Plechtige Communie Drukkerij DUMORTIER Kerkboeken Paternosters Beeldekens Geschenken Wat er nu te doen valt 34, Boterstraat Tel. 500 Y P E R 2 Voor de Keuken Wat eten we deze week Enkele gerechten. Snipperingen. Enkele nuttige wenken. Bestrijding van insekten en schadelijke insekten der boomgaarden ZondagTomatensoep, Krabbetjes. Andijvie. Aard appelen. Griesmeelvla. MaandagWorst. Roode kool. Aardappelen. Maïze- navla. DinsdagGehakt. Gesmoorde uien. Aardappelen WoensdagLamscoteletten. Gestoofde prei. Aardap pelen. Fruit. DonderdagErwtensoep. Gebakken ham. Sehorsenee- ren. Aardappelen. Vrijdag Macaronisoep. Gebakken schol. Sla. Aard appelen. ZaterdagRunderlapjes. Gestoofde peren. Aardap pelen. Vanillevla. Rauwe aardappelen bruinen. Geschilde aardappe- j len worden in schijven gesneden. Bestrooit met zout en legt ze in warme boter of vet. Eerst met een deksel laten malsch stoven en daarna zonder deksel laten bruinen. Gefruite aardappelen. Groote aardappelen schel len, wasschen en in schijven daarna in reepjes snijden. De aardappelreepjes worden in een doek gedroogd en daarna gefruit in vet. 't Is best ze in tweemaal te frui ten. De aardappelen uitnemen als ze licht bruin zijn. laten verkoelen en dan terug in het fruitvet laten bruinen. Havermoutpudding. Benoodigheden: 1 1. melk. 121 gr. havermout. 100 gr. suiker. 50 gr. rozijnen. 50 gr. boter. g'fc. aLI* k.' rijjïJA BereidingHet havermout in de melk malsch koken. Suiker, rozijnen en een weinig boter er bijvoegen. De massa in een met boter bestreken vorm doen. Effen strijken, er een klontje boter, opleggen en in den oven laten bakken. Citroenpudding. Benoodigheden1 1. water. 100 gram vanillebloem, 125 gr. suiker. 1 citroen. BereidingHet water koken met suiker en het sap van een citroen. De vanillebloem. van te voren ge broken in een weinig koud water, al roerende bij het kokende water gieten en laten doorkoken. Koud op dienen. \ppelen met rijst. Benoodigheden1 liter melk. 125 gr. rijst. 2 eieren, vanillestok of geraspte citroen schil, 10 appelen. 100 gr. suiker, gelei. BereidingDe appelen sqhillen en ontdoen van 't klokhuis, in hun geheel laten gaar worden in een weinig water met suiker. Rijstpap koken, op een scho tel gieten, de appelen schoon bovenop plaatsen en ver sieren met stukjes gelei en geconfijt fruit. Men kan insgelijks versieren met in sneeuw geklopt eiwit, waar aan suiker is toegevoegd, b. v. een krans appelen en in 't midden en tusschen in hoopjes geklopt eiwit. Crème Prospère. Benoodigheden1 liter melk, 100 gr. suiker, 50 gr. boter, 50 gr. bloem. 6 eiers. BereidingDe bloem breken in een weinig koude melk. De overige melk koken met suiker en boter en er de bloem goed roerende ondermengen. Van 't vuur nemen, de eierdooiers en het tot sneeuw geklopte eiwit inroeren. Koud opdienen. Het wasschen van gordijnen. Het wasschen van gordijnen vraagt een speciale zorg. Als men zoo ge woon de gordijnen in het sop steekt, loopt men veel kans dat deze er gescheurd uitkomen. Daarom nemen we liever een doek of een laken en rollen de gor dijnen er in. Als alles goed is afgekookt, slaan we ze een paar maal door het sop. spoelen op en. voor het drogen, nemen we de gordijnen terug uit het laken of den doek. Spangordijnen worden direct na het wasschen en spoelen opgehangen, het is niet noodig van ze eerst te drogen en te strijken. Als de gordijnen fel gekrompen zijn bij de wasch, dan worden ze eerst opgespannen en dan gedroogd. De kleur van de gordijnen kan ook best bereikt wor den. Sterke koffie en thee geven reeds een goed resul taat, maar ze hebben dit nadeel dat de kleur door de zon gauw verdwijnt. Een