Politieke Sprokkelingen Koloniale Loterij -FOOTBALL- WERVIK SPORT 2" Afd. - C. S. YPER 21' laar, N 2 6 April 1940 21 Année, N 2 6 Avril 1940 Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d'Ypres Weekblad - voor het Arrondissement Yper Het is in een kantonnement ERGENS IN BELGIË E€N GROOT LOT VOOR U TREKKEN. Zondag 7 April 1940 w—.i' m i ,i m j 11 -r ^mrr.rti*~ LA RÉQION D'YPRES Rédaction Administration et Publicité 34, ruf au Beurre, YPRES Abonnement 21 fr. 00 par an Étranger 32 Ir. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Belees. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refusés HET YPERSCHE Beheer. Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement 21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. rel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd De Russen en hun godsdiensthaat Wat er in het bezette Polen gebeurt Het door de Russen bezet Poolsch gebied telt bij de 8.000.000 katholieken en 5.000.000 Oostersch- Orthodoxen. Beide godsdiensten hebben het thans erg te verduren vanwege de onmensche- lijke roode heerschers. Doch deze godsdienstvervolgingen hebben het vroegere, afschuwelijke karakter niet. Hier wordt een andere, laat ons zeggen, een moderne methode toegepast. Zoo worden geen massamoor den meer bedreven op onschuldige priesters noch op vreedzame monniken. Het dient eerlijk bekend, tot heden toe werden er geen geestelij ken om het leven gebracht. Maar de Russen hebben op zoo'n wijze gewerkt dat de geestelijkheid in groote armoede verkeert. Zoo werden hun bezittingen onteigend en zware belastingen werden hen opgelegd. Op deze wijze w"epden zij veronrecht, openlijk miskend en wordt er nu toch onmenschelijk geleden. Niet alleenlijk onze katholieke, moedige gees telijken lijden onder de kommunistische gods dienstvervolging, maar ook de priesters van de Orthodoxe-kerk worden op bovenvernoemde wij ze onbarmhartig gekneveld. Duszonder bloedvergieten noch openlijke wraakroepende vervolgingen trachten de rooden, die de gansche wereld willen beschaven, de gods dienstige gevoelens bij het volk te verdooven en elke mogelijke godsdienstuitbreiding in het ge heim krachtig tegen te werken. De burgerlijke en militaire overheid werkt ook ijverig mede om het atheïsme te verspreiden. Zij doen alsof zij medelijden hebben met de geloo- vigen en beschouwen dezen als onnoozele luid- jes In de schoolmiddens hebben de Russen bevel gegeven opdat aan de jeugd een bijzondere on godsdienstige opvoeding zou worden gegeven. Bijzondere schoolhoofden zijn dan ook belast om deze afkeurenswaardige onderrichtingen te kon- troleeren. Zij mogen de noodige initiatieven ne men, opdat de kommunistische godsdiensthaat- propaganda vruchten zou opleveren. Ondanks den droevigen en ellendigen toestand van de Poolsche geestelijkheid en den onteeren- den spot en den bitteren hoon die hen te beurt vallen, blijft deze met verdubbelden moed aan het zieleheil van haar medemenschen werken. 's Zondags worden de missen nog even druk bijgewoond als vroeger. Welke zegepralen Arm Rusland Doch de rooden gaan nog verder. In het door hen bezette Poolsch gebied zijn de meeste fa brieken gesloten. Ook vele akkers blijven onbe werkt. De eigenaars ervan werden gedood of als •■gewenschten braltaal weggejaagd. Op vele iwnnwamwautinpipiniwaiwn»! HH»I»IPI» dat deze maand plaats heeft «Ie trekking der 4e schijf 1940 -van de maar zooals altijd zullen er OVERAL WINNAARS ZIJN. Onze soldaten zullen misschien plaatsen heerscht een nog nooit geziene wanorde. Tegen den aanstaanden Winter voorzien de Russen een groote voedselschaarschte in hun nieuw gebied. Deze toestand zal dan uitgebuit worden. En dan nog wel op de schandelijkste wijze. Zoolang de bevolking van de steden of dorpen den rooden niet schriftelijk zal verzocht heb ben om de kerken te sluiten of deze in kinema's te veranderen, zal de aanvoer van levensmidde len en andere onmisbare produkten niet toegela ten worden. Dit klassiek middeltje werd vroeger reeds eenige malen aangewend. Gelijk in het verleden zal de Poolsche bevolking den verfoeilijken over- heerscher nogmaals het hoofd bieden. Blijken van opofferingsgezindheid en van standvastig heid zullen nogmaals gegeven worden, waaruit het duidelijk zal worden dat het diep godsdienst gevoel van de heldhaftige Polen onuitroeibaar is. In aller harten leeft dezelfde moedgevende hoop, namelijk dat deze nieuwe Russische over- heersching