de Broederschap. Te 9 u., zeer plechtige Hoogmis. 's Avonds te 6 u., zeer plechtig lof door Z. E. Heer Deken, en Sermoen door E. P. Hubertus. Het lof wordt uitgevoerd door het gemengd Sint- Jozefs koor. begeleid door snaarkwartet. Ave Verum 2) O Beata Mater 3) Te Joseph 4) Tantum ergo 5) Lofzang St Joseph Mozart Aug. De Boek J. Van Dycke Schubert J Van Dycke H. Jozef, bekom ons den Vrede! TOMBOLA DER KINDEREN. Dinsdag, 2 April, tg 2 n, in dë patronaatzaal van St. Maarten (Lange Meersch). Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden dp Zondag 31 Maart, om 9 uur, in Sint- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Albertine DEPUYDT echtgenoote van Heer Daniel Derez. (2025) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 31 Maart, om 10 uur, in Sint- Pieterskerk, tot zielelafenis van Mevrouw Ludovica BENOOT huisvrouw van Heer Jules Vanraes. (2035) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gelezen worden op Zondag 31 Maart, om 11 uur, in St- Maartenskerk, tot zielelafenis van Mijnheer en Mevrouw, BORIES-LAURIE en zoon Achille. (2026) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op-, Zondag 7 April, om 9 uur, in Sint- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Jules DESMADRYL echtgenoot van Vrouw Flavie Vandeputte. (2036) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 7 April, om 11 i uur, in Sint- Maartenskerk, tot zielelafenis van Mevrouw Julien TAHON geboren Maria Verhaeghe. (2037)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 9