middeltje dat meer aanbeve ling verdient is het volgendeDe groene schillen der noten worden afgekookt en dit water wordt gebruikt als verfstof. Probeert eerst met een stukje stof, voor aleer geheel de gordijn in de kleurstof te steken. We bekomen een mooie tint, die noch door de zon noch door het daglicht zal verbleeken. Schillen van uien kunnen hiervoor ook gebruikt worden. Deze worden ook afgekookt en in dat water worden de gordijnen gespoeld. Willen we de gordijntjes eens een scherpe gele kleur geven, dan gebruiken we hiervoor safraan. We nemen wat safraan en binden dit in een lapje, dat door ko kende water wordt getrokken. Als we de gewenschte kleur bekomen hebben, verwijderen we de safraan. Wollegoed, dat door veel wasschen hard geworden is. kan men in 4 j liter water laten weeken. waarin een scheut azijn. Daarna in schoon lauw water nage spoeld. in een badhanddoek stevig opgerold en op een niet warme plaats gedroogd. Als het droog is, met de hand zachtjes wrijven. Men kan hardworden voorkomen door het wollegoed in niet te vet lauw vlokkensop te wasschen en her haaldelijk in lauw water te spoelen. Daarna drogen zooals hierboven beschreven staat. Onbrandbaar maken van gordijnen kan men als volgtIn een oplossing van telkens 1 liter water en 1 pond ammoniak phosphaat, drenkt men de gordijnen. Wringt ze uit. Laat ze vervolgens drogen, en tenslotte kan men ze strijken. Het is een zeer praktisch mid del. voor gordijnen van studeerkamers, waar jongens zich nog al dikwijls bezig houden met rooken Om gekleurde haarlinten te wasschen gebruikt men lauw tot bijna koud zeepsop. De linten mogen niet uit gewrongen worden, maar alleen uitgedrukt en dade lijk gestreken, eerst op den verkeerden kant tot ze droog zijn. vervolgens nog even op den goeden kant. Donkergekleurd lint wordt onder een doekje langs den rechterkant gestreken. Door deze behandeling zullen ze wederom hun stevigheid herkregen hebben. Om een strijkdeken glad over de strijkplank te span nen maakt men een stevig katoenen deken even lang maar wat breeder dan de strijkplank. De beide lange kanten voorziet men van nestelgaten. Vervolgens rijgt men. door middel van een koord, de deken over de plank. Van valsche plooien of onregelmatigheden zal er geen spraak meer zijn. Een lichte bontjas maakt men schoon met warme zemelen. Men legt de zemelen op een bakblik en laat ze in den oven warm worden Daarna neemt men ze in de hand. besprengelt ze met wat benzine en wrijft ze met de platte hand over het goed. Men is vooral voor zichtig voor het brandgevaar van de benzine. Verfvlekken op glas zijn gemakkelijk weg te nemen met terpentijn. Met oude vlekken kan Vnen echter meer last hebben, daarom gebruikt men dan verwarmde terpentijn. Een goed resultaat kan men ook nog be komen dóór de ruiten te wasschen met white-spirit. Dit product is zeer goed voor al de voorwerpen, die met verf besmeurd werden, een steenen vloer, parket- vjoer en andere vloeren. De gebruikte verfborstels worden met white-spirit schoongemaakt, en de handen worden na het schilderen van verfvlekken ontdaan met white-spirit. Hoe men afgesneden bloemen langer kan bewaren. Wilt ge afgesneden bloemen gedurende drie of vier weken frisch bewaren, zet ze in een vaas met zeepwa ter na ze goed besproeid te hebben met frisch water. Eiken morgen plaatst men de stelen gedurende twee of drie minuten, in versch water, waarmede ge ook de bloemen besproeit en zet ze dan telkens in het zeep water. Het zeepwater zal alle drie dagen moeten vernieuwd worden. Bloementeelt. April vieze gril, zegt de oude Vlaamsche spreuk, maar God geve dat het dit jaar niet zoo