maar tijdelijk is en dat later opnieuw de vrijheidszon zal oprijzen. Droevige naklanken over den Russisch-Finschen Oorlog. Het is ongetwijfeld van geen belang ontbloot om hier eventjes de aandacht te vestigen, welke verliezen de Russen de Finnen toch hebben toe gebracht. Het Finsche leger telde 16 divisies. Dus onge veer 300.000 soldaten. Het roode leger had in ge talsterkte een verpletterende millioenenmeerder- heid. Gedurende de oorlogsverrichtingen boekten de Finnen 15.700 dooden 12.500 zwaargewonden 1.500 vermisten. Het aantal gesneuvelde officieren beloopt 2.500. Over deze verliezen dienen de volgende kant- teekeningen neergeschreven. In vergelijking met het reusachtige Russische leger zijn deze verlie zen zeer gering. Wordt de getalsterkte van het Finsch leger zonder de minste vergelijking on der het oog gebracht, dan zijn de ondergane ver liezen buitengewoon zwaar. De Zweedsche vrijwilligers, die aan de zijde van de Finnen streden, verloren enkel een offi cier en een soldaat. De moedige en bewonderenswaardige Finnen zijn met moed aan den wederopbouw van hun zwaar-geteisterd vaderland getogen. Overal wordt er dapper en voorbeeldig gewerkt. Zoo werden de plannen opgemaakt om het ont staan van drie nieuwe steden in de hand te wer ken. Deze zouden den naam van Viipuri, Hangö en Sortavala ontvangen en zouden de andere verlo ren steden vervangen. Zweden, Denemarken en eenige andere landen steunen de Finnen daad werkelijk bij den wederopbouw van hun land. Het verslag van een jaar Duitsch protektoraat in Bohemen. Thans is het ruim een jaar geleden dat het Duitsch protektoraat in Bohemen en Moravië werd afgekondigd. De metaalnijverheid in Bohemen en Moravië werkt dag en nacht. Alles wat daar vervaardigd wordt is voor Duitschland bestemd. De spinnijverheid is er thans eveneens op Duit- schen leest geschoeid. Doch deze kan het ge- I wenschte niet voortbrengen. De te verwerken en noodige grondstoffen ontbreken er. Vele instel lingen zullen weldra hunne werking moeten stil leggen. De Erzats «-produkten zijn de eenige die men er verkrijgen kan. Daar deze echter bovenmatig duur en van middelmatige hoedanig heid zijn, verkiezen de industrieelen er niet aan mede te werken. Magnesium, koper en nikkel ontbreken daar in het algemeen. De aanvoer- en vervoerdiensten laten ook te wenschen over. Lokomotieven en wagens ont breken. Sinds het uitbreken van den oorlog doen er zich vele ongevallen voor. Van dag tot dag kan vastgesteld worden dat de Hitleriaansche machtspolitiek den ondergang van den Tsjeekschen industrieel betracht. Zoo worden aan dezen de noodige grondstoffen geweigerd. Hierop volgt de sluiting van de fa briek en de failliet. Deze instelling wordt ver volgens onder Duitsch kontrool gesteld Duitsche arbeiders worden aangeworven en het bedrijf herneemt. De aankomst van deze Duitschers verplicht tot het openen van Duitsche scholen, het inrichten van Hitleriaansche lokalen. Zulks geeft dus aan leiding tot het voeren van een voorziene en wel bestudeerde Duitsche propaganda en opent den weg tot de algemeene verduitsching. Steeds wordt de Hitleriaansche invloed mach tiger in Bohemen en Moravië. De uit te betalen loonen aan de Tsjechen worden steeds met 30 verminderd. De prijzen stijgen- gewoonlijk, maar de loonen worden zelden verhoogd. De Joden hebben het er ook hard te verduren. Voor de Duitsche overheersching hadden zij de zelfde burgerrechten als de Tsjechen. Doch hier van is er thans geen spraak meer. Alles wordt in het werk gesteld opdat dezen spoedig het land zouden verlaten. In November 11. bedroeg de Joodsche bevolking er nog 76.000 zielen. Hun bezittingen werden ver beurd verklaard. De kinema, het koffiehuis en andere plaatsen werden hen verboden. Na zekere uren mochten zij zich zelfs niet meer op straat begeven. Velen zijn reeds sinds lange maanden naar Palestina uitgeweken en dagelijks vertrek ken er nog altijd een driehonderdtal Joden naar het buitenland, vol verlangen naar de vrijheid. Het kan dan ook niet anders, dat de onder- geschatte bevolking van Bohemen en Moravië den overweldiger haat en verfoeit. Deze heeft niet alleen een aanslag op haar vrijheid gepleegd, maar eveneens aan de meesten onder hen hun broodwinning ontnomen. O. O. K. B. V. B. YPERSCH STADIUM 1939-194É om 15 our TEGEN INGANG 3 FRANK. Tribune1 Fr. opleg Zitplaatsen 2 Fr. opleg. IMMMMMMMMMMMMMMMHWMMMIMM

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1