weze, want in den laatsten tijd vooral hadden wij ons van het weder niet erg te beloven. April brengt ons nieuw leven, meer zon en reeds tamelijk warme dagen. Reeds mag de vooruit ziende liefhebber, die vóór den Winter de bloemperken met voorjaarsbloemen beplantte, het genoegen smaken Pensées en Bellis en Arabis overvloedig te zien bloeien. De Narcissen, Tulpen en Jacinthen zullen ons ook wel dra met hun liefste kleuren en fijnste geuren vergasten en de als met goud omhangen twijgen der Forsythias bengelen lachend tusschen het struikgewas naast de Ribes sanguinea en de Prunus Pissardii. Weldra ook, kunnen wij bloemen plukken en ermede uit kamers en vertrekken de naaktheid van den Winter verjagen. 't Is de beste tijd om de laatste hand te slaan aan het opkuischen der wegen die. door de aanhoudende regens van het najaar, nu bijzonder veel zorgen vergen. De pleinen waarop wij gras willen zaaien en die geduren de den Winter werden omgespit, worden, na eerst te zijn geraakt geweest, bezaaid. De grootste vijanden va» deze bezaaiingen zijn wel de vogels. Tot het afweren ervan, zijn reeds tal van middeltjes beproefd en in sommige tuinen ziet men een gansche oude kleerkas of een halven papierwinkel rondwaaien. En dit veelal te vergeefs. De gevlerkte diertjes zijn de eerste dagen wat bevreesd maar werpen zich daarna des te gretiger op de verboden vrucht. Een middel dat ons tot nu toe be vredigende uitslagen opleverde, is het overspannen met witten draad, in den vorm van een vierkant of recht hoek der bezaaide oppervlakte. Op die manier zijn slechts vier of zes draden zichtbaar en dit is voldoende om de vogels op afstand te houden. De ondervinding leerde ons zelfs dat daar waar meer draden gespannen zijn. dit middel als ondoeltreffend kan worden be schouwd. De boordbedden worden goed nagezien en zoo som mige planten den Winter niet goed doormaakten, dan is het nog tijd om ze te vervangen. Hiervoor kunnen wij ook Clarkias en Godetias gebruiken die wij vóór den Winter zaaiden en onder koude ramen in pot be waarden Eene plant die in eiken tuin eene goede plaats verdient, is wel de Gaillardia waarvan tegenwoordig zulke schoone variëteitenbestaan. De plant heeft het groote voordeel goed bestand te zijn tegen de droogte en als snijbloem is zij ook zeer waardig. De Gynerium argenteum of Pampasgras wordt nu ook best tot het vermenigvuldigen gescheiden. De plant kan tamelijk lang op dezelfde plaats blijven staan en neemt alras eene groote uitbreiding. Zoo men er niet op uit is te vermenigvuldigen, kan men ze ter plaats laten tot zij teekens van verflauwing geeft. Dan maakt men ze met eenen goeden aardkluit los en, op voorwaarde van den grond geheel en al te vernieuwen .met aanbrenging van kort geteerde stalmest, kan men ze op dezelfde plaats terug zetten. Zoo de planten die wij voorgaandelijk in den vollen grond zaaiden, reeds groot genoeg zijn. dan worden zij zoodra mogelijk uitgedund. De éénjarige planten in de kassen gezaaid worden nu onder een koud raam verspeend, hierbij erop lettende dat. in geval van vorst, de bedekking immer bij de hand zij APRIL Veel is er deze maand nog te doen. wij mogen noch tans het bestrijden der rupsen niet nalaten. Reeds van af het einde van Maart of 't begin van April, naarmate 't weder min of meer warm is, komen de spanrupsen van den kleinen wintervlinder en den grooten wintervlin- der te voorschijn. Het uitbroeien der eieren gaat altijd samen met het ontluiken der botten. Beide soorten tasten bij voorkeur kerse- en perelaars aan. nochtans worden ze ook gevonden op appelaars, pruimelaars, eiken, wilgen, linden, olmen, ahorns, hagedoornen. rozelaars enz. De rupsen van den grooten wintervlin der zijn gevaarlijker voor de boschboomen dan voor de fruitboomen. Hunne vreterijen zijn bijzonder ge vaarlijk omdat zij niet alleen bladeren vernielen maar ook blad- en bloemknoppen. Boomen met rupsen van wintervlinders besmet zijn gemakkelijk van verre te erkennen aan de ineengerolde bladkokertjes, 't is in die kokertjes dat de rupsen zich verbergen. Voor kleine bedrijven zal men zeer doelmatig de samengerolde bla deren met de rupsen erin afdoen en vernielen, maar voor groote bedrijven is het beter zijn toevlucht te ne men tot verstuivingen met arseenhoudende pappen zooals Parijsch groen en loodarseniaat. Parijsch groen. Alleen gebruikt met water, ver oorzaakt dikwijls brandvlekken op bladeren of groene plantendeelen om zulks te vermijden, zal men er een zekere hoeveelheid versch gebluscjite kalk aan toe voegen. De kalk maakt het vrijgeworden arsenigzuur neutraal en neemt het gevaar van verbranden weg. Men neme Parijsch groen 150 gr. Kalk 500 gr. Water 100 liter. Men bluscht de kalk met zoo weinig water mogelijk, roert' er met een takke boschje het Parijsch groen in en lengt vervolgens aan met water. Loodarseniaat is boven Parijsch groen te verkiezen hef wordt onder vorm van deeg in den handel verkocht. Men vermengt het met water op dezelfde manier als Parijsch groen in de volgende verhouding 750 gr. tot 1,000 gr. loodarseniaat voor 100 liters wa ter. Op het einde der maand komen ook de jonge plak kerrupsen te voorschijn op hagen en boomen. Ze leven gedurende de eerste veertien dagen samen, en ver spreiden zich vei volgens en beginnen hunne verwoes tingen. Men bestrijdt ze best op dit oogenblik met een der beide bovengemelde besproeipappen. Ook de rupsen van den bastaardsatijnvlinder ver laten hare netten of spinsels waarin ze overwinterden en beginnen met bladeren, botten en jonge scheuten af te vreten, 't Is op dit oogenblik vooral dat zij zeer schadelijk worden aan onze fruitbeplantingen, want zij vreten uitermate veel bladeren af, waardoor zij den groei storen, en zelfs, bij ernstige aanvallen, jonge boompjes dooden. De bestrijding gebeurt zooals hierbo ven met Parijsch groen of loodarseniaatnochtans kan men ook heel voordeelig tegen den avond of 's morgens vroeg de spinsels uitbranden. De rupsen van den bastaardsatijnvlinder kruipen bij hunnen eersten leeftijd, net zooals de rupsen van den ringspinner, in spinsels bijeen om den nacht door te brengen. Bij koud en overtrokken weder houden zij zich ook binst den dag schuil in die spinselswaak zame tuinbouwers nemen deze gelegenheid te baat om ze met rupsenfakkels te vernielen. Rupsenfakkels zijn lange stokken met aan het uiteinde een wrong werk- of katoenpluk gebonden, voorafgaandelijk met petrool of teer besproeid, dat men doet ontvlammen. Op vele oude boomgaarden treft men ook appel- en perelaars aan nevens olmen en populieren in wiens stammen verschillende gaten geboord werden door de houtrupsen. Het is nu het meest geschikte oogenblik om ze te bestrijdenimmers de poppen waaruit in Juni de vlinders zullen te voorschijn komen werken zich naar de buitenlagen van den stam op tot dichtbij den bast en kunnen er met ijzeren priemen of brei naalden gemakkelijk doorstoken worden. Het naar voren komen der poppen gebeurt opdat de vlinders ge makkelijker, zonder hunne vleugels te beschadigen, zouden vrijkomen. Een zeer doeltreffend bestrijdings middel bestaat ook hierin met in de gangen wat zwa velkoolstof of benzine te spuiten en vervolgens de ope ningen met cement of mastiek dicht te maken.